PDA

Zobacz pełną wersję : Viltrox PFU RBMH 20mm F1.8



Badol
03-03-2021, 12:58
Cześć,
Szukam UWA pod Z. Trafiłem na coś takiego.
Cena poniżej 2k i są nakręcane filtry, co jest wymagane.
Ktoś miał z tym szkłem kontakt, testował itd?

lesheck
03-03-2021, 14:01
Jak UWA to moze Nisi 15mm f4. Jako, ze 14-30 kosztuje naprawde chore pieniadze, to wlasnie nad nim rozmyslam. Jeszcze Laowa 14mm f4.

Badol
03-03-2021, 14:28
Nisi też widziałem, ale tak jakoś nie mam przekonania... Dodatkowo Viltrox tańszy o prawie 600pln i jest znacznie jaśniejszy - może wreszcie jakieś "astro" bym poczynił. Za to węższy, ale 20mm na przeżycie powinno styknąć.
Jest też Laowa 15mm f2 ale droższa, nie ma styków i uszczelnień.

Ogólnie, to ja się pytam, gdzie jest Tamron 17-28 pod Nikona?!?! :wink:

lesheck
03-03-2021, 14:38
Laowa 15 f2 wg optyczne to bardzo slabiutko wypadla. Ja chyba pojde w tego Nisi na przeczekanie, a moze w miedzyczasie 14-30 stanieje troche.

misiak76
03-03-2021, 15:45
Chyba prędzej doczekasz się obiektywów Sigmy o tym zakresie niż obiektywy Nikona potanieją.

Możesz zwrócić też uwagę na samyanga 20 mm ponoć bardzo ciekawy obiektyw. Z tym, że chyba tylko Cichy pod Canonem go miał podpiętego.

Wysłane z mojego GM1910 przy użyciu Tapatalka

ksh
03-03-2021, 16:48
Taniej już było, 14-30 S po 3600zł, może zrobią coś wiosennego.

misiak76
03-03-2021, 17:25
Taniej już było, 14-30 S po 3600zł, może zrobią coś wiosennego.Na to liczę [emoji28] że jakaś odwilż cenowa będzie [emoji16]

Wysłane z mojego GM1910 przy użyciu Tapatalka

Badol
03-03-2021, 17:27
misiak76 podeślij proszę jakiś link do sklepu z tym Samyangiem pod Z-kę :)

Nie chcę się czepiać, ale pytanie było dość konkretne - czy ktoś miał, używał itd obiektywu Viltorx 20mm? :D

Przegląd UWA pod Z mam spory i prawdę mówiąc, jest BARDZO słabo.
z AF to tylko Nikkor:
14-30 - fajny zakres ale wysuwany tubus, który do mnie nie przemawia i chora cena
20 - nie, nie i jeszcze raz nie
14-24 - totalnie odpada. Rozmiar, cena, filtry

Z niezależnych mamy
LAOWA - 15 f2 i chyba 11 f5,6. Oba prawie 4k. Brak elektroniki i uszczelnień.
NISI 14 f4 - brak elektroniki i uszczelnień. Cena nawet
Viltrox 20 - brak elektroniki i uszczelnień. Cena nawet
Jest też jakieś oko od 7artisant

I to chyba tyle jeśli chodzi o UWA. :(
I naprawdę nie wiem na co czekają Sigma czy Tamron.?!?!?!? Szczególnie ten drugi, bo w sumie konstrukcje ma gotową (17-28) - kwestia zmiany bagnetu. AF powinni ogarnąć skoro taki Viltrox sobie z tym jakoś poradził (w 85 działa całkiem całkiem więc w takim UWA będzie tylko lepiej ;)).

madebyzosiek
03-03-2021, 17:48
Z ciekawości... Dlaczego Nikkor 20 1.8S nie?

Badol
03-03-2021, 18:22
Z ciekawości... Dlaczego Nikkor 20 1.8S nie?

Bo jest zdecydowanie: za duży, za drogi i ma zbyt wiele wad jak na taką stałkę (za takie pieniądze). Dla mnie 20mm to początek skali, w której można powiedzieć UWA i u siebie widziałbym jednak coś szerszego.

madebyzosiek
03-03-2021, 18:29
Jest duży, w listopadzie kupiłem go za 3490, to nie za dużo jak za jasną stałkę z AF, a jakie ma wady? Bo chyba jeszcze nie odkryłem, poziom podobny do Sigmy 20 Art...
Szerzej i jak za darmo masz Tamrona 17-35 2.8-4 tego nowego. Na FTZcie będzie działał jak ta lala.

notdot
03-03-2021, 18:47
Na FTZcie będzie działał jak ta lala.

ale przez ftz to nie problem podpiąć coś na prawdę szerokiego i jasnego
ale w sumie ile lat już ma system Z nikona a obiektywów od konkurencji nie ma albo są jakieś "wynalazki"
a gdzie są sigma, tamron czy tokina? jakaś zmowa? brak licencji? no jednak chińskie wynalazki mają dostęp i możliwości zrobienia to czemu nie trójka wcześniej wymieniona?

ksh
03-03-2021, 18:54
Ja tylko przypomnę ze jeśli FTZ za duży to można podpiąć TechArt i wpinać wspaniałe obiektywy od Sony, a jak ktoś chce wspaniałe jakieś L-ki Canona to mamy już ponad 10 modeli adapterów, jednak nie bójcie się FTZ.
Ludzie używają nawet już dwa lata wielu kombinacji i sobie chwalą, nie ma żadnych problemów z adapterami, żadnych blokowań i komplikacji, adaptery dostają aktualizacje zazwyczaj przed premierą aktualizacji do aparatu jeśli jest potrzebna bo póki co nie było problemów.
Obiektywy od Tamrona czy Sigmy to daleka przyszłość nawet jeśli sugerujemy się kiedy coś sensownego pojawiło się do Sony, a tam niby nie robiono pod górkę ( mimo to aktualizacje Sony psuło współpracę i trzeba było w obiektywy pakować też aktualizacje ).

madebyzosiek
03-03-2021, 18:57
Czyli ma być jasno, ostro, z pięknym bokehem, świetnym AF, do tego natywnym mocowaniem, dobrym wykonaniem, mały i lekki, a przede wszystkim tani? No nie, takie listy to do Mikołaja ;)
Myślę, że Sigma i Tamron wejdą w szkła Z jak będą mieć pewność, że ich szkła nie będą tak świrować jak takie eksperymenty z Chin, które ponoć po aktualizacji trafiają, ale do której aktualizacji Zetki tak będzie - nie wiadomo...
Pewnie, że kupiłbym sobie kilka fajnych Artów czy Tamronów pod Zetkę, ale ich nie ma, więc kupuję szkła które są. Nikon zrobił ogromy postęp w optyce, między tymi słabeuszami z F, więc właściwie kupując szkła 1.8S dostajemy dobre obiektywy, ostre i szybkie, trochę brzydkie i drogie, ale w końcu użyteczne od pełnej dziury. Nie wiem czemu oczekujemy, że szkła będą tanie i cudowne... Takich szkieł nie ma. Mogą być tanie i wymagają większej lub mniejszej akceptacji niedociągnięć, ale jak mają być dobre, to najczęściej nie są tanie. Przecież jak Sigma da szkła do Zetki, to też nie będą tanie ;)

Badol
03-03-2021, 19:02
Po to wszedłem w nowy bagnet, żeby mieć natywne szkła. FTZ odpada. Inne adaptery typu techart też nie bardzo. Nikkor kosztuje obecnie 4,5k i to zdecydowanie za dużo za to szkło.

ksh
03-03-2021, 19:06
Ja póki co nie mam jak testować w boju 14-30 S ale patrząc na spacero-pstryki to obiektyw rewelacja, Tamron 17-35 był dla mnie super i polecam wszystkim, jedyna wada to wyważenie zestawu mało wygodne, waga/gabaryty też może mieć znaczenie ale bez przesady.
50-tka S to przecież żyleta i celność genialna, miałem różne 50-tki 1.8 i tu Nikon zrobił co powinien, a do tego bierze pod uwagę żeby te obiektywy w przyszłości dały radę matrycom gigantycznym jak 60-120Mpix.

Badol
03-03-2021, 19:07
Ma być dobrze optycznie, sensownie jasno (wystarczy 2.8). Mają być nakręcane filtry i uszczelnienia. Może nawet nie być AF. Ma to mieć ludzkie rozmiary - patrz pasujące po bezlusterkowca. I niestety jak patrzę to idealny wydaje się Tamron 17-28. No q..a ma wszystko!

ksh
03-03-2021, 19:10
Po to wszedłem w nowy bagnet, żeby mieć natywne szkła. FTZ odpada. Inne adaptery typu techart też nie bardzo. Nikkor kosztuje obecnie 4,5k i to zdecydowanie za dużo za to szkło.
Nie bierzesz pod uwagę że Nikon jest dwa lata na rynku z czego rok to pandemia ?
Ceny w tym okresie od lat są beznadziejne, to nie jest okres na zakupy, pamiętaj ze kupuje się w ostatnim kwartale roku, wtedy masz masę promocji, okazji i akcji marketingowych.

TechArt to chyba grubość 4mm, więc nawet to trudno nazwać adapterem :)

- - - - kolejny post - - - - - -


Ma być dobrze optycznie, sensownie jasno (wystarczy 2.8). Mają być nakręcane filtry i uszczelnienia. Może nawet nie być AF. Ma to mieć ludzkie rozmiary - patrz pasujące po bezlusterkowca. I niestety jak patrzę to idealny wydaje się Tamron 17-28. No q..a ma wszystko!

Ten do Sony ? Podpinałem do Z6, działa to idento jak A7III.

Badol
04-03-2021, 09:54
Bo widzisz. Skoro ten Tamron działa przez adapter grubości 4mm, to tym bardziej nie rozumiem dlaczego go jeszcze nie ma w wersji pod Nikona... Szkło jest gotowe. Wystarczy że "dokleją" taki adapter pod Nikona i gotowe.

cz4rnuch
04-03-2021, 10:29
Bo widzisz. Skoro ten Tamron działa przez adapter grubości 4mm, to tym bardziej nie rozumiem dlaczego go jeszcze nie ma w wersji pod Nikona... Szkło jest gotowe. Wystarczy że "dokleją" taki adapter pod Nikona i gotowe.Z tego co pamiętam to Tamron coś wspominał o adaptacji swoich szkieł pod nowe systemy, ale chyba te plany odwołano/przełożono na czas pandemii. Nie pamiętam czy to było coś oficjalnego, ale chyba nie. I nie jestem pewny czy nie chodziło bardziej o Canona. Na razie chyba nie masz co liczyć na to, że Tamrony pojawią się pod zetki. Pozostaje Ci ftz lub jeśli koniecznie chcesz 17-28 to wtedy techart. Tylko niestety nie jest tak do końca, że działa to tak samo jak na Sony. Wspominałeś o uszczelnieniach a z techartem je częściowo tracisz. I ważniejsza rzecz to taka, że ten Tamron potrzebuje korekty ładowanej z puszki by optycznie wszystko wyglądało jak najlepiej, bez tego nie jest już aż tak różowo. W Sony taka korekta jest ładowana, ale techart Ci jej nie przeniesie więc będziesz musiał się tym zająć w pp. Może to być dość upierdliwe przy niektórych zastosowaniach. O AFie za dużo nie wiem, ale gdzieś czytałem, że przy gorszym świetle ludzie zaczynają mieć z nim problemy.

poste
04-03-2021, 10:42
Badol Dramat na dwie strony, więc pytanie nasuwa się samo. Dlaczego po prostu nie kupiłeś Sony?

Te nowe, kompaktowe i jasne szkła wymagają sporej korekty cyfrowej. Póki N&C nie udostępnią protokołów to raczej nie widzę produkcji wielu szkieł dla tych firm w jasnych barwach. Masz też odpowiedź, dlaczego obiektywy dla Nikona produkują chińskie firemki nie potentaci. One nie korzystają z protokołów i korekty, dlatego jak sądzę m.in. Viltrox 20/1.8 waży prawie 800g.

Badol
04-03-2021, 10:46
Kupiłem Nikona, bo siedzę w nim ponad 13 lat. Puszki zawsze mi leżały i tak też jest w przypadku Z. Masz rację, że najsensowniej było kupić Sony, ale jakoś nie mogłem się przekonać. W sumie do pełni szczęścia potrzebuję sensownego (natywnego) UWA i jestem happy ;)

Natomiast naprawdę dziwi mnie fakt, że firma, która ma praktycznie gotowe szkło/szkła nie wypuszcza ich od 2 lat pod nowe mocowanie. A patrząc na to co jest dostępne itd. to myśle, że byłby to HIT sprzedaży :D Takie 17-28 czy 28-75 szło by jak ciepłe bułeczki

poste
04-03-2021, 10:53
Na jakimś forum zagranicznym przeczytałem zdanie, że ludzie kupują Nikona, bo miał go ich ojciec albo dziadek :)
Pierwszego Nikona kupiłem jakoś zdaje się w 1998r.

Zmieniam zdanie co do kart XQD ;) To najlepsza decyzja Nikona! Dzięki niej mam dziś Sony i trochę inne dylematy :mrgreen:

JK
04-03-2021, 11:14
Tak tylko zapytam. A nie możecie tych obiektywów kupować na raty, jeśli gotówki brakuje? Trzeba poczekać na jakąś promocję, czy inny cashback, żeby cena była możliwie niska i wybrać sklep, który załatwia takie raty od ręki - jakieś EuroAGD, czy inny MediaExpert. Przecież nie trzeba tego towaru kupować za gotówkę w "renomowanych" sklepach foto. Ale jak widać łatwiej marudzić na forum, że drogo, niż problem rozwiązać. Prawda?

A ceny są wysokie dlatego, że to jest bardzo dobry sprzęt, a fotografia nie jest tanim hobby. Nie liczył bym na jakieś wielkie "trzęsienia ziemi" z obniżkami w najbliższej przyszłości. Raczej odwrotnie - mamy przecież kryzys covidowy. Średni poziom cen dobrych obiektywów raczej nie będzie obniżany. Może chwilowo dla promocji, ale nie na stałe. Co innego "chińczyki". Tam wszystko może się zdarzyć.

Badol
04-03-2021, 11:24
Brawo Ty :)
Ja w sumie jestem zadowolony. Męczy mnie tylko brak odp. UWA i tyle. Resztą już mam ;)

- - - - kolejny post - - - - - -


Tak tylko zapytam. A nie możecie tych obiektywów kupować na raty, jeśli gotówki brakuje? Trzeba poczekać na jakąś promocję, czy inny cashback, żeby cena była możliwie niska i wybrać sklep, który załatwia takie raty od ręki - jakieś EuroAGD, czy inny MediaExpert. Przecież nie trzeba tego towaru kupować za gotówkę w "renomowanych" sklepach foto. Ale jak widać łatwiej marudzić na forum, że drogo, niż problem rozwiązać. Prawda?

Nie kupię 14-30 za 6k - koniec. Ten obiektyw nie jest warta takich pieniędzy - koniec!
Nie potrzebuję brać na raty, bo mam kasę na koncie, natomiast jednym z założeń jakie miałem zmieniając DSLR na Z była zmiana przy jak najmniejszych nakładach kasowych.

"Marudzę" ... w sumie założyłem wątek o Viltrox 20 :) ale ok -niech będzie.
Marudzę, bo Nikon w UWa ma mi do zaoferowania:
20mm za 4,5k, 14-30 za 6k i 14-24 za nawet nie wiem ile, bo nie chce mi się sprawdzać.
Żadne z tych szkieł mi nie leży do końca, a tym bardziej cena jaką za to chce Nikon.
I tyle/

Wiec teraz napisz mi proszę, jakie masz dla mnie rozwiązanie :)
UWA - może być stałka, zoom. Nie musi mieć AF za to musi mieć nakręcane filtry, uszczelnienia, ogniskowa 15-18mm.
GO!

poste
04-03-2021, 11:29
W takim razie musisz polubić jakiś adapter oraz LR. Albo rozbić skarbonkę ;)

JK
04-03-2021, 11:45
..... natomiast jednym z założeń jakie miałem zmieniając DSLR na Z była zmiana przy jak najmniejszych nakładach kasowych. .....
Cóż. Zrobiłeś głupie założenie. Zdarza się, ale trzeba ponosić konsekwencje.


.....Wiec teraz napisz mi proszę, jakie masz dla mnie rozwiązanie :smile:
A dlaczego ktoś ma mieć dla ciebie jakieś rozwiązanie? Uparłeś się, że nowe Nikkory S są za drogie. Uparłeś się, że FTZ jest niedobry. Cóż twój wybór. Masz prawo się uprzeć. No to teraz kup sobie jakiegoś taniego, ale kiepskiego manuala (lub prawie manuala) z chin, albo czekaj latami na te wyśnione "kundle" od Sigmy, czy Tamrona. Można tylko cierpliwości życzyć, bo to mogą być lata nie miesiące. :wink:

I nie miej pretensji do Nikona o to, że Sigma, czy inny Tamron nie produkują szkieł, bo to są idiotyczne pretensje.

cz4rnuch
04-03-2021, 12:13
...I nie miej pretensji do Nikona o to, że Sigma, czy inny Tamron nie produkują szkieł, bo to są idiotyczne pretensje.Napisał, że ma pretensje do Tamrona, że ten nie robi szkieł do bezluster Nikona. Mała różnica, ale dość istotna ;)

- - - - kolejny post - - - - - -


...Natomiast naprawdę dziwi mnie fakt, że firma, która ma praktycznie gotowe szkło/szkła nie wypuszcza ich od 2 lat pod nowe mocowanie...Tamron to nie jest aż tak duża firma. Może po prostu nie starcza mocy na zwiększenie produkcji a w tych czasach gdy rynek się kurczy przeinwestować jest dość łatwo. Mogą to także być jakieś blokady lub naciski od konkurencji. Sony jest jednym z większych, jeśli nie największym z udziałowców w Tamronie. Może to być jakaś odgórna decyzja. Ale jak dla mnie najbardziej prawdopodobne jest to, że covid popsuł plany Tamrona. To, że nie weszli 2 lata temu w nowy system raczej nie powinno dziwić. Przecież nawet dziś nie wiadomo czy system Zet spełni oczekiwania co do ilości użytkowników. Do tego dochodzi jeszcze słaba kondycja firmy w ostatnich latach. Dla użytkownika to nie są jakieś istotne sprawy, dla nas najważniejszy jest sprzęt, ale taki Tamron to musi się zastanowić czy warto zanim w coś wejdzie. Ale jeśli już wejdzie to myślę, że będzie się bardzo dobrze sprzedawał. Mam 17-28 oraz 70-180 i uważam, że to są bardzo dobre obiektywy nie tylko dla amatora. A wagowo i rozmiarowo dobrze się wpisują w "moją" wizję bezlustra. Ostatnio Sigma robi też coraz mniejsze szkła. Z UWA mają świetne 14-24, szersze i optycznie trochę lepsze od Tamrona. Przynajmniej na brzegu.

TOP67
04-03-2021, 12:19
Z niezależnych mamy
LAOWA - 15 f2 i chyba 11 f5,6. Oba prawie 4k. Brak elektroniki i uszczelnień.
NISI 14 f4 - brak elektroniki i uszczelnień. Cena nawet
Viltrox 20 - brak elektroniki i uszczelnień. Cena nawet
Jest też jakieś oko od 7artisant

I to chyba tyle jeśli chodzi o UWA.

https://www.amazon.pl/Samyang-F2-8-Nikon-ultraszerokok%C4%85tny-pelnoklatkowy/dp/B07RH9Y7JD/

ksh
04-03-2021, 13:37
Nie kupię 14-30 za 6k - koniec. Ten obiektyw nie jest warta takich pieniędzy - koniec!
Normalna cena to 4300zł, promo to 3600zł i po tyle tu kupowaliśmy, były w euroagd i mediaexpert, na amazon normalna cena cały 2020 rok to było 999 euro, jak była promocja w tzrecim kwartale to było -50 euro.
Wstrzymaj się z zakupem.

Zerknij na obiektywy przez FTZ i przez TechArt od Sony, nie bój sie tego !!

Nie ma co histeryzować, pierwszy kwartał w roku to najgorszy moment na zakupy foto od zawsze !!

Badol
04-03-2021, 13:55
Wiem, że to najgorszy okres na zakupy ;)
Widzę to po cenie np. Z5, ktąrą kupiłem pod koniec 2020. Jak patrzę to dobre 1,5k mniej.

ale mam inny pomysł i od razu pytanie :) Manualny adapter Sony-Nikon Z. Taki jak tech art ale bez elektroniki :) Ktoś widział? Bo zacząłem szukać i też słabo...

TOP67
04-03-2021, 13:59
Chyba takich nie ma, bo nie działało by większość obiektywów. Zwłaszcza te z elektromagnetyczną przysłoną i silnikami krokowymi.

Badol
04-03-2021, 14:03
No właśnie są :)
https://www.ebay.com/itm/GABALE-FE-Z-adapter-for-Sony-FE-mount-lens-to-Nikon-Z-mount-Z6-Z7-camera-/293168631657
Potrzebuję taki bez AF (oczywiście też tańszy od tech Art), bo zamierzam podpiąć pod to manualne szkło - np. Voigtlander 15mm :)

cz4rnuch
04-03-2021, 14:12
Do tego Voitka nie lepiej kupić wersję Leica i przelotkę M to Z? Chyba ten sam obiektyw, ale za to przelotka nie jest wycięta ze sreberka po czekoladzie :)

Badol
04-03-2021, 14:32
Tak i biorę to pod uwagę. Pytanie padło, bo widziałem wersję pod Sony w bardzo fajnej cenie. Z tego co doczytałem, to musi być wersja III bo ta jest dostosowana pod cyfrę. Wcześniejsze wersje mają problem z dziwnym zafarbem po bokach.

ksh
04-03-2021, 16:46
Wiem, że to najgorszy okres na zakupy ;)
Widzę to po cenie np. Z5, ktąrą kupiłem pod koniec 2020. Jak patrzę to dobre 1,5k mniej.

ale mam inny pomysł i od razu pytanie :) Manualny adapter Sony-Nikon Z. Taki jak tech art ale bez elektroniki :) Ktoś widział? Bo zacząłem szukać i też słabo...

Tak są po 15-20$ ale gabarytowo pewnie wyjdzie to samo jak podepniesz FTZ i obiektyw lustrzankowy bo te obiektywy nei mają wielkich dupek, zresztą każde bezlustro będzie wiesze ponieważ sensor jest wysunięty mocno w stronę bagnetu, a lustrzanki sensor maja mocno cofnięty na ściankę tylną i mimo komory lustra zestaw wychodzi mniejszy.

cz4rnuch
04-03-2021, 16:54
Jakaś bzdurka z tego wyszła. Obiektywy do bezluster teraz projektowane są dla innej odległości od matrycy. To już nie są lustrzankowe odpowiedniki z przyspawaną dupką. Między mocowaniem M a Z jest tylko miejsce na mały pierścień.

ksh
04-03-2021, 17:17
To nie ma znaczenia, odległość wymyśla sobie producent obiektywu, ja napisałem dlaczego zestaw bezlustro z obiektywem albo z adapterem osobnym albo przyspawanym jest większy od zestawu z takim samym obiektywem w lustrzance, nie ma tu żadnych bzdur, zerknij sobie na porównanie gabarytów jeśli tego nie rozumiesz.

To że nowe konstrukcje mogą mieć odległość zmniejszoną to wiemy bo nie ma komory lustra ale nie wszyscy z tego korzystają, nie widać tego w sigmie ani w tamronie, a większość stałek przytyła ze względu na ilość soczewek żeby podołać matrycom gigantycznym i traci się efekt że można pierwszą soczewkę wstawić bliżej sensora.


https://i.imgur.com/QnZlKkP.jpg

Zobacz znacznik sensora na obu body i zrozumiesz że na starcie każde bezlustro traci te parę centymetrów i to obojętne czy obiektyw od lustrzanki czy nowy do bezlustra.

cz4rnuch
04-03-2021, 17:29
No właśnie dlatego, że porównuje to wiem, że to co piszesz kupy się nie trzyma. Odległość wymyśla sobie producent, ale nie przypadkowo, i dlatego twój kolejny warunek o tym, że ma to być ten sam obiektyw oznacza, że nie rozumiesz meritum zagadnienia. To są inne obiektywy, inaczej zaprojektowane. Jak popatrzysz na nowsze obiektywy od Sigmy czy Tamrona to też zauważysz, że przynajmniej część z nich jest po prostu mniejsza niż obiektywy o zbliżonych parametrach w połączeniu z adapterem. Z resztą kolega rozważa konkretny obiektyw, który jest mały i potrzebuje małej przelotki od Lejki a Ty piszesz, że przez ftz uzyska coś mniejszego ;) Ja mam dwa zumy od tamrona 17-28 i 70-180. Pokaż mi coś mniejszego o zbliżonych parametrach przez ftz :)

Twój przykład z grafiką oznacza, że nie zrozumiałeś o czym piszę :)

https://camerasize.com/compact/#795.774.4,777.845,ha,t

ksh
04-03-2021, 17:37
Nadal nie wiesz o co mi chodzi albo dla zasady ponownie chcesz postawić na swoim odwracając kota ogonem :)

Chyba każdy wie że obiektywy zaprojektowane na nowo mogą być mniejsze bo nie ma komory lustra ale już na starcie tracą 2-3cm ponieważ sensor w bezlustrach jest umieszczony o tyle dalej od tylnej ścianki aparatu przez co zysk ze zmniejszenia gabarytów obiektywu jest stracony.
To że tamron potrafi zrobić dobry obiektyw mniejszy i lżejszy tez wiemy bo tak było w lustrznakach, przykładowo 24-70 G2 to zgrabny obiektyw i jakby sie starali to raczej nic mniejszego do bezlustra nie będzie zwłaszcza że tzreba brac pod uwagę matryce 60-120mpix.

cz4rnuch
04-03-2021, 17:42
Nadal nie wiesz o co mi chodzi albo dla zasady ponownie chcesz postawić na swoim odwracając kota ogonem :).Ja wiem o czym ja piszę, a Ty jeśli nie pamiętasz to popatrz na to co zacytowałeś od kolegi, który się zastanawia nad Vojtkiem. Sugerujesz, że gabarytowo ten Vojtek z mocowaniem Lejka lub Sony wyjdzie podobnie jak jakieś obiektywy lustrzankowe przez ftz :) No nie za bardzo. To, że lustrzankowe obiektywy podpinane przez ftz są są większe niż normalnie podpięty ten sam obiektyw do natywnego mocnowania to wiem. Nie musisz mnie przekonywać, że przelotki są gorsze od obiektywów natywnych. Zawsze to powtarzam :)

ksh
04-03-2021, 17:52
To że go cytowałem nie oznacza ze odnosiłem się dokładnie do tego obiektywu ( mój błąd ) tylko ciągnę kwestie żeby nie bać się adapterów jak kasy brak na drogie nowe konstrukcje.

- - - - kolejny post - - - - - -


Ja mam dwa zumy od tamrona 17-28 i 70-180. Pokaż mi coś mniejszego o zbliżonych parametrach przez ftz :)
Wiemy wiemy i musisz pamiętać że można je podpiąć do Zetek !! :)
Ja nawet podpinałem oba, co prawda tylko testowo do Z6 i porównawczo z A7III, fajne zgrabne, działa super ale zdecydowałem się na S 14-30 f/4.

cz4rnuch
04-03-2021, 18:02
...Wiemy wiemy i musisz pamiętać że można je podpiąć do Zetek !! :).Czyli tak ja mówiłem, że zysk jest wtedy gdy podpinamy do bezlustra obiektyw zaprojektowany do bezlustra ;) A Ty musisz pamiętać, że chińska przelotka nie przekazuje do body info o korekcji automatycznej więc w pewnych zastosowaniach będzie to duże utrudnienie (np. przy filmowaniu). Oraz, że to wsteczna inżynieria oraz obiektywy zaprojektowane pod inny system więc jak zawsze w takim przypadku za jakiś czas może, choć nie musi, okazać się zonk.

ksh
04-03-2021, 18:11
Dwa lata ludzie używają i mają aktualizacje na bieżąco do adaptera i jak do tej pory tylko aktualizacje dodające nowe obiektywy i nie było żadnych blokad ze strony Nikona, nie ma co robić fermentu i powielać bajki.

cz4rnuch
04-03-2021, 18:34
Bajek nikt tu nie opowiada. Brak korekcji to jest problem, w niektórych przypadkach tracisz też uszczelnienia. Czemu o tym nie wspominasz zachwalając chińczyka? Co do ewentualnych problemów to nie twierdzę, że będą, ale też nie ma gwarancji, że nie wystąpią, np. na nowszych aparatach. Bo co innego podłączać przez przelotki obiektywy, które się już ma, ryzyko wtopy nie istnieje, ale w przeszłości kundelki już miały problemy na aparatach, często je rozwiązywano, ale bywało, że nie. A tu mamy kundelki z innych systemów przez chińską przelotkę. Nie ma gwarancji, że to będzie działać przez lata i na nowszym sprzęcie. Kupowanie za niemałe pieniądze kundelka z innego systemu to jest jakieś ryzyko a nie bajka.

ksh
04-03-2021, 19:14
Kundelki mają usb dock albo nawet wejścia bezpośrednie usb, adaptery tak samo, nie martw się bo to działa, nie sugeruj sie nędzną adaptacją w Sony bo tam faktycznie zawsze jakieś problemy były ale też bym nie tragizował bo ludzie używali canony na sony bardzo długo ze względu na głupią politykę z obiektywami w Sony.

Adaptacja zawsze będzie półśrodkiem ale podchodź do tego z rozsądkiem, a nie z założenia krytykuj.

Obiektywy to dość istotna sprawa i wielu dostrzega ze np zoomy tamrona do sony są fajne ale nie chce aparatu sony, wiec ma wybór, doceń takie możliwości i nie krytykuj.

cz4rnuch
04-03-2021, 19:31
W krytyce nie ma nic złego. Zresztą ja tu przecież nie krytykuję bezsensownie. Po prostu dodaję to co Ty pomijasz. Na tę chwilę nie ma aż tak co krytykować, bo przynajmniej AF działa dość dobrze. A Tampony i Sigmy FE aktualizuje się z poziomu aparatu, czyli tego też nie zrobisz przez Zetki. Stacje są w Samyangach, ale te z tego co pamiętam ssą z techartem a usb są w Viltroxach, ale akurat tych nie trzeba podłączać przez techarta, bo pojawiają się w wersji z bagnetem Z. I proszę przestań pisać o adapterach Sony, masz nieaktualne informacje sprzed kilku lat :)

cz4rnuch
10-03-2021, 22:20
Za kilka dni premiera nowego/nowych szkieł od Tamrona. Tyle, że nic o nich nie wiadomo więc jest też szansa, że będą to nowe lub stare szkła do bezluster z mocowaniami Z i/lub RF.

madebyzosiek
10-03-2021, 22:28
Za kilka dni premiera nowego/nowych szkieł od Tamrona. Tyle, że nic o nich nie wiadomo więc jest też szansa, że będą to nowe lub stare szkła do bezluster z mocowaniami Z i/lub RF.To byłaby bardzo dobra informacja :) Tamron 35 1.4 na Zetkę...

cz4rnuch
11-03-2021, 07:28
Porzućmy nadzieję.

https://www.sonyalpharumors.com/tamron-countdown-is-not-for-a-new-lens-but-for-some-new-promotion/