PDA

Zobacz pełną wersję : 50 1.8 D jako MACRO - co kupic :)



tetno
06-10-2004, 17:53
Chcialbym troche wrocic do zabawy z marco - i tak sie przymierzam do zakupu jakiegos elementu pozwalajacego na ta zabawe z obiektywem 50 1.8 D [ swoja droga chyba wszystko z nim ok / minimalny jest FF ale sie juz tym nie przejmuje / po prostu w pelni otwarty ma tak minimalny zakres ostrosci ze nawet drobne porusznie wszystko psuje ].

W zwiazku z tym pytanie: filtr np +4D czy pierscien ? Prawde mowiac kiedys bawilem sie fitrem i dawalo to dosc przyjemne rezultaty [ + Sony 717 ] - natomiast przy D70 jeszcze nie - a w zwiazku z tym iz mozna uzyc opcji pierscienia to tak na prawde co on daje czego nie ma filtr?


Pozdrawiam

Wojtek J.K.
06-10-2004, 22:31
Albo rybki, albo akwarium - your choice :wink: . Soczewki wprowadzają zniekształcenia ale nie zabierają Ci światła - pierścienie odwrotnie. Poza tym - jedna soczewka to mało uniwersalne rozwiązanie (podobnie jak jeden pierścień). Poczytaj sobie może to:

http://www.fotografia-przyrodnicza.art.pl/porady/artykuly/makrofotografia/macrofotografia.pdf

hesja
06-10-2004, 22:34
witaj!!
jestesmy na tej samej drodze...
bede chyba zamawial pierscienie
mialem soczewke ale nie bylem zadowolony

pierscienie 7cm dadza naprawde niezle efekty skoro 1:1 jest juz przy 5 cm

koszt zestawu pierscieni to cos okolo 680 zl

tetno
06-10-2004, 23:20
Dzieki Wojtek za pdf-a :) - jak widze opcji jest duzo wiecej - natomiast tak czy inaczej na razie zostane przy pierscieniu lub soczewce. I od razu pytanie - zakladajac ze znieksztalcenia na krawedziach nie sa dla mnie tak bardzo istotne to czy warto placic 5x wiecej za komplet pierscieni zamiast soczewek ? Czy ostrosc w srodku kadru [ z pdf-a wynika ze raczej tak ] jest w miare zblizona miedzy tymi metodami ?

Hesja a co bylo nie tak z soczewkami ? [ co dokladniej miales i jakie byly rezultaty - 500 zl to jednak dosc spora roznica ]

Pozdrowionka

hesja
06-10-2004, 23:33
przy F80 mialem soczewice x4
to tzw. "powiekszenie" bylo na poziomie max zooma z najblizszej mozliwej odleglosci z mojego 70-300
a zatem? po cholere mi to jak moglem focic 300-tką i przynajmniej pszczolki czy muchy nie uciekaly...
sprzedalem w Stodole

kupie pierscienie... mam nadzieje ze odwzorowanie mnie zadowoli,,,
najpierw potrenuje i... na pewno napisze!!!

myslalem jeszcze o obiektywie makro
ale... po co dublowac te ktore mam?

pmcomp
07-10-2004, 11:24
myslalem jeszcze o obiektywie makro
ale... po co dublowac te ktore mam?



Hmm, obawiam się, że zniekształcenia z obiektywu micro na całej powierzchni będą jednak mniejsze niż z 50/1.8 + pierścienie.
Gadam teoretycznie, mam oba szkła, może kiedyć fotnę jakąś gazetę z małą czcionką ale nie mam ani pierścieni, a soczewki + zamówiłem na gwint 62mm czyli do szkła macro (albo brakuje mi powiększenia albo za blisko obiektu i on ucieka. BTW nakręcę też te szkiełka na 70-210/4 - zobaczymy jaki będzie efekt).

Pozdrawiam
Piotr

dido
07-10-2004, 11:56
Hesja: ten obiektyw który masz 35-80 Ma funkcje makro przy 35mm. Ten pierścień, który ci pokazywałem. Nie wiem jakie ma odwzorowanie może 1:2. Mam też pytanie do ciebie w związku z pierścieniami, dokładnie chodzi mi o odwzorowanie większe niż 1:1 z obiektywem makro, który mam i pierścieniami. Obiektyw ma odworowanie 1:1.

isz
07-10-2004, 13:11
Albo rybki, albo akwarium - your choice :wink: . Soczewki wprowadzają zniekształcenia ale nie zabierają Ci światła - pierścienie odwrotnie. Poza tym - jedna soczewka to mało uniwersalne rozwiązanie (podobnie jak jeden pierścień). Poczytaj sobie może to:

http://www.fotografia-przyrodnicza.art.pl/porady/artykuly/makrofotografia/macrofotografia.pdf

Witam wszystkich, bo pierwszy raz na forum :) Ostatnio także zastanawiałem się nad jakąś tanią opcją makro. Jestem mocno początkujący w temacie fotografii, więc nie specjalnie rozumiem, jakie są reguły doboru filtrów dla obiektywu o danej ogniskowej. Mam 50/1.8, czy mogę dołączyć close-up 10D (np. Hoya), czy lepiej 5D (Hoya HMC) ? Ewentualnie jakie filtry close-up są godne polecenia (w rozsądnych cenach) ?

Pozdrawiam,

isz

Anonymous
07-10-2004, 17:06
WIDZISZ DIDO JAKI GLUUUUPI JESTEM???
dopiero teraz to odkrylem hiiiiiihihihihihiihihihihihi
;))
naprawde! tyle lat mam ten obiektyw...
taaa, fotografia nie jest dla matołków ;)

ale... i tak malutkie to odwzorowanie :(((

pierscienie kupie... chyba

jezeli natomiast chodzi o odwzorowanie pierscienie+obiektyw makro...
nie wiem ale sprawdze!

na pewno bedzie wiecej niz 1:1
bo pierscienie maja ok. 7cm

kulka
07-10-2004, 20:27
Dali byście panowie jakiegos linka na te pierścienie czy symbol produktu bo puszukałbym coś na amerykanskich stronkach tylko nie wiem od czego zacząc ;)

pmcomp
07-10-2004, 20:57
Witaj,

z pierścieniami to nie jest taka prosta sprawa:
po 1 pierścienie dzielą się na AF i MF.
po 2 zapomnij o najnowszych pierścieniach Nikona (np. PK-11, PK-12, PK-13) bo drogie i nie przenoszą informacji z/do obiektywu (tzn. przenoszą ale tylko dla szkieł AF-S). Być może starsze przenoszą ale to nie jest istotne, patrz 3.
po 3 szukaj pierścieni Kenko albo Soligora albo innych z AF. Wtedy będziesz miał AF (co jest mało potrzebne w makro ale jest) oraz najważniejsze pomiar światła. Jeśli zastosujesz pierścienie manualne to z pomiaru światła przez obiektyw nici.
po 4 pierścienie trochę kosztują, w Stodole komplet 3-ech Soligora widziałem za ok 700,- zł.

Patrząc na wywód powyżej ja do swojego Nikkora Micro AF 55/2.8 zamówiłem dodatkowe soczewki powiększające w komplecie +1, +2 i +4 na średnicę 62mm Hoya HMC Super za ok 240,- zł brutto.
Dlaczego tak? Ponieważ do fotografowania płaskich powierzchni z bardzo dobrą jakością i skalą 1:1 mam już szkło micro. Brakuje mi większych odwzorowań (do focenia robaków) i dlatego soczewki. Wiem, że będą zniekształcenia ale na obrzeżach kadru.

I tyle mojego wywodu.
Z akcesoriów do makro bardziej mnie pociąga mieszek. Trochę to kosztuje i też jest potrzebny jeden pierścień bo nie chce wejść na D70 (sprawdzałem). Blokują się nawzajem mechanicznie. Mieszki Nikona można wyrwać używane za ok. 600-700 zł. Oczywiście też wszystko wtedy manual ale za to jakie powiększenia !!!.

Pozdrawiam
Piotr

Wojtek J.K.
07-10-2004, 21:37
Co do cen pierścieni z przeniesieniem AF - to przy oficjalnym zakupie najtaniej AFAIK wychodzą Marumi w Raysfoto. Macałem się z nimi - bardzo porządnie zrobione; Jarek Grabek używa takich w wersji do Canona i też bardzo je chwali.

A co do mieszka - hm... podzielę się pewnym pomysłem - otóż zastanawiam się nad przeróbką mieszka np. M42 (są takie z wymiennymi pierścieniami) - przez dołożenie z obu stron "podzielonego" na połówki najgrubszego pierścienia z kompletu (mam dostęp do dobrego tokarza). Elektrykę można połączyć kabelkami (lutownicą władam biegle), jak w innych miechach z przeniesieniem elektryki (np. mam taki do Praktiki z bagnetem PB). Nie pamiętam dokładnie, ale chyba Arek Stopa zrobił coś podobnego do C. , gdzieś w sieci opis widziałem - więc do N. też powinno udać.

I jeszcze o soczewkach makro - zastanawiając się nad jakością proszę pamiętać o różnicach (cenowych też :shock: ) pomiędzy np. byle jaką Hamą, dobrą, wielopowłokową BW i świetnymi achromatami np. by Nikon...

isz
08-10-2004, 00:57
[...]
I jeszcze o soczewkach makro - zastanawiając się nad jakością proszę pamiętać o różnicach (cenowych też :shock: ) pomiędzy np. byle jaką Hamą, dobrą, wielopowłokową BW i świetnymi achromatami np. by Nikon...

W katalogu B+W nie widzę close-up z powłokami (MRC), zresztą cena jest dość niska w porównaniu do Hoya HMC. Czy jednak brak MRC to problem ? Biorę jeszcze pod uwagę Hoya HMC, Marumi MC, Nikon (szkoda, że max to 3D). Wszystkie jak dla mnie mają akceptowalne ceny, pytanie więc co wybrać ?

Pozdrawiam,

isz

pmcomp
08-10-2004, 10:02
Zerknij tutaj:

http://www.sklepfotograficzny.pl/sklep.foto/filtry_hoya/

Mają Hoyę i B+W.
Ja wybrałem zestaw soczewek Hoya HMC na 62mm za 246,- zł.
W zestawie jest +1, +2 i +4.

Pozdrawiam
Piotr

Ewusia
12-10-2004, 16:21
Słuchajcie. Jak jest zainteresowanie tym tematem to mogę zrobić test z pierścieniami i 50mm, ale od razu mówię że fatalnie to wychodzi.Ostrość tylko jak jesteś jakieś trzy centymetry od obiektu, potem już tylko ciemność. Porównanie z moja sigma - fatalne.

P.S. Zrobie testy tylko dajcie pomysł jakiegoś obiektu. No i info jakie mają byc ustawienia aparatu i pliku

pmcomp
12-10-2004, 16:27
Też zrobię testy jak dostanę swoje soczewki.

Z pierścieni zrezygnowałem właśnie ze względu na odległości.
BTW pomysł z 50/1.8 chyba nie jest najlepszy bo to szkło ma samo w sobie słabą skalę odwzorowania.

Ja soczewki mam zamiar dokręcić na Nikkora Micro AF 55/2.8 i na tele Nikkor AF 70-210/4. Oba mają średnicę 62mm tak więc akurat.
Głównie zależy mi na tym tele do focenia robali. Od mojego macro często uciekają bo podchodzę za blisko.

Na te soczewki Hoya HMC muszę czekać 1 miesiąć (sic). :(
Dam zanć jak dojdą i coś zrobię.
Pozdrwiam
Piotr

Ewusia
13-10-2004, 10:38
BTW pomysł z 50/1.8 chyba nie jest najlepszy bo to szkło ma samo w sobie słabą skalę odwzorowania.


Proszę o komentarz. Bo wiesz... ten obiektyw to podstawowy obiektyw wyjściowy do robienia zdjęć makro przy użyciu pierścieni. Ze względu na światło, rewelacyjną ostrość i minimalną odległość od przedmiotu. Spróbuj zrobić zdjęcie makro obiektywem tele z półtora metra.

Napisz proszę o co chodzi z tą słabą skalą

Ewusia
13-10-2004, 10:57
A. Jeszcze jedno. Zrobiłam wczoraj testy. Oczywiście zachwyt nad moją Sigmą niezmienny. Ale wracając do uwag pierścienie kontra soczewki. Chyba wybrałabym soczewki. Dają naprawdę niewiele jeśli chodzi o przyblizenie, ale przynajmniej człowiek nie ma związanych rąk ta odległością. Co prawda to była "tylko" nikonowska 3D, ale nie zanotowałam zniekształceń.

ALF
17-10-2004, 21:00
wydaje mi się, że można tu zrobić pewien podział ze względu na cel...mistrzostwo świata temu, który sfoci motylka z pierścionkami bez kłucia go szpilką:)) - tu soczewki mają dużą przewagę najlepeij z długi m obiektywem...
ale robaczka, który się ledwo rusza, albo wręcz stoi, a jest wiegachny jak mrówa, to już lepiej focić pierścionkami ze względu na powiększenie...
również małe przedmioty są wdzięczniejsze dla pierścionków...
reasumując...jedno i drugie...
dobre szkiełka kosztują od 250zł
pierścionki 550zł marumi na alledrogo

pmcomp
17-10-2004, 21:09
Witam,

tak jak pisałem ciągle czekam na soczewki natomiast mam zamiar zrobić jeszcze jednego eksperymenta:

zakupić pierścień odwrotnego mocowania męsko-męski na gwinty 62mm/52 mm (niestety dzisiaj w Stodole takowego nie mieli). Od strony body będzie 70-210/4 a potem na odwyrtkę 50/1.8.

Zobaczymy. Mam ochotę na robaki, motylki, pszczólki itp. Ale chyba będę czekał do wiosny bo zaraz zima. :cry:
Piotr

ddMON
17-10-2004, 21:37
Mam ochotę na robaki, motylki, pszczólki itp. Ale chyba będę czekał do wiosny bo zaraz zima. :cry:
Piotr
Mocno zainteresował Cię temat bzykania?! :D
- nie wiem, czy czekanie do wiosny to w tym wypadku dobry pomysł :shock: :wink:
POzdro!

pmcomp
17-10-2004, 22:09
Masz rację,

zaraz się do tego zabiorę. :twisted:
I to bez nasadki. :wink:
Piotr