PDA

Zobacz pełną wersję : Przesiadka z D5 na Z7II dylemat



Paapaj
06-12-2020, 09:24
Jak w temacie, mam poważny zamiar przejścia z D5 na Z7 II i zastanawiam się czy to dobry wybór.Fotografuję przyrodę, ptaki/przeważnie/ i parę razy doświadczyłem tego że migawka w D5 jest jak pepesza, a w lesie głośność sprzętu to ważny element pracy, z drugiej strony prędkość migawki, autofocus i inne walory skłaniają do lustrzanki.
No ale może ktoś tu też stoi przed takim wyborem
Co wybrać?

JK
06-12-2020, 10:50
Nie ma innego wyjścia, jak pożyczyć i spróbować samemu. Nie wiem też, czy Z7II, czy Z6II - ilość pikseli matrycy Z6 bardziej odpowiada D5, choć z Z7 z dobrym szkłem można sobie mocno pokadrować bez straty jakości, a i fps trochę więcej z Z6. Już prawie dwa lata temu miałem podobny problem i bardzo szybko odłożyłem na półkę D4s kupując Z7. Początkowo myślałem, że Z7 tylko uzupełni mi zestaw o tę matrycę 45Mpix - czasem potrzeba sporo detalu na zdjęciu drukowanym w dużym formacie. Ale po krótkim czasie wszystko stało się jasne - D4s leży w szafce i robi za zapas. Czasem go trochę pomęczę, żeby się zupełnie nie zastał, ale główne body to dla mnie Z7. Nie robię dzikiej przyrody, ale za to robię zdjęcia np. w teatrach, czy na "cichych koncertach" - bezgłośnie - ale to nie jest do końca to samo co przyroda. Do tego wizjer. Dla mnie szczególnie w ciemnych miejscach jest bardziej użyteczny od optycznego. Tam gdzie w lustrzance jeszcze (lub już) nic nie widać, w Z-ce widać prawie wszystko i daje się normalnie kadrować i robić zdjęcia. Trochę to szumi, trochę smuży, ale to nie obraz w wizjerze jest celem dla fotografa, ale ostateczne zdjęcie. O takich drobiazgach jak bardzo dobry pomiar, czy AWB nawet nie warto pisać (od półtora roku praktycznie na żadnym zdjęciu z Z-ki nie poprawiałem WB). No, ale jak już napisałem. Nie opieraj się na forumowych opiniach, bo mogą być złudne, tylko sam weź ten sprzęt "w swoje szuwary" i spróbuj. Ale najpierw naucz się jego obsługi, bo to nie jest lustrzanka i nie wszystko działa tak samo, nie wszystko przekłada się jeden do jednego.

misiak76
06-12-2020, 11:48
Tu masz kolesia który miał podobny dylemat do Twojego https://www.youtube.com/c/MortenHilmer
Jak poszukasz to znajdziesz jego rozważania na ten temat.

Wysłane z mojego GM1910 przy użyciu Tapatalka

Reglas
06-12-2020, 13:03
Na Twoim miejscu kupiłbym np. z7 dla cichej migawki i większego detalu.
Oczywiście D5 zostaje.

OjTam
06-12-2020, 14:29
Tu masz kolesia który miał podobny dylemat do Twojego https://www.youtube.com/c/MortenHilmer
Jak poszukasz to znajdziesz jego rozważania na ten temat.

Wysłane z mojego GM1910 przy użyciu Tapatalka

Morten ma D5, D850, Z6 oraz Z7. Pytającemu to tak nie bardzo pomoże.

Paapaj
06-12-2020, 14:54
Morten ma D5, D850, Z6 oraz Z7. Pytającemu to tak nie bardzo pomoże.

No właśnie, jestem powiedzmy bardziej zaawansowanym fotografem który większość zdjęć robi właśnie w temacie przyroda, ptaki itp.Nie pracuję zawodowo jako fotograf i nie chce mi się kupować tego sprzętu na takie zdjęcia a takiego na takie zdjęcia, ale wiem że nie istnieje sprzęt uniwersalny.Konkretnie zagadnienie polega na tym co napisałem
ptaki,,fotografia w lesie czyli wilki, żubry i cała reszta i D5 czy Z7II?

misiak76
06-12-2020, 15:51
Ma dużo sprzętu bo na zdjęciach zarabia i go stać na utrzymanie takiej ilości ale więcej ostatnio fotografuje Z7. Z6 ma z kolei do filmowania. D5 zabiera obecnie jak jedzie na daleką północ ze względu na dłuższą żywotność baterii. Na obecną chwilę jego głównym aparatem jest jednak Z7.

Wysłane z mojego GM1910 przy użyciu Tapatalka

paparapa
06-12-2020, 16:27
To są różne aparaty. Inaczej się nimi fotografuje. Inaczej działa AF. Ja bym jednak przetestował Z7 przed zakupem. Aparat wdzięczny, ale czy poradzi w ciemnym lesie z żubrem? :). Jak masz dobre szkła to pewnie będzie ok.

Paapaj
06-12-2020, 16:55
To są różne aparaty. Inaczej się nimi fotografuje. Inaczej działa AF. Ja bym jednak przetestował Z7 przed zakupem. Aparat wdzięczny, ale czy poradzi w ciemnym lesie z żubrem? :). Jak masz dobre szkła to pewnie będzie ok.

mam nikkor 400/2.8 ze stabilizacją itd 300/2.8 ze stabilizacją itd, więc sprzętowo nie ma problemu

- - - - kolejny post - - - - - -

Niewątpliwie dopiero po zdjęciach będzie można powiedzieć czy to była słuszna koncepcja, bez fot nie ma opinii,cala reszta to teoretyzowanie
Jednak ciekawość i chęć poznania opinii kolegów pomaga podejmować decyzję i w razie czego łatwiej się usprawiedliwiać przed samym sobą :)

misiak76
06-12-2020, 18:41
Jak masz udostępnione na necie portfolio to możesz uderzyć do Nikon Polska o możliwość przetestowania Z7 ze wskazaniem portfolio. Mają kilka egzemplarzy testowych co wożą a raczej wozili po różnych wystawach i być może użyczą Tobie na test na jakiś zasadach. Ewentualnie do jakiegoś sklepu o możliwość sprawdzenia Z7. Ewentualnie czekać na zlot Optycznych.pl i na nim przetestować Z7 i Z7II.

Wysłane z mojego GM1910 przy użyciu Tapatalka

paparapa
06-12-2020, 18:57
mam nikkor 400/2.8 ze stabilizacją itd 300/2.8 ze stabilizacją itd, więc sprzętowo nie ma problemu

- - - - kolejny post - - - - - -

Niewątpliwie dopiero po zdjęciach będzie można powiedzieć czy to była słuszna koncepcja, bez fot nie ma opinii,cala reszta to teoretyzowanie
Jednak ciekawość i chęć poznania opinii kolegów pomaga podejmować decyzję i w razie czego łatwiej się usprawiedliwiać przed samym sobą :)


Z opinią kolegów to bywa różnie. Bo jedni są zadowoleni i mało tu się udzielają. Inni biją pianę, bo podjęli złą decyzje zakupową i nie potrafią jej udźwignąć. A pośród nimi jest parę osób które coś potrafią doradzić.
Zresztą, to co satysfakcjonuje i zadowala mnie, nie musi odpowiadać Tobie.
Więc wiesz... albo albo :)

atar
18-12-2020, 19:25
No właśnie, jestem powiedzmy bardziej zaawansowanym fotografem który większość zdjęć robi właśnie w temacie przyroda, ptaki itp.Nie pracuję zawodowo jako fotograf i nie chce mi się kupować tego sprzętu na takie zdjęcia a takiego na takie zdjęcia, ale wiem że nie istnieje sprzęt uniwersalny.Konkretnie zagadnienie polega na tym co napisałem
ptaki,,fotografia w lesie czyli wilki, żubry i cała reszta i D5 czy Z7II?


Fotografuję głównie przyrodę. Od ok roku korzystam zamiennie lub równolegle z D850 i Z7. Wybór aparatu w czasie konkretnego wyjazdu uzależniam od tematu.
Płochliwe ssaki (również w ciemnym lesie) - Z7 z uwagi na cichą migawkę. Dzięki temu udało mi się nie spłoszyć po pierwszym klapnięciu lustra m.in. żbika, niedźwiedzia czy wilka.
Ptaki, zwłaszcza jeśli myślisz o fotografowaniu ich w locie - nadal lustrzanka. W moim przypadku D850 nadal lepiej sobie radzi - brak lagu przy wybudzaniu i lepsze, IMHO, śledzenie.
Tak jak ktoś już pisał - optymalnym rozwiązaniem będzie uzupełnienie lustra Zetką.

P.S. Dziś udało mi się wymienić Z7 na Z7 II. Czas na testy terenowe ;-)

Paapaj
27-12-2020, 09:52
Serdecznie dziękuję wszystkim za porady

Paapaj
03-01-2021, 12:20
No doszło do przesiadki, konkretnie na Z 6II,jedno jest pewnego jest zupełnie inny świat, lustrzanki jednocyfrowe ze względu na swoje przeznaczenie mają określoną konstrukcję,guzikologię itp.A sprzęt bezlustrowy i jego rzeczona guzik-logika wymuszają inny sposób myślenia w fotografowaniu
Aparat jest z całą pewnością niesamowity w swojej konstrukcji