PDA

Zobacz pełną wersję : co za uparte 8@34^^!!



drhardware
12-10-2005, 10:53
Witam, W roli upartego stworzenia wystepuje CP 995. Cel - zrobienie nocnego zdjęcia w trybie bulb. Sytuacja taka - przeczytałem instrukcje, zrobiłem co kazała. Ustawiłem tryb M, przysłonę na najwiekszy otwór, czas na "bulb 1m", wycelowałem w czarne niebo i pstryk!. Chwilę pomruczał obiektywem, ustawiając ostrość, po czym cykneła migawaka. Zadowolony z minuty luzu, juz miałem sie rozłozyć na trawce kidy aparat wróicł do zucia, zadowolony, że zrobił zdjęcie. Cholera, myśle, cos szybko skończył, może dawno tego nie robił, ale to raczej były sekundy, a nie minuta. Dajmy mu drugą szanse. Drugiej tez nie wykorzystał. Generalnie nie chce naświetlać przez minute, tylko sam dobiera sobie czas w sposób absolutnie nieprzewidywalny. Niezaleznie od długości nacisnięcia migawki jest to 5, sekund, 9, 2i pół. No przecież nie będe go trzymał czule za migawkę przez pełna minete, bo wyjdzi eporuszone zdjęcie. Instrukcja mruga do mnie tymi swoimi skośnymi oczkami, pokazuje w usmiechu nienagannie białe zęby i mówi "pressing buton once enables time up to one minute..." No właśnie, "up to" A jak mu zrobic, żeby trzymał PELNĄ minutę i dopiero sie wyłączał. Co on mierzy/waży/przelicza, że zamyka się po tak dziwnych czasach? Co ja robie zle, że to *&@@! nie chce ze mna współpracować w pełni? Nie kupiłem mu karty 1GB od Luciena? Statywu Manfrotto? Czy ten typ tak ma?

[ Dodano: Pią 14 Paź, 2005 ]
Hmm, nikt nigdy nie robił CP 995 zdjęć w czasie Bulb? I nikt nie miał w innych modelach takich problemów? To co ja żle robię , albo czego nadoczekuję od aparatu ?

kwasik
15-10-2005, 09:57
z tego co zdazylem poczytac to ten CP przymyka przyslone tylko do f=10,3. moze tutaj jest problem??

drhardware
15-10-2005, 11:14
W trybie M uzytkownik ustawia przysłonę. Nizalezni od ustawienia, najmniejszy otwór, najwiekszy otwór, wydawało mi się, że niciśnięcie spustu migawki oworzy ja na minutę. a otwiera na dziwne, zupełnie niepowtarzalne czasy. Rozumiem, jakby otwarcie zalezało od czasu nacisnięcia przycisku, ale tez nie.

kwasik
15-10-2005, 11:20
no w sumie tak...na manualu powinien otworzyc na ile chcesz, najwyzej se przeswietlisz. dziwna sprawa. moze zanim zrobisz fotke w bulb, daj na priorytet przyslony, dobierz najmniejsza dziure i zobacz jaki automat dobrał czas.jesli dasz na bulb i na tkiej samej dziurze migawka ustawi sie na czas podobny do tego wyliczonego na priorytecie to moze masz właczone jakas ochrone przed przeswietleniem albo cos....moze to glupoty co gadam ale nic mi do glowy nie prrzychodzi innego, moze poza tym ze cos jest uszkodzone w aparacie...

drhardware
15-10-2005, 11:26
...albo ja żle rozumuję. W Zenicie ma tak, że w B czas otwarcia zalezy od czasu nciśnięcia. Wydawało mi się, że w CP 995 naciskam, on ustawia ostrość i jest otwarty przez 1 min, jezeli chcę zamknąć wcześniej, naciskam drugi raz i się zamyka. Jeżeli jest tak samo, to taczej nie wyobrażam sobie stania bez ruchu i naciskania migawki przez minutę bez poruszenia statywu z aparatem, chociazby dlatego, że oddychac trzeba. I okaże się że jedyną alternatywa jest kabel zdalnego sterowania i palmtop.

kwasik
15-10-2005, 11:30
nie no chyba nie ma takich akcji jak w Zenicie...naciskasz i puszczasz.powinno klapnac z powrotem jak wcisniesz drugi raz. taka zasada bulba....tak swoja droga to dziwny ten coolpix z tego co ogladalem na necie.oprocz tych atrakcji z bulbem to jak sie spisuje??

drhardware
15-10-2005, 11:39
szczerze - to jak na moje potrzeby całkiem dobrze. kupiłem go uzywanego, jako pierwszy mój aparat cyfrowy, na zasadzie, nawet jak popsuję, to małą strata. ale im bardziej się wgłębiam, tym więcej się ucze i przy okazji wychodza mi problemy, o których nie wiem, czy sa problemami mojego braku wiedzy czy aparatowymi. Do shutter lag'a juz się przyzwyczaiłem, obrotowe body jest genialne, terz pozostaje rozwinąc warsztat przetwarzania obrazu w komputerze. Uaktualniłem firmware do 1.9 i ma wrażenie, że posuło sie makro - przedtem ostrzył w całym zakresie ognisowych, teraz tylko w środku.

kwasik
15-10-2005, 11:48
no wlasnie mnie zaciekawilo to obrotowe body-->takie kosmiczne a co do firmware to moze sprobuj wgrac stary i zaobaczyc czy jesyt poprawnie.jak ostrzy na całym zakresie i jesli robisz czesto makro to bym został przy starym, tym berdziej ze wtedy interesuje cie duza glebia a taka masz na małej f i długim koncu. to owocnego focenia zycze :!: :wink: