Zobacz pełną wersję : Statyw 300-400zl
driftmen
19-01-2021, 21:39
Witam
Poszukuje statywu do 300-400zl. Do powieszenia D700 narazie z T28-75/2.8 w przyszłości pewnie jakieś szkła większe dojdą Tamron SP 90mm.
Narazie mam na oku:
Benro IT15 z głowica IH0
SLIK SPRINT PRO III
VANGUARD VESTA TB 235AB
Możecie coś polecić?
Proszę też o Wasze propozycję.
Zerknij na Triopo ponieważ często są robione przeceny, ostatnio empik miał, ja kupowałem w xkom i też były spore obniżki, jakość bardzo fajna, maja też głowice solidne do wyboru.
kacperek
19-01-2021, 22:31
Co sądzicie o marce Velbon?
Slik z tych linków wygląda najsolidniej. Vanguard uważam za solidną markę, ale wolałbym coś takiego https://www.cyfrowe.pl/statyw-vanguard-vesta-234-ap-p.html lub https://www.cyfrowe.pl/aparaty/statyw-benro-it25-traveller-kit-glowica-kulowaitorbaikolce.html
W Benro na plus jest Arca Swiss, zatrzaski, ale sporo tych sekcji, i15 mnie nie zachwycił, ciężki ale niezbyt wysoki i nie sprawiał wrażenia szczególnie stabilnego (i25 jest trochę większy). Moim zdaniem do d700 tej klasy statywy to tak na granicy solidności, 5 sekcji to musi być już konkretna marka, żeby nie drgał jak osika na wietrze.
Mam podobnego Vanguarda, głowica fajna, dość solidny ale ma zwykłą szybkozłączkę nie Arca. Ma mniej sekcji (3), jest gorszy w transporcie ale solidniejszy. Slika nie znam, wygląda podobnie do Vanguarda, ma 4 sekcje więc jakiś kompromis (także szybkozłączka).
Ps. Velbon to tanie marketowe statywy, lepiej moim zdaniem poszukać chińskich podróbek , pardon, statywów wzorowanych na dobrych modelach ;)
Po tym, jak zobaczyłem moją puszkę z obiektywem (zestaw lżejszy, niż pytającego) samoistnie odkręcającą się od Slika, dostałem alergii na te korkowe głowice. ;)
A w mroźne dni to nawet D3200 dobrze na tym nie siedział.
Sugestia: Genesis Gear A3 Kit. Mam, używam. Co prawda chyba już nieprodukowany, ale powinien jeszcze gdzieś na sklepach być.
Takie zabawy typu odkręcanie się aparatu zaczyna się przy próbie zrobienia pionu ;)
driftmen
20-01-2021, 10:07
Myślałem, że w takim budżecie kupie coś sensownego ehh. Sprawdzam linki szukam dalej w takim razie. Statyw nie musi być "turystyczny".
lukasz_kk
20-01-2021, 10:45
Ja używam tego: https://store.genesisgear.eu/pl/zestawy-statywowe/1694-zestaw-genesis-base-abt-kit-szary-statyw-z-gowic-5901698714796.html i mogę polecić, ale podobnie jak inny modej tej firmy polecany przez OjTam, jest problem z dostępnością. Widziałem jeden używany egzemplarz na OLX, ale bez płytki arcaswiss (to nie problem bo każda płytka tego rodzaju pasuje do każdej głowicy w tym systemie, więc można dokupić) i bez pokrowca, za 150 zł. Pytanie tylko jaki jest jego rzeczywisty stan.
Myślałem, że w takim budżecie kupie coś sensownego ehh. Sprawdzam linki szukam dalej w takim razie. Statyw nie musi być "turystyczny".
Kupisz, tylko będą pewne kompromisy. Moim zdaniem Vanguardy z linków będą ok. Szybkozłączkę mają nie najgorszą, ale to nie Arca Swiss więc mniej uniwersalna. Do pionów najwygodniej dokupić L-bracket, głowica i płytka która utrzyma d700 w pionie musi być faktycznie konkretna lub sprytnie zaprojektowana. Jeśli nie zależy na kompaktowych rozmiarach celuj w 3 sekcje.
OjTam Zerknij na taką płytkę, kiedyś kupiłem za grosze do d7200 i utrzymywała go świetnie. Zwróć uwagę na ten wystający rant, zachodzi na krawędź aparatu, płytka trzyma się jak przyklejona (niestety o ile pamiętam do d500 gorzej pasuje, niby standard ale trzeba dobrać do body). Oferta stara, chodzi o przykład https://archiwum.allegro.pl/oferta/ty-c10-1-4-szybkozlaczka-plytka-dla-dslr-i7291415987.html
LeonardZelig
20-01-2021, 13:25
Myślałem, że w takim budżecie kupie coś sensownego ehh. Sprawdzam linki szukam dalej w takim razie. Statyw nie musi być "turystyczny".
Poszukaj używanego. W tej cenie możesz trafić na sensowny statyw. Sam ostatnio kupiłem Benro A1680TB0 za 250 zł.
Ja używam tego: https://store.genesisgear.eu/pl/zestawy-statywowe/1694-zestaw-genesis-base-abt-kit-szary-statyw-z-gowic-5901698714796.html i mogę polecić,
ABT był już niedostępny dwa lata temu, jak swojego a3 kupowałem, bo też bym go brał. :D
OjTam Zerknij na taką płytkę, kiedyś kupiłem za grosze do d7200 i utrzymywała go świetnie. Zwróć uwagę na ten wystający rant, zachodzi na krawędź aparatu, płytka trzyma się jak przyklejona (niestety o ile pamiętam do d500 gorzej pasuje, niby standard ale trzeba dobrać do body). Oferta stara, chodzi o przykład https://archiwum.allegro.pl/oferta/ty-c10-1-4-szybkozlaczka-plytka-dla-dslr-i7291415987.html
Ciekawe, choć kostka od PD Slide też daje radę. Zwróć uwagę na te ząbki, są większe, niż w standardowej złączce ARCA:
https://i.imgur.com/dYskaoL.jpg
driftmen
20-01-2021, 17:15
ABT był już niedostępny dwa lata temu, jak swojego a3 kupowałem, bo też bym go brał. :D
Własnie pisałem wczoraj do sklepu z pytaniem kiedy będzie dostępny ten model ale nie dostałem odpowiedzi... Ten sklep działa w ogóle https://store.genesisgear.eu/pl/?
Bardzo podobnie jak 2 czy 3 lata temu szukałem mniejszego statywu to wymieniony Genesis był już tylko w jakichś outletach. Poza tym zauważ, że jest to dość niski statyw.
adalbert7
15-02-2021, 20:41
Zaryzykowałem i zamówiłem statyw i głowicę na Ali, głowice przyszła jakieś 4 dni temu, a statyw dzisiaj, i jestem na chwilę obecną bardzo mile zaskoczony.
Jeśli chodzi o statyw to kupiłem INNOREL RT30 za około 170 zł (wybrałem opcję bez głowicy, bo ta w komplecie wydawała mi się za delikatna). Do tego dokupiłem głowicę INNOREL U44 za około 220 zł. Więc za całość dałem około 400 zł.
Wysyłka była deklarowana jako DHL (statywu i głowicy), ale o dziwo przyszło Kurierem Pocztex 48. Więc z jakimś niebezpieczeństwem zaginięcia przesyłki nie było mowy.
Głowica jest bardzo dobrze wykonana - pokrętła i przegub chodzą z delikatnym oporem - brak jakichkolwiek luzów i bardzo płynie - naprawdę polecam.
Statyw super stabilny, przy max wysokości ponad 190 cm - naprawdę rewelacja; nóżki na zaciski, dla tych co nie lubią zakręcanych. Nogi składają się w drugą stronę - długość po złożeniu 48 cm. Jedna z nóg odłączalna (monopad).
Statyw 1,7 kg + głowica 0,5 kg = 2,2 kg (nie ma tragedii jak dla mnie).
Standard Arca-Swiss.
Pierwsze testowania z D500 + Sigma 18-35/1,8, D500 + Tamron 35-150/28-4 oraz D500 + Nikon AF-P 70-300/4,5-5,6, a więc wszystkie obiektywy nie najlżejsze (odpowiednio 810 g, 790 g i 680 g).
Na tą chwilę jestem bardzo zadowolony z jakości wykonania i stabilności. Będę oczywiście dalej testował i wtedy zobaczymy co wyjdzie w praniu.
Myślę, że jak na koszt 400 zł (a wiemy ile statywy mogą kosztować) i 2 tygodnie czekania na przesyłkę, to naprawdę warto.
driftmen
26-02-2021, 00:09
Możesz wstawić linki do aukcji i zdjęcia jeżeli posiadasz?
adalbert7
26-02-2021, 11:08
Statyw INNOREL RT30:
https://pl.aliexpress.com/item/4001040988388.html?spm=a2g0o.cart.0.0.675d3c00dxCg 4b&mp=1
głowica INNOREL U44:
https://pl.aliexpress.com/item/32890012359.html?spm=a2g17.12010612.8148356.57.4dd 968b5vrI4XE
Statyw doradzam brać bez głowicy, bo ta zamawiana oddzielnie jest naprawdę super, a ta w aukcji ze statywem mnie się nie podobała (szczególnie w porównaniu do tej U44), mimo, że cena statywu z głowicą jest niska - bo ze statywem ta gorsza głowica wychodzi jakieś 75 zł. Decyzja należy do kupującego, ja wolałem dołożyć do solidniejszej głowicy.
Ponownie mogę powtórzyć, po dodatkowych 10 dniach użytkowania, że jestem ze statywu i głowicy bardzo zadowolony.
Co do zdjęć statywu, to mu nie robiłem, ale na ali, w powyżej podanych linkach jest dość dobrze pofotografowany i opisany. Zwróć uwagę na podaną na którymś zdjęciu grubość nóżek - ta na samym dole ma 17 mm, a na samej górze 27 mm - jest to naprawdę dość solidna konstrukcja, nawet z wysuniętym górnym (podwójnym) słupkiem (no może do połowy - bo wyżej nie potrzebowałem) aparat leżał dość stabilnie.
- - - - kolejny post - - - - - -
Jeszcze jedna uwaga, INNOREL ma dużą gamę tych statywów, ale ja wybrałem RT30 z uwagi:
- cena - naprawdę najniższa z oferty;
- wysokość (197 - coś olbrzymiego) - ja mam 182 i przy takich około 140-150 musiałem się trochę schylać - nie zawsze to było wygodne;
- nogi na zaciski dźwigniowe - wolę od zakręcanych, a RT30 jest nielicznym z ich oferty z dźwigniami.
adalbert7
Powiedz proszę jak wygląda regulacja rozstawu nóg w tym statywie. Chodzi mi o jak najwęższe rozstawienie do wirtualnych spacerów. Czy jest to tylko ustawienie skokowe narzucone przez konstrukcję, czy można samemu wybrać lub ustawić rozstaw jaki się chce?
adalbert7
26-02-2021, 16:36
Jest mechanizm zębatkowy z dźwigniami zapadkowymi, który ma 3 pozycje:
- wąską:
48932
- średnią:
48933
- szeroką:
48934
Blokuje to ta dźwigienka (na każdej nodze):
48935
Ponadto, z uwagi, ze przegub nóg jest dość ścisły - chodzi dość ciasno z pewnym oporem, to nic nie stoi na przeszkodzie ustawić rozstaw pośredni - pod warunkiem oczywiście że nogi nie będą się ślizgać np. na śliskim podłożu.
Te same dźwigienki blokują i odblokowują również możliwość składania odwrotnego.
Dziękuję za odpowiedź i poświęcony czas. Taki rozstaw na podłodze jak przy wąskiej pozycji przydałaby mi się przy rozsuniętej jeszcze jednej sekcji. Czyli trzeba mieć nadzieję na ciasny przegub oraz na czuja w miarę równo to rozłożyć. Chyba, że będzie taka możliwość regulacji tych zapadek tą śrubą imbusową. Wtedy oczywiście przesunąłby się rozstaw dla wszystkich 3 pozycji.
adalbert7
26-02-2021, 19:08
Obawiam się że ta śruba imbusowa to tylko ośka mocująca na której się obraca noga, natomiast zębatka wydaje mi się że jest połączona z tą centralną częścią statywu.
Czyli tak, jak we wszystkich statywach. Zamówiłem z czystej ciekawości, najwyżej odsprzedam bez straty. Wziąłem z głowicą. Ta sprzedawana ze statywem nie jest taka słaba. Raz się już rozczarowałem kupując Zomei Q666. Do lustrzanki się po prostu nie nadawał. Pogoniłem to od razu. Zobaczę teraz co przyjdzie.
adalbert7
26-02-2021, 19:51
Tak jak mówisz - zawsze można odsprzedać bez straty, z uwagi na niską cenę.
A trzeba przyznać, że chńczyki robią z miesiąca na miesiąc produkty coraz lepszej jakości. Jak sobie przypomnę jakość ich wyrobów z przed 2-3 lat, a obecnie to jest przepaść na plus.
Zaryzykowałem i zamówiłem statyw i głowicę na Ali, głowice przyszła jakieś 4 dni temu, a statyw dzisiaj, i jestem na chwilę obecną bardzo mile zaskoczony.
[....] Statyw super stabilny, przy max wysokości ponad 190 cm - naprawdę rewelacja; nóżki na zaciski, dla tych co nie lubią zakręcanych. Nogi składają się w drugą stronę - długość po złożeniu 48 cm. Jedna z nóg odłączalna (monopad).
Statyw 1,7 kg + głowica 0,5 kg = 2,2 kg (nie ma tragedii jak dla mnie).
Standard Arca-Swiss.
Pierwsze testowania z D500 + Sigma 18-35/1,8, D500 + Tamron 35-150/28-4 oraz D500 + Nikon AF-P 70-300/4,5-5,6, a więc wszystkie obiektywy nie najlżejsze (odpowiednio 810 g, 790 g i 680 g).
....
adalbert7
Właśnie dotarł do mnie ten statyw. Tak na szybko przetestowałem go do moich potrzeb. Głowica jeszcze nie dotarła, bo jedzie w drugiej paczce. Tymczasowo zamontowałem Fotopro FPH 53P. Powiem tak. Z D7100+Sigma 8mm z głowicą panoramiczną Nodal Ninja R10 jest na granicy stabilności z wysuniętym jednym elementem kolumny centralnej (warto tutaj zaznaczyć, że jest jeszcze jeden element do wysunięcia) i przy wysuniętych tylko 2 sekcjach. Przy delikatnym puknięciu palcami w body, całość chwieje się jak osika na wietrze. Nawet nie wyobrażam sobie pracy przy cięższych zestawach, które wymieniłeś. W moim przypadku sprawdzi się bardzo dobrze w pomieszczeniach przy tworzeniu panoram sferycznych do wirtualnych spacerów z wymienionym zestawem. W terenie miałbym już obawy o stabilność. Duży plus za możliwość rozłożenia go tak, jak chcę, czyli bez kombinowania z ustawieniami pośrednimi, czyli 2 sekcje+kolumna centralna. Na co dzień pracuję z dużym i ciężkim statywem, więc mam porównanie. Myślałem, że pozbędę się go całkowicie, ale mimo wszystko nowy Innorel będzie mógł być wykorzystywany tylko w ograniczonym zakresie. Zakupu nie żałuję, bo będzie mi służył do wnętrz, ale drugi statyw cały czas będzie musiał być pod ręką (w bagażniku w aucie).
2pompony
09-03-2021, 21:43
Ufff. Dzięki Black za te słowa, bo coś mnie nosi w kwestii nowego, lżejszego statywu, ale jakoś nie bardzo mogłem się przekonać do tych danych zamieszczonych na stronie sprzedawcy, że taki statywik ma udźwig do 15 kg. No i właśnie to potwierdzasz: niby stoi i nie składa się pod własnym ciężarem, ale drgnienie powieki i się chwieje...
Jak to w memach: niby człowiek wiedział, ale się łudził. :)
No tak, ale stosunek ceny do tego, co oferuje jest znakomity. To zaledwie 170-180 zł (bez głowicy). Przy 3 wysuniętych sekcjach już jest lepiej, niż 2 sekcje + kolumna. Dawno temu miałem Slika 330DX. To jest podobny poziom. Czyli takie minimum, poniżej którego nie należy schodzić.
2pompony
10-03-2021, 13:07
:)
Fajnie, że tani, ale może być nawet jeszcze rewelacyjnie lepszy stosunek ceny do jakości - co z tego, jak chwiejny? To już lepszy taboret, byle stabilny; będzie miał jeszcze lepszą cenę, a jakość może nawet i lepszą. :)
Jeszcze dwa słowa o głowicy, bo właśnie do mnie dotarła. Kupiona w zestawie, wyszła chyba ok. 70 zł. Jest to model B36N. 36 określa w tym przypadku średnicę kulki, czyli 36mm. Porównuję ją do Fotopro FPH 53P, którą posiadam (kulka 30mm). Innorel jest trochę większa i cięższa, natomiast praca tej głowicy w porównaniu z Fotopro jest mówiąc krótko bardzo toporna. Działa zero - jedynkowo, czyli albo jest całkiem zwolniona i obraca się bez żadnego oporu, albo jest zablokowana. Nie ma żadnej regulacji oporu kulki jak w Fotopro. Jak tak lata sobie dookoła, to wydaje przy tym bardzo niemiłe dźwięki, czyli jest ordynarne tarcie metal o metal. Ale jeśli już jest zablokowana, to trzyma pewnie i mocno. Praca z Fotopro przy niej, to jak jazda luksusowym samochodem w porównaniu do jakiegoś rzęcha. Fotopro Jest niesłyszalna i pracuje z odpowiednim oporem. Podobnie jak w przypadku statywu, stosunek ceny do tego co oferuje jest rewelacyjny. W zestawie otrzymujemy dodatkową płytkę arca. Kupując głowicę Innorel oddzielnie, cena wyniesie nieco ponad 100 zł. Mimo wszystko uważam, że za te pieniądze nie kupimy nic lepszego. Jeszcze się zastanowię, czy ją w ogóle zatrzymam.
Cześć jestem nowa ;) Mam nadzieję, że umieściłam to w dobrym wątku... ale:
Szukam statywu. Budżet ograniczony ;)
Głównie zastanawiam się nad tymi:
1. VELBON SHERPA 600R - https://www.komputronik.pl/product/93071/velbon-statyw-sherpa-600r.html
2. Manfrotto COMPACT ADVANCED z głowicą raczej tą co jest w linku, ale może jednak kulowa? - https://allegro.pl/oferta/statyw-manfrotto-compact-advanced-z-glowica-3w-10449798448
Macie jakieś doświadczenie z nimi? Chyba, że coś innego w takiej cenie (oscyluje w okolicach 350)?
Na moje oko szkoda pieniędzy na jeden i na drugi. Te konstrukcje się rozlatują albo rozluzowują. Najtańsze coś co dawało radę (mam takie 2, służyły to transmisji zdalnej nauki) to Genessis Base A3, w podobnej cenie. Niestety już nie sprzedają.
Znalazłem takie obecnie:
https://www.ceneo.pl/51494004
Może koledzy coś innego podpowiedzą.
- - - - kolejny post - - - - - -
Coś takiego to było, porównaj sobie jak wygląda w nim głowica, a jak w tym co proponujesz.
https://www.ceneo.pl/50261511
Maja Zależy jaki aparat i obiektyw chcesz umieszczać na statywie. Jak duży może być statyw, tzn. czy zabierasz go np. w gry czy do bagażu w samolocie. Manfrotto nie jest zły z tą głowicą, bez przesady, wszystko zależy od oczekiwań.
poste
Aparat wraz z lekkim obiektywem jakiego póki co używam to jakieś 2300g . Statyw jak najmniejszy, bo będę zabierać go na wędrówki. Zarówno pod względem wagi jak i długości po złożeniu. Przy tym oczywiście stabilny ;) nie da się mieć wszystkiego, a już na pewno nie w tej półce cenowej, póki co ta jest moim maksimum. Głowica, którą wskazuje PM.M musi się różnić, bo to inny typ. Jednak 350 zł, a 650 to dla mnie niestety znaczna różnica. Dzięki za odpowiedzi ;)
Robię zdjęcia amatorsko więc wydaje mi się, że statyw, który potrzebuje to zdecydowanie nie będzie wyższa półka, ale coś co się nie rozleci po roku średniego użytkowania.
Myślę, że można trafić coś taniej. Statyw to jednak najlepiej że tak powiem obmacać. Te tandetne mają wygląd i czuć w rękach tandetę.
Kilka miesięcy temu kupiłem na Ali statyw Zomei Q555, za ok. 50 $. Na jakość wykonania i wygodę użytkowania nie narzekam. Zakładałem na niego zestaw ważący ok. 1,7 kg i było ok, chociaż gdy go porównam z Manfrotto 190 to różnica stabilności jest zauważalna. Za te 50 $ uważam jednak, że warto.
[MENTION=73606]
Aparat wraz z lekkim obiektywem jakiego póki co używam to jakieś 2300g . Statyw jak najmniejszy, bo będę zabierać go na wędrówki. Zarówno pod względem wagi jak i długości po złożeniu. ...
Chyba coś pomyliłaś, 2,3 kg to nie waży d850 z N24-70/2.8 ;)
Bardzo ogólnie. W statywie masz 2 elementy, same rury i głowicę. Tańsze są rurki alu, lżejsze carbonowe. Lżejsze są też nogi skręcane śrubami, wygodniejsze na zatrzaski (mniejsza możliwość samoczynnego złożenia się statywu przy złym skręceniu, trzeba to robić starannie i uważnie). Im mniej segmentów, np.3, tym stabilniejszy ale dłuższy po złożeniu, 5 sekcji daje malutki pakunek, ale wymaga czasu przy rozkładaniu.
Kolejna kwestia to głowica, sama jej konstrukcja i stabilność.
https://blog.cyfrowe.pl/glowice-do-statywu/
Głowica 3d z tego Manfrotto jest moim zdaniem dość fajna, natomiast nie widzę jaka tam jest płytka. Najlepsza byłaby arca-swiss, to jest wygodne jak masz np. L-bracket, kilka aparatów czy jakieś uchwyty na stopce.
Żeby nie ciągnąć, popatrz na https://www.amazon.pl/Vanguard-Vesta-204Ap-Statyw-Vgvesta_204Ap/dp/B07PCCFFFF/ref=sr_1_12?__mk_pl_PL=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C 3%91&dchild=1&keywords=vanguard+statyw&qid=1618347415&sr=8-12
Mam podobny i to jest całkiem stabilne, wada to własna płytka, ale jak masz 1 aparat to nie jest tak źle, bo uchwyt jest b.dobry. Ja dokręciłem do tego uchwyt arca-swiss za 50 zł.
W podróże zabieram podobny do https://www.amazon.pl/AM-005R-LightLegs-podr%C3%B3%C5%BCny-glowic%C4%85-czerwonym/dp/B07KD4WR2L/ref=sr_1_8?__mk_pl_PL=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3 %91&dchild=1&keywords=sirui+statyw&qid=1618394207&sr=8-8
Mimo wszystko nie jest tak stabilny jak poprzedni, ale spokojnie daję radę robić nieporuszone zdjęcia nocne, dobrze jest powiesić na nim jakiś plecak czy nie rozkładać do końca przy niesprzyjających warunkach. Popatrz też na Benro, Manfrotto i pewnie kilka innych.
poste Dydex Dzięki wam bardzo ;) Myślę, że powoli wszystko się klaruje, chociaż zajmuję to zdecydowanie za dużo czasu :cry:
Zomei Q555 z tego co widzę waży ok. 3kg. To trochę jak dla mnie za dużo. Wolę żeby był mniej stabilny niż cięższy.
Natomiast te z amazona nie mają klamer, a te odkręcane kompletnie mnie nie przekonują, ale ogólnie wyglądają na to co mi trzeba więc może się przekonam siłą rzeczy.
Co do tej wagi faktycznie pomyliłam się i to dość znacznie, ale stwierdziłam, że nie poprawiam może nikt nie zauważy, ale czujne oko wszystko dostrzeże :D
Zomei Q555 waży ok. 3 funtów, nie kilogramów :)
Benro iT15 ma zatrzaski i jest nieduży, choć moim zdaniem dość ciężki.
Arca Swiss pewnie na początku nie docenisz, więc dodam tylko że bywają dość kiepskie szybkozłączki, mnie np. do szału doprowadzała płytka typu 200PL Manfrotto :roll:
Vanguard jak dla mnie jest całkiem solidny, ale mało popularny w Polsce i dość drogi, dlatego wkleiłem link z Amazona. Chińszczyzna z Aliexpress z pewnością będzie tańsza a często całkiem solidna.
marekawo
14-04-2021, 15:41
Zomei Q555 waży 3,1 Ibs to jest 1,41 kg , tak myślę :-)
Fakt na pierwszej lepszej aukcji z ali było napisane 2,9 kg. Więc od razu odrzuciłam. W sumie mogło być podejrzane, że jest napisane lightweight haha :mrgreen:
Rafaello666
14-04-2021, 17:50
Niedawno zmieniałem statyw. Miałem Camrocka EVO T70. Nie był najtańszy, bo płaciłem za niego jakieś 550 zł kilka lat temu. Mimo wszystko miał sporo wad. W tym tendencję do luzowania się nakrętek, co kosztowało mnie filtr za parę stówek. Warto dołożyc i kupić coś solidniejszego. Jak oglądałem statywy, to macałem kilka modeli Benro i wydawały mi się bardzo przyzwoite. Nawet te z nakrętkami. Gdybym miał brać obecnie pod uwagę statyw poniżej 500 zł, to pewnie szukałbym wśród modeli Benro właśnie.
Fakt na pierwszej lepszej aukcji z ali było napisane 2,9 kg. Więc od razu odrzuciłam. W sumie mogło być podejrzane, że jest napisane lightweight haha :mrgreen:
Zobacz na tego chińczyka o którym pisałem 2 strony wcześniej. Ten Innorel RT30 naprawdę nie jest zły. Jest lekki i ma zatrzaski, na których Ci zależy. W swojej cenie nie ma konkurencji. Nie bardzo rozumiem, dlaczego robisz tajemnicę ze sprzętu jaki ma udźwignąć. To wiele by pomogło.
adalbert7
15-04-2021, 08:54
Zobacz na tego chińczyka o którym pisałem 2 strony wcześniej. Ten Innorel RT30 naprawdę nie jest zły. Jest lekki i ma zatrzaski, na których Ci zależy. W swojej cenie nie ma konkurencji. Nie bardzo rozumiem, dlaczego robisz tajemnicę ze sprzętu jaki ma udźwignąć. To wiele by pomogło.
Potwierdzam, zakupiłem Innorel RT30 i jestem bardzo zadowolony. Nie jestem zawodowym fotografem, a jedynie amatorem i dla moich celów jest wystarczający, a przy tym w bardzo dobrej cenie, bo za 400 zł mam statyw z głowicą kulową (głowicę kupiłem osobno, ale jak ktoś bierze tą w komplecie ze statywem to wychodzi chyba poniżej 300 zł). Wiadomo, że INNOREL nie umywa się do profesjonalnych i drogich statywów, ale coś za coś. Nośność też jest jak dla mnie wystarczająca, ma zaciski dźwigniowe które preferuję, jest trochę długi po złożeniu (bo ma tylko 4 sekcje), ale przy tym dość wysoki, co przy moim wzroście też jest zaletą, a jak np. użyję tylko 3 sekcji nóg to też stabilność wzrasta. Każdy musi sam zadecydować, czy mu wystarcza taki za niewielką cenę, czy musi mieć coś profesjonalnego, ale za kilka razy większą cenę.
- - - - kolejny post - - - - - -
Jeszcze dwa słowa o głowicy, bo właśnie do mnie dotarła. Kupiona w zestawie, wyszła chyba ok. 70 zł. Jest to model B36N. 36 określa w tym przypadku średnicę kulki, czyli 36mm. Porównuję ją do Fotopro FPH 53P, którą posiadam (kulka 30mm). Innorel jest trochę większa i cięższa, natomiast praca tej głowicy w porównaniu z Fotopro jest mówiąc krótko bardzo toporna. Działa zero - jedynkowo, czyli albo jest całkiem zwolniona i obraca się bez żadnego oporu, albo jest zablokowana. Nie ma żadnej regulacji oporu kulki jak w Fotopro. Jak tak lata sobie dookoła, to wydaje przy tym bardzo niemiłe dźwięki, czyli jest ordynarne tarcie metal o metal. Ale jeśli już jest zablokowana, to trzyma pewnie i mocno. Praca z Fotopro przy niej, to jak jazda luksusowym samochodem w porównaniu do jakiegoś rzęcha. Fotopro Jest niesłyszalna i pracuje z odpowiednim oporem. Podobnie jak w przypadku statywu, stosunek ceny do tego co oferuje jest rewelacyjny. W zestawie otrzymujemy dodatkową płytkę arca. Kupując głowicę Innorel oddzielnie, cena wyniesie nieco ponad 100 zł. Mimo wszystko uważam, że za te pieniądze nie kupimy nic lepszego. Jeszcze się zastanowię, czy ją w ogóle zatrzymam.
Dlatego ja właśnie nie brałem głowicy B36N, która była w komplecie ze statywem, tylko dokupiłem osobno za ponad 200 zł głowicę U44, która ma regulację oporu kulki (Damping setting knob) i w tym przypadku wg mnie działa to całkiem dobrze (nie mam co prawda zbyt dużego doświadczenia - więc to co dla mnie wydaje się OK, dla profesjonalisty okaże się niewystarczające).
marekawo
15-04-2021, 09:14
Benro są solidnie wykonane, przyzwoite. Kupiłem ostatnio dwa Benro i jestem bardzo zadowolony. Trochę poza Twoim budżetem ;-) ale jest na lata
https://www.ceneo.pl/99210039;pla?se=YxWbm1iqQxdyrhZALD2q02WnsAqEsNg5&gclid=Cj0KCQjwyN-DBhCDARIsAFOELTn7AuIJLubpBfWdw2nTogObEOb7zGlIExgCA QzEdb1_rsdkVHHQTcgaApwiEALw_wcB
I nie ma tej centralnej kolumny, jest bardziej stabilny. Mnie wygodniej, szybciej rozkłada się statyw jak jest z nakrętkami. Statyw używam z ciężkim zestawem i gimbalem. Zamieniłem drogi, cięzki statyw właśnie na ten Benro.
Zrobiłem akurat pewne rozpoznanie rynku statywowego przeglądając wątki na forum i z budżetowych propozycji wydały
Genesis A3 (https://www.cyfrowe.pl/archiwum/aparaty/statyw-genesis-gear-base-a3-i-bh-34-kit-niebieski.html) - niestety już niedostępny, są jeszcze w sprzedaży karboniaki, ale droższe
Fotopro (https://fotopro.pl/produkt/statyw_mga-684_z_glowica_kulowa_fph-62q.html) - 600zł, nieco ponad budżet
K&F Concept (https://www.amazon.de/-/pl/dp/B01KA4TUJW/ref=psdc_341022031_t2_B07GLQ3Y8B) - 110 ojro za karboniaka, nieźle. fajnie łamana kolumna centralna ale aż 5 sekcji, nie wyobrażam sobie jak upierdliwe jest jego rozkładanie
Rollei C5 (https://www.amazon.de/-/pl/dp/B08GSJXDWV/ref=psdc_341022031_t5_B01KA4TUJW?th=1) - ktoś polecał
Genesis C1 (https://www.ceneo.pl/51494004#tab=spec) 650zł za karboniaka
Polecany powyżej Innorel RT30 (https://pl.aliexpress.com/item/4001040988388.html?spm=a2g0o.placeorder.0.0.1b181d e1CNH8jR&mp=1) - $67, chyba się na niego zdecyduję
Może komuś się przyda to zestawienie. Ogólnie szukałem czegoś 3 sekcyjnego, niestety zwykle były takie sobie albo drogie :)
Witam
A może taki w niskiej cenie, do tego głowica dopasowana do potrzeb.
http://www.triopo.pl/pl/statywy/16-seria-c
Ja od paru lat używam c 258 + głowica kj 2, stabilny, na potrzeby amatorskie wystarczający.
To ja mam pytanie czy od tego polecanego tutaj Innorel RT30 lepszą opcją by był Benro Bat 05A + głowica VX20 aluminium lub Manfrotto MKELMII4RD-BH Element MII alu? Poszukuję aktualnie statywu z głowicą do 600zł do mojego nikona d7100 + 70-300mm dx - najcięższy zestaw jaki będzie używany. Najlepiej jak najlżejszy okolice 1,5-1,7kg i aby nie było problemów z trzymaniem w pionie - używam lb ale nie zawsze jest przyczepiona.
Krzysztofh
08-09-2021, 18:18
Do pionu polecam dokupić do puszki L Bracket. Masz pion i trzymanie. Jak body z obiektywem wisi z boku głowicy to tylko same problemy.
Do pionu polecam dokupić do puszki L Bracket. Masz pion i trzymanie. Jak body z obiektywem wisi z boku głowicy to tylko same problemy.
Tak to już mam i czasami używam jednak często też używam gripa i wtedy L Bricket to dla mnie za dużo. Pytanie czy któryś z powyższych modeli poradzi sobie z trzymaniem takiego zestawu w pionie?
To mój pierwszy post, więc witam wszystkich serdecznie :)
Szukam statywu z budżetem ~200 zł.
Statyw zamierzam wykorzystywać głównie:
- Na wycieczkach w góry z plecakiem Genesis denali
- Do fotografii nocnego nieba
- W pomieszczeniu do zdjęć ogólnego przeznaczenia
Sprzęt: Nikon d5600 + kitowy Nikkor 18-55 + planuję Nikkor 70-300 VR DX
Z tego co ustaliłem na forum i nie tylko, interesujące wydają się być takie statywy:
l.p.
Nazwa
Wysokość po złożeniu
Wysokość maksymalna
Dopuszczalne obciążenie
Waga
Cena
1.
Vanguard Vesta 204AP
52
155
3.50
1.10
260zł
2.
INNOREL RT30
48
197
15.0
1.74
240zł
3.
Zomei q555
45
160
8.00
1.58
280zł
4.
Manfrotto COMPACT LIGHT
40
131
1.50
0.92
230zł
Moje przemyślenia:
- Chińskie statywu (2., 3.) posiadają niewiarygodnie duży udźwig.
- Manfrotto (4.) posiada najmniejszy udźwig i moim zdaniem nie nadaje się do mojego zestawu.
Co sądzicie o wymienionych statywach?
Bartolini82
20-10-2021, 08:37
jbialy mi ostatnio Cichy zaproponował Sirui 5A.
Kupiłem i powiem Ci, że naprawdę fajny statyw. Lekki, solidny, niewielki po złożeniu. Można wyjąć nawet kolumnę centralną i robić fotki macro na bardzo małej wysokości (chyba 16cm). Ja jestem bardzo zadowolony. No i waży coś ok. 1kg, a nie 2.5kg jak mój dotychczasowy Benro (choć on też mi się przyda bo jest pancerny i wszystko udźwignie :P ).
Ja kupiłem jakiś czas temu innorel. Polecam? To zależy. Za tę cenę jest spoko, ale ma sporo wad. Tego, co mnie nie rozczarowało, to nogi regulowane ma zatrzaski zamiast pierścieni. Dwuelementowa kolumna centralna jest właśnie na pierścienie i nigdy nie mam pewności czy już jest mocno zaciśnięta, czy nie :) zatrzask pracuje binarnie. To co sprawia najwięcej kłopotu to pokrętło blokady głowicy kulowej: nie działa płynnie, stopniowo, tylko trzyma mocno,za jak chcesz dokonać małej poprawki to nie da jej nieznacznie poluzować, tylko leci wszystko luźno. Pewnie ją wymienię za jakiś czas
Mam Vanguard z taką samą głowicą jak ww wymieniony tylko 3 sekcyjny. Głowica jest bardzo dobra, płynnie i pewnie pracuje, statyw też ok. Moim zdaniem jedyna wada to wielkość i ciężar, nie wyobrażam sobie noszenia go z plecakiem w górach, sama głowica waży z pół kilo choć kultura pracy nadrabia. Wymieniony Manfrotto ma w ogóle szybkozłączkę? Pozostałych nie znam. Mam też Sirui T-005, widzę że kolejny model ma podobne parametry i jest sporo tańszy. Ten jeszcze w miarę nadaje się do noszenia (przy pewnym samozaparciu), wymiary i waga podobna mniej więcej do butelki wody 1,5l. Zaleta to płytka Arca-swiss, wada dużo połączeń skręcanych. Coś za coś.
Bartolini82 odzio poste Dzięki za info.
Bartolini82 O Sirui 5A wcześniej nie słyszałem, jest trochę ponad moim budżetem, na razie ląduje na mojej liście rezerwowej.
poste Z tego co znalazłem Vanguard Vesta 204 AP ma wagę 1.1kg i ma 52cm po złożeniu (LINK (https://fotoforma.pl/statyw-vanguard-vesta-204-ap)). Wydawało mi się, że 1kg to niska waga (i wydaje się akceptowalna do noszenia). Jak wygląda to w Twoim przypadku (waga, wysokość po złożeniu)?
Sam statyw może tyle waży, ale dochodzi głowica. Mnie się nie chciało go nosić, zajmował też sporo miejsca w bagażu podręcznym. Każdy mas swój próg akceptacji wielkości klamotów ;)
Kurczę, sądziłem że ten mój Vanguard w całości waży 1.1kg (z głowicą). Napisałem do jednego ze sprzedawców z pytaniem o wagę całkowitą, zobaczymy co odpisze. Jeśli dobrze rozumiem, poste posiadasz innego Vanguarda z taką samą głowicą, prawda?
Bartolini82
20-10-2021, 15:35
Bartolini82 O Sirui 5A wcześniej nie słyszałem, jest trochę ponad moim budżetem, na razie ląduje na mojej liście rezerwowej.
Generalnie wymieniłeś statywy w cenach nawet 260-280zł, a Sirui można kupić za niecałe 300zł z wysyłką.
Dla mnie akurat decydujący był fakt, że straciłem statyw do macro i szukałem stabilnego, ale jak najniższego statywu. Więc musisz sobie odpowiedzieć na pytanie jakie masz dokładnie oczekiwania, także w kwestii minimalnej i maksymalnej wysokości statywu. Żeby nie było, że coś kupisz, a później stwierdzisz, że musisz kupić drugi lub inny bo jednak brakuje Ci zejścia w dół albo w górę.
Najlepiej jak byś też sobie podszedł gdzieś do sklepu i po prostu "pomacał" kilka modeli, które sobie wstępnie wybierzesz.
Wówczas będzie łatwiej podjąć finalną decyzję.
Tak, takiego 3-sekcyjnego. Waży około 1,6 kg. Sprawdź na stronie producenta.
Bartolini82 rzeczywiście, można go nabyć za 299zł co jest dla mnie akceptowalne. Podoba mi się ten Sirui 5A, ale widzę w sieci negatywne opinie dotyczące jego stabilności. Bardziej niż na macro zależy mi na star trail i boję się o jego stabilność. Masz jakieś spostrzeżenia / przemyślenia dotyczące jego stabilności?
Porównać ich niestety nie mogę, z powodu braku Vanguarda w sklepach stacjonarnych (z tego co ustaliłem).
Amazon miewał niedrogo Vanguarda, polityka zwrotów jest prosta. Poza tym o ile pamiętam ABfoto ma w ofercie, możesz zamówić w jakimś sklepie i obejrzeć.
Bartolini82
25-10-2021, 09:06
Bartolini82 rzeczywiście, można go nabyć za 299zł co jest dla mnie akceptowalne. Podoba mi się ten Sirui 5A, ale widzę w sieci negatywne opinie dotyczące jego stabilności. Bardziej niż na macro zależy mi na star trail i boję się o jego stabilność. Masz jakieś spostrzeżenia / przemyślenia dotyczące jego stabilności?
Wiesz co, nie wiem. Nie czytałem w sumie nawet wcześniej opinii o nim (i chyba dobrze). Polecił mi go Cichy, z tego forum i ja jestem zadowolony. Statyw sprawia wrażenie już od samego początku jak się go wypakowuje, takiego naprawdę porządnego, zrobionego starannie, z niezłych materiałów. Nie mam problemów ze stabilnością, nawet zakładając obiektyw 200-600.
Oczywiście nie jest to pancerna konstrukcja jak Benro FIF28AIB2, którego też mam, ale jednak waga robi swoje. Ok. 1kg vs 2.5kg co jednak czuć jak się połazi te 6-10km po lesie :P
Ja generalnie jestem zadowolony.
Pamiętaj też, że zawsze możesz zamówić gdzieś w sklepie online i jak Ci nie podpasuje to odstąpić od umowy. Masz 14 dni na odstąpienie od momentu odbioru paczki i później kolejne 14 na odesłanie. Masz więc prawie 4 tygodnie aby spokojnie sprzęt obejrzeć (tylko nie podniszczyć :P).
@Bartolini82 (https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=83015) rzeczywiście, można go nabyć za 299zł co jest dla mnie akceptowalne. Podoba mi się ten Sirui 5A, ale widzę w sieci negatywne opinie dotyczące jego stabilności. Bardziej niż na macro zależy mi na star trail i boję się o jego stabilność. Masz jakieś spostrzeżenia / przemyślenia dotyczące jego stabilności?
Porównać ich niestety nie mogę, z powodu braku Vanguarda w sklepach stacjonarnych (z tego co ustaliłem).
Dlatego proponuję klientom właśnie modele 5A (czyli aluminiowe) gdzie stabilność jest naprawdę dobra. Wersje karbonowe są ciut lżejsze, ale się trochę gną dolne sekcje przy większym obciążeniu.
Zamówiłem Sirui 5A i Vanguard Vesta 204 AP. Jak tylko do mnie dotrą (Vanguard ma być za ponad tydzień), porównam je i podzielę się przemyśleniami :)
Po przetestowaniu obu statywów wybrałem Sirui 5A. Na tle Vanguard Vesta 204 AP wyróżnia się solidnością i stabilnością jakby były to statywy z dwóch różnych kategorii cenowych. Na minus w Sirui 5A nie ma możliwości płynnego panoramowania ani kompletnego zablokowania pozycji głowicy (nawet przy silnym dokręceniu śruby odpowiedni moment obrotowy robi z głowicą co chce, ale opór jest na tyle duży, że nie przeszkadzało mi to w żadnej sytuacji).
W Vanguard Vesta 204 AP rozchylenie nóg nie jest regulowane (jest tylko 1 pozycja) i tworzą one mniejszy kąt niż w przypadku najwęższej konfiguracji nóg Sirui 5A, co sprawia, że o wiele łatwiej przewrócić statyw. Ogólne wrażenie z użytkowania Vanguard Vesta 204 AP jest takie, że jest to sprzęt o wiele delikatniejszy i nie tak wytrzymały niż Sirui 5A.
W przypadku Sirui 5A do wykonywania timelapsów polecam odkręcić opcjonalną rurkę oraz zwiększyć rozstaw nóg. Poprawi to znacznie stabilizację, choć kosztem wysokości statywu.
Uważam, że Sirui 5A jest lepszym wyborem niż Vanguard Vesta 204 AP, jeśli nie przeszkadza nam mniejsza wysokość statywu nie będziemy z niego kręcili filmów (brak możliwości blokady jednej osi i panoramowania).
Moje pomiary wagi:
Vanguard Vesta 204 AP - 1112g
Sirui 5A - 1033g
Odkręcana (opcjonalna) rurka pomiędzy łącznikiem nóg a głowicą Sirui 5A - 90g
Poniżej zestawienie obydwu statywów (Sirui 5A z odkręconą rurką pomiędzy głowicą a nogami):
58047
Logitech
03-01-2022, 09:49
Poszukuję statywu w kwocie, jak w temacie, około 400zł. Jeśli będzie coś godnego za 500 to też wchodzi w grę.
Statyw do użytku uniwersalnego, głównie miasto, itp, choć fajnie by jednocześnie był też kompaktowy. Przy lataniu gdzieś na kilka dni i zabieraniu braniu ograniczonego bagażu liczy się wymiar i miejsce, więc chciałbym go podpinać do plecaka.
Główny zestaw to D7100 połączony z Sigmą 17-70 f/2.8-4.
Na oku mam to: https://beafoto.pl/statyw-fotograficzny-benro-it25-ih1.html?utm_source=ceneo&utm_medium=referral
Jego minusem jest niestety wysokość maksymalna.
Czy w tej kwocie da radę kupić coś sensownego?
154 cm to nie jest zła wysokość w uniwersalnym statywie. Mz ten Benro jest dość ciężki, to dość popularny model, więc powinieneś znaleźć w jakimś sklepie foto do pomacania.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.