PDA

Zobacz pełną wersję : [ Sony ] RAW w sony a7



Dawid2008
20-01-2021, 11:32
Cześć
Chiciałem się zapytać, bo nigdzie nie mogę znaleźć jak to jest z tymi rawami. Wiem, że a7 ii może zapisywać RAW w 14bit bez kompresji. Czy taka możliwość jest w sony a7 Mark 1.
Zastanawia mnie, czy jest warty dopłaty.:
sony a7 2000zł sony a7 ii 2800zł - używki
Z góry dziękuję za odpowiedzi

ksh
20-01-2021, 11:44
Aktualizacja dodała 14bit raw w pierwszym A7, a czy warto dokładać to trudne pytanie ponieważ A7 to fajne gabaryty, słabszy AF doprowadzający momentami w gorszych warunkach do irytacji, potrafi pompować jak lustrzanka nikona w Lv, brak stabilizacji matrycy ale przez te braki wydajny prądowo akumulator, za to A7II z AF radzi sobie lepiej, ma stabilizacje, usunięto jakieś problemy z materiałami kiepskimi z jedynki, ale gabaryty urosły i jest to katastrofa pod względem zjadania prądu, oba mają wkurzającą ergonomię i personalizacje, wiele poprawiano dopiero w A7III ale to cena inna.
Moim zdaniem warto brać A7 jeśli cena w okolicach 2000zł za nowy i 3000zł za nowy A7II, jeśli drożej to może ten kastrat Canon Rp albo czekać na promocje Nikon Z5.

cz4rnuch
20-01-2021, 12:02
To co napisał koesh ogólnie się zgadza. Dla samej matrycy nie warto dopłacać, pierwsza A7 ma nawet lepszy DR. Jeśli II to ze względu na stabilizację czy "lepszą" ergonomię, ale ta lepszość to kwestia dyskusyjna, bo np. jeśli rozważasz maleńkie szkła to pierwsza A7 jest prawie idealna. Lepsza jest może A7C, ale to już kosmiczna różnica w cenie.

Dawid2008
20-01-2021, 12:10
Stabilizacja jest dla mnie całkowicie zbędna.
Planuję do tego aparatu kupić samyanga 85 1.4, który waży koło 500g.
Mam ostatnie dwa pytania:
Czy w pierwszej wersji a "siódemki" jest możliwość zapisania nieskompresowanych RAW?
Czy w drugiej wersji jest zauważalnie szybszy autofokus w różnych warunkach, także w lesie i przy zachodzie słońca?

cz4rnuch
20-01-2021, 12:16
Za dnia, nawet w lesie, różnicy nie zauważysz, ale w gorszych warunkach AF II będzie lepszy. Z Samyangiem może być już nieco mniej komfortowo, bo I ma słabiej zaakcentowany grip. No i sprawdź w miarę możliwości na innych forach jak się to combo sprawuje, bo w tym Samyangu jest już silnik nowego typu i niektórzy narzekali, że nowsze samyangi mają pewne problemy ze starszymi Sony. Nie wiem czy akurat 85 też się pod to łapie oraz czy wersja II jest pod tym względem lepsza, bo to w sumie też jest starszy aparat.

ksh
20-01-2021, 12:27
Jeszcze zapomniałem to co cz4rnuch napisał odnośnie współpracy obiektywami firm trzecich, trzeba sprawdzać bo były przypadki że coś pracuje gorzej, do tego kwestia adapterów chińskich do innych systemów z AF, tu jedynka odpada praktycznie całkowicie.
O ile dwójka ma irytujące AF, o tyle jedynka tą irytacje doprowadza do szału, najlepiej jakbyś mógł sprawdzić sam bo ja od początkowego entuzjazmu do A7II z czasem go traciłem i zwyczajnie aparat mnie denerwował, najdłużej używałem samyanga 2.8/24 i sony 4/24-70.

Dawid2008
20-01-2021, 13:00
Ni na ten temat współpracy samyanga 85 1.4 z sony a7 nie znalazłem.
Chyba się na taki zestaw zdecyduję.
Dzięki bardzo za wszystkie odpowiedzi?

poste
20-01-2021, 13:09
Zerknij na to zestawienie, tak wygląda kwestia RAW w Sony
https://www.sony.com/electronics/support/articles/00229990

Dawid2008
20-01-2021, 13:22
Dzięki fajna stronka
Kurczę i teraz bardziej nie wiem, który - przeraża mnie ta kompresja w a7

Dawid2008
20-01-2021, 14:23
Co sądzicie o takim podejściu:
Wezmę sony a7 ii nad a7 tylko i wyłącznie dla nieskompresowanych rawów.?

- - - - kolejny post - - - - - -

Co sądzicie o takim podejściu:
Wezmę sony a7 ii nad a7 tylko i wyłącznie dla nieskompresowanych rawów?

poste
20-01-2021, 14:38
Nie sądzę, żebyś dostrzegł jakąkolwiek różnicę w obrazku między skompresowanym a nieskompresowanym RAW-em. Podobnie jak pomiędzy 12 a 14-bit, poza jakimiś skrajnymi przypadkami typu dziwne lampy w mieście nocą czy jakaś wyjątkowa obróbka.

Ps. Sprawdź aktualizacje A7 dla pewności, co tam dodawali.

Dawid2008
20-01-2021, 15:26
Ps. Sprawdź aktualizacje A7 dla pewności, co tam dodawali.
Gdzie to sprawdzić?

poste
20-01-2021, 16:52
Gdzieś na stronach Sony trzeba grzebać. Ja się tym jakoś nie pasjonowałem. Wydaje mi się, że podlinkowana strona pokazuje aktualne info po aktualizacjach.
Jakie ma dla Ciebie znaczenie, czy RAW jest skompresowany czy nie?

ksh
20-01-2021, 16:53
Między 12bit i 14bit można łatwo znaleźć różnice, wyłazi paskudne niebo w dzień ale i w nocy cuda się dzieją zwłaszcza jak mamy różne oświetlenie miejskie, za to między skompresowanym, a nie skompresowanym nie widziałem różnicy nigdy.
To jest akurat nie problem i chyba utrudniasz sobie wybór, a nie zastanowiłeś się nawet nad działaniem AF co może cie mocno zniechęcić jeśli oczekujesz czegoś na przyzwoitym poziomie.

Dawid2008
20-01-2021, 18:11
Jakie ma dla Ciebie znaczenie, czy RAW jest skompresowany czy nie?
Zastanawia mnie czy, gdy skompresuję RAW zdjęcię nie ucierpi pod względem jakości obrazu szczególnie podczas obróbki

- - - - kolejny post - - - - - -


nie zastanowiłeś się nawet nad działaniem AF co może cie mocno zniechęcić jeśli oczekujesz czegoś na przyzwoitym poziomie.
Zastanowiłem się i nawet pytałem się o to w tym wątku i z tego co wychodzi nie ma różnicy w warunkach, w których ja robię zdjęcia.
ps. Czytałem, że AF jest w a7 ii od poprzedniej generacji szybszy o 30%
Chyba to nie robi różnicy

poste
20-01-2021, 18:29
Zastanawia mnie czy, gdy skompresuję RAW zdjęcie nie ucierpi pod względem jakości obrazu.


Różnic między 12 a 14-bit niektórzy się doszukują, w specyficznych warunkach (np. lampy sodowe) lub przy bardzo mocnym forsowaniu obróbki może wyjść. Co do kompresji nie widziałem takich porównań czy doszukiwania się różnic. Gdybyś zdjęcia obrabiał na jakimś ogromnym monitorze, albo robił billboardy to może, może ;). Sądzę, że większość wybiera te wyśrubowane parametry RAW na wszelki wypadek i dla świętego spokoju.


Ps. Osobiście przekonałem się, żeby brać najnowszy z modeli, które rozpatruję czy są w moim zasięgu. Żeby za chwilę nie uwierało ;). O paru stówach szybko się zapomni8)

cz4rnuch
20-01-2021, 18:48
Zastanawia mnie czy, gdy skompresuję RAW zdjęcię nie ucierpi pod względem jakości obrazu szczególnie podczas obróbki...W takim razie najbardziej istotne dla Ciebie jest nie to czy raw jest skompresowany, ale to czy jest skompresowany bezstratnie. W kwestii obrazka serio między I a II nie ma większych różnic i nie ma co sobie tym głowy zawracać.

https://www.dxomark.com/Cameras/Compare/Side-by-side/Sony-A7-II-versus-Sony-A7___996_916

Dawid2008
20-01-2021, 20:48
Znalazłem coś takiego:
https://m.dpreview.com/reviews/sony-alpha-7-ii/12
W podsumowaniu, gdzie jest jakość obrazu jest mowa o kompresji, która jest w a7.

- - - - kolejny post - - - - - -





Ps. Osobiście przekonałem się, żeby brać najnowszy z modeli, które rozpatruję czy są w moim zasięgu. Żeby za chwilę nie uwierało ;). O paru stówach szybko się zapomni8)
Chyba tak zrobię?

- - - - kolejny post - - - - - -

Dzięki wielkie za wszystkie odpowiedzi ?

poste
20-01-2021, 21:19
Dodam tylko, że trzeba uważnie patrzeć na daty takich testów. Zwyczajnie kolejne wersje softu potrafiły dość istotnie zmieniać funkcje aparatu, dlatego wspomniałem o tych aktualizacjach. Np. w A7RII aktualizacja dodała 14-bitowy RAW, ale nie wszystkimi modelami się interesowałem.

cz4rnuch
20-01-2021, 21:25
W a7III używam tylko skompresowanych rawów, bo zajmują mniej miejsca. Jedyna różnica, którą odczuwam. W podsumowaniu, które podlinkowałeś jest napisane, że jakość fotek z A7 i A7II jest taka w zasadzie taka sama, ale jeśli z jakichś względów jednak lepiej czujesz się z opcją nieskompresowaną to w sumie chyba nie masz wyboru. W bonusie dostaniesz ibis, który czasami pozwoli zejść z ISO co w rezultacie poprawi jakość fotki znacznie bardziej niż wybór pomiędzy opcją skompresowaną lub nie. Tak czy inaczej na jakości fotek raczej nie stracisz.