PDA

Zobacz pełną wersję : [ Fujifilm ] X-E3 czy X-T30? 18-55/2.8-4.0 czy 16-80/4.0?



NimnuL
24-01-2021, 22:07
Cześć, początek roku zamieszał mi w sprzęcie. Sprzedałem z ciężkim sercem zestaw Olympusa E-1, w między czasie bawiłem się tydzień Sony A7III, a wczoraj w lepsze ręce poszedł Nikon Z6 z 28-70. Więc jestem bez sprzętu po raz pierwszy od 20 lat.

Szukam czegoś kompaktowego na spacery, wycieczki, fotografię dla siebie - sprawiającą przyjemność także z obsługi sprzętu. W ostatnim momencie opanowałem się przed wzięciem Canona M50 z 18-150 zaślepiony jednoobiektywowym rozwiązaniem na spacer.

Ostatecznie kręcę się jednak wokoło Fujifilm. Ani jednego ani drugiego nie miałam w dłoni, na zdjęciach pokrętła i stylistyka bardzo mi pasuje.
Jeden obiektyw z w/w też pokryje 95% moich potrzeb. Bardziej wersja 16-80. Jest on porównywalny optycznie (poza otwarciem przysłony) z 18-55?

Interesuje mnie wyłącznie fotografowanie (ludzie, widoki, architektura, zdjęcia pamiątkowe. Nie fotografuję sportu ani dzikiej przyrody (z wyjątkami). Filmy są na szarym końcu, równie dobrze do filmików użyję telefonu.

W takiej sytuacji jakie połączenie i korpus jest lepszy? X-t30 jest nowszy z kilkoma dodatkami ponad X-E3. Ten drugi jest mniejszy, forma dalmierza też mi pasuje.

X-E3 z 16-80 to dobre połączenie czy ze względu na wiek korpusu lepiej czekać na x-e4? Wiadomo kiedy wyjdzie następca?

Budżet otwarty ale na moje potrzeby x-t4 wydaje się przesadą, więc też bez niepotrzebnych szaleństw...

Z góry dziękuję.

robanto
24-01-2021, 22:56
Często używam X-E2 z 18-55 i bardzo lubię ten zestaw. Samo fotografowanie nim też sprawia dużo przyjemności. JPG prosto z puszki wystarczające, a nawet bardzo dobre.
X-E4 ponoć ma być bez wizjera, jeśli tak, to dla mnie jest to nie do przyjęcia.

basket
24-01-2021, 23:08
Kurdę, trudno doradzić. t-30 nowsza generacja (X-E3 generacja xt-20) Jeśli masz przeznaczoną określoną kwotę, nie fotografujesz sportu, biegających dzieci, to wybrałbym tańszy korpus i najlepszy obiektyw na który Cię "stać" Tylko tak zobaczysz na co ten system stać.

...pozostaje kwestia wielkości. Tylko stałki dadzą Ci kompaktowość i jakość. Z zoomów bardzo przyzwoity jest 18-55, jest z blachy :-P a nie z plastiku. Z zoomów zajeeeefajny jest 16-50/2.8 , ale to spory klocek jest- wypluwa z siebie piękne obrazki. Ostrość, kontrast, fajne rozmycie. Kapitalne szkło, tylko k....wielkie :-)

dominikpl72
25-01-2021, 00:38
Dorzucę jeden szczegół co do X-E3. W tym modelu producent brzydko oszczędził na ważnym elemencie sterującym: na tylnej ściance zabrakło tego kółko-dżojstika. Wg mojej oceny - to duży "zonk" w aspekcie ergonomii i wygody sterowania. Ostatnio miałem b. okazyjną oferte na ten sprzęt - ale z powyższego powodu - zrezygnowałem. Jak koledzy wspomnieli - X-E4 chyba dalej pójdzie tą drogą - co do wizjera...

NimnuL
25-01-2021, 08:24
Dzięki. basket jak poznać wersję metalową 18-55? Ta w zestawie z w/w aparatami jest plastikowa?
18-55/2.8LM WR (o tym mówisz basket? Bo 16-50/2.8 nie znalazłem) ze względu na rozmiar i wagę odrzuciłem. Całe aktualne poszukiwania są oparte na dobrym stosunku rozmiaru do zabawy.

Jeśli X-E4 będzie bez evf to też nie będzie to sprzęt dla mnie.
Różnica pomiędzy x-e3 a x-t30 w zestawie z tym samym obiektywem (18-55/2.8-4.0) wynosi 2000zl (3000zl vs. 5000zl). X-T30 kusi mnie lepszą ergonomią i odchylanym ekranem. Nie wiem czy inne różnicę będą dla mnie istotne.

Te korpusy wykonane są w całości z plastiku czy jest tam metal?

NimnuL
25-01-2021, 09:12
Czy obiektyw Fujinon XF 35/1.4 jest optycznie ok? Szukam do zestawu obiektywu do okazjonalnego portretu i street photo... Chyba, że nie poniesie i wezmę 56/1.2...

I pytanie dodatkowe: w historii cen Ceneo widzę x-t30 z 18-55 za 4250zl na początku grudnia - możliwy był taki spadek czy to pomyłka Ceneo lub zestaw z gorszym obiektywem? Śledził ktoś z was ceny?
47748

Teu
25-01-2021, 09:35
XF 35 1.4 optycznie jest super, miałem go. Daje bardzo ładny obrazek, ale ma jedną wadę która dla mnie okazała się kluczowa - przy ostrzeniu zmienia rozmiar co w połączeniu z brakiem uszczelnień powodowało że często go zostawiałem po prostu w domu.
X-T30 + 18-55 za tą cenę to normalna sprawa - jak większość sklepów pewnie mieli ofertę na święta. Co do 18-55: też miałem, dobry obiektyw. Szczególnie korzystne jest to że zaczyna się od 2.8 i ma stabilizacje, lecz znów brak wr spowodował że puściłem w świat.
Do fotografii na ulicy polecam 35 f2 - mały, poręczny, dobry optycznie, uszczelniony z szybkim AF. Jak coś dłuższego to zdecydowanie 50 f2 - ma nieporównywalnie lepszy AF w porównaniu z 56 1.2.

NimnuL
25-01-2021, 09:50
Dziękuję Teu.

Brak uszczelnień zooma w bezpiecznym środowisku ma znaczenie? Nie fotografuję w deszczu, burzy piaskowej.
W sumie to nigdy się nad tym nie zastanawiałem - wszystkie obiektywy jakie miałem z Olympus e-1 były uszczelnione, korpus także.
Nie uszczelniony zoom łapie kurz do środka w normalnym użytkowaniu? Staloogniskowy bez uszczelnień chyba w ogóle nie łapie kurzu, prawda? Czy te obiektywy nie mają wewnętrznego ogniskowania?

epicure
25-01-2021, 10:16
Brak uszczelnień nie ma znaczenia, jeśli nie rzucasz obiektywu w piach ani nie leje się na niego woda. Jest tylko jedna wersja XF 18-55 i jest ona metalowa (choć to tylko blaszka, którą owinięto plastik, ale obiektyw sprawie wrażenie solidnego). Nawet uszczelniony zoom może złapać kurz, szczególnie jeśli ma wysuwany tubus, bo uszczelniony nie oznacza, że jest hermetyczny. Stałka też może złapać paprochy. Wszystko zależy od jakości wykonania. Ja już oddawałem do czyszczenia XF 18 i XF 35 f/1,4, z innymi szkłami nie było problemu. Większość obiektywów ma wewnętrzne ogniskowanie, oprócz tych najstarszych konstrukcji z początków systemu.

niedzielny_pstrykacz
25-01-2021, 12:50
Przechodziłem podobną drogę do twojej, wyprzedałem lustra bo były dla mnie za duże, za ciężkie i większość czasu leżały w szufladzie. Tyle, że kiedy ja kupowałem fuji to nie było jeszcze X-T30 a tylko X-t10 natomiast po czasie wyewoluowałem tylko do 2 szkieł:
23 F2 - miałem wcześniej 35F2 ale za wąsko, wersje 1.4 skreśliłem ze względu na rozmiar. Stałki F2 są tym czego szukałem, małe, ostre, uszczelnione i szybki AF.
56 F1.2 - Tutaj chorowałem na to szkło. Miałem przez chwilę 50F2 i tak jak pisze Teu to piekielnie ostre i szybkie szkło ale...bez wyrazu dla mnie. 56-stka ma coś w tym swoim obrazku, że czuję jakbym miał jak kiedyś pełną klatkę z 1.8, obrazek jest jakiś inny, nieostrości oddawane są inaczej. Bokeh zdecydowanie lepszy ze względu na światło. Zdarzało mi się że jeśli robiłem zdjęcia z dalszej odległości to przy 50F2 mogłem jeszcze rozpoznać kształt tego co było na 2 planie, w 56-stce już wszystko budyń. Niestety jedna wada, wolny af więc do portretu jak najbardziej ok, w ruchu będzie słabiej. 56 juz trochę większa od serii F2, ale tego szkła nie noszę podpiętego na ogół więc jego waga i rozmiar mi nie przeszkadza choć tez nie jest duży. Zazwyczaj na stałe mam dospawane wręcz 23F2.

To są dwa szkła, które zostaną ze mną do końca bycia w systemie podejrzewam. Wraz z zakupem body dostałem też plastikowego kita 16-50 ciemnego, ale wypluwa tak dobry obrazek że się zdziwiłem. Zastanawiam sie tylko czy nie upłynnic kita i nie kupić samyanga 12mm F2.

Co do body, ma już swoje lata ale z uwagi na mniejszą matrycę (16mpix) i większe na matrycy fotodiody radzi sobie całkiem dobrze i ma bardzo dobrą dynamikę tonalną dlatego póki nie padnie nie zmieniam. Ale tez zastanawiałem się nad X-T30, z drugiej strony kiedy jest promka i można było kupić jak ostatnio za 4600 X-T3 i jeszcze instax gratis to kusi niemiłosiernie :)

Cornelson
26-01-2021, 00:32
Może napisz jaki masz budżet? Czy rozważasz kupno używanego sprzętu? Moim zdaniem, jeżeli masz taką możliwość idź do sklepu i zoabacz jak wyglądają korpusy, szkła które Cię interesują. Może okazać się, że niektóre zoomy będą za ciężkie w stosunku do body. Zerknij na stronę fuji, mają wymieniony cały sprzęt wytypuj coś i pytaj.
Z innej beczki. Skąd wiecie, że E4 nie będzie miał wizjera?

epicure
26-01-2021, 01:01
X-E4 ma wizjer, już wyciekły zdjęcia.

NimnuL
26-01-2021, 09:32
Cornelson
W grę wchodzi tylko sprzęt nowy. Budżet do 10k PLN do delikatnej negocjacji.

Po przeglądzie rynku biorę pod uwagę trzy scenariusze:

Zestaw 1 (~7 000zl)
X-E3
18-55/2.8-4.0
35/1.4
50-230/4.5-6.7 (do sporadycznego foto ptaków)

Zestaw 2 (~7 500zl)
X-T30
18-55/2.8-4.0
35/1.4

Zestaw 3 (~10 000pln)
X-T4
16-80/4.0
35/2.0 WR

Alternatywnie podmiana 35/1.4 wersją 2.0 w zestawie 1 i 2.
Z czasem każdy zestaw dostanie jakąś lampę zewnętrzną (wyjątkowo używaną).

Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem pokrywającym 95% moich potrzeb spacerowych jest 16-80, ale lubię czasem biegać z krótką stałką.

Przy zestawie 1 biorę pod uwagę szybszą (3 lata?) zmianę korpusu na X-T4 gdy cena spadnie. W przypadku zestawu 2 i 3 korpus byłby na dekadę lub więcej...

Jakieś uwagi co do w/w?

Zestaw 1 jako jedyny pokrywa wszystkie moje potrzeby w 100%: spacer, wycieczki, portret, ptaki.

Cornelson
26-01-2021, 10:50
Jeżeli nie rozważasz T3 (podobno takie same możliwości co nowszy T4, ale bez stabilizacji matrycy) to ja bym się skupił na T30. E3 masz już kilka lat. Środek ma z poprzednika T30 czyli T20. Nie wiem jak ceny nowych zoom-ów, ale 50-230 na dłuiej ogniskowej jest powolny. Dużo lepszym wyborem wydaje się 55-200 - droższy ale jaśniejszy. W ogóle jeżeli patki mają być sporadycznie fotografowane i chcesz mimo wszystko 50-230 to rozważ używany. Można kupić za kilkaset złotych w bdb stanie. 16-80 to nowy zoom. Nie wiem czy tu ktoś z niego korzystał, jeżeli tak to może napisze kilka słów. Można tylko domyślać się, że jest ostry i szybki z nowymi korpusami ja T30, T3 czy T4. Jak jesteś na fb dołącz do grupy Fuji x Polska. Jest na grupie kilku handlowców. Poproś o ofertę. Zawsze zrobią Ci lepszą cenę niż w sklepie.

Masz też rabaty na szkła:
https://www.fujifilm.eu/pl/produkty/aparaty-cyfrowe/promocje#Zimowa_promocja_obiektywow_FUJINON

NimnuL
26-01-2021, 11:26
X-T3 też może być, ale to tylko ~ 1 tys. zł różnicy w stosunku do X-T4, przy tym poziomie ceny to już nie jest bolesna różnica - łudzę się, że coś z nowości w T4 mi się przyda, a korpus wystarczy na dłużej.

Masz rację, używany drugi zoom w moim przypadku ma sens.

Dzięki za cynk o rabatach i grupie FB - z tego portalu właściwie nie korzystam, ale konto mam. Zbadam temat. Dzięki.

- - - - kolejny post - - - - - -

Zestaw 4
X-T3, 16-80/4.0, 35/2.0WR lub 50/2.0WR = ~9tys.pln po cenach sklepowych...

epicure
26-01-2021, 13:07
Jutro albo na dniach ma się pojawić XF 55-300 f/4-5,6. Jeśli potrzebujesz teleobiektywu, to może się jeszcze wstrzymaj.

Dziś też ruszyły rabaty na obiektywy:

XF 55-200 mm f/3.5-4.8 R LM OIS - 600.00 zł
XF 16 mm f/2.8 R WR Black / Silver - 300.00 zł
XF 16 mm f/1.4 R WR - 600.00 zł
XF 23 mm f/2 R WR Black / Silver - 400.00 zł
XF 23 mm f/1.4 R - 700.00 zł
XF 35 mm f/2 R WR Black / Silver - 300.00 zł
XF 56 mm f/1.2 R - 700.00 zł

czomolungma
26-01-2021, 14:10
X-E4 ma wizjer, już wyciekły zdjęcia.

Widziałem właśnie i chyba brak na nich fizycznego przełącznika autofokusa. Czekałem na x-e4 ale przęłacznik jest dla mnie bardzo ważny, wiele razy na szybko wyłączam af jeśli raz ustawię ostrość, (kilka klatek na statywie, celowanie w to samo miejsce itp) cóż będzie trzeba xt30 wziąć bo to ostatni z klasyków który miał wszystkie dziubaski i kółeczka...
na kilku innych stronach widziałem że ma, więc łudzę się że jednak będzie ten przestawnik.
Ciekawe jak go wycenią, w dolacach wychodzi 3700 ale wiadomo vaty sraty, ale nie moze byc droższy od x-s10 przeciez więc koło 4199 pewnie na start.

NimnuL
26-01-2021, 14:27
Oczywiście nie pali się z zakupem.
Zdaje się, że jutro Fujifilm ma dać nowości w tym x-e4?

Dzięki za info dot. obiektywów. Jeśli cena tego 55-300 nie przekroczy 3k to się nad nim być może zastanowię, choć first wystarczał mi 300mm w ekw.FF i tylko rzadko brakowało 100mm.

- - - - kolejny post - - - - - -

Może po jutrzejszych piemierach dotychczasowe modele pójdą w dół...

cybulski
26-01-2021, 19:08
Cześć, początek roku zamieszał mi w sprzęcie. Sprzedałem z ciężkim sercem zestaw Olympusa E-1, w między czasie bawiłem się tydzień Sony A7III, a wczoraj w lepsze ręce poszedł Nikon Z6 z 28-70. Więc jestem bez sprzętu po raz pierwszy od 20 lat.

Szukam czegoś kompaktowego na spacery, wycieczki, fotografię dla siebie - sprawiającą przyjemność także z obsługi sprzętu. W ostatnim momencie opanowałem się przed wzięciem Canona M50 z 18-150 zaślepiony jednoobiektywowym rozwiązaniem na spacer.

Ostatecznie kręcę się jednak wokoło Fujifilm. Ani jednego ani drugiego nie miałam w dłoni, na zdjęciach pokrętła i stylistyka bardzo mi pasuje.
Jeden obiektyw z w/w też pokryje 95% moich potrzeb. Bardziej wersja 16-80. Jest on porównywalny optycznie (poza otwarciem przysłony) z 18-55?

Interesuje mnie wyłącznie fotografowanie (ludzie, widoki, architektura, zdjęcia pamiątkowe. Nie fotografuję sportu ani dzikiej przyrody (z wyjątkami). Filmy są na szarym końcu, równie dobrze do filmików użyję telefonu.

W takiej sytuacji jakie połączenie i korpus jest lepszy? X-t30 jest nowszy z kilkoma dodatkami ponad X-E3. Ten drugi jest mniejszy, forma dalmierza też mi pasuje.

X-E3 z 16-80 to dobre połączenie czy ze względu na wiek korpusu lepiej czekać na x-e4? Wiadomo kiedy wyjdzie następca?

Budżet otwarty ale na moje potrzeby x-t4 wydaje się przesadą, więc też bez niepotrzebnych szaleństw...

Z góry dziękuję.

Kompaktowe będzie x100f (mam i cenię sobie) lub lepiej może X100V i do opisanej fotografii nada się bardzo dobrze. Jednak nie każdemu pasuje taka filozofija aparatu bez wymiennego obiektywu.
Z zoomów 18-55 jest ok, i w miarę kompaktowy. Za niewiele można kupić w dobrym stanie używany. Zamast xe3 to lepiej xt2 chyba, używany w bdb stanie można znaleźć za 2-2.3tys.
XT3 xt4 to już duże kloce. W tych cenach i wielkościach to chyba lepiej już Z6.

czomolungma
26-01-2021, 20:16
W tych cenach i wielkościach to chyba lepiej już Z6.

No tak ale o ile body jest jeszcze zblizone wielkościowo to juz szkła wydawały mi się dużo większe. No i cena :) szkła natywne pod zetkę to już trochę kosztują i jest ich mało (natywnych). Z adapterem to juz kolubryna.
Tak naprawde to z bezlustrami FF jest pewien kłopot bo...
- nikon praktycznie natywnych szkieł jeszcze sie nie dorobił (kilka sztuk)
- canon ma ich więcej ale drogie w ch....
- panasonic - przemilcze
- sony : kupa szkieł ale...ten bagnet apsc trochę straszy...

Sam nie wiem co bym miał wybrać gdybym miał teraz wybrać FF bezlustro....

NimnuL
26-01-2021, 20:37
Z6 miałem z 28-70, nie do końca mi pasował, a wybór dedykowanych obiektywów (w ludzkich cenach dla amatora) nie jest dla mnie skrojony.
Z6 z obiektywem i dodatkami (lampa, karty, akumulatory, filtry) ściągnąłem sobie z USA za 4800zl i tylko dlatego go na kilka tygodni kupiłem, żeby się po prostu pobawić. Puściłem dalej w miniony weekend za tysiąc więcej, co chyba też było dobrą ceną, bo znajomy cieszył się jak dziecko.

- - - - kolejny post - - - - - -
czomolungma
Sony A7II (wersja I nawet taniej jeśli ma być budżetowo FF)da się skompletować w normalnych pieniądzach. Miałem ten korpus z 56/1.4 Sigma Art - świetny obiektyw. Niestety aparat pod względem obsługi jest drewniany. Przez tydzień nie udało mi się z nim pogodzić. Męczyłem się okrutnie.

Autofokus jest jednak ekstra. Wybór szkieł też duży za normalne pieniądze.

Canon natomiast robi sobie z ludzi żarty - do FF proponują obiektyw z f/7.1 na długim końcu (24-105 jako kit do modelu R. Litości.)
Kit do m50 to też mistrz ciasnej dziury. Canon tak ma. Jak się chce lepiej to jest już strasznie drogo.

cybulski
26-01-2021, 20:55
Fuji jest fajne z tymi małymi stałkami f2 ale też nie każde body będzie kompaktowe, no i seria x100 jest ciekawa wg mnie.
Z dużych kloców mam canona ff. Wolę duże mieć ff bo z dużego fuja to i tak nie ma takiej jakości więc po co dźwigać te klocki apsc ?

NimnuL
26-01-2021, 21:23
Zgadza się, tyle że na spacer, wycieczki i fotopstryki dla siebie samego format FF jest po prostu overkillem. Na wypadach weekendowych robię czasem po 20+ km dziennie, więc robię się skąpy jeśli chodzi o gabaryt i wagę. Ostatnio wlazłem na Śnieżkę dźwigając Olympusa e-1 z grip i 14-56. Z założenia 4/3 miało być kompaktowe ale w połowie drogi na górę wyszło, że nie jest :) pętla 28 km dała w kość... Poza tym na moim poziomie fotografowania nie ma znaczenia czy mam 4/3, APS-C czy FF. Średni format też by mi nie pomógł, bo to ja jestem wąskim gardłem, a nie sprzęt. Zleceń już nie robię od lat z wyjątkami. Teraz zdjęcia robię dla siebie samego i dla przyjemności.

Ze względu na rozmiar i wagę nadal poważnie patrzę na X-E3 z opcją zmiany lub dokupienia czegoś z serii X-Tx lub X-Txx później.

- - - - kolejny post - - - - - -
cybulski
Dziękuję za zwrócenie uwagi na x-t100, nie wiem czemu całkowicie ominąłem ten model. X-t200 nie jest lepszy?

Gdzie się on plasuje w aparatach Fujifilm? Pomiędzy X-T30 a X-T3?

truchamontada
26-01-2021, 21:33
Mała poprawka. Ukazuje się nie 55-300 a Fujinon XF 70-300mm F4-5.6 OIS WR. Do tego z nowym X-E4 wychodzi nowa wersja - XF 27 F2.8 R WR. Szczególnie ten ostatni fajny set.

cybulski
26-01-2021, 21:42
Myślałem o x100f (posiadam) lub x100V.
27/2.8 jest bardzo fajne, to podobno najczęściej kupowane szkielko Fuji. Dlatego robią mk2. Ja wolałbym jescze 18/2 mk2

Tu różnice wielkości wagi https://camerasize.com/compact/#815.788,679.853,795.784,ha,t Fuji z 16-80 wcale nie jest takie wiele mniejsze.

- - - - kolejny post - - - - - -

Dobra oferta https://www.facebook.com/groups/gieldafujifilm/permalink/1137729723330366/?sale_post_id=1137729723330366

NimnuL
26-01-2021, 21:42
Być może kiedyś jako dodatkowy aparat taki model z niewymienną optyką u mnie się pojawi. W chwili obecnej szukam czegoś innego.

Co sądzicie o X-T200 z 18-55 na spacer, czymś do portretu i na ptaki?

Jak się plasuje x-t200 na tle x-t30 lub 3?

basket
26-01-2021, 21:50
Myślałem o x100f (posiadam) lub x100V.
27/2.8 jest bardzo fajne, to podobno najczęściej kupowane szkielko Fuji. Dlatego robią mk2. Ja wolałbym jescze 18/2 mk2

Tu różnice wielkości wagi https://camerasize.com/compact/#815.788,679.853,795.784,ha,t Fuji z 16-80 wcale nie jest takie wiele mniejsze.

- - - - kolejny post - - - - - -

Dobra oferta https://www.facebook.com/groups/gieldafujifilm/permalink/1137729723330366/?sale_post_id=1137729723330366

No nie, rzeczywiście :-) Na moje oko jest i to sporo mniejszy zestaw. Nie wiem ile to objętościowo, ale myślę, że o jakieś 20% to jest.

Teu
26-01-2021, 21:55
Przewrotnie zaproponuję X-T3 + 16-80 + 50 f2. Stabilizacja w 16-80 da praktycznie ten sam efekt co stabilizacja w body, a jasna, mała stałka do portretu się przyda.
Potem sobie dokupisz tele 70-300.

NimnuL
26-01-2021, 22:16
Dzięki Teu
O tej kombinacji nie pomyślałem.
16-80 pomimo gabarytów w porównaniu z 18-55 bardzo kusi mnie większa uniwersalnością zakresu (niby to tylko 2mm u dołu ale czasem może braknąć. Kilka razy 24mm w ekw.FF było na styk). I być może uszczelnienie się kiedyś przyda. Dzięki. Wrzucam na listę potencjalnego zakupu. Z 50/2 cenowo wyjdzie praktycznie tyle co t-x4 bez pięćdziesiątki...

T-X3 ma też poważną dla mnie zaletę - jest już po większych spadkach cen, x-t4 jest pewnie w połowie. Nie lubię płacić za nowości. Dlatego kiedyś kupiłem rzutem na taśmę zestaw Olympusa E-1 gdy już od dawna na rynku był następca. Cenowo wyszło dobrze, a moje zdjęcia nie czyjś rocznika sprzętu ;)

leighadams
26-01-2021, 22:45
Ewentualnie zamiast 50/2, można pomyśleć do portretu nad jakimś jasnym manualem z natywnym mocowaniem. Jest kamlan 50/1.1, jest samyang 50/1.2, są 7artisany itp. Do wyboru, do koloru. A ostrzenie z wizjerem w x-t3 bajka.

Teu
26-01-2021, 23:29
Ja tam światła bym nie zamienił zamiast AF. Szczególnie tak dobrego jak w 50 f2. ;)

czomolungma
26-01-2021, 23:43
Gdybym operował takimi pieniążkami to wziąłbym X-T30 + 23F2 + 56 F1.2

- - - - kolejny post - - - - - -



Dziękuję za zwrócenie uwagi na x-t100, nie wiem czemu całkowicie ominąłem ten model. X-t200 nie jest lepszy?

Gdzie się on plasuje w aparatach Fujifilm? Pomiędzy X-T30 a X-T3?

Z modelu 1 cyfrowego po okrojeniu jest model 2 cyfrowy (lub seria E), z dwucyfrowego po okrojeniu trzycyfrowy ( z wyłączeniem tych ze stałym obiektywem 100s/100t/100f/100v) to tak w uproszczeniu.
Jest jeszcze seria Pro oraz H, a od niedawna S :)

NimnuL
27-01-2021, 08:11
Tak, zastanawiam się też nad bardzo jasnym manualnym obiektywem do sytuacji w których jest czas na zabawę pierścieniem ostrości. Ale to tylko jako dodatek, a nie zamiennik 50/2 lub 35/2. Staloogniskowy będzie także na miasto do szybszych sytuacji. Dziękuję za sugestie.

- - - - kolejny post - - - - - -
czomolungma
Dziękuję za proste wyjaśnienie. Przez moment byłem zgubiony w ilości numerków Fuji.

lukasz_kk
27-01-2021, 10:28
Z6 z obiektywem i dodatkami (lampa, karty, akumulatory, filtry) ściągnąłem sobie z USA za 4800zl i tylko dlatego go na kilka tygodni kupiłem, żeby się po prostu pobawić.

To cena z cłem i VATem? W jaki sposób Ci się udało trafić taką cenę, jakaś okazja wypatrzona?

NimnuL
27-01-2021, 12:00
lukasz_kk
Zapomniałem nadmienić, że kupiłem ten aparat używany od znajomego, który ciągle kupuje nowości i zmienia sprzęt. Aparat miał niecałe 8 tys. zdjęć przebiegu i wyglądał jak nowy. 4800zł to już cena końcowa, obyło się bez VATu i Cła bo przyleciał w bagażu podręcznym. Innymi słowy - okazja.


Taka ciekawostka - X-T3 wydaje się być powszechnie niedostępny (przynajmniej w zestawie z 16-80) pomimo statusu dostępności w sklepach www. Obdzwoniłem kilka sklepów w tym dwa autoryzowane punkty - w każdym mi powiedzieli, że nie mają na stanie, informacja o wysyłce w 24h i dostępności w magazynie jest błędna. Najszybciej ten aparat mogą mieć w marcu. W bBeafoto.pl powiedzieli mi, że jest jakiś problem z etykietką z nazwą aparatu modeli T-X3 i T-X4 - jakaś fabryka w Chinach jest zamknięta i nie dostarczają znaczków ...

- - - - kolejny post - - - - - -

Uff oddzwonili z fotopoker.pl - ostatnie dwie czarne sztuki trafią do nich jutro z magazynu Fujifilm.
Zestaw z dodatkowym oryginalnym akumulatorem i 16-80/4.0.
Dziękuję za pomoc.
Kolejny zakup: 50/2.0 ...
... a dalej już z górki :-)

lukasz_kk
27-01-2021, 14:09
NimnuL dzięki za odpowiedź, tak podejrzewałem, że przywieziony w bagażu :)

cybulski
27-01-2021, 14:29
A ja polecam, kup na początek mały zestaw "testowy" i sprawdzisz czy pasuje.
Tak jak jestem przekonany, że do streetu, na codzień to świetny sprzęt to jednak te "większe" puszki i szkła już niekoniecznie jest sens (a XT3 jest cięższy i lekko większy niż XT2 a to już czuć w ręku).
Matryca Fuji wbrew obiegowej opinii tutaj prezentowanej nie jest aż tak dobra na dziesiejsze czasy. Po prostu Sony/Nikon/Canon wyprzedził ze swoimi matrycami apsc Fuji w ostanim czasie, mimo że matryca Fuji to też chyba Sony.
Fuji Xtrans było dobre jeszcze 2 lata temu, dziś nie daje rady nowym matrycom ff. Generalnie jeśli spodzeiwasz się jakości obrazu na poziomie Z6 to się zawiedziesz :)

epicure
27-01-2021, 14:37
Matryca Fuji wbrew obiegowej opinii tutaj prezentowanej nie jest aż tak dobra na dziesiejsze czasy. Po prostu Sony/Nikon/Canon wyprzedził ze swoimi matrycami apsc Fuji w ostanim czasie, mimo że matryca Fuji to też chyba Sony.

Przecież to te same technologicznie matryce, oprócz Canona :D Od czasu sonowskiego 24-megapikselowego BSI to wszystko to jest jeden pies w wariantach różniących się kosmetycznie. Cała reszta to oprogramowanie. Od wielu lat nie było ŻADNEJ znaczącej poprawy u żadnego z producentów (może jedynie Canon doczłapał do przeciętnej). X-Trans nigdy nie dawał rady FF, podobnie jak żadna inna matryca APS-C nie dawała rady FF, chyba że jakimś starociom typu 5DII albo D700.

NimnuL
27-01-2021, 14:43
cybulski
Ujmę to tak: dla moich hobbystycznych zastosowań, wystarczała mi jakość z 20 letniej, 5Mpix matrycy 4/3 (Olympus e-1).
W moich zdjęciach to ja jestem słabym ogniwem, nie sprzęt :-)

cybulski
27-01-2021, 14:43
Przecież to te same technologicznie matryce, oprócz Canona :D Od czasu sonowskiego 24-megapikselowego BSI to wszystko to jest jeden pies w wariantach różniących się kosmetycznie. Cała reszta to oprogramowanie. Od wielu lat nie było ŻADNEJ znaczącej poprawy u żadnego z producentów (może jedynie Canon doczłapał do przeciętnej).

Jestem raczej praktykiem. O ile małe aparaty Fuji spełniają swoje zadanie o tyle jeśli mają być duże klocki to lepsze efekty są z ff (które dziś są już dość małe).

Rozgadałem sie za dużo.
Kupujący podejmie decyzję jaką zechce, warto aby poznał różne opinie przed zakupem w sumie dość drogiego sprzętu :)

epicure
27-01-2021, 14:49
Jestem raczej praktykiem. O ile małe aparaty Fuji spełniają swoje zadanie o tyle jeśli mają być duże klocki to lepsze efekty są ff.

Generalnie się zgadzam. Z tą uwagą, że jeśli aparat miałby być dużym klockiem, to wolałbym go w ogóle nie mieć i zmienić hobby :D Na szczęście małych aparatów nie brakuje.

cybulski
27-01-2021, 14:52
Generalnie się zgadzam. Z tą uwagą, że jeśli aparat miałby być dużym klockiem, to wolałbym go w ogóle nie mieć i zmienić hobby :D Na szczęście małych aparatów nie brakuje.

Generalnie to mógłbyś już zrobić jakiś test tego x100v, masz go już chyba 2 mies ? :)
x100f jest dla mnie OK ale te nowe opcyjki do symulacji z Vce kuszą i lepsze szkiełko. A nie wiem na ile wady (m.in brak dpada, grzejąca się bateria) realnie przeszkadzają ...

epicure
27-01-2021, 14:56
Właśnie zacząłem pisać recenzję X-T30, więc X100V pewnie sobie poczeka do kwietnia przy moim tempie :D

NimnuL
27-01-2021, 15:00
Ale ja używałem FF, w bezlustrze Z6 przez kilka miesięcy oraz Sony A7II przez tydzień. Dslr też miałem, np. Canon 5D.
Na moje potrzeby FF ma zbyt duże i drugie obiektywy, a jakości i możliwości wynikających z tej matrycy ani nie docenię ani nie wykorzystam.
Dla mnie istotny jest element "zabawy/radości" wynikający z używania sprzętu, a ten współczynnik był bardzo wysoki w starym Olympus e-1. Tego nie dostałem ani w Z6 ani A7II. Przyjemność sprawiał mi za to Olympus OM-D.
Wychowywałem się na Zenicie, Practical, Pentacon Six, Yashica itp. więc wiesz, niedawna przesiadka na bezlustro to był dla mnie sukces ;)

epicure
27-01-2021, 15:06
Przyjemność sprawiał mi za to Olympus OM-D.

To czemu nie idziesz w OM-D? Ja po latach w Fuji cały sprzęt podróżniczo-specerowy przeniosełem do Olka, Fuji został "tylko" do streeta ("tylko", bo to 75% moich zdjęć).

cybulski
27-01-2021, 15:10
A więc Fuji powinieneś polubić. Dla mnie to jeden z najfajnieszych aparatów, jeśli nie najfajniejszy :)


Ale ja używałem FF, w bezlustrze Z6 przez kilka miesięcy oraz Sony A7II przez tydzień. Dslr też miałem, np. Canon 5D.
Na moje potrzeby FF ma zbyt duże i drugie obiektywy, a jakości i możliwości wynikających z tej matrycy ani nie docenię ani nie wykorzystam.
Dla mnie istotny jest element "zabawy/radości" wynikający z używania sprzętu, a ten współczynnik był bardzo wysoki w starym Olympus e-1. Tego nie dostałem ani w Z6 ani A7II. Przyjemność sprawiał mi za to Olympus OM-D.
Wychowywałem się na Zenicie, Practical, Pentacon Six, Yashica itp. więc wiesz, niedawna przesiadka na bezlustro to był dla mnie sukces ;)

epicure
27-01-2021, 15:14
A nie wiem na ile wady (m.in brak dpada, grzejąca się bateria) realnie przeszkadzają ...

Nie przeszkadzają w ogóle. Do braku D-pada już się przyzwyczaiłem w kilku innych modelach, z którymi miałem do czynienia. A to grzanie się to robienie wideł z igły. Miałem już aparaty, które potrafiły się konkretnie zagrzać, a X100V daje tylko lekkie ciepełko :D

Jurek Ż
27-01-2021, 15:18
Proponuję zapoznanie z Fuji X-T30. :grin:

NimnuL
27-01-2021, 15:38
To czemu nie idziesz w OM-D?

Robiłem poważne przymiarki do OM-D E-M1 z 12-40/2.8 Pro na start, ale finalnie spłoszyła mnie informacja o sprzedaży działu foto przez Olympusa i przestałem się tym sprzętem interesować. Być może niesłusznie. Nie chciałem jednak zostać z martwym systemem w dłoni, tak jak z 4/3 - ten miał być rozwijany o nowe obiektywy i aparaty, a jednak tak się nie stało, a cokolwiek dobrego było kosmicznie kosztowne. Pamiętam jak na forach typu Cyberfoto itp. użytkownicy 4/3 piali z zachwytu jakie to obiektywy Zuiko są doskonałe, jasne i piękne, ale praktycznie nikt ich nie miał. Wychwalano kosztujące ponad 2000zł Zuiko 50/2 pod niebiosa (jakie to jest uszczelnione, dobre jakościowo, w dodatko makro) ale nie znałem nikogo na forum, kto ten obiektyw miał, podczas gdy użytkownicy Canona czy Nikona w tym czasie kupowali 50/1.8 za 400zł (a za 2000zl mieli 50/1.4 czy tam 80/1.8) i śmiali się z Olympusowców. Faktycznie od względem obiektywów micro4/3 wygląda o niebo lepiej niż poprzednik ale już tak wiele razy zmieniałem system, że tym razem chce kupić kilka dobrych obiektów i zostać z nimi na dłużej, a zmieniać tylko body, co w przypadku Olympusa może się nie udać za kilka lat.

epicure
27-01-2021, 15:43
To zamierzchłe czasy, wtedy 4/3 był nowym systemem i po prostu był drogi na tle konkurencji. Dziś wszystkie systemy są nowe, więc wszyscy mają drogo. Jest sprawiedliwie :D

NimnuL
27-01-2021, 15:50
epicure
Tak jest lepiej. Nieważne, że ja mam drogo, ważne że inni też mają drogo :-)
Canon ma za to tandetnie, a Nikon ma mało :-) pod względem obiektywów, szczególnie na kieszeń hobbysty.

czomolungma
27-01-2021, 16:21
premiera x-e4

https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/aparaty-fotograficzne/34420-fujifilm-x-summit-2021-premiera-nowych-aparatow-na-zywo

cybulski
27-01-2021, 17:23
premiera x-e4
https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/aparaty-fotograficzne/34420-fujifilm-x-summit-2021-premiera-nowych-aparatow-na-zywo

Bardzo ładnie prezentuje się z tym 27/2,8 mk2
https://www.dpreview.com/reviews/fujifilm-x-e4-review
https://fujilove.com/fujifilm-announces-the-x-e4/
https://fujilove.com/fujifilm-announces-the-x-e4/#foobox-1/0/FUJIFILM-X-E4_key-visual-20.jpg

JERONIM
27-01-2021, 18:43
Cześć, początek roku zamieszał mi w sprzęcie. Sprzedałem z ciężkim sercem zestaw Olympusa E-1, w między czasie bawiłem się tydzień Sony A7III, a wczoraj w lepsze ręce poszedł Nikon Z6 z 28-70. Więc jestem bez sprzętu po raz pierwszy od 20 lat.

Szukam czegoś kompaktowego na spacery, wycieczki, fotografię dla siebie - sprawiającą przyjemność także z obsługi sprzętu. W ostatnim momencie opanowałem się przed wzięciem Canona M50 z 18-150 zaślepiony jednoobiektywowym rozwiązaniem na spacer.

Ostatecznie kręcę się jednak wokoło Fujifilm. Ani jednego ani drugiego nie miałam w dłoni, na zdjęciach pokrętła i stylistyka bardzo mi pasuje.
Jeden obiektyw z w/w też pokryje 95% moich potrzeb. Bardziej wersja 16-80. Jest on porównywalny optycznie (poza otwarciem przysłony) z 18-55?

Interesuje mnie wyłącznie fotografowanie (ludzie, widoki, architektura, zdjęcia pamiątkowe. Nie fotografuję sportu ani dzikiej przyrody (z wyjątkami). Filmy są na szarym końcu, równie dobrze do filmików użyję telefonu.

W takiej sytuacji jakie połączenie i korpus jest lepszy? X-t30 jest nowszy z kilkoma dodatkami ponad X-E3. Ten drugi jest mniejszy, forma dalmierza też mi pasuje.

X-E3 z 16-80 to dobre połączenie czy ze względu na wiek korpusu lepiej czekać na x-e4? Wiadomo kiedy wyjdzie następca?

Budżet otwarty ale na moje potrzeby x-t4 wydaje się przesadą, więc też bez niepotrzebnych szaleństw...

Z góry dziękuję.

Atutem m50 jest wielkość i cena

https://www.youtube.com/watch?v=NXF3A572SmI&t=384s

NimnuL
27-01-2021, 18:56
X-E4

https://youtu.be/PDyrdDIPG7E

No i średni format, fajnie że Fuji się w niego angażuje.

https://youtu.be/XVFSPkRc2GA

- - - - kolejny post - - - - - -
JERONIM
M50 być może ok dla vlogerow, ale gama dobrych obiektywów w optymalnej cenie jest niewystarczająca na moje potrzeby. No i puszka jest plastik-fantastic.
Sony jest tragiczny w obsłudze (ergonomia, menu). Jeśli już jednak to prędzej Sony niż Canon że względu na natywne obiektywy.

czomolungma
27-01-2021, 19:54
No i kuźwa kogoś poświerzbiło i wywalili fizyczny selektor AF (s/c/m) którego często używam...

cybulski
27-01-2021, 20:32
No i kuźwa kogoś poświerzbiło i wywalili fizyczny selektor AF (s/c/m) którego często używam...

Ja kiedyś nim o coś zaczepiłem i się urwał ten plastik w jednym body.

matbe
27-01-2021, 20:35
Ja bym został w Olympusie, świetnie wykonane, trwałe sprzety w moim odczuciu.
Fuji są modne, napędzane marketingiem, ale sprzętowo to taki iphone trochę - hype + overpricing. Zachwyty nad obecną generacją, a jak wychodzi kolejny numerek to poprzednie przestaja robić zdjęcia :-)
Od czasu do czasu czytam niezadowolonie z powodu polityki cenowej - co kilka miesięcy drastyczne promocje, więc rozjazd cenowy olbrzymi. Rynek wtórny znikomy.

xt30 jest bardzo popularny - chwalony na grupie fuji.

NimnuL
27-01-2021, 21:09
Ja bym został w Olympusie, świetnie wykonane, trwałe sprzety w moim odczuciu.


W moim przypadku byłaby to całkowita zmiana systemu z 4/3 na micro4/3. Wraz z Olympus e-1 z gripem miałem jeszcze dwie lampy, 14-54/2.8-3.5, 50/2.0, 50-200/2.8-3.5 SWD oraz oczywiście 40-150/3.5-4.5.
Zgadzam się, to był świetnie wykonany, przemyślany sprzęt z fantastyczną ergonomią. W pewnym momencie w zeszłym roku polowałem nawet na zadbany E-5 ale jednak odpuściłem. Finansowo byłoby to optymalny krok, ale chciałem zmiany :)

Cornelson
28-01-2021, 00:18
Pierwszy raz od dłuższego czasu ruszył mnie jakis aparat. Przemawia do mnie minimalizm E4 i jak pisał Cybulski z 27 w nowej wersji wyzgląda zacnie. Taki mix X70 i X100 bez bycia skazanym na jeden obiektyw. Oczywiście taka opinia tylko na podstawie zdjęć, więc proszę mnie nie besztać. ;)

cybulski
28-01-2021, 12:40
Tak, po X70 pozostał pewien niedosyt, że Fuji nie zrobiło ulepszonego mk2 tego modelu a zamiast tego robiąc obcięty XF10. Obecnie moim zdaniem XE4 to dobry kierunek, elegancki minimalizm, do tego odnowienie xf27. Co prawda nie mogę doczekać się na odnowienie xf18 bo praktycznie zawsze mi wychodziło że częsciej siegam po 18 niż 27 a 23 to dla mnie taki trochę kompromis pomiędzy :)

- - - - kolejny post - - - - - -

Również taki typ odchylanego ekranu w XE4 wydaje się być dobrą decyzją. Nie przemawia do mnie ekran gibany "filmowy" ani "nowatorskie" rozwiązanie ekranu z xpro3 ;)

matbe
28-01-2021, 13:08
A ja nie mogę przeboleć zę nie kupiłem 27ki z eglobal kiedy były po 600pln

epicure
28-01-2021, 14:03
Moim zdaniem nie wypada już w 2021 roku nie dawać stabilizacji matrycy. Trochę mi ten X-E4 pachnie lenistwem. No nie pracowali się za bardzo tam w Fuji... Ale biżuterię mieli czas zrobić :D Skórzany futerał, grip, thumb grip - zaimponowali mi.

Cornelson
28-01-2021, 19:02
A ja nie mogę przeboleć zę nie kupiłem 27ki z eglobal kiedy były po 600pln

Trzeba było kupić mój jak sprzedawałem praktycznie nie używany za 580.

matbe
28-01-2021, 19:12
Trzeba było kupić mój jak sprzedawałem praktycznie nie używany za 580.

Nie wiedzałem..

NimnuL
29-01-2021, 14:08
X-T3 + 16-80 dzisiaj z rana przyjechał, jestem po 30 minutach zabawy i ... mam pytanie - czy mnie uszy mylą czy ten aparat ma wbudowany wentylator? Po włączeniu cicho szumi jakby się chłodził ... możliwe to?

Poza tym wnioski i opinię wydam po weekendzie, mam jednak dobre odczucia :)
Dzięki za pomoc!

Jurek Ż
29-01-2021, 14:53
Ten szum to emocje i towarzyszące mu skoki ciśnienia.:D Gratuluję i jestem pewien, że spełni Twoje oczekiwania.

epicure
29-01-2021, 15:52
Odepnij obiektyw. Ten szum to prawdopodobnie stabilizacja obrazu.

maper
29-01-2021, 18:01
A nie będzie to przypadkiem włączona funkcja pre AF? Nie pamiętam, czy nazwa którą podaję jest poprawna, ale chodzi mi tę funkcję kiedy aparat cały czas ustawia ostrość.

NimnuL
29-01-2021, 18:12
Po odpięciu obiektywu szum ustał. Czyli to OIS. Silnik chyba cały czas pracuje nawet jeśli IOS jest wyłączony - niezależnie od opcji ustawionej w menu szum był słyszalny. 47850

PreAF jest wyłączony. W trybie MF też szumi ;)
Szum słuchać tylko jeśli jest bardzo cicho w domu lub przyłoży się aparat do ucha, czyli łatwo to przeoczyć.

Teu
29-01-2021, 18:13
Tak, a)stabilizacja b) sprawdź czy nie masz pre-AF (beznadziejna opcja).
Szumem się nie przejmuj.
Witamy w klubie #Fuji. :)
47851

Ligo
29-01-2021, 18:22
Zgadza się, stabilizacja. Bardzo mnie to wkurzało przy 18-55 i nie dało się z tym nic zrobić. Już mniejsza o wrażenia słuchowe, ale to cały czas ciągnie baterię.

Teu
29-01-2021, 19:24
Przy ustawieniu "shooting only" nie zjada baterii znacząco.