PDA

Zobacz pełną wersję : CFexpress działające na Nikon Z



ksh
04-01-2021, 18:05
Takie karty miałem i potwierdzam ich działanie na Nikon Z6 z oprogramowaniem v3.0 i obecnie v3.2 ale chyba nic nie wnosi co do kompatybilności.
Część z nich mogę sprawdzić dokładniej ale czekam na czytnik CFe dobrej jakości.

Sandisk Extreme Pro CFexpress
64GB

Lexar Pro 2933x CFexpress
128GB

Sony TOUGH CFexpress
128GB

ProGrade Gold CFexpress
128GB

Integral Ultima X CFexpress
128GB

Nikon 440/400 XQD
64GB

Sony G 440/400 XQD
120GB
128GB

Lexar Pro 1400x XQD
32GB

Lexar Pro 2933x XQD
32GB

kolormax
04-01-2021, 19:38
Mogę dorzucić informację, że SONY XQD S series 180 MB/s o pojemności 64GB działa na Z6.

- - - - kolejny post - - - - - -

Aczkolwiek czytnik LEXAR LRWXQDU-7000 Rev A jej nie czyta.

- - - - kolejny post - - - - - -

Zgrywanie tylko po kablu.

zotornik
05-01-2021, 13:40
Idę dziś do sklepu i ... mała zagadka, są aż trzy wersje tej samej karty:

1. SanDisk CFexpress Extreme Pro Type B 128GB SDCFE-128G-GN4NN (1700 MB/s)
2. SanDisk CFexpress Extreme Pro Type B 128GB (1700 MB/s)
3. SanDisk CFexpress Extreme Pro Type B 128GB SDCFE-128G-GN4IN (1700 MB/s)

Z tym, że przy pierwszej (wersja GN4NN) widnieje opis kompatybilna z Z7 / Z6 (to się powtarza w różnych sklepach)

Teoretycznie wybór jasny, a do tego ww. jest tańsza o 100 zł od dwóch pozostałych.
Natomiast ciekawi mnie o co tu chodzi i czy w takim razie dwie pozostałe, mogą mieć problem z kompatybilnością?


p.s.
Aha, do kompletu informacji - karta ma trafić do Z6II

JK
05-01-2021, 14:13
No rzeczywiście to CFexpress to jakaś straszna taniocha jest. A tyle było marudzenia, że XQD jest beee i do niczego, bo jest drogie, a to nowe cudo wcale nie jest tańsze.

ksh
05-01-2021, 15:27
Idę dziś do sklepu i ... mała zagadka, są aż trzy wersje tej samej karty:

1. SanDisk CFexpress Extreme Pro Type B 128GB SDCFE-128G-GN4NN (1700 MB/s)
2. SanDisk CFexpress Extreme Pro Type B 128GB (1700 MB/s)
3. SanDisk CFexpress Extreme Pro Type B 128GB SDCFE-128G-GN4IN (1700 MB/s)

Z tym, że przy pierwszej (wersja GN4NN) widnieje opis kompatybilna z Z7 / Z6 (to się powtarza w różnych sklepach)

Teoretycznie wybór jasny, a do tego ww. jest tańsza o 100 zł od dwóch pozostałych.
Natomiast ciekawi mnie o co tu chodzi i czy w takim razie dwie pozostałe, mogą mieć problem z kompatybilnością?


p.s.
Aha, do kompletu informacji - karta ma trafić do Z6II

Teoretycznie wszystkie powinny być zgodne, wątpię żeby Sandisk zrobił jakieś dziwne modele z różnymi kontrolerami PCIe NVMe, a że coś jest opisane że ma zgodność to pewnie kwestia daty produkcji bo te karty pojawiły się zaraz po premierze pierwszych Z6/Z7 i nie obsługiwały jeszcze CFe.

- - - - kolejny post - - - - - -


No rzeczywiście to CFexpress to jakaś straszna taniocha jest. A tyle było marudzenia, że XQD jest beee i do niczego, bo jest drogie, a to nowe cudo wcale nie jest tańsze.

CFe kosztują tyle samo co podobne SD.

JK
05-01-2021, 16:05
No to o co była ta cała batalia, że niby XQD są drogie?
Dziś XQD Sony 64GB kosztuje 630-650 PLN, a CFexpress SanDisk 64GB 730-750 PLN. Widzisz tu jakąś istotną różnicę na niekorzyść XQD?

stx
05-01-2021, 16:45
Idę dziś do sklepu i ... mała zagadka, są aż trzy wersje tej samej karty:

1. SanDisk CFexpress Extreme Pro Type B 128GB SDCFE-128G-GN4NN (1700 MB/s)
2. SanDisk CFexpress Extreme Pro Type B 128GB (1700 MB/s)
3. SanDisk CFexpress Extreme Pro Type B 128GB SDCFE-128G-GN4IN (1700 MB/s)

Z tym, że przy pierwszej (wersja GN4NN) widnieje opis kompatybilna z Z7 / Z6 (to się powtarza w różnych sklepach)

Teoretycznie wybór jasny, a do tego ww. jest tańsza o 100 zł od dwóch pozostałych.
Natomiast ciekawi mnie o co tu chodzi i czy w takim razie dwie pozostałe, mogą mieć problem z kompatybilnością?


p.s.
Aha, do kompletu informacji - karta ma trafić do Z6II

https://www.optyczne.pl/14937-nowo%C5%9B%C4%87-Karty_CFexpress_SanDisk_kompatybilne_z_bezlusterko wcami_Nikona.html

Chodzi o numer seryjny karty
Generalnie ja używam wersję XXXIN 128GB na Z7 i działa.

ksh
05-01-2021, 17:34
Potwierdzam 64GB numer seryjny "xxxNN" działa na Z6, tylko że jeśli "xxxIN" też działają to może były produkowane przed ogłoszeniem kompatybilności ?

- - - - kolejny post - - - - - -


No to o co była ta cała batalia, że niby XQD są drogie?
Dziś XQD Sony 64GB kosztuje 630-650 PLN, a CFexpress SanDisk 64GB 730-750 PLN. Widzisz tu jakąś istotną różnicę na niekorzyść XQD?
Skąd ty masz takie dziwne ceny, zerknij na amazon z dostawą do Polski i nie sugeruj się 64GB bo produkcja masowa ruszyła CFe 128GB i ewentualnie 256GB jak np najtańszy Transcend.

zotornik
05-01-2021, 17:52
Dzięki za odpowiedź.
Pozostał jeszcze dylemat 64 czy 128?
I nie o pojemność tu chodzi, a o różnicę w szybkości odczyt/zapis jaka jest pomiędzy tymi wielkościami w kartach SanDisk.

Często mówimy lepiej dwie mniejsze, niż jedną duża - OK zgadzam się z ideą, tylko czy ta "wolniejsza" poradzi sobie z 4K 60 gdyby mi się zachciało takiego luksusu?

ksh
05-01-2021, 18:51
Poradzi sobie nawet XQD 210 MB/s, wiec jak widzisz jest to niestety przerost formy nad treścią :)
Nikon Z nie potrzebuje takich prędkości jakie oferuje XQD, a nawet CFe, zyskujesz na szybkości serii póki się bufor nie zatka, jesli używasz czytników to masz błyskawiczne zgrywanie ale jak przez wifi to nie ma różnicy.
Ja bym wolał kupić jedną większą, na co ci dwie jeśli slot masz jeden i tu pojawia się uszczęśliwienie na siłę jednym slotem SD w dwójkach, na co to komu, nie lepiej było dać dwa sloty CFe jeśli już temat backup jaki wymagają zawodowcy, chyba że chodzi o dziadowanie starymi kartami SD i olanie całkiem nośnika XQD/CFe ?

ksh
05-01-2021, 19:45
47040 47041 47043 47042 47044

zotornik
14-01-2021, 10:24
Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka jest i ciężko z tym dyskutować ;) Przez 16 lat w moich cyfrówkach goszczą "czarne" SanDisk-i i tak pozostało.
Wybór padł na SanDisk CFexpress Extreme Pro Type B 128GB w wersji SDCFE-128G-GN4NN, karta trafiła do Z6II i robi co ma robić :)

adalbert7
14-01-2021, 10:56
Ja bezproblemowa używam Lexar Professional 128GB CFexpress Type B 1750 / 1000 MB/s.
Przed aktualizacją softu (w D500) widziało mi tylko XQD i też mam Lexara 64GB

dodek200
14-01-2021, 20:59
jakby co to nawet taki antyk bezproblemowo nagrywa 4K na Z6, tylko długa seria szczytuje sie nawet do 10sek

https://www.fotoaparaciki.pl/pl/p/Karta-pamieci-Sony-XQD-M-32GB-440-mbs-/18075

AnuBezsenny
27-01-2021, 01:33
Oto lista kompatybilnych kart CF z 6 II i 7 II

https://www.nikonimgsupport.com/na/NSG_article?articleNo=000042520&configured=1&lang=en_SG&sfdcIFrameOrigin=null#gen2cfe


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

ksh
27-01-2021, 10:45
Tam jest wiele nieścisłości, brak wielu modeli jakie działają i są na rynku, wiele kart w nowych rewizjach ma inne numery seryjne niż podają.

ksh
26-02-2021, 21:17
Żeby się przyzwyczaić do nazewnictwa i skrótów jakie się używa, CFexpress obecnie ma dwa rodzaje:
CFX A - Sony ( CFexpress Type A )
CFX B - Nikon, Panas, Canon ( CFexpress Type B )

Dodatkowo pełna kompatybilność w Nikon, Panas, Canon wymaga kart rev.2 co czesto jest u każdego producenta podawane, karty starsze mogą działać sporo wolniej ponieważ mają pierwsze kontrolery PCie i NVMe.

Potwierdzone działanie na Nikon Z:

48947

Karta występuje w wersji 64, 128, 256, 512GB i 1TB, najkorzystniej wychodzi model 128GB i obecnie bez zniżek i kuponów wychodzi 480zł.
Z tego co opisują ludzie jest to karta oparta na modelach Lexar, który jak wiemy został wykupiony przez Chińskiego giganta.

zotornik
27-02-2021, 11:48
Żeby się przyzwyczaić do nazewnictwa i skrótów jakie się używa, CFexpress obecnie ma dwa rodzaje:
CFX A - Sony ( CFexpress Type A )
CFX B - Nikon, Panas, Canon ( CFexpress Type B )

...

W uzupełnieniu dodam, iż typy A i B mają również zupełnie inne wymiary:

typ A wymiary (DxSxW): ok. 28,0 x 20,0 × 2,8 mm
typ B wymiary (DxSxW): ok. 38,5 x 29,6 x 3,8 mm

Jacek_Z
25-04-2021, 12:56
Szukając kart CFexpress znalazłem karty AgfaPhoto. W naszym internecie nic o nich nie znalazłem. Na dprev w jakimś wątku pisano o nich. Ktoś napisał, że wątpi w deklarowaną szybkość, bo czegos tam mu nie zapisała. Inni wzięli te karty w obronę, pisząc, że sa OK.Jeszcze kto inny, że te karty mają różne kontrolery i zależy na jakie się trafi. Generalnie spekulacje a nie fakty.
Kupiłem 256 GB za .. 850 zł. Karta ma zapis 1200 MB/s odczyt 1700 MB/s. Zrobiłem ponad 4 sekundową serię 10 fps (RAW + JPG) - 45 plików z matrycy 45 Mpx. Te 3 sekundy aparat trzymał 10 fps, potem chyba zwolniło przez zajęty bufor. Zrzut na kartę trwał kila sekund (6?).
Sandisk o takich parametrach kosztuje 1999 zł. Anglebird, który zrobił duży szum wkoło swoich kart, rozdając je youtuberom, influencerom i portalom kosztuje też sporo więcej.

ksh
25-04-2021, 16:48
Agfa, Transcend i Manfrotto w CFexpress to podobno ten sam produkt z różnymi naklejkami, na Nikona wszystkie działają, problemy mają Canony, trzeba szukać po numerach seryjnych tak jak Sandisk i ProGrade ( w Nikon i Canon ), które to karty na początku produkcji nie były w pełni zgodne co szybko poprawili.

Lukasz_85
24-05-2021, 18:51
Agfa, Transcend i Manfrotto w CFexpress to podobno ten sam produkt z różnymi naklejkami, na Nikona wszystkie działają A kto jest ich dawcą? :D To jak z dyskami SSD MICRON, które są tańsze od Cruciala a to jednak to samo?

ksh
24-05-2021, 19:21
Mało informacji jest, szukałem sporo i póki co pewne jest tylko że żaden producent jeszcze nie wpakował do kart CFexpress nic gorszego od pamięci MLC, a najczęściej są to SLC, czyli obie bardzo dobre, pewne i z dobrym kontrolerem łatwe do odzysku danych zwłaszcza SLC, w kompach/laptopach uzywamy zazwyczaj gorszych TLC i jest ok.
Transcend podobno jest na MLC od hynix, który jako jeden z nielicznych produkuje te kości od dłuższego czasu.

Krzysztofh
25-05-2021, 07:18
Jest teraz dobra cena na AgfaPhoto High Speed CFexpress Morele.net

ptr07
06-06-2021, 15:54
Jest teraz dobra cena na AgfaPhoto High Speed CFexpress Morele.net

Ktoś testował tą kartę z Z6? Nie sprawia żadnych problemów?

Lukasz_85
18-06-2021, 08:19
Kolejna tania marka do przetestowania :D PERGEAR CF Express

https://nikonrumors.com/2021/06/17/the-cheapest-cfexpress-type-b-memory-cards-are-from-pergear.aspx/

52699

PC_
05-07-2021, 15:21
Mógłby ktoś polecić jakiś czytnik kart CFexpress typu B o sensownym stosunku ceny do jakości działający na MacOS? Będzie używany w terenie, więc niezbyt duże rozmiary mile widziane. Jeśli to istotne to kartą będzie prawdopodobnie AgfaPhoto CFexpress 256 Gb 1700/1200.

PC_
13-08-2021, 17:08
Jest teraz dobra cena na AgfaPhoto High Speed CFexpress Morele.net


Ktoś testował tą kartę z Z6? Nie sprawia żadnych problemów?

Na Z6 II nie działa:

54868

54869

Jacek_Z
13-08-2021, 23:54
To ciekawe, bo mi dokładnie taka karta działa na Z7 II.

PC_
27-08-2021, 14:42
Trzeba było sformatować kartę w komputerze przed włożeniem jej do aparatu - teraz działa.

markB
28-08-2021, 13:29
A to dziwne. Mam CFEx Sony i nie musiałem jej formatować w komputerze, żeby działała w aparacie.

Krzysztofh
28-08-2021, 14:26
Ja ostatecznie zdecydowałem się na Sandisca. Nidy nie miałem z tą firmą kłopotów.
Co do formatowania, zawsze formatuję kartę ale w aparacie, to najmniejsze prawdopodobieństwo problemów ze zdjęciami.

ksh
28-08-2021, 16:23
Ja miałem przypadek że karta CFexpress była formatowana w Canonie i tam nie działała mimo formatu w kompie itd, trafiła do mojego Z7 i tu nie działa, nie da się formatować ale po formacie w kompie już było ok, na Canonie R nadal nic, to była 128GB ProGrade Gold.

Jacek_Z
28-08-2021, 22:59
Ja na pewno nie formatowałem w kompie, bo przez jakiś czas nie miałem czytnika.
Nawet nie jestem pewien czy formatowałem ją w aparacie. Chyba można było robić na niej zdjęcia od razu po włożeniu.

ksh
29-08-2021, 10:35
Jak kupiłem nową ProGrade to po włożeniu z aparatu można było robić zdjęcia, zapobiegawczo zaraz zrobiłem format, jak karta trafiła do aparatu Canon R potem już nie była widoczna przez mój aparat, może ta Agfa była ze zwrotu jakiegoś i ktoś wkładał ją do Canona czy Panasa itp ?

Jacek_Z
30-08-2021, 01:02
Co prawda nie CFexpress ani XQD, ale kartę SD przekładałem między różnymi modelami Nikona i Canona, bez formatowania i każdy z aparatów zakładał sam swoje katalogi, podkatalogi.
Jak się wkłada kartę to mruga dioda, że karta pracuje.

markB
30-08-2021, 11:40
U mnie to samo - wsadziłem CFExpress do D850 i zadziałała od razu bez formatowania.

Agraf
22-09-2021, 12:25
Zamierzam kupić z6, zanim jednak kupiłem body zamówiłem CFExpress agfaphoto 256 gb. Przyszła dzisiaj rano, pojechałem do kumpla aby sprawdzić u niego, czy wszystko ok i zonk. Karta czasem działa, a czasem aparat wyrzuca błąd karty. Dodam, że aparat kolegi jest zaktualizowany. Do zastosowań komercyjnych przynajmniej ta moja się nie nadaje. Karta po włożeniu do aparatu została sformatowana. Miał ktoś podobnie?

Zdebik
22-09-2021, 12:27
Zamierzam kupić z6, zanim jednak kupiłem body zamówiłem CFExpress agfaphoto 256 gb. Przyszła dzisiaj rano, pojechałem do kumpla aby sprawdzić u niego, czy wszystko ok i zonk. Karta czasem działa, a czasem aparat wyrzuca błąd karty. Dodam, że aparat kolegi jest zaktualizowany. Do zastosowań komercyjnych przynajmniej ta moja się nie nadaje. Karta po włożeniu do aparatu została sformatowana. Miał ktoś podobnie?Kup lexara i powinno być po problemie.

ksh
22-09-2021, 12:54
Zamierzam kupić z6, zanim jednak kupiłem body zamówiłem CFExpress agfaphoto 256 gb. Przyszła dzisiaj rano, pojechałem do kumpla aby sprawdzić u niego, czy wszystko ok i zonk. Karta czasem działa, a czasem aparat wyrzuca błąd karty. Dodam, że aparat kolegi jest zaktualizowany. Do zastosowań komercyjnych przynajmniej ta moja się nie nadaje. Karta po włożeniu do aparatu została sformatowana. Miał ktoś podobnie?

Jeśli aparat ma problemy z kartą to ewidentnie wadliwa sztuka.

Lexar/ProGrade polecam tak samo jak Sony i Sandisk, z tańszych Transcend.

Lukasz_85
22-09-2021, 15:57
Znów coś wklejam do dyskusji z grupy fb Nikon Z - Polska, opinia o kartach AgfaPhoto.

https://www.facebook.com/groups/nikonzpl/posts/833065517393665/


Grzesiek Janowski
Zakupiłem najtańszą kartę CFExpress 256GB - a mianowicie AgfaPhoto i postanowiłem podzielić się opinią.
Po krótkim researchu, dowiedziałem się, że dystrybutor tej karty (Lupus Media) to ten sam który zajmuje się pamięciami Kioxia (czyli dawnej Toshiby), co w sumie jeszcze bardziej mnie przekonało. Kupiłem Agfę nie tylko z powodu, niskiej ceny, ale też dlatego, że po fali zgłaszanych problemów z kartami CFExpress innych firm, po prostu stwierdziłem, że widocznie nie warto przepłacać.
Cena za 256GB to 850 zł (cena z lipca, obecnie można znaleźć za 818 zł), czyli połowę mniej niż za Sandiska oraz ok. 450 zł mniej niż słynny Angelbird o tej samej pojemności.
A więc po kolei: Karta jest rzecz jasna plastikowa, ale przód, boki i tył są "owinięte" cienką blaszką. Na pewno nie sprawia wrażenia pancernej, ale też nie można o niej powiedzieć, że rozleci się w dłoniach.
Pierwsze co zrobiłem to sformatowałem kartę w z6ii i zrobiłem ok 400 zdjęć - zero zadyszki, nawet szybka seria nie zapełnia bufora. Co ciekawe (i wcale nie takie oczywiste), na karcie były wszystkie zdjęcia. W dodatku żadne nie było w żaden sposób uszkodzone!?
Dobra, teraz testy prędkości. Deklarowany odczyt do 1700 MB/s natomiast zapis do 1200 MB/s, czyli nieźle. Karta już siedzi w czytniku unitek na usb-c. Startuję CrystalMarka i zonk. No kurde, "TROCHĘ" mniej niż deklarowane wartości - odczyt 1011 MB/s, a zapis 318 MB/s (czyli 4 razy mniej niż deklarowane!!!). Na drugim kablu dołączonym do czytnika (zwykłe usb 3.0) jest jeszcze gorzej. Smuteczek. Powoli zastanawiam się nad odesłaniem. Niestety nie mam innego czytnika, żeby przetestować, czyja to wina konkretnie i się wstrzymuję ze zwrotem.
Nic to, testuję dalej - aparat na statyw i nagrywanie w 4K. Łącznie 4 filmy po 30 min non-stop. Wszystko się nagrało. Zero ostrzeżeń , że karta za wolna albo przegrzana. Obudowa karty gorąca, jednak nie parzyła w paluchy. Jest git.
Podumowując: kartę kupiłem z myślą bardziej jako backup do sprawdzonej SD Sandiska Pro Extreme. Od lipca całą kartę Agfy zapisałem 5 razy i nie straciłem żadnego zdjęcia, nie miałem żadnych errorów, nie połamała się. Martwi mnie wolny zapis, jednak karta radzi sobie z zapisem w 4K bez problemu, więc nie wnikam, po prostu postaram się ogarnąć inny czytnik i/albo spróbować na innym kompie.
Generalnie, póki co nie zawiodła i jestem zadowolony.

Agraf
22-09-2021, 16:45
No ja zwróciłem, nie chciałem ryzykować. Kartę wkładałem do aparatu i wyjmowałem ponad 20 razy i było, co najmniej z 7 errorów. Nie wyobrażam sobie tego w pracy. Coś mi się obiło o uszy, że był podobny problem z jakąś serią sandiska.

ksh
22-09-2021, 16:49
Sandisk dopiero w nowych rewizjach numer seryjny "xxxNN" jest zgodny z aparatami Nikon i Canon.

Kwestia szybkości to czytniki, u mnie tylko czytnik w komputerze wpięty na szynę PCIe ma prędkości zbliżone do tego co na papierze.
CFexpress Agfa to niestety kości TLC ale mimo to nie powinno być problemów, jeśli są to unikać nie wiele drożej można kupić "normalne" jak Lexar/ProGrade czy Sony i Sandisk, które są na MLC z dobrymi kontrolerami i z dobrym softem do odzyskiwania uszkodzonych plików.