PDA

Zobacz pełną wersję : Zdjęcie tekstu na monitorze komputera jak sfotografować.



Mario11
17-12-2020, 22:11
witam,

Po wielu nieudanych próbach zwracam się o pomoc. W czytelni jest bezpłatny dostęp do dokumentów w PDF ale próba ich sfotografowania (można) wychodzi fatalnie, nie wiem czy wina monitorów w czytelni, ale zdjęcie wykonane nikonem P7800 ma fale i samo zdjęcie jest także według mnie za ciemne, podłóg tego co jest na monitorze. Czy może możecie wskazać czy może odpowiednie dobranie parametrów pozwoliło by wykonać lepsze zdjęcia. Później chcę to wydrukować nie bankrutując na tonerze.

ksh
17-12-2020, 22:20
Próbowałeś skanera tekstu na fonie, jest sporo fajnych appek, które radzą sobie nawet z tekstem na monitorze.

jurkarol
17-12-2020, 22:41
Apka Office lens - opcje skanowania czyli robi fotki, rozpoznaje granice tekstu dokumentów, wizytówek.
Całe dokumenty i stosy rachunków z delegacji tak przerobiłem

TOP67
17-12-2020, 22:46
Te fale to najprawdopodobniej Mora. Można jej uniknąć zmieniając skalę odwzorowania, czyli obejmując więcej niż sam ekran.
Natomiast jasność można zmienić przez korektę ekspozycji. Domyślnie aparat dąży do naświetlenia białej kartki jako 18% szarości.

Mario11
17-12-2020, 23:33
Te fale to najprawdopodobniej Mora. Można jej uniknąć zmieniając skalę odwzorowania, czyli obejmując więcej niż sam ekran.
Natomiast jasność można zmienić przez korektę ekspozycji. Domyślnie aparat dąży do naświetlenia białej kartki jako 18% szarości.

Nie uda się bo kartka z teksem PDF jest na środku monitora , musiał bym później z każdym zdjęciem osobno bawić się aby je wykadrować by pozostała sama kartka i mógł ją wydrukować.

- - - - kolejny post - - - - - -

wgrałem i jutro spróbuję ale nie wiem czy da radę zdjęcie z monitora zrobić bez efektu Mora jak pisał TOP67.

jurkarol
18-12-2020, 00:40
Mora na zdjęciach monitora będzie

fafniak
18-12-2020, 10:14
zależy od pokrywania się linii matrycy i linii monitora
Zmiana proporcji może wiele wnieść

- - - - kolejny post - - - - - -

proszsz :
46388

- - - - kolejny post - - - - - -

a tu po zbliżeniu aparatu już mamy trochę :
46389

- - - - kolejny post - - - - - -

Czyli musisz zmieniać odległość bez zmiany ogniskowej
1/50
1/100
a dla monitorów o odświeżaniu w okolicach 60 Hz - 1/60

- - - - kolejny post - - - - - -

Jeżeli chcesz zrobić zbliżenie - raczej powiększaj na monitorze a nie przybliżając aparat

Marianx
18-12-2020, 11:02
Czy nie masz możliwości zrobić zrzut (screen) ekranu do pliku np jpeg? Przecież to się robi szybciej niż trwa całe kadrowanie i fotografowanie. A jakość zdjęcia jest nieporównywalnie lepsza.
PozdrawiaM.

fafniak
18-12-2020, 11:17
Jeżeli jest to ogólna czytelnia to instalowanie czegokolwiek (jakiś program/wtyczka) jest zakazane

TOP67
18-12-2020, 11:34
Wtedy o wiele łatwiejsze było by skopiowanie PDF. Ale nie da się.

markB
18-12-2020, 13:27
Rób na manualu i ustaw odpowiedni czas w stosunku do przeplotu monitora. Ja w bibliotece robiłem przy 1/80 sek i było OK, chociaż mora zawsze była, ale niespecjalnie przeszkadzająca. Łatwo się jej pozbyć w postprodukcji.

TOP67
18-12-2020, 14:18
Przy monitorach LCD nie ma znaczenia czas. One pokazują obraz w sposób ciągły, a czas odświeżania dotyczy jedynie zmiany zawartości, która tu nie występuje.

Przeplot był stosowany w monitorach CRT.

david555
18-12-2020, 14:29
...
Przeplot był stosowany w monitorach CRT.

A co oznacza literka "i", przy oznaczeniu standardu telewizyjnego, np. 1080i (w odróżnieniu od 1080p) ?

eMGie
18-12-2020, 14:55
A w monitorach jest to stosowane?

david555
18-12-2020, 15:26
A w monitorach jest to stosowane?

Pytasz, czy pod monitor graficzny można podłączyć dekoder HDTV ?
Chyba nie powinno być większych przeciwwskazań (?).

eMGie
18-12-2020, 15:42
Chodziło mi o to, czy taka opcja jest stosowana w układzie komputer+monitor

ksh
18-12-2020, 15:47
A co oznacza literka "i", przy oznaczeniu standardu telewizyjnego, np. 1080i (w odróżnieniu od 1080p) ?

Oznacza przeplot i jest stosowane, a raczej było stosowane w czasach gdzie 1080p wymagał nawet zakupienie lepszego kabla, obecnie trafiają sie projektory z formatem 1080i co nie jest niczym złym jeśli mamy materiał typowy 1080p/24/25/30.
W komputerze nie ma p[potrzeby stosować przeplotu.

david555
18-12-2020, 15:47
Chodziło mi o to, czy taka opcja jest stosowana w układzie komputer+monitor

Wg.mnie nie, niemniej każdy wyświetlacz powinien obsłużyć wyświetlanie półobrazów, to jest naprzemiennie linii parzystych i nieparzystych.

fafniak
18-12-2020, 16:02
Może jednak trzymajcie sie rad dla autora tematu a nie robicie OT

markB
18-12-2020, 16:49
Przy monitorach LCD nie ma znaczenia czas. One pokazują obraz w sposób ciągły, a czas odświeżania dotyczy jedynie zmiany zawartości, która tu nie występuje.

Przeplot był stosowany w monitorach CRT.

Ale ja nie wiem jaki monitor był tam u kolegi w bibliotece. Akurat u mnie w bibliotece były stare monitory kineskopowe.

TOP67
18-12-2020, 18:59
A co oznacza literka "i", przy oznaczeniu standardu telewizyjnego, np. 1080i (w odróżnieniu od 1080p) ?

Oznacza tylko tyle, że dane po kablu są przesyłane co drugą linię. Ale ekran wyświetla wszystkie jednocześnie, a odświeża co drugą. Dopóki obraz jest nieruchomy, nie ma to żadnego znaczenia.

Koniec OT

Mario11
21-12-2020, 01:05
Rób na manualu i ustaw odpowiedni czas w stosunku do przeplotu monitora. Ja w bibliotece robiłem przy 1/80 sek i było OK, chociaż mora zawsze była, ale niespecjalnie przeszkadzająca. Łatwo się jej pozbyć w postprodukcji.

Czy robić w zdjęcia jpg czy w RAW? I pytanie jak pozbywałeś się mory, bo posiadam Adobe Photoshop sc5 i LR 5.7 ale nie wiem jaki opcji użyć.
Zrobione zdjęcia chcę potem wydrukować na laserze aby przeczytać.

TOP67
21-12-2020, 09:40
W LR i ACR jest usuwanie mory, ale tylko dla korekty lokalnej. Czyli najpierw trzeba zamalować całość pędzlem lub założyć gradient.

Mario11
21-12-2020, 14:35
W LR i ACR jest usuwanie mory, ale tylko dla korekty lokalnej. Czyli najpierw trzeba zamalować całość pędzlem lub założyć gradient.

Szukałem na youtube tutorialu ale nie znalazłem, mogę poprosić o podpowiedź jak usunąć morę bo na tyle nie znam LR czy ACR. Czy ma znaczenie do usunięcia mory czy zdjęcia będą w jpg czy Raw?

TOP67
21-12-2020, 15:45
Kliknij w pędzelek i wszystko będzie jasne.

https://helpx.adobe.com/pl/camera-raw/using/make-local-adjustments-camera-raw.html

markB
21-12-2020, 17:35
Czy robić w zdjęcia jpg czy w RAW? I pytanie jak pozbywałeś się mory, bo posiadam Adobe Photoshop sc5 i LR 5.7 ale nie wiem jaki opcji użyć.
Zrobione zdjęcia chcę potem wydrukować na laserze aby przeczytać.

https://www.youtube.com/watch?v=_aQpwiSvFoo
https://www.youtube.com/watch?v=LIq57iR72Vg

Ja tylko kilka pierwszych zdjęć robiłem w raw i po zapisaniu w tif lub jpeg usuwałem morę tak jak w tym pierwszym video - przez rozjaśnienie, filtr rozmycie gaussowskie i lekkie wyostrzenie. Potem już tylko jpeg bez usuwania, bo na ekranie po rozjaśnieniu zdjęcia było wszystko doskonale widoczne i nie było potrzeby usuwania mory. Ale ja nie drukowałem, tylko odczyt z ekranu.

Są jeszcze inne metody, ale nie tak skuteczne:
https://www.youtube.com/watch?v=keG8IGndm_M

Mario11
22-12-2020, 11:28
https://www.youtube.com/watch?v=_aQpwiSvFoo
https://www.youtube.com/watch?v=LIq57iR72Vg

Ja tylko kilka pierwszych zdjęć robiłem w raw i po zapisaniu w tif lub jpeg usuwałem morę tak jak w tym pierwszym video - przez rozjaśnienie, filtr rozmycie gaussowskie i lekkie wyostrzenie. Potem już tylko jpeg bez usuwania, bo na ekranie po rozjaśnieniu zdjęcia było wszystko doskonale widoczne i nie było potrzeby usuwania mory. Ale ja nie drukowałem, tylko odczyt z ekranu.

Są jeszcze inne metody, ale nie tak skuteczne:
https://www.youtube.com/watch?v=keG8IGndm_M


Dzieki za video jest pomocne, lecz ja mam bardzo dużo tych zdjęć z biblioteki i raczej taka obróbka jest dla mnie niemożliwa czasowo. Miałem nadzieję, że jest funkcja automatyczna która pomoże tym zdjęciom.

Mario11
30-12-2020, 17:11
Jeżeli Ktoś ma pomysł jak zrobić 200 - 300 zdjęć z monitora (skany dokumentów w PDF) by nadawały się do wydruku , będę wdzięczny.

czupacabra
30-12-2020, 17:37
A próbowałeś klawiszem print/screen?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Mario11
30-12-2020, 22:25
A próbowałeś klawiszem print/screen?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Ale komputer jest w czytelni i nie moge do niego nic podłączyć.