PDA

Zobacz pełną wersję : Kiedy będzie Sigma z bagnetem Z?



MstrG
07-12-2020, 00:05
https://nikonrumors.com/2020/12/06/sigma-rumored-to-start-making-mirrorless-lenses-for-nikon-z-mount-in-2021.aspx/

Zapewne będą to obecne już obiektywy z mocowaniem do Sony, ale co przyniesie przyszłość? Może przy projektowaniu nowych obiektywów Sigma będzie brała bardziej pod uwagę bagnet Z/RF?
Ciekawe jak będzie się zachowywać 35/1.2 poprzez adapter i z natywnym mocowaniem. O ile oczywiście plotka się potwierdzi i ten obiektyw będzie z mocowaniem pod Nikona Z :)

cz4rnuch
07-12-2020, 01:19
Tak po prawdzie to ani Sigma ani Tamron, tak wynika z tej ploteczki, nigdy nie potwierdziły, że będą robić szkła pod Zet. Niemniej jednak już wcześniej sobie tak myślałem, że 2021/22 to będzie rok w którym pokażą się pierwsze szkła AF z mocowaniem Z. Z RF pokazały się już wcześniej mimo, że to mocowanie również nie jest otwarte więc chyba tylko mniejsza popularność bagnetu Zet jest powodem zwłoki u takich producentów jak Sami czy Tami. Jakimś testem będzie Viltrox, który chyba lada chwila pojawi się z mocowaniem Zet (albo Samy, w sumie nie pamiętam). Jeśli to wypali i będzie w miarę dobrze działało to bagnety Z i RF, moim zdaniem, dostaną niezłego kopa. Wypasione RFy i drogie Zetki 1.8 to zapewne dobre obiektywy, ale stosunkowo mało kto się na nie decyduje. Te kundelki prawdopodobnie mocno przyczynią się do popularyzacji systemów. Nie wiem tylko czy to będzie na rękę dla Nikona i Canona, bo ponoć nie od dziś wiadomo, że Ci producenci zarabiają głównie na szklarni.

paparapa
07-12-2020, 01:38
Tak po prawdzie to ani Sigma ani Tamron, tak wynika z tej ploteczki, nigdy nie potwierdziły, że będą robić szkła pod Zet. Niemniej jednak już wcześniej sobie tak myślałem, że 2021/22 to będzie rok w którym pokażą się pierwsze szkła AF z mocowaniem Z. Z RF pokazały się już wcześniej mimo, że to mocowanie również nie jest otwarte więc chyba tylko mniejsza popularność bagnetu Zet jest powodem zwłoki u takich producentów jak Sami czy Tami. Jakimś testem będzie Viltrox, który chyba lada chwila pojawi się z mocowaniem Zet (albo Samy, w sumie nie pamiętam). Jeśli to wypali i będzie w miarę dobrze działało to bagnety Z i RF, moim zdaniem, dostaną niezłego kopa. Wypasione RFy i drogie Zetki 1.8 to zapewne dobre obiektywy, ale stosunkowo mało kto się na nie decyduje. Te kundelki prawdopodobnie mocno przyczynią się do popularyzacji systemów. Nie wiem tylko czy to będzie na rękę dla Nikona i Canona, bo ponoć nie od dziś wiadomo, że Ci producenci zarabiają głównie na szklarni.

Jeśli ktoś myśli o zakupie tych szkieł, wystarczy wstrzymać się z aktualizacją softu w puszce. Wydaje mi się, że dla Z6 i Z7 to żadna strata. N i tak ma już nowsze zabawki, więc chyba nie zamierza bawić się w ulepszanie "staroci" :). Ale czujności tracić nie należy. Gorzej dla Z6II i Z7II. Tu jest pole do popisu bo dwa procesory. No i szach mat :).
W ogólnej długoterminowej kalkulacji to by się opłacało. Bo przybywa użytkowników systemu, którzy z czasem, aby złapać króliczka, będą kupować drogie szkła. Tylko czy w dobie kurczącego się rynku, może się to sprawdzić ?

cz4rnuch
07-12-2020, 01:42
Ulepszać może i nie będą, ale pogorszyć mogą :) Tak jak np. z gripami od firm trzecich :) Plus jest taki, że jak komuś wsio działa to przecież wcale nie musi ściągać najnowszego softu. Ja za czasów lustrzanek miałem prawie tylko kundelki i jakoś one działały więc wcale mi się nie spieszyło z zaciąganiem najnowszego softu.

ksh
07-12-2020, 11:00
Firmy trzecie teraz dbają o nowy soft ładowany przez usb i pojawia się natychmiast jeśli producent aparatu coś zmieni i jest problem ze współpracą obiektywu, więc nie zaszaleją jak dawniej gdzie barierą była serwisowa aktualizacja często nawet nie dostępna po dłuższym czasie.

paparapa
07-12-2020, 11:55
Firmy trzecie teraz dbają o nowy soft ładowany przez usb i pojawia się natychmiast jeśli producent aparatu coś zmieni i jest problem ze współpracą obiektywu, więc nie zaszaleją jak dawniej gdzie barierą była serwisowa aktualizacja często nawet nie dostępna po dłuższym czasie.

Mam taką nadzieję, choć to może potrwać. A w tym czasie sprzęt może być potrzebny. :) Też nie ma pewności czy wszystkie chwyty producenta da się łatwo "odkręcić".
Śmiejąc się, może drugi procek w nowych puszkach będzie odpowiedzialny za "kryptologię" komunikacji pomiędzy body a szkłem . :lol: I wtedy cena Z6 i A7 poszybuje wysoko :mrgreen:

ksh
07-12-2020, 14:05
Ja w Tamronie 17-35 miałem aktualizacje dzień przed pojawieniem się oprogramowania do nikona, więc nie jest to jak by się wydawało że nikon jest na wojnie z kundlami :)

cz4rnuch
07-12-2020, 14:49
Zobaczymy. Do tej pory bywały problemy z wersjami kundelków do Nikona i Canona. Ciekaw jestem jak też będzie z wgrywaniem tego softu? Tamrony bezlusterkowe nie mają żadnych stacji usb tylko oprogramowanie wgrywa się bezpośrednio przez aparat. Samyangi stacje mają, Viltroxy mają wbudowane gniazdo do aktualizacji a co do Sigmy to nie wiem, ale zdaje się, że tu także niema docka w wersji Sony E (Sony A chyba jest). Do Z i RF raczej będą potrzebne stacje, bo nie sądzę by N i C aż tak poszły na rękę firmom trzecim. To i tak nie ma większego znaczenia. Najważniejsze będzie właśnie podejście Nikona i Canona do kundelków gdy te się już pokażą. Będą chcieli uprzykrzyć życie to jakoś to zrobią a jeśli dla dobra klientów dopuszczą do tortu to trochę się zdziwię, ale byłaby to dobra wiadomość na wchodzących w bezlustra.

ksh
07-12-2020, 15:07
Ale nie zapominaj o tym że firmy trzecie są obecne w Nikon Z gdzie wykorzystuje się poprawnie działający FTZ i co mi może zaoferować taki Tamron dla swojego obiektywu 17-35, jak przywalą ceną za nową konstrukcję ? Ale jeśli chciałbym coś natywnego czyli zgrabniejszego to biorę Nikkora 14-30, a nie kundla :)
Sony to inna bajka, tam adaptacja to proteza i Tamron chcąc wejść w system musiał zacząć robić obiektywy.

cz4rnuch
07-12-2020, 15:22
Nie ma co powtarzać jakichś opowieści sprzed 5 lat o adaptacji obiektywów na Sony. Od tamtej pory dużo się zmieniło. Co do kundelków to każdy ma swoją bajkę. Jest sporo osób, które ze względu na jakość w powiązaniu z ceną wybiorą jednak dobrze działające kundelki niż zazwyczaj dużo droższe obiektywy systemowe o podobnych parametrach. Czasami też może się okazać, że odpowiedników brak. Dla tych, których stać na systemowe opcje temat pewnie nie istnieje.

ksh
07-12-2020, 15:30
Zgadza się ale Tamron akurat w Sony E musiał sie postarać o obiektywy bo adaptacja ich była śladowa ze względu na brak poprawnego działania, nie dyskutujemy przecież o tym że jakieś obiektywy canona chodzą na sony tylko o tamronie, których do canona i nikona masz mnóstwo.
Jakby sony nie miało przewagi jaką sobie zbudowali nad canonem i nikonem w postaci pięciu lat ( pełna klatka ) to by juz dawno olali aparaciki foto i skupiliby się na PS.

cz4rnuch
07-12-2020, 16:46
Zgadza się ale Tamron akurat w Sony E musiał sie postarać o obiektywy bo adaptacja ich była śladowa ze względu na brak poprawnego działania...
Tyle, że Ty dalej piszesz o jakichś zaszłościach. Na anglojęzycznych forach alfy ludzie używają i sobie chwalą np tamrony podpinane przez laea3 lub laea5 (laea4 już gorzej) do nowszych aparatek od 3ek w górę. Owszem lepiej zakupić natywną szklarnię, ale nie ma tu mowy o jakiejś śladowej kompatybilności jak sugerujesz. Problemy są przy starych tamronach lub na starych 7ach, ale Nikon nie ma starych bezluster a niektóre starsze tamrony w ogóle nie działają, w sensie afu, przez ftz (a przynajmniej tak stoi na stronie tamrona) więc i tu nie jest aż tak różowo.

Jacek_Z
07-12-2020, 22:00
.. Najważniejsze będzie właśnie podejście Nikona i Canona do kundelków gdy te się już pokażą. Będą chcieli uprzykrzyć życie to jakoś to zrobią a jeśli dla dobra klientów dopuszczą do tortu to trochę się zdziwię, ale byłaby to dobra wiadomość na wchodzących w bezlustra.
No właśnie. Tu podejścia mogą być dwa.
1. mamy mało szkieł natywnych, to pozwalamy innym (w sensie nie utrudniamy) na uzupełnianie skromnej oferty. Bo niektórzy nie wejdą w system gdy nie będzie w nim szkieł natywnych takie jakie chcą (np u Nikona brak jasnych stałek)
2. blokujemy

MstrG
07-12-2020, 22:10
No właśnie. Tu podejścia mogą być dwa.
1. mamy mało szkieł natywnych, to pozwalamy innym (w sensie nie utrudniamy) na uzupełnianie skromnej oferty. Bo niektórzy nie wejdą w system gdy nie będzie w nim szkieł natywnych takie jakie chcą (np u Nikona brak jasnych stałek)
2. blokujemy

Jest jeszcze trzecie wyjście :)
Pozwalamy innym na uzupełnienie skromnej oferty do czasu, aż nasza oferta nie będzie kompletna ;)
Choć tak się zastanawiam - jak by miała wyglądać ta blokada?

paparapa
08-12-2020, 00:44
Jest jeszcze trzecie wyjście :)
Pozwalamy innym na uzupełnienie skromnej oferty do czasu, aż nasza oferta nie będzie kompletna ;)
Choć tak się zastanawiam - jak by miała wyglądać ta blokada?

Gdyby doszło do dania "puszce" funkcji przeglądarki internetowej, to otworzyłoby możliwość kontroli co jest podpinane do aparatu. A przecież wszyscy chcemy szybko przesyłać zdjęcia prosto po ich zrobieniu , więc prędzej czy później.... :)

Jacek_Z
08-12-2020, 01:08
Przecież jest kontrola, masz w Exif wpisane dane obiektywu.
Widocznie maja jakies przepisy antymonopolowe ;), że nie wolno im wprost zabraniać używania innych częsci (obiektywów w tym przypadku).
Obchodzą to nie udostępniając protokołów komunikacyjnych czy innego kodu.

paparapa
08-12-2020, 02:21
Przecież jest kontrola, masz w Exif wpisane dane obiektywu.
Widocznie maja jakies przepisy antymonopolowe ;), że nie wolno im wprost zabraniać używania innych częsci (obiektywów w tym przypadku).
Obchodzą to nie udostępniając protokołów komunikacyjnych czy innego kodu.

Pisząc kontrola miałem na myśli np. wprowadzenie losowego błędu do pomiaru AFu, albo wydłużenie czasu jego pracy.
Pewnie całkowicie nie zablokują możliwości pracy bo faktycznie to byłby strzał w stopę.

Mi brakuje teleobiektywów z nowym bagnetem i byłoby miło gsdyby byłyby dostępne choćby od T czy S.

cz4rnuch
08-12-2020, 08:43
...Mi brakuje teleobiektywów z nowym bagnetem i byłoby miło gsdyby byłyby dostępne choćby od T czy S.T i S masz dostępne przez przelotkę. Jak się spojrzy na nową roadmap to natywne tele też się mają pojawić, ale to pewnie będą kosmiczne pieniążki. A jeśli chodzi o Tamrony i Sigmy z mocowaniami bezlusterkowymi to zauważ, że nawet w Sony prawie nic nie ma. Tamron na razie dał reporterskiego zuma 70-180 a Sigma tylko amatorskie 100-400. To wszystko jeśli chodzi o kundelkowate tele, pomijając portretówki czy tam jakieś makro.

paparapa
08-12-2020, 12:25
T i S masz dostępne przez przelotkę. Jak się spojrzy na nową roadmap to natywne tele też się mają pojawić, ale to pewnie będą kosmiczne pieniążki. A jeśli chodzi o Tamrony i Sigmy z mocowaniami bezlusterkowymi to zauważ, że nawet w Sony prawie nic nie ma. Tamron na razie dał reporterskiego zuma 70-180 a Sigma tylko amatorskie 100-400. To wszystko jeśli chodzi o kundelkowate tele, pomijając portretówki czy tam jakieś makro.

Używam w ten sposób i dlatego marzy mi się natywny bagnet :).
Z powiedzmy lekkimi szkłami nie ma problemu, ale gdy szkło jest cięższe i dłuższe to zaczyna się robić wyczuwalny luz na FTZ od strony mocowania F. Może to nie jest jakiś specjalnie duży problem, ale jest to wkurzające gdy luz jest nadmierny.

ksh
08-12-2020, 13:30
Serio masz luz na FTZ ?
Mi sie wydaje że jest perfekcyjnie wykonany, 35-150 do malutkich nie należy i spasowanie idealne.

candar
08-12-2020, 14:00
Zobaczymy. Do tej pory bywały problemy z wersjami kundelków do Nikona i Canona. Ciekaw jestem jak też będzie z wgrywaniem tego softu? Tamrony bezlusterkowe nie mają żadnych stacji usb tylko oprogramowanie wgrywa się bezpośrednio przez aparat. Samyangi stacje mają, Viltroxy mają wbudowane gniazdo do aktualizacji a co do Sigmy to nie wiem, ale zdaje się, że tu także niema docka w wersji Sony E (Sony A chyba jest). Do Z i RF raczej będą potrzebne stacje, bo nie sądzę by N i C aż tak poszły na rękę firmom trzecim. To i tak nie ma większego znaczenia. Najważniejsze będzie właśnie podejście Nikona i Canona do kundelków gdy te się już pokażą. Będą chcieli uprzykrzyć życie to jakoś to zrobią a jeśli dla dobra klientów dopuszczą do tortu to trochę się zdziwię, ale byłaby to dobra wiadomość na wchodzących w bezlustra.

Co do aktualizacji Sigm wszelkiej maści i dowolnego roku produkcji (bez docka) - to mieszkając w Gdyni chyba wiesz, że na miejscu w środy i piątki można gratis wgrać najnowszy soft do każdej Sigmy ;) Wgrywają od ręki (czekasz 20 minut). http://www.foto-service.pl/index.php?mode=4

Nawet niedawno aktualizowałem sobie soft w 2 sigmach, polecam!.

cz4rnuch
08-12-2020, 15:25
No to fajnie. Nie mam już Sigm, ale gdybym sobie kupił w przyszłości jakąś dedykowaną pod E to w sumie nawet nie muszę iść do serwisu, bo mając Sony za darmo i szybko mogę sobie firmware wgrać przez aparat. Przykładowo:

https://www.sigma-global.com/en/download/lenses/firmware/c019_45_28_sony-e/#windows

candar
08-12-2020, 15:44
No to fajnie. Nie mam już Sigm, ale gdybym sobie kupił w przyszłości jakąś dedykowaną pod E to w sumie nawet nie muszę iść do serwisu, bo mając Sony za darmo i szybko mogę sobie firmware wgrać przez aparat. Przykładowo:

https://www.sigma-global.com/en/download/lenses/firmware/c019_45_28_sony-e/#windows

I tak i nie :) Jak byłem w serwisie Sigmy (powyżej) to zadałem właśnie to pytanie, czy z poziomu aparatu Sony da się wgrać nowy firmware dal obiektywu Sigma przez aparat? Okazało się , że nie (sam próbowałem to zrobić dla A 35 1.4 i się poddałem). Tak więc takie oczywiste to nie jest.

ksh
08-12-2020, 16:06
Sony sporo zablokowało od modeli trzecich w kwestii ładowania czegoś z karty.

cz4rnuch
08-12-2020, 16:18
Softu do obiektywów w 3kach nie ładuje się z karty tylko robi się to podłączając aparat z obiektywem do komputera. Tylko sam aparat też trzeba ustawić wedle wskazówek. Ten program do ładowania wygląda dokładnie tak samo w przypadku nowych łatek do obiektywów Sony czy Tamrona. Zastosowałem się do instrukcji i normalnie wgrywało mi nowy soft również w kundelkach. Zresztą skoro na stronie Sigmy jest instrukcja to widocznie się da. Spawdziłem też jakieś przykładowe klipy na youtubku i tam także ludzie wgrywają soft do Sigm przez aparat Sony, dokładnie w ten sam sposób.

paparapa
08-12-2020, 20:14
Serio masz luz na FTZ ?
Mi sie wydaje że jest perfekcyjnie wykonany, 35-150 do malutkich nie należy i spasowanie idealne.

Nie wiem czy to luz od strony FTZ czy Obiektywu. Ale miałem z Sigmą 150-600. I nie jest to przyjemne :). Z innymi lekkimi obiektywami nie zauważyłem.

ksh
08-12-2020, 20:39
Wiele używanych obiektywów przeszło przez moje łapy i tak zjechanych bagnetów jakie były w tarmonach nigdy nie widziałem, sigm wiele nie miałem, wiec może w tym problem luzu.

cybulski
08-12-2020, 20:48
Ja na lustrze miałem luz z nikkorem 70-200/4vr. Body i lustro nie było spracowane, na obu byłem pierwszym właścicielem. I ten lekki luz był od nowości. To szkło spowodowało też error kilka razy. Inne szkła nie miały luzów. Wadliwa partia zapewne była.

Jacek_Z
14-01-2021, 01:21
Ciekawy wywiad z szefem Sigmy. Długi. Pod koniec trochę spekulacji o przyszłości firmy i rynku foto. Zachęcam do przeczytania całości https://www.ican.pl/a/droga-malego-samuraja/DTqxlEZNz

garnus
14-01-2021, 10:23
Softu do obiektywów w 3kach nie ładuje się z karty tylko robi się to podłączając aparat z obiektywem do komputera. Tylko sam aparat też trzeba ustawić wedle wskazówek. Ten program do ładowania wygląda dokładnie tak samo w przypadku nowych łatek do obiektywów Sony czy Tamrona. Zastosowałem się do instrukcji i normalnie wgrywało mi nowy soft również w kundelkach. Zresztą skoro na stronie Sigmy jest instrukcja to widocznie się da. Spawdziłem też jakieś przykładowe klipy na youtubku i tam także ludzie wgrywają soft do Sigm przez aparat Sony, dokładnie w ten sam sposób.

Potwierdza, Wgrywałem przed świętami nowy soft do Sigmy 35 1.2 przez puszkę a7m3.

spiritus
28-06-2021, 16:17
Czy ktoś śledzi temat?
Ruszy w końcu większa konkurencja dla Z?

cybulski
28-06-2021, 17:56
Czy ktoś śledzi temat?
Ruszy w końcu większa konkurencja dla Z?

Pisałem o tym trochę czasu temu,że ani sigma ani tamron nie będą łamać inzynierią wsteczną protokołów Nikona Z i Canona RF. Więc jeśli nie dogadają się oficjalnie to z tych firm raczej pod Z i RF niczego nie będzie do tego czasu,jesli w ogóle to nastąpi.

notdot
28-06-2021, 18:01
Więc jeśli nie dogadają się oficjalnie

czyli nie zapłacą za licencję odpowiednio dużo?

cybulski
28-06-2021, 18:02
czyli nie zapłacą za licencję odpowiednio dużo?

Tak obstawiam.

OjTam
28-06-2021, 18:06
Pisałem o tym trochę czasu temu,że ani sigma ani tamron nie będą łamać inzynierią wsteczną protokołów Nikona Z i Canona RF. Więc jeśli nie dogadają się oficjalnie to z tych firm raczej pod Z i RF niczego nie będzie do tego czasu,jesli w ogóle to nastąpi.

Dokleją FTZ i ef-er do już istniejących, lustrzankowych wersji i gotowe. :lol:

Co do dogadania się i kupna specyfikacji... Widzę to tak samo, jak było w przypadku lustrzanek. Czyli bez szans.

ksh
28-06-2021, 18:08
Pisałem o tym trochę czasu temu,że ani sigma ani tamron nie będą łamać inzynierią wsteczną protokołów Nikona Z i Canona RF. Więc jeśli nie dogadają się oficjalnie to z tych firm raczej pod Z i RF niczego nie będzie do tego czasu,jesli w ogóle to nastąpi.

Ja jednak poczekałbym na informacje jakieś sensowne bo to co w sieci jest na ten temat traktowałbym jako wymysły i przypuszczenia z zerowym dostępem do źródła.
To tak samo jak wiele lat trudno było się przebić z info że Sony produkuje wiele sensorów na patentach Nikona, a internety twierdziły że Nikon kupuje ochłapy jakie mu Sony rzuci :)

Jaki problem dla Sigmy przyspawać FTZ do obiektywu, przecież tak samo robił długi czas do Sony.
Ja tu widzę inne kwestie niż chce czy nie chce, zwyczajnie umowy licencyjne związane z tworzeniem bagnetu własnego z Leica.
Tamron nie mam pojęcia co tam wymyśli, a Samyang ostatnio wycofał wszystko do Canona ?

Cztery lata zajęło Tamronowi zrobienie obiektywu do Sony, który nie był konstrukcją od lustrzanki z przyspawanym adapterem, potem chyba rok problemy z dostępnością, wiec może do Zetek za te dwa lata będzie coś prezentowane ?

cybulski
28-06-2021, 18:24
Ja pitole, fotografowie zwracają uwagę na prawa autorskie a łamanie bagnetów, czyli złodziejstwo uważają za słuszną sprawę :) No zastanówcie się gdzie jest racja.

A jakby tak Wam ktoś kopiował foty i sprzedawał jako swoje też byście to popierali?

ksh
28-06-2021, 18:25
Twierdzisz że Tamron i Sigma coś kradną, odważne słowa :)

cybulski
28-06-2021, 18:27
Twierdzisz że Tamron i Sigma coś kradną, odważne słowa :)

Bo to jest złodziejstwo. Nigdy nie miałem nielegalnego kundla. Dla mnie to łamanie zasad.
Może bagnety F i EF nie były obostrzone prawnie dostatecznie, nie wiem.

W każdym bądź razie jest to sprzeczne z moimi wewnetrzymi przekonaniami, nie pochwalam hakowania, podrabiania, itp.

OjTam
28-06-2021, 18:39
Może bagnety F i EF nie były obostrzone prawnie dostatecznie, nie wiem.

Jest też opcja jakiegoś prawa antymonopolowego i może się okazać, że C i N po prostu muszą choć część specyfikacji ujawnić. <- takie gdybanie.

A co do kundelków... Nie wiem, jak w C, ale w N nie wszystkie szkła są czystej krwi. Można się zdziwić. ;)

cybulski
28-06-2021, 18:48
Jeśli firma wymyśla rozwiązanie, patentuje, to aby korzystać z tego rozwiązania trzeba kupić licencję na zasadach właściciela patentu. W innym przypadku są podstawy do spraw sądowych.

OjTam
28-06-2021, 18:53
Skoro już na pozwy zeszło... Kojarzysz jakikolwiek przypadek pozwania Sigmy, Tamrona czy Tokiny przez Nikona/Canona?
Było cokolwiek oprócz tego wzajemnego dogryzania na linii Nikon - Zeiss i ASML?

Ok, jeden znalazłem. 10 lat temu N pozwał S za naruszenie patentu stabilizacji. Wygrali.

cybulski
28-06-2021, 18:56
Obstawiam że sytuacja jest inna w nowych bagnetach. I tak sądzę że jeśli zhakowali by nowy protokół to byłyby pozwy ze strony N/C.

OjTam
28-06-2021, 18:59
Cóż, z jakiegoś powodu Samyang RFki zwija.

cybulski
28-06-2021, 19:00
Cóż, z jakiegoś powodu Samyang RFki zwija.

Tak właśnie, stąd takie moje wnioski, nie wiem czy słuszne ale wszystko na to wskazuje. NP gdyby licencji a kosztowala na każdy sprzedany obiektyw zaporową stawkę to gra jest niewarta świeczki dla producenta z kraju gdzie mogą go dopasc. Chiny są chyba poza zasięgiem więc tutaj hulaj dusza piekła nie ma.

candar
28-06-2021, 19:15
Cóż, z jakiegoś powodu Samyang RFki zwija.

Ja też już pisałem, że Saymang to koreańska firemka, której wydaje się że wszystko może. Jak widać do czasu, bo kradzieży protokołów EF i mocowania RF Canon nie popuści. Sigma i Tamron to japońskie firmy od lat trzymające sztamę i trudno przypuszczać, aby popełnili komercyjne samobójstwo kopiując bez zgody (a tej nigdy nie dostaną) oraz bez licencji na protokoły między puszką a szkłem. A chińska firma Viltrox wiadomo - kopiuję wszystko bez pytania, ale tez do czasu wprowadzenia nowego oprogramowania w aparacie ;)

cybulski
28-06-2021, 19:21
Może być tak że patenty chroniły bagnet F i EF przez ileś lat i w momencie gdy sigma i tamron wypuszczały swoje szkła to patenty już straciły ochronę. Nie znam się na tym aż tak głęboko ale tak mogło być. Nowe bagnety są chronione więc albo dogadają się a jak nie to szkieł z tych firm nie będzie do Z i RF. Dla mnie to było.oczywiste od początku i o tym pisałem już kilka razy ale widać koledzy z forum tego nie zrozumieli :)

ksh
28-06-2021, 19:53
Bo to jest złodziejstwo. Nigdy nie miałem nielegalnego kundla. Dla mnie to łamanie zasad.
Może bagnety F i EF nie były obostrzone prawnie dostatecznie, nie wiem.

W każdym bądź razie jest to sprzeczne z moimi wewnetrzymi przekonaniami, nie pochwalam hakowania, podrabiania, itp.

Skąd wiesz że coś ukradli, a nie efekt końcowy czyli sam obiektyw to wynik jakiegoś porozumienia, jaki ma sens dopisywać sobie jakieś teorie spiskowe ?

- - - - kolejny post - - - - - -


Jeśli firma wymyśla rozwiązanie, patentuje, to aby korzystać z tego rozwiązania trzeba kupić licencję na zasadach właściciela patentu. W innym przypadku są podstawy do spraw sądowych.

Twój świat ogranicza się do zero jedynkowych zasad, a tak nie jest, udziały w firmach, fundusze inwestycyjne, udziały w fabrykach, patentach, R&D itd są tak skomplikowane że możemy sobie wymyślać różne rzeczy, a jak jest nie dowiemy się.
Zobacz jak pomieszane są koncerny samochodowe, tak samo w elektronice, bywają nawet sytuacje że firma X zaopatruje się u firmy Y, a w tym samym czasie siedzą w sądzie i walczą o patenty, licencje i odszkodowania albo odwrotnie, niby "walczą" na rynku, a faktycznie jest pełna współpraca.

cybulski
28-06-2021, 19:57
Koesh nie wiem kto ma tu swój ograniczony świat. Wiele razy pisałeś że niedługo ta czy inna firma wstecznie rozpracuje protokół :) No posłuchaj siebie co czasem piszesz. To ma sens w jakimś kraju typu Rosja czy Chiny ale nie w krajach gdzie są chronione patenty, niezależne sądy, prawa autorskie itp.

Współpraca jest wtedy gdy dwie strony tego chcą.

cz4rnuch
28-06-2021, 20:00
Ja też już pisałem, że Saymang to koreańska firemka, której wydaje się że wszystko może. Jak widać do czasu, bo kradzieży protokołów EF i mocowania RF Canon nie popuści...Z tego co kojarzę, choć mogę się mylić, to patent na bagnet EF już wygasł. Między innymi dlatego firmy typu Blackmagic czy Z cam stosują go w swoich kamerach. I z tego co mi się wydaje to RED w jakiejś kamerze stosuje RF.


Sigma i Tamron to japońskie firmy od lat trzymające sztamę i trudno przypuszczać, aby popełnili komercyjne samobójstwo kopiując bez zgody (a tej nigdy nie dostaną) oraz bez licencji na protokoły między puszką a szkłem...Jak w takim razie wytłumaczysz to, że ich szkła działają na puszkach Nikona i Canona? Bo ani Canon ani Nikon takich patentów nie sprzedają.

ksh
28-06-2021, 20:02
Koesh nie wiem kto ma tu swój ograniczony świat. Wiele razy pisałeś że niedługo ta czy inna firma wstecznie rozpracuje protokół :) No posłuchaj siebie co czasem piszesz. To ma sens w jakimś kraju typu Rosja czy Chiny ale nie w krajach gdzie są chronione patenty, niezależne sądy, prawa autorskie itp.

Współpraca jest wtedy gdy dwie strony tego chcą.

Że rozpracuje to ja nie wiem, a że współpracują to przecież widać, tak jak napisałem, nie widzę sensu w rozpracowywaniu protokołów przez Sigme czy Tamrona, w niby otwartym Sony pracowali prawie pięć lat, musza tu być jakieś umowy, zgody, licencje itd. Sony może mieć otwarty bagnet ale czy na 100% po to żeby firma trzecia odbierała im obroty, wątpię.
Zapewniam ciebie że to nie jest takie proste że Sigma ściąga sobie pdf z netu ze specyfikacją bagnetu sony i tłucze obiektywy :)

OjTam
28-06-2021, 20:02
Tamron

Myk jest taki, że Tammi też się jakoś z N dogaduje. Mają wspólne patenty na obiektywy, do tego część soczewek jest przez T dla N produkowana.

cz4rnuch
28-06-2021, 20:13
...w niby otwartym Sony pracowali prawie pięć lat...Sigmie około 2-3 lata, ale Tamronowi zajęło to rok z kawałkiem, bo tyle minęło od czasu premiery mocowania E do pojawienia się pierwszego Tamrona do NEXów. Zresztą czas jaki mija od premiery mocowania do powstania szkła pod nie skrojonego to niekoniecznie czas jaki był konieczny do skonstruowania jakiegoś obiektywu. Wcale nie jest powiedziane, że firmy na początku były zainteresowane nowym systemem. W takim tonie wypowiadał się na początku np. prezio Sigmy.

cybulski
28-06-2021, 20:22
Wracając do tego że są sigmy do F/EF, poprzez sam fakt że skończyła się ochrona patentowa, nie oznacza że bagnety zostały udostępnione. Tak nie było, o czym świadczą problemy tych szkieł gdy następuje update softu aparatu.
Ile trwa ochrona patentowa? Więc do tego czasu jeśli Nikon/Canon nie będą chciały się dogadać to szkieł z Sigmy i Tamrona nie będzie do nowych bagnetów.

- - - - kolejny post - - - - - -

A licencje na przelotki to inna sprawa i tutaj te firmy mogą coś dawać na innych warunkach. Lub też jest to inzynieria wsteczna chińczyków.

ksh
28-06-2021, 20:31
Sigmie około 2-3 lata, ale Tamronowi zajęło to rok z kawałkiem, bo tyle minęło od czasu premiery mocowania E do pojawienia się pierwszego Tamrona do NEXów. Zresztą czas jaki mija od premiery mocowania do powstania szkła pod nie skrojonego to niekoniecznie czas jaki był konieczny do skonstruowania jakiegoś obiektywu. Wcale nie jest powiedziane, że firmy na początku były zainteresowane nowym systemem. W takim tonie wypowiadał się na początku np. prezio Sigmy.

Masz na myśli te obiektywy od lustrzanek z adapterem na stałe ?

cz4rnuch
28-06-2021, 20:35
Nie, obiektywy pod apsc z mocowaniem e.

cybulski
28-06-2021, 20:36
Koesh sam pouzywales sobie tamrona z ftz i nie trwało to za długo jak przeszedłeś na natywne rozwiązanie.
Różnica jest taka że niektórzy z nas przerabiali taki zapał do przelotek jak Ty ale kilka lat temu w innych systemach. I my wiemy że to nie jest rozwiązanie o które docelowo chodzi. I mimo że ftz i EF-r to rozwiązania producenta to nie jest idealne z obcymi szkłami.

OjTam
14-08-2021, 13:51
Plotka, ploteczka, w głębi netu znaleziona:
Podobno Sigma i Tamron zawarły dżentelmeńską umowę z Nikonem i Canonem o nie robieniu szkieł na bezlustra przez 5 lat od wprowadzenia bagnetu.

Czy to prawda, to chyba tylko prezesi tych firm wiedzą. ¯\_(ツ)_/¯

poste
14-08-2021, 14:21
Moim zdaniem na Tamrona na razie nie liczcie. Firma notuje rekordy sprzedaży i zysków, poza tym Sony ma w Tamronie 15% udziałów, więc pytanie jakie mają podejście. Chociaż z drugiej strony to na bagnecie FE robi się ciasno i gdzieś tego rynku trzeba szukać.

cz4rnuch
14-08-2021, 15:43
Dżentelmeńska umowa w biznesie :) Ciekawe co z tego by miały T i S? Bo za "arigato" chyba się nie oddaje rynku i zysków?

Wind Mill
14-08-2021, 15:55
Na przykład obietnicę nie wykaszania obiektywów S i T aktualizacjami softu?

cz4rnuch
14-08-2021, 16:12
Dodajmy, że obietnicę dżentelmeńską :) Nikon z Canonem nie podzielą się bagnetem, dla nich kundelki to konkurencja od wielu lat. Nikon z Sigmą się procesował, Canon niedawno wykosił Samyanga, w Tamronie udziały ma Sony. Chyba za dużo tu konfliktu interesów na takie przyjacielskie niepisane umowy.

OjTam
14-08-2021, 16:20
Cóż, jeśli pojawi się S/T z bagnetem Z przed upływem tych pięciu lat, będziemy wiedzieć, że to nieprawda. ;)

OjTam
15-11-2022, 13:14
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2022/11/Sigma-mirrorless-lenses-for-Nikon-Z-mount-rumors.png

Co w wolnym tłumaczeniu daje:
Sigma prawdopodobnie (dzięki za zwrócenie uwagi cz4rnuch) wypuści kilka szkieł na N/Z w przyszłym roku, nie jest wiadomo jeszcze jakie to szkła będą.

MstrG
15-11-2022, 13:21
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2022/11/Sigma-mirrorless-lenses-for-Nikon-Z-mount-rumors.png

Co w wolnym tłumaczeniu daje:
Sigma wypuści kilka szkieł na N/Z w przyszłym roku, nie jest wiadomo jeszcze jakie to szkła będą.

To jest dobra wiadomość. Czyli trzeba się wstrzymać z zakupem 35/1.2 plus megadap ETZ21 ;)
Może wreszcie coś się ruszy w temacie. Sigma aktualnie robi kapitalną robotę. Bardzo dobra optyka w stosunkowo przystępnej cenie.

OjTam
15-11-2022, 13:25
A jak się okaże, że to będą te, co na Fuji X ostatnio wypuścili, czyli DC DN 16/30/56 f/1.4 i 18-50/2.8? ;)

markB
15-11-2022, 13:44
Prezes Sigmy zapowiedział taki ruch prawie dwa lata temu: https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/obiektywy/34353-sigma-potwierdza-sa-plany-wprowadzenia-obiektywow-do-systemow-canon-rf-i-nikon-z

Jacek_Z
15-11-2022, 14:24
Może wypusci 135/1.8 bo u Nikona nie tego nawet w planach. Albo 105/1.4 albo 85/1.2 i wtedy Nikon będzie mógł się wypchać ze swoja zapowiedzią. Jak woli "masowo" sprzedawać 600/4.

OjTam
15-11-2022, 14:33
Sigma nie wypuści 85/1.2 bo go nie ma. Chyba że mają w planach na przyszły rok i od razu na S/E, L-mount i N/Z pójdzie.

MstrG
15-11-2022, 14:34
A jak się okaże, że to będą te, co na Fuji X ostatnio wypuścili, czyli DC DN 16/30/56 f/1.4 i 18-50/2.8? ;)

Skasuj to, bo jeszcze prezes Sigmy przeczyta ;)


Może wypusci 135/1.8 bo u Nikona nie tego nawet w planach. Albo 105/1.4 albo 85/1.2 i wtedy Nikon będzie mógł się wypchać ze swoja zapowiedzią. Jak woli "masowo" sprzedawać 600/4.

Wystarczy, że powoli zaczną od tego co mają już pod Sony E. Oczywiście nie mam na myśli starych Artów z przyspawaną dupką, temu mówimy stanowcze nie :)

OjTam
15-11-2022, 14:37
Skasuj to, bo jeszcze prezes Sigmy przeczyta ;)
Za późno, zacytowałeś. :lol:
Teraz będzie sobie mógł dwa razy przeczytać.

Wystarczy, że powoli zaczną od tego co mają już pod Sony E. Oczywiście nie mam na myśli starych Artów z przyspawaną dupką, temu mówimy stanowcze nie :)

Wypuszczenie stałek f/1.4 DC DN wydaje się chyba właśnie najsensowniejsze. Nikon ma f/1.8 i będzie miał f/1.2. Z tymi f/1.4 wpasowali by się pomiędzy.

cz4rnuch
15-11-2022, 14:45
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2022/11/Sigma-mirrorless-lenses-for-Nikon-Z-mount-rumors.png

Co w wolnym tłumaczeniu daje:
Sigma wypuści kilka szkieł na N/Z w przyszłym roku, nie jest wiadomo jeszcze jakie to szkła będą.

Mnie w wolnym tłumaczeniu wyszło coś takiego:
Sigma prawdopodobnie wypuści w przyszłym roku kilka obiektywów z mocowaniem Z.


Prezes Sigmy zapowiedział taki ruch prawie dwa lata temu: https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/obiektywy/34353-sigma-potwierdza-sa-plany-wprowadzenia-obiektywow-do-systemow-canon-rf-i-nikon-zWedle tego co podlinkowałeś to zapowiedział "chęć" rozszerzenia oferty. To jednak coś innego niż to co podlinkował OjTam.

OjTam
15-11-2022, 14:47
Mnie w wolnym tłumaczeniu wyszło coś takiego:
Sigma prawdopodobnie wypuści w przyszłym roku kilka obiektywów z mocowaniem Z..

Fakt. Widzę, że zgubiłem to prawdopodobnie... xD

MstrG
15-11-2022, 15:20
Za późno, zacytowałeś. :lol:
Teraz będzie sobie mógł dwa razy przeczytać.

Masz supermoce, możesz edytować :p
Teraz napiszę, że MstrG z nikoniarzy płaci 10% w sklepie Sigmy :D :mrgreen:
Jak trzeba, to mogę to zacytować kilka razy :lol:


Wypuszczenie stałek f/1.4 DC DN wydaje się chyba właśnie najsensowniejsze. Nikon ma f/1.8 i będzie miał f/1.2. Z tymi f/1.4 wpasowali by się pomiędzy.

Tak by było najsensowniej wg nas prezesie Kazuto. Choć pewnie niektórzy czekają też na 14-24/2.8, które jest troszkę mniejsze niż Nikkor.

robcio.m
15-11-2022, 15:37
A jak się okaże, że to będą te, co na Fuji X ostatnio wypuścili, czyli DC DN 16/30/56 f/1.4 i 18-50/2.8? ;)

18-50 f2.8 biorę wtedy w ciemno :) i kupuje jakieś APSC Z

Bardzo obiecująca wiadomość o tym debiucie obiektywów sigma do bagnetu Z

Jacek_Z
15-11-2022, 17:48
Sigma nie wypuści 85/1.2 bo go nie ma. Chyba że mają w planach na przyszły rok i od razu na S/E, L-mount i N/Z pójdzie.
Taką opcję miałem na myśli.


Wypuszczenie stałek f/1.4 DC DN wydaje się chyba właśnie najsensowniejsze. Nikon ma f/1.8 i będzie miał f/1.2. Z tymi f/1.4 wpasowali by się pomiędzy.
Też prawda i to też fajna opcja. Bo Nikkor Z 1.2 będzie zapewne koszmarnie drogi, a Sigma 1,4 ponad połowę tańsza. Za te połowę da sie kupić Nikona Z6 (1) ;)
Też będę sie mocno zastanawiał co wtedy kupić. Z drugiej strony to mam Arta Sigmy, przez FTZ. Wszystko zależy od ceny Nikkora Z 85/1.2, tak za 3 lata, jak cena używanego spadnie :mrgreen:

OjTam
15-11-2022, 17:53
Wszystko zależy od ceny Nikkora Z 85/1.2, tak za 3 lata, jak cena używanego spadnie :mrgreen:

Jak tak dalej pójdzie z tym poślizgiem, to za 3 lata 85/1.2 dopiero premierę będzie miał. :mrgreen:

Jest jeszcze jedno potencjalne szkło sigmy, które mogłoby mieć wzięcie na N/Z. 28-70/2. Patent już chwilę mają, ale o premierze cicho.

cz4rnuch
15-11-2022, 17:56
Wypuszczenie stałek f/1.4 DC DN wydaje się chyba właśnie najsensowniejsze.

Też prawda i to też fajna opcja...Chyba niekoniecznie dla Ciebie? ;)

lukasz_kk
15-11-2022, 22:42
Ciekawe czy się dogadali czy uskuteczniają inżynierię wsteczną. Swoją drogą ktoś wie, czy „jedyny” Tamron z bagnetem Z jest obsługiwany przez puszki w kontekście korekcji dystorsji i winietowania?

poste
15-11-2022, 23:19
Nie po ty chyba jest sprzedawany jako Nikkor, żeby go jednocześnie uwalili?

lukasz_kk
15-11-2022, 23:40
Pisałem o Tamronie 70-300 z bagnetem Z, a jedyny wziąłem w cudzysłów ze względu właśnie na Nikkory 28-75 i 17-28.

poste
15-11-2022, 23:49
Ok, nie załapałem. ;)

aldam
18-11-2022, 00:30
Może wypusci 135/1.8 bo u Nikona nie tego nawet w planach. Albo 105/1.4 albo 85/1.2 i wtedy Nikon będzie mógł się wypchać ze swoja zapowiedzią. Jak woli "masowo" sprzedawać 600/4.

135 1.8 pojawił się oficjalnie w zapowiedziach obiektywów

OjTam
18-11-2022, 00:41
135 1.8 pojawił się oficjalnie w zapowiedziach obiektywów

Masz na myśli Nikkora? I co z tego? 85tka pojawiła się przeszło rok temu, do tej pory nie było premiery. Ani 200-600. To, że jest na road-mapie jeszcze o niczym nie świadczy, niestety...

OjTam
07-12-2022, 16:53
Plota, z odmętów neta:
Na początku 2023 Sigma zaprezentuje 60-600/4.5-6.3. Jednym z dostępnych mocowań może być N/Z.

poste
07-12-2022, 17:43
Widzę, że mają wypuścić tę Sigmę w mocowaniach L i FE ;) Ciekawa propozycja, widzę że teraz generalnie na tapecie jest zwiększanie zakresu, żeby było bardziej uniwersalnie.

https://www.sonyalpharumors.com/sigma-will-announce-a-new-60-600mm-f4-5-6-3-dg-dn-os-lens-in-early-2023/

Ps. Dość zabawny jest tytuł tego wątku, może warto zmienić?:-D

OjTam
07-12-2022, 17:47
L i FE dla Sigmy to standard. Z MOŻE być.

A tytuł może sobie MstrG zmienić. Albo i nie.
Fakt, dość zabawnie teraz wygląda.

poste
07-12-2022, 17:54
Trzeba by się zastanowić, jakie szkło Sigmy nie będzie za bardzo bruździć Nikonowi... może takie wypuszczą. Jak widać bez zgody Nikona tego nie zrobią a ci się nie kwapią:sad:.

MstrG
07-12-2022, 19:07
L i FE dla Sigmy to standard. Z MOŻE być.

A tytuł może sobie MstrG zmienić. Albo i nie.
Fakt, dość zabawnie teraz wygląda.

Dostosowałem tytuł. Teraz może być nawet w 2024 ;)
Swoją drogą jak szybko te dwa lata minęły :D

OjTam
08-12-2022, 00:31
NR twierdzi, że S60-600 z bagnetem Z zostanie pokazana w lutym, na CP+. Hm... Pożyjemy zobaczymy (jak powiedział ślepy do głuchego).

Jacek_Z
11-12-2022, 23:05
Dzisiaj na optycznych w plotkach mówią, że inne źródła potwierdzają wejście Sigmy w bagnet Nikon Z.
Możliwe, że chodzi o to samo co kilka dni temu napisał OjTam, bo optyczni ploty dają raz w tygodniu.

poste
11-12-2022, 23:34
Niech tam robią, byle się dogadali z Nikonem. Żeby nie było never ending story pt. z nowym softem nie działa AF w mojej Sigmie ;)

Po pierwsze to Sigma ma teraz chyba nawet lepsze zoomy f2.8 uwa i standard niż Tamron (w każdym razie optycznie nie gorsze a solidniej wykonane). Po drugie to ostatnio naklepali tyle stałek do Sony (oraz L, ale to nisza), że trudno się już w tym połapać :) Muszą szukać nowych, głodnych nabywców, więc może może.

Kojocisko
12-12-2022, 00:21
Mają genialne portfolio obiektywów do bezluster. Ciekawe, co i w jakiej kolejności będą wprowadzali to na rynek.

poste
12-12-2022, 01:01
Jeśli się dogadają, to wprowadzą. Nie sądzę, aby technicznie wyprodukowanie obiektywu Z było dla Sigmy problemem. Nikon delikatnie pękł z Tamronem, może pęknie z Sigmą. Kto wie, choć na pełną ofertę Sigmy do Z to bym nie liczył.

sabur
12-12-2022, 10:25
Boje się o trzy kwestie:
- "zakaz" konkurencji w najważniejszych ogniskowych, np teraz wypuszczenie 35/1.4 od sigmy pozamiatałoby sprzedaż 35/1.8 - mam wersję DG DN do sony i miałem wspomnianego nikkora - jest mocno na plus. Podobnie w innych kluczowych ogniskowych
- timing wypuszczania - Obecnie pojawił się jeden jawny Tamron, dwa niejawne. O kolejnych jakoś nie slychać. Obawiam się, że 2-3 premiery na rok i to niekoniecznie te najpotrzebniejsze to nie będzie coś na co czeka większość z Was.
- kwestia ceny a raczej opłaty za bagnet doliczonej do szkła. Widać to na przykładzie Tamrona.

Oby było jak najlepiej dla użytkowników ale czas wszystko zweryfikuje.

OjTam
12-12-2022, 15:02
Jeśli się dogadają, to wprowadzą.
Nie jestem pewien, czy N szkła firm 3cich tak przeszkadzają. Z Tamronem się dogadali, Viltroxa dopuszczają (bo skoro Canonowi udało się Vitki z RF zlikwidować, to i N nie miałby z tym problemu). Gorzej, że N i S się dość mocno gryzą.

Boje się o trzy kwestie:
- "zakaz" konkurencji w najważniejszych ogniskowych, np teraz wypuszczenie 35/1.4 od sigmy pozamiatałoby sprzedaż 35/1.8 - mam wersję DG DN do sony i miałem wspomnianego nikkora - jest mocno na plus. Podobnie w innych kluczowych ogniskowych
- timing wypuszczania - Obecnie pojawił się jeden jawny Tamron, dwa niejawne. O kolejnych jakoś nie slychać. Obawiam się, że 2-3 premiery na rok i to niekoniecznie te najpotrzebniejsze to nie będzie coś na co czeka większość z Was.
- kwestia ceny a raczej opłaty za bagnet doliczonej do szkła. Widać to na przykładzie Tamrona.



Może się tak dogadali, że dopuszczą stałki f/1.4, w cenie pomiędzy Nikorrami f/1.8 a f/1.2? Cenowo by nawet pasowało. I pewnie będą droższe, niż na Sony.
No i szkiełka do DX. Nikonowski wybór jakoś tak słabo wygląda w tym względzie...

Jacek_Z
12-12-2022, 15:07
W lustrzankach Sigma sie nie oglądała na Nikona i oferowała podstawowe szkła - 35, 50, 85, także konkurencyjne 105/1.4 i wiele, wiele innych (70-200, 24-70, pełno stałek)
Niestety chyba nikt się nie orientuje w kwestiach tego co jest dozwolone a co nie (tzn wymaga licencji). Wiemy, że Canon ma obostrzenia i je egzekwuje. Jak jest u Nikona nie wiemy. Viltrox robi za cichym (?) przyzwoleniem Nikona czy bez, bo go nie potrzebuje? Argument, że Chińczycy nie patrzą na patenty do mnie nie trafia.

poste
12-12-2022, 16:27
O ile pamiętam zawsze to były pewne ograniczenia S i T z Nikonem, typu brak korekty cyfrowej, brak wszystkich punktów af czy w końcu uwalanie af z lv na nowszych modelach lub sofcie. Wystarczy przypomnieć słynne napisy na pudełkach S17-50/2.8 "kompatybilna z d5300". Zdjęcia dało się robić, korygować to LR, ale kwestia pełnej kompatybilności to rzecz dyskusyjna, zależy jak to określimy. Osobiście oczywiście używałem i mi to jakoś nie przeszkadzało (dopóki nie zobaczyłem, jak to powinno wyglądać ;) ), ale purysta mógłby się przyczepić. W ML łatwiej będzie o takie triki, wystarczy popatrzeć choćby na ilość i zakres zmian w sofcie w kolejnych wersjach.

Druga rzecz, to jednak Sigma nie robi teraz klocków, gdzie dzięki wielkości i ilości soczewek wymagała małej korekty. Aby zapewnić wciąż doskonałość jakość optyczną w większym stopniu opierają się teraz na elektronicznej korekcie. Pal diabli stałki, ale uwa czy nawet standard bez korekty dystorsji może być trudny do używania. Muszą się jednak jakoś dogadać.

Wind Mill
12-12-2022, 16:51
No właśnie - ciekawe, czy body i soft Nikona będą korygowały obiektywy Sigmy?

Jacek_Z
13-12-2022, 03:35
Korekta w bezlustrach? Niby jest możliwa, ale nie znam przypadku by ktoś musiał jej używać przy AF na matrycy.


O ile pamiętam zawsze to były pewne ograniczenia S i T z Nikonem, typu brak korekty cyfrowej, brak wszystkich punktów af ...
??? co ty piszesz, pierwsze słyszę. To, że zupełnie wariowało (nie działało) to czytałem, ale żeby nie było korekty czy kompletu punktów AF to nie wiem. Ograniczenie ilości punktów przez obiektyw nie jest chyba w ogóle możliwe. Obiektyw nie ma tu nic do gadania. Jasność obiektywu może ograniczać, pierw punkty boczne, ale to nie zalezy jakiej firmy jest obiektyw tylko jaka jasność. Choć po prawdzie to kiedyś spróbowałem ciemnego szkła + TC i AF dalej działał, choc niby nie powinien.
Mam Sigmę, to podstawowa moja portretówka, używam na okrągło, wszystko działa. Korekta, wszystkie punkty.

LeonardZelig
13-12-2022, 08:23
Nie wiem czy było, bo też trudno potwierdzić źródło, ale wytłuszczono na tej liście pozycje, które mają wejść do sprzedaży w pierwszej kolejności. Wrzucam ku pokrzepieniu serc, zwłaszcza właścicieli APS-C oczekujących na 18-50/2,8.

68558

sabur
13-12-2022, 09:34
Korekta w bezlustrach? Niby jest możliwa, ale nie znam przypadku by ktoś musiał jej używać przy AF na matrycy.



Mega sporadyczne sytuacje ale zdarzają się - Cichy ostatnio opisywał sporadyczne problemy z samyangiem 135, gdzie robił korektę dockiem bo był chyba ff i aby trafiał wymagana była korekta w body lub przez dock.

poste
13-12-2022, 11:17
Korekta w bezlustrach? Niby jest możliwa, ale nie znam przypadku by ktoś musiał jej używać przy AF na matrycy.


??? co ty piszesz, pierwsze słyszę. To, że zupełnie wariowało (nie działało) to czytałem, ale żeby nie było korekty czy kompletu punktów AF to nie wiem. Ograniczenie ilości punktów przez obiektyw nie jest chyba w ogóle możliwe. Obiektyw nie ma tu nic do gadania. Jasność obiektywu może ograniczać, pierw punkty boczne, ale to nie zalezy jakiej firmy jest obiektyw tylko jaka jasność. Choć po prawdzie to kiedyś spróbowałem ciemnego szkła + TC i AF dalej działał, choc niby nie powinien.
Mam Sigmę, to podstawowa moja portretówka, używam na okrągło, wszystko działa. Korekta, wszystkie punkty.

Chodzi mi o korektę cyfrową obiektywu (lub korekcję inaczej mówiąc), m.in. dystorsji i winiety. Nie żadne front lub back focus, nie chodzi mi kalibrację obiektywu. Żadne szkło poza Nikkorami nie miało korekty cyfrowej z automatu w Nikonie, przynajmniej ja się z tym nie spotkałem przez wiele lat używania Nikonów i różnych obiektywów.

Reszta oparta na przykładach, które znam z doświadczenia:
- Tamron 100-400 z Nikonem d500- brak af na skrajnych punktach, nie ustawi af, oczywiście w tym modelu af jest szeroki i może to być kwestia ciemnego szkła, ale z podobnie ciemnym N70-300DX tego nie ma;
- Live View nie miałem na żadnym Nikonie m.in. z Sigmami makro, 70 i 150 (innymi chyba też, np. 10-20, ale już nie pamiętam).

Czy jest to pełna współpraca szkieł firm trzecich z Nikonem, to kwestia naszej akceptacji. Mnie to jakoś wybitnie nie przeszkadzało, ale jeśli ktoś uprze się powiedzieć, że obiektywy firm trzecich nie mają z Nikonem (i Canonem) pełnej współpracy, to trudno mi to będzie wyśmiać. Podkreślam, że chodzi mi głównie o cyfrową korektę dystorsji oraz winiety. Wystarczy wejść do menu Nikona i popatrzeć jak wygląda ta pozycja z podłączoną Sigmą.

Z drugiej strony mam tak, wrzucam do LR6.14 RAW-a (przekonwertowanego do dng) z aparatu model np. z 2021r, podobnie nowego obiektywu (czyli nie ma profilu w tej wersji LR) i okazuje się, że pełna korekta cyfrowa jest już zaszyta w tym RAW-ie (lub dng). Nazwy firmy nie wymienię, żeby nie drażnić, obiektywy to Sigma, Zeiss, Tamrony, Samyangi, cała torba, wszystko działa tak samo.

Ktoś powie, możesz użyć docka, możesz wysłać do Sigmy do wgrania nowego softu, możesz płacić abonament Adobe i korygować w LR. Ale mogę też po prostu podpiąć każdy obiektyw i robić zdjęcia bez powyginanych linii prostych czy walczenia z winietą bo firma dopuszcza komunikację swojego aparatu z "obcym" obiektywem ;) W przypadku stałek powyżej 50 mm może to nie mieć znaczenia, w przypadku zoomów, a już szczególnie uwa jak najbardziej ma znaczenie i to duże. Przynajmniej jeśli chodzi o uproszczenie sobie życia, bo wszystko można powiedzmy poprawić ręcznie, o ile ktoś ma dużo czasu.

cz4rnuch
13-12-2022, 11:39
Korekta w bezlustrach? Niby jest możliwa, ale nie znam przypadku by ktoś musiał jej używać przy AF na matrycy...Raczej chodzi o korektę winiety i dystorsji. Tak jak wspominał poste zmniejszenie rozmiarów w sigmach pod bezlustra wymusiło stosowanie sztuczek softowych. Takie problemy mają w zasadzie wszystkie nowe Sigmy, nawet stałki. I przy braku korekty obrazek nie wygląda za ciekawie. Spodziewam się, że w wołarkach typu LR czy C1 takie presety do sigm się pojawią, o ile już ich nie ma.

Nie wiem czy było, bo też trudno potwierdzić źródło, ale wytłuszczono na tej liście pozycje, które mają wejść do sprzedaży w pierwszej kolejności. Wrzucam ku pokrzepieniu serc, zwłaszcza właścicieli APS-C oczekujących na 18-50/2,8.Jeśli ta lista okaże się proroczą (przy okazji, moim zdaniem dobrze jest dołączać link źródłowy, łatwiej się wtedy odnieść), to będzie tak jak zapowiadałem. Sigma na początek pojedzie bezpiecznie, po szkłach do apsc co Nikonowi będzie nawet na rękę, bo sam olewa ten format a szkła sigmy zwiększą jego atrakcyjność więc mogą nawet napędzić Nikonowi klientów. Większym zgryzem będą standardowe zoomy 2.8, bo te są dość dobre i dużo tańsze niż oryginalny odpowiednik Nikkora. Na szczęście Nikon ma przebrandowanego Tamrona, który jest konkurencyjny cenowo a do tego wspierany softowo, bo to formalnie jest Nikkor a nie ciało obce więc "body" tego nie odrzuci. Czyli też nie powinno być dramatu. Największym problemem Nikona, ale też i szczęściem dla Nikoniarzy, powinny być zoomy UWA. 16-28 jest bardzo dobrze wyceniony, szczególnie w porównaniu z tamrono-nikkorem, który jest bardzo drogi, a 14-24 to rewelacyjne szkło, które z lekka zabija odpowiednik od Nikkora ceną.

Jacek_Z
13-12-2022, 12:48
OK, winieta czy dystorsja zgoda. Dlaczego Nikon miałby zmieniać swój soft pod innych producentów? Canon tak robi?
Sony uaktualnia soft body gdy Sigma wypuszcza obiektyw? (nie wiem, pytam). Czy korekty obiektywów są zaszyte w chipie obiektywu i body je zasysa? To by było sensowne.
Co innego programy typu PS i podobne, one nie są producentami sprzetu, obsługują wszystko, Nikony, Canony, Sony, Sigmy, Tamrony itd. W PS można wybrać z listy dany obiektyw, ba, z sieci można pobrać i wczytać kolejne profile, ja np. używam profilu do manualnego Samyanga 14/2.8

poste
13-12-2022, 13:03
...Czy korekty obiektywów są zaszyte w chipie obiektywu i body je zasysa? To by było sensowne.
...

Tak, dokładnie o to chodzi. Sony tego nie blokuje, mówiąc najkrócej.

Wind Mill
13-12-2022, 13:04
Korekta w bezlustrach? Niby jest możliwa, ale nie znam przypadku by ktoś musiał jej używać przy AF na matrycy...
Jak już wspomniano, mowa o winiecie i przede wszystkim dystorsji. Mała rzecz a cieszy.
Jeśli się nie mylę, to Sony dla 3rd party ją stosuje - korekcja w body, jak soft nie wiem.

cz4rnuch
13-12-2022, 13:38
OK, winieta czy dystorsja zgoda. Dlaczego Nikon miałby zmieniać swój soft pod innych producentów? Canon tak robi?Nikon niczego nie musi, szczególnie pod innych producentów, i tego nie robi. To nie zarzut tylko chodzi o to, że może to być utrudnienie i warto o tym wspomnieć, bo w przypadku sigm pod bezlustra jest to bardzo istotne.

Wind Mill
13-12-2022, 14:09
W jakichś LR-ach czy PS-ach są dostępne profile obiektywów - tyle, że ja tego softu nie używam.
Zatem profil obiektywu w body / sofcie Nikona jest dla mnie wielce cenny.


..- Live View nie miałem na żadnym Nikonie m.in. z Sigmami makro, 70 i 150 (innymi chyba też, np. 10-20, ale już nie pamiętam)....
Ja na D7500 mam LV z S17-50 i z S105, ale nie kojarzę, jaki mam na tym Nikonie soft, chyba nie aktualizowałem po zakupie.


Z drugiej strony mam tak, wrzucam do LR6.14 RAW-a (przekonwertowanego do dng) z aparatu model np. z 2021r, podobnie nowego obiektywu (czyli nie ma profilu w tej wersji LR) i okazuje się, że pełna korekta cyfrowa jest już zaszyta w tym RAW-ie (lub dng). Nazwy firmy nie wymienię, żeby nie drażnić, obiektywy to Sigma, Zeiss, Tamrony, Samyangi, cała torba, wszystko działa tak samo...
To ja wymienię, mnie to nie drażni - Sony. :mrgreen:
Zapewne, Sony miało takie podejście z braku swojej szklarni na początku (brak = brak pełnego portfolio) i tak już im pozostało?

Czy Nikon pójdzie taką drogą - raczej wątpliwe, ale pomarzyć dobra rzecz. ;)

Wind Mill
13-12-2022, 16:39
...Wystarczy wejść do menu Nikona i popatrzeć jak wygląda ta pozycja z podłączoną Sigmą....

Coś mnie tknęło i zajrzałem w menu.

Z50 z Viltorxem (56/1,4) ma dostępne opcje korekty. :o
Korekcja winietowania
Kompensacja dyfrakcji
Automat. korekcja dystorsji
Trza zrobić zdjęcia testowe czy i jak działa.
Stałka może mniej miarodajna niż zoom w teście (mniejsze zniekształcenia), ale Viltrox aż tak dobry chyba nie jest? :mrgreen:

OjTam
13-12-2022, 16:57
Nie wiem czy było, bo też trudno potwierdzić źródło, ale wytłuszczono na tej liście pozycje, które mają wejść do sprzedaży w pierwszej kolejności. Wrzucam ku pokrzepieniu serc, zwłaszcza właścicieli APS-C oczekujących na 18-50/2,8.

68558

Jeśli ta lista się potwierdzi, będę mógł napisać: A nie mówiłem? :mrgreen:
Z drugiej strony, ta 150-600 wątpliwa mi się wydaje... Przecież 60-600 miała być niby pierwszym szkłem z bagnetem Z. Razem by je tłukli?


PS. Korekcja szkła działa też na Ztkach ze szkłami F przez FTZ, przynajmniej niektórymi. Problem w tym, że chyba zły profil wybiera, jako że po wybraniu ręcznym, efekt jest całkiem inny. :lol:

Wind Mill
13-12-2022, 17:17
...PS. Korekcja szkła działa też na Ztkach ze szkłami F przez FTZ, przynajmniej niektórymi. Problem w tym, że chyba zły profil wybiera, jako że po wybraniu ręcznym, efekt jest całkiem inny. :lol:
Masz na myśli F ale nie Nikony?

OjTam
13-12-2022, 17:35
Masz na myśli F ale nie Nikony?

Yop.
Tak wygląda Tamron 17-35 (z ostatnich RAWków):
https://i.imgur.com/JQuZzBQh.png
Przy czym jeśli się wybierze Własny i Tamron w zakładce Producent, korekcja jest trochę inna:
https://i.imgur.com/bpDTehMh.png

Lukasz_85
06-01-2023, 00:02
69095

Może dowiemy się czegoś o nowych Sigmach w następnym tygodniu. Trzymam kciuki :)

OjTam
12-01-2023, 16:19
No i kicha. S60-600 nie dla N/Z. Sony E i L-mount. ¯\_(ツ)_/¯

Lukasz_85
22-02-2023, 15:46
W związku ze startującymi jutro japońskimi targami CP+ firma Sigma wydała komunikat informujący o podjęciu prac nad obiektywami z mocowaniem Nikon Z.

Jako pierwsze z nowym mocowaniem zostaną udostępnione znane i lubiane niepełnoklatkowe stałoogniskowe konstrukcje należące do linii Contemporary, czyli modele:

Sigma 16 mm f/1.4 DC DN,
Sigma 30 mm f/1.4 DC DN,
Sigma 56 mm f/1.4 DC DN.
W obiektywach zoptymalizowano oprogramowanie układu autofokusa tak, by ten możliwie dobrze działał z korpusami systemu Nikon Z. Poza ciągłym autofokusem czy śledzeniem celu, obiektywy mają też oferować możliwość korekty aberracji optycznych z poziomu body. We wszystkich konstrukcjach znajdziemy też uszczelniony bagnet.
Dokładna data wejścia obiektywów z mocowaniem Z do sprzedaży nie została jeszcze ogłoszona.

za: https://www.optyczne.pl/18567-news-Obiektywy_Sigma_z_mocowaniem_Nikon_Z.html

OjTam
22-02-2023, 15:49
To ten...
A nie mówiłem? :lol:

robcio.m
22-02-2023, 16:08
Materializuje się chyba powoli stanowisko Nikona w sprawie obiektywów innych firm, będą tylko takie na jakie Nikon zezwoli i zatwierdzi, w tym wypadku apsc. Z jednej strony dla kogoś kto ma z50/zfc fajnie, z drugiej o Artach konkurujących śmiało ze stałkami systemowymi pewnie trzeba zapomnieć na jakiś czas.

Jacek_Z
22-02-2023, 19:45
Jakie jest stanowisko Nikona nie wiemy. Tylko spekulujemy. Wyciągamy wnioski bo jest premiera szkła, ale te wnioski nie muszą być prawdziwe.
Ja stanowiska Nikona w tym temacie nie słyszałem.

cz4rnuch
22-02-2023, 19:55
Materializuje się chyba powoli stanowisko Nikona w sprawie obiektywów innych firm, będą tylko takie na jakie Nikon zezwoli i zatwierdzi, w tym wypadku apsc...Mowa jest raczej o uzupełnianiu oferty. Tak przynajmniej piszą:

https://www.diyphotography.net/report-nikon-is-licensing-z-mount-to-third-party-lens-manufacturers-but-only-if-they-dont-compete-with-nikkor-z-lineup/

robcio.m
22-02-2023, 21:35
Mowa jest raczej o uzupełnianiu oferty. Tak przynajmniej piszą:

https://www.diyphotography.net/report-nikon-is-licensing-z-mount-to-third-party-lens-manufacturers-but-only-if-they-dont-compete-with-nikkor-z-lineup/

Tak wiem, że będzie uzupełnienie natomiast dalej będzie to restrykcyjne i uzgodnienie w szczegółach z Nikonem, a nie hurra robimy wszystko co chcemy…
Sądzę, że przykład Tamrona 70-300 dobrze pokazuje nowy model Nikona z producentami optyki (firmami trzecimi).
Nikon do Z nie miał w planie (nigdy w żadnej roadmapie nie było, ani obiecane nie bylo tego typu szkło) to licencje dostał Tamron i 70-300 w bagnecie Z jest pod marka Tamron.

OjTam
22-02-2023, 21:41
Ciekawe tylko, dlaczego 18-50/2.8 nie ma?
Jak Sigma wchodziła w Fuji, to te 4 szkła wyszły na raz. Jeśli dobrze pamiętam. ;)

paparapa
22-02-2023, 23:08
Ciekawe tylko, dlaczego 18-50/2.8 nie ma?
Jak Sigma wchodziła w Fuji, to te 4 szkła wyszły na raz. Jeśli dobrze pamiętam. ;)

Mamy inne czasy i inną rzeczywistość. Obawiam się że nie będzie. A jeśli, to nie prędko.
Sigma ma światło 2.8. A to duża konkurencja dla ich "paździerza" ze światłem 3,5-6,3.
Oj boli to.

OjTam
22-02-2023, 23:11
Albo to, albo będzie Nikkor (;)) 17-70/2.8.

paparapa
22-02-2023, 23:26
Albo to, albo będzie Nikkor (;)) 17-70/2.8.

Może kiedyś, gdzieś w innym świecie. :)
W sumie nie mam ciśnienia na obiektywy do DXa. Mam 16-50 i 18-140. Jak potrzebuję lepszego szkła to biorę od Z6.
A FTZ też mi nie straszny.

Tu chodzi o to że N... potraktował nas bez mydła.
Trzeba wyciągnąć z tego lekcję.
Gdybym dwa lata temu wiedziało tym, pewnie nie miałbym już N. :)
Jak to ktoś napisał N stawia na odbiorców "pro".
Zobaczymy czy się nie przewiozą, bo każda beczka ma swoje dno.

poste
22-02-2023, 23:41
Dlaczego w innym świecie? Tylko zmienić dupkę i napis... no i podwyższyć cenę :)

https://www.tamron.eu/pl-PL/p/d082ed72-afd8-4ff5-bc26-717266d157e6/17-70mm-f28-di-iii-a-vc-rxd

Jeśli Nikon odpuści sobie DX, to jest jeszcze Tamron 11-20/2.8. Akurat DX-om wyszłoby to na dobre. Ale prędzej zrobią klon ciemnego 10-2- AF-P.

Jakoś ciągle mam sentyment do DX-a, ale teraz to ani taniej, ani jakoś dużo lżej.

Jacek_Z
22-02-2023, 23:43
Tu chodzi o to że N... potraktował nas bez mydła.
Trzeba wyciągnąć z tego lekcję.
Gdybym dwa lata temu wiedziało tym, pewnie nie miałbym już N. :)
Jak to ktoś napisał N stawia na odbiorców "pro".
Zobaczymy czy się nie przewiozą, bo każda beczka ma swoje dno.
Canon jeszcze bardziej stawia na Pro. I nie dopuszcza innych. I bardziej olewa DX.
Dlaczego 2 lata temu nie poszedłeś do Sony? Sądziłeś, że Nikon wypuści 2x więcej obiektywów niż podawał w Road? I że będą one tanie?

OjTam
22-02-2023, 23:50
Canon jeszcze bardziej stawia na Pro.(...) I bardziej olewa DX.

Canon ma 3 różne puszki APS-C, nie 1 w trzech wydaniach, tu ciut lepiej, niż N.
Co do szkieł, prawie to samo, choć Nikkory ciekawiej wyglądają - większy zakres na kitowcu i tele, do tego tele jaśniejsze. I tańsze.

poste
22-02-2023, 23:53
Canon ma chyba najlepsze teraz aps-c na rynku (choć przyznam, że nie śledzę Fuji), czyli R7 i R10. Naprawdę nie ma do nich ciekawych szkieł? Skrojone tylko pod teleobiektywy?

OjTam
22-02-2023, 23:57
Naprawdę nie ma do nich ciekawych szkieł?

18-45, 18-150 i 50-210. Tyle szkieł APS-C ma Canon.

Czyli doliczając brak Vitków, połowę tego, co N. :mrgreen:

poste
23-02-2023, 00:14
No to się porobiło. Kiedyś było powiedzenie, że Nikon produkuje dobre aparaty, Canon dobre szkła. Teraz... cóż.:roll:

paparapa
23-02-2023, 00:30
Canon jeszcze bardziej stawia na Pro. I nie dopuszcza innych. I bardziej olewa DX.
Dlaczego 2 lata temu nie poszedłeś do Sony? Sądziłeś, że Nikon wypuści 2x więcej obiektywów niż podawał w Road? I że będą one tanie?

Z50 traktuję jako sprzęt alternatywny, gdy nie mogę lub nie chce mi się brać FFa. Jest mały, lekki i robi całkiem fajne zdjęcia. Wolę go od MFT.
Moja żona bardzo chętnie robi nim zdjęcia. Nawet nie trzeba jej przypominać o aparacie. :) Całkiem inaczej jak z innymi aparatami.
Te szkła które mam, mimo że ciemne wygrywają gabarytami i wagą. I to jest ich zaleta.
Więcej kupować nie będę, bo jasne słoiki będą większe i cięższe. Równie dobrze mogę używać szkieł do FFa.

Mi chodzi generalnie o to, że ten sam obiektyw w różnych systemach ma mocno róże ceny. Dwa lata temu nie przyszło mi do głowy,
że tak to będzie wyglądało. Że T i S zostaną odstawione u N do kąta. :)

RMC
23-02-2023, 09:32
Może i powoli się sytuacja obiektywów do DX zmienia ale faktycznie strasznie długo było marnie. Dodatkowo (dla mnie) niezadowalające są ich ceny. Generalnie wszystkie systemy fajniejsze obiektywy mają drogie ale u Nikona Z jednak różnice były spore (do konkurencji). A jeszcze z powodu względnej nowości systemu rynek używany nie jest tak zachęcający jak np. w lustrzankach.

Trochę mnie to zniechęciło do bezlustra Nikona. Swojego Z50 kupiłem w sumie skuszony ceną. Chciałem nowszy, chociaż używany aparat na takie codzienne noszenie. Myślałem o D800, nie było wtedy w pasującym mi zakresie cenowym. Patrzyłem też na bezlustra ... Sony :) ale i tu drogo wołali. Nowy sprzęt wyszedł mnie niewiele drożej. No i niestety okazuje się, że szkła, które bym chciał mieć kosztują tyle, że nierozsądne by było wywalić kasę. I jest patowa sytuacja. Zdjęcia Z50 robi fajne ale plastyka obrazu podoba mi się mniej niż w FF, coraz częściej bezlustro leży nieużywane.

Cóż, może za szybko wszedłem w bezlustra Nikona :) Trzeba było poczekać z 10 lat :) to bym sobie kupił to i owo.

capo-di_tutti-capi
23-02-2023, 10:13
Jak nie wiadomo o co chodzi, to może chodzi o pieniądze
i możliwości produkcyjne Sigmy.

Nikony Z DX mają mniej użytkowników od Sony E, Fujifilm X i Canon EOS M [oraz m4/3].
Mniej od Nikona Z DX ma tylko EOS RF-S, ale pewnie niedługo to potrwa.

Nikon ma praktycznie jeden model Z DX -w trzech ubrankach.
Co o perspektywiczności tego systemu może myśleć niezależny producent obiektywów?

Nikony Z FX są rzadsze od Sony FE i Canon EOS R.
Sigma jest w L-Mount Alliance, więc także to mocowanie ma da niej priorytet przed Nikon Z.
Nikon znów na końcu kolejki.

poste
26-02-2023, 09:31
Wywiad z dyrektorem generalnym Sigmy. Sporo o Nikonie, między bl-bla-bla można też znaleźć interesujące info. Np. spada sprzedaż MTF i aps-c (to już chyba wiadomo dlaczego pojawiły się te szkła do DX), ff trzyma się nie najgorzej.

https://phototrend.fr/2023/02/sigma-cpplus-2023-interview-kazuto-yamaki-nikon-z/?utm_content=bufferc143c&utm_medium=social&utm_source=twitter.com&utm_campaign=buffer

Wind Mill
26-02-2023, 10:15
...Np. spada sprzedaż ... aps-c (to już chyba wiadomo dlaczego pojawiły się te szkła do DX)...
To by się zgadzało z wcześniejszymi doniesieniami ze strony szefostwa Sigmy - nie wchodzimy w Zet, bo mamy pełne obłożenie mocy przerobowych na aktualnych liniach produktów.
Skoro gdzieś indziej ubyło sprzedaży, zwolnione zasoby, pojawiła się możliwość wejścia w Zet.

capo-di_tutti-capi
26-02-2023, 10:29
Pewnie to modele, których produkcję chcą zakończyć i ostatnim rzutem zarobią nimi jeszcze na nikoniarzach.
Dlatego nie ma na razie nikonowskiej wersji 18-50/2.8.

Sigma robi modele przez krótki czas np. Sigmy DN f/2.8: 19mm, 30mm i 60mm nie są już produkowane.

notdot
26-02-2023, 11:16
Plotki wskazują, że Nikon otwiera mocowanie Z, ale pod warunkiem, że optyka „trzeciej firmy” nie będzie bezpośrednio konkurować z własnymi obiektywami. Czy tak jest?

Osobiście nie jestem tego świadomy. Wprowadzenie na rynek tych 3 obiektywów (16, 30 i 56 mm, przyp. red.) jest wynikiem naszej własnej decyzji. Nie wiem, jaka jest strategia Nikona. Plotki, o których wspomniałeś, mają sens dla Nikona, ale ze swojej strony nie wiem więcej niż ty.


ciekawa wypowiedź, pytanie tylko czy bardziej dyplomatyczna i szef Sigmy nie chciał nic mówić, czy faktycznie Nikon ma takie pomysły ale nic nikomu nie mówi

capo-di_tutti-capi
26-02-2023, 11:45
phototrend: Plotki wskazują, że Nikon otwiera mocowanie Z, ale pod warunkiem, że optyka „trzeciej firmy” nie będzie bezpośrednio konkurować z własnymi obiektywami. Czy tak jest?

Kazuto Yamaki, dyrektor generalny Sigma: -Osobiście nie jestem tego świadomy. Wprowadzenie na rynek tych 3 obiektywów (16, 30 i 56 mm, przyp. red.) jest wynikiem naszej własnej decyzji. Nie wiem, jaka jest strategia Nikona. Plotki, o których wspomniałeś, mają sens dla Nikona, ale ze swojej strony nie wiem więcej niż ty.
/.../
Na razie wprowadzamy te 3 obiektywy z mocowaniem Z. I czekamy na reakcję użytkowników aparatów Nikon. W tej chwili nie mamy konkretnych planów dotyczących rozwoju obiektywów Z-mount, ale jeśli ich odbiór na rynku będzie pozytywny, rozważymy rozwój tej serii obiektywów. Osobiście chciałbym to zrobić.

W przeciwieństwie do tego, Canon nadal blokuje mocowanie RF. Jakie są Twoim zdaniem korzyści z takiej strategii zamknięcia?

-To strategiczna decyzja firmy Canon, więc nie wiem, jakie są jej intencje. Z drugiej strony montaż RF ma dopiero 5 lat, więc prawdopodobnie potrzebują jeszcze trochę czasu na rozeznanie rynku.

To o uwolnieniu bagnetu Nikon Z dla obiektywów których Nikon nie oferuje -a więc sugestia, że jest zablokowany dla producentów trzecich
to wytwór redaktora portalu, który ma w nazwie "plotki".

capo-di_tutti-capi
26-02-2023, 12:33
phototrend: Plotki wskazują, że Nikon otwiera mocowanie Z, ale pod warunkiem...

Kazuto Yamaki, dyrektor generalny Sigma: -/.../Plotki, o których wspomniałeś, mają sens dla Nikona

-Głupio Nikonowi byłoby powiedzieć, że producenci niezależni nie produkują do niego obiektywów, bo np:
nie widzą ekonomicznego uzasadnienia
lub czekają jak system się rozwinie -nie chcą teraz ryzykować
lub są zajęci produkcją do Sony, a ich moce przerobowe...

bogdi64
26-02-2023, 13:48
dla mnie to dobry ruch, mam te trzy obiektywy do Panasonic, mogli by się też zdecydować na doczepienie do nich "zwykłego" bagnetu Nikon, teraz wychodzi drobna "ułomność" z50, czyli brak stabilizacji matrycy :(, z tym było by już bardzo ciekawie

Jacek_Z
26-02-2023, 13:58
Za to mówią, że odpuszczają sobie (tzn projektowanie nowych szkieł) OM tzn 4/3 tłumacząc, że jest duży spadek sprzedaży w tym segmencie. I spadki w APS-C, najlepiej się trzyma FF. Czyli pojawiają się moce przerobowe na ... najlepiej FF, dziwne więc, że na Nikona Z chcą oferować DX.
Zauważcie, że nic nie mówi o konieczności uzyskania zgody od Nikona.
"Na razie wprowadzamy te 3 obiektywy z mocowaniem Z. I czekamy na reakcję użytkowników aparatów Nikon. W tej chwili nie mamy konkretnych planów dotyczących rozwoju obiektywów Z-mount, ale jeśli ich odbiór na rynku będzie pozytywny, rozważymy rozwój tej serii obiektywów. Osobiście chciałbym to zrobić."
Za to niejako potwierdza, że Canon blokuje.
Bardzo dziwne, że nie chce wykorzystać dziur w ofercie FF Nikona Z, mając świetnie oceniane szkła. Mają 85/1.4 - Nikon ma 1.8 i za chwilę zapewne koszmarnie drogi 1.2. 1.4 byłoby między nimi, ale i tak to byłoby wielu chętnych. 135/1.8 dopiero sie pokazał na Roadmap, gdyby się Sigma pospieszyła to by zgarnęła chętnych. Bo po co mają czekać na droższego Nikkora? 60-600 też by znalazł chętnych, ma świetne opinie. Nikkor kiedyś da 200-600, ale to mniejszy zakres no i nie wiadomo jaki będzie optycznie, a spodziewana cena wyższa. Oczywiście ciekawych opcji jest więcej, nie mam rozeznania w szerokich kątach, nie interesują mnie.

OjTam
26-02-2023, 14:06
Mają 85/1.4 - Nikon ma 1.8 i za chwilę zapewne koszmarnie drogi 1.2. 1.4 byłoby między nimi, ale i tak to byłoby wielu chętnych.
Też mnie to zastanawia. Mam swoją teorię, ale to później.

135/1.8 dopiero sie pokazał na Roadmap, gdyby się Sigma pospieszyła to by zgarnęła chętnych. Bo po co mają czekać na droższego Nikkora?
Brak Sigmowej 135 na N/Z niby mógłby tę teorię o blokowaniu przez Nikona potwierdzić, ale... Ta Sigma na N/Z nie ma sensu. Za dużego w każdym razie.
Serio, bo to wersja DSLR z doklejoną dupką. I tu znowu moja teoria z pkt 1wszego...

60-600 też by znalazł chętnych, ma świetne opinie. Nikkor kiedyś da 200-600, ale to mniejszy zakres no i nie wiadomo jaki będzie optycznie, a spodziewana cena wyższa.
Nie jest powiedziane, że 200-600 będzie droższy, niż S60-600. Ba, mam wręcz wrażenie, że będzie tańszy, niż kosztująca obecnie 11k Sigma, ze względu na to, iż nie będzie w linii S.

Oczywiście ciekawych opcji jest więcej, nie mam rozeznania w szerokich kątach, nie interesują mnie.
16-28/2.8, ale to wchodzi na NikkoroTamrona.
14/1.8 ale znowu, to DSLR z dospawaną dupką.
14-24/2.8 ale znowu Nikkor.
20/1.4 - Brak w N.
Etc, etc..

A o co mi chodzi z tą teorią? To taka luźna myśl - może Sigma chce najpierw zrobić wszystkie swoje szkła w wersjach DG DN na Sony E i L-mount, zanim zaczną się pchać w inne bagnety?

capo-di_tutti-capi
26-02-2023, 14:21
dziwne więc, że na Nikona Z chcą oferować DX

-Pisałem, że to stare konstrukcje, które przechodzą do historii.
Ostatnia okazja żeby wycisnąć te cytrynki.



Bardzo dziwne, że nie chce wykorzystać dziur w ofercie FF Nikona Z...

Sigma na pewno produkuje obiektywy partiami tego samego modelu (może paru) sądząc po małej deklarowanej liczbie pracowników [1786]
więc trzeba czekać na kolej, może gdy będą doprodukowywać jakiś model do Sony i L-mount.

Jacek_Z
26-02-2023, 15:11
Też mnie to zastanawia. Mam swoją teorię, ale to później.

Serio, bo to wersja DSLR z doklejoną dupką. I tu znowu moja teoria z pkt 1wszego...

A o co mi chodzi z tą teorią? To taka luźna myśl - może Sigma chce najpierw zrobić wszystkie swoje szkła w wersjach DG DN na Sony E i L-mount, zanim zaczną się pchać w inne bagnety?
85/1.4 to nie jest lustrzankowy ART z inną dupką, 135 nawet jak jest to byłby szybciej niż Nikkor. Nie wspominałem o 105/1.4 ale chyba to produkt mniej masowy.
Szkoda, że nie wiemy ile danego modelu obiektywu sie produkuje (sprzedaje), bo to by dało nam obraz tego co jest dla producenta ważne, a co marginalne. No ale to tajemnica firmy.

OjTam
26-02-2023, 15:21
Wiem, że 85 nie jest DSLRowa. 105 tak.
Jeśli serio jest tak, jak capo napisał (produkcje partiami) to moja teoria... ma sens.
Robią nowe szkła dla Sony i L-mount, bo nikt ich stamtąd nie wygryzie (a i rynek pewnie większy...), a dopiero później na inne bagnety.
Jeśli dobrze liczę, Sigmie ze stałek zostały jeszcze 14, 105, 135 i 500 bez wersji DN.

capo-di_tutti-capi
26-02-2023, 15:23
Ale wiemy co się najlepiej sprzedaje w B&H https://www.bhphotovideo.com/c/buy/Mirrorless-Camera-Lenses/ci/17912/N/4196380428

Jacek_Z
26-02-2023, 23:29
:) najwięcej się sprzedaje obiektywu którego nie ma? Nikkor 85/1.2 :) Najlepiej schodzi droga optyka, po ponad 2000 USD? Coś wątpię.
Interesujące by było poznać ile sztuk, nie tylko więcej - mniej.

OjTam
26-02-2023, 23:34
Szkoda, że nie ma nigdzie info, jak długi czas jest liczony do tego bestsellers. To może być przykładowo tydzień. I wtedy pre-ordery na N/Z85 wyskoczą w górę, bo nowe szkło.

capo-di_tutti-capi
27-02-2023, 02:11
10.02.23 też był na pierwszym.
W niedzielę nastąpiły zmiany pozycji w porównaniu z sobotą. Nie wiem co ile to aktualizują.

OjTam
27-02-2023, 22:15
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2023/02/Sigma-lenses-for-Nikon-Z-mount.jpg

...

poste
27-02-2023, 22:21
Ten kołnierz to zaleta dużej średnicy bagnetu? ;)

OjTam
27-02-2023, 22:29
Nie mogli całej dupki wymienić, tylko taki kołnierz wsadzić? Będzie to komicznie na DXowych Ztkach wyglądać...

lukasz_kk
27-02-2023, 23:37
Czy ja wiem? Może taki niezbyt długi kołnierz niejako „zleje” się z korpusem, a gdyby był dluższy, a tylko przednia część obiektywu miała standardową szerokość jak w przypadku wersji z innymi mocowaniami, to by dopiero komicznie wyglądało ;) Trudno ocenić dopóki nie zobaczymy całości w połączeniu z aparatem.

tojo
28-02-2023, 11:25
To taki FTZ przyspawany na stałe.

TOP67
28-02-2023, 11:41
Żaden FTZ, tylko szerszy bagnet, który trzeba zasłonić. To są konstrukcje projektowane do bezlusterkowców

Wind Mill
28-02-2023, 17:28
Chyba o tym wcześniej nie było?

Czytam ja PL, a tu taki passus (https://photographylife.com/news/sigma-nikon-z-lenses-announced) (wytłuszczenie moje):

"To me, the most interesting part about this announcement isn’t necessarily the lenses themselves, although I do think they’ll be useful.
Instead, it’s one of the footnotes in the press release: “This product is developed, manufactured and sold under the license agreement with Nikon Corporation.”
Now that Sigma is confirmed to be working with Nikon’s license agreement – like Tamron already was – we should start to see third-party autofocus options snowball for the Z system."

Jacek_Z
28-02-2023, 23:33
Aha, OK, licencja. Co do kuli śnieżnej - niekoniecznie, ta licencja może nie być tania. Tamron dostał może ją taniej za to że część optyki będzie z logo Nikkor. Sigma zauważa, że w miarę nasyciła Sony, Canon nikogo nie chce, zostaje Nikon Z jako jedyny duży niezagospodarowany przez Sigmę system, więc to naturalny ruch.
Na jakiej zasadzie obiektywy wypuścił Viltrox? Opłacił licencje? Czy Nikon będzie sprzedawał licencje taniej małym firmom?

robcio.m
01-03-2023, 00:05
Licencja może nie być tania ale to pokazuje, że istotnie Nikon rozdaje karty, a Sigma poszła na współpracę (w ramach etycznego biznesu) co minimalizuje problemy, że ktoś coś będzie komuś utrudniał w przyszłości, dla użytkownika końcowego to dobrze.

Pozwolę sobie podejrzewać, że Viltrox nic nie kupował i nie płacił ale nie wpasowuje się on w produkt mogący zagrozić interesom Nikona toteż przymknięto na to oko, może bezterminowo, może czasowo - kto wie… Gdyby Viltrox się dogadał z Nikonem to pewnie dla budowania własnej marki i wiarygodności wszędzie by się tym chwalili, że nawiązali długofalową współpracę i są pierwszą niezależną firmą robiąca obiektywy dla nowego bagnetu Nikona.

Jacek_Z
01-03-2023, 00:08
.. Sigma poszła na współpracę (w ramach etycznego biznesu) co minimalizuje problemy, że ktoś coś będzie komuś utrudniał w przyszłości, dla użytkownika końcowego to dobrze.
Celna uwaga. Racja.

capo-di_tutti-capi
01-03-2023, 21:28
Na jakiej zasadzie obiektywy wypuścił Viltrox? Opłacił licencje?

-A co z TTArtisan i Yongnuo

https://www.bhphotovideo.com/c/products/Mirrorless-Camera-Lenses/ci/17912/N/4196380428?filters=fct_a_focus-type_5738%3Aautofocus%2Cfct_brand_name%3Attartisan %7Cyongnuo%2Cfct_lens-mount_3442%3Anikon-z-mount

- - - - kolejny post - - - - - -



Pozwolę sobie podejrzewać, że Viltrox nic nie kupował i nie płacił ale nie wpasowuje się on w produkt mogący zagrozić interesom Nikona toteż przymknięto na to oko, może bezterminowo, może czasowo - kto wie…

24/1.8, 35/1.8, 50/1.8, 85/1.8 nie wpasowują się w produkty mogące zagrozić interesom Nikona?
https://www.bhphotovideo.com/c/products/Mirrorless-Camera-Lenses/ci/17912/N/4196380428?filters=fct_a_focus-type_5738%3Aautofocus%2Cfct_brand_name%3Aviltrox%2 Cfct_lens-mount_3442%3Anikon-z-mount

OjTam
03-04-2023, 17:35
Ceny z fotokoch.de, w euro (chyba oczywiste?), cena w nawiasie to cena na Sony E:
16/1.4 DC DN - 515.77 (412.41)
30/1.4 DC DN - 412.41 (339.95)
56/1.4 DC DN - 515.77 (412.39).

To ten...

beduin17
04-04-2023, 14:33
Na stronie Sigmy PL już są ceny, nie trzeba przeliczać:
16mm do Nikona jeszcze nie ma, do Sony 1890zł
30mm do Nikona 1890zł, do Sony 1590zł
56mm do Nikona 2390zł, do Sony 1890zł
Nie wiadomo tylko kiedy wysyłka, oznaczone na razie jako niedostępne

MstrG
04-04-2023, 15:00
Ciekawe czy to podatek od "nowości" czy stała cena, aby zwracała się licencja dla Nikona.

OjTam
04-04-2023, 15:06
Mam wrażenie, że to drugie. Strach się bać, ile zawołają za Art DG DN, jeśli się pojawią.

16 pewnie będzie kosztować tyle, co 56, skoro takie same ceny w euro mają.

Zelber
04-04-2023, 15:36
Z ARTami bezlustrowymi moim zdaniem jest jeden, znacznie większy problem niż ich cena. Dla mnie osobiście zupełnie nie są atrakcyjne. Lustrzankowe ARTy(szczególnie te topowe typu 40/85/105/135) dają praktycznie idealny obraz od pełnej dziury, natomiast jakość obrazu dawana przez szkła do bezluster dla mnie osobiście jest nie do zaakceptowania. Nie widzę żadnego sensu kupowania obiektywu mydlanego na pełnej dziurze, jeżeli mogę używać lustrzankową wersję przez FTZ.

OjTam
04-04-2023, 15:51
Nie widzę żadnego sensu kupowania obiektywu mydlanego na pełnej dziurze, jeżeli mogę używać lustrzankową wersję przez FTZ.

Nikon ich nie wytnie softem? Lepszy AF? Mniejsze?
Kilka powodów by się znalazło.

Ten, serio są mniej ostre, niż wersje DG HSM? Widziałem, że się ludki na winietę i dystorsję skarżyli, ale ostrość?

Behaviour
02-05-2023, 09:37
First Look: SIGMA DC DN Prime Lenses for Nikon Z mount

https://blog.sigmaphoto.com/2023/first-look-sigma-dc-dn-prime-lenses-for-nikon-z-mount/?fbclid=IwAR1Ac_xSpTx3RFnql70SMbqm1QMnFHPwetHT89nE SJL7H8hApZUIgE8PhlA

Na stronie SIGMY ceny obecnie wyglądają tak:
16/1.4 DC DN - $374
30/1.4 DC DN - $264
56/1.4 DC DN - $404

https://www.sigmaphoto.com/lenses/dc-dn?sigma_mount=13387

tswiech
02-05-2023, 11:42
First Look: SIGMA DC DN Prime Lenses for Nikon Z mount

https://blog.sigmaphoto.com/2023/first-look-sigma-dc-dn-prime-lenses-for-nikon-z-mount/?fbclid=IwAR1Ac_xSpTx3RFnql70SMbqm1QMnFHPwetHT89nE SJL7H8hApZUIgE8PhlA

Na stronie SIGMY ceny obecnie wyglądają tak:
16/1.4 DC DN - $374
30/1.4 DC DN - $264
56/1.4 DC DN - $404

https://www.sigmaphoto.com/lenses/dc-dn?sigma_mount=13387

Tylko, że te promocyjne ceny niestety nie dotyczą obiektywów z mocowaniem Z. :(

Wchodząc w szczegóły mamy wybór mocowań i dla wersji pod Z ceny są większe o dodatkowe:

+$125 dla 16/1.4 DC DN - czyli $499
+$135 dla 30/1.4 DC DN - czyli $399
+$95 dla 56/1.4 DC DN - czyli $499

OjTam
02-05-2023, 11:51
Po co patrzyć i szukać za granicą, skoro Sigma PL (https://www.sigma-sklep.pl/produkty/mocowanie=nikon-z/obiektywy,2,4592) takie ceny podaje:
https://i.imgur.com/ZeKkkIs.png
?

Behaviour
02-05-2023, 13:14
Faktycznie, z tymi cenami na stronie sigmy niewypał, trzeba później wybrać mocowanie...

Dariusz Breś
17-05-2023, 15:39
Przetestowałem te Sigmy Z i trochę skrobnąłem o nich:
https://dariuszbres.pl/sigma-dc-dn-z/

72240

horn3t
17-05-2023, 15:56
Bardzo fajne lubię takie "ludzkie" testy, mi do gustu na DX pasuje ta 30 :)

OjTam
03-07-2023, 22:59
Sigma ma patenty na 50-140/2.8 DC DN i 70-200/2.8 DG DN. Ten drugi wątpliwe, żeby na N/Z trafił, ale ten pierwszy? Całkiem możliwe, kto wie.

OjTam
18-10-2023, 17:47
Francuski Phototrend (https://phototrend.fr/2023/10/interview-kazuto-yamaki-sigma-salon-de-la-photo-2023/) przeprowadził wywiad z CEO Sigmy, Kazuto Yamaki.

Padło też pytanie o Sigmy na N/Z.


Sigma’s three new Z-mount lenses have been well-received
Sigma is excited for Z mount and excited to make retro lenses for retro Nikon bodies
The I Series pairs well with Z cameras
It is easy to use E and L mount designs on Z mount bodies especially since E mount has a smaller diameter than Z, but doing the opposite would be hard


Czyżby nowe szkła Sigmy na N/Z wkrótce?
Jakieś retro i konwersja I Series? Te trzy obecnie dostępne stałki nie są z tej serii.

Tu skrót po ANG, gdyby ktoś chciał doczytać. (https://fujiaddict.com/2023/10/09/sigma-kazuto-yamaki-interview-lens-design-the-industry-growth-gfx-and-more/)
Jest wytłumaczenie, dlaczego niektóre jasne stałki są w linii C, zamiast w Art.
Linia Art mniej polega na korekcji z puszki, więc gdyby były w tej linii, były by większe, cięższe i droższe.

odzio
18-10-2023, 21:42
Czyżby nowe szkła Sigmy na N/Z wkrótce?
Jakieś retro i konwersja I Series? Te trzy obecnie dostępne stałki nie są z tej serii.

czym jest seria I?

OjTam
18-10-2023, 21:47
czym jest seria I?

https://www.sigma-global.com/en/special/i-series/

W sumie, jak tak na nie patrzę... Mam wrażenie, że przerobienie ich w sposób pasujący wyglądem do Zf/Zfc nie byłoby trudne dla Sigmy.

odzio
22-10-2023, 22:39
Nikon nie jest systemem zamkniętym dla firm trzecich. Jest otwarty, choć w ograniczonym stopniu.
Czyli jest. Tak samo jak cannon. Wpuszczenie paru szkieł nie otwiera systemu.

Jacek_Z
22-10-2023, 23:08
Czyli jest. Tak samo jak cannon. Wpuszczenie paru szkieł nie otwiera systemu.
No nie tak samo. Mozliwe, że po prostu Sigma czy Tamron "badają" czy sie opłaci robić wersje na Nikona. Jak będzie sprzedaż to będą chcieli robic kolejne modele.
Sigma wbrew pozorom nie jest ogromna firmą i nie stac ich na nieograniczoną ilość linii produkcyjnych.

OjTam
22-10-2023, 23:36
No nie tak samo. Mozliwe, że po prostu Sigma czy Tamron "badają" czy sie opłaci robić wersje na Nikona. Jak będzie sprzedaż to będą chcieli robic kolejne modele.
Sigma wbrew pozorom nie jest ogromna firmą i nie stac ich na nieograniczoną ilość linii produkcyjnych.

Oczywiście. Do tego prezes Sigmy twierdzi, że łatwiej im zaprojektować obiektyw na S/FE i L-mount a później przekonwertować na N/Z, niż na odwrót. Do tego L-mount jest częściowo ich, a z Sony mają od dawna umowę. Więc N/Z jest na szarym końcu.
A Tamron? Tu to bardziej skomplikowane, skoro część Tamronów jest jako T, a część jako Nikkory.

Dariusz Breś
23-10-2023, 04:08
No nie tak samo. Mozliwe, że po prostu Sigma czy Tamron "badają" czy sie opłaci robić wersje na Nikona. Jak będzie sprzedaż to będą chcieli robic kolejne modele.
Sigma wbrew pozorom nie jest ogromna firmą i nie stac ich na nieograniczoną ilość linii produkcyjnych.

Kiedyś panowało takie przeświadczenie, że Sigma bada rynek czy jest sens wchodzić w Z, czy RF. Prawda była taka, i jest nadal, że N i C nie pozwala na wejście firm drugich w nowe bagnety.
Gdyby Sigma bez pozwolenia wypuściła szkło, pozew i odszkodowanie.

Dlatego nie widać porządnych szkieł Sigmy czy Tamrona na C i Z, są licencjonowane niszówki tylko, takie, które nie zaszkodzą pozycji własnych szkieł.
No przecież gdyby Sigma wypuściła wszystkie DG DN aktualne to by zmiotła wszystkie szkła Nikona z planszy.

Porozmawiałem sobie z Kazuto Yamakim na żywo i pałeczka jest po stronie Nikona. Jeśli N pozwoli, 6 miesięcy potrzebuje Sigma aby puścić DG DN na Z.
Szansa jest, bo starzeje się szefuncio Nikona i zaczyna mięknąć.

paparapa
23-10-2023, 05:58
Kiedyś panowało takie przeświadczenie, że Sigma bada rynek czy jest sens wchodzić w Z, czy RF. Prawda była taka, i jest nadal, że N i C nie pozwala na wejście firm drugich w nowe bagnety.
Gdyby Sigma bez pozwolenia wypuściła szkło, pozew i odszkodowanie.

Dlatego nie widać porządnych szkieł Sigmy czy Tamrona na C i Z, są licencjonowane niszówki tylko, takie, które nie zaszkodzą pozycji własnych szkieł.
No przecież gdyby Sigma wypuściła wszystkie DG DN aktualne to by zmiotła wszystkie szkła Nikona z planszy.

Porozmawiałem sobie z Kazuto Yamakim na żywo i pałeczka jest po stronie Nikona. Jeśli N pozwoli, 6 miesięcy potrzebuje Sigma aby puścić DG DN na Z.
Szansa jest, bo starzeje się szefuncio Nikona i zaczyna mięknąć.

Fajnie że to napisałeś, bo nie dociera że Nikon blokuje niezależnych producentów. Zwłaszcza że w Nikonie Z od dawna jest duże zapotrzebowanie na dobre szkła od Sigmy i Tamrona. A na pewno tańsze od tych od N.

cz4rnuch
23-10-2023, 06:39
Chociaż prezes Sigmy dalej stara się ją przedstawiać jako małą rodzinną manufakturę (trochę upraszczam), domyślam się, że dobrze to pasuje do legendy firmy, to zdecydowanie nie jest to prawdą. W tym roku pojawił się raport wyeksportowanych obiektywów za 2022 i zarówno Sigma jak i Tamron przegoniły w tej statystyce Nikona. Stosunkowo niewiele im też zabrakło do Sony i Canona


...No przecież gdyby Sigma wypuściła wszystkie DG DN aktualne to by zmiotła wszystkie szkła Nikona z planszy...Na pewno trochę tortu by zjadła, ale nie szedłbym w aż tak dramatyczne tony. Sigma dobre szkła robi już od czasów lustrzankowych i arty nie zmiotły tam wyrobów Nikona i Canona. Sigma robi DG DN na bagnet FE i nie zmiotła wyrobów Sony mimo, że użytkownicy Sony E od "młodości" przyzwyczajani byli do kundelków :) A Nikon jak i Canon przez lata wyhodowały sobie rzesze fanów, którzy kupowali i będą kupować ich szkła. Poza tym Nikon mocno nadrobił jeśli chodzi o jakość optyczną. Na lustrach różnice w jakości optycznej były większe a mimo to nikt nikogo nie zmiótł.

OjTam
23-10-2023, 12:05
Dlatego nie widać porządnych szkieł Sigmy czy Tamrona na C i Z, są licencjonowane niszówki tylko, takie, które nie zaszkodzą pozycji własnych szkieł.



Fajnie że to napisałeś, bo nie dociera że Nikon blokuje niezależnych producentów. (...) A na pewno tańsze od tych od N.

Przecież od początku jak zaczęły się pojawiać szkła niezależne, było o tym mówione. No i tak się dziwicie, że producent chce zarobić na swoich szkłach najpierw, zanim zacznie dawać licencje?

No i takie podejście ma też sens dla użytkowników szkieł niezależnych (jak się już pojawią). Mniejsze/zerowe ryzyko, że N będzie im robił pod górkę aktualizacjami softu.
I korekty obiektywów działają.

Za to dziwi mnie brak szkieł na APS-C od S/T. Te 3 stałki S to tyle, co nic.
N coś planuje i zablokował, czy wręcz przeciwnie - nic nie planuje, więc S/T się nie opłaca robić?

paparapa
23-10-2023, 12:31
Przecież od początku jak zaczęły się pojawiać szkła niezależne, było o tym mówione. No i tak się dziwicie, że producent chce zarobić na swoich szkłach najpierw, zanim zacznie dawać licencje?

No i takie podejście ma też sens dla użytkowników szkieł niezależnych (jak się już pojawią). Mniejsze/zerowe ryzyko, że N będzie im robił pod górkę aktualizacjami softu.
I korekty obiektywów działają.

Za to dziwi mnie brak szkieł na APS-C od S/T. Te 3 stałki S to tyle, co nic.
N coś planuje i zablokował, czy wręcz przeciwnie - nic nie planuje, więc S/T się nie opłaca robić?

No wiesz... Nie pamiętam już ile razy tu przeczytałem, że np. Sigma nie robi szkieł do Z, bo to mała firma i nie daje rady, bo im się to nie opłaca, itp. Tamron robi szkła dla innych i nie ma czasu. :)
Ile razy tłumaczono wyższe ceny podatkiem od nowości. :) 17-28/2.8 jak był droższy w dniu premiery od T 17-28/2,8 o około 300 euro tak jest do dziś. Nic a nic nie staniał.

Kiedyś można było blokować oprogramowaniem "kundelki" czy akumulatory. Teraz się nie da. Więc N i C na sztywno blokują niezależne firmy.

Ciekawe do czego to doprowadzi? Bo w krajach bogatszych od Polski, cytując klasyka, dużo ludzi uciekło i nadal rezygnuje z Nikona właśnie ze względu na wybór szkieł.
I piszę o FF, a nie o Dx którego N zlewa .
Jak to mówią, wolę mieć wybór pomiędzy tańszym, droższym , lepszym czy mniejszym.

Teraz po nowych premierach widać duże rozczarowanie i zawód.
Oj zobaczymy czy aby N nie zadławi się z pazerności. :)

OjTam
23-10-2023, 12:46
No wiesz... Nie pamiętam już ile razy tu przeczytałem, że np. Sigma nie robi szkieł do Z, bo to mała firma i nie daje rady, bo im się to nie opłaca, itp. Tamron robi szkła dla innych i nie ma czasu. :)
Ile razy tłumaczono wyższe ceny podatkiem od nowości. :) 17-28/2.8 jak był droższy w dniu premiery od T 17-28/2,8 o około 300 euro tak jest do dziś. Nic a nic nie staniał.
Kto tam układy i układziki zrozumie, poza samymi zainteresowanymi?
Co do N17-28/2.8... podobno nie jest to klon 1:1 Tamrona. Nikon poprawił soczewki i powłoki antyrefleksyjne, stąd większa cena. Ale czy to prawda? ¯\_(ツ)_/¯

Kiedyś można było blokować oprogramowaniem "kundelki" czy akumulatory. Teraz się nie da. Więc N i C na sztywno blokują niezależne firmy.
Nie oprogramowaniem, to pozwami. Canonowi się z Vitkiem udało, więc...
Można się też zacząć zastanawiać, skoro N się dogadał z Profoto i Nissinem, czy nie zaczną utrudniać życia producentom lamp?

Ciekawe do czego to doprowadzi? Bo w krajach bogatszych od Polski, cytując klasyka, dużo ludzi uciekło i nadal rezygnuje z Nikona właśnie ze względu na wybór szkieł.
I piszę o FF, a nie o Dx którego N zlewa .
Jak to mówią, wolę mieć wybór pomiędzy tańszym, droższym , lepszym czy mniejszym.
Nikon pozuje teraz na producenta pro sprzętu. I dobrze mu to idzie. Ale amatorów ciut więcej jest...
A jak nie N i C, to zawsze można kupić S. Albo Panasa. S5II zdaje się że już od Z6II nie odbiega, a są Sigmy natywne. I Leici. I wkrótce Samyangi. A i Viltrox też coś o wejściu w L-mount wspominał.

Teraz po nowych premierach widać duże rozczarowanie i zawód.
Oj zobaczymy czy aby N nie zadławi się z pazerności. :)
Rozczarowanie? Zawód? Czym? Oprócz opóźnień. ;)
I wtop przy Z8.
Najwięcej marudzenia było na cenę 600/6.3.
Na Plenę też, ale na Zachodzie dużo droższa od C i S nie jest...

paparapa
23-10-2023, 14:24
Kto tam układy i układziki zrozumie, poza samymi zainteresowanymi?
Co do N17-28/2.8... podobno nie jest to klon 1:1 Tamrona. Nikon poprawił soczewki i powłoki antyrefleksyjne, stąd większa cena. Ale czy to prawda? ¯\_(ツ)_/¯




Schemat optyczny jest identyczny, zapewne Nikon dał kryształowe soczewki... :mrgreen: To musi kosztować.
A powłoki w technologi kosmicznej
apollo von Braun. :)
Miałem możliwość testowania tych szkieł. Nie widać żadnych różnic w tym co produkują. Mają identyczną koszmarna dystorsje falistą której nie da się do końca wyprostować.







Nie oprogramowaniem, to pozwami. Canonowi się z Vitkiem udało, więc...
Można się też zacząć zastanawiać, skoro N się dogadał z Profoto i Nissinem, czy nie zaczną utrudniać życia producentom lamp?




Zgadza się. I raczej nie spodziewałbym sie niczego miłego ze strony N. :)





Nikon pozuje teraz na producenta pro sprzętu. I dobrze mu to idzie. Ale amatorów ciut więcej jest...
A jak nie N i C, to zawsze można kupić S. Albo Panasa. S5II zdaje się że już od Z6II nie odbiega, a są Sigmy natywne. I Leici. I wkrótce Samyangi. A i Viltrox też coś o wejściu w L-mount wspominał.



Jak dla mnie S mimo wielu zalet jest toporne jak czołg. źle mi się go trzyma. Ale to kwestia przyzwyczajenia.
Panasonic jest bardzo fajny. Dobrze leży w reku, a obrazek jest niemal identyczny do tego z Z6.
AF nie jest do końca poprawiony jak było obiecywane. Ale do amatorskich zastosowań jest ok. . Więc gdybym teraz wchodził w to hobby to raczej Panasonic



Rozczarowanie? Zawód? Czym? Oprócz opóźnień. ;)
I wtop przy Z8.
Najwięcej marudzenia było na cenę 600/6.3.
Na Plenę też, ale na Zachodzie dużo droższa od C i S nie jest...


Wiesz to działa w ten sposób. Często kilku znajomych ma różne puszki. Rozmawiają ze sobą i wiedzą ile co kosztuje w różnych systemach. I ci "szczęśliwcy" mający N wcale nie są szczęśliwi, że muszą płacić sporo więcej.
Nawet na tym mitycznym dzikim zachodzie. :) I po czasie podejmują decyzje o migracji.

Tylko ze na S założę Sigmę bez przelotek. A na N nie. Ja wolałbym też bez przelotki.

OjTam
23-10-2023, 14:40
Schemat optyczny jest identyczny, zapewne Nikon dał kryształowe soczewki... :mrgreen: To musi kosztować.
A powłoki w technologi kosmicznej
apollo von Braun. :)
Miałem możliwość testowania tych szkieł. Nie widać żadnych różnic w tym co produkują. Mają identyczną koszmarna dystorsje falistą której nie da się do końca wyprostować.

Podobno w Nikkorze jest więcej soczewek asferycznych.
Ale, jak to mówią, papier wszystko przyjmie...


Zgadza się. I raczej nie spodziewałbym sie niczego miłego ze strony N. :)

Oj tak... Może zaboleć... Na razie jeszcze stare SB w sprzedaży, ale wcale bym się nie zdziwił, jakby za jakiś czas N paskudny szacher-macher ze stopką zrobił i stare lampy by za grzyba nie pasowały...


Jak dla mnie S mimo wielu zalet jest toporne jak czołg. źle mi się go trzyma. Ale to kwestia przyzwyczajenia.
Panasonic jest bardzo fajny. Dobrze leży w reku, a obrazek jest niemal identyczny do tego z Z6.
AF nie jest do końca poprawiony jak było obiecywane. Ale do amatorskich zastosowań jest ok. . Więc gdybym teraz wchodził w to hobby to raczej Panasonic
Jest wybór? Jest. I to najważniejsze.
S5II ma zdaje się tą samą matrycę, co Z6II, więc git-gut.


Wiesz to działa w ten sposób. Często kilku znajomych ma różne puszki. Rozmawiają ze sobą i wiedzą ile co kosztuje w różnych systemach. I ci "szczęśliwcy" mający N wcale nie są szczęśliwi, że muszą płacić sporo więcej.
Nawet na tym mitycznym dzikim zachodzie. :) I po czasie podejmują decyzje o migracji.
I S zyskuje, N traci.
Oczywiście, jak ktoś siedzi w N/C ze szkłami typu 400/2.8, to ciężko mu będzie na S/P przejść. MC11 i MC21 niby są, ale...

Tylko ze na S założę Sigmę bez przelotek. A na N nie. Ja wolałbym też bez przelotki.
Myk taki, że S135 z FTZ jest wielkości Pleny (a może na odwrót, Plena wielkości Sigmy z FTZ), więc... :lol:

Wind Mill
23-10-2023, 14:59
... I raczej nie spodziewałbym sie niczego miłego ze strony N. :)...

Nieśmiało psując tę beczkę dziegciu.
Ja wiem, aj waj, nie ma Sigm FF pod Z...

Ale pod DX? Już o tym wspominałem w innym miejscu.

Nowe firmware do Viltrox'a, dodające kompatybilność z aparatami obsługującymi PZ (Power Zoom) datowane jest sporo wcześniej, niż firmware do Z50 wnoszące obsługę PZ.
Zatem jest chyba oczywistym, iż produkcja Vitków pod Z jest dokonywana jak najbardziej we współpracy z Nikonem.
Co za tym idzie, Sigm tym bardziej (zresztą Sigma czy Tamron piszą to wprost - "bla bla under licence of Nikkon Corporation bla bla").

Przy okazji w/w zmian w firmawere'ach (aparatu, a za nim obiektywu) naszła mnie jedna refleksja.

Na pewno Nikonowi chciało się dłubać w sofcie tylko po to, by coś 3rd party uwalić?
Nie jestem tego taki pewien.
Za to pewne jest, że jakakolwiek zmiana firmware'u aparatu (wprowadzenie nowej funkcjonalności bądź usuniecie jakiegoś błędu) jak najbardziej nieintencjonalnie może owe 3rd party coś uwalić.
Z tej prostej przyczyny, że konstruktor owego ustrojstwa dysponował aparatem (informacjami) z obecnie nieaktualnym softem.

Takie nieśmiałe 3 grosze. ;)

m_a_g
23-10-2023, 15:09
Przecież od początku jak zaczęły się pojawiać szkła niezależne, było o tym mówione. No i tak się dziwicie, że producent chce zarobić na swoich szkłach najpierw, zanim zacznie dawać licencje?



Ja się dziwię.
To co robi Nikon (i Canon) to zwyczajnie strzelanie sobie w stopę. Zarobili by zdecydowanie więcej otwierając system. Dlaczego? Bo zwyczajnie sprzedaliby więcej aparatów. Dużo więcej.
Ilu ludzi przesiadających się na bezlusterkowce z lustrzanek wybrało Sony ze względu na ilość dostępnych obiektywów firm trzecich? I jakoś Sony nie narzeka na brak zysków - sprzedają swoje body każdemu bez pytania o to co będzie podpinać do aparatu.
Przy okazji wciąga ludzi w swój system na długie lata. Ile ludzi z tego forum przesiadło się na Sony ze względu na wybór obiektywów?
Czy ktoś jest na tyle naiwny aby sadzić że byli Nikoniarze a obecni posiadacze Sony E za kilka lat masowo sprzedają swoje aparaty i zmienią system z powrotem na Nikona kiedy ten łaskawie zdecyduje się otworzyć system? ;-)
Do tego nie sądzę aby sprzedaż Nikkorów jakoś bardzo spadła przy otwarciu systemu - kilka szkieł mają rewelacyjnych bez odpowiedników gdziekolwiek indziej, inne też by się sprzedałby bo są kupowane przez tych którzy koniecznie chcą systemowe i tyle (135 f1.8 Plana).
Ba, powiem więcej - jest bardzo możliwe że po otwarciu systemu sprzedaż Nikkorów zwyczajnie by wzrosła - skoro więcej ludzi kupowało by body Nikona, to jest większa szansa że część z nich kupiłaby też jakieś szkła systemowe w dodatku to Sigmy / Samyanga czy Tamrona.

A to że Sigma to mała firma? Tysiące pracowników, miliardy dolarów globalnego obrotu rocznie, ehem.....

OjTam
23-10-2023, 15:18
Wiatracze, weź pod uwagę, że zdanie które cytujesz, odnosiło się do mojej wypowiedzi o możliwości przyszłego uwalenia przez N producentów lamp. Nie szkieł.

- - - - kolejny post - - - - - -


Ja się dziwię.
To co robi Nikon (i Canon) to zwyczajnie strzelanie sobie w stopę. Zarobili by zdecydowanie więcej otwierając system. Dlaczego? Bo zwyczajnie sprzedaliby więcej aparatów. Dużo więcej.
Ilu ludzi przesiadających się na bezlusterkowce z lustrzanek wybrało Sony ze względu na ilość dostępnych obiektywów firm trzecich? I jakoś Sony nie narzeka na brak zysków - sprzedają swoje body każdemu bez pytania o to co będzie podpinać do aparatu.
Do tego nie sądzę aby sprzedaż Nikkorów jakoś bardzo spadła przy otwarciu systemu - kilka szkieł mają rewelacyjnych bez odpowiedników gdziekolwiek indziej, inne też by się sprzedałby bo są kupowane przez tych którzy koniecznie chcą systemowe i tyle (135 f1.8 Plana).
Ba, powiem więcej - jest bardzo możliwe że po otwarciu systemu sprzedaż Nikkorów zwyczajnie by wzrosła - skoro więcej ludzi kupowało by body Nikona, to jest większa szansa że część z nich kupiłaby też jakieś szkła systemowe w dodatku to Sigmy / Samyanga i Tamrona.

A to że Sigma to mała firma? Tysiące pracowników, miliardy dolarów globalnego obrotu rocznie, ehem.....
Sporo racji masz. Ludki chcą tanio, idą do Sony, Nikon traci na niesprzedanych korpusach i ewentualnej licencji.
Z drugiej strony, więcej się kupuje szkieł, niż korpusów. Oczywiście jest to do ogarnięcia, ale... musiałby się N dogadać z S/T w sensowny sposób. Dobrym przykładem byłyby tu stałki Art DG DN f/1.4
Nikon ma f/1.8 albo f/1.2. Więc mogli by wpuścić Sigmę, jednocześnie ceny ustawiając tak, żeby cena S była pomiędzy N. Tylko... Wtedy Sigmy będą droższe, niż wersje na FE/L. I znowu będzie marudzenie. Dokładnie jak w przypadku tych 3ech istniejących stałek Sigmy na DX, czy szkiełek Tamrona. Czy nawet NikkoroTamronów.

Dodatkowym mykiem, o którym mało kto jakoś mówi, jest fakt, że Nikon nie ogranicza działania korpusów ze szkłami S/T, jak to robi Sony.

m_a_g
23-10-2023, 15:28
ale... musiałby się N dogadać z S/T w sensowny sposób. Dobrym przykładem byłyby tu stałki Art DG DN f/1.4
Nikon ma f/1.8 albo f/1.2. Więc mogli by wpuścić Sigmę, jednocześnie ceny ustawiając tak, żeby cena S była pomiędzy N. Tylko... Wtedy Sigmy będą droższe, niż wersje na FE/L. I znowu będzie marudzenie. Dokładnie jak w przypadku tych 3ech istniejących stałek Sigmy na DX, czy szkiełek Tamrona. Czy nawet NikkoroTamronów.

Dodatkowym mykiem, o którym mało kto jakoś mówi, jest fakt, że Nikon nie ogranicza działania korpusów ze szkłami S/T, jak to robi Sony.

Żadna sztuczna regulacja cen tu nie zadziała. Zwyczajnie - otwieramy system i dajemy ludziom wybór. Niech te Sigmy będą sobie tańsze, co z tego, skoro więcej ludzi wejdzie przez to w system? Grupa ludzi której zależy na szkłach systemowych i tak kupi systemowe, Ci którym nie zależy... oni już mają Sony :-)
No i dobrze że napisałeś o braku ograniczeń w Nikonie - jak dla mnie to byłby dobry argument za Nikonem przy wyborze pomiędzy systemami N a S - pod warunkiem że byłoby w czym wybierać.
Bo na razie trudno mówić o "braku ograniczeń" kiedy Sigma na bagnet Z ma tylko 3 tanie szkła z serii C pod APS-C które nie działają z szybkimi body FF typu Z8/Z9, więc o jakich ograniczeniach tu mówić....

OjTam
23-10-2023, 15:41
Żadna sztuczna regulacja cen tu nie zadziała. Zwyczajnie - otwieramy system i dajemy ludziom wybór. Niech te Sigmy będą sobie tańsze, co z tego, skoro więcej ludzi wejdzie przez to w system? Grupa ludzi której zależy na szkłach systemowych i tak kupi systemowe, Ci którym nie zależy... oni już mają Sony :-)
Na to N nie pójdzie. Zbyt uparci. :lol:

No i dobrze że napisałeś o braku ograniczeń w Nikonie - jak dla mnie to byłby dobry argument za Nikonem przy wyborze pomiędzy systemami N a S - pod warunkiem że byłoby w czym wybierać.
Bo na razie trudno mówić o "braku ograniczeń" kiedy Sigma na bagnet Z ma tylko 3 tanie szkła z serii C pod APS-C które nie działają z szybkimi body FF typu Z8/Z9, więc o jakich ograniczeniach tu mówić....
Sigma Sigmą. Ale Z8/Z9 utrzymujące pełne fpsy na Tamronach 35-150 czy 150-500 już może sprawić, że parę osób się zastanowi.

Dariusz Breś
23-10-2023, 17:50
Na pewno trochę tortu by zjadła, ale nie szedłbym w aż tak dramatyczne tony. Sigma dobre szkła robi już od czasów lustrzankowych i arty nie zmiotły tam wyrobów Nikona i Canona. Sigma robi DG DN na bagnet FE i nie zmiotła wyrobów Sony mimo, że użytkownicy Sony E od "młodości" przyzwyczajani byli do kundelków :) A Nikon jak i Canon przez lata wyhodowały sobie rzesze fanów, którzy kupowali i będą kupować ich szkła. Poza tym Nikon mocno nadrobił jeśli chodzi o jakość optyczną. Na lustrach różnice w jakości optycznej były większe a mimo to nikt nikogo nie zmiótł.

Bo Nikon nie ma np. 1.4 w Z. Wszystkie DG DN 1.4 biją wszystkie stałki 1.8, są jaśniejsze, lepiej zbudowane i lepsze optycznie za niskie pieniądze. Podobnie jest z 14-24 2.8, 24-70 2.8.
Wystarczy spojrzeć na 1.4 vs 1.8:

76642

cz4rnuch
23-10-2023, 18:07
Nawet jeśli przez chwilę założymy, że to co wymieniłeś jest prawdą to dalej zostaje kilka szkieł Nikona. A pisałeś o wszystkich. Dlatego jedynie zwróciłem uwagę, że za mocne było to stwierdzenie. Są też tacy, którym 1.4 nie jest aż tak potrzebne jak dobry AF a tu akurat Nikkory są konkurencyjne (sam to podkreśliłeś w ostatniej recenzji). No i to co piszesz o sigmach, że są lepsze optycznie i tańsze było tak samo jeśli nie bardziej aktualne w systemach lustrzanych a mimo to... Tak samo u Sony. Tam są szkła 1.4 i to często dużo droższe od Sigm a mimo to się sprzedają. Myślę, że trochę nie doceniasz przywiązania do marki.

m_a_g
23-10-2023, 18:36
Tak samo u Sony. Tam są szkła 1.4 i to często dużo droższe od Sigm a mimo to się sprzedają. Myślę, że trochę nie doceniasz przywiązania do marki.

Ale to jest dokładnie to o czym ja pisałem, że sprzedaż Nikkorów wcale by nie spadła po otwarciu systemu - wzrośnie tylko sprzedać aparatów.
Dlatego Sony jest tak popularne i ciągle ta popularność rośnie.
Są ludzie których po pierwsze stać, a po drugie mają potrzebę kupna obiektywu systemowego.
Jest też cała reszta (i ta jest w zdecydowanej większości) która chce kupić dobry obiektyw w przystępnej cenie.
Sony daje im ten wybór i jak sam piszesz - systemowe GM też się sprzedają i jakoś nie widać aby ich sprzedaż spadała.
Wybór dla klienta do dobra rzecz i przyciąga do do danego systemu.
Na moim przykładzie: 35 f1.2 DG DN mam od Sigmy, 85 f1.4 DG DN mam od Sigmy, a 135 f1.8 GM mam od Sony.
Co obie te w/w grupy mają ze sobą wspólnego - otóż czy wybierają szła systemowe GM czy firm trzecich, i tak kupują body od Sony i na tym Sony zarabia.
A jak już ktoś kupi body od Sony kierując się cenami obiektywów firm niezależnych, to przynajmniej jest szansa że kiedyś jakieś systemowe szkło kupi i Sony zarobi więcej.
Natomiast jak ktoś już kupi aparat w innym systemie, to wiadomo że żadnych szkieł od Sony nie kupi, i Sony dobrze to wie - lepiej sprzedać aparat i może sprzedać obiektyw, niż nie sprzedać nic.
Bo na samo przywiązanie do marki to klienta musi być jeszcze stać, sama nostalgia przy kasie w sklepie nie wystarczy ;-)

Dariusz Breś
23-10-2023, 19:08
Są też tacy, którym 1.4 nie jest aż tak potrzebne jak dobry AF a tu akurat Nikkory są konkurencyjne (sam to podkreśliłeś w ostatniej recenzji).

Mówimy o natywnych DG DN a nie lustrzankowych przez FTZ, te drugie faktycznie ustępują natywnym, nikkory też słabiej pracują.
DG DN mają silniki krokowe i one świetnie pracują, nawet podpięte do Z 9 przez megadapa. A co mówić jeśli by były pod Z, z algorytmami Nikona.

RepliK
23-10-2023, 20:11
Darek dobrze prawi.

Mam Z8 i jedyne szkło z bagnetem Z to Nikkor 50 1.8S.
Oprócz tego mam Sigmy DG DN przez Megadap ETZ21Pro. Nie widzę dużej różnicy w pracy AF pomiędzy np. 85 DG DN a 50 Nikkora. Wręcz ten w Sigmie pracuje lepiej. Zawsze jak się przesiadam z S na N to mam takie qrde, co jest...
W drugą stronę nie obserwuję polepszenia, ale wiadomo człowiek się szybko przyzwyczaja.

Ciekawe jak by Sigmy Z pracowały...

Czemu tak robię, bo szkła Nikona kosztują swoje. Dodatkowo szkła 1.8 to jak dla mnie plastik fantastik. Szkła 1.8 S przy Sigmach DG DN wyglądają słabiej.
Brak rynku wtórnego na obiektywy Nikona.
Ale ja nie jestem pro, nie żyje z fotografii więc potencjalna awaria adaptera mnie nie rusza. Uważam tylko przy aktualizacji softu w aparacie. Najpierw szukam informacji czy Nikon czegoś nie naprawił i nie wyciął adaptera. Wtedy trzeba chwilę poczekać i producent adaptera poprawi...

cz4rnuch
23-10-2023, 21:48
Mówimy o natywnych DG DN a nie lustrzankowych przez FTZ, te drugie faktycznie ustępują natywnym, nikkory też słabiej pracują..Sęk w tym, że obecnie to nie przelotka jest słabym(nie mylić z bardzo słabym) ogniwem a rodzaj silnika.


DG DN mają silniki krokowe i one świetnie pracują, nawet podpięte do Z 9 przez megadapa. A co mówić jeśli by były pod Z, z algorytmami Nikona.Nadal w większości nie są to silniki liniowe a takimi konkurencja dysponuje już od jakiegoś czasu. Sigma też już dołączyła do szeregu, ale to się stało dopiero niedawno (chyba jedno z najnowszych zumów tele). Coś to Sony, Tamron (moje ulubione zumy) czy Nikon mają już od jakiegoś czasu. Czekamy na Sigmę aż uzupełni kolekcję.

Dariusz Breś
24-10-2023, 17:59
Sęk w tym, że obecnie to nie przelotka jest słabym(nie mylić z bardzo słabym) ogniwem a rodzaj silnika.

Dokładnie tak.


Nadal w większości nie są to silniki liniowe a takimi konkurencja dysponuje już od jakiegoś czasu. Sigma też już dołączyła do szeregu, ale to się stało dopiero niedawno (chyba jedno z najnowszych zumów tele). Coś to Sony, Tamron (moje ulubione zumy) czy Nikon mają już od jakiegoś czasu. Czekamy na Sigmę aż uzupełni kolekcję.

Tylko dwa obiektywy w Nikonie mają liniowy silnik: 400 TC i 600 TC (Silky Swift Voice Coil Motor (VCM). Cała reszta to STM, czyli krokowce. Jedne i drugie mają wady i zalety i nie można powiedzieć że któryś jest lepszy.

cz4rnuch
24-10-2023, 19:06
...Tylko dwa obiektywy w Nikonie mają liniowy silnik: 400 TC i 600 TC (Silky Swift Voice Coil Motor (VCM). Cała reszta to STM, czyli krokowce...A to pardonsik. Byłem przekonany, że ich nowa święta trójca też ma silniki liniowe.


...Jedne i drugie mają wady i zalety i nie można powiedzieć że któryś jest lepszy.Ja akurat uważam, że liniowe są generalnie lepszym rozwiązaniem. Mam tylko jeden obiektyw z silnikiem krokowym, reszta to liniowe i są to lepiej, szybciej i ciszej ostrzące obiektywy. W sumie to nawet sigma zachwala to rozwiązanie w nowym 60-600. Dla mnie sprawa jest jasna choć oczywiście mogą być jakieś wyjątki. Do tego liczba silniczków i ich moc zapewne też mają znaczenie. W każdym razie skoro Nikon ich nie stosuje na większą skalę to mój argument traci na znaczeniu.

- - - - kolejny post - - - - - -


Ale to jest dokładnie to o czym ja pisałem, że sprzedaż Nikkorów wcale by nie spadła po otwarciu systemu - wzrośnie tylko sprzedać aparatów...Tzn. ja tak nie napisałem. Sprzedaż szkieł Nikonowi myślę, że jednak mogłaby nieco spaść. Pytanie o ile i czy sprzedaż aparatów by tę stratę firmie zrekompensowała, najlepiej z nawiązką? Kiedyś mi się o oczy obił wywiad z jakimś CEO, ale w tej chwili nie pamiętam czy Canona czy Nikona, i ten twierdził, że największą kasę się trzepie na szkłach i akcesoriach.

Kolekcjoner
27-10-2023, 01:36
Tzn. ja tak nie napisałem. Sprzedaż szkieł Nikonowi myślę, że jednak mogłaby nieco spaść. Pytanie o ile i czy sprzedaż aparatów by tę stratę firmie zrekompensowała, najlepiej z nawiązką? Kiedyś mi się o oczy obił wywiad z jakimś CEO, ale w tej chwili nie pamiętam czy Canona czy Nikona, i ten twierdził, że największą kasę się trzepie na szkłach i akcesoriach.
To CEO Canona mówił. Na dpreview bodaj... W każdym razie z tego jasno wynikało, że Canonowi (nie było mowy o innych firmach) słabo albo w ogóle się nie opłaca otwieranie bagnetu. Mówiąc bardziej na okrągło; kompatybilność szkieł systemowych jest marketingowo łatwiejsza do wytłumaczenia i tym samym przełknięcia cenowo dla użytkowników, a zyski ze zwiększonej sprzedaży body ze względu na większą ilość szkieł w systemie mogą się nigdy nie pojawić. Zresztą wyniki sprzedaży jakby to potwierdzają niestety.

poste
28-02-2024, 18:15
Odkopię dla corocznego wywiadu z CEO Sigmy, jest coś o Nikonie

https://phototrend-fr.translate.goog/2024/02/cpplus-2024-interview-sigma-kazuto-yamaki/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=en&_x_tr_pto=wapp

- - - - kolejny post - - - - - -

Odkopię dla corocznego wywiadu z CEO Sigmy, jest coś o Nikonie

https://phototrend-fr.translate.goog/2024/02/cpplus-2024-interview-sigma-kazuto-yamaki/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=en&_x_tr_hl=en&_x_tr_pto=wapp

MstrG
28-02-2024, 18:57
I don't have a roadmap to announce for the Canon RF mount. On the other hand, in Nikon Z mount we already have three lenses. But they haven't been very well received by users of Nikon bodies, perhaps because they are APS-C optics. Also, we must redouble our efforts to win the hearts of Nikonists.

Pewnie to dalej taka gra dyplomatyczna.
Bo chyba nie mogą być bardzo zdziwieni, że ich trzy Sigmy pod APS-C słabo się sprzedają. Gdyby weszli na początek z 24/1.4 DG DN, 35/1.4 DG DN, 85/1.4 DG DN to pewnie by było więcej chętnych. Z czasem by doszły 20/1.4 DG DN i 50/1.4 DG DN. Na koniec 35/1.2 DG DN i zoomy 2.8.
Obstawiam jednak, że dostali lepszą ofertę na bagnet Z przy założeniu, że przez powiedzmy pierwszy rok uzupełnią wybór szkieł pod APS-C. Oby to był tylko rok i nie było bana na szkła o bezpośredniej konkurencji.

OjTam
28-02-2024, 19:55
Jakby chcieli/mieli ofertę na uzupełnienie APS-C, to by dodali te dwa zoomy f/2.8 (chyba, że N serio planuje Tamrony pod swoim logiem wydać), nie 3 stałki, mające już konkurencję w Vitkach i wyglądające jak przysłowiowe pół d zza krzoka.

poste
28-02-2024, 20:13
Jakieś rozczarowanie słychać między wierszami, że nikoniarze nie rzucili się na te Sigmy aps-c?

bogdi64
28-02-2024, 20:25
Mam te trzy sigmy z mocowanie m4/3, to jest to samo, są już to dość stare obiektywy, całkiem przyzwoite zwłaszcza 56mm, kilka lat temu gdy je wprowadzali chwalili się wymiennym bagnetem i coś z tego nie wyszło, gdy je kupowałem do m4/3 były dostępne do fuji a później do sony.
Co do 18-50, to byłem zaskoczony, skoro mieli 17-50 do apsc, a tu wykastrowali stabilizację i podwyższyli cenę, do m4/3 nie zrobili.

poste
28-02-2024, 20:46
Ceny 18-50/2.8 wcale nie podwyższyli, stara 17-50/2.8 przez kilka lat po premierze kosztowała ok 3k, jak już była dość leciwa zjechała o połowę z ceny. Lustrzanki nie miały stabilizacji matrycy w przeciwieństwie do wielu modeli ML, choć OS wcale by nie zaszkodziła rzecz jasna. Pewnie cena i wielkość z OS nie byłaby już taka atrakcyjna. Dużym plusem 18-50 jest jej kompaktowość, 17-50 to była jednak cegła.

bogdi64
28-02-2024, 21:03
Sigmę kupowałem razem z D7100 i wtedy kosztowała poniżej 2 tyś, teraz widzę, że faktycznie ceny się zbliżyły, tak z ciekawości wszedłem w specyfikację i faktycznie waga x2 ;), przy czym stara 17 a mowa 13 soczewek, przypuszczam, że kupił bym ją do m4/3 gdyby sprzedawali z taki bagnetem.
Sigma idzie w wielkość, wystarczy zobaczyć i 16mm do m4/3 to nie jest obiektyw miniaturowy :), a 56mm ma całkiem znośne rozmiary, choć też do małych nie należy.

OjTam
28-02-2024, 21:13
Sigma zarabia na m4/3 licencjonując Olkowi szkła. :mrgreen:


Patrząc na kilka ostatnich premier, S lubi czasem zaszaleć.
Więc może I-series, w wersjach dopasowanych do Zf? Z kolorami obudów włącznie? :lol:

poste
28-02-2024, 21:41
I-series w Sony nie cieszy się jakąś szczególną popularnością, przynajmniej jak czasem patrzę na forum dpreview. W każdym razie takie odnoszę wrażenie. Ewentualnie ludzie coś piszą o 90/2.8 lub 65/2, o innych ogniskowych nie kojarzę za bardzo, ale może to też wynikać ze sporej konkurencji na bagnet FE przy szerszych ogniskowych.

Gdyby Sigma miała zaszaleć, to może 35/1.2?:wink: Ja akurat bałem się nawet podpiąć to szkiełko do swojej alfy żeby bagnetu nie wyrwało, ale Nikon może solidniejszy :)

OjTam
28-02-2024, 21:51
I-series tylko ze względu na ich wygląd - najłatwiej by je było na retro-look przerobić, a w którymś poprzednim wywiadzie CEO Sigmy twierdził, że mają takie szkła w planach. Dla N/Z (a może i na C/RF i S/FE, bo coś się mówi, że też retro-puszki będą robić).


35/1.2? Niee, zapomnij. Skoro N ma swoją w planach. Pewnie 2x większą i z 10x droższą. xD

cz4rnuch
28-02-2024, 21:51
Sigmę kupowałem razem z D7100 i wtedy kosztowała poniżej 2 tyś, teraz widzę, że faktycznie ceny się zbliżyły...Ja kupowałem trochę wcześniej i poste ma rację, sigma startowała blisko 3 tysi czyli zauważalnie taniej niż Nikkor w tamtym czasie, ale też sporo drożej niż bezlustrzany odpowiednik. Dodatkowo to nie była ta powtarzalność co teraz w artach i często trafiały się kiepskie egzemplarze, szczególnie na 17 i 35 mm. Także ja bym śmiało szedł w wersję do bezlusterkowców, nawet kosztem OS i 1mm :)

poste
28-02-2024, 22:18
...

35/1.2? Niee, zapomnij. Skoro N ma swoją w planach. Pewnie 2x większą i z 10x droższą. xD

Nie da się już zrobić 2x większej/cięższej 35-tki f1.2 ;)

bogdi64
28-02-2024, 22:21
Ten rozrzut jakości to fakt, dlatego tak moją szanuję , jak nowe 18-50 zrobią z obiecanym bagnetem m4/3 to się zdecyduję, "36-100" bardzo by mi pasowało

OjTam
28-02-2024, 22:35
Nie da się już zrobić 2x większej/cięższej 35-tki f1.2 ;)

Nie da się:
-okopać w wodzie;
-założyć hełmu na lewą stronę;
-odpowiedzieć w krótkim czasie używając cytatu, przy obecnej kondycji Forum.

Co do większej 35 nie zakładałbym się. :mrgreen:

- - - - kolejny post - - - - - -


Nie da się już zrobić 2x większej/cięższej 35-tki f1.2 ;)

Nie da się:
-okopać w wodzie;
-założyć hełmu na lewą stronę;
-odpowiedzieć w krótkim czasie używając cytatu, przy obecnej kondycji Forum.

Co do większej 35 nie zakładałbym się. :mrgreen: