PDA

Zobacz pełną wersję : Phocus



Keek
19-01-2021, 01:14
Próbuję rozgryźć taki problem. Hasselbladowska wywoływarka do RAWów Phocus. Darmowa, ściągnięta ze strony. Próbuję obrobić DNG ale ma wygaszone niektóre suwaki. Między innymi te od wyciągania cieni i świateł. Orientuje się ktoś przypadkiem o co chodzi? Trzeba zapłacić, czy czegoś nie potrafię włączyć?

90s
19-01-2021, 18:22
To program do obrabiania fotek z Hasiaków i nie widzi innych formatów. Fajnie że poszło DNG ale to może być powodem dlaczego nie działa część opcji.
Możesz pobrać z sieci jakiś taki plik i zobaczyć czy opcje będą dostępne co rozwiąże Twoje wątpliwości.
Druga sprawa jeśli to nie plik z Hasiaka to niewiele tracisz moim zdaniem.
Co ci z niego konkretnie potrzeba? używam na zmianę z LR i ciężko mi się do niego przekonać.

- - - - kolejny post - - - - - -

Edit:
Sprawdziłem na jpg i jest tak samo jak u Ciebie. Tylko oryginalne pliki z H mają pełną opcje edycji.

Keek
19-01-2021, 22:01
To program do obrabiania fotek z Hasiaków i nie widzi innych formatów. Fajnie że poszło DNG ale to może być powodem dlaczego nie działa część opcji.
Możesz pobrać z sieci jakiś taki plik i zobaczyć czy opcje będą dostępne co rozwiąże Twoje wątpliwości.
Druga sprawa jeśli to nie plik z Hasiaka to niewiele tracisz moim zdaniem.
Co ci z niego konkretnie potrzeba? używam na zmianę z LR i ciężko mi się do niego przekonać.

Edit:
Sprawdziłem na jpg i jest tak samo jak u Ciebie. Tylko oryginalne pliki z H mają pełną opcje edycji.

A tak, doczytałem w międzyczasie w manualu. Pełna obsługa tylko plików z Hasselblada; inne rawy nie mają aktywnych cieni, świateł, dystorsji i jeszcze czegoś. Poza tym, pozostałem rzeczy działają ale - tylko na osX-ie, nie pod Windows. Zapewne dlatego, że mak ma wbudowaną prostą wołarkę w system i jakoś to dzięki temu współpracuje.
Szukam jakiejś alternatywy dla LR. Nie mam zamiaru płacić w przyszłości subskrybcji. Mam na razie 6.14, a mój system foto chodzi i chodzić będzie na DNG więc niby stabilna sytuacja, ale nigdy nic nie wiadomo :)

andystar
01-03-2021, 21:02
Darktable (jest po polsku)

https://www.darktable.org/