PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon Z 7II w praktyce forumowiczów



wel
10-01-2021, 12:20
Cześć, wzorem poprzednich pozwolę sobie założyć nowy temat.


Po wielu dniach rozważań, czy zostać w lustrach i zakupić D850 zdecydowałem się na Z 7II + MB-N11 + FTZ, ostatnie lata pracowałem na D750. To moje pierwsze bezlustro.
Z pierwszych bardzo pozytywnych, a nieoczekiwanych zalet - działają na tych samych akumulatorach (chociaż nie można ładować tych z D750 przez USB w MB-N11).
Ponieważ mam kilka szkieł na F w zestawie zakupiłem FTZ i tutaj, póki co przy pracy z 85 1.4G AF-S jestem więcej niż zadowolony z rejestrowanych zdjęć, może zasługa nowości, ale mam nieodparte wrażenie rejestrowania wielu więcej informacji, przejść tonalnych, cieni, no bajka ;)

Bałem się tej zmiany, ale z dnia na dzień przekonuje się bardziej do nowego sprzętu, który wygląda i działa naprawdę pro :)




Ps. Wracam po bardzo długiej przerwie od forum, fajnie tutaj być znowu po latach.
Pozdrawiam, Mateusz.

robanto
10-01-2021, 14:53
Ja planuję, że "Siódemka" - za jakiś czas - zastąpi moje 810, które, nawiasem mówiąc. bardzo lubię.

sufenta
25-03-2021, 21:17
Mam nadzieje, ze tym razem to wlasciwy watek: pisza w internetach, ze z7 ii ma frontfokus (czasami) i ze ta wada po upgradzie nie zniknela- jakie wy macie w tej materii obserwacje?

Jacek_Z
12-07-2021, 21:26
Sufenta - nie miałem i nie mam FF/BF.

Zaczynam się wkurzać. Nie udaje mi się osiągnąć 10 fps. Jakie warunki muszą być spełnione by osiągnąć maksymalna liczbę fps?
Warunków koniecznych jest więcej niż w lustrzankach, może coś mi unika?
Nie chce mi się sprawdzać wszystkich kombinacji, zadam pytania pomocnicze :)
Uwaga, edytowałem ten post, boldem zaznaczyłem prawdopodobnie wymagane ustawienia

1. Zakładam, że czas krótszy niż 1/250s (mylę się, może 1/200, bo teraz jest takie synchro?). (czas krótki to na pewno, ale nie znam czasu granicznego)
2. Migawka pierwsza kurtyna elektroniczna (max 1/2000 niestety) czy w pełni mechaniczna migawka szczelinowa? (czy każda z nich?), czy bezgłośne fotografowanie?
3. Zapis do RAW 12 bit (a RAW + jpg L, Fine?) wymagana kompresja (stratna, bezstratna?) lub jej brak?, (RAW 14 bit ogranicza do 9 fps). Zdaje się, że RAW 12 bit bezstratny.
4. Szkło wyłącznie natywne, Nikkor S? Czy dopuszcza się Nikkory AF-S przez FTZ? (czy wtedy zwalnia?)
5. Czy ważna jest użyta przysłona?
6. Jakie tryby AF mogą być używane by osiągnąć te 10 fps? AF-S, AF-C, pin, pojedynczy punkt czy grupa czy wszystkie? (można AF-C, wszystkie pola, z wykrywaniem oka?).
Zdaje się, że tryb M, tryb AF-S bez znaczenia ile pól AF (???), AF-C tylko z pojedynczym polem.
7. Czy automatyka ekspozycji działa dla każdej z klatek z 10 fps? (zdaje się, że tak, a w mk I nie, brało ekspozycje pierwszej klatki)
8. Czy musi być wyłączony podgląd na żywo? (w MK1 tak, musi, w mk II chyba może być podgląd)
9. Czy ważne jest odszumianie przy wysokich ISO?
10. Czy ważne są jakieś inne funkcje? (np redukcja drgań matrycy, AD-L itp) (podobno wyłączone VR, ale to nie potwierdzone).
11. Zdaje się, że odpada stosowanie lampy błyskowej.

Całkiem możliwe, że nikt nie zna wszystkich ograniczeń, proszę pisać to co się wie, to może sporządzimy pełną listę :)

cz4rnuch
12-07-2021, 22:33
Nie mam więc nie wiem czy to jest, ale w lustrzankach było jeszcze coś takiego jak priorytet ostrości/spustu albo jakoś tak. Myślę, że jeśli w bezlustrach macie to samo to może to wpływać na fpsy.

Jacek_Z
12-07-2021, 23:02
Było, w trybie AF-C domyślnie był (jest :) ) priorytet migawki i tylko tak idzie osiągać max fps. Domyślnie w AF-S był priorytet ostrości i jak aparat nie złapał ostrości to nie wyzwalał migawki, czyli nie mógł mieć wtedy szybkiej serii. Co jest priorytetem w danym trybie szło zmieniać w menu. W lustrzance AF-S z priorytetem ostrości po prostu fizycznie nie może zapewniać max fps.

Zakładam, że musi być tryb AF-C, w pierwszej wersji Z7 dla max fps trzeba było mieć punktowy AF i wyłączony podgląd na żywo. To ostatnie poprawiono w Z7 II. Ale czy trzeba mieć punkt czy można mieć eyefocus?
W Canonach ważne jest jaki stary obiektyw sie podepnie, bo spadają fpsy. Czy w Nikonie tak jest, nie wiem, nie mogę sie doczytać. Czy fps spadną przy ARTach przez FTZ?
Tabelkę ile się osiąga fps dołączono do Z7, ale w Z7II juz tego nie dali w instrukcji. Zresztą ta tabelka sie zajmuje tylko tym czy to NEF 12 czy 14 bit, czy jpg. A o innych ograniczeniach piszą (albo i nie piszą) w innych miejscach instrukcji.
Za czasów lustrzanek te informacje były dostępne dosyć łatwo. Niestety przy bezlustrach i to profesjonalnych modelach piszą niewiele. Na stronie Nikon USA wymieniają dziesiątki opcji filmowania, dziesiątki systemów Wi-Fi jakie obsługuje Z7 II, ale o fps to napisali tyle, że max 10 fps. No cóż, informacje istotne dla fotografa nie są widać ważne, ważniejsze są opcje filmowania. :(
Canon publikuje białe księgi w których opisują każde niuanse, ograniczenia, np w lustrzankach podawano czułość każdego z punktów AF oddzielnie. Brak mi takich ksiąg u Nikona.

OjTam
12-07-2021, 23:09
Ze strony N:

Maks. 10 kl./s., zdjęcia seryjne wolne: około 1–5 kl./s, zdjęcia seryjne szybkie: około 5,5 kl./s (14-bitowy NEF/RAW: około 5 kl./s), zdjęcia szybkie seryjne (wydłużone): około 10 kl./s (14-bitowy NEF/RAW: około 9 kl./s)

Jacek_Z
12-07-2021, 23:11
Tyle to ja wiem. Ale jakie sa ograniczenia? Bo tych 10 fps sie nie osiaga przy każdym z ustawień aparatu. Zresztą w lustrzankach też tak było.

OjTam
12-07-2021, 23:18
Takie info w ang zestawieniu znalazłem:
AF -> MF/AF-S/AF-C single point AF
IQ -> jpg/NEF 12 bit
cicha migawka na off.
Wtedy powinno te max 10fps w H rozszerzony wyciągnąć.

https://download.nikonimglib.com/archive4/nrNrL00G1lTP04Y7KpC75svNJ119/Z7IIZ6II_TG_Setting_En(Pl)01.pdf
strony 34 i 35.

cz4rnuch
12-07-2021, 23:22
...informacje istotne dla fotografa nie są widać ważne, ważniejsze są opcje filmowania. :(Przydatne info dla filmującego jest tak samo dobrze poukrywane, albo jeszcze lepiej. Gwiazdek, ograniczeń itd. jest tu jeszcze więcej a z instrukcji się tego nie dowiesz więc zostają tylko, fora, fejsiki, yutubki, ludzie dobrej woli.

ksh
13-07-2021, 02:47
Co do szybkości serii to czytałem jakiś czas temu że 12bit, bez kompresji, elektroniczna migawka i było też coś o czasie wyliczane ponieważ czas zrzucenia informacji z sensora żeby był gotowy na kolejną ekspozycje plus sama ekspozycja wymaga łącznie więcej czasu, nie pamiętam czy było coś o 1/50s czy 1/100s jako graniczne.
Pozostaje jeszcze kwestia AF i tu nie mam pojęcia co jak wpływa na parametry.

Jacek_Z
13-07-2021, 02:57
Takie info w ang zestawieniu znalazłem:
AF -> MF/AF-S/AF-C single point AF
Hm, pojedynczy punkt w trybie AF-C.
W MF to wiadomo, skoro nie ma AF to nic nie spowalnia. Dziwi AF-S, bo z tego wynika, że osiąga max bez różnicy jaka jest wybrana opcja ilości pól? W lustrzankach AF-S mógł bardzo ograniczać fps. A tu nic?

Z tego wynika, że nie ma 10 fps dla eyefocus :(
ale .. tam piszą, że w pozostałych przypadkach jest okolo 9 fps, a mi to też się nie zgadza z praktyką, z eyefocus nie miałem 9 fps. Coś tam musi jeszcze ograniczać prędkość.

Czy gdzieś napisano czy RAW 12 bit ma być skompresowany czy nie (czy to obojętne?)

- - - - kolejny post - - - - - -
Edit - teraz koesh napisał o nieskompresowanych.
Elektroniczna migawka? Cicha? Nie. Przednia kurtyna? ( :( tylko do 1/2000) czy mechaniczna?




https://download.nikonimglib.com/archive4/nrNrL00G1lTP04Y7KpC75svNJ119/Z7IIZ6II_TG_Setting_En(Pl)01.pdf

No i dlaczego tego nie ma w j. polskim???

krzysztofz24
13-07-2021, 03:21
Tyle to ja wiem. Ale jakie sa ograniczenia? Bo tych 10 fps sie nie osiaga przy każdym z ustawień aparatu. Zresztą w lustrzankach też tak było.

Ale Jacek, ty sobie sam teraz odpowiedziałeś. Nie osiąga się max osiągów przy każdym z ustawień aparatu.
Przeciez jak włączysz RAW+JPG, wysokie ISO i odszumianie i do tego AF-C w jakimś zaawansowanym trybie. No to sry każdy aparat musi zwolnić. I wątpię żeby jakiś producent w instrukcji to podał. Że np jak włączymy RAW+JPG z odszumianie to jakiś ułamek sekundy więcej, zajmie body przetrawienie tego. A te ułamki wpływają na maks osiągi.

Krótki czas, najniższe ISO, mały JPG, AF-S lub brak AF i będzie maks osiągów.
A potem zaczynasz normalnie używać aparat i sam się zorientujesz ile poszczególne "funkcjonalności" zabierają od maks osiągów.

Napisałem tak ogólnie. Ale to się tyczy każdego aparatu praktycznie. Co zresztą sam zapewne wiesz.

lukasz_kk
13-07-2021, 07:32
Jacek_Z może podpytaj Optycznych o ustawienia?

Im się udało osiągnąć 10 fps dla JPG (taka prędkość możliwa jest też dla 12-bit RAW) i 9 fps dla 14-bit RAW z ISO 1600 i migawką mechaniczną 1/1000, ale więcej szczegółów nie podali.

https://www.optyczne.pl/462.3-Test_aparatu-Nikon_Z7_II_U%C5%BCytkowanie_i_ergonomia.html

pysson
13-07-2021, 08:16
Jacku,

potraktuj to jako plotki i niesprawdzone informacje (aparat moja żona ma od wczoraj), ale dla 10 fps spróbuj przestawić D12 - na wyłączone i RAWy 12- bitowe.

candar
13-07-2021, 08:18
No i to jest bardzo dobra ta wiadomość: we wrześniu zostaną udostępnione aktualizacje oprogramowania Nikon Z6II i Z7II z nowym śledzeniem w czasie rzeczywistym (Real-time Tracking and Real-time Eye AF Tracking) https://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=en&u=https://nikonrumors.com/&prev=search&pto=aue

aktualizacje mają pojawić się we wrześniu i wprowadzą nowe śledzenie w czasie rzeczywistym – będzie to prostsza wersja systemu śledzenia w czasie rzeczywistym, który zostanie zaimplementowany w Nikonie Z9 . śledzenie w czasie rzeczywistym Nikona powinno być podobne (ale lepsze) do śledzenia 3D dostępnego w wysokiej klasy lustrzankach cyfrowych. O ile mi wiadomo, Sony jest obecnie jedyną firmą, która oferuje śledzenie w czasie rzeczywistym w niektórych swoich modelach, takich jak a9.


https://www.youtube.com/watch?v=63HkXb3xC5U&ab_channel=SonySupport

A na razie wydano nowe aktualizacje oprogramowania dla aparatów Nikon Z7 II, Z6 II i Z5 https://translate.google.com/translate?hl=pl&sl=en&u=https://nikonrumors.com/&prev=search&pto=aue

Być może niektórzy przestaną w końcu męczyć bułę, że musieli zmienić system oraz Nikona Z6 na Canona R5 (gdzie jedynym najbliższym konkurentem Z6 był i jest Canon R również z 2018 r).

pysson
13-07-2021, 08:36
Inne ograniczenia dla max fps:
- czas nie dłuższy niż 1/1250
- VR wyłączony

- - - - kolejny post - - - - - -

- migawka mechaniczna
- AFC tylko z pojedynczym punktem
- Flicker reduction ( nie wiem jak to jest w polskim menu) - wyłączona

pysson
13-07-2021, 11:21
W centrum pobierania Nikona jest "Setting Guide (For Still Photography)".
Na stronach 32-35 są podane wymagania dla max fps.
Potwierdza się wpływ ustawień wyświetlacza na szybkostrzelność.

Jacek_Z
13-07-2021, 11:54
Ale Jacek, ty sobie sam teraz odpowiedziałeś. Nie osiąga się max osiągów przy każdym z ustawień aparatu.
Że np jak włączymy RAW+JPG z odszumianie to jakiś ułamek sekundy więcej, zajmie body przetrawienie tego. A te ułamki wpływają na maks osiągi.

Napisałem tak ogólnie. Ale to się tyczy każdego aparatu praktycznie. Co zresztą sam zapewne wiesz.
1. Ja sobie nie odpowiedziałem. Za zapytałem kiedy się osiąga max osiągów w konkretnym aparacie, Nikon Z7 II. W tym modelu, nie ogólnie.
2. Mozna się zdziwić z tym uogólnianiem, szczególnie przekładając na bezlustra wszystko to co pamiętamy z lustrzanek.
Juz nawet w lustrzankach odszumianie w pewnych modelach miało wpływ na fps, ale w nowszych już nie miało wpływu.


Inne ograniczenia dla max fps:
- czas nie dłuższy niż 1/1250
- VR wyłączony

- migawka mechaniczna
- AFC tylko z pojedynczym punktem
- Flicker reduction ( nie wiem jak to jest w polskim menu) - wyłączona
VR wyłączony? Gdzie to napisano?
No i co do wyświetlania mam sprzeczne info.


W centrum pobierania Nikona jest "Setting Guide (For Still Photography)".
Na stronach 32-35 są podane wymagania dla max fps.
Potwierdza się wpływ ustawień wyświetlacza na szybkostrzelność.
W pewnym artykule (juz nie kojarze gdzie) napisano o wpływie wyświetlania na fps w modelach Z6 i Z7, ale tam też napisano, że właśnie w Z6 II i Z7 II właśnie to wyeliminowano.
Te Setting Guide to masz inne czy to co OjTam?
W tym co napisano w Guide linkowanym przez OjTam napisano, że przy H extended (czyli max fps) jest lag w wizjerze, a nie że przez to nie jest osiągane max fps. Wyświetlanie a fotografowanie to nie to samo.

pysson
13-07-2021, 12:38
W tym co napisano w Guide linkowanym przez OjTam napisano, że przy H extended (czyli max fps) jest lag w wizjerze, a nie że przez to nie jest osiągane max fps. Wyświetlanie a fotografowanie to nie to samo.

Masz rację.


Nikon’s frame rate specifications are made with the camera
set to manual exposure, manual focus, and a shutter speed
of 1/250 second or faster, and without VR being active. If
you’re using automatic exposure modes, slower shutter
speeds, using VR, or light is too dim for optimal autofocus,
you may experience frame rates lower than Nikon specifies.

Chyba pozostaje sprawdzić w praktyce jak poszczególne zmiany wpływają na fps.

Jacek_Z
20-01-2022, 16:44
Jest aktualizacja softu do Z7 II - 1.31.
https://downloadcenter.nikonimglib.com/en/download/fw/435.html
Poprawia AF punktowy w słabym świetle.