PDA

Zobacz pełną wersję : Śluby - tani nikon z6 czy drogi z6II ?



Grzegorz_d
02-01-2021, 22:12
Witam wszystkich serdecznie,
Proszę o poradę do użytkowników nikona z6.
Zastanawiam się nad zakupem pierwszego bezlustra, którego będę używał na ślubach ponieważ mój D800 powoli kończy życie i tutaj mam dylemat mam do wyboru już teraz zakup nikona z6 za kwotę 6500 wraz z adapterem FTZ, lub odczekam jeszcze 4 miesiące i zakupię z6II za dużo więcej.
dylemat jest taki że nie wiem czy poprawili AF w z6II a na nim mi najbardziej zależy przy zdjęciach dynamicznych na sali i w plenerze, resztę czyli dodatkowy slot na karty nie potrzebuję, zdjęcia kopie zapasowe będę zgrywał bezpośrednio na telefon podczas pracy aparatem, dlatego zastanawiam się czy się opłaca dołożyć do z6II czy może kupić z6, albo zmienić system na sony i kupić szkła sigmy???
Pozdrawiam,
Grzegorz

ksh
03-01-2021, 01:52
Witaj, namieszam ci jeszcze bardziej bo obok Nikona i Sony masz jeszcze Canona :)
Jeśli AF z D800 jest dla ciebie wystarczający to każdy nowszy sprzęt tylko będzie lepszy ale czy cofnięcie się do 24Mpix będzie ok to juz nie wiem.
Póki co między Z6 i Z6II nie ma różnicy ale będzie i to na 100%, tylko że jeśli uważasz że w Z6 coś musza poprawiać z af to może jednak lepiej D850 ?

JK
03-01-2021, 12:19
.... Póki co między Z6 i Z6II nie ma różnicy ale będzie i to na 100%, tylko że jeśli uważasz że w Z6 coś musza poprawiać z af .....
A skąd on niby ma to wszystko wiedzieć. Nie używał jednego, nie używał drugiego, czyli nic nie wie, ale oczywiście według reguł panujących na tym forum ma wszelkie niezbędne narzędzia do wypowiadania wiarygodnych i jedynie prawdziwych twierdzeń oraz przeprowadzania dogłąbnych analiz, testów i porównań (oczywiście na podstawie internetowych mądrości). A odpowiedź jest banalnie prosta. Bierzesz dużo kasy za te śluby, to kupuj Z6II. Bierzesz mało kasy, to kupuj Z6. Oba będą wystarczająco dobre. A tymi 24Mpix nie ma co się martwić. No chyba że dajesz zleceniodawcom zdjęcia w formacie 100x70. Wtedy to może być istotne i może warto zmienić zainteresowania na Z7 i Z7II. Tyle, że to jeszcze więcej kasy.

ksh
03-01-2021, 12:33
Pytający napisał jasno że nie wie czy poprawili AF, więc chyba ma jakąś wiedzę że Z6 ma słaby AF i dlatego sugeruję D850.

Grzegorz_d
03-01-2021, 12:56
Posiadam jeszcze nikona D750 i same szkła systemowe dlatego chciałbym zostać raczej przy nikonie, na pewno decyzja jest że kupię bezlusterkowca tylko jeszcze nie wiem który model, wczoraj pooglądałem troszkę różnych testów zagranicznych na youtube np. Jareda Polina ( https://www.youtube.com/c/froknowsphoto/videos ) i widzę że w porównaniu do innych systemów nikon leży i kwiczy jak ranne zwierzę co do AF, natomiast ergonomia pracy wizjer i wyświetlacz plus kolor RAW wszyscy zachwalają, ja się martwię przede wszystkim o pracę pod ostre światło w trudnych warunkach czyli sala i taniec lub wieczorny plener, dlatego poprosiłem o opinie użytkowników, aktualnie czytam wątek o Z6 i dużo już się dowiedziałem a nie chce wdepnąć w bagno i denerwować się sprzętem podczas zlecenia, dlatego jeszcze mam mega zagwozdkę czy nie kupić sony wraz z 1 szkłem do niego np. SIGMA 35MM F1.2 A DG DN SONY, i zacząć nową przygodę z nowym systemem, z drugiej strony wiem że nikon wypuści niedługo profesjonalne szkła do aparatów Z, ale raczej nie dogoni canona i sony sprzętowo przez najbliższe lata a złe decyzje bolą!

nimnull
03-01-2021, 14:27
Nie powiedziałbym, żeby Z6 leżał i kwiczał - AF działa.
Apetyt natomiast rośnie w miarę jedzenia i jeżeli już jest wykrywanie twarzy, oka to chciałoby się, żeby AF działał bezbłędnie albo chociaż zbliżał się do 100%.
Tego nie zauważyłem, ale aktualnie fotografuję moim zdaniem najcięższy temat ... dwuletnią córkę.
Praca na szkłach przez adapter, też moim zdaniem to tylko proteza - bezgłośnie działanie szkieł natywnych.
Jeżeli miałby zarabiać na zdjęciach, absolutnie nie patrzyłbym na markę a wyłącznie na to co ma do zaoferowania konkretny system - cena i możliwości.
Na jakość obrazka raczej nie będziesz narzekał, niezależnie co kupisz.
Może warto wypożyczyć sprzęt, który Cię interesuje i samemu się przekonać.
No i pytanie co nazywasz profesjonalnymi obiektywami? Swoją "świętą trójcę" już Nikon wypuścił.
Pozdrawiam Mirek

Grzegorz_d
03-01-2021, 14:44
Dziękuję Mirku za odpowiedz, oczywiście co do leżenia nikona to tylko porównując go z obecnym królem AF w bezlustrach, którym okazuje się być canon dzięki zastosowaniu procesora z topowej lustrzanki, a co do obiektywów na które czekam to jasne stałki pod nikona Z, dlatego zastanawiam się nad sony dla którego Sigama wyprodukowała super jasne szkła o których wspominałem w poście wyżej, dalej czekam na opinię o pracy pod jasne Światło, lub chociaż w warunkach dynamicznych jak on się zachowuje czy długo ustawia ostrość ?

poste
03-01-2021, 16:53
... co do obiektywów na które czekam to jasne stałki pod nikona Z...
Widzisz gdzieś w Z lens roadmap (https://nikonrumors.com/2020/11/19/nikon-updated-their-z-lens-roadmap-with-silhouettes-of-upcoming-nikkor-lenses.aspx/) te jasne stałki? Póki co w przedsprzedaży jest 50/1.2 za 11k.

Myszowor
03-01-2021, 17:08
Witaj. AF w Z6 jest już po poprawkach i jest bardzo dobry w każdym świetle , jest lepszy niż w D800 - posiadałem oba te aparaty, a aktualnie przesiadłem się na Z7 i proponował bym zastanowić się nad Z7.
Szkła podpinasz przez FTZ i wszystko działa jak powinno, a nawet lepiej niż na lustrzankach.

ksh
03-01-2021, 18:04
...porównując go z obecnym królem AF w bezlustrach, którym okazuje się być canon...:smile:
Ciekawa dyskusja sie robi.

JK
03-01-2021, 18:56
Czyli jednak miałem rację?

ksh
03-01-2021, 19:03
Chyba tak :)

Schodząc na ziemię i do tematu na poważnie to trzeba zawsze brać pod uwagę jakie masz obiektywy albo jakie planujesz kupić i czy będą wtedy działały z danym aparatem, AF w topowych modelach Nikon, Canon, Sony są porównywalne ale ergonomia ( i nie chodzi tylko o sam grip itp ) czy funkcjonalność jest już bardzo różna.
A może jeśli nie robisz długich serii i zależy ci na SD to bierz Z5 ?