PDA

Zobacz pełną wersję : Zapowiedź Nikon Z9



Strony : [1] 2

ksh
10-03-2021, 11:02
NIKON Z9

https://i.imgur.com/zqrUqNG.jpg

https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2021/03/Nikon-Z9.jpg

Póki co specyfikacja oficjalna będzie aktualizowana, wiec pocieszyć można się tylko częściowo wyglądem :)


Nikon is developing the Nikon Z 9 full-frame flagship mirrorless camera
TOKYO – Nikon Corporation (Nikon) is pleased to announce the development of the first flagship model for which the Nikon Z mount has been adopted: The Nikon Z 9. The full-frame (Nikon FX-format) mirrorless camera is scheduled for release in 2021, and represents a significant leap in technology and performance.

The Z 9 brings together Nikon’s groundbreaking technologies to deliver the best still and video performance in Nikon history, meeting the advanced needs of professionals across a wide range of genres. It utilizes a newly developed FX-format stacked CMOS sensor and new image-processing engine. In response to the growing needs of professionals, advanced enthusiasts and cinematographers, it includes support for 8K video recording as well as various other video specifications that fulfill diverse needs and workflows. The Z 9 embodies ultimate usability as a tool offering users an unprecedented imaging experience, from capture to workflow, exceeding that of previous digital-SLR and mirrorless cameras.

tomeekm
10-03-2021, 11:10
Pod tym linkiem trochę informacji po polsku -> https://www.nikon.pl/pl_PL/news-press/press.tag/news/bv-pr-wwa2103-nikon-announces-development-of-z-9.dcr

cz4rnuch
10-03-2021, 11:15
W sumie to nawet nie wiadomo jak będzie wyglądać, bo w opisie z linku powyżej jest gwiazdka a przy niej: "Wygląd aparatu może różnić się od przedstawionego na zdjęciu powyżej."

misiak76
10-03-2021, 12:01
Skoro piszą, że zapewnia to i tamto więc pewnie już jest wszystko i ewentualnie nad softem pracują. A całą akcję to tylko marketingowe działania aby w końcu o Nikonie mówiono. A jak będzie o nim głośno to i sprzedaż wzrośnie innych aparatów z bagnetem Z. Zobaczymy co będzie [emoji16]

Wysłane z mojego GM1910 przy użyciu Tapatalka

esperal
10-03-2021, 14:12
Szkoda, że jeśli flagowiec to zawsze z pionowym gripem, a co za tym idzie wielki kloc. Powinni dać ludziom możliwość wyboru i dokupienia pełnoprawnego, porządnie zaprojektowanego gripa jeśli ktoś tego potrzebuje. To czego mi również brakuje to odchylany i obracany ekran, patent kojarzony raczej z amatorskimi konstrukcjami niż modelami pro. Nie wiem tylko dlaczego. Jako portrecista 90% moich zdjęć to piony i tu odchylany tylko ekran na nic się nie przydaje.

JK
10-03-2021, 14:24
Czego oczekujesz. Przecież to ma być korpus reporterski, a nie puszka do studyjnych portretów. Możesz przecież kupić Z7II z gripem i będziesz miał to co chcesz. Wyświetlaczem się nie przejmuj - połączysz to ze smartfonem i będziesz miał uniwersalnie. Nawet zdalnie. Chyba, że chcesz robić jakieś specjalne reportaże z sesji portretowych w trudnych warunkach atmosferycznych, np. podczas burzy piaskowej, huraganu, czy zamieci śnieżnej albo na wojnie. :wink:

Jacek_Z
10-03-2021, 14:29
To jest parodia reklamy produktu. Wielka firma foto postanowiła ogłosić, że trwają prace nad najwyższym modelem body. Nosz k... ale zaskoczenie!!! News roku.
On będzie lepszy niż poprzednie modele bezlusterkowców!!!

cybulski
10-03-2021, 14:32
To jest parodia reklamy produktu. Wielka firma foto postanowiła ogłosić, że trwają prace nad najwyższym modelem body. Nosz k... ale zaskoczenie!!! News roku.

Tutaj się nie mogę zgodzić Jacku. Po pierwsze sam mówiłeś że za mało wypuszczają info do rynku a po drugie aparat jest ładny. Jak dla mnie to powinni puszczać dużo rumorsów, i czego tam aby się pisało i mówiło.

Jacek_Z
10-03-2021, 14:35
Co to za info? O czym tu dyskutować? W plotach o flagowcu Canona jest podanych sporo parametrów, bardziej lub mniej realnych, toczą się dyskusje co z tego będzie, co nie. A tu co? Ten news umrze po 24h.

misiak76
10-03-2021, 15:07
To jest parodia reklamy produktu. Wielka firma foto postanowiła ogłosić, że trwają prace nad najwyższym modelem body. Nosz k... ale zaskoczenie!!! News roku.
On będzie lepszy niż poprzednie modele bezlusterkowców!!!A co robił Canon z R5? To samo. Wszystkich tak nakręcił 8k, że nikt nie był zainteresowany aspektem fotograficznym tego aparatu. Ludzie wręcz rzucali się na niego aby to 8k mieć [emoji12] Teraz na wszystkich testach dzięki Canonowi wszyscy sprawdzają jak aparaty się grzeją podczas kręcenia filmów, jakby to była ich główną robota [emoji28]
Nikon też chce coś ugrać i podnieść emocje. Niech działają i obserwujmy ich strategię [emoji6]

Wysłane z mojego GM1910 przy użyciu Tapatalka

cz4rnuch
10-03-2021, 16:04
Co to za info? O czym tu dyskutować? W plotach o flagowcu Canona jest podanych sporo parametrów, bardziej lub mniej realnych, toczą się dyskusje co z tego będzie, co nie. A tu co? Ten news umrze po 24h.Jest też link ze (niepotwierdzoną) specką. Można o tym podyskutować :)

https://nikonrumors.com/2021/03/09/rumored-nikon-z9-professional-mirrorless-camera-specifications.aspx/

esperal
10-03-2021, 16:21
Czego oczekujesz. Przecież to ma być korpus reporterski, a nie puszka do studyjnych portretów. Możesz przecież kupić Z7II z gripem i będziesz miał to co chcesz. Wyświetlaczem się nie przejmuj - połączysz to ze smartfonem i będziesz miał uniwersalnie. Nawet zdalnie. Chyba, że chcesz robić jakieś specjalne reportaże z sesji portretowych w trudnych warunkach atmosferycznych, np. podczas burzy piaskowej, huraganu, czy zamieci śnieżnej albo na wojnie. :wink:

Chodzi o to, że czasy się trochę zmieniły i to już nie tylko sprzęt reporterski a bardziej sprzęt do wszystkiego. Tak to przynajmniej wygląda po tym co zapowiada Canon i 1 Sony. Gripa można sobie dołożyć, odjąć jest go ciężej:wink:

JK
10-03-2021, 16:33
No przecież napisałem. Kup Z7II z gripem i będziesz miał to co chcesz.

Jacek_Z
10-03-2021, 18:13
Jest też link ze (niepotwierdzoną) specką. Można o tym podyskutować :)

https://nikonrumors.com/2021/03/09/rumored-nikon-z9-professional-mirrorless-camera-specifications.aspx/
Prawdziwe reporterskie body. ISO 64 – 25,600, Hi1, Hi2 i 20 fps (na starcie sporo do tyłu vs tego co daje konkurencja)
Prototype Z9 cameras will be tested at the Tokyo Olympics next year
Tylko, że igrzyska są w tym roku.
To by było na tyle komentowania. Szkoda czasu.
W 2018 wypuścili Z6 i 7. Ponad dwa lata potrzebowali na dodanie slotu i gripa. Gdyby to było w body z 2018 to by wtedy były aparaty ciekawsze niż konkurencji. Teraz jest niedosyt, bo tylko usunęli to, co wielu zniechęcało do zakupu. Dziwna filozofia. Nikon nie chce być gorszy niż konkurencja - świetnie, tylko dlaczego nie chce być od tej konkurencji lepszy?

ksh
10-03-2021, 18:19
Szkoda, że jeśli flagowiec to zawsze z pionowym gripem, a co za tym idzie wielki kloc. Powinni dać ludziom możliwość wyboru i dokupienia pełnoprawnego, porządnie zaprojektowanego gripa jeśli ktoś tego potrzebuje. To czego mi również brakuje to odchylany i obracany ekran, patent kojarzony raczej z amatorskimi konstrukcjami niż modelami pro. Nie wiem tylko dlaczego. Jako portrecista 90% moich zdjęć to piony i tu odchylany tylko ekran na nic się nie przydaje.

Czyli może Z8 ?

- - - - kolejny post - - - - - -


Co to za info? O czym tu dyskutować? W plotach o flagowcu Canona jest podanych sporo parametrów, bardziej lub mniej realnych, toczą się dyskusje co z tego będzie, co nie. A tu co? Ten news umrze po 24h.

Ochłoń :)
Nie chcesz dyskutować nie dyskutujesz.
Taki jest styl marketingu obecnie że "wychodzi się do ludzi" z pierdołami żeby poczuli że im zależy na nich.

- - - - kolejny post - - - - - -

Najważniejsze info dotyczy sensora "stacked CMOS sensor" i tu bym doszukiwał może nawet rewolucji.

cz4rnuch
10-03-2021, 18:38
...Prototype Z9 cameras will be tested at the Tokyo Olympics next year
Tylko, że igrzyska są w tym roku...Jak zapowiedział tak i zrobił czyli skopiował info, które wrzucał już wcześniej. Widocznie miał je już pod koniec tamtego roku i stąd ten błąd. Chciałeś ploteczkowe info to takie właśnie się tam znajduje. Odnośnie R5 czy Sony SIII dostaliśmy właściwie to samo czyli plotki, których prawdziwości nie jesteśmy w stanie zweryfikować.

cybulski
10-03-2021, 19:31
Było nie było nikon robi chyba najlepszy obraz z matryc, więc ja im kibicuje.

esperal
10-03-2021, 19:39
No przecież napisałem. Kup Z7II z gripem i będziesz miał to co chcesz.

Chyba nie doczytałeś co chcę:grin:

cybulski
10-03-2021, 19:53
Chyba nie doczytałeś co chcę:grin:

A komu by się chciało w to wnikać ;)

markB
10-03-2021, 20:25
Najważniejsze info dotyczy sensora "stacked CMOS sensor" i tu bym doszukiwał może nawet rewolucji.

Stacked CMOS już jest w Sony, m.in. A9 i A1: https://www.pcmag.com/news/sony-a1-marries-stacked-sensor-tech-with-50mp-capture, a nawet w kompakcie Canona: https://www.dpreview.com/news/0808432976/canon-powershot-g7-x-iii-features-stacked-cmos-sensor-and-live-video-streaming
Ciekawe czym będzie się różniła od nich matryca Nikona. Czy to czasami nie będzie znowu matryca od Sony z Nikonowskim oprogramowaniem.

sufenta
10-03-2021, 21:01
Jesli specsy canona r1 sie potwierdza (co jest malo prawdopodobne, bo czyta sie je jak bajke) to bedzie z9 na wyprzedazy zanim sie jeszcze na rynku pojawi.

ksh
10-03-2021, 21:37
Stacked CMOS już jest w Sony, m.in. A9 i A1: https://www.pcmag.com/news/sony-a1-marries-stacked-sensor-tech-with-50mp-capture, a nawet w kompakcie Canona: https://www.dpreview.com/news/0808432976/canon-powershot-g7-x-iii-features-stacked-cmos-sensor-and-live-video-streaming
Ciekawe czym będzie się różniła od nich matryca Nikona. Czy to czasami nie będzie znowu matryca od Sony z Nikonowskim oprogramowaniem.

Szansa że Nikonowi ktoś inny wyprodukuje niż Sony jest bardzo znikome, wiec tak będzie to sensor wyprodukowany w Sony, czy to kogoś jeszcze dziwi ?
Patrz jak potrafi być zagmatwana produkcja chipów intel/amd/samsung/tsmc itd.

To że w innym sprzęcie jest nic nie wnosi, Nikon potrafił zawsze dobrze oprogramować sensory.

- - - - kolejny post - - - - - -


Jesli specsy canona r1 sie potwierdza (co jest malo prawdopodobne, bo czyta sie je jak bajke) to bedzie z9 na wyprzedazy zanim sie jeszcze na rynku pojawi.

Nie liczyłbym na kopie możliwości Canona, ten idzie od dawna w innym kierunku, Raczej dopatrywać można podobieństw w Sony.

ojacie
10-03-2021, 21:51
Wygląda to bardziej na zagranie w stylu pokażmy, że coś będzie bo inaczej Ci co będą chcieli pro sprzęt kupią już Sony. A tak niektórzy postanowią poczekać na z9 i zobaczyć co lepsze. W tym wypadku im mniej informacji zdradzasz tym większą niepewność generujesz.

ksh
10-03-2021, 22:02
Jeśli sprzęt ma być na olimpiadę, a do tej pory nie było oficjalnego info no to teraz jest takie info.

Ja bym się zastanawiał nad czymś innym, wszystkie firmy zapowiadały sprzęt na olimpiadę, która miała być w tamtym roku, a prezentacje i zapowiedzi są dopiero teraz :)

OjTam
10-03-2021, 22:43
N na olimpiadę miał D6 przygotowanego. Zresztą nie jest powiedziane, że na opóźnienia Covid i inne pierdoły mocno nie wpłynęły. ¯\_(ツ)_/¯
Może Z9 i bezlustra od C i S miały być gotowe na olimpiadę?

ksh
10-03-2021, 23:21
Może przyspieszyli bo chodziło o następną ? :)

TOP67
11-03-2021, 00:01
Przynajmniej znamy nazwę ;)

fotouśmieszek
11-03-2021, 00:24
https://www.bhphotovideo.com/c/product/1629829-REG/nikon_z_9_mirrorless_digital.html?sc_src=email_379 6&sc_lid=479955&sc_uid=eBDAgvuKJT&sc_llid=1746282&sc_customer=5CAD9CC06DB5296BBBC5916B14721F8DFCD025 399E965348D65C3C1E3DCEAE0B&utm_medium=Email%203796&utm_campaign=Newsletter&utm_source=210310_BAU_NEW_Multi+Category%202021031 0&utm_content=&utm_term=%09%09%09%09%09%09%09%09%09%09%09%09%09%0 9%09%09%09%09%09%09%09View+Item%09%09%09%09%09%09% 09%09%09%09%09%09%09%09%09%09%09%09%09%09&encEmail=5CAD9CC06DB5296BBBC5916B14721F8DFCD025399 E965348D65C3C1E3DCEAE0B

Pawel Pawlak
11-03-2021, 12:21
Mimo wszystkiego co się pisze i mówi ostatnio o Nikonie, wierzę Z9 będzie świetną maszyną. Niestety, jestem niemal przekonany że będzie cenowo zbliżony do A1 a nie do R5 co mnie martwi, bo to nie są poziomy cen które mnie interesują ;(
Poza tym nie wierzę żeby naprawdę wysokie iso (12800-25600) dawało taki komfort obróbki i takie efekty jak choćby mój dziadek D4s (nawet po przeskalowaniu). To dla mnie bardziej istotne niż bicie rekordów w zakresie wyciągania z cieni na iso100 czy 64 - DR na iso100 z d4s/d500 mi w zupełności wystarcza. Podobnie jak wcale mnie nie cieszy to że pragnąc zapewnić video 8K zapewne będzie to zmodyfikowana matryca Z7II albo Sony A1 a więc 45-50mpix. Dla mnie to całkowicie zbędna wielkość plików generująca koszty na przetwarzanie i składowanie.
Generalnie wolałbym zobaczyć takiego Nikona R6/R5 ;) czyli obecnego Z6/Z7 tylko z bardzo poprawionymi funkcjami fotografii akcji i video (podobnymi do R6/R5) a tego niestety zapewne nie zobaczę (generalnie canony R6/R5 mają niemal wszystko co mi potrzebne do szczęścia - niestety diabeł zawsze tkwi w szczegółach i dlatego jest "niemal" ;) )

cz4rnuch
11-03-2021, 12:36
To wszystko przecieki, ale mówi/pisze się też o Z8, któremu zapewne bliżej będzie do R5. Ten Z9 to może być maszyna typu dajemy to co mamy naj, tak by równać do również wirtualnego Canona R1 (czy jak tam się będzie zwał) czy Sony A1. Myślę, że to przez to, że rynek na powrót robi się bardziej pro, łącznie z cenami.

ksh
11-03-2021, 14:20
Flagowce będą rozdawać na imprezach sportowych, dostana ambasadorzy i najwyższej póki sępy youtubowe, a czy nawet bardzo zaawansowany zawodowiec taki sprzęt kupi to trudno ocenić, przecież D6 też ludzie mają, a wcześniej D5 itp.

tomeekm
11-03-2021, 18:03
To wtedy zacznie się wyprzedaż używanych D6 i D5 :wink:

leon001
11-03-2021, 19:19
Czego oczekujesz. Przecież to ma być korpus reporterski, a nie puszka do studyjnych portretów. Możesz przecież kupić Z7II z gripem i będziesz miał to co chcesz. Wyświetlaczem się nie przejmuj - połączysz to ze smartfonem i będziesz miał uniwersalnie. Nawet zdalnie. Chyba, że chcesz robić jakieś specjalne reportaże z sesji portretowych w trudnych warunkach atmosferycznych, np. podczas burzy piaskowej, huraganu, czy zamieci śnieżnej albo na wojnie. :wink:
Nie wiem czemu dużo ludzi uważa, że sprzęt reporterski musi być takim wielkim klocem? Nie musi. Fotoreporter też ma kręgosłup, który może go boleć. :) Poza tym, w większości sytuacji reporterskich, lepiej być mniej widocznym niż bardziej. Duży i szybkostrzelny aparat najbardziej sprawdza się w sporcie i to wtedy, kiedy zamocowany jest na monopodzie.

- - - - kolejny post - - - - - -


Mimo wszystkiego co się pisze i mówi ostatnio o Nikonie, wierzę Z9 będzie świetną maszyną. Niestety, jestem niemal przekonany że będzie cenowo zbliżony do A1 a nie do R5 co mnie martwi, bo to nie są poziomy cen które mnie interesują ;(
Poza tym nie wierzę żeby naprawdę wysokie iso (12800-25600) dawało taki komfort obróbki i takie efekty jak choćby mój dziadek D4s (nawet po przeskalowaniu). To dla mnie bardziej istotne niż bicie rekordów w zakresie wyciągania z cieni na iso100 czy 64 - DR na iso100 z d4s/d500 mi w zupełności wystarcza. Podobnie jak wcale mnie nie cieszy to że pragnąc zapewnić video 8K zapewne będzie to zmodyfikowana matryca Z7II albo Sony A1 a więc 45-50mpix. Dla mnie to całkowicie zbędna wielkość plików generująca koszty na przetwarzanie i składowanie.
Generalnie wolałbym zobaczyć takiego Nikona R6/R5 ;) czyli obecnego Z6/Z7 tylko z bardzo poprawionymi funkcjami fotografii akcji i video (podobnymi do R6/R5) a tego niestety zapewne nie zobaczę (generalnie canony R6/R5 mają niemal wszystko co mi potrzebne do szczęścia - niestety diabeł zawsze tkwi w szczegółach i dlatego jest "niemal" ;) )
Racja, szczególnie, co do wielkości plików. Na focie na fejsika takie są potrzebne? Czyżby? ;)

ksh
11-03-2021, 19:20
Na fejsa lepszy ajfon najnowszy model z największą ilością pamięci i z ośmioma kamerkami za 10k ;)

fotouśmieszek
13-03-2021, 18:17
Jacek_Z napisal: "...Dziwna filozofia. Nikon nie chce być gorszy niż konkurencja - świetnie, tylko dlaczego nie chce być od tej konkurencji lepszy? "... I to jest strzał w 10.Od dłuższego czasu Nikon jest w odwrocie,czego dowodem są ucieczki do Czerwonych,nie wspominajac o Sony,ktore blyskawicznie wdarło sie na szczyt, co znowu spowodowało potężne straty w szeregach potencjalnych uzytkownikow..Kiedyś nowy model Nikona to byla sensacja.W specjalistycznych portalach ciągle stały na pudle kolejne konstrukcje. Nawet słynne niegdyś szkła-klasyki nikonowskie tracą renome na rzecz Sigmy,Tamrona,nawet Samyanga.
Jacku,to nieprawda ze N. nie chce być lepszy,N. po prostu nie może.Firma znajduję sie w głębokim kryzysie.Możemy pogawędzić co najwyżej o jego przyczynach.A może nawet okaże się,że ktoś wymyśli jak rewitalizować Firmę? :))

ksh
13-03-2021, 19:16
Możemy się założyć o piwo :) że prędzej Sony sprzeda dział foto niż Nikon splajtuje :)

FHR
13-03-2021, 19:41
Wygląda to bardziej na zagranie w stylu pokażmy, że coś będzie bo inaczej Ci co będą chcieli pro sprzęt kupią już Sony

Proszę wybaczyć 'ortonazi' wcinkę poza tematem, ale nie mogę zrozumieć tej mody z pisaniem "Ci" z wielkiej litery. Dlaczego? :)

Jacek_Z
13-03-2021, 19:48
Jacku,to nieprawda ze N. nie chce być lepszy,N. po prostu nie może.Firma znajduję sie w głębokim kryzysie.Możemy pogawędzić co najwyżej o jego przyczynach.A może nawet okaże się,że ktoś wymyśli jak rewitalizować Firmę? :))
Może. Zatracili instynkt, motają się jaki kierunek obrać. O dziwo myslenie w kategoriach zysku obraca się przeciwko nim. Zapomnieli o roli flagowych produktów. Bo to nie chodzi o to, jak się sprzedaje np 105/1.4 tylko jaką opinie ma firma, która ma takie produkty.

ksh
13-03-2021, 20:00
Za dużo klientów to mentalnie zgorzkniałe emeryty, które nie idą z postępem nie tylko sprzętu ale ogólnej pracy zawodowej, rynek się zmienia, wymaga innej pracy, innego podejścia, żaden system foto nie będzie opierał się na umierającej branży ślubnej itp, zresztą studia foto niedługo będą w skansenach, a dla tych nielicznych wystarczy sprzętu bo nie ma na rynku tylko Nikona i Canona tylko jest jeszcze Sony, Panas, Fuji i wiele na siłę wciskanych niby pro sprzętów innych marek.
Sprzęt foto z czasem stanie się jeszcze bardziej niszowy niż obecnie, żadne duże korporacje nie będą się zajmować tym bo nakłady na R&D będą wyższe niż zyski późniejsze.
Nikon więcej zarobiłby na kopaniu krypto swoimi układami EXPEED niż na sprzedaży aparatów :)

JK
13-03-2021, 20:02
Może. Zatracili instynkt, motają się jaki kierunek obrać. O dziwo myslenie w kategoriach zysku obraca się przeciwko nim. Zapomnieli o roli flagowych produktów. Bo to nie chodzi o to, jak się sprzedaje np 105/1.4 tylko jaką opinie ma firma, która ma takie produkty.

No patrz jakie to proste. Może zgłoś swoją kandydaturę na Prezesa Zarządu Nikona. Na pewno rozważą, bo przecież nie warto tracić takiego fachowca i męża opatrznościowego. Ustawisz im szybko firmę i niedługo do nas wrócisz. ;)

Wiem, że te spekulacje są fascynujące, ale chyba jednak was trochę ponosi.

Kulfon77
13-03-2021, 20:30
Nie uwierzycie,ale ta puszka-Nikon Z9 przysnila mi sie kilka dnie temu..;-)
nie byloby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt,ze wtedy nie bylo jeszcze zadnej fotki tego aparatu.Poprostu zwizualizowal sie w moim snie......
Wyglada tak jak miec wygladal,lepiej pozno niz wcale-nareszcie Body w slusznym rozmiarze a nie jakis krasnal.
Mam D3 od dwoch lat i jestem mega zadowolony,zastanawialem sie nad Z6 lub Z7 do kompletu-by nie musiec co chwila wymieniac szkiel.
Z9 wyglada bardzo seksownie:-D i ja chce go miec !

misiak76
13-03-2021, 23:24
Ja też bym chciał ale wolę mieć nerkę [emoji28]

Wysłane z mojego GM1910 przy użyciu Tapatalka

ksh
13-03-2021, 23:35
Obawiam się że nawet za dwie tyle byś nie uzbierał :)

Gabarytowo jest tak dość ciekawie.
https://cdn.mos.cms.futurecdn.net/ufaMBg7pGZexnQXeVaWrUT-1024-80.jpg

Kulfon77
14-03-2021, 09:47
Wzgledem DSLR wyglada niczym kulturysta na wytopie:mrgreen:
Szkoda tylko,ze wytopilo sie rowniez glowne logo na froncie....,pola do wypisow i popisow przeciez nie brak na takim fajnym klocku.
Nikonie dlaczego tak rzadko wsluchujesz sie w nasze prosby i blagania wzgledem nowych,ergonomicznych i pieknych body..........:razz:

fotouśmieszek
14-03-2021, 12:39
Wiem, że te spekulacje są fascynujące, ale chyba jednak was trochę ponosi.

Konstatacja nawet interesująca ale nie dotyczy Nikona. Może podasz po prostu jakies przyklady,kiedy nas ponosi,kiedy pisząc o N przeginamy?

JK
14-03-2021, 13:38
Już wam kiedyś proponowałem, geniusze biznesu. Załóżcie firmy, zacznijcie produkować sprzęt foto, potem te wytwory wprowadźcie na rynek i sprzedawajcie na całym świecie. Przecież to takie proste. Pokażcie tym wszystkim Nikonom, Canonom i innym źle zarządzanym firmom, jak należy to robić. Przecież to umiecie. Przecież wiecie jak to trzeba robić. Przynajmniej tak wam się wydaje. Przeciętny Polak, niezależnie od wykształcenia albo jego braku, potrafi wszystko, ale niestety tylko w marzeniach, albo na forum internetowym. W realu zrobić nie potrafi prawie nic. To tak dla chwili refleksji.

Jurek Ż
14-03-2021, 13:54
Jak zdrowemu mężczyznie może się przyśnić wyglądająca seksownie puszka Z9 :-D

cybulski
14-03-2021, 14:50
Jak zdrowemu mężczyznie może się przyśnić wyglądająca seksownie puszka Z9 :-D

No może i może z nią spędzić weekend https://spidersweb.pl/2021/03/fujifilm-gfx100s-102-megapikselowa-bestia.html

fotouśmieszek
15-03-2021, 01:35
. Przeciętny Polak, niezależnie od wykształcenia albo jego braku, potrafi wszystko, ale niestety tylko w marzeniach, albo na forum internetowym. W realu zrobić nie potrafi prawie nic. To tak dla chwili refleksji.
Masz rację.Polacy są do bani.Przekonałeś mnie.Siebie też zaliczasz do tej zbiorowości? Jeżeli to kłopotliwe pytanie to możesz nie odpowiadać.

cybulski
15-03-2021, 16:06
Panowie, chyba muszę Was przywołać do porządku :grin:
Z9 prezentuje się świetnie. Negatywne opinie uważam za nieuzasadnione.

Kulfon77
15-03-2021, 20:15
Te nagatywne opinie to raczej na zasadzie drobna krytyka=reklama produktu:wink:
Pzeciez widac golym okiem,ze to najsolidniejsze bezlusterkowe body Nikona.
Fajnie,ze wychodza takie cacka,nawet jesli nie od razu mozna je miec w swoim plecaku:grin:

ksh
15-03-2021, 20:25
Zapowiedź jest, potem będzie prezentacja, a premiera pewnie przed olimpiadą, dostępność w sklepach może być ale nie liczyłbym na to żeby w byle sklepiku w centrum handlowym stały Z9 jak teraz nawet trudno zobaczyć sobie A9II czy Z7II i inne topowe modele.

markB
15-03-2021, 21:29
A w swoim czasie D3 stał w Media Markt w Poznaniu za 17499 zł (grudzień 2007).

madebyzosiek
15-03-2021, 21:43
A w swoim czasie D3 stał w Media Markt w Poznaniu za 17499 zł (grudzień 2007).W tym czasie paczka Marlboro kosztowała 7,40, a nie 17,99 czy ile one teraz kosztują, a i wypłaty było mniej... ;) Z9 może być ciut droższy od D6, poziom Sony A9II. Kiedyś będzie osiągalny, dziś wystarczy Z6 ;)

tomeekm
15-03-2021, 21:50
Kiedyś to było, benzyna poniżej 2 zł za litr... Można by tak długo wyliczać. W przyszłości na pewno będzie osiągalny nawet dla enuzjasty, pytanie tylko za ile lat to będzie.

madebyzosiek
15-03-2021, 22:15
Kiedyś to było, benzyna poniżej 2 zł za litr... Można by tak długo wyliczać. W przyszłości na pewno będzie osiągalny nawet dla enuzjasty, pytanie tylko za ile lat to będzie.D4 da się dziś kupić za 5000 lub taniej, więc spokojnie ;)

Pawel Pawlak
15-03-2021, 22:58
Myślę że cena będzie na poziomie Sony A1 co niestety bardzo mnie martwi. Wprawdzie wydanie takiej kwoty na samo body, to nada mniej niż zmiana systemu (na canona, albo na sony które mają w moim odczuciu bardzo sensowne bezlustra nadające się do fotografii akcji w znacznie sensowniejszej cenie) ale i tak za dużo jak na mój rozsądek. Co gorsza, nie sądzę żebyśmy szybko zobaczyli konkurentów (pod względem sport/akcja) A9II, R5 czy R6 :(


D4 da się dziś kupić za 5000 lub taniej, więc spokojnie ;)
Właśnie, to dobry moment na zakup drugiego reporterskiego body :)

Śprotek
16-03-2021, 00:36
Te beznadziejne obiektywy na montowanie F... Nic tylko sprzedać dziadostwo, nie dość że bumerskie to jeszcze z Mount Z działa przez przejściówkę. Sprzedać za cenę złomu by kupić świeże Z ki które same robią zdjęcia :-)

ksh
16-03-2021, 00:55
Jeśli ktoś twierdzi że nowy droższy aparat i najlepiej z nowymi drogimi obiektywami dla niego jest lepszy to oznacza że marketing wygrał, a przecież o to chodzi :)

Nikon przy prezentacji pierwszych Zetek powiedział jasno że póki co technologia w bezlustrach nie pozwala na stworzenie czegoś dorównującego D5 i musi minąć kilka lat, w między czasie pojawił się D6 i mamy zapowiedź Z9, a Nikon ma na rynku Z6II i Z7II, które po ostatnich aktualizacjach są często ocenia jako najlepsze na rynku ( pewnie wiele trolli bez zastanowienia to wyśmieje ).
Nikon ma też taniutkie Z5 i niewiele droższe Z6, świetny Z7, co by nie płakać na szklarnią Z to wybór już solidny, pełny zakres zoomów f/2.8, tanie obiektywy f/4, komplet stałek f/1.8 jak i początki f/1.2 czego chcieć więcej po 2,5 roku od premiery systemu ?

Osobiście plątałem się po różnych systemach i szukałem czegoś dla siebie odpowiedniego, dopiero Nikon Z6 był tym aparatem jaki zostawiłem na długo, teraz mam Z7 i póki co jestem mile zaskoczony że to co oczekiwałem ponownie dostałem.

Z9 będzie pokazem możliwości i technologii, zabawka dla wybrańców, a podejrzewam że będzie też aparat dla tych najbardziej wymagających i może to być Z8, który wpasuje się w potrzeby reporterskie, sportowe itd, to nie Z9 będzie tym aparatem.

tomeekm
16-03-2021, 08:45
D4 da się dziś kupić za 5000 lub taniej, więc spokojnie ;)

Tak tylko jest to chyba z 9 lat po premierze D4 więc wychodzi, że około 2030 roku będzie można kupić Z9 ;)

madebyzosiek
16-03-2021, 09:39
Tak tylko jest to chyba z 9 lat po premierze D4 więc wychodzi, że około 2030 roku będzie można kupić Z9 ;)Chce się tanio, trzeba czekać, dla kogoś kto kupuje narzędzie do pracy cena nie gra pierwszych skrzypiec ;)

Kulfon77
16-03-2021, 11:14
Przy dzisiejszej drozyznie wszystkiego dookola cena na poziomie 35tys.zl
na pewno nie zwali z nog ludzi zarabiajacych na fotografii,jak rowniez zamoznych fanatykow i entuzjastow
Dzisiaj dobry rower elektryczny tyle kosztuje.....:)

markB
16-03-2021, 14:19
W tym czasie paczka Marlboro kosztowała 7,40, a nie 17,99 czy ile one teraz kosztują, a i wypłaty było mniej... ;) Z9 może być ciut droższy od D6, poziom Sony A9II. Kiedyś będzie osiągalny, dziś wystarczy Z6 ;)

Nie chodziło o cenę, ale o fakt przebywania takich puszek w zwykłych marketach. W Fotojokerze był za nieco ponad 15 K. Paweł ma chyba rację - cena Z9 będzie raczej w okolicach Sony A1.
Jeśli chodzi o odpowiedniki, to chyba tak:

D600/610 = Z6/6II
D750/780 = Z7/7II
D850 = Z8 (prawdopodobnie z matrycą 60-80 MP)
D6 = Z9 (matryca 45 lub 50)

To są tylko moje przypuszczenia.

TOP67
16-03-2021, 14:48
Jeśli chodzi o odpowiedniki, to chyba tak:

D600/610 = Z6/6II
D750/780 = Z7/7II
D850 = Z8 (prawdopodobnie z matrycą 60-80 MP)
D6 = Z9 (matryca 45 lub 50)

To są tylko moje przypuszczenia.

Raczej tak

D600/610 = Z5
D750 = Z6
D780 = Z6II
D850 = Z7

madebyzosiek
16-03-2021, 14:54
Raczej tak

D600/610 = Z5
D750 = Z6
D780 = Z6II
D850 = Z7Jestem tego samego zdania ;)

Zelber
16-03-2021, 16:31
Ja naprawdę nie rozumiem tego usilnego porównywania A1/Z9/R1 do A9/D6/1DX, które się przetacza przez wszystkie portale branżowe. Moim zdaniem to jest zupełnie inna klasa sprzętu o innych zastosowaniach i jedna grupa sprzętów nie zastąpi drugiej, bo tak jak np w sporcie/przyrodzenie(w cywilizowanych warunkach) lepiej będą wypadać bardziej rozdzielcze puszki, tak w reporterce ulicznej, czy w przypadku braku światła te o mniejszej ilości pikseli.

Kojocisko
16-03-2021, 16:34
Ja też tak to odbieram jak opisał TOP67

Kulfon77
16-03-2021, 17:54
A ja twierdze,ze dla przecietnego Kowalskiego na ulicy
to Z9 bardziej przypominac bedzie mojego D3...........:-)
niz takiego Z7 II czy A1 dla przykladu....:D

ksh
16-03-2021, 18:04
Z8 można przypuszczać że będzie sprzętem z bardzo dużą matrycą ale to też raczej coś pro, obstawiam ~64Mpix i body z przyklejonym gripem na stałe.

D850 to linia Z7, D750 to linia Z6 ale pamiętajmy że D750 pojawił się żeby ratować sytuację na rynku bo awariach D600 i D800, sprzęt odstawał od reszty i jak na swoją cenę był zaskakująco dobry.
Z6 był tańszy w dniu premiery od D750 ale Z6II już ma cenę taką samą jak D750.
Z5 można obecnie traktować jako odpowiednik D610 mimo że Z5 tańszy w dniu premiery.

Jacek_Z
17-03-2021, 02:28
.. nie sądzę żebyśmy szybko zobaczyli konkurentów (pod względem sport/akcja) A9II, R5 czy R6 :(

to Z9 bardziej przypominac bedzie mojego D3...........:-)
Darek Breś puścił na fejsie porównanie w ciemnościach (ISO 51200) AFu Z6II i D5. I to Z6 II był zdecydowanie lepszy.

S_Bax
17-03-2021, 09:13
Darek Breś puścił na fejsie porównanie w ciemnościach (ISO 51200) AFu Z6II i D5. I to Z6 II był zdecydowanie lepszy.

Jakoś nie mogę znaleźć tego posta na fejsie Darka, może jakiś link ?

Lukasz_85
17-03-2021, 09:23
Jakoś nie mogę znaleźć tego posta na fejsie Darka, może jakiś link ?

https://www.facebook.com/groups/nikon.polska/permalink/3841958842565293

S_Bax
17-03-2021, 09:24
https://www.facebook.com/groups/nikon.polska/permalink/3841958842565293

Dzięki, kawy jeszcze nie piłem ;)

Pawel Pawlak
17-03-2021, 17:48
Darek Breś puścił na fejsie porównanie w ciemnościach (ISO 51200) AFu Z6II i D5. I to Z6 II był zdecydowanie lepszy.

Jacek, ale nie chodzi mi tylko o czułość AF - bo ta bezsprzecznie jest lepsza w A6II niż D5 (a we wspomnianych R5 i R6 jest jeszcze lepsza niż w Z6II - dlatego się do nich odniosłem), ale już seria w ze śledzeniem obiektu w przeciętnych warunkach pod każdym względem będzie lepsza w D5 czy moim d4s niż we wspomnianych Ztkach. Przede wszystkim z powodu blackout-u i mrożenia podglądu między kolejnymi klatkami - raczej trudno się śledzi obiekt, zwłaszcza poruszający się bardzo szybko i chaotycznie na Ztkach. Tak naprawdę przełomowe są R5, R6 i A9 i A1 ponieważ gwarantują całkowicie nieprzerywany podgląd obrazu w połączeniu z AFem kryjącym cały kadr i korzystającym AI od odnajdowania wszystkiego co ważne w odpowiednich priorytetach tzn. oko, głowa, sylwetka. Podejrzewam (nie testowałem) że canon ze swoimi dual-pikselami moze najprecyzyjniej to zrealizować.
Nikon poza wymagającymi - niektórymi sportami i niektórymi dziedzinami fotografii przyrodniczej zapewnia w Ztkach już teraż fantastyczny AF. Ale niestety, w tych wyjątkowych sytuacjach przegrywa z reporterskimi DSLRami a co dopiero ze wspomnianymi bezlusterkowcami.
Dla mnie obecne Ztki byłby świetnym uzupełnieniem, ale niestety nie mogą zastąpić ani d4s ani d500. Canon R6/R5 mogłyby (pomijam ergonomię i obrazek który z canona średnio lubię w fotografii przyrodniczej).

odzio
17-03-2021, 18:16
Nie znam się, więc zabiorę głos :D Kolega ostatnio też rozważa przejście na bezlusterkowce, po opiniach internetowych na temat AF planował przejście do canona (R6), ale stwierdził, że mu szkoda szkieł i pieniędzy, więc poszedł do sklepu i wziął w łapy R6 i Z6 II. Poza tym, że stwierdził, że jednak bardziej go kręci D850 od ML, to w przypadku AF nie był w stanie wybrać faworyta. Wiadomo, sklep to nie ciemny las, ale mimo wszystko mówił, że w śledzeniu dzieci raz lepiej sobie radził jeden raz drugi aparat. Konkludując cały wywód: czy eRka będzie lepsza pod kątem AF? Zdecydowane może tak, a może nie ;)

Pawel Pawlak
17-03-2021, 18:24
Nie znam się, więc zabiorę głos :D Kolega ostatnio też rozważa przejście na bezlusterkowce, po opiniach internetowych na temat AF planował przejście do canona (R6), ale stwierdził, że mu szkoda szkieł i pieniędzy, więc poszedł do sklepu i wziął w łapy R6 i Z6 II. Poza tym, że stwierdził, że jednak bardziej go kręci D850 od ML, to w przypadku AF nie był w stanie wybrać faworyta. Wiadomo, sklep to nie ciemny las, ale mimo wszystko mówił, że w śledzeniu dzieci raz lepiej sobie radził jeden raz drugi aparat. Konkludując cały wywód: czy eRka będzie lepsza pod kątem AF? Zdecydowane może tak, a może nie ;)
Nie będę się wypowiadał w kwestii tego test bo mnie tam nie było ;) ale przy fotografowaniu serią w Ztce nastąpi jednak "mrożenie" podglądu, w R6 o ile pamięta nie, a w R5 nie będzie wcale widać że robiłeś zdjęcie. Poza tym, R5 i R6 wykryją oko niewielkiego ptaka w kadrze, ewentualnie jego głowę, a Z6II już nie :)
Tak jak napisałem - do większość sytuacji Ztki, zwłaszcza II mają wszystko co potrzeba, ale ja piszę z perspektywy tego komu zależy na tych pozostałych, nie większościowych sytuacjach ;)

ksh
17-03-2021, 18:55
R6 ?
https://www.youtube.com/watch?v=mHxpcpU_Eog&ab_channel=JeremiahMcintosh

Z6 blackout
https://youtu.be/w2dJYg7-x94?t=273

misiak76
17-03-2021, 19:12
Nie będę się wypowiadał w kwestii tego test bo mnie tam nie było ;) ale przy fotografowaniu serią w Ztce nastąpi jednak "mrożenie" podglądu, w R6 o ile pamięta nie, a w R5 nie będzie wcale widać że robiłeś zdjęcie. Poza tym, R5 i R6 wykryją oko niewielkiego ptaka w kadrze, ewentualnie jego głowę, a Z6II już nie :)
Tak jak napisałem - do większość sytuacji Ztki, zwłaszcza II mają wszystko co potrzeba, ale ja piszę z perspektywy tego komu zależy na tych pozostałych, nie większościowych sytuacjach ;)Odnośnie tego oka to ja nie wiem co sprawdzałeś. Przy fotografowaniu żubrów R5 ustawiał nagminnie ostrość na rogach, a nie na oczach, a żubry mają duże oczy [emoji6] Więc z tą celnością na oko bym nie dawał za przykład. Na obecną chwilę każdy z aparatów bezlusterkowych pelnoklatkowych ma świetny AF no może poza panasem bo jakoś ich af potrafi się zgubić szybciej. Każdy aparat można ustawić pod siebie i tak samo wyświetlane informacje aby przyspieszyć działanie.

Wysłane z mojego GM1910 przy użyciu Tapatalka

Pawel Pawlak
18-03-2021, 00:05
Cholera, zaraz się okaże że jestem wrogiem sprzętu nikona :D:D:D:D a to nie prawa. Widzę tylko pewne przewagi innych body, które mnie akurat ruszają.
Uściśliłem, że w R6 że brak blackoutu występuję w R5, w R6 natomiast przypomina on blackuot z DSLRów. Może coś przeoczyłem więc mnie naprostujcie - czy można tak ustawić Z6 żeby nie stopował obrazu w wizjerze w czasie fotografii w serii ? czy na mechanicznej migawce wyciąga więcej niż 5.5fps ?

Jacek_Z
18-03-2021, 00:15
Zainteresuj sie jak już wersjami II. Bo porównujesz starą generacje Nikonów w Z z nową generacją body Canona i Sony.

ksh
18-03-2021, 01:23
Cholera, zaraz się okaże że jestem wrogiem sprzętu nikona :D:D:D:D a to nie prawa. Widzę tylko pewne przewagi innych body, które mnie akurat ruszają.
Uściśliłem, że w R6 że brak blackoutu występuję w R5, w R6 natomiast przypomina on blackuot z DSLRów. Może coś przeoczyłem więc mnie naprostujcie - czy można tak ustawić Z6 żeby nie stopował obrazu w wizjerze w czasie fotografii w serii ? czy na mechanicznej migawce wyciąga więcej niż 5.5fps ?

Wrzuciłem filmiki wcześniej.

cz4rnuch
18-03-2021, 09:21
Tyle, że w Z6 ta opcja powoduje, że w wizjerze zamiast blackoutu wiświetlany jest dłużej obraz wcześniejszej klatki. Powoduje to złudzenie braku blackoutu, ale nie ułatwia śledzenia tak jak to ma miejsce w najnowszym canonie czy w A9, na migawce elektronicznej bo obraz na żywo po prostu maskowany jest wcześniej zarejestrowaną klatką odpowiednio dłużej wyświetlaną. Raczej nie o to chodziło Pawłowi.

odzio
18-03-2021, 11:19
Nie oglądałem zbyt wielu filmów porównujących wykrywanie oczu zwierząt, ale kojarzę z kanału jareda pollin(s?) czy jakoś tak, że robił zdjęcia leżącego kota i beznadziejnie sobie radziły zarówno nikon, jak i canon. Podkreślam, że było to statyczne zdjęcie kociego łba. Tu chyba trochę za wcześnie, żeby liczyć na cuda. Może sony lepiej ogarnia temat, nie wiem.

JK
18-03-2021, 11:40
Paweł chciałby mieć wszystko na raz - bezlustro z lustrem. Zalety lustra razem z zaletami bezlustra, a tak się niestety w obecnych bezlustarch Nikona nie da i jeszcze przez jakiś czas blackout w lustrzance będzie mniejszy, choć są i tacy, których ten szybko migający obrazek w wizjerze trochę denerwuje. Ten blackout bierze się stąd, że w lustrzance zawartość pamięci matrycy jest odczytywana wtedy, gdy lustro znajduje się w dolnym położeniu i w wizjerze wszystko widać. W bezlustrze nowy obraz dla wizjera może powstać dopiero wtedy, gdy pamięć matrycy (dla potrzeb zdjęcia) zostanie w całości odczytana i matryca będzie mogła być ponownie "naświetlona" dla potrzeb wizjera. Jeśli podczas serii w wizjerze bezlustra widać coś więcej, to jest to jedynie wynikiem zwolnienia serii lub/i skrócenia czasu naświetlania (dłuższe przerwy pomiędzy zdjęciami), albo są to różne programowe kombinacje z obrazkiem odczytanym wcześniej. Na dziś tego nie da się pogodzić. Zawsze ktoś będzie wolał mieć mniejszy blackout i wolniejsza serię, ale inny będzie wolał mieć kilka fps więcej kosztem blackoutu. Zawsze jest coś za coś. Albo jest lustro, albo go nie ma. Albo jest więcej punktów AF i to w całym kadrze, albo blackout podczas serii. ..... Jedynym rozwiązaniem jest skracanie czasu potrzebnego do odczytania pamięci matrycy lub szybkiego przepisania danych do innej pamięci pomocniczej, aby możliwe było rejestrowanie następnych obrazów dla potrzeb wizjera, w czasie przetwarzania zrobionego zdjęcia. Taka "podwójna pamięć" matrycy wydaje się tu najlepszym i chyba jedynym sensownym rozwiązaniem. Albo matryca ją ma, albo jej nie ma i niczego na to poradzić nie można. To są niestety dzisiejsze konsekwencje wynikające z wyboru pomiędzy lustrem i bezlusterm. Myślę, że za jakiś czas (niedługi) problem zostanie rozwiązany i także w tym przypadku lustrzanki znajdą się na straconej pozycji. Tyle, że zapewne ceny nowego sprzętu z nowymi matrycami znów wzrosną.

ksh
18-03-2021, 13:01
Tyle, że w Z6 ta opcja powoduje, że w wizjerze zamiast blackoutu wiświetlany jest dłużej obraz wcześniejszej klatki. Powoduje to złudzenie braku blackoutu, ale nie ułatwia śledzenia tak jak to ma miejsce w najnowszym canonie czy w A9, na migawce elektronicznej bo obraz na żywo po prostu maskowany jest wcześniej zarejestrowaną klatką odpowiednio dłużej wyświetlaną. Raczej nie o to chodziło Pawłowi.

Ale chyba nie porównywał do A9 ?
Każdy jakoś oszukuje, w A9 też nie masz pełnego podglądu tylko jest spadek fps ale rozwiązanie najlepsze, a problem polega na tym że trzeba szybko przesłać dane z sensora żeby jak najmniej blokować podgląd.

Póki co w Nikonie Zetki nie są droższe w porównaniu do odpowiedników z lustrem, Sony i Canon idzie po bandzie ostro w kwestii ceny, oby taka polityka Nikona nie byłą kolejnym gwoździem.

cz4rnuch
18-03-2021, 13:36
O to z czym porównywał Paweł to musisz zapytać jego a co do pierwszego a9 to odświeżanie przy opcji bez zaciemnienia masz na poziomie 60 klatek na sekundę, bez opóźnień. To raczej nie jest oszustwo. Z6 też nie oszukuje. To, że nie daje płynnego podglądu przy opcji bez zaczernienia po prostu widać więc jeśli komuś się to nie podoba to może to sobie wyłączyć.

ksh
18-03-2021, 14:01
Chodzi o to że nie masz 60fps tylko masz wypełniane brakujące klatki, Sony potrafi to zrobić bardzo dobrze ( patrz ich TV ) ale żeby to zrobić trzeba i tak mieć bardzo dużo rzeczywistego fps, w Z6 i tak wyjdzie klatkowanie, zapewne coś konkurencyjnego w nikonie do A9 będzie miało podobnie.

cz4rnuch
18-03-2021, 14:20
Chodzi o to że nie masz 60fps...Zapodaj linka do tego info.

jjj
18-03-2021, 15:49
Zainteresuj sie jak już wersjami II. Bo porównujesz starą generacje Nikonów w Z z nową generacją body Canona i Sony.

sony A9 debiutowało w maju 2017 a nikon Z6 w sierpniu 2018... Tak więc jest odwrotnie, to A9 jest starszy...

Pawel Pawlak
18-03-2021, 17:57
Ok. Panowie... Ja nie jestem wrogiem nikona :)
Tylko piszę, że niestety obecnie oferowane Ztki nie ma tej funkcji, którą występują w niektórych aparatach konkurencji oferowanych w cenach które mnie nie odstraszają.
Ja naprawdę nie chcę żeby coś w Ztkach wam zaczęło przeszkadzać - mi przeszkadza (choć oczywiście nie zawsze i dlatego widzę taki aparat w mojej torbie jako uzupełnienie lustra, ale naprawdę mam poważne wątpliwości czy nie lepszy byłby dla mnie D780).
I tak jak napisałem podejrzewam że Z9 będzie miał funkcje o które mi chodzi, ale nie wierzę że będzie w cenie którą zaakceptuję (obym się mylił). Jestem przekonany także że kolejne generacje tańszych Zetek także zbliżą się pod tym względem do wspomnianej konkurencji, albo jeszcze pewniej ją przerośnie. Ale ja wyrażam smutek że nie teraz ;)
A to że widzę pewne przewagi w aparatach innych marek wcale nie oznacza że wszystko mają lepsze - tak nie jest.
Z mojej strony koniec tematu :)

Jacek_Z
19-03-2021, 01:24
sony A9 debiutowało w maju 2017 a nikon Z6 w sierpniu 2018... Tak więc jest odwrotnie, to A9 jest starszy...
Wybrałeś sobie jeden model. A inne z tej listy?

Jacek, ...Tak naprawdę przełomowe są R5, R6 i A9 i A1

jjj
19-03-2021, 07:54
Napisałeś, Pawłowi, że porównuje nikona Z6 z nowymi generacjami sony a ja Ci po prostu zwróciłem uwagę, że to nie do końca prawda. A to, że wybrałem jakiś konkretny model nic nie zmienia w faktach.

cz4rnuch
19-03-2021, 10:02
Większego znaczenia to nie ma, bo nawet nowe wersje II jakiegoś wielkiego postępu w kwestii blackoutu nie wniosły. Może nawet celowo to zrobiono by Z9 mógł jeszcze jaśniej zabłysnąć jako maszynka dedykowana do sportu i akcji.

ksh
19-03-2021, 10:24
Jakby Nikon wypuścił takiego kastrata jak Canon Rp to by tu fanatycy zniszczyli połowę tematów na forum, zresztą nawet ich R-ka ma beznadziejną konfiguracje, od sensora bo braki jak stabilizacja i durne rozwiązania ergonomiczne, dalej idąc to pierwsze obiektywy jakie do systemu wypuścił Canon to była żenada, no i na koniec mamy już oficjalne przyznanie się do porażki z R5 i będzie wypuszczona wersja poprawiona R5c.

Nikon zawsze miał pod górkę u klientów, trolling, hejt i głupie porównania.
Inna sprawa że Nikon wiele razy zaliczył wielkie wpadki z awaryjnym sprzętem jak D600, D750 czy D800.

Jak ktoś chce porównywać sensownie to jedynie R6 z Z6II, reszta sprzętu mocno się rozjeżdża cenowo i sprzętowo.
Komicznie jest porównywać Rp z Z5 co czasami jest robione, bez przesady ale Canon pokazał jak nie robić taniego sprzętu.

odzio
19-03-2021, 12:13
ten RP taki kastrat, szajs i pomyłka a, o dziwo, też robi zdjęcia, taka z niego trochę lustrzanka, do niczego się nie nadaje, ale jak ktoś go weźmie to robi foty :X wiem, że dla osób które od lat są zasypywane wtórnym, niepostępowym sprzętem, z ochotą wydającym na kolejne body pięciocyfrowe ilości geldów (bo przecież dostają 0.0025 EV więcej rozpiętości tonalnej i 16% mniej szumów na ISO25600) to jest badziew. Ale jakby takie osoby w zaślepieniu pogonią za kolejnym szmelcem wciskanym przez producentów sprzętu foto się zastanowili nad tym, że przy dobrej promce RP jest FF body do wyrwania za nieco ponad 3000zł to może by dostrzegli, że WRESZCIE ktoś poszedł w stronę obniżki cen, i dobrze. To przeciętnej klasy aparat za średnie pieniądze, na co tu psioczyć? Po RP nikon wjechał z udanym Z5, choć też powinien być tańszy (a cena katalogowa to jest przecież niedorzeczność)... Wiadomo, po co kupować takie szmelc jak RP, skoro wystarczy dołożyć zaledwie drugie tyle, żeby kupić Z6 z lepszą matrycą, która oprócz zdjęć pewnie potrafi też obiad ugotować, do tego mieć satysfakcję z semi-pro level gear, z możliwością podpięcia gripa, sterowaniem lampami przez CLS, czy nawet wbudowanym sterownikowiem radiowym, odbiornikiem GPS, czujnikiem pilota zdalnego wyzwalania w body. A nie, zaraz, nic z tego nie ma, przecież to jest najnowsza technologia od NASA wynaleziona raptem 3 lata temu, więc nie dziwne, że nie ma tych bajerów w sprzęcie za 8000zł

ksh
19-03-2021, 17:49
Jakbyś to podzielił na zdania to by łatwiej było coś odpowiedzieć.

Ja nie napisałem że aparat nie robi zdjęcia ale wielu przywala się do drobnostek w Nikonie ale nie zawraca uwagi na żenujące ruchy Canona.
Nie chodzi o bajery i nie ma co dewaluować utartych już standardów w bezlustrach jakie wprowadzało Sony i inne firmy.

Ja czekając na Z7 robiłem zdjęcia D7000 i dawał radę bez problemu.

ksh
19-03-2021, 22:30
Nie mogę znaleźć dokładnych obrotów jakie miał Nikon i Canon z podziałem na ich działy, z tego co widzę z optycznych to Canon ma obrót 55% z działu foto, a Nikon 30%, czyli jest odwrotnie niż przypuszcza większość.
Nikon zwiększa obroty ale i dochody z działu litografii, tomografia przemysłowa, medyczne urządzenia, nie wiem jak reszta, a do tego dochodzą udziały jakie ma Nikon w Toshiba, Sofbank, Velodyne itp.

Na dniach mają być zaprezentowane cztery obiektyw, zobaczymy ale pewnie i tak będą zjechane na forum bo albo za duże albo za małe albo za bardzo nikonowe :)

MstrG
19-03-2021, 22:40
Na dniach mają być zaprezentowane cztery obiektyw, zobaczymy ale pewnie i tak będą zjechane na forum bo albo za duże albo za małe albo za bardzo nikonowe :)

Brzydkie i drogie ;)

ksh
26-04-2021, 20:04
Because of these recent, contemporaneous developments, it seems reasonable to conclude that the Z9 will not be an “also ran” mirrorless camera, but a “better than,” new-level offering. It appears Nikon is making a paradigm shift for its future, developing its own sensors completely, utilizing its own innovations, rather than “personalizing” existing Sony sensor design offerings.
https://nikonrumors.com/2021/04/25/speculations-the-upcoming-nikon-z9-sensor-will-be-made-by-tower-semiconductor-former-towerjazz-and-not-by-sony.aspx/

Czyli kolejne plotki że Nikon zaczyna produkcje sensorów w TowerSemiconductor ( dawne TowerJazz ), jak się połączy info że R&D i patenty Nikona to obecnie nr1 w sensorach z wcześniejszymi plotkami że TowerJazz ma linię produkującą sensory do pełnej klatki z globalną migawką to można spodziewać się że wiele dobrego.
Druga plotka to sensory do Z50 i Z5 od TowerJazz, czyżby mk2 się szykowało ?
Trzecia plotka dotyczy kolejnego sensora w gigantyczną ilością pikseli czyli coś konkurencyjnego dla zapowiedzianego potwora Canona, czyżby Z8 i sensor ponad 100MPix ?

cybulski
26-04-2021, 20:55
Pisałem jakiś czas temu nie w tym wątku że są problemy na rynku chipów i wcześniej czy później nikon może nie dostawać chipów z Sony. A jak to sprzedają to inna sprawa. Fakt jest taki że mają pewnie problem z dostępnością chipów... Więc piszą że będą sami dłubać z kimś tam innym. Tak to widzę.

ksh
26-04-2021, 21:50
Nie było żadnego info że jest problem z produkcją sensorów, rynek maleje i raczej bym się zastanawiał czy linie produkcyjne w Sony ( Toshiba ) są opłacalne, nawet rynek fonów nie rośnie już jakoś dynamicznie.
Sony jest wielkim producentem ale nigdy nie był jakoś super w R&D i tworzeniu czegoś przełomowego w sensorach, zresztą widać jak słabe sensory są w aps-c u sony, w pełnej klatce sporo lepiej.

Ligo
27-04-2021, 04:28
Sony jest wielkim producentem ale nigdy nie był jakoś super w R&D i tworzeniu czegoś przełomowego
Zawsze twierdziłem, że Azjaci są świetni w ulepszaniu czegoś już wymyślonego, ale sami wymyślać to raczej nie potrafią.

OjTam
16-07-2021, 15:47
Nowe ploty: 45mpix (całkiem nowy sensor), 30fpsów.

ksh
17-07-2021, 22:15
Sporo plotek że w Z9 będzie kolejny sensor wyprodukowany przez TowerJazz, a nie przez Sony.
Stacked Sensor daje niesamowity zysk w szumach, szybkość odczytu danych czyli dużo fps, obniżone zużycie energii czyli i mniej ciepła.

Pytanie czy to będzie 36Mpix czy coś większego ponieważ 8K z całego sensora jest chyba sensowne, większe rozdzielczości chyba warto wpakować w inny model.
Kwestia zapisu na wewnętrzny nośnik video raw itd chyba będzie wreszcie wprowadzona.

cz4rnuch
18-07-2021, 00:59
36mpx nie wystarczy do 8k. Myślę, że jeśli chodzi o piksele to przynajmniej zrównają się z Canonem.

TOP67
18-07-2021, 08:16
Film 8K ma 36Mpix, ale w proporcjach 16:9. Matryca 3:2 musi mieć 40Mpix. I jest to idealna wielkość, żeby filmować bez cropa i resamplingu.

cz4rnuch
18-07-2021, 09:41
Dokładnie o to mi chodziło. Dodatkowo jeśli to ma być bestia do wszystkiego to pewnie nie chcą na dzień dobry w tabelkach przegrywać nie tylko z Sony ale też i z Canonem. No chyba, że Nikon ma w planach jeszcze jakiś aparat o wyższej rozdzielczości.

ksh
18-07-2021, 09:44
Miało być 46Mpix w poscie.

Video 8K to jest 7680 x 4320 czyli dla formatu sensorów w aparatach to będzie 7680 x 5120 czyli niecałe 40Mpix, jak sensor ma więcej to już są kombinacje i nie koniecznie lepiej dla materiału.

8192 x 5120 to dość dziwna rozdzielczość 8K i jeśli dostosujemy do proporcji to wyjdzie jakieś 8192 x 5460 czyli 45Mpix i z takiego sensora można wyciąć 16:9.

OjTam
29-07-2021, 22:09
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2021/07/Nikon-Z9-at-the-Olympics-1.jpg
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2021/07/Nikon-Z9-at-the-Olympics-2.jpg

NR. (https://nikonrumors.com/2021/07/29/first-pictures-of-the-back-of-the-nikon-z9-camera.aspx/)

Myszowor
29-07-2021, 23:04
Podobno testują na Olimpiadzie:
54337

OjTam
29-07-2021, 23:10
Godzinę szybszy byłem. ;)

Swoją drogą, dlaczego N tak się boi ekraników na przegubie? 7 zetek, 8sma w drodze i tylko jeden (Z fc) z przegubowcem...

odzio
29-07-2021, 23:18
A używałeś kiedyś? Obecne rozwiązanie jest bez porównania szybsze niż przekręcanie ekranu najpierw o 180 stopni, a następnie wybór odpowiedniego kąta jeśli aparat trzymamy bardzo nisko/wysoko. Tutaj myk i gotowe w czasie podnoszenia/opuszczania aparatu już ekran na Ciebie patrzy. W szybszych sytuacjach przegub się robi bezużyteczny, bo zanim zrobi piruety to po zdjęciu :)

Oczywiście nie mówię o zdjęciach pionowych. Tu jest dramat, chyba fuji ogarnął ekran uchylany w 2 kierunkach, ale wiadomo jak obecnie wygląda pomysłowość inżynierów Nikona...

No i samojebki oczywiście, tego fuji też nie potrafi. Ale przy ilości wykonywanych przeze mnie selfiaków aparatem jestem w stanie porwać się na użycie apki w telefonie :)

OjTam
29-07-2021, 23:25
Właśnie o piony chodzi. Selfi mi zwisa i powiewa. ;)

Nie tylko Fuji. Pentax w K1 też ma ciekawie to rozwiązane:
https://upload.cyfrowe.pl/cyfrowe/descFiles/141504941010.jpg
Coś w tym stylu mógłby N zrobić, ale to pewnie kwestia patentów.

Jacek_Z
30-07-2021, 00:29
Pentaxowy pomysł wygląda odjazdowo, ale co on w praktyce daje? Selfie się tym nie zrobi.

odzio
30-07-2021, 07:30
Pentaxowy pomysł wygląda odjazdowo, ale co on w praktyce daje? Selfie się tym nie zrobi.
Ale czytasz o czym było pisane? Daje piony (na! Nawet czterdziestopięciostopniony) znad głowy albo przy ziemi jednym ruchem ręki. Bez robienia piruetów ekranem na przegubie. O ile się to nie rozpada przy mocniejszym szarpnięciu to jest genialne!

A selfie? Bez żalu bym poświęcił

misiak76
30-07-2021, 09:29
Canon ma patent na ekran przegubowy dla aparatów z matrycą FX ot cały problem [emoji6]

Wysłane z mojego GM1910 przy użyciu Tapatalka

cz4rnuch
30-07-2021, 09:54
Matryce na przegubie w FF (bo chyba to miałeś na myśli) oprócz Canona mają też Sony i Panasonic. Ja myślę, że Nikon po prostu nie widzi takiej potrzeby. W sumie też wolę ekranik odchylany, jakoś bardziej mnie to przekonuje i wydaje się być bardziej trwałe. No chyba, że ekranik odchylany ale do tego dodatkowo z przegubem. Takie rozwiązanie wydaje się być optymalnym i zadowoli chyba każdego.

Jacek_Z
30-07-2021, 10:08
Ale czytasz o czym było pisane? Daje piony
Odwrócę pytanie. Czy ty czytasz co ja napisałem?
Bez odbioru.

odzio
30-07-2021, 10:37
Po raz kolejny pragniesz się popisać, jak można zostać moderatorem bez umiejętności czytania ze zrozumieniem? To raczej nie jest powód do dumy. Po kolei:

Właśnie o piony chodzi. Selfi mi zwisa i powiewa. ;)
Może wyjaśnienie jakby jakiś użytkownik ciągle składał literki przy czytaniu gubiąc po drodze sens zdania: w uchylanym ekranie Z nie da się wygodnie robić pionowych zdjęć ze skrajnych perspektyw. Selfie kolegę OjTam nie interesuje.

Pentaxowy pomysł wygląda odjazdowo, ale co on w praktyce daje?
Padło pytanie: "co ekran uchylany w ten sposób pentaxowy daje w praktyce?".
Na to pytanie została udzielona odpowiedź:
Daje piony.

Wrócę więc do Twojego odwróconego pytania:

Czy ty czytasz co ja napisałem?
Tak i to nawet ze zrozumieniem. Jest to umiejęntość którą powinna przejawiać każda osoba odpowiedzialna za utrzymanie porządku w miejscu gdzie wyraża się opinie i poglądy słowem pisanym. Pewnie się z tym zgodzisz, że tłumaczenie komuś jego własnych słów jest dość dziwne. Prawda?

Bez odbioru.
W sensie, że zamykasz temat? Może po prostu wykasuj te wiadomości i przestań się kompromitować.


Pociągnął bym jeszcze Twoją uwagę o selfie, ale szkoda śmiecić.

ksh
30-07-2021, 10:48
odzio nie ma co wdawać się w dyskusje z Jacek_Z bo ci zaraz potnie twoje posty, zrobi edycje swoich postów i da ci bana na miesiąc.

Ruchomy ekran ma sens i chciałbym żeby trzymając aparat w pionie można było wychylić ekran, ma to sens ale już kręcenie ekranem nie bo jak robię piony to na co mi ekran w poziomie ?

odzio
30-07-2021, 11:06
odzio nie ma co wdawać się w dyskusje z Jacek_Z bo ci zaraz potnie twoje posty, zrobi edycje swoich postów i da ci bana na miesiąc.

Ruchomy ekran ma sens i chciałbym żeby trzymając aparat w pionie można było wychylić ekran, ma to sens ale już kręcenie ekranem nie bo jak robię piony to na co mi ekran w poziomie ?
Celna uwaga, dzięki. PPM -> wykonaj zrzut ekranu i cyk, mam JPG z treścią dyskusji. Choć wiadomo, z władzą nie wygrasz.
Co do tego obrotu jest to dość dziwne, trochę przesada, chyba, że masz aparat w bardzo dziwnej pozycji, a Ty możesz tylko pod kątem na niego patrzeć (za jakimś winklem?). Sytuacja skrajna i funkcja raczej mało przydatna, ale wiadomo: lepiej mieć niż nie mieć :)

OjTam
30-07-2021, 12:34
PPM -> wykonaj zrzut ekranu i cyk, mam JPG z treścią dyskusji.

Win+prtscrn (jak z windy korzystasz) i masz nawet png. ;)

Co do odporności ekranika w K-1... Chyba jeszcze nikt się nie skarżył.
Wiem, że któryś z krajobrazowców na forum go ma, ale nicka mi się zapomniało. :(

Zbyszek
30-07-2021, 15:38
Co do odporności ekranika w K-1... Chyba jeszcze nikt się nie skarżył.Ja testowałem K-1 kilka ładnych godzin (wypożyczyłem na jakimś plenerze) i ten ekranik jest całkiem dobry. Mógłbym mieć taki w swoim D750 zamiast tego który jest fabryczny. Jeśli chodzi o trwałość to widziałem na własne oczy jak ktoś z Pentaksa (na tym plenerze) miał do niego podłączony jakiś długi ciężki obiektyw i trzymając za sam ekranik "majtał" tym zestawem z dość dużą siłą i się nic nie urwało. Cały mechanizm jest metalowy i nie wiem jak będzie wyglądała jego trwałość po dłuższym czasie użytkowania ale jeśli nie będzie użytkowany zbyt ekstremalnie (jak w podanym przykładzie) to powinien wytrzymać bez problemu.

OjTam
30-07-2021, 18:23
trzymając za sam ekranik "majtał" tym zestawem z dość dużą siłą i się nic nie urwało.

Widziałem to na materiałach producenta, jak pierwszą wersję K-1 zapowiadali, ale dość sceptycznie do takich filmów podchodzę. ;)
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2021/07/Nikon-Z9-camera-at-the-Olympics-1.jpg
Gibaniec taśmą zaklejony. xD

odzio
31-07-2021, 00:16
W sumie wiadomo, czemu tutaj Nikon znowu przerzucił elementy sterujące na górnej pokrywie aparatu na lewą stronę? Kupując Z5, myślałem, że wolałbym konfigurację D700 (ekran LCD i przyciski z pokrętłem po prawej). Teraz jednak bardzo cenię sobie ergonomię pracy jedną ręką. Zwłaszcza, że przyciski można by było zdublować na boku aparatu (o ile by się niechcący nie klikały) dla lepszego zarządzania w orientacji pionowej. To by była bomba!

Jacek_Z
31-07-2021, 01:42
Pokazywali przy premierze K1 wytrzymałość mechanizmu, ktoś trzymał aparat z obiektywem za ekranik i się nic nie stało.
Odzio, to że OjTam nie chce selfie to nie powód by nie komentować możliwości (a właściwie braku pewnych możliwości) monitorka w K1. Sorry, ale nie będziesz mi mówił o czym mam pisać a o czym nie.

Koesh, ja mogę nie tylko dać bana na miesiąc, ja mogę dać permbana. Nie mam pojęcia dlaczego mnie zaczepiacie wiedząc, że konsekwencje mogą być niefajne. Masochiści czy samobójcy? Jestem coraz bliżej działań radykalnych, bo nie ma sensu tolerowanie niektórych użytkowników. Nie jeden raz mi mówiono, że niepotrzebnie długo toleruje pewnych userów, bo oni sie nie zmienią, a będą ciągle smrodzili.
Tak, potraktujcie to jako ostrzeżenie. Nie pisze tego na PW, działam zawsze z otwartą przyłbicą, a gdy widać jakie stanowisko zajmuję w konkretnej sprawie to inni mogą wyciągąć wnioski i wiedzieć na co jest zgoda, a na co nie. Zapewne znowu zapytasz o zapis w regulaminie. Przypomnę, że w zaakceptowanym regulaminie (FAQ) jest punkt 6 d, który nagminnie łamiecie. d) akceptować postanowienia moderatorów .... i powstrzymywać się od polemiki z nimi.
Jest też dalej napisane, co robić gdy się nie zgadzacie z moderatorem. Zapraszam do lektury regulaminu. I chciałbym zwrócić uwagę, że nie zarobiliście nawet kartki, a już się burzycie, że jest Wam zwrócona uwaga. Nie decydujecie o tym co wolno moderatorowi w Waszej sprawie, no litości. Przecież każdy jest zawsze niewinny, to moderator jest zły.

OjTam
31-07-2021, 11:11
Jacek, co to za różnica, czy z K-1 da się selfi zrobić, skoro w Ztkach FX też się nie da, do tego nawet kadrowanie w pionie jest utrudnione? :lol:

TOP67
31-07-2021, 11:50
Kurcze. Zenitem dawałem zrobić selfie.

OjTam
31-07-2021, 12:00
Dobra dobra. Wiadomo, że chodzi o selfi z podglądem na wyświetlaczu. O tym cała ta dyskusja.

Kojocisko
31-07-2021, 15:00
Odkąd są aplikacje na smartfona, grup pikczery i selfiki są proste.

OjTam
31-07-2021, 15:03
Nierobienie selfi jest jeszcze prostszym rozwiązaniem. ;)

Wracając do tematu, ciekawe dlaczego ekranik taśmą do korpusu zaklejony? Majtał się, czy N jakieś nowe rozwiązanie ma i nie chcieli, żeby ktoś za wcześnie podejrzał?

odzio
31-07-2021, 15:04
Pokazywali przy premierze K1 wytrzymałość mechanizmu, ktoś trzymał aparat z obiektywem za ekranik i się nic nie stało.
Przecież pisali o tym OjTam i Zbyszek 2 wiadomości przed Tobą. Nic te słowa nie wnoszą.


Odzio, to że OjTam nie chce selfie to nie powód by nie komentować możliwości (a właściwie braku pewnych możliwości) monitorka w K1. Sorry, ale nie będziesz mi mówił o czym mam pisać a o czym nie.
Wbiłeś się w dyskusję pomiędzy mną, a OjTam, gdzie obydwoje stwierdziliśmy, że nie da się tego ekranu obrócić do selfie i żadnego z nas to nie obchodzi. Natomiast zadałeś pytanie "co to daje?" wykazując się znowu brakiem umiejętności czytania, skoro odpowiedź na nie była - a jakże - w dwóch poprzedzających postach. Nigdzie, ani jednym słowem nie napisałem Ci o czym masz pisać.


Koesh, ja mogę nie tylko dać bana na miesiąc, ja mogę dać permbana. Nie mam pojęcia dlaczego mnie zaczepiacie wiedząc, że konsekwencje mogą być niefajne. Masochiści czy samobójcy? Jestem coraz bliżej działań radykalnych, bo nie ma sensu tolerowanie niektórych użytkowników. Nie jeden raz mi mówiono, że niepotrzebnie długo toleruje pewnych userów, bo oni sie nie zmienią, a będą ciągle smrodzili.
Już nam obojgu udowodniłeś - kompromitując się publicznie - że kiedy nie masz argumentów to tylko banujesz, nie musisz przypominać. Nikt Cię nie zaczepia, to Ty szkalujesz użytkowników przenosząc ich tematy, wypisując bezsensowne wykłady (z błędami) i później sobie nie radzisz w dyskusji.


Tak, potraktujcie to jako ostrzeżenie. Nie pisze tego na PW, działam zawsze z otwartą przyłbicą, a gdy widać jakie stanowisko zajmuję w konkretnej sprawie to inni mogą wyciągąć wnioski i wiedzieć na co jest zgoda, a na co nie. Zapewne znowu zapytasz o zapis w regulaminie. Przypomnę, że w zaakceptowanym regulaminie (FAQ) jest punkt 6 d, który nagminnie łamiecie. d) akceptować postanowienia moderatorów .... i powstrzymywać się od polemiki z nimi.
Siedzę i rżę ze śmiechu. Powinieneś się zatrudnić w TVP/TVN za manipulację informacją. Jak masz zamiar cytować regulamin to rób to w całości, a nie pomijaj fragmenty po raz kolejny pokazujący, że nadużywasz uprawnień i kompromitujesz administrację forum:

akceptować postanowienia moderatorów w sprawach naruszeń Regulaminu i powstrzymywać się od polemiki z nimi.jakoś Ci się zapomniało o pogrubionym tekście. Pewnie dlatego, że jesteś jedyną osobą, która stoi ponad prawem i łamie regulamin forum. Ani ja, ani Koesh nie łamiemy tego punktu (nikt z nas nie polemizuje z postanowieniami moderatora w sprawie naruszenia regulaminu). Dyskutujemy z Twoją niekompetencją, szkalowaniem użytkowników i zaśmiecaniem forum i podawaniem błędnych informacji.


jest też dalej napisane, co robić gdy się nie zgadzacie z moderatorem. Zapraszam do lektury regulaminu. I chciałbym zwrócić uwagę, że nie zarobiliście nawet kartki, a już się burzycie, że jest Wam zwrócona uwaga.
Nawet biorąc pod uwagę Twoją fałszywą interpretację regulaminu (bo tylko debil by pomyślał, że ten punkt zakazuje dyskutowania z bredniami wypisywanymi przez moderację, nie regulaminem), nie bardzo wiem czego mam zaprzestać. Nigdzie nie dostałem pouczenia co robię źle, poza dyskutowaniem z bzdurami, które piszesz (nie są to sprawy administracyjne, tylko tematy rozmowy, gdzie zabierając głos jesteś zwykłym użytkownikiem, nie władzą, która bije Ci w czerep). Poprzednie zdanie nie dotyczy tego posta, tu zaczęła się też po raz pierwszy jakakolwiek dyskusja nt. regulaminu, którą oczywiście opierasz na swoich widzimisię.

Hmm, przeglądnąłem jeszcze raz ten temat i tamten o optyce. W sumie pośrednio pisałeś coś o użytkownikach notorycznie piszących nieprawdę. Jeśli podciągnąć pod to Twoją nieumiejętność wyczucia ironii to można by na siłę traktować to pod przykazanie moderacji. Ale nie dotyczy naruszenia regulaminu (w końcu sam w tamtym wątku pisałeś nieprawdę tonem mentora, więc to chyba nie jest karalne, co?), więc po raz kolejny pokazujesz jak bardzo miernym jesteś moderatorem.


Nie decydujecie o tym co wolno moderatorowi w Waszej sprawie, no litości. Przecież każdy jest zawsze niewinny, to moderator jest zły.
Nie decydujemy i Ty nie powinieneś, jest od tego regulamin, którego niestety, jak widać - nie potrafisz zrozumieć. Albo go łamiemy, albo nie. Nie mam żadnego problemu z moderacją tego forum. Poza jednym wyjątkiem. Człowiekiem, który nie rozumie swojego zadania i tego, że również jest zobowiązany do przestrzegania zasad. Biorąc pod uwagę ilu moderatorów mamy na tym forum dość zastanawiające jest, czemu wyłącznie Tobie tak straszliwie nie odpowiadają moje słowa zawierające tyle nieprawdy, której nawet nie potrafisz wskazać.

Dziwnie też przemilczałeś zarzut cięcia i edycji postów Twoich adwersarzy. O tym też regulamin mówi?

PS. Jak już nie zdzierżysz i bezpodstawnie wlepisz mi bana to poproszę na tydzień, będę mieć mniej pokus tracenia urlopowego czasu :)

Obrazek2000
31-07-2021, 16:45
Wydaje mi się, że jest to aparat do sprecyzowanych działań i robienie self się do nich całkowicie nie zalicza.
Ale pewnie by się przydała taka opcja ;-)

OjTam
31-07-2021, 16:47
Robienie selfi z rąsi taką zagrypioną kobyłą z jakimś szkłem pokroju 24-70/2.8 mogłoby ciekawie od boku wyglądać. ;)

Kojocisko
31-07-2021, 17:27
I mamy reporterską kobyłę, pewnie ze 30 klatek na sekundę, super AF, dużo mpx. Worek pieniędzy (6-7k$?) A my o selfikach, ..... no żesz qr...a
Może ktoś w końcu napisze, że FTZ masakruje ergonomię zestawu ze zdjęcia :-).

crusiek
31-07-2021, 17:49
Kupiłbym sobie.... Z próżności [emoji23]

krzysztofz24
31-07-2021, 17:59
odzio, możesz uszanować że to wątek czysto sprzętowy i nadchodzącej nowości?
Czy naprawdę myślisz, że kogoś interesuje twoja krucjata nie wiadomo o co?

Bez urazy ale idź pojeździć rowerem, skop ogródek, czy jakaś inna aktywność fizyczna podejmij;-).
To rozładujesz energię zamiast kręcić dramę bez sensu.

OjTam
31-07-2021, 18:17
I mamy reporterską kobyłę, pewnie ze 30 klatek na sekundę, super AF, dużo mpx. Worek pieniędzy (6-7k$?) A my o selfikach, ..... no żesz qr...a
A wszystko to zaczęło się od mojego pytania, dlaczego N nie zdecydował się na przegub. :lol:

Może ktoś w końcu napisze, że FTZ masakruje ergonomię zestawu ze zdjęcia :-).
A no, racja. Można zacząć się zastanawiać, czy N nie wypuści 200-600 razem z (albo w okolicach premiery) Z9.
Święta Trójca obstawiona, z czymś dłuższym nie za wesoło.

tomgol
31-07-2021, 21:01
Mają wypuścić kombajn co to będzie latał "na wysokości lamperii", a szkiełek gdzie miałby największe zastosowanie tj. długich Z-tele nima .
Dziwną mają politykę. Mam wrażenie że jacyś ich decydenci mają inny zegarek niż reszta świata w Canonie, Sony.

Kojocisko
31-07-2021, 21:37
Tele kosztują tyle, że nawet dla zawodowców są poważnym wydatkiem. Długie tele Nikona na bagnet F są znakomite, długo będą mogły jeszcze działać i zarabiać przez FTZ, który jak widać na zdjęciu nic nie zmienia w ergonomii.
Podstawowy zestaw Z6II + 24-70 i 70-200 to 30kpln, to już jest wydatek. A Z9 + tele klasy 400/500mm będzie bliżej 70kpln lub lepiej.

OjTam
31-07-2021, 21:54
I tak, i nie. Przy telestałkach masz rację. To i tak wielkie na tyle, że FTZ różnicy nie robi. ;)
N może jeszcze długo telestałek na Z nie wypuścić, skoro nawet w plotkach nic o nich nie ma. No, może poza 200/2, jako że VR II już nie produkowana.

Zoomy trochę inna sprawa. Ten 200-600 już chwilę wisi. Do tego nie jest w S-line, więc pewnie bardzo drogi nie będzie, ale za to ciemny.
No i jeszcze 100-400, który już w S-line jest. Może go f/4 zrobią? Choć wtedy wielki by był.


PS. Śmiechnę ostro, jak się okaże, że ta S150-600S na bezlustra, co ma być 4tego pokazana, będzie dostępna na Ztkach.

Ligo
31-07-2021, 22:01
Tele kosztują tyle, że nawet dla zawodowców są poważnym wydatkiem. Długie tele Nikona na bagnet F są znakomite, długo będą mogły jeszcze działać i zarabiać przez FTZ, który jak widać na zdjęciu nic nie zmienia w ergonomii.
Podstawowy zestaw Z6II + 24-70 i 70-200 to 30kpln, to już jest wydatek. A Z9 + tele klasy 400/500mm będzie bliżej 70kpln lub lepiej.
Ceny powoli wariują. Zresztą nie tylko w tej branży, jeśli za byle Fabię żądają już 60 tysi.

TOP67
31-07-2021, 22:02
No i jeszcze 100-400, który już w S-line jest. Może go f/4 zrobią? Choć wtedy wielki by był.


200-400/4 jest już kolosalny. 100-400 będzie na pewno o zmiennym świetle, i oby się skończyło na 5.6. Sam na niego czekam.
Ale nie obraził bym się na Sigmę lub Tamrona, byle z bagnetem Z.

Canon ma na razie jedynie 100-500/4.5-7.1 i przedsprzedaż dwóch jasnych stałek.

Paapaj
01-08-2021, 10:06
Fotografowanie od zawsze było drogim hobby, a w erze nowinek wypuszczanych co chwila szczególnie drogie.W kwestii zaklejonego ekraniku, niech pierwszy rzuci kamieniem któremu w torbie tenże ekranik się nie wyłamała jakimś wątku to było omawiane.
Ceny sprzętu są mega wysokie i nic nie zapowiada że będzie taniej, no taki mamy klimat...

Kojocisko
01-08-2021, 10:31
O ile pamiętam, na tym forum od jakiś 5-6 lat (wypuszczenie D750) nie widziałem relacji o wyłamanym/uszkodzonym ekranie, ale za to sporo teoretyków, wieszczących apokalipsę wyłamanych ekranów.
Mam gibane ekrany od > 10 lat (Canon 60D, Nikony D750, D850, Z6II). I nigdy nie miałem najmniejszego problemu z ruchomym ekranem. A moje aparaty m.in. sporo podróżowały w minimalistycznym bagażu tanich linii lotniczych.

ksh
01-08-2021, 10:46
Też nigdy nie spotkałem się z wyłamanym ekranem w sprzęcie, który nie jest zabawką albo jakimś wczesnym rozwiązaniem sony/fuji itp, u znajomych Nikon D5100 ma juz ponad 200 tysięcy i objechał pół świata, w tym parę razy dzieciaki do walizki włożyły z rozłożonym ekranem.
D750 ma świetnie rozwiązane mocowanie ekranu i najnowsze jakie jest w Zetkach też świetnie się spisuje, zresztą w Sony A7 też jest ok, więc producent musi się bardzo starać obecnie żeby zrobić szmelc.

Paapaj
01-08-2021, 11:45
Żeby nie było że jakiś smerf maruda jestem, ja po prostu zakładam że to co widać na tym zdjęciu z zaklejonym ekranem jest świadomym działaniem właściciela i tyle, może akurat jemu się to trafiło, może sprzęt ma użyczony, faktem jest że zaklejony.Ja osobiście nie zaklejam i mi to lotto kto i co robi ze swoim sprzętem:)

ksh
01-08-2021, 12:05
Sample testowe są mocno użytkowane specjalnie po to żeby wyłapać ewentualne problemy, zresztą na paru zdjęciach widać jakby tym Z9 wbijano gwożdzie żucano po bruku.
Druga sprawa zaklejenie może być wynikiem uszkodzenia ale i wymogiem ukrycia tego.
Kto wie jakie ma obsesje użytkownik tego sprzętu, może jakiś niereformowalna konserwa, która nie uznaje takich cudów jak ruchomy ekran ? :)

OjTam
11-08-2021, 01:38
Wiaderko nowych plotek.
45 mpix (cały czas tyle piszą)
120(160?) fps w trybie niskiej rozdzielczości
Wbudowany GPS/GNS
Modyfikowany EN-EL18, umożliwiający ładowanie przez usb-c
dodatkowy tryb af samochód obok zwierzęta i ludzie
af w słabym świetle do -7EV
poprawiony tracking 3D
automatyczny system ochrony matrycy przy wyłączeniu zasilania/zmiany szkła
całkowicie nowy mechanizm wyświetlacza, umożliwiający kadrowanie w trybie portretowym (może dlatego na zdjęciach z IO był taśmą zaklejony)
Dodatkowy joystick
I teraz najlepsze: regulowana głośność dźwięku migawki. xD
Premiera na jesieni, cena w okolicach 7k €.

Nie wiem, na ile się to sprawdzi, ale jeśli się sprawdzi, Nikonowi prawdziwy potwór wyjdzie.

odzio
11-08-2021, 09:33
Wbudowany GPS/GNS
o proszę, jednak moduł GPS się da zmieścić w bezlusterkowcu, kto by się spodziewał. Szkoda, że radio do lamp już nie.

automatyczny system ochrony matrycy przy wyłączeniu zasilania/zmiany szkła
Zakładam, że to po prostu zamykanie migawki jak którymś Canonie (chyba R to miał)? A więc jednak się okazuje, że sensor trzeba chronić...

całkowicie nowy mechanizm wyświetlacza, umożliwiający kadrowanie w trybie portretowym (może dlatego na zdjęciach z IO był taśmą zaklejony)
i niech ktoś teraz powie, że nasze płacze na forum (https://forum.nikoniarze.pl/threads/306000-Zapowied%C5%BA-Nikon-Z9?p=4187361&viewfull=1#post4187361) nie są wysłuchiwane przez miłościwe nam produkującego, prawda OjTam? ;) Szkoda tylko, że nie napisaliśmy, iż rozmawialiśmy o modelach 2 półki cenowe niżej...

I teraz najlepsze: regulowana głośność dźwięku migawki. xD brzmi idiotycznie... ale... włączyłem sobie na próbę tryb bezgłośnego fotografowania i to, co najbardziej mi w nim przeszkadzało to brak dźwięku migawki :D Jeszcze jak używałem kompakta z dłuższą lufą (hybryda się to nazywało?) to sobie ustawiałem najcichszą możliwą imitację dźwięku migawki. Głupie ale jak widać znajdą się ludzie którym to się może przydać. Choć w praktyce pewnie ta głośność będzie powiązana innym parametrem, np. ilością klatek na sekundę :)

OjTam
11-08-2021, 12:45
o proszę, jednak moduł GPS się da zmieścić w bezlusterkowcu, kto by się spodziewał. Szkoda, że radio do lamp już nie.
A no wejdzie. Radio do lamp też by weszło. Tylko odnoszę wrażenie, że N nie ma pomysłu, jak rozwijać swój system radiowy. Ile od premiery SB-5000 minęło? 5 lat?
Może zamiast kombinować na własną rękę, N powinien się z Godoxem dogadać? Skoro P1 mógł z ProFoto...
GPS żre aku jak głupi, może dlatego producenci niechętnie go dają do bezluster, skoro te też swoje zapotrzebowanie na energię mają.

Zakładam, że to po prostu zamykanie migawki jak którymś Canonie (chyba R to miał)? A więc jednak się okazuje, że sensor trzeba chronić...
Dobre pytanie. W plotcie było (w tłumaczeniu) wielolistkowa przesłona chroniąca matrycę. Czy o migawkę chodzi, czy wcisnęli tam jakiś dodatkowy mechanizm... ¯\_(ツ)_/¯

i niech ktoś teraz powie, że nasze płacze na forum (https://forum.nikoniarze.pl/threads/306000-Zapowied%C5%BA-Nikon-Z9?p=4187361&viewfull=1#post4187361) nie są wysłuchiwane przez miłościwe nam produkującego, prawda OjTam? ;) Szkoda tylko, że nie napisaliśmy, iż rozmawialiśmy o modelach 2 półki cenowe niżej...
To samo pomyślałem. xD

brzmi idiotycznie... ale... włączyłem sobie na próbę tryb bezgłośnego fotografowania i to, co najbardziej mi w nim przeszkadzało to brak dźwięku migawki :D Jeszcze jak używałem kompakta z dłuższą lufą (hybryda się to nazywało?) to sobie ustawiałem najcichszą możliwą imitację dźwięku migawki. Głupie ale jak widać znajdą się ludzie którym to się może przydać. Choć w praktyce pewnie ta głośność będzie powiązana innym parametrem, np. ilością klatek na sekundę :)
Do wyboru poziom głośności od szum deszczu kapiącego do kałuży do ostrzał artyleryjski. :mrgreen:

OjTam
14-08-2021, 11:33
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2021/08/Nikon-N2014-camera-Z9-N-EL18d-battery-MH-33-charger.jpg

OjTam
05-10-2021, 15:54
https://youtu.be/KZ3CP5aodgA

Cóż, przynajmniej mechanizm gibańca pokazali. :)

notdot
05-10-2021, 15:59
Cóż, przynajmniej mechanizm gibańca pokazali. :)

obstawiam że to jest tylko "wychylaniec" a nie gibaniec i nie da się go odwrócić i przekręcić tak jak niektórzy by chcieli ;)

OjTam
05-10-2021, 16:05
Do selfi pewnie faktycznie nie, ale... Po co to komu. :lol:
Pytaniem zostaje, czy da się go odgiąć w dół trzymając puszkę w pionie.

notdot
05-10-2021, 16:17
Po co to komu. :lol:


no niestety wielu było takich co pomstowali że Z7/Z6 nie mają takiej opcji, bo oni chcą taką puszką nagrywać selfie :D

TOP67
05-10-2021, 16:31
Ale odchyla się w bok, co przy pionach jest przydatne

OjTam
05-10-2021, 16:41
Hmm, jak tak patrzę na ten zwiastun, odnoszę wrażenie, że nie będzie dało się odchylić wyświetlacza w dół trzymając puszkę w pionie.

Z drugiej strony rozwiązania Sony też na to nie pozwala. Przeguby Canona chyba można odwrócić.

lukasz_kk
05-10-2021, 16:49
Można w górę (ostatnie sekundy), to czemu by się nie dało w dół?

OjTam
05-10-2021, 16:53
Bo zawias może być właśnie w górnej części, albo w prawej, patrząc na puszkę w poziomie.
Takie samo rozwiązanie jest w Fujikach GFX, sądząc po zdjęciach.
https://www.fotopolis.pl/i/images/4/7/5/dz0xMjU2Jmg9OTQy_src_176475-7558783364.jpg

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTtuJdkc80Ou8z5DEC_z3KycKgDon0Mi 0J5cQ&usqp=CAU

ksh
05-10-2021, 16:58
Na lewej stronie ekranu chyba blokada albo przełącznik poziom/pion ?

OjTam
05-10-2021, 17:10
Raczej blokada.

akustyk
05-10-2021, 17:12
Przeguby Canona chyba można odwrócić.

mozna. rozwiazanie Canon jest chyba najgorsze w kontekscie robienia poziomych kadrow z lapy. robi sie to malo kompaktowe i wzrasta ryzyko uderzenia o cos przy lazeniuz wyciagnietym ekranikiem. poza tym wymaga zeby projektanci L-bracketow wlaczyli mozg, co okazuje sie czesto zbyt wysokim wymaganiem (mam 6D2 i w przypadku tego modelu opcja L-bracketu bardzo nie wyszla https://www.canon-board.info/attachment.php?attachmentid=5407&d=1605895061&thumb=1)

natomiast dla odmiany jest to cholernie uniwersalne rozwiazanie. mozna bardzo wygodnie robic kadry pionowe (czego rozwiazanie jak np w D750 nie ogarnia) albo z perspektywy zaby pod bardzo ostrymi katami. rowniez z aparatem zawieszonym do gory nogami na statywie. nie zeby to bylo zawsze wygodne same z siebie (i czasem trzeba ogarnac, ze aparat do gory nogami inaczej rozumie kierunki swiata), ale mozna.

OjTam
05-10-2021, 17:23
(mam 6D2 i w przypadku tego modelu opcja L-bracketu bardzo nie wyszla https://www.canon-board.info/attachment.php?attachmentid=5407&d=1605895061&thumb=1)

No, założenie tego na statyw w pionie może być problematyczne.

Wychodzi na to, że najsensowniej rozwiązany system odchylania ma K-1. Choć też nie dla miłośników selfi. ;)

akustyk
05-10-2021, 17:37
No, założenie tego na statyw w pionie może być problematyczne.

zero problemow. jak tutaj: https://www.tuxoche.de/wp-content/uploads/2019/12/L-Winkel.jpg tylko ja nakrecam srubka od przodu, zeby ekranik nie zawadzal (na tym zdjeciu jest ten kretynski wariant bracketu, ktory nie pozwala w ogole na wyciagniecie ekraniku. po raz kolejny oklaski dla projektantow, zycze zdrowych nog. bo na glowe za pozno...)

OjTam
05-10-2021, 17:41
To może inaczej: otwarcie ekraniku na aparacie założonym na statyw w pozycji pionowej może być problematyczne. Co zresztą potwierdziłeś, pisząc o odwracaniu śrubki czy używaniu odpowiedniego l-bracketu.

akustyk
05-10-2021, 17:54
ale to akurat jest kwestia idiotycznie projektowanych bracketow akurat do 6D2. do innych modeli Canona udalo sie tego nie sp*. np do R5 tak to wyglada: https://1.bp.blogspot.com/-b-fPA8ZnIMc/X73VhJqCAKI/AAAAAAAAoQo/_Oo8XT4pPnwp-65HBLFSDxbFhXSg7ugPACPcBGAsYHg/w640-h429/Sunwayfoto%2BPCL-R5%2B005.jpg - i to dziala jak nalezy. tylko w kolebkach na srubke trzeba sie przyzwyczaic do przykrecania od przodu. w kolebkach na zatrzask problemu w ogole nie ma

biorac pod uwage uniwersalnosc to to nie jest jakas wyjatkowa cena.

OjTam
13-10-2021, 19:21
Kolejny teaser:

https://youtu.be/pgU1RO0fyC8
4k bez limitu czasu?

To co? Jaką cenę w PL obstawiamy? 30k? :D

Myszowor
13-10-2021, 19:43
Skoro D6 jest po 30k to Z9 raczej 35-40k.

OjTam
13-10-2021, 19:49
Niby tak, choć z drugiej strony jest Sony A1 ze swoją dość potworną specyfikacją, tak to nazwijmy. Który u nas 35k kosztuje.

lukasz_kk
13-10-2021, 20:46
Ile potrzeba pamięci żeby pomieścić 1h20m materiału wideo w 8K? :D

odzio
14-10-2021, 00:18
Co to za obiektyw? Chyba nie jest przez FTZ zapięty? 70-200 jest taki duży?

OjTam
14-10-2021, 00:35
Pół netu się nad tym zastanawia. ;)
Prawdopodobnie 100-400. Przynajmniej niektórzy tak twierdzą.


https://youtu.be/2k2y5WWkLGc

Myszowor
14-10-2021, 20:30
Raczej Z 70-200 2,8 tak patrząc po pierścieniach i guzikach, ja Pani jest drobnej budowy a nie obiektyw duży ;)

cz4rnuch
14-10-2021, 20:57
Na tym klipie dość jasno jest pokazane, że oprócz 70-200 jest też tam coś co nie wygląda na 70-200. Nawet pokazano konkretnie czym się różnią.

sufenta
15-10-2021, 06:56
Do Afryki, zdjęcia przyrody obiektywem 70-200? Hmm... Albo straszna bida w Nikonie, albo koledzy z foruma mało zdjęć zwierząt robili. Niekoniecznie w Afryce.

notdot
15-10-2021, 10:49
na roadmapie nie było czegoś w stylu 100-400mm albo 200-600mm? więc może podwójna premiera, może któreś szkło też się pojawi "za chwilę"

OjTam
15-10-2021, 13:00
Są oba. Facio w filmie twierdzi, że na 200-600 to za małe i raczej o 100-400 chodzi.

Swoją drogą, udało się nikonowi zainteresowanie podgrzać, a chyba o to chodziło.

Tomaszek21
15-10-2021, 15:53
[QUOTE=OjTam;4196902 Swoją drogą, udało się nikonowi zainteresowanie podgrzać, a chyba o to chodziło.[/QUOTE]

Oj tak, widzę sam po sobie. Pomimo tego, że będzie mnie zapewne stać na ten aparat za około 7 lat to nie mogę doczekać się premiery i po cichu liczę, że nie będzie ona faktycznie dotyczyła wyłącznie Z9 :)

bomkallo
15-10-2021, 16:17
Dobrze miec takie chore hobby, bo zawsze znajdzie sie ten zajaczek, ktorego trzeba gonic :)

Myszowor
15-10-2021, 17:17
Obym się mylił co do 70-200, przydało by się tele...

bomkallo
15-10-2021, 18:43
Obym się mylił co do 70-200, przydało by się tele...

ale co tele? masz 120-300 2.8, jest ftz, jest 400 2.8, ehhh :P aaaa ba, jest moj wypragniony 70-200 FL, lepszy niz te zety:P

Zelber
15-10-2021, 19:11
Jest jedna absolutnie kluczowa kwestia w przypadku obiektywów F. To, Które z nich będą wspierały wszystkie funkcje AF i pełną prędkość fotografowania. Nie zdziwię się, jeżeli z jakiś powodów(czy to technicznych, czy biznesowych) performance sporej części obiektywów F będzie ograniczony w stosunku do natywnych. W moim przypadku kwestia migracji to jest właśnie kwestia tego, jak będą działały obiektywy, które mam. 35k za puszkę to jeszcze cena do przeżycia. 35k za puszkę i kolejne 70k na wymianę obiektywów to już dużo za dużo.
Niestety mam złe przeczucie, że dobrze to będzie działać dopiero od obiektywów E :(

Walle
15-10-2021, 22:01
Zelber
Wszystkie obiektywy z bagnetem Z jakich używałem z Z6 działały lepiej niż na lustrzance. Co do natywnych, działają jeszcze lepiej niż te pod bagnet F.

TOP67
15-10-2021, 22:22
@Zelber (https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=58190)
Wszystkie obiektywy z bagnetem Z jakich używałem z Z6 działały lepiej niż na lustrzance.

Jak Ci się udało je podłączyć do lustrzanki? ;)

lukasz_kk
15-10-2021, 23:11
Walle pytanie, czy Nikkory z bagnetem F, a zwłaszcza z popychaczem przysłony wyrobią z domykaniem jej przy zapowiadanych w przeciekach 30 kl/s, a krążyły pogłoski, że przy zmniejszonych RAWach ma to być nawet 120 kl/s. Zdaję sobie sprawę, że dotychczasowe modele Z do f/5.6 pracują na przysłonie roboczej i niczego nie trzeba domykać w momencie robienia zdjecia, ale załóżmy ekstremalną sytuację, typu szybka seria z domykaniem przysłony do np. f/8 albo f/11.

Z tego co się orientunę, to nie wszystkie obiektywy z bagnetem Sony FE podpięte do A1 dają radę robić zdjęcia z prędkością 30 kl/s.

Zelber
15-10-2021, 23:58
lukasz_kk
Ja się boję już o dużo łatwiejszą sytuację, czyli to, że przy zestawie obiektyw z popychaczem + pełna dziura i tak zacznie się obcinanie fpsów(programowe, a nie spowodowane rzeczywistymi fizycznymi ograniczeniami). W Canonie z tego co kojarzę, to 30 fps też wyciąga tylko kilka czy kilkanaście szkieł EF.

cz4rnuch
16-10-2021, 05:47
Z tego co się orientunę, to nie wszystkie obiektywy z bagnetem Sony FE podpięte do A1 dają radę robić zdjęcia z prędkością 30 kl/s.

Dobrze się orientujesz.

Walle
16-10-2021, 17:23
Czeski błąd ;-), myślałem F, napisałem Z...

Co do pytania Łukasza, to nie odpowiem. Tylko raz (2 dni pokazów lotniczych) używałem 70-200 w trybie ''seryjne szybkie'' z Z6 i działał jak szalony, ale rozumiem, ze to nie ten poziom szybkości jaki masz na myśli.

OjTam
20-10-2021, 14:09
Plotka, ploteczka:
Teaser #3 dziś/jutro.
Premiera za tydzień.
Możliwe dwa nowe obiektywy pokazane z Z9.

OjTam
20-10-2021, 17:08
Teaser #3 dziś/jutro.

No i jest:

https://youtu.be/xgNDeb-dC5I

ksh
20-10-2021, 18:36
Ja się zastanawiam czy ktoś w testach i w zagłębianiu się technicznych jak działa AF wyliczył jakie odświeżanie ma śledzenie AF w danym modelu bo jeśli to co na tym video jest prawdziwe to tam AF musi jakieś nie wiem z 60 razy na sekundę i chyba więcej niż to co potrafi seria z pełnym trybem AF.

misiak76
20-10-2021, 18:36
Ładnie działa ten autofokus ale z drugiej strony są dobre warunki oświetleniowe... A gdzieś tam było, że ma działać do -7 EV

Wysłane z mojego GM1910 przy użyciu Tapatalka

OjTam
20-10-2021, 18:44
Ja się zastanawiam czy ktoś w testach i w zagłębianiu się technicznych jak działa AF wyliczył jakie odświeżanie ma śledzenie AF w danym modelu bo jeśli to co na tym video jest prawdziwe to tam AF musi jakieś nie wiem z 60 razy na sekundę i chyba więcej niż to co potrafi seria z pełnym trybem AF.

Sony podaje pomiar AF i AE dla A1. Do 120/s. Ciut więcej, niż to 60. ;)
Pomiar AF zależny od obiektywu.

ksh
20-10-2021, 19:14
Dlatego pytam bo jak się patrzy na te modele podstawowe jak tam "klatkuje" ten punkt np od EyeAF to bida straszna :)

Teu
20-10-2021, 19:57
Ładnie działa ten autofokus ale z drugiej strony są dobre warunki oświetleniowe... A gdzieś tam było, że ma działać do -7 EV

Wysłane z mojego GM1910 przy użyciu Tapatalka

Jak na razie pokazali że ładnie ich montażysta potrafi nanieść żółty kwadracik w AfterEffects. ;)

odzio
20-10-2021, 21:44
Jak na razie pokazali że ładnie ich montażysta potrafi nanieść żółty kwadracik w AfterEffects. ;)

dokładnie to samo pomyślałem. Jeszcze w połączeniu z niedorzecznym dźwiękiem mechanicznej migawki przy 30fps'ach.... jakoś ten filmik nie dziecinadą trąci...

OjTam
20-10-2021, 21:47
30fps'ach....

20 jest. Ludki już to zdążyły sprawdzić. ;)

W sumie migawka pewnie da rady te 20fps wytrzasnąć. Ewentualnie to ten ficzer z kontrolowaną głośnością migawki. Znaczy migawka elektroniczna z dodanym klekotem.

ksh
20-10-2021, 22:53
Jak na razie pokazali że ładnie ich montażysta potrafi nanieść żółty kwadracik w AfterEffects. ;)

Może tak być dlatego z dystansem podchodzę do takich baju baju filmików, póki nie będzie prezentacji i wysypu informacji od testujących sprzęt, a ten od pół roku już jest w rękach zawodowców w wielu wersjach od wczesnych do finalnych jak zawsze było.

odzio
21-10-2021, 00:24
20 jest. Ludki już to zdążyły sprawdzić. ;)

W sumie migawka pewnie da rady te 20fps wytrzasnąć. Ewentualnie to ten ficzer z kontrolowaną głośnością migawki. Znaczy migawka elektroniczna z dodanym klekotem.
Zaoranym, ale w taki miły sposób. Dzięki za info :)

OjTam
21-10-2021, 19:27
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2021/10/Nikon-Z9-mirrorless-camera.jpg

ksh
21-10-2021, 21:24
:) :)

57106

lukasz_kk
21-10-2021, 21:44
Z 9, a taki jest w zapowiedziach, nie może mieć 24 MPx, bo nie nagra 8K :)

ksh
21-10-2021, 21:47
Na rumorsach stwierdzili że ich trolluje na fejsie :)

OjTam
21-10-2021, 22:10
Bo trolluje. Nigdy nie było mowy o dwóch Z9. A dlaczego Z9 nie może mieć 24mpix? Łukasz wyżej napisał.

Prędzej uwierzę, że Z8 będzie średnioformatowcem, choć też nie do końca: ten bagnet jest węższy niż Fuji GFX. No i powstaje pytanie, czy N kończąc ostatni rok finansowy z 262mln$ strat może sobie pozwolić na rozwijanie takiego systemu.

ksh
21-10-2021, 22:28
AMD przez osiem lat jechało na stratach, a jednak rozwijali nawet skazane na niepowodzenie pomysły :)
Straty można odnotować ale kwestia z jakiego powodu czy to wynik inwestycji, zakupów, budowy czegoś, Nikon to nie tylko aparatki, to przecież medycyna, to urządzenia do produkcji półprzewodników, z ciekawostek ostatnio widziałem w szpitalu tomograf Nikon :)

Z8 może mieć gigantyczną rozdzielczość, zobaczymy, ja tam bardziej jestem ciekaw tych dwóch obiektywów jakie zaprezentują i czy faktycznie zaprezentują.

OjTam
21-10-2021, 23:48
, ja tam bardziej jestem ciekaw tych dwóch obiektywów jakie zaprezentują i czy faktycznie zaprezentują.

Mówisz o tych f/1.2, czy teleobiektywach, co to mają być niby z Z9 pokazane?

ksh
22-10-2021, 01:46
Nie, te z przecieków że za tydzień Z9 i dwa obiektywy.

OjTam
22-10-2021, 02:01
Czyli teleobiektywy. ;)
Była mowa o 100-400 i 400/2.8.
Chyba, że mi coś umknęło?

sufenta
22-10-2021, 09:14
400 2.8... adios nereczki

paparapa
22-10-2021, 23:55
400 2.8... adios nereczki

Nic z tego... Dwie to za mało. :mrgreen:

OjTam
22-10-2021, 23:56
Nic z tego... Dwie to za mało. :mrgreen:

Kto powiedział, że swoje? ;)

OjTam
23-10-2021, 19:53
Plotki, ploteczki (taka garść):

Matryca będzie chroniona migawką po wyłączeniu puszki;
120fps/DX/11mpix;
Brak efektu rolling shutter (lepszy niż w A1 i R3)
Wizjer 5mpix, bez black-outa;
Brak funkcji pixelshift (może być dodana później);
8k/60fps z limitem 1 godziny;
Odczyt matrycy w 4ms (Sony A1 ma 5ms), co pozwoli na synchro z lampami 1/250s;
Wyjściowa cena niższa niż D6.

Cóż, premiera wg plotek w przyszłym tygodniu, więc będzie nadmuchiwanie bańki. Oby nie pękła...

jo44
23-10-2021, 20:16
Matryca będzie chroniona migawką po wyłączeniu puszki;

Co oznacza wobec tego informacja podana w uzupełnieniu #1:
"The Nikon Z9 will be the only camera on the market without a mechanical shutter"

OjTam
23-10-2021, 20:25
Też mnie to zastanawia. Zwłaszcza, że w ostatnim teaserze słychać klapanie migawki. Chyba, że serio to dodany efekt, a migawka będzie tylko do ochrony matrycy.

Zbyszek
23-10-2021, 20:49
120fps/DX/11mpix;

Rozumiem że na DX będzie 11Mpix a więc to oznacza że na FX będzie coś około 24 Mpix.





8k/60fps z limitem 1 godziny;

I to się trochę kłóci z tym powyższym gdyż 8K to minimum coś pomiędzy 33Mpix a 37Mpix w zależności od proporcji obrazu.

OjTam
23-10-2021, 20:51
Rozumiem że na DX będzie 11Mpix a więc to oznacza że na FX będzie coś około 24 Mpix.



Źle rozumiesz. 120 FPS będzie tylko w trybie DX i rozdzielczości 11 mpix.

Wysłane za pomocą miodożera na hulajnodze.

TOP67
23-10-2021, 21:32
Źle rozumiesz. 120 FPS będzie tylko w trybie DX i rozdzielczości 11 mpix.

Dobrze rozumie, bo między DX a FX jest różnica 2,25. 11x2,25=24,75

8K to 7680x4320. Ale w proporcjach 3:2 matryca musi mieć 5120. Zatem dla otrzymania 8K potrzeba minimum 7680x5120 czyli 39 Mpix. A gdyby wyciąć z tego DX, to otrzymamy 17,5 Mpix.

A przy tej prędkości raczej nie wchodzi w grę skalowanie

OjTam
23-10-2021, 21:46
Matma się zgadza, ale nie o to chodzi. Chodzi o to, że 120fps będzie tylko w DX i tylko w rozdzielczości 11 mpix. Więc albo będzie RAW o mniejszej rozdzielczości, albo małe jpgi.
Edycja: coś jak w niektórych DSLRach jest: żeby mieć większą szybkostrzelność, trzeba cropa włączyć. To tu, żeby mieć te 120fpsów, trzeba będzie i kropa i mniejszą rozdzielczość.

Myszowor
24-10-2021, 10:03
Domniemana specyfikacja nowej „zetki”:
sensor 45-megapikselowy,
tryb seryjny 20 kl/s, a być może nawet 30 kl/s,
tryb 120 kl/s przy zmniejszonym pokryciu kadru (DX) i rozdzielczości 11 megapikseli,
algorytmy AF wykrywające ludzi, zwierzęta, ptaki (detekcja oka), a także samochody, motocykle i samoloty,
brak efektu rolling-shutter,
brak migawki mechanicznej
wizjer o rozdzielczości ok. 5 mln punktów bez zaciemnienia obrazu,
brak funkcji pixel-shift,
wideo 8K 60p (z limitem 60 min),
waga: ok. 1020 gramów.
Co więcej, czas odczytu danych z matrycy ma wynieść tylko 4 ms, co pozwoli na synchronizację migawki elektronicznej z lampami błyskowymi przy czasie do 1/250 s.

notdot
24-10-2021, 10:28
Co oznacza wobec tego informacja podana w uzupełnieniu #1:
"The Nikon Z9 will be the only camera on the market without a mechanical shutter"

no to nie jest migawka w takim rozumieniu jak dotychczas, tylko kurtynka mechaniczna zamykana przy wyłączonym zasilaniu, normalnie podczas działaniu aparatu będzie podniesiona i nie będzie używana do zdjęć

TOP67
24-10-2021, 11:01
Czyli będzie to pół migawki. Do tego celu wystarczy jedna kurtyna.

Zbyszek
24-10-2021, 11:58
Jeżeli ten "element" nie będzie brał udziału w naświetlaniu zdjęć a w szczególności nie będzie miał wpływu na czas tego naświetlania to zgodnie z definicją nie może nazywać się migawką. Może to być jakaś przysłona, osłona albo jakoś inaczej nazwany element, ale nie migawka.

Nie zmienia to faktu że Z9 ma szansę wyglądć interesująco w porównaniu do wszystkich dotychczasowych wersji Z-etek. Szkoda że cena będzie tak "nieciekawa" że i tak nigdy Z9 nie będę brał pod uwagę. :???:

OjTam
24-10-2021, 12:09
Myszowor, praktycznie to samo wklejałem naście godzin wcześniej. ;)


Wracając jeszcze do braku migawki mechanicznej... Co jeszcze puszka straci bez niej, oprócz HSS?

ksh
24-10-2021, 13:19
Nie znamy dokładnie jaki to typ sensora i jak działa elektroniczna migawka, globalna migawka elektroniczna teoretycznie działa przecież jak mechaniczna.

esperal
24-10-2021, 13:32
Myszowor, praktycznie to samo wklejałem naście godzin wcześniej. ;)


Wracając jeszcze do braku migawki mechanicznej... Co jeszcze puszka straci bez niej, oprócz HSS?

Skąd wniosek, że nie będzie HSS?

OjTam
24-10-2021, 13:34
Nie znamy dokładnie jaki to typ sensora i jak działa elektroniczna migawka, globalna migawka elektroniczna teoretycznie działa przecież jak mechaniczna.
Jakby była globalna, nie było by info o zczytywaniu matrycy w czasie 4ms. Takie komentarze się pojawiają.

Skąd wniosek, że nie będzie HSS?

A da się zrobić HSS bez fizycznej migawki?

esperal
24-10-2021, 13:37
Jakby była globalna, nie było by info o zczytywaniu matrycy w czasie 4ms. Takie komentarze się pojawiają.


A da się zrobić HSS bez fizycznej migawki?

Naprawdę sądzisz, że flagowym modelem aparatu nie będzie można zrobić zdjęcia z czasem krótszym niż 1/250 sekundy?

OjTam
24-10-2021, 13:39
Bardzo by mnie to zdziwiło. Dlatego pytam jeszcze raz: da się zrobić HSS bez fizycznej migawki (zakładając, że plotka o braku migawki się potwierdzi)?

Inna sprawa: ile osób używa flagowców do błyskania?

esperal
24-10-2021, 13:45
Bardzo by mnie to zdziwiło. Dlatego pytam jeszcze raz: da się zrobić HSS bez fizycznej migawki (zakładając, że plotka o braku migawki się potwierdzi)?

Inna sprawa: ile osób używa flagowców do błyskania?

Ja używam flagowców do błyskania i znam mnóstwo innych, którzy też to robią.

OjTam
24-10-2021, 13:47
No ok. Znajdzie się paru. Nie mówię nie. Tylko jaki to % ogólnych użytkowników?
N mogło iść tym samym tokiem rozumowania.
I jeszcze raz pytam: da się HSS bez fizycznej migawki ogarnąć?


PS. Na NR pojawiło się ciekawe pytanie: Dlaczego ani razu nie pokazali górnego wyświetlacza? Coś ukrywają?

esperal
24-10-2021, 13:50
Możesz podać źródło tych statystyk na temat używania lamp?

OjTam
24-10-2021, 13:51
Nie mam. Zgaduje tylko.

TOP67
24-10-2021, 13:51
I jeszcze raz pytam: da się HSS bez fizycznej migawki ogarnąć?


Nie. Bo nie ma takiej potrzeby.
HSS jest sztucznym obejście problemu migawki szczelinowej. Przy migawce centralnej nie jest zupełnie potrzebny. I w dodatku dysponujemy całą mocą lampy.

OjTam
24-10-2021, 13:58
No ok. Zakładając, że Z9 będzie sczytywał całą matrycę na raz, HSS jest zbędny. Ale jeśli nie?
W przeciekach jest podawany czas odczytu 4ms.

TOP67
24-10-2021, 14:07
Czas sczytywania jest istotny dla ilości fps
Natomiast migawka globalna potrafi zablokować stan wszystkich komórek jednocześnie i to w czasach liczonych w mikrosekundach (a może i szybciej). Przecież 1/8000 s to 125 mikrosekund

OjTam
24-10-2021, 14:13
Nom, to zrozumiałem.
Tylko dlaczego zakładasz, że Z9 ma migawkę globalną?
Jakby się to potwierdziło, byłby to pierwszy flagowiec z taką migawką, bo ani A1 ani R3 globalnych nie mają.

PS. Mały wyciek z Nikon Indie:
https://bcgforums.com/index.php?attachments/screenshot_20211024-142349-png.26446/
źródło (https://bcgforums.com/index.php?threads/nikon-z9-120fps-confirmed-leaked-video-youtube.11042/)

ksh
24-10-2021, 14:35
Jakby była globalna, nie było by info o zczytywaniu matrycy w czasie 4ms. Takie komentarze się pojawiają.


A da się zrobić HSS bez fizycznej migawki?

4ms odczytu takiego sensora to jest niesamowity wynik, przecież tylko Sony w A1 ma taki sensor, tam jest 5ms ale więcej pikselków czyli więcej danych.

- - - - kolejny post - - - - - -


I jeszcze raz pytam: da się HSS bez fizycznej migawki ogarnąć?
Oczywiście że się da, warunek to odczyt całego sensora czyli coś zbliżone do globalnej elektronicznej migawki, nie musi być to w pełni ta technologia.
Symulacja migawki mechanicznej tu może być wymagana żeby zachować zgodność z HSS.

- - - - kolejny post - - - - - -


Czas sczytywania jest istotny dla ilości fps
Natomiast migawka globalna potrafi zablokować stan wszystkich komórek jednocześnie i to w czasach liczonych w mikrosekundach (a może i szybciej). Przecież 1/8000 s to 125 mikrosekund

Nie tylko do ilości fps, jest to diametralnie inny typ sensora, póki nie będzie wiadomo co tam wsadzili można teoretyzować jak tam sczytywane są dane, globalna migawka w 100% byłaby przełomem ale wątpię że opanowali to już teraz, niby ostatnie sensory Nikon robił w TowerJazz, a tam chwalili się już hoho kiedy tam że mają pełną klatkę z globalną migawką ale..

TOP67
24-10-2021, 14:35
Nom, to zrozumiałem.
Tylko dlaczego zakładasz, że Z9 ma migawkę globalną?
Jakby się to potwierdziło, byłby to pierwszy flagowiec z taką migawką, bo ani A1 ani R3 globalnych nie mają.


Bo ma nie mieć rolling shutter. I pozbycie się migawki mechanicznej raczej wymusza wprowadzenie globalnej elektronicznej.

OjTam
24-10-2021, 14:46
Bo ma nie mieć rolling shutter. I pozbycie się migawki mechanicznej raczej wymusza wprowadzenie globalnej elektronicznej.

No tak. Logiczne.
N ma jeszcze taki patent:
https://hi-lows-note.blog.ss-blog.jp/2018-04-26
Matryca BSI z podwójną migawką.
Może dotyczy matrycy z Z9.

notdot
24-10-2021, 16:07
Jeżeli ten "element" nie będzie brał udziału w naświetlaniu zdjęć a w szczególności nie będzie miał wpływu na czas tego naświetlania to zgodnie z definicją nie może nazywać się migawką. Może to być jakaś przysłona, osłona albo jakoś inaczej nazwany element, ale nie migawka.


prawdopodobnie błąd w tłumaczeniu i nazewnictwie

ksh
24-10-2021, 16:19
Od zawsze jest walka technologiczna w kwestii jak nie tracić informacji, które docierają do sensora i w kwestii jak szybko odebrać dane z sensora, Sony w swoich A9 ma kompromisowe rozwiązanie ale w A1 wygląda to najlepiej, pytanie jakie mają rozwiązania tam zastosowane, internety niestety wiele na ten temat nie pdopowiadają.
Czy sesnor w Z9 to ten BSI Stacked, a może jakiś Multi Stacked, może to pozwala na odczyt danych jak globalna migawka, bardzo jestem ciekaw, a głównie dlatego że ciekawi mnie czy to technologiczna drożyzna czy już coś nadające się do masowej konsumpcji i pojawi się w niższych modelach.

BSI Stacked ma dwie najważniejsze zalety jakie dotyczą sensorów, czyli po pierwsze bardzo mała strata informacji jakie docierają do sensora i bardzo duża szybkość odczytu informacji.
Ten sensor w Z9 nie zdziwiłbym się jakby szumy miał lepsze lub nie gorsze jak sensory klasyczne 24Mpix w Nikonie, do tego może nawet jakieś 16bit.

OjTam
24-10-2021, 16:23
Ten sensor w Z9 nie zdziwiłbym się jakby szumy miał lepsze lub nie gorsze jak sensory klasyczne 24Mpix w Nikonie, do tego może nawet jakieś 16bit.

No właśnie... W plotach już dawno było, że rawy będą 16bit.
Ile w tym prawdy...

OjTam
24-10-2021, 20:00
https://www.bilibili.com/video/BV1Yq4y1G7Hb?zw
Z YT usunęli.

OjTam
24-10-2021, 21:36
Można powiedzieć, że Z9 poważne testy przeszedł. Morten Hilmer miał ją na Svalbardzie. ;)
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2021/10/Nikon-Z9-by-Morten-Hilmer.jpg

Daids
25-10-2021, 11:00
Nikon India "podzielił się" pewnymi ciekawymi parametrami Z9 warz z nowym obiektywem 100-400. Osobiście jestem pod dużym wrażeniem. Bardzo ciekawie wygląda obracany ekran. I 8k 60fps. Poziom kamer za worek pieniędzy.
57205
57206
57207

OjTam
27-10-2021, 19:08
Czwarty teaser:

https://youtu.be/xQHfwi-omvw

https://www.nikon.pl/pl_PL/products/category_pages/digital_cameras/mirrorless/z9_launch.page

Premiera jutro, o 14 naszego czasu.

tbogdanowicz
27-10-2021, 20:22
A zauważyliście jaki aktor btzwył szczególnie uwidaczniany na tym filmie, a jaki był pokazany jako przegrany :-).
Jednak "polityczna poprawność" wygrywa. Nawet w reklamie :(.

Lukasz_85
27-10-2021, 20:33
Serio czuję, że podgrzewają tak mocno atmosferę, że będzie więcej hejtu niż pochwał. Jared Polin ciśnie bekę ze śledzenia oka.

ksh
27-10-2021, 21:03
Właśnie nie ma podgrzewania, nie ma póki co ani jednego spota, który by pokazywał coś czego nie można się spodziewać po specyfikacji, hejt będzie to oczywiste, trolle sony już czekają, zresztą o trollach sony sporo na rumorsach też jest :)