PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon Z6 II oficjalnie



Strony : [1] 2 3

tomeekm
14-10-2020, 07:51
Nikon Z6 II, wysyłka od 5.11.2020 za 9999,00 zł za korpus.
https://www.nikon.pl/pl_PL/product/digital-cameras/mirrorless/enthusiast/z-6ii

Badol
14-10-2020, 08:04
I tak to powinno wyglądać na starcie 2 lata temu... ;)

prz3mo
14-10-2020, 08:07
Myślałem że chociaż w kwestii af dorównają do C i S.... Ehhh....

Myszowor
14-10-2020, 08:14
A co mają równać?

madebyzosiek
14-10-2020, 08:14
Myślałem że chociaż w kwestii af dorównają do C i S.... Ehhh....A to już wiadomo jak działa AF? Testowałeś? ;) Nie wiem jak C, ale S jakoś szczególnie mocno nie łapie przewagi przy obecnych Zetkach... Tak moim zdaniem oczywiście. No szkoda, że od razu tak nie wyglądał Z6.

Lukasz_85
14-10-2020, 08:23
Ile mniej więcej trwa czasu podatek od nowości? [emoji848]

Wysłane z mojego Mi 9 SE przy użyciu Tapatalka

morzon
14-10-2020, 08:31
Przynajmniej z ceną nie odlecieli. Na start przyzwoicie, niech spadnie do 8k i będzie naprawdę spoko propozycją na rynku. Szkoda, że od początku tak ten aparat nie wyglądał.

TOP67
14-10-2020, 09:04
Będzie można taniej kupić Z6. Do wiosny ceny powinny trochę zlecieć.

morzon
14-10-2020, 09:29
Z5 też powinno (w końcu) zlecieć...

notdot
14-10-2020, 09:44
ale tak po prawdzie, co się zmieniło aż tak bardzo dla "zwykłego" fotografa, że warto dopłacić 2500zł?
tylko nie piszcie mi że ma 14 klatek a nie 12 na sekundę bo to żadna różnica, a jak ktoś potrzebuje więcej to i tak bierze inne body
tak samo jak ktoś jest jakoś strasznie wyczulony na drobne różnice, to spoko, ale ja piszę o zwykłych ludziach, co sobie robią zdjęcia,
nie idą w ekstrema, nie muszą mieć nowości, itp
poza tym nie wierzę, w jakieś znaczne obniżki już obecnych wersji a tym bardziej z5

cz4rnuch
14-10-2020, 09:51
Z5 już potaniało. 14 klatek to pewnie nie jest jakiś must have (tym bardziej, że z jakimiś ograniczeniami). Ogólnie braku tu jest jakiegoś efektu wow, ale z ceną nie podskoczyli (co już jest w sumie wow) a do tego są dwie rzeczy na których części bardzo zależało czyli 2 sloty i prawdziwy grip. Czy warto dopłacić to każdy sam rozważy, ale to chyba dobrze, że są w sumie aż 3 opcje. 6II jest dla tych, którzy potrzebują 2 slotów lub gripa i są w stanie za to dopłacić, zwykła 6ka wystarczy dla zdecydowanej większości, bo oprócz tych dwóch rzeczy w zasadzie ma wszystko czego potrzeba a dla ascetów zostaje 5ka, która pewnie będzie dalej tanieć. Może nie od dziś, ale z czasem tak.

TOP67
14-10-2020, 10:40
poza tym nie wierzę, w jakieś znaczne obniżki już obecnych wersji a tym bardziej z5

Z5 na pewno spadnie. Obecnie jest droższe niż Z6.

Mnie Z6II mógłby skusić tylko tańszymi kartami, a nie dwoma slotami. Ale przy tej różnicy wolę kupić XQD. I tak czekam na amatorskie obiektywy, jak 24-200.

cz4rnuch
14-10-2020, 10:59
Z5 musi być tańszy. Obecnie idzie go znaleźć trochę taniej niż Z6, ale różnica jest minimalna a to przecież sprzęt innej klasy. No chyba, że pozbędą się Z6, ale to raczej mało prawdopodobne.

Tomaszek21
14-10-2020, 11:04
W najbliższym czasie mają wypuśćić 5 nowych obiektywów Z to też może być duży plus. Osobiście spodziewałem się jakiegoś "wow", którego nie ma ale z drugiej strony mnie osobiście pozytywnie zaskoczyli takimi cenami na start.

notdot
14-10-2020, 11:11
Z5 już potaniało. 14 klatek to pewnie nie jest jakiś must have (tym bardziej, że z jakimiś ograniczeniami). Ogólnie braku tu jest jakiegoś efektu wow, ale z ceną nie podskoczyli (co już jest w sumie wow) a do tego są dwie rzeczy na których części bardzo zależało czyli 2 sloty i prawdziwy grip. Czy warto dopłacić to każdy sam rozważy, ale to chyba dobrze, że są w sumie aż 3 opcje. 6II jest dla tych, którzy potrzebują 2 slotów lub gripa i są w stanie za to dopłacić, zwykła 6ka wystarczy dla zdecydowanej większości, bo oprócz tych dwóch rzeczy w zasadzie ma wszystko czego potrzeba a dla ascetów zostaje 5ka, która pewnie będzie dalej tanieć. Może nie od dziś, ale z czasem tak.

no tak, ale 2 karty czy grip wpisują się (według mnie) w bardzie pro zastosowanie, czyli to co pisałem, dla zwykłego zjadacza chleba nie będzie żadnej lub prawie żadnej różnicy
oczywiście jakby od początku dali dwa sloty na karty to by było spoko, ale wiele osób jednak zaakceptowało fakt jednej karty za to trochę szybszej i lepszej jakościowo
z5 oczywiście tanieje ale to też trzeba brać pod uwagę kwestie że to była świeżynka więc miała cenę wyższą w dniu premiery, teraz zejdzie pewnie do nominalnego poziomu

Kojocisko
14-10-2020, 11:36
Ile było zapowiedzi, że wraz z update korpusu ceny wzrosną o 20-30%.
Tymczasem za optycze.pl: "Jeśli chodzi o startowe ceny zestawów z obiektywem i adapterem, to są one niższe niż w przypadku poprzedników – o 1000 zł dla Z6 II i 1500 zł dla Z7 II"
To nie jest oferta na zmianę Z na ZII, to oferta na pozostanie w systemie lub zmianę już wysłużonego sprzętu.
BTW - na optyczne.pl są sample z Z 70-200/2.8 VR S. NA moje mało wprawne oko zapowiada się znakomicie...

Jacek_Z
14-10-2020, 12:19
..tylko nie piszcie mi że ma 14 klatek a nie 12 na sekundę bo to żadna różnica, a jak ktoś potrzebuje więcej to i tak bierze inne body
Jaki to Nikon ma 14 fps? Nowy D5 czy D6 są droższe od Z6 II.
Znam fotoreportera sportowego który od dawna foci Z6 (mk I oczywiście).

Dla mnie najważniejszy jest grip. Dwa sloty mnie nie obchodzą, używam jednego (choć mój aparat ma dwa).
W ML mnie denerwują opóźnienia, wybudzenia itd. Zakładam, że dzięki dwóm procesorom tu wszystko będzie działało szybciej.
Mam straszny dylemat. Z6 byłby OK gdyby nie tylko 24 Mpx. Jak dla mnie za mało detalu. Ale Z7 II z FTZ, 24-70/4, gripem i kartą CFe to .. 20 tys :(

cz4rnuch
14-10-2020, 12:49
no tak, ale 2 karty czy grip wpisują się (według mnie) w bardzie pro zastosowanie, czyli to co pisałem, dla zwykłego zjadacza chleba nie będzie żadnej lub prawie żadnej różnicy...Nie do końca, bo zarówno 2 sloty jak i grip to miałem nawet w amatorskim D7100. To raczej Nikon przez jakiś czas próbował przekonywać swoich klientów, że to są jakieś pro ficzery. Osobiście na takim gripie, szczególnie, że drogi, to by mi nie zależało, ale 2 sloty na karty nawet mi się przydają a w życiu nie zarabiałem na fotografii.

markB
14-10-2020, 13:08
Jaki to Nikon ma 14 fps? Nowy D5 czy D6 są droższe od Z6 II.
Ale Z7 II z FTZ, 24-70/4, gripem i kartą CFe to .. 20 tys :(

Możesz to rozłożyć w czasie, najpierw Z7 II + FTZ, a potem reszta. Na reviews nie trzeba czekać do 14-ej: https://www.dpreview.com/reviews/nikon-z6-ii-initial-review, https://www.youtube.com/watch?v=UE5aqJ-eVfk, https://www.youtube.com/watch?v=KWOereacUtk

notdot
14-10-2020, 13:24
Jaki to Nikon ma 14 fps? Nowy D5 czy D6 są droższe od Z6 II.
Znam fotoreportera sportowego który od dawna foci Z6 (mk I oczywiście).

Dla mnie najważniejszy jest grip. Dwa sloty mnie nie obchodzą, używam jednego (choć mój aparat ma dwa).
W ML mnie denerwują opóźnienia, wybudzenia itd. Zakładam, że dzięki dwóm procesorom tu wszystko będzie działało szybciej.
Mam straszny dylemat. Z6 byłby OK gdyby nie tylko 24 Mpx. Jak dla mnie za mało detalu. Ale Z7 II z FTZ, 24-70/4, gripem i kartą CFe to .. 20 tys :(

jacku ale to są właśnie "specyficzne" sytuacje o których pisałem
kilka procent użytkowników chce więcej i szuka lepszego aparatu
a reszta "zwykłych zjadaczy chleba" nie widzi aż takiej różnicy
może grip coś zmienia i tyle

zresztą zobacz tobie zależy na gripie a cz4rnuch woli mieć dwa sloty
więc nie dogodzisz,
ale z drugiej strony każdy musi się zastanowić czy warto dopłacić do tej funkcji na której mu zależy?

madebyzosiek
14-10-2020, 13:25
Ja jestem ciekaw jak w praktyce będzie wyglądała prędkość wszystkiego przy tych dwóch procesorach... To może robić jakąś różnicę moim zdaniem. Jacek_Z o wybudzanie nie musisz się martwić, bardziej wkurzają minimalne opóźnienia w wizjerze czy na ekranie...

Myszowor
14-10-2020, 13:31
A ja się zastanawiałem na co teraz będziecie marudzić przy Zkach wersja II, pozostała tylko cena, która jest taka sama jak wersji I na starcie, hehe.

madebyzosiek
14-10-2020, 13:35
A ja się zastanawiałem na co teraz będziecie marudzić przy Zkach wersja II, pozostała tylko cena, która jest taka sama jak wersji I na starcie, hehe.No jak na co, przeczytaj 3 komentarz, już się okazuje że AF jest tragiczny ;)

MstrG
14-10-2020, 13:41
No jak na co, przeczytaj 3 komentarz, już się okazuje że AF jest tragiczny ;)

Jest tragiczny, bo jeszcze nie zrobiłem żadnego trafionego zdjęcia Z6II.
Może dlatego, że nie mam jeszcze Z6II :???:

madebyzosiek
14-10-2020, 13:46
Jest tragiczny, bo jeszcze nie zrobiłem żadnego trafionego zdjęcia Z6II.
Może dlatego, że nie mam jeszcze Z6II :???:No właśnie. Od razu widać tą przewagę S czy C :)

cz4rnuch
14-10-2020, 13:49
A ja się zastanawiałem na co teraz będziecie marudzić przy Zkach wersja II, pozostała tylko cena, która jest taka sama jak wersji I na starcie, hehe.

No, że mogli jeszcze dać coś ekstra :)

notdot
14-10-2020, 14:02
Jest tragiczny, bo jeszcze nie zrobiłem żadnego trafionego zdjęcia Z6II.
Może dlatego, że nie mam jeszcze Z6II :???:

faktycznie, ten nikon to tragiczny jest, nic nie umieją zrobić
:D

MstrG
14-10-2020, 14:04
No, że mogli jeszcze dać coś ekstra :)

Np. masło ekstra ;)

- - - - kolejny post - - - - - -


faktycznie, ten nikon to tragiczny jest, nic nie umieją zrobić
:D

Kiedyś to było... Teraz to ni mo ;)

notdot
14-10-2020, 14:05
(14-bitowy NEF/RAW: około 10 kl./s)
czyli rozumiem, że 14kl/s będzie przy 12-bitowym nefie?

cz4rnuch
14-10-2020, 14:19
Z tego co czytam to 14kl/s jest dostępne przy 12-bitach i pojedynczym punkcie afu.

madebyzosiek
14-10-2020, 14:23
czyli rozumiem, że 14kl/s będzie przy 12-bitowym nefie?Ja mam nadzieję, że to na mechanicznej migawce, jeżeli tak, to 10 kl/s z pomiarem i AFem jest w pełni wystarczające.

markB
14-10-2020, 14:45
Porównanie Z6 i Z6 II: https://photographylife.com/news/nikon-z6-vs-z6-ii

notdot
14-10-2020, 15:26
Ja mam nadzieję, że to na mechanicznej migawce, jeżeli tak, to 10 kl/s z pomiarem i AFem jest w pełni wystarczające.

obstawiam że nie, w specyfikacji masz


Maks. 14 kl./s., zdjęcia seryjne wolne: około 1–5 kl./s, zdjęcia seryjne szybkie: około 5,5 kl./s, zdjęcia seryjne szybkie (wydłużone): około 14 kl./s (14-bitowy NEF/RAW: około 10 kl./s)

madebyzosiek
14-10-2020, 15:33
obstawiam że nie, w specyfikacji maszCzyli dalej lipa, elektroniczna migawka miewa jednak wady...

cz4rnuch
14-10-2020, 19:49
Ja myślę, że 14fps to też jest mechaniczna migawka, o ile za taką uznać także opcję z elektroniczną pierwszą kurtynką. Z tego co czytam to ograniczenie dotyczy 12bitów i pojedynczego punktu af.

madebyzosiek
14-10-2020, 20:42
Nie jest to dla mnie priorytetem, ja najczęściej i tak korzystam z ustawienia na 5 kl/s, tyle mi wystarcza. Jestem bardzo ciekawy jak zaplanowano podział "obowiązków" na dwa procesory.

cz4rnuch
14-10-2020, 21:03
O dwóch prockach piszą we wrażeniach na dpreview. Wygląda na to, że przynajmniej na razie nie ma zbyt wielu benefitów, niewiadomą jest chyba af, ale w przyszłości, z poprawkami może się to zmienić.

Pokson
16-10-2020, 08:47
Jest już parę "hands on" na YT, ale jak na razie, opłaceni youtuberzy gadają tylko o dwuch procesorach, dwuch slotach i gripie. Nic na temat AF, a przecież mają aparat w ręku. Gdyby usprawnili AF to trąbili by o tym jako pierwszym.

Jacek_Z
16-10-2020, 08:50
Nikon bez sensu daje do testowania aparaty z przedprodukcyjną wersją softu. Prosi sie o to by gorzej wypadać w porównaniach. A opinia pozostaje ...

JK
16-10-2020, 09:58
Do jakiego testowania? Co za różnica jaki tam jest soft? Wystarczy tylko popatrzeć na te produkcje z YT, żeby zrozumieć, że oni niczego nie testują. Najciekawsze jest zawsze otwieranie pudełka. Włączą, pstrykną kilka zdjęć, wyłączą i tyle. A gadają tylko to, co mają gadać, żeby kasę zarobić. Sens oglądania takich materiałów jest niewielki, żeby nie powiedzieć - żaden.

czomolungma
16-10-2020, 10:30
No jak na co, przeczytaj 3 komentarz, już się okazuje że AF jest tragiczny ;)

Nie manipuluj :)
Nie napisał że jest tragiczny tylko że może dorównaja C i S czyli uważa ze jest tam lepszy.

Jaroslav92525
16-10-2020, 10:49
O dwóch prockach piszą we wrażeniach na dpreview. Wygląda na to, że przynajmniej na razie nie ma zbyt wielu benefitów, niewiadomą jest chyba af, ale w przyszłości, z poprawkami może się to zmienić.

W 2021 roku ma się pojawić firmware umożliwiający rejestrację klipów video 4k 60 FPS. Wtedy zapewne oba procki znajdą zastosowanie...

Pokson
16-10-2020, 10:52
Jedynie Kai W. pokazał trochę jak działa Eye AF ( https://www.youtube.com/watch?v=ArTBCUjt1hU ) tak od 2:25

paparapa
16-10-2020, 11:31
Ja jestem ciekaw jak w praktyce będzie wyglądała prędkość wszystkiego przy tych dwóch procesorach... To może robić jakąś różnicę moim zdaniem. Jacek_Z o wybudzanie nie musisz się martwić, bardziej wkurzają minimalne opóźnienia w wizjerze czy na ekranie...

Ja bym się dwoma procesorami za bardzo nie cieszył. Być może przyśpieszy to nieznacznie prędkość działania elektroniki, ale jakim kosztem w aspekcie ilości zdjęć z jednego ładowania akumulatora.
Może się okazać, że grip z dodatkowymi akumulatorami jest niezbędny. Sam jestem ciekaw jak ten temat został ogarnięty.

poste
16-10-2020, 11:35
Z drugiego procesora to będą takie same korzyści dla przeciętnego usera jak z większej średnicy bagnetu Z :mrgreen:

Daids
16-10-2020, 12:06
Co do filmowania:
Z 6II będzie miał 4K 60 FPS z wycinka dx. Jak na dwa procesory to słabo. Jednak problemem jest tu matryca, która nie pozwala na odczyt całej matrycy z taką częstotliwością. Szkoda natomiast braku zapisu 10 bit wewnętrznie. Panasonic S5 to ma.

Natomiast sam nie wiem co myśleć o 2 slotach na różne karty. Ceny CFexpress typ B trochę kosztują. (Choć i tak nie tyle co typ A o mniejszej prędkości do sony A7SIII. 160 GB z z prędkością odczytu/zapisu 800/700 kosztuje 2100 zł!)

notdot
16-10-2020, 13:23
Natomiast sam nie wiem co myśleć o 2 slotach na różne karty. Ceny CFexpress typ B trochę kosztują. (Choć i tak nie tyle co typ A o mniejszej prędkości do sony A7SIII. 160 GB z z prędkością odczytu/zapisu 800/700 kosztuje 2100 zł!)
ja to rozumiem tak, że jak strzelasz szybką serię to na XQD, a kopię powoli robisz na SD. I to ma sens.
Do tego jeśli nie obawiasz się skasowania zdjęć przez awarię karty to możesz używać tylko jednej, tańszej SD, których masz zapewne od groma z lustrzanek i innych aparatów

TOP67
16-10-2020, 13:27
ja to rozumiem tak, że jak strzelasz szybką serię to na XQD, a kopię powoli robisz na SD. I to ma sens.


Ale to chyba po godzinach. Bo jak dasz zapis równoległy, to nie zwolni bufora, póki nie zapisze wolniejszej karty.

poste
16-10-2020, 13:40
Można chyba używać XQD? Te są tańsze a wystarczająco szybkie, no chyba że ktoś MUSI mieć wszystko "naj". To może boleć.
Mam taki układ w d500. Nieduża karta XQD 64 GB wystarcza na co dzień, zapis bez opóźnień i przyjemnie szybkie zgrywanie. Wyjeżdżając na wakacje odwracam zapis, NEF leci na SD, jpg na XQD. Spowolnienie nie jest jakieś dramatyczne w praktyce, a jednorazowe dłuższe zgrywanie na dysk można przeżyć, z nudów sprawdzam wtedy ceny XQD :). Cierpliwość nagradza kilkanaście stów, które zostały w kieszeni bo nie musiałem kupić np. 2x128GB XQD. SD (I) jest bezkonkurencyjna w kategorii cena/pojemność, XQD czy CFexpress bezdyskusyjnie szybsza. To jest bardzo dobre rozwiązanie, gadżeciaże powinni być zadowoleni i oszczędni też.

notdot
16-10-2020, 16:15
Ale to chyba po godzinach. Bo jak dasz zapis równoległy, to nie zwolni bufora, póki nie zapisze wolniejszej karty.

no tak backup robisz później

Jacek_Z
16-10-2020, 19:20
Do jakiego testowania? Co za różnica jaki tam jest soft? Wystarczy tylko popatrzeć na te produkcje z YT, żeby zrozumieć, że oni niczego nie testują. Najciekawsze jest zawsze otwieranie pudełka. Włączą, pstrykną kilka zdjęć, wyłączą i tyle. A gadają tylko to, co mają gadać, żeby kasę zarobić. Sens oglądania takich materiałów jest niewielki, żeby nie powiedzieć - żaden.
Zgoda. Ja patrzę tylko po kątem marketingu. Owszem mówi się dużo, ale mówi się negatywnie. W efekcie laik nie kupi, bo tester z YT sugeruje, że Sony ma lepszy AF. Dla mnie czy dla Ciebie te filmy mogą nie istnieć. Dla kogo i po co są te filmy? To pytanie retoryczne, albo skierowane do marketingu Nikona.

cybulski
17-10-2020, 11:05
Moim zdaniem obecnie już nie ma specjalnie powodów aby do czegoś się przyczepić. Nikon ulepszył wszystko co mógł softem w Z6 a druga wersja jest już taka jaka powinna być od razu. Teraz tylko należy trzymać kciuki aby Nikon dał radę w szklach. Oceniam z boku i nie widzę specjalnie już powodów do narzekań :)
Osobna kwestia to preferencje, ceny i jeśli chodzi o ceny puszek to Nikon postanawia być najtańszy.
Narzekanie obecnie to raczej szukanie na siłę dziury w całym. Zdanie canoniarza/fujikowca :)

fafniak
17-10-2020, 11:44
Zgoda. Ja patrzę tylko po kątem marketingu. Owszem mówi się dużo, ale mówi się negatywnie. W efekcie laik nie kupi, bo tester z YT sugeruje, że Sony ma lepszy AF. Dla mnie czy dla Ciebie te filmy mogą nie istnieć. Dla kogo i po co są te filmy? To pytanie retoryczne, albo skierowane do marketingu Nikona.

Ja dlatego zwykle czekam na materiały wideo które w terenie w tych samych warunkach (lub bardzo podobnych) pokazują działanie konkretnych aparatów jak potem są przykłady różnic "na cały ekran" to można coś wywnioskować

poste
17-10-2020, 11:57
Osobiście martwię się o kolegę cybulski. Że Nikon niby już ok? Wietrzę jakiś podstęp :mrgreen:

cybulski
17-10-2020, 12:36
Osobiście martwię się o kolegę cybulski. Że Nikon niby już ok? Wietrzę jakiś podstęp :mrgreen:

Sony też jest ok. Nie ma żadnych podstępów :)

poste
17-10-2020, 12:45
To jednak martwię się na poważnie :twisted: Czasem też kocham cały świat, ale to raczej dopiero wieczorem ;) Może mam za słabe używki...

madebyzosiek
17-10-2020, 13:13
Ja już kilka razy pisałem, że w użytkowaniu A7III i Z6 ciężko doszukać się różnić. Pewne braki się wzajemnie uzupełniają, ale generalnie to takie same aparaty. Nie trzeba kochać całego świata, wystarczy odrobina racjonalnego spojrzenia i kilka okazji do testów... ;)

poste
17-10-2020, 13:17
Mierżą mnie testy :mrgreen:

Jacek_Z
17-10-2020, 13:38
Ja dlatego zwykle czekam na materiały wideo które w terenie w tych samych warunkach (lub bardzo podobnych) pokazują działanie konkretnych aparatów jak potem są przykłady różnic ... OK, ja też. Po co dają aparaty w wersji przedprodukcyjnych, gdzie Nikon nie pokaże się z najlepszej strony? Eh ...

madebyzosiek
17-10-2020, 15:32
Mierżą mnie testy :mrgreen:Ja tam wolę sam sprawdzić co mnie interesuje, niż czytać mądrości w internecie ;)

fafniak
17-10-2020, 16:28
OK, ja też. Po co dają aparaty w wersji przedprodukcyjnych, gdzie Nikon nie pokaże się z najlepszej strony? Eh ...

Bo w dzisiejszych czasach ważne jest by mówiło sie o marce, a jak powstają spory to więcej sie mówi (tak sobie wymyśliłem na poczekaniu ;) )

Jacek_Z
17-10-2020, 18:08
I masz racje. Dzisiejszy świat jest do d... tzn do bani.

JK
17-10-2020, 21:10
:-D:-D Ktoś tu się starzeje. :-D:-D

Jacek_Z
17-10-2020, 21:26
Co 24 godziny o 1 dzień ;)

adrian
17-10-2020, 22:47
Ja tam wolę sam sprawdzić co mnie interesuje, niż czytać mądrości w internecie ;)

No i jak to sprawdzasz? Wypożyczasz sprzęt?

madebyzosiek
17-10-2020, 22:56
No i jak to sprawdzasz? Wypożyczasz sprzęt?Mam sporo dobrych znajomych :)

ksh
21-10-2020, 01:21
Sony też jest ok. Nie ma żadnych podstępów :)

Ale pasowałoby poprawić kwestie ekranu i wizjera co pewnie w A7IV będzie, a zapewne z nawiązką i będą Sony gonić znowu wersją III :)

Pokson
26-10-2020, 01:47
https://www.youtube.com/watch?v=Ta36Xc5pjPk - mały teścik eye af Z6 vs Z6II. Jak dla mnie to *uja poprawili... .

ksh
26-10-2020, 02:04
Może kiedyś zrobią update wykorzystujący moc obliczeniową dwóch chipów, póki co nawet nie wspominali o tym że EyeAF ma być lepsze od jedynki.

bryk77
07-11-2020, 00:54
ja to rozumiem tak, że jak strzelasz szybką serię to na XQD, a kopię powoli robisz na SD. I to ma sens.
Do tego jeśli nie obawiasz się skasowania zdjęć przez awarię karty to możesz używać tylko jednej, tańszej SD, których masz zapewne od groma z lustrzanek i innych aparatów

Robiłem tak z D850 - miałem XQD i SD (95mb/s zapis i 170mb/s odczyt). Moje doświadczenie jest takie, że karta SD za 200 zł tak muliła aparat, że nawet wejście w menu następowało z opóźnieniem. Na samej XQD nie było lagów. Morał z tego taki, że kartę SD również wypadałoby mieć szybką a takie do tanich nie należą.

gatewayfl
27-11-2020, 08:16
Dzień dobry Panowie i Panie
Zapewne kilka osób ma już w rękach Z6ii... nie mogę sie dokopać do jednoznacznej informacji na temat szybkości tego body w trybie szybkiego wyzwalania migawki w bezgłośnym fotografowaniu - na elektronicznej.
Chcę sobie ten parametr porównać do z6, u mnie to istotna rzecz w podjęciu decyzji w zakupie pomiędzy z6/z6ii.
Jeśli ktoś może zerknąć w instrukcję będę wdzięczny.

ksh
27-11-2020, 10:52
14fps na XQD/CFe

gatewayfl
27-11-2020, 11:38
14fps na XQD/CFe

Niestety to szybkość na jpg i wraz mechaniczną.
W trybie bezgłośnym na elektronicznej wszystko pozostaje bez zmian porównując z6ii do z6... Kontaktowałem się z Nikonem.
W rawach 4,5 kl/s w serii szybkiej i 8 kl/s w serii szybkiej rozszerzonej.
Tu dodatkowy procesor nic nie dał.
45753

ksh
27-11-2020, 11:47
Pewnie barierą jest sensor i czas potrzebny na odczyt danych.

bryk77
01-12-2020, 21:34
Czy nie ma gdzieś w ustawieniach możliwości włączenia na górnym wyświetlaczu trybu AF? Trzeba zerkać na ekran główny lub patrzeć przez wizjer gdy zmienia się lub sprawdza aktualny tryb AF. W lustrze było to standardem.

markB
01-12-2020, 21:49
Nie ma takiej możliwości. Tylko wizjer lub tylny ekranik.

bryk77
02-12-2020, 02:02
Mega irytująca rzecz. Nie można zmienić trybu AF nie zwracając czyjejś uwagi. A na dodatek cała czynność trwa dłużej, bo często trzeba jeszcze wybudzić aparat ze stand by. W Z6 jest jeszcze gorzej, bo wyraźnie dłużej się wybudza.

T&T
02-12-2020, 08:59
Ja między innymi do tego używam ustawień użytkownika U1 - U3. Zmiana ustawienia jest szybka i nie zwraca uwagi.

JK
02-12-2020, 10:08
A nie prościej przypisać wybór trybu AF do jednego z programowalnych przycisków? Naciskasz przycisk, kręcisz jednym lub drugim kółkiem, a w wizjerze (lub na LCD - jeśli tak kadrujesz) masz podgląd bieżącego ustawienia AF. Wygodniej, szybciej i dyskretniej chyba już się nie da.

T&T
02-12-2020, 10:44
Zgadza się, tylko ja programuję więcej funkcji niż tylko tryb AF.

JK
02-12-2020, 10:49
Czyli wszystko jest OK. Każdy może wybrać to, co mu jest najbardziej potrzebne. Chyba tak być powinno?

ksh
02-12-2020, 13:34
Zgadza się, tylko ja programuję więcej funkcji niż tylko tryb AF.

Czyli podpinasz to wszystko do U1-U3, można też wykorzystać opcje przełączenia w video tryb ale to jest troszkę okrojone bo daje nam szybkie menu dostosowane do video ale to co potrzebujesz da się wpiąć czyli masz 6 personalizacji.

gatewayfl
02-12-2020, 21:42
Ktoś z Was ma może doświadczenie porównujące prace Af z6 do z6 ii czy jest jakaś zauważalna zmiana?

ksh
02-12-2020, 21:59
Jeszcze nie ma, oba pracują na tym samym oprogramowaniu ale można przypuszczać że moc obliczeniowa w dwójce będzie wykorzystana z czasem, jak się pojawi Sony A7IV to tym bardziej będą musieli podgonić AF.

Kojocisko
02-12-2020, 22:32
Porównanie obrazka na dpreview pomiędzy Z6 i Z6 II na mnie robi wrażenie. J. Polin twierdził chyba w teście, że AF też jest lepszy.

zotornik
02-12-2020, 22:32
Ktoś z Was ma może doświadczenie porównujące prace Af z6 do z6 ii czy jest jakaś zauważalna zmiana?

Kilka filmików na YT w tym temacie można znaleźć, ale jak zawsze istotą jest metodologia i sama poprawność przeprowadzonych "testów" - w każdym razie "coś" tam już jest;
https://www.youtube.com/results?search_query=Nikon+Z6II+af+test

cz4rnuch
03-12-2020, 09:37
Ktoś z Was ma może doświadczenie porównujące prace Af z6 do z6 ii czy jest jakaś zauważalna zmiana?

Doświadczenia nie mam, ale wygląda na to, że postęp jest. Przynajmniej jeśli chodzi o śledzenie oka czy twarzy.


https://www.youtube.com/watch?v=QJwDozT1mXM

JK
03-12-2020, 10:53
Trochę to wszystko śmiesznie wygląda. Jeszcze niedawno użytkownicy trybu "zielony aparacik" byli tu na forum, delikatnie mówiąc, wyśmiewani. Liczył się tylko tryb M, a tryby A i S ledwie tolerowano. Każdy "specjalista" musiał mieć pełną kontrolę nad wszystkim, a wszelkie automaty tylko mu w tym przeszkadzały. Nawet AutoISO przez długi czas było beee. A teraz co? Gość włącza "zielony" tryb AF (bo to AUTO to właśnie taki zielony tryb AF) i fascynuje się tym, która puszka szybciej wykryje jakieś oko, czy twarz. Najlepiej sama i bez udziału fotografa, choć bez większego trudu ten fotograf możne samodzielnie ustawić punkt AF na oku i wtedy aktywować śledzenie. Ale on woli pomachać trochę puszką i porównywać te tryby, których w praktyce nikt rozsądny nie używa. Wykrywanie twarzy, czy oka jest OK, jest przydatne, ma pomagać fotografowi, ale tryb AUTO nie może być jedynym kryterium oceny. Jak by jeszcze gość poustawiał w menu kilka parametrów wspomagających pracę tego "zielonego" AF, to pewnie wyszło by lepiej, ale kto by tam po menu grzebał. Parametry na default i jedziemy z tymi "testami" - w końcu za to im płacą. No ale każdemu według potrzeb.

ksh
03-12-2020, 14:35
Większość testujących ustawia się w kolejce po sample testowe, które krążą po całym świecie, ci lepsi dostają darmowe sample, mało jest testów od faktycznych użytkowników, którzy np po roku używania zauważają zmiany w nowym sofcie itp.
Najbardziej żałosne są testy gdzie gość używa np sprzętu X od długiego czasu, testuje różne inne marki i nagle dostaje do testów sprzęt Y no i okazuje się że sprzęt kiepski, a w następnych filmach ma już nowy model X i och ach cały czas :)

cz4rnuch
03-12-2020, 14:57
Ty koesh zupełnie bez testowania, nawet pobieżnego, wypowiedziałeś się na temat afu 6II. Ile to jest w twojej prywatnej skali żałosności? ;)

ksh
03-12-2020, 15:14
Ty koesh zupełnie bez testowania, nawet pobieżnego, wypowiedziałeś się na temat afu 6II. Ile to jest w twojej prywatnej skali żałosności? ;)

Nie, ja tylko napisał to co jest oczywiste i potwierdzone przez nikona przy prezentacji sprzętu, mamy czekać na update oprogramowania, co tu więcej wymyślać ?
Tak samo było przy premierze Z6.
Jedyne co spekuluję to że Z6 nie otrzyma już więcej ulepszenia AF.

cz4rnuch
03-12-2020, 15:28
A w którym miejscu jest potwierdzone przez Nikona, że AF w Z6 i Z6II działają identycznie? O ile Nikon gdzieś tego oficjalnie nie stwierdził to wtedy to co piszesz to też są domysły i nic oczywistego.

ksh
03-12-2020, 15:35
A w którym miejscu jest potwierdzone że nie działają identycznie.
Nie podchodź do tego z takimi emocjami, poczekaj spokojnie na nowy soft do dwójek.

cz4rnuch
03-12-2020, 17:47
A w którym miejscu jest potwierdzone że nie działają identycznie....Łot logika :) To jak nie napiszą, że kura to nie kaczka to znaczy, że kaczka :) Poza tym właśnie o to chodzi, że piszą o poprawionym af'ie (np. na amerykańskiej stronie Nikona). Pytanie tylko czy faktycznie jest to jakaś mocna poprawa? I nie musisz się martwić, że traktuję to jakoś na poważnie, bo nie. Sam za to strasznie na poważnie alergicznie podchodzisz do jakichkolwiek testów w necie. To tylko testy. Możesz wierzyć lub nie. Możesz sprawdzić w kilku miejscach. Ostatecznie często pokazywane są wyniki takich testów lub nagrywane jest działanie więc można to przepuścić przez własne doświadczenie i wyrobić sobie jakieś zdanie.

ksh
03-12-2020, 18:18
Logika podpowiada że AF powinien być lepszy i przypuszczałem że tak jest, jednak testy tego nie potwierdzają bo mieści się to wszystko w błędzie nie tyle pomiarowym co procedur testowych, które są robione mniej lub bardziej niechlujnie i tyle.
Jedno jest pewne, dwójki mają większa szansę na kolejne mocne ulepszenia, oby Nikon nie zapomniał o swoich pierwszych modelach.

Niech testują w słabym oświetleniu bo podobno tam dwójki mają o chyba 2EV lepsze wyniki dla AF.

Zastanawiam sie tez dlaczego główny cel testów AF to EyeAF, na tym świat się nie kończy.

cz4rnuch
13-12-2020, 11:42
https://www.youtube.com/watch?v=y05eQizbpKM

zotornik
13-12-2020, 18:34
https://www.youtube.com/watch?v=y05eQizbpKM

Jako, że dwa dni temu "zanabyłem" tytułowe body, pozostaje teraz jedynie samemu zderzyć się z owymi plusami i minusami.

https://images90.fotosik.pl/452/09db9bebf569c7e3gen.jpg (https://images90.fotosik.pl/452/09db9bebf569c7e3.jpg)

paparapa
13-12-2020, 18:48
Aby zderzenie nie było bolesne... :)

zotornik
13-12-2020, 19:02
Aby zderzenie nie było bolesne... :)

To tylko kolejny korpus, nie małżeństwo ;)
Z Nikona było dotychczas D50/D90/D7100/D750, można więc spróbować czegoś innego.

Paapaj
02-01-2021, 11:04
Pytanie techniczne mam,czy można lub nie bo jest to fabrycznie ustawione kolejność ładowana akumulatorów poprzez USB gdy jest podłączony bartery pack MB N 11 w którym załadowane są oba akumulatory?

zotornik
02-01-2021, 14:22
Pytanie techniczne mam,czy można lub nie bo jest to fabrycznie ustawione kolejność ładowana akumulatorów poprzez USB gdy jest podłączony bartery pack MB N 11 w którym załadowane są oba akumulatory?

Generalnie, to zrobili to dość sprytnie - można podmienić jeden akumulator bez przerywania pracy aparatu, czyli utraty zasilania dla korpusu.
Oglądałem kilka filmów i nie jestem pewien, czy to sformułowanie pada w tym - który linkuję poniżej - ale ładowany jako pierwszy jest ten w głębi komory (tzw. B) i nie można tego zmienić. W teorii to słuszna założenie przy koncepcji, że B ma być "zawsze" naładowany, a podmianie podlega skrajny A. Wówczas musimy pamiętać, by co jakiś czas zamieniać miejscami akumulatory, aby oba były w miarę podobnie eksploatowane.

https://www.youtube.com/watch?v=zgXgW2_Y0jY&list=PLFwni64syqD5bsAf6-CQNaO3ITODvUD4E&index=7



p.s.
Gripa osobiściue nie mam, więc sprawdzić zasłyszanych informacji nie mogę.

Paapaj
05-01-2021, 08:50
No to następne pytanie mi się nasunęło, wężyk elektroniczny jak najbardziej działa przy zdjęciach, czy działa też przy kręceniu filmu?Po przełączeniu na kamerę i naciśnięciu spustu na wężyku nie chce gadać, tylko z palca na przycisku.Kwestia ustawień indywidualnych czy jakoś inaczej to sobie wymyślili ?

zotornik
05-01-2021, 13:25
No to następne pytanie mi się nasunęło, wężyk elektroniczny jak najbardziej działa przy zdjęciach, czy działa też przy kręceniu filmu?Po przełączeniu na kamerę i naciśnięciu spustu na wężyku nie chce gadać, tylko z palca na przycisku.Kwestia ustawień indywidualnych czy jakoś inaczej to sobie wymyślili ?

Instrukcja oryginalnego wężyka MC-DC2:
"Używanie MC-DC2 Aparat reaguje na naciśnięcie spustu migawki na MC-DC2, tak jak reagowałby na naciśnięcie spustu migawki na aparacie. Aby uzyskać szczegółowe informacje, skorzystaj z instrukcji aparatu. Spust migawki MC-DC2 można zablokować w położeniu całkowicie wciśniętym przesuwając blokadę w położenie HOLD (Rysunek 4). Aby zwolnić blokadę, przesuń ją w przeciwnym kierunku."

Info lakoniczne, ale analogiczne do zakresu możliwości ww. wężyka - czyli filmowania wg powyższego nie odpalisz z tego kabla i mu podobnych zamienników zapewne również.
Pozostają wynalazki bezprzewodowe Nikona ML-L7, WR-T10 lub ich zamienniki.

MarekD
06-01-2021, 20:10
Pytanie, nie mogę się doszukac... czy s Z6/Z6II da się wykorzystać pułapkę AF? Ktoś próbował?

ksh
06-01-2021, 21:59
Podejrzewam że aparat w takiej foto pułapce byłby po godzinne well done :)

Jolania
10-01-2021, 14:47
Jako, że dwa dni temu "zanabyłem" tytułowe body, pozostaje teraz jedynie samemu zderzyć się ...
Minął prawie miesiąc. Jakieś wrażenia, porównania z d750?

dennis8
16-01-2021, 16:17
Mnie ciekawi praca af-c

andystar
16-01-2021, 19:10
Pytanie, nie mogę się doszukac... czy s Z6/Z6II da się wykorzystać pułapkę AF? Ktoś próbował?

W lustrzankach Nikon da się ustawić fotopułapkę (focus trap) to chyba w bezlustrach też powinno się dać. Nie mam Z6 i Z7 więc to tylko teoria, ale byłby to krok wstecz gdyby się nie dało.

Jacek_Z
17-01-2021, 00:45
Tylko w lustrzance masz modulik AF, który bierze mało prądu. W bezlustrach cały czas musi pracować matryca. Zachodzi obawa, że na w pełni naładowanym akku nie zrobisz ani jednego zdjęcia :)

notdot
17-01-2021, 12:06
próbowałem na Z6
ustawić AF-S pojedyncze
menu a2 > priorytet w trybie ostrości
menu a7 > tylko przyciski AF-ON > wyzwalanie przy braku ostrości > wyłącz
wciskam spust jak nic nie mam ostrego w polu, jak się pojawi coś ostrego to mam zdjęcie

można dodatkowo f2 > przycisk AF-ON > włączenie autofokusa, zamiast np. blokady AE
oraz A13 > ON

o to chodzi?

zotornik
17-01-2021, 22:38
Minął prawie miesiąc. Jakieś wrażenia, porównania z d750?

Ups, nie zauważyłem pytania przepraszam za zwłokę w odpowiedzi.
Nie jestem dobrym podpowiadaczem, a już na pewno nie recenzentem. Zwykły ze mnie niedzielny pstrykacz w 95% na własne "potrzeby".
Co prawda trochę czasu minęło, ale zajęcia służbowe nie dawały szans na bliższe zapoznanie się ze sprzętem. Dlatego o porównaniach trudno mówić - a już na pewno nie w temacie AF-C, którego prawie nie używam.
W wolniejszej chwili coś więcej napiszę.

slaweko
18-01-2021, 20:56
Test u optycznych https://www.optyczne.pl/460.1-Test_aparatu-Nikon_Z6_II_Wstęp.html

seawolf001
20-01-2021, 23:48
Witam.

Zastanawiam się nad zakupem Z6 II i zwracam się do użytkowników tego aparatu. Jeśli dobrze rozumiem to w przypadku aparatu bez lustra nie ma zabawy z poprawkami ostrości na obiektywach i można cieszyć się z mniejszej ilości nie "trafionych" zdjęć.
Z tego co znalazłem, Z6 nie ma problemu z pracą przez FTZ z obiektywami takimi jak NIKKOR AF-S 105 F1.4E ED i NIKKOR AF-S 70-200E VR. Pytanie kieruję do użytkowników Nikona Z: czy obiektyw TAMRON AF 24-70/2.8 SP DI VC USD będzie działał bez problemu i bez żadnych ograniczeń na tym aparacie? Ktoś robił już zdjęcia w takiej konfiguracji? Zastanawiam się czy kupić zestaw z kitem 24-70/4 czy też sobie darować bo na Tamrona nie mogę zbytnio narzekać.
Jeszcze jedna sprawa. Od niedawna używam okularów do czytania. W D750 można sobie ustawić ostrość wizjera w aparacie. Ponieważ z daleka widzę bez problemu więc nawet nie muszę korzystać. W Z nie ma wizjera optycznego. Czy to znaczy, że robiąc zdjęcie i korzystając z wizjera elektronicznego lub ekranu zmuszony będę do zakładania okularów? Pytanie może wydawać się niepoważne ale dla mnie ma dość duże znaczenie i będę wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam.

OjTam
20-01-2021, 23:53
Tych tamronów jest dwa. Starszy tylko MF.

ksh
21-01-2021, 00:21
Jeśli dobrze rozumiem to w przypadku aparatu bez lustra nie ma zabawy z poprawkami ostrości na obiektywach i można cieszyć się z mniejszej ilości nie "trafionych" zdjęć.
Nie wpływa to na nietrafienia, chyba że chodzi ci o to że nie masz skalibrowanego zestawu z lustrzanką i jest bf/ff ale wtedy to raczej większość jest nie trafione.


czy obiektyw TAMRON AF 24-70/2.8 SP DI VC USD będzie działał bez problemu i bez żadnych ograniczeń na tym aparacie?
Nie będzie działał poprawnie, tylko nowsze wersje G2.


W D750 można sobie ustawić ostrość wizjera w aparacie. Ponieważ z daleka widzę bez problemu więc nawet nie muszę korzystać. W Z nie ma wizjera optycznego. Czy to znaczy, że robiąc zdjęcie i korzystając z wizjera elektronicznego lub ekranu zmuszony będę do zakładania okularów? Pytanie może wydawać się niepoważne ale dla mnie ma dość duże znaczenie i będę wdzięczny za odpowiedź.
Tu tez masz regulacje dioptrii.

Ligo
21-01-2021, 00:25
Czy to znaczy, że robiąc zdjęcie i korzystając z wizjera elektronicznego lub ekranu zmuszony będę do zakładania okularów? Pytanie może wydawać się niepoważne ale dla mnie ma dość duże znaczenie i będę wdzięczny za odpowiedź.
Pod tym względem wizjer elektroniczny działa tak samo, jak optyczny.

TOP67
21-01-2021, 00:32
Czy to znaczy, że robiąc zdjęcie i korzystając z wizjera elektronicznego lub ekranu zmuszony będę do zakładania okularów? Pytanie może wydawać się niepoważne ale dla mnie ma dość duże znaczenie i będę wdzięczny za odpowiedź.

Jest nawet lepiej niż myślisz, bo przez wizjer będziesz mógł bez okularów podglądać zrobione zdjęcia lub ustawić coś w menu.

Jacek_Z
21-01-2021, 22:28
WPytanie kieruję do użytkowników Nikona Z: czy obiektyw TAMRON AF 24-70/2.8 SP DI VC USD będzie działał bez problemu i bez żadnych ograniczeń na tym aparacie? Ktoś robił już zdjęcia w takiej konfiguracji? Zastanawiam się czy kupić zestaw z kitem 24-70/4 czy też sobie darować bo na Tamrona nie mogę zbytnio narzekać.


Tych tamronów jest dwa. Starszy tylko MF.


Nie będzie działał poprawnie, tylko nowsze wersje G2.
W necie tak piszą, ale ... on działa. Pierwsza wersja Tamrona 24-70/2.8, w Zetce soft 3.20. AF-C i AF-S, pojedyńczy punkt, wszystkie punkty - działa. Nie testowałem aż tak wszechstronnie, może w jakiś sytuacjach się wykłada, ale ... no działa. Tylko uwaga - ja piszę o Z6 mk1, nie miałem okazji pracować na Z6II.

paparapa
21-01-2021, 23:18
Nie wpływa to na nietrafienia, chyba że chodzi ci o to że nie masz skalibrowanego zestawu z lustrzanką i jest bf/ff ale wtedy to raczej większość jest nie trafione.

.

No nie do końca. Wiele tamronów i nie tylko cierpi na Focus Shift i w lustrach wyraźnie to widać. W zetkach AF pracuje z przysłoną roboczą i daje to mz dużo lepsze rezultaty. W mojej sigma 24mm art z lustrem ostrość "pływa" w pewnym zakresie, czego nie zauważyłem w takim stopniu w pracy z zetkami.

ksh
21-01-2021, 23:34
W necie tak piszą, ale ... on działa. Pierwsza wersja Tamrona 24-70/2.8, w Zetce soft 3.20. AF-C i AF-S, pojedyńczy punkt, wszystkie punkty - działa. Nie testowałem aż tak wszechstronnie, może w jakiś sytuacjach się wykłada, ale ... no działa. Tylko uwaga - ja piszę o Z6 mk1, nie miałem okazji pracować na Z6II.

A to ciekawe, ja po podpięciu przez FTZ miałem error, ktoś pisał że przez adaptery chińskie działają wersje od Canona ale nie mam pojęcia, no i jeszcze kwestia softu w obiektywie tez może mieć znaczenie, a tego przez docka nie uaktualnimy.

OjTam
22-01-2021, 00:50
W necie tak piszą, ale ... on działa. Pierwsza wersja Tamrona 24-70/2.8, w Zetce soft 3.20. AF-C i AF-S, pojedyńczy punkt, wszystkie punkty - działa. Nie testowałem aż tak wszechstronnie, może w jakiś sytuacjach się wykłada, ale ... no działa. Tylko uwaga - ja piszę o Z6 mk1, nie miałem okazji pracować na Z6II.

Bazowałem na danych ze strony tamrona.

Jacek_Z
22-01-2021, 01:06
Tak, wiem, ja się tematem interesowałem, bo mam tego Tamrona i się zastanawiałem jak szybko muszę go sprzedawać. Czy po zakupie Z, czy już od razu.
Możliwe, że w czymś jego działanie jest upośledzone. Może inne szkła w trybie AF-C łapią pewniej (nie przelatuja i nie wracają).
Jak kiedyś coś wyłapie to napiszę. Ale ja używam głównie innych szkieł, ten 24-70 używam w sumie tyko do prawie statycznych zdjęć backstage. Nie robię szybkiego repo.

tomeekm
22-01-2021, 17:42
Tymczasem test trybu filmowego:
https://www.optyczne.pl/42.1-Inne_testy-Nikon_Z6_II_-_test_trybu_filmowego_Wst%C4%99p.html

seawolf001
22-01-2021, 22:37
Bardzo dziękuję za odpowiedzi na moje pytania. Bardzo mi to pomogło.

Pozdrawiam

Jolania
26-01-2021, 00:22
Niektórzy piszą, ze kolorki z z6/z6II jakby lepsze, mniej szumu. Ja jakoś słabo to widzę. Czytałem gdzieś , ze w słabych warunkach oświetleniowych z ostrzeniem lepiej sobie radzi D750. Potwierdzacie to? Mam dylemat czy nabyć za stosunkowo niewielkie pieniądze kolejne D750, poczekać na następcę Z6II i za 2-3 lata wejść w bezlustra lub tez teraz szarpnąć się na Z6II.

Zbyszek
26-01-2021, 00:32
Niektórzy piszą, ze kolorki z z6/z6II jakby lepsze, mniej szumu. Ja jakoś słabo to widzę.Inna matryca. Wprawdzie ta sama rozdzielczość ale to nowsza konstrukcja więc może tak być.


Czytałem gdzieś , ze w słabych warunkach oświetleniowych z ostrzeniem lepiej sobie radzi D750. Potwierdzacie to? Nie mam Z6II ale w porównaniu do D750, układ fazowego AF-a jest zupełnie inaczej skonstruowany. W Z6II czujniki są "wkomponowane" w matrycę więc prawdopodobnie są mniejsze i przez to mogą mieć gorszą czułość.

ksh
26-01-2021, 00:47
Niektórzy piszą, ze kolorki z z6/z6II jakby lepsze, mniej szumu. Ja jakoś słabo to widzę. Czytałem gdzieś , ze w słabych warunkach oświetleniowych z ostrzeniem lepiej sobie radzi D750. Potwierdzacie to? Mam dylemat czy nabyć za stosunkowo niewielkie pieniądze kolejne D750, poczekać na następcę Z6II i za 2-3 lata wejść w bezlustra lub tez teraz szarpnąć się na Z6II.

Kolorki masz takie same obojętne czy to D600, D750 czy nawet D90, a tym bardziej Zetki ( chyba że bawisz się w jpg ).
AF trzeba wyczuć ponieważ działa inaczej na lustrzankach i bezlustrach, każdy ma swoje plusy i minusy, na papierze Z6II jest lepsze w kiepskim oświetleniu, w praktyce i tak dużo zależy od obiektywu.
Następca czyli trójka za 2-3 lata? kto wie czy wtedy jeszcze Nikon foto będzie japońską korporacją :)

Jolania
26-01-2021, 00:58
Kolorki masz takie same obojętne czy to D600, D750 czy nawet D90, a tym bardziej Zetki ( chyba że bawisz się w jpg ).
Raw-y w C1. Ponoć ta sławna żółć tak nie dominuje, a same pliki jakoś łatwiej się obrabia. Niby próbowałem... Chodzi mi o opinie kogoś, kto ma Z6/Z6II i pstrykał w różnych warunkach.

ksh
26-01-2021, 10:34
Pewnie mało będzie takich co się przesiadają z Z6 na dwójkę bo mało w tym sensu, sensory takie same i z tego co ludzie piszą i testują jest tak samo.
Zółć na raw to nie wiem, coś tam słyszałem ale w jakich modelach i dlaczego akurat miałoby to przeszkadzać jeśli pstrykamy raw to nie mam pojęcia.
Sporo zdjęć obrabiałem, a w czasach przed pandemią sporo obrabiałem materiału od śłubniaków itp imprez, nigdy żaden aparat nie sprawiał problemu, a co bardziej ogarnięci nawet mieli sample z wzornikiem żeby wyprostować potem jakieś masakrowanie różnych żródeł światła.

madebyzosiek
26-01-2021, 14:36
Ja może będę miał porównanie, przy czym ja się nie chcę przesiadać, tylko oddać Z6 żonie, a sobie kupić II. A Z6 ma swoje plusy i minusy, ale bardzo go lubię. Jest w miejscu D610 i to była idealna decyzja. Jednak dla mnie sens ma duet lustro z bezlustrem. Każde w pewnych sytuacjach jest lepsze lub gorsze, więc na razie Z6 współpracuje z D850 i jest idealnie. Nie zauważyłem, żeby w słabszych warunkach miał problemy z AFem, przy czym ja mam na nim głównie 1.8S, więc i nie ma powodów do narzekań. D850 w ciężkich warunkach ma pewniejszy AF, ale odrzut z Z6 jest tak mały, że go nie zauważam. Obrazek, tak jak w D850, bardzo dobry na wejściu, bez zafarbów i niespodzianek. ISO do 6400 nie wymaga nawet szczególnej obróbki, przy mocniejszym odszumianiu i 16000 jest użyteczne. Polecam, ale raczej ze szkłami natywnymi, wtedy wszystko jest tak jak powinno być.

Jolania
26-01-2021, 16:08
Dziękuję. Już mam jaśniej.

notdot
26-01-2021, 20:42
W Z6II czujniki są "wkomponowane" w matrycę więc prawdopodobnie są mniejsze i przez to mogą mieć gorszą czułość.

co?????????

Zbyszek
26-01-2021, 22:21
Ale że niby co? Coś źle napisałem czy nie spotkałeś się jeszcze z taką informacją?

ksh
26-01-2021, 23:13
Czujniki fazowe są na sensorach co często było powodem "artefaktów", które maskuje się programowo, ciekawe dlaczego nikt o tym nie wspomina jako wada bezluster.

notdot
27-01-2021, 10:31
Ale że niby co? Coś źle napisałem czy nie spotkałeś się jeszcze z taką informacją?

myślałem, że AF wykorzystuje matrycę a nie osobne "czujniki"

Zbyszek
27-01-2021, 17:12
Nie da się zrobić AFa fazowego wykorzystując tylko piksele matrycy. Gdyby to było możliwe to już dawno wszelkie aparaty kompaktowe miały by AF porównywalny do lustrzanek. Niestety czujniki są "wkomponowane" między piksele.

ksh
27-01-2021, 18:30
Czujniki fazowe nawet przysłaniają piksele co wyłaziło na zdjęciach jak mieli kiepskie algorytmy maskowania tej wady.

notdot
27-01-2021, 20:14
aha, no to mi się źle wydawało, dzięki za uświadomienie ;)

Paapaj
03-02-2021, 08:13
Czy dalej jest tak że nie da się zgrać RAW z aparatu do komputera Mac?czy coś się zmieniło może?
Obecnie tylko przez aplikację SnapBridge

ksh
03-02-2021, 09:37
Wireless Transmitter Utility działa na mac czyli po wifi prześlesz, a po kablu lub przez czytnik to nie wiem, jakieś problemy robi apple ? Nie słyszałem o takim problemie.

Paapaj
04-02-2021, 09:24
Właśnie o to chodzi że po kablu z czytnika na razie nie da się, tylko tak jak pisałeś.
Wireless Transmitter Utility działa na mac czyli po wifi prześlesz, a po kablu lub przez czytnik to nie wiem, jakieś problemy robi apple ? Nie słyszałem o takim problemie.

TOP67
04-02-2021, 09:43
Właśnie o to chodzi że po kablu z czytnika na razie nie da się, tylko tak jak pisałeś.

Co znaczy po kablu z czytnika? Albo po kablu z aparatu, i wtedy Nikon ma w tym jakiś udział. Albo z czytnika i to problem Apple.

Paapaj
04-02-2021, 14:15
Za duży skrót myślowy zastosowałem
Chodzi o wariant gdy zastosowana jest opcja wgrywania z czytnika w którym jest włożona karta a czytnik podłączony do maca kablem,ta opcja nie działa
Wariantu kabel podłączony do aparatu z jednej strony a z drugiej do kompa nie ćwiczyłem

TOP67
04-02-2021, 14:38
Chodzi o wariant gdy zastosowana jest opcja wgrywania z czytnika w którym jest włożona karta a czytnik podłączony do maca kablem,ta opcja nie działa


Ale to nie ma nic wspólnego z Nikonem. To problem Apple.

ksh
04-02-2021, 16:47
Za duży skrót myślowy zastosowałem
Chodzi o wariant gdy zastosowana jest opcja wgrywania z czytnika w którym jest włożona karta a czytnik podłączony do maca kablem,ta opcja nie działa
Wariantu kabel podłączony do aparatu z jednej strony a z drugiej do kompa nie ćwiczyłem

A tym czytnikiem ściągnie ci jpg czy nic, może stare USB, a czytnik wymaga nowszego ?

Kryhu
05-02-2021, 19:18
Mam czytnik Lexar USB3.0 i nie ma najmniejszego problemu z kopiowaniem plików na Mac’a z systemem Big Sur. Nie ma znaczenia czy chodzi o NEF czy jpg

ksh
17-02-2021, 21:54
https://nikonrumors.com/2021/02/17/new-nikon-z6-ii-z7-ii-firmware-update-coming-with-improved-eye-af-and-4k-uhd-60p-support.aspx/

Czyli pierwsza aktualizacja, która wykorzystać ma większą moc obliczeniową dwójek ?

MarekD
19-02-2021, 12:10
tak, dzięki

ksh
21-02-2021, 23:00
https://www.youtube.com/watch?v=lgBvK_FtUs0&

zotornik
22-02-2021, 23:32
W zakresie "wykrywania oka" - zmiana jak się wydaje na plus.
A test w okularach bynajmniej nie ułatwiał tu tematu - przynajmniej takie mam własne spostrzeżenia. Wyraźnie widzę różnicę, gdy fotografuję osoby w okularach lub bez.

odzio
23-02-2021, 10:08
o widzisz, ja z kolei na Z5 zauważyłem, że okulary przeciwsłoneczne robią cuda, aparat je wykrywa właściwie tak samo szybko jak twarz :)

zotornik
23-02-2021, 18:06
Nie żebym miał "problem" z działaniem AF, tylko jak piszesz i jak to widać ma filmie. Ostrość łapie szybko, tylko jak ktoś w jest w okularach, to łapie ostrość częściej na twarz. Ostrząc na osobę obok bez okularów, łapie równie szybko ale oko.

ojacie
23-02-2021, 18:30
Dobrze zrozumiałem Pana z filmiku iż w zasadzie poprawa eye focus nie ma większego znaczenia w normalnym użyciu bo występuje w tych obszarach gdzie głębia ostrości powinna być wystraczającą aby uzyskać ten sam efekt dla focusa w oko albo w twarz? Wydaje się to być w sumie logiczne - chyba że coś mi umyka?

ksh
23-02-2021, 20:55
Logiczne i sensowne ale dąży się do uzyskania podobnego poziomu co konkurencja żeby było mniej hejtu w necie :)

Jeśli operujesz standardowym obiektywem przykładowo 85mm f/1.4-1.8 to przy takich odległościach jak testy głębia na twarzy czy na oku da to samo przecież, to jest tylko walka o to żeby w teście było super.

Jacek_Z
23-02-2021, 21:56
Jest po części jak pisze koesh. Ale jednak chodzi też o pewność trzymania ostrości na oku gdy sie model szybko rusza itp.

odzio
24-02-2021, 15:22
Pewnie też więcej spokoju ducha daje świadomość, że aparat już wie gdzie jest oko, jak model się zbliży na tyle, że różnica pomiędzy twarzą, a okiem ma znaczenie

ksh
25-02-2021, 11:20
https://downloadcenter.nikonimglib.com/pl/download/fw/394.html


• Dodano 3840x2160; 60p oraz 3840x2160; 50p do opcji dostępnych dla Rozmiar klatki/liczba klatek w MENU NAGRYWANIA FILMÓW. Więcej informacji jest dostępnych w częściach dokumentu „Dokumentacja aparatu (pełna instrukcja)” poświęconych tej funkcji.
< Karty pamięci CFexpress/XQD >
Karta o maksymalnej szybkości przesyłania danych wynoszącej 250 MB/s lub wyższej jest zalecana do nagrywania i odtwarzania filmów o rozmiarze klatki 3840 x 2160 (4K UHD) 60/50p.
< Karty pamięci SD >
Karta 3. klasy prędkości UHS (UHS Speed Class 3) o maksymalnej szybkości przesyłania danych wynoszącej 250 MB/s lub wyższej jest zalecana do nagrywania i odtwarzania filmów o rozmiarze klatki 3840 x 2160 (4K UHD) 60/50p.

• Poprawiono działanie wykrywania oczu w trybach pola AF Automat. wybór pola AF (ludzie) oraz Szerokie pole AF (D-ludzie).

• Obsługa wysyłania sygnału wideo RAW jest dostępna poprzez aktualizację na zasadzie opłaty za usługę, * a wersja oprogramowania sprzętowego 1.10, w ramach tej usługi, dodaje obsługę zewnętrznych nagrywarek wideo Blackmagic Design (obecnie obejmuje to modele Video Assist 5” 12G HDR oraz Video Assist 7” 12G HDR). Jeśli już zakupiłeś aktualizację zapewniającą obsługę wysyłania sygnału wideo RAW dla swojego aparatu, aktualizacja oprogramowania sprzętowego do wersji 1.10 spowoduje automatyczne dodanie obsługi zewnętrznych nagrywarek wideo Blackmagic Design. Należy jednak pamiętać, że sygnał wyjściowy wideo w formacie RAW jest niedostępny w rozdzielczości 4K UHD 60p/50p.

• Użytkownicy programu Apple’s Final Cut Pro X (w wersji 10.4.9 lub nowszej) mogą teraz wyświetlać i regulować czułość ISO oraz temperaturę barwową w celu wysyłania materiału wideo ProRes RAW do zewnętrznych nagrywarek ATOMOS NINJA V za pomocą aktualizacji wysyłania sygnału wideo RAW na zasadzie opłaty za usługę. *
< Wybieranie typu wysyłania RAW >
Przed rozpoczęciem nagrywania filmu w formacie RAW, wybierz opcję dla HDMI > Zaawansowane > RAW output options > RAW output type w MENU USTAWIEŃ w zależności od typu podłączonej nagrywarki: wybierz Type A dla nagrywarek NINJA V lub Type B dla nagrywarek Video Assist.

• Rozwiązano problem, który czasami uniemożliwiał aparatowi pobieranie danych lokalizacji przez SnapBridge podczas korzystania w połączeniu z wielofunkcyjnym uchwytem zasilającym MB-N11.

* Aktualizacja wysyłania sygnału wideo RAW jest dostępna na zasadzie opłaty za usługę. Aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z autoryzowanym serwisem firmy Nikon.

zotornik
26-02-2021, 21:42
Aktualizacja "na pokładzie" :)

tymin3
11-03-2021, 23:06
Oczy zauważalnie lepiej teraz wykrywa, mam wrażenie ze przestał ustępować pod tym względem i eRkom Canona i A sony, bardzo miła aktualizacja, tylko co z wersją I ?

odzio
11-03-2021, 23:53
może po prostu ta aktualizacja odpaliła drugi procesor i tu jest ta rzeczywista różnica pomiędzy pierwszą i drugą generacją

ksh
12-03-2021, 01:00
Podejrzewam że jedynka obsłużyłaby ten soft ale niestety to już będzie zamierzone działanie żeby stworzyć sztuczny podział i zachętę na nowszy sprzęt :(
Mając taką sytuacje wiemy dlaczego żaden producent foto do tej pory nie otwarł systemu bo byśmy sobie wycisnęli ze sprzętu więcej niż sami planują coś dodać w następnej albo jeszcze w następnej generacji.

MstrG
29-03-2021, 21:45
Takie tam porównanie R6 i Z6II

https://www.youtube.com/watch?v=L9QdOVEbI2g

zotornik
20-04-2021, 23:08
Zapowiedź aktualizacji - oprogramowanie będzie dostępne od 26-go kwietnia.

"Nikon Z6 II (firmware 1.20) - oprogramowanie poprawi działanie autofokusa w słabych warunkach oświetleniowych oraz przy korzystaniu z systemowych lamp błyskowych, zapowiedziano także precyzyjniejsze działanie wykrywania twarzy i oka oraz śledzenia celu."

Paapaj
21-04-2021, 07:51
Zapowiedź aktualizacji - oprogramowanie będzie dostępne od 26-go kwietnia.

"Nikon Z6 II (firmware 1.20) - oprogramowanie poprawi działanie autofokusa w słabych warunkach oświetleniowych oraz przy korzystaniu z systemowych lamp błyskowych, zapowiedziano także precyzyjniejsze działanie wykrywania twarzy i oka oraz śledzenia celu."

No to czekamy :)

HanSolo
22-04-2021, 08:23
szkoda żę Z6 nie dostanie tej aktualizacji Autofocusa ...

MstrG
26-04-2021, 12:16
Firmware 1.20:
https://downloadcenter.nikonimglib.com/pl/download/fw/404.html

Zmiany w wersji 1.20 oprogramowania sprzętowego „C” w stosunku do wersji 1.10
• Poprawiono szybkość wyświetlania pól AF w trybie podglądu na żywo podczas korzystania z AF z wykrywaniem twarzy/oczu oraz AF ze śledzeniem obiektu.
• Poprawiono skuteczność AF z wykrywaniem twarzy/oczu oraz widoczność obiektu w połączeniu z opcjonalnymi lampami błyskowymi.
• Skrócono czas wykrywania obiektu przez autofokus w słabym oświetleniu przy ustawieniu Pojedynczy AF dla Tryb ustawiania ostrości.
• Rozwiązano następujące problemy:
- Wybranie Ostrość dla ustawienia osobistego a1 (Priorytet w trybie AF-C) czasami zwiększało opóźnienie migawki.
- Dokładność ustawiania ostrości była czasami niestabilna.
- Użycie osobistych ustawień Picture Control utworzonych z użyciem Dopasuj f. Picture Control podczas nagrywania filmów z rozmiarem klatki/liczbą klatek na sekundę 3840 x 2160 (4K UHD); 60p lub 50p czasami przynosiło nieoczekiwane rezultaty.

SplawikD300
29-04-2021, 16:15
Witajcie
Czy ktoś już testował aparat po najnowszej aktualizacji i widzi różnicę?

T&T
29-04-2021, 16:47
Pobieżnie sprawdzałem szybkość AF w słabym oświetleniu dla pojedynczego AF. Wydaje się dużo lepiej. Ale dokładnie powiem po leśnych łowach. Pozostałe poprawki mnie nie interesują.

zotornik
02-05-2021, 14:34
Witajcie
Czy ktoś już testował aparat po najnowszej aktualizacji i widzi różnicę?

Mogę tylko napisać, że aktualizacja "na pokładzie" i że przebiegła bezproblemowo - ale, żeby powiedzieć, iż AF w określonych warunkach działa szybciej ...
Zapewne jest tak jak napisał Nikon, bo na moje oko czy słuch, to nie pomiar ;)



p.s.
Czy tylko mnie - jako dawnemu użytkownikowi D750 - brakuje tej blokady?!
51093

notdot
03-05-2021, 13:13
Czy tylko mnie - jako dawnemu użytkownikowi D750 - brakuje tej blokady?!

nie tylko tobie i nie tylko po przesiadce z D750

odzio
03-05-2021, 23:48
W D700 raz użyłem tej dźwigni - żeby sprawdzić czy działa... Ani razu w praktyce, czasem sobie pstrykałem z nudów ;)

notdot
04-05-2021, 17:49
w sensie że cały czas miałeś zablokowane (tak jak ja przez 90% czasu) czy odblokowane? ;)

zotornik
05-05-2021, 21:49
To dla sensu mojego "marudzenia" wyjaśnię w czym / z czym ja mam problem, co oczywiście jest mocno subiektywne.
W moim turystyczno-modelarskim pstrykaniu dominuje AF jednopolowy i rzeczywiście pewnie w 80% w centralnym położeniu. Dynamiczne AF-y rzadko u mnie goszczą ... góry i pagórki w większości wypadków są mało ruchawe ;)
I choć wybierak w D750 nie był jakoś podatny na przestawienia, to blokada dawała mi pewność, że punkt pomiaru będzie tam gdzie go ostatnio zostawiłem.

W terenie gramoląc się szlakiem sięgam po aparat co jakiś czas - a tak, to się on w międzyczasie o mnie obija na wszelakie możliwe sposoby. Efekt - w Z6II nie tylko znacznie czulszy wybierak stale przestawi mi punkt AF-a, ale też i joystik - a ponieważ body cały czas czeka na personalizację pstryczków - to efekt jest taki, iż prawie za każdym razem podnosząc aparat do oka muszę najpierw "odnaleźć się", czy też ów punkt AF. Właściwie, to już standardowo klikam od razu OK-eja, by odbyło się to szybciej, ale nie o to chodzi. Dlatego dla mnie, z moimi przyzwyczajeniami i nawykami blokada był użytecznym rozwiązaniem.

ksh
05-05-2021, 23:13
W ostatniej aktualizacji masz pamiętanie lub nie punktu AF.
Polecam przetestowac dynamiczny punkt w trybie AF-S, można się do tego przyzwyczaić i jeśli kadrujemy już ze wskazanym punktem ostrości to tu fajnie to działa, no i AF-C nawet do statycznych rzeczy daje sporo możliwości, w lustrzankach nie koniecznie tak się robiło.

TOP67
06-05-2021, 07:30
W ostatniej aktualizacji masz pamiętanie lub nie punktu AF.

Nie punktu AF, tylko ustawionej odległości. I to działa przy wyłączeniu aparatu. A tu jest cały czas na czuwaniu.

Paapaj
06-05-2021, 07:55
Ja chciałbym żeby w kolejnej aktualizacji/jeśli to możliwe oczywiście/można było używać wężyka w nagrywaniu filmów.Jednak palec powoduje jakieś drgania przy naciśnięciu spustu a wężyk byłby fajną opcją

notdot
06-05-2021, 17:36
zotornik
mam praktycznie to samo podejście ;)

Paapaj
21-05-2021, 18:17
Czy ktoś potrafi odpowiedzieć na takie pytanie, który tryb AF jest najbardziej ,,sprytny,, czyli szybkość zmian, reakcji ,prowadzenia obiektu w fotografii ptaków np w locie?
Bo mamy różne trybyAF jak wiadomo ale każdy z nich ma plusy i minusy,ocywiście zdaję sobie sprawę z niedoskonałości ludzkiej ręki oka itp ale mimo wszystko jestem ciekaw

PC_
05-07-2021, 15:32
Czy zamiennik baterii Newell EN-EL15B działa na Nikonie Z6 II? Mój EN-EL15 na D750 od 2 lat działał bez zarzutów, ale po włożeniu do Z6 II niestety aparat się nie włącza, więc zastanawiam się czy nowszy zamiennik będzie działał czy jestem skazany na wydanie 3,5 razy więcej na oryginał.

TOP67
05-07-2021, 15:42
Raczej nie. Przynajmniej Patona EN-EL15b nie działa z Z5, a EN-EL15c bez problemu. Z6II jest nowszy, więc będzie miał jeszcze większe wymagania.
Natomiast oryginalne EN-EL15 w dowolnej wersji powinny działać.

PC_
05-07-2021, 17:13
Przynajmniej Patona EN-EL15b nie działa z Z5, a EN-EL15c bez problemu.
EN-EL15c Patona?

zotornik
05-07-2021, 18:12
Czy zamiennik baterii Newell EN-EL15B działa na Nikonie Z6 II? Mój EN-EL15 na D750 od 2 lat działał bez zarzutów, ale po włożeniu do Z6 II niestety aparat się nie włącza, więc zastanawiam się czy nowszy zamiennik będzie działał czy jestem skazany na wydanie 3,5 razy więcej na oryginał.

Oryginalny EN-EL15 rodem z D750 oraz drugi dokupiony solo, działają u mnie bezproblemowo z Z6 II
Zamienniki porzuciłem już jakiś czas temu.

TOP67
05-07-2021, 18:39
EN-EL15c Patona?

Tak. A co w tym dziwnego?
Mam i polecam.

PC_
06-07-2021, 09:27
Dziwnego nic, chciałem dopytać czy na pewno chodzi o zamiennik tej marki :razz: Dziękuję za informację.

zotornik
07-07-2021, 17:07
Wszedłem dziś w czasowe posiadanie EN-EL15c Patona w wersji Protect.
Współpracuje z Z6 II - jeżeli będzie u mnie odpowiednio długo, to może uda się "porównać" żywotność względem oryginalnego EN-EL15c

Pugilares
12-07-2021, 15:21
Mam 2 szt. Newell En-EL15 PLUS. Ta nowsza, kupiona w tym roku działa normalnie z Z6II. Starsza, kupiona ok. 2 lata temu nie działa z Z6II. Pojawia się komunikat, ze ten akumulator nie współpracuje z aparatem.

ksh
12-07-2021, 17:19
Newell zrobił wiele modeli pod tymi samymi oznaczeniami i tu może być różnie, a to że działa akumulator nie oznacza że wszystkie funkcje związane z zasilaniem działają.

MstrG
13-07-2021, 08:42
https://nikonrumors.com/2021/07/12/nikon-z6ii-and-z7ii-firmware-updates-with-new-real-time-tracking-rumored-to-be-released-in-september.aspx/

Testowanie algorytmu Z9 na użytkownikach Z6II i Z7II. Może wreszcie wykorzystają te dwa procesory ;)

Jacek_Z
13-07-2021, 12:15
Jest nowy soft do Z6 II i Z7 II.

Pugilares
13-07-2021, 12:37
Jest nowy soft do Z6 II i Z7 II.

Firmware 1.21 do Z6 II
https://downloadcenter.nikonimglib.com/en/download/fw/413.html

Tylko poprawka dot. FTZ.

jo44
13-07-2021, 14:34
Tylko poprawka dot. FTZ.
Dorobili "śrubokręt"? :)

MstrG
30-09-2021, 13:42
https://nikonrumors.com/2021/07/12/nikon-z6ii-and-z7ii-firmware-updates-with-new-real-time-tracking-rumored-to-be-released-in-september.aspx/

Testowanie algorytmu Z9 na użytkownikach Z6II i Z7II. Może wreszcie wykorzystają te dwa procesory ;)

Dzisiaj ostatni dzień września, a nowego oprogramowania nie widać... Czy tylko ja tak niecierpliwie czekam? ;)

Lukasz_85
05-10-2021, 09:17
Dzisiaj ostatni dzień września, a nowego oprogramowania nie widać... Czy tylko ja tak niecierpliwie czekam? ;)

Już październik a dopiero plotki o Z9, więc pewnie coś będzie jak body pojawi się oficjalnie.

kurczeblade
05-10-2021, 12:13
Ja Wam podpowiem jakie body wybrać. Takie którym będziecie fotografować, jednym i drugim aparatem zrobi się "takie same" zdjęcia.
Nie wyjdzie nic lepszego w oprogramowaniu na Z6II co pozwoli zrobić lepsze zdjęcia posiadając Z6. Cały czas zapominacie że to tylko sprzęt, a takie drobiazgi w różnicach nie wpływają zupełnie na efekt końcowy.

MstrG
05-10-2021, 12:21
Ja Wam podpowiem jakie body wybrać. Takie którym będziecie fotografować, jednym i drugim aparatem zrobi się "takie same" zdjęcia.
Nie wyjdzie nic lepszego w oprogramowaniu na Z6II co pozwoli zrobić lepsze zdjęcia posiadając Z6. Cały czas zapominacie że to tylko sprzęt, a takie drobiazgi w różnicach nie wpływają zupełnie na efekt końcowy.

Czy ktoś tu napisał, że nowe oprogramowanie pozwoli zrobić lepsze zdjęcia?
Zwyczajnie jestem ciekawy co ulegnie poprawie i czy wykorzystają potencjał dwóch procesorów.

odzio
05-10-2021, 15:43
Ja Wam podpowiem jakie body wybrać. Takie którym będziecie fotografować, jednym i drugim aparatem zrobi się "takie same" zdjęcia.
Nie wyjdzie nic lepszego w oprogramowaniu na Z6II co pozwoli zrobić lepsze zdjęcia posiadając Z6. Cały czas zapominacie że to tylko sprzęt, a takie drobiazgi w różnicach nie wpływają zupełnie na efekt końcowy.

Hmm... załóżmy, że w nowej wersji oprogramowania SI wreszcie by zaczęła ogarniać z grubsza co widzi matryca i w sytuacji, gdy model odwróci twarz to będzie ustawiać ostrość ma jego głowie, zamiast losowym elemencie kadru. Kiedy model (dziecko będzie chyba najbardziej charakterystycznym przykładem) odwróci szybko się w stronę fotografa i ostrość w mgnieniu oka przeskoczy na to oko zamiast śledzić jakieś liście i wykonamy ostre zdjęcie twarzy zamiast zieleni to zdjęcie będzie ciągle to samo?

ksh
05-10-2021, 16:27
Czym bardziej zaawansowany sprzęt tym większy problem mają użytkownicy żeby zrobić poprawne zdjęcie ? :)

black70
05-10-2021, 17:43
Czym bardziej zaawansowany sprzęt tym większy problem mają użytkownicy żeby zrobić poprawne zdjęcie ? :)

Dobre. Polać koledze. :D
Ale z drugiej strony patrząc, wymagania co do takiego sprzętu są większe i w niektórych przypadkach (jak wyżej) poczciwy D750 się nie nadaje, bo nie trafi :D

ksh
05-10-2021, 19:37
Ja podchodzę do tego inaczej, miałem D750 i przeszedłem na D600, potem miałem A7II i powrót do Nikona na Z6, teraz Z7, żaden z tych aparatów nie spowodował u mnie problemu że brakuje mi czegoś od strony technicznej, nie jestem w stanie osiągnąć granic sprzętowych, a jeśli takie były to tylko z winy obiektywu.
Oczywiście wykorzystuję to co oferuje bezlustro, widzę jak świetnie działa śledzenie w Z6 i Z7, AF przyklejony do szalejącego pieska czy dzieciaka nie ma szansy na pudło, od czasu jak mam 14-30S nie mam tez ani jednego pudła, ani jednego nie trafionego zdjęcia, serio jest to dla mnie opad szczeny, już z tamronem 17-35 były to sporadyczne przypadki gdzie AF coś tam pompował w tragicznych warunkach i nie wypompował :)
Po spersonalizowaniu sprzętu i intuicyjnym jego używaniu nie mam też banalnych pomyłek.

Modele Nikon Z są sprzętem jaki mam najdłużej i pod każdym względem Nikon trafił w dziesiątkę, nie widzę też powodu żeby zmieniać Z7 na Z7II, to co jest polepszone w tym modelu dla mnie nie jest warte ani jednej złotówki dopłaty.

Co do jojcenie o EyeAF w Nikonie to już komedia, canon, sony i nikon wyrównały się tak mocno że trzeba mieć wiele niechęci do jednej z tych marek żeby się tego czepiać.
Prosty przykład z youtube gzie gościu hejtuje canona R6 i nikon Z6II za to że z podpiętymi 85mm na odległości 10 metrów często EyeAF przechodzi na FaceAF, zero zastanowienia się nad tym jak układa się głębia ostrości na takiej odległości i że EyeAF nie ma już sensu.

odzio
06-10-2021, 09:41
Czym bardziej zaawansowany sprzęt tym większy problem mają użytkownicy żeby zrobić poprawne zdjęcie ? :)

Oczywiście, po cholerę liczyć na jakieś ułatwienia? Przecież kiedyś nie było AF, używało się zewnętrznego światłomierza a robiło się poprawne zdjęcia. Ilu wieszczy wtedy twierdziło, że AF nigdy nie będzie wykorzystywany przez profesjonalistów. Stoimy na podobnym etapie w rozwoju zastosowania SI w fotografii. No ale jak i wtedy, tak i teraz są 2 podejścia.

g69
06-10-2021, 10:38
:) niektórzy nie chcą czy nie dostrzegaja postepu...a pózniej rozkminy ,jak firma ciężko przędzie...a komórki wypierają sprzęt foto... czasem jak sie niektóre posty czyta, to szkoda strzepić r... :))

kurczeblade
14-10-2021, 12:07
Oczywiście, po cholerę liczyć na jakieś ułatwienia? Przecież kiedyś nie było AF, używało się zewnętrznego światłomierza a robiło się poprawne zdjęcia. Ilu wieszczy wtedy twierdziło, że AF nigdy nie będzie wykorzystywany przez profesjonalistów. Stoimy na podobnym etapie w rozwoju zastosowania SI w fotografii. No ale jak i wtedy, tak i teraz są 2 podejścia.

Tylko trochę Cię poniosło z tym porównaniem i za mocno się zapędziłeś do kart historii z tymi światłomierzami które porównujesz do obecnego sprzętu. W którym Ty miejscu widzisz taki progress pomiędzy Z6 a Z6II ? analogicznie do światłomierza zewnętrznego, lub dawniejszych aparatów bez AF ? :D
Mam dwie te zetki i chyba czegoś nie zauważyłem, podpowiesz ? :D

Jedyne co nie zrobię w swojej pierwszej Z6 to nie zapiszę zdjęć na drugi zlot :D i na tym w praktyce kończą się obecnie odczuwalne różnice pomiędzy tymi aparatami. A tak jednocześnie pracując na szelkach tymi 2body nawet nie wiem które to pierwsza rewizja, a które to druga :D

Paapaj
14-10-2021, 13:39
Tylko trochę Cię poniosło z tym porównaniem i za mocno się zapędziłeś do kart historii z tymi światłomierzami które porównujesz do obecnego sprzętu. W którym Ty miejscu widzisz taki progress pomiędzy Z6 a Z6II ? analogicznie do światłomierza zewnętrznego, lub dawniejszych aparatów bez AF ? :D
Mam dwie te zetki i chyba czegoś nie zauważyłem, podpowiesz ? :D

Jedyne co nie zrobię w swojej pierwszej Z6 to nie zapiszę zdjęć na drugi zlot :D i na tym w praktyce kończą się obecnie odczuwalne różnice pomiędzy tymi aparatami. A tak jednocześnie pracując na szelkach tymi 2body nawet nie wiem które to pierwsza rewizja, a które to druga :D

To odpowiedz na pytanie,skoro nie ma różnicy to po co masz Z6 iZ6II czyli nowszy model...

odzio
14-10-2021, 14:48
Tylko trochę Cię poniosło z tym porównaniem i za mocno się zapędziłeś do kart historii z tymi światłomierzami które porównujesz do obecnego sprzętu. W którym Ty miejscu widzisz taki progress pomiędzy Z6 a Z6II ? analogicznie do światłomierza zewnętrznego, lub dawniejszych aparatów bez AF ? :D
Mam dwie te zetki i chyba czegoś nie zauważyłem, podpowiesz ? :D

Jedyne co nie zrobię w swojej pierwszej Z6 to nie zapiszę zdjęć na drugi zlot :D i na tym w praktyce kończą się obecnie odczuwalne różnice pomiędzy tymi aparatami. A tak jednocześnie pracując na szelkach tymi 2body nawet nie wiem które to pierwsza rewizja, a które to druga :D
toż to przecież była odpowiedź na zupełnie inną tezę, cytowaną zresztą przeze mnie, tylko gdzieś to umknęło przy Twoim cytowaniu :)

kurczeblade
14-10-2021, 17:20
To odpowiedz na pytanie,skoro nie ma różnicy to po co masz Z6 iZ6II czyli nowszy model...

a jaka jest różnica z praktycznego punktu widzenia ? :D
jak Ci pokażę materiał z tych dwóch aparatów to wskażesz mi którym było zrobione zdjęcie ? :D

a kupiłem, bo kupiłem :D

Lukasz_85
19-10-2021, 09:12
Update wersja 1.30: https://downloadcenter.nikonimglib.com/pl/download/fw/423.html

Info za: https://nikonrumors.com/2021/10/19/nikon-z6ii-and-z7ii-firmware-updates-version-1-30-released.aspx/

kurczeblade
19-10-2021, 19:43
Już drugi updejt od czasów gdzie lecą plotki że WARTO kupić Z6II zamiast Z6 bo będą na Z6II super updejty które zrobią z Z6II HIPER aparat :D
no i plotki plotkami, a leci druga aktualizacja która nic nie wnosi :)

ksh
19-10-2021, 20:51
Z6II ma sens tylko dla tych, którzy potrzebują pełnego gripa i ultra precyzyjnego EyeAF na dużych odległościach co i tak jest zbędne, nic wiecej w tym aparacie nie ma co by uzasadniało dokładanie do wersji pierwszej.
Wersja III zapewne dostanie sensor 32-38Mpix możliwe że jakiś stacked czy inny bajer, który da ISO na tym samym poziomie co 24Mpix, szybkość i dodatkowe możliwości video.
Taka matryca da też więcej punktów AF, większą precyzję, skuteczność nadal wysoką w trudnych warunkach oświetleniowych.

Przeskok z pierwszej wersji będzie miał duży sens na trzecią wersję, dwójka póki nie dostanie jakiś niesamowitych dodatkowych AF na ptaki, koty, chomiki, krety czy jaszczurki to nie będzie miało znaczenia dla 99% użytkowników :)

kurczeblade
20-10-2021, 13:20
Z6II ma sens tylko dla tych, którzy potrzebują pełnego gripa i ultra precyzyjnego EyeAF na dużych odległościach co i tak jest zbędne, nic wiecej w tym aparacie nie ma co by uzasadniało dokładanie do wersji pierwszej.
Wersja III zapewne dostanie sensor 32-38Mpix możliwe że jakiś stacked czy inny bajer, który da ISO na tym samym poziomie co 24Mpix, szybkość i dodatkowe możliwości video.
Taka matryca da też więcej punktów AF, większą precyzję, skuteczność nadal wysoką w trudnych warunkach oświetleniowych.

Przeskok z pierwszej wersji będzie miał duży sens na trzecią wersję, dwójka póki nie dostanie jakiś niesamowitych dodatkowych AF na ptaki, koty, chomiki, krety czy jaszczurki to nie będzie miało znaczenia dla 99% użytkowników :)

Dwójka jest kopią jedynki. Ten aparat wyszedł tylko dlatego żeby zamknąć usta niezadowolonym użytkownikom którzy hejtowali nikona za brak drugiego slota i gripa. Nic poza tym, cudów tu nie oczekujcie. Z6II to ten sam aparat co Z6I. Oprogramowaniem nie zrobili już dużo, jest spoko sprzęt ale nie ma co liczyć na to że zrobią z niego kolejny model :)

W ogóle jakaś śmieszna plota poszła o tym że wyjdzie TURBO oprogramowanie i zrobi z tego aparatu TURBOHIPER sprzęt, a dziś na grupach nikona stękanie że drugi soft a wciąż nie zmienił aparatu w transformersa który zrobi sam wszystko :D
Najlepsze są teksty, czas uciekać do Canona, do Sony... :D no to pójdzie jeden z drugim do Canona, tam aparat 12kafli, szkła też X kafli, zrobi się zmiany które i tak nie wpłyną na portfolio, tylko na zachciankę i na portfel. Pofci się troszkę, za rok wyjdzie kolejny Nikon, czy coś innego i znów będzie się miało coś gorszego niż u konkurencji. :D

ksh
20-10-2021, 15:45
Z6II to ten sam aparat co Z6I. Oprogramowaniem nie zrobili już dużo, jest spoko sprzęt ale nie ma co liczyć na to że zrobią z niego kolejny model
To nie te same aparaty, różnią się elektroniką, dużo większa moc obliczeniowa, większe możliwości na obliczenia algorytmów AF ale i dla kodeków video.
Dwójki musza starczyć do 2023 roku bo wtedy pewnie będą trójki z innymi sensorami, więc wypuszczenie nowego oprogramowania będzie sporym upgradem sprzętu, zresztą podobnie było i jest np w Sony, gdzie przykładowo A7III w dniu premiery miał koszmarne braki i szybko to naprawiono oprogramowanie, Z6/Z7 podobnie po premierze stały się innym sprzętem, Z6II/Z7II jeszcze tak poważnej aktualizacji nie miało.

Jak chcesz zobaczyć różnice w działaniu AF między Z6 i Z6II to celu w oczy modelowi i niech się odchodzi od ciebie, w momencie jak zniknie EyeAF zmień na Z6II i zobaczysz że jeszcze kawałek będzie się mógł model cofać.
Inna sprawa na co to komu w takich odległościach gdzie głębia ostrości i tak pokrywa juz całą np głowę, sztuka dla sztuki, techniczne detale, którymi jarają się trolle internetowe.

kurczeblade
20-10-2021, 18:12
To nie te same aparaty, różnią się elektroniką, dużo większa moc obliczeniowa, większe możliwości na obliczenia algorytmów AF ale i dla kodeków video.
Dwójki musza starczyć do 2023 roku bo wtedy pewnie będą trójki z innymi sensorami, więc wypuszczenie nowego oprogramowania będzie sporym upgradem sprzętu, zresztą podobnie było i jest np w Sony, gdzie przykładowo A7III w dniu premiery miał koszmarne braki i szybko to naprawiono oprogramowanie, Z6/Z7 podobnie po premierze stały się innym sprzętem, Z6II/Z7II jeszcze tak poważnej aktualizacji nie miało.

Jak chcesz zobaczyć różnice w działaniu AF między Z6 i Z6II to celu w oczy modelowi i niech się odchodzi od ciebie, w momencie jak zniknie EyeAF zmień na Z6II i zobaczysz że jeszcze kawałek będzie się mógł model cofać.
Inna sprawa na co to komu w takich odległościach gdzie głębia ostrości i tak pokrywa juz całą np głowę, sztuka dla sztuki, techniczne detale, którymi jarają się trolle internetowe.

nie muszę nic sprawdzać, bo obecnie pracuję na tych dwóch modelach jednocześnie. NIE MA RÓŻNIC W DZIAŁANIU AF! z praktycznego punktu widzenia ten i ten trafia.


Czyli co, typujesz nowy model Nikona na 2023. Czyli od pierwszego modelu minie 4 lata? No jeśli Nikon to zrobi to faktycznie okażę się zacofany. Z6III zobaczysz już niedługo. Co oprogramowania, nie łudź się, Nikon to nie Sony - tutaj jest zupełnie inna sytuacja. Poza tym, Sony ma mniejszą moc obliczeniową niż Ztki a jednak do lepszego działania AF nie potrzebował kolejnych procesorów. Kodeki.... a kto kupuję dla kodeków aparat, jakiś mały procent. Musicie zrozumieć, że nie będzie nic w tej generacji lepszego, gdyby miało być, już dawno byśmy to mieli. Kto kupił Ztkę to już kupił, Nikon nie zrobi nagle z tego aparatu TURBO że zaczną przechodzić z Sony i Canona. Musi zrobić konkretnie dobre body, bo mamy nowe Rki, mamy nowego Sony na dniach.

Paapaj
20-10-2021, 18:24
A my ganiamy tego króliczka, komentujemy piszemy i co tam jeszcze, no jaramy nie nowinkami.A producenci sprzętu i tak robią swoje, forum będzie miało co robić :)

ksh
20-10-2021, 18:28
nie muszę nic sprawdzać, bo obecnie pracuję na tych dwóch modelach jednocześnie. NIE MA RÓŻNIC W DZIAŁANIU AF! z praktycznego punktu widzenia ten i ten trafia.
Napisałem ci co masz sprawdzić i zobaczysz różnicę, więc nie bądź taki oporny bo ja wiem że oba aparaty robią zdjęcia baa... nawet inne robią, D5100 też mi robi zdjęcia, D80 u znajomego tez robi zdjęcia, wiec to wszystko takie same aparaty.


Czyli co, typujesz nowy model Nikona na 2023. Czyli od pierwszego modelu minie 4 lata?
2,5 roku co i tak jest mega przyspieszeniem, patrz ile poślizgu ma Sony, wypuszcza dopiero po 4,5 roku nowy model.

...a tak właściwie to co tak płaczesz, masz dwa aparaty dla zaawanasowanego amatora i się ciesz że robią zdjęcia tak samo jak inne, a nawet można je używać zawodowo.
Kup sobie Z7 jeśli chcesz coś więcej z tej technologii.

Jest wiele przecieków niby na rumorsach, a jednak nie przewidzieli że Nikon wypuści Z5 i tak szybko modele II, nie przewidzieli w Sony A7c, A1 itd, więc czekaj spokojnie co tam wypuszczą.
Obecnie trochę popchnie wszystko do przodu wypuszczenie Sony A7IV.

kurczeblade
20-10-2021, 19:03
Dlatego ja bym nie liczył na to że SOFT zrobi jakiś duży krok do przodu. Nikon musi już teraz wrzucić nowe BODY bo Canon, i teraz na dniach bo Sony. Tutaj tylko może uratować sprawę nowe technologicznie body, nie SOFT który wprowadzi drobne zmiany.

Ale do 3 x sztuka, dwa razy był już zapowiadany w plotkach ten SUPER SOFT do Z6II który zrobi WOW! i dwa razy sytuacja pokazała że to tylko jakaś delikatna łatka. Ja się mogę tu i teraz z Tobą założyć że już zdecydowanie lepiej nie będzie.

ksh
20-10-2021, 19:12
Mylisz się, moim zdaniem ale i nie tylko dwójki są gotowe żeby przyjąć solidną aktualizację, pytanie raczej nie czy to będzie tylko kiedy to będzie.
Co byś chciał w takim modelu jak Z6 jeszcze mieć, grzebanie z AF i tyle.
Sony A7IV ma mieć prezentacje, ciekaw jestem czy wrzucą go natychmiast na rynek czy będzie to jak zawsze z dużym poślizgiem, Nikon robi podobnie, prezentacja i potem długo zanim sprzet będzie dostępny, a w Canonie co obecnie się dzieje z dostepnością, dlatego napisałem 2023, a może rpezentacja w przyszłym roku modeli III, nie ma pojęcia.
Spekulacji zawsze wiele, cały czas było że sensory Nikon robi w fabryce Sony, a potem się okazuje że w TowerJazz.

kurczeblade
20-10-2021, 19:25
Obyś miał rację, ja raczej jestem sceptycznie nastawiony. Ale ta sceptyczność jest doświadczeniem długoletnim z Nikonem. Ale może się zmienią :)

ksh
20-10-2021, 22:49
Tu nie ma co patrzeć w przeszłość, zmiany zaszły cztery lata temu jak wszyscy na rynku wypuścili bezlustra, każda firma robi aktualizacje sprzętu foto, Z6/Z7 dostało tyle aktualizacji że aparaty stały się podobne wszystkie do siebie, teraz będzie tylko detal, może eyeAF na krety, jaszczurki, i wyścigowe ślimaki, nie wiem.
Nowa generacja dostanie więcej pikselowa, to zachęci klienta do zmiany sprzętu, a flagowce jak Z8 i Z9 będą wyznaczały możliwości techniczne firmy, które z czasem będą schodziły do modeli z niższej półki.

paparapa
23-10-2021, 00:08
nie muszę nic sprawdzać, bo obecnie pracuję na tych dwóch modelach jednocześnie. NIE MA RÓŻNIC W DZIAŁANIU AF! z praktycznego punktu widzenia ten i ten trafia.


Czyli co, typujesz nowy model Nikona na 2023. Czyli od pierwszego modelu minie 4 lata? No jeśli Nikon to zrobi to faktycznie okażę się zacofany. Z6III zobaczysz już niedługo. Co oprogramowania, nie łudź się, Nikon to nie Sony - tutaj jest zupełnie inna sytuacja. Poza tym, Sony ma mniejszą moc obliczeniową niż Ztki a jednak do lepszego działania AF nie potrzebował kolejnych procesorów. Kodeki.... a kto kupuję dla kodeków aparat, jakiś mały procent. Musicie zrozumieć, że nie będzie nic w tej generacji lepszego, gdyby miało być, już dawno byśmy to mieli. Kto kupił Ztkę to już kupił, Nikon nie zrobi nagle z tego aparatu TURBO że zaczną przechodzić z Sony i Canona. Musi zrobić konkretnie dobre body, bo mamy nowe Rki, mamy nowego Sony na dniach.



Ależ Ty jesteś brutalny. Daj trochę pomarzyć chłopakom. Nie wbijaj ich w ziemię okropnymi tekstami, że te puszki są właściwie takie same. Przecież wyznawcy N chcą wierzyć że N się nimi zaopiekuje i odda im wszystko co najlepsze. Za darmo.:mrgreen:

odzio
23-10-2021, 00:28
Ależ Ty jesteś brutalny. Daj trochę pomarzyć chłopakom. Nie wbijaj ich w ziemię okropnymi tekstami, że te puszki są właściwie takie same. Przecież wyznawcy N chcą wierzyć że N się nimi zaopiekuje i odda im wszystko co najlepsze. Za darmo.:mrgreen:

Jedną brutalność widzę tu w Twoim wpisie względem cytowanego kurdeblade, który kupił oba szóste korpusy, żeby stwierdzić ich tożsamość. A brutalność niepotrzebna, bo dostajemy rzetelną recenzję rzeczonych aparatów!

MstrG
26-10-2021, 20:38
Działa Wam w pełni Quadralite X+ na Z6II? Radiowo wyzwala, ale założona na nadajnik lampa SB910 nie błyska. W obu Z6 nie mam tego problemu.

bryk77
26-10-2021, 20:46
Z zapowiadaną wrześniową aktualizacją klops. Spóźniona i rozczarowująca. Spodziewałem się czegoś na kształt aktualizacji Z6, która dała EYE AF. Niemniej jednak wierzę, że jeszcze Nikon wypuści update dla Z6II, który da kopa AF. Nic tu więcej nie potrzebuję. Szybsze wybudzanie to dopiero w następnym modelu będzie.

kurczeblade
10-11-2021, 12:18
Co myślicie o takich recenzjach sprzętu ? Coraz więcej się tego pokazuje. Moim zdaniem BARDZO BARDZO subiektywnie i troszkę krzywdząca opinia na temat aparatu. Do tego info. że tego systemu nie wybiera nikt "nowy" niby na jakiej podstawie takie twierdzenie? Przecież jest sporo osób które właśnie wybierając system, wybrały Ztkę choćby dla kompletu szkieł 1.8S. No i jaki sens ma narzekanie na AF nie zapoznając się z możliwościami sprzętu. Już nie wspomnę o tym że Z6 się ciągle aktualizuje. Sam obecnie latam na Z6-Z6II (mając dostęp do R6 i A7III) i totalnie słowa w tej "recenzji" nie pokrywają się z rzeczywistością i możliwościami tego systemu/aparatu. Osobiście uważam że taka opinia jest bardzo krzywdząca w stosunku do N i wprowadzająca w błąd osoby potencjalnie zainteresowane aparatem.


https://www.youtube.com/watch?v=KdnDv-EeQWU

g69
10-11-2021, 15:15
To jaka jest twoja opinia o Z6 I w stosunku o Z6 II oraz Sony AIII i Canon R6 ,skoro masz możliwość porównania? Recenzent uważa,że jest lepszy 'kolor science' z6II w porównaniu do pierwszej z6,ale eye AF odstaje od Sony i Canona,co jest powszechną opinią w recenzjach. Wymowny jest komentarz Jareda P ,przez lata Nikoniarza o af Nikona... w świeżym porównaniu Z6II ,R6 i nowego SonyAIV.. on też wprowadza w błąd?

https://www.youtube.com/watch?v=8qSprhPmx_M&t=1342s

Myszowor
10-11-2021, 16:00
Właśnie weszła aktualizacja do Z-tek więc te porównania i wywody można wsadzić do kosza i nakręcić nowe youtuby.

ksh
10-11-2021, 16:33
Niespodziewana aktualizacja i znacząca poprawa AF w Z6/Z7 powinna uspokoić posiadaczy Z6II/Z7II bo sprzęt ma jeszcze większy potencjał odnośnie aktualizacji, która pewnie pojawi się na dniach.

MstrG
10-11-2021, 17:18
Niespodziewana aktualizacja i znacząca poprawa AF w Z6/Z7 powinna uspokoić posiadaczy Z6II/Z7II bo sprzęt ma jeszcze większy potencjał odnośnie aktualizacji, która pewnie pojawi się na dniach.

Czekaj, czekaj... Czy to nie ja napisałem w wątku o A7 IV w odpowiedzi na Twój komentarz (https://forum.nikoniarze.pl/threads/308385-Sony-A7-IV?p=4200317&viewfull=1#post4200317)?


Co myślicie o takich recenzjach sprzętu ?

Autor jakoś słabo przygotowany - nie wiedział, że Z6 można ładować powerbankiem. Opiera swoje odczucia po obcowaniu z Z6II plus S35A podpięte przez FTZ i 24-70/4S. Zaraz będą kolejne aktualizacje FW i całe te opisane odczucia będą nieaktualne.

Najlepsze jednak jest to poniżej
Anna w komentarzach pyta:

- Sony a7m3 czy nikon 6II?
Odpowiedź autora filmu:

- Bez dwóch zdań Sony :)

Żadnych pytań do czego, co obecnie posiada (lampy, obiektywy i inne akcesoria), jakie ma oczekiwania i na czym najbardziej zależy. Nic. Sony uber alles!

ksh
10-11-2021, 17:29
Pisałeś i tak jak ja napisałem jestem bardzo zaskoczony tak solidną aktualizacją do aparatów, które spokojnie Nikon może olać jak inne firmy, Sony tak olało modele wcześniejsze dbając tylko o trójki, ciekawe czy teraz jak wypuszcza czwórki poprawi cos w A7III.
Dla mnie taka aktualizacja jak jest w Z6/Z7 nic nie daje ale potwierdzam że myliłem się co do Nikona i aktualziacji.

MstrG
10-11-2021, 17:50
Pisałeś i tak jak ja napisałem jestem bardzo zaskoczony tak solidną aktualizacją do aparatów, które spokojnie Nikon może olać jak inne firmy, Sony tak olało modele wcześniejsze dbając tylko o trójki, ciekawe czy teraz jak wypuszcza czwórki poprawi cos w A7III.
Dla mnie taka aktualizacja jak jest w Z6/Z7 nic nie daje ale potwierdzam że myliłem się co do Nikona i aktualziacji.

W Z6 już dużo teraz nie poprawią i chyba to była ostatnia taka aktualizacja z AF.
Z6II i Z7II nie dostały teraz aktualizacji (nawet tej minimalnej z FTZII i 24-120/4), może szykują coś większego?

OjTam
10-11-2021, 17:59
Z6II i Z7II nie dostały teraz aktualizacji (nawet tej minimalnej z FTZII i 24-120/4)

Zfc też nie dostał, co jest o tyle ciekawe, że do Z50 jest.

MstrG
10-11-2021, 18:00
Zfc też nie dostał, co jest o tyle ciekawe, że do Z50 jest.

Przypadek?

OjTam
10-11-2021, 18:02
Niesondzem. ;)

odzio
10-11-2021, 18:04
Z5 też nie. Chyba mamy właśnie ostateczne upozycjonowanie sprzętu :)

MstrG
10-11-2021, 18:08
Z5 też nie. Chyba mamy właśnie ostateczne upozycjonowanie sprzętu :)

Z5 właśnie dostał tylko FTZII i 24-120/4
https://downloadcenter.nikonimglib.com/pl/download/fw/430.html

//edit
jeszcze jednak coś dostał:
"Poprawiono działanie wykrywania twarzy/oczu oraz widoczność fotografowanych obiektów na zdjęciach zrobionych przy użyciu opcjonalnej lampy błyskowej" :D

kurczeblade
10-11-2021, 18:10
Czekaj, czekaj... Czy to nie ja napisałem w wątku o A7 IV w odpowiedzi na Twój komentarz (https://forum.nikoniarze.pl/threads/308385-Sony-A7-IV?p=4200317&viewfull=1#post4200317)?



Autor jakoś słabo przygotowany - nie wiedział, że Z6 można ładować powerbankiem. Opiera swoje odczucia po obcowaniu z Z6II plus S35A podpięte przez FTZ i 24-70/4S. Zaraz będą kolejne aktualizacje FW i całe te opisane odczucia będą nieaktualne.

Najlepsze jednak jest to poniżej
Anna w komentarzach pyta:

Odpowiedź autora filmu:


Żadnych pytań do czego, co obecnie posiada (lampy, obiektywy i inne akcesoria), jakie ma oczekiwania i na czym najbardziej zależy. Nic. Sony uber alles!


Dokładnie, to mam na myśli. Porady/recenzja typu.
Co lepsze?
-SONY
-Dlaczego?
-Bo sony to sony i c#***

MstrG
10-11-2021, 18:13
Ja sam bardzo sceptycznie podchodziłem do kart XQD. Teraz mam jedną XQD i jedną CFexpress i przyznam szczerze, że nie wyobrażam sobie powrotu do SD, nawet kosztem tańszej karty. Pomijam już mniejszą awaryjność, ale przeglądanie zrobionych zdjęć, powiększenie 100%, zgrywanie materiału - działa to tak fajnie szybko :) Dla jednych to wada, dla mnie ogromna zaleta.

kurczeblade
10-11-2021, 22:30
Ja sam bardzo sceptycznie podchodziłem do kart XQD. Teraz mam jedną XQD i jedną CFexpress i przyznam szczerze, że nie wyobrażam sobie powrotu do SD, nawet kosztem tańszej karty. Pomijam już mniejszą awaryjność, ale przeglądanie zrobionych zdjęć, powiększenie 100%, zgrywanie materiału - działa to tak fajnie szybko :) Dla jednych to wada, dla mnie ogromna zaleta.

No ale SDki z podobną prędkością kosztują identico.

ksh
11-11-2021, 00:55
Kosztują podobnie ale nie są zgodne wstecznie ( chodzi o uzyskanie szybkości ) ponieważ wymagają innych slotów, które odprowadzą ciepło z nich, ochrona magnetyczna i przepięciowa też jest w nich gorsza, Sony promuje CFE typu A, są już adaptery z typu A na typ B.

Pugilares
12-12-2021, 14:58
Działa Wam w pełni Quadralite X+ na Z6II? Radiowo wyzwala, ale założona na nadajnik lampa SB910 nie błyska. W obu Z6 nie mam tego problemu.

Nie mam Quadralite X, ale właśnie się zorientowałem, że nie działa mi CLS w Z6II z lampami Metz. D750 świetnie współpracuje z zestawem lamp Metz 52 AF-1, Metz 64 AF-1, Metz 58 AF-2 - z każdą działa zarówno Master, jak i Slave. W Z6II nie widzę możliwości ustawienia żadnej z tych lamp jako Master (Commander). Coś przeoczyłem, czy niezła kiszka?

Rafaello666
09-02-2022, 14:00
Mam takie pytanie w temacie Z6II. Czy ta puszka ma jakieś wspomagacze nocnej wizji? Tzn., jest ciemno a na LCD coś tam widać żeby wspomóc kadrowanie? Widziałem na YT jakieś filmiki, z których wynika, że trzeba podbijać ISO aż do uzyskania satysfakcjonującego efektu. Czyli rozumiem, że: podbić ISO, wykadrować, wyostrzyć (pytanie jak zadziała focus peaking?) i potem przejść do pożądanych parametrów ekspozycji? Czasem coś focę po nocach i liczę na jakąś poprawę komfortu pracy w stosunku do D750. Z góry dzięki za odpowiedź :)

lukasz_kk
09-02-2022, 15:02
Jest w menu "d" taka opcja, która po angielsku nazywa się "Apply settings to Live View". Włączając ją, w wizjerze widzisz to, co wynika z parametrów ekspozycji, więc w nocy, jak ustawisz parametry w taki sposób, że w wizjerze/ekranie będzie ciemno, to i zdjęcie wyjdzie niedoświetlone. Wyłączając tę opcję, aparat sam dobiera parametry ekspozycji, ale tylko do podglądu na żywo, w taki sposób aby cokolwiek widzieć w wizjerze. W praktyce wygląda to tak, że zwykle to ISO jest windowane w górę, bo czasy nie mogą być dłuższe niż odświeżanie wizjera/ekranu. Gdy zostawisz tę opcję włączoną, jeśli ustawisz prawidłową ekspozycję, to w wizjerze/ekranie też będziesz wszystko widział. Przy zadanej przysłonie można to osiągnąć czasem albo ISO. Fizyki, wiadomo, nie przeskoczymy, więc jeśli prawidłowe naświetlenie będzie zrealizowane poprzez długi czas otwarcia migawki, to podgląd i tak będzie zrealizowany poprzez podniesienie ISO (bo odświeżanie wizjera/ekranu). Ja osobiście w swoim aparacie (Z5, dlatego nie podałem dokładnie która to pozycja w menu "d", bo pewnie się różnią) mam tę opcję zazwyczaj wyłączoną, bo i tak korzystam z Auto ISO.

Rafaello666
09-02-2022, 15:18
Jest w menu "d" taka opcja, która po angielsku nazywa się "Apply settings to Live View". Włączając ją, w wizjerze widzisz to, co wynika z parametrów ekspozycji, więc w nocy, jak ustawisz parametry w taki sposób, że w wizjerze/ekranie będzie ciemno, to i zdjęcie wyjdzie niedoświetlone. Wyłączając tę opcję, aparat sam dobiera parametry ekspozycji, ale tylko do podglądu na żywo, w taki sposób aby cokolwiek widzieć w wizjerze. W praktyce wygląda to tak, że zwykle to ISO jest windowane w górę, bo czasy nie mogą być dłuższe niż odświeżanie wizjera/ekranu. Gdy zostawisz tę opcję włączoną, jeśli ustawisz prawidłową ekspozycję, to w wizjerze/ekranie też będziesz wszystko widział. Przy zadanej przysłonie można to osiągnąć czasem albo ISO. Fizyki, wiadomo, nie przeskoczymy, więc jeśli prawidłowe naświetlenie będzie zrealizowane poprzez długi czas otwarcia migawki, to podgląd i tak będzie zrealizowany poprzez podniesienie ISO (bo odświeżanie wizjera/ekranu). Ja osobiście w swoim aparacie (Z5, dlatego nie podałem dokładnie która to pozycja w menu "d", bo pewnie się różnią) mam tę opcję zazwyczaj wyłączoną, bo i tak korzystam z Auto ISO.

Dzięki. Podgląd ekspozycji jest też w D750, aczkolwiek bierze to w łeb, jeśli używam trybu "bulb", bo jeśli 30 sekund to jest za krótki czas ekspozycji, a nie chcę podbijać ISO, czy tez bardziej otwierać przysłony, to ciemność widzę na LCD.

- - - - kolejny post - - - - - -


Wyłączając tę opcję, aparat sam dobiera parametry ekspozycji, ale tylko do podglądu na żywo, w taki sposób aby cokolwiek widzieć w wizjerze.

O coś takiego mi chodzi. Żebym mógł wykadrować, ręcznie wyostrzyć i pstrykać, nawet jeśli ekspozycja będzie musiała być znacznie dłuższa niż 30 sekund.

TOP67
09-02-2022, 16:59
Dzięki. Podgląd ekspozycji jest też w D750, aczkolwiek bierze to w łeb, jeśli używam trybu "bulb", bo jeśli 30 sekund to jest za krótki czas ekspozycji, a nie chcę podbijać ISO, czy tez bardziej otwierać przysłony, to ciemność widzę na LCD.

- - - - kolejny post - - - - - -


O coś takiego mi chodzi. Żebym mógł wykadrować, ręcznie wyostrzyć i pstrykać, nawet jeśli ekspozycja będzie musiała być znacznie dłuższa niż 30 sekund.

To działa tak samo w D750 i Z. Albo widzisz to co będzie na zdjęciu (podgląd ekspozycji), albo komfortowo. Sam wybierasz.
Podgląd nie działa przy włączonej lampie błyskowej.

Rafaello666
09-02-2022, 19:38
To działa tak samo w D750 i Z. Albo widzisz to co będzie na zdjęciu (podgląd ekspozycji), albo komfortowo. Sam wybierasz.
Podgląd nie działa przy włączonej lampie błyskowej.

Dzięki za info. Generalnie, w D750 działa to średnio, bo nawet jak pójdę z ISO bardzo wysoko, to niewiele idzie wydobyć z mroku. Podglądałęm u kolegi w Olku i tam miałem wrażenie, że widać sporo więcej na wyświetlaczu jak jest ciemno. A wiesz może, jeśli już podbiję ISO i zaświtają jakieś kontury czy zadziała focus peaking? Mowa o Z6 II oczywiście.

TOP67
09-02-2022, 19:44
Dzięki za info. Generalnie, w D750 działa to średnio, bo nawet jak pójdę z ISO bardzo wysoko, to niewiele idzie wydobyć z mroku.

Bo źle to robisz. Musisz wyłączyć podgląd ekspozycji, żeby na ekranie zawsze mieć jasno, nawet przy ISO 100.W trybie LV kliknij przycisk i (najniższy po lewej).

Rafaello666
09-02-2022, 21:29
Bo źle to robisz. Musisz wyłączyć podgląd ekspozycji, żeby na ekranie zawsze mieć jasno, nawet przy ISO 100.W trybie LV kliknij przycisk i (najniższy po lewej).

Ta wiem akurat. Myślałem po prostu, że w Z6II będą jakieś usprawniajace bajery. Widziałem taką funkcję w Sony. Bright Monitoring, czy jakoś tak. Można podejrzeć kadr w naprawdę solidnej ciemności. Jakkolwiek, już zamówiony, więc będę mógł sam sprawdzić :)

Rafaello666
15-02-2022, 13:01
A czy ktoś ma może wiedzę, skąd się bierze pełną instrukcję obsługi do Z6II? W pudełku znajduje się wersja dość skrócona. Na stronie Nikona również. Pobrałem pełną instrukcje do Z6I. Jeszcze się nie wgryzałem i zastanawiam się czy będzie to dokładnie to samo?

TOP67
15-02-2022, 13:33
A stąd https://downloadcenter.nikonimglib.com/en/products/556/Z_6II.html

https://crossgate.nikonimglib.com/dsd_redirect/redirect.do?P=Ku7uW88&R=O6rN223&L=V6oeY05&O=qecGk00

Rafaello666
15-02-2022, 14:13
A stąd https://downloadcenter.nikonimglib.com/en/products/556/Z_6II.html

https://crossgate.nikonimglib.com/dsd_redirect/redirect.do?P=Ku7uW88&R=O6rN223&L=V6oeY05&O=qecGk00

A dzięki. Na polskiej stronie Nikona jest tylko wersja skrócona, która dokładają też w wersji papierowej. Będę więc szlifował angielski.

wulisu
29-04-2022, 18:16
Z6ii zakupiony trzeba jeszcze będzie poczekać na przesyłkę . W międzyczasie szukam karty CF Express 128-256 gb . Co możecie polecić sprawdzonego ?
Mogę kupić Angelbird AV Pro CF2.0 256 GB za jakieś 550 zł użyta kilka razy . Z opinii w internecie karta raczej sprawdzona z 6ii ?
Myślicie że to dobra cena ? Warto kupić za te pieniądze ?

Lukasz_85
29-04-2022, 19:56
Myślicie że to dobra cena ? Warto kupić za te pieniądze ?

Cenna dobra, ale jakbyś miał rezygnować daj znać :D