PDA

Zobacz pełną wersję : Motorowodniacy na Nikoniarzach. jesteście ?



robin102
24-08-2020, 11:28
Czy sód nas fotografujących są użytkownicy sprzętu motorowodnego. Miał bym trochę pytań i wątpliwości do rozwiania w temacie niedużego, szybkiego pontonu i małego silnika do niego. Tematy budżetowe, sprzęty używane raczej.

Nduro
24-08-2020, 11:34
Co chcesz wiedzieć pytaj, może będę znał odpowiedź. Pływam trzeci rok na gumie 3m. z kilem i sztywną podłogą na silniku Marinera 5km 2t. po Odrze. Na jezioro ma elektryka 45lbs

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

robin102
24-08-2020, 12:08
Tak się zamierzam, zamierzyć na następny sezon kupić ponton 3,2-3,3 metra i silnik 6-8-10 KM. Spore odległości będę pokonywał po jeziorach, więc nie może być jakoś powolutku ;) ... choć z drugiej strony zamysł jest podziwiania świata, zdjęć robienia i i karmienia oczu widokami.
Taki ponton sobie umyśliłem, lub zbliżony innej marki,
https://maweric.pl/produkt/maweric-330-d-podloga-aluminiowa/
ale tu kurde problem, że te pontony jednak ważą :) 50-60 kg :( a do tego silnik 40-50 kg. Kurde jak to wszystko poskładać po wypakowaniu z auta gdzieś 100 metrów od brzegu i potem zwodować, silnik do burty przymocować :(. może by iść w mniejsze, lżejsze sprzęty, ale ....
Silnik to bym wolał 4T i choć z 8 KM, a 15 KM to już chyb marzenie :) Totalnie nieznane mi zagadnienia kurde :( czy np taki silnik można transportować w pozycji poziomej ?

Nduro
24-08-2020, 12:34
Można poziomo, koła montowane do pawęży pomogą i wszystko zainstalujesz pod autem. Jak masz zamiar sam pływać to 3m wystarczy, musisz wziąć pod uwagę że nie na wszystkich jeziorach popłyniesz na spalinie. Elektryk się też przydaje jako drugi, żeby cicho podpłynąć na miejscówkę jeśli chcesz focić. Są też silniki nowoczesne 2t na wtrysku ekologiczne itp. Ogólnie 2t jest lżejsze ok10kg od podobnej mocy 4t.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

robin102
24-08-2020, 23:40
Jak masz zamiar sam pływać to 3m wystarczy, 3 metrowy wydaje mi sie ciut za mały, bo i myśle, że może kiedyś w Chorwacji by sie popływało, a tam morze, anie jezioro.

Nduro
25-08-2020, 00:01
W takim razie na morze 3,8-4m i tak minimum 10km. By były dopuszczone do pływania po morzu muszą mieć jakąś literkę na tabliczce znamionowej na pawęży, ale teraz z głowy ci nie powiem jaką,nie pamiętam. Poczytaj jakieś fora typowo motorowodne. No i jak masz zamiar gumę z silnikiem zabrać do Chorwacji to raczej przyczepa bo rodzinki już nie spakujesz. Mam bagażnik 600l wejdzie ponton (55kg), silnik, zbiornik i...tyle

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

robin102
25-08-2020, 09:46
W takim razie na morze 3,8-4m i tak minimum 10km. By były dopuszczone do pływania po morzu muszą mieć jakąś literkę na tabliczce znamionowej na pawęży, ale teraz z głowy ci nie powiem jaką,nie pamiętam. Poczytaj jakieś fora typowo motorowodne. No i jak masz zamiar gumę z silnikiem zabrać do Chorwacji to raczej przyczepa bo rodzinki już nie spakujesz. Mam bagażnik 600l wejdzie ponton (55kg), silnik, zbiornik i...tyle

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
Co byś powiedział o takim ? 45 kg i ciut więcej niż 3 metry. No nie powiem, że też cena mi się podoba. Do tego dać by silnik 6 a może nawet 8 KM i hajda na Śniardwy, Wigry. Nie ma ten ponton kategorii C na morza, ale .....
https://www.olx.pl/oferta/ponton-lodz-pvc-stealth-stels-315-nadmuchiwana-pod-silnikiem-CID767-IDG7INn.html#768da4e740

Nduro
25-08-2020, 09:55
Wygląda spoko, za ukraiński kolibri lub bark byś musiał chyba dać minimum 2,5k zl.zeby miał kil i podłogę. Gramatura taka sama jak ukraińskich, ja mam chińskie Speeda 3m tylko że materiał 1100gr i automatycznie ładowność 550kg zwiększona niż tych 950gr. Brałbym

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

robin102
25-08-2020, 12:16
Wygląda spoko, za ukraiński kolibri lub bark byś musiał chyba dać minimum 2,5k zl.zeby miał kil i podłogę... O kurde to te ukraińskie Kolibrii to są ukraińskie :)
To chyba się będę decydował, tylko teraz nad silnikiem w zimowe wieczory. Pływał będę max we 2 lekkie osoby, obciążeniem ze wszystkim nie przekroczy 160-170 kg. Musze szukać lekkiego silnika co bym dal rady go targać. też wolał bym mocniejszy kupić tak trochę na wyrost, bo może zabawa się starszemu panu spodobać i ponton zmienię, a może i łódeczkę jaka używaną kiedyś. 10 KM było by idealnie.

robin102
26-08-2020, 22:00
Co chcesz wiedzieć pytaj, może będę znał odpowiedź. Pływam trzeci rok na gumie 3m. z kilem i sztywną podłogą na silniku Marinera 5km 2t. po Odrze. Na jezioro ma elektryka 45lbs

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
Jakie prędkości według GPS osiągasz na tym zestawie ? Tak próbuje wniknąć w te silnikowe sprawy. 2T no są zalety 4 T no są zalety :).
Plan na początek to taki pontonek jednak tylko 295 cm z twardą ale nie aluminiową podlogą nie z aluminium, ale jakieś płyty
https://hunterboat.ru/catalog/naduvnye-lodki/motornye/hunter_stels_295
No i silniczek. najbliżej mi do 4T wersji 6 KM Tohatsu, może Yamaha w budżecie 3-4 tys zł niestety.
Niestety z racji na wagę silnika musi to być 6 KM, bo one ważą tylko 26 Kg :) 10 KM to 40 kg potrafią jak czytam.
Ponton też nie może ważyć 60 kg czy nawet skromne 54 a ledwo 44 kg aby dał radę go pakować, rozpakować, z auta wytargać.jak ten sowiecki, podobno lux pontony
Co myślisz o tych kombinacjach

Nduro
27-08-2020, 18:58
Do tej długości 5-6KM ci wystarczy. Po Odrze w górę rzeki na maxa płynę 7-9kmh na 5KM Marinera, z prądem 13-14kmh, wszystko zależy od nurtu i poziomu wody raczej. 4T jest czystsze i cichsze, ale cięższe. Poniżej 3metrow w dwie osoby komfortu nie będziesz miał jak sprzętu nabierzesz. Ja na elektryku i 2-3 dzieci daję jescze radę, ale gdybym miał jakieś torby wędkarskie, wędki, aparaty itp było by ciężko42602

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Nduro
27-08-2020, 19:05
Co do gumy to im lżejsza wiadomo, cieńsza. Będzie pływała jakaś gałąź ścięta czy coś, wolę mieć grubszy materiał. Jak zainwestujesz w kółka składane zamocowane do pawęży lub sam sobie je wykonasz to zmontujesz zestaw koło auta na parkingu.Nawet z silnikiem jesteś w stanie sam to zaciągnąć nad wodę 100-200m

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

robin102
27-08-2020, 20:35
Nawet z silnikiem jesteś w stanie sam to zaciągnąć nad wodę 100-200m

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
O dzięki, dzięki o tym mówisz ?
https://sprzedajemy.pl/kola-transportowe-do-pontonu-kola-slipowe-rzeszow-2-062e3e-nr56160407

Nduro
27-08-2020, 21:09
Dokładnie, jest tego dużo również na alle... Ja zrobiłem sam, jak masz spawarke to wyjdzie ci 50% taniej, no chyba że wliczasz w to piwo podczas pracy to na jedno wyjdzie ;-)

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

robin102
28-08-2020, 09:25
Do tej długości 5-6KM ci wystarczy. Po Odrze w górę rzeki na maxa płynę 7-9kmh na 5KM Marinera, z prądem 13-14kmh, ... Zgadałem się ostatnio z kolegą z podstawówki o pontonach. Pływa na Kolibrii 330 z jakimś chińskim silnikiem 4 KM i we dwie osoby na jeziorze osiąga 8km/h według danych GPS. W zupełności go to satysfakcjonuje. Tak sobie myślę, że jak kupię jakieś Suzuki , Tohatsu, Mercur, czy Yamahę 6 KM, a może nawet 8 KM !! :) to z mniejszym i ciut lżejszym pontonem 300 cm długości to będzie rakietowa jazda grubo powyżej 10 km/h :)

JERONIM
29-08-2020, 09:19
42673 Ponton kolibri360dsl Yamaha 6km z gaźnikiem od 8km jedna osoba prędkość 28km/h dwie 24km/h

robin102
29-08-2020, 12:12
pton kolibri360dsl Yamaha 6km z gaźnikiem od 8km jedna osoba prędkość 28km/h dwie 24km/h
To mnie napawa optymizmem, ze z mniejszym pontonem 300 cm czy 315 cm jest szansa na magiczne 30km/h :) w jedna osobę bez zbędnych gratów.
.
silniki TOHASTU to jakiś chiński wynalazek czy inne w miarę dobre produkty ? Kurde widzę , że one najlżejsze ze wszystkich te duże 10 KM 36-37 kg tylko

Nduro
29-08-2020, 12:15
Tohatsu to Nissan i nie osiągniesz 30kmh wbrew temu co myślisz. Za krótki gumiak, nie wejdzie w ślizg tylko będzie stawał dęba od mocy i wagi. Chyba że mu posadzisz dwie osoby na dziobie. Ale pływanie poniżej 3m z prędkością ponad 20 kmh jest niebezpieczne i nieprzewidywalne

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

robin102
29-08-2020, 19:57
O kurde to co większy ponton 3,30 i pływanie na 3/4 manetki jeśli 10 KM by to miało być. Na czymś będę musiał przyoszczędzić. Albo na pontonie max 3-3,5 tys zł, a silnik szacowałem, że poszaleje 6-7 tys zł. Planuje pływanie po dużych jeziorach i to główny za silnikiem 10 KM, a nie sama prędkość dla prędkości, ale z takich Šniardw to bywa, że trzeba uciekać czym prędzej do brzegu. Druga sprawa to jakby się spodobało to może kiedyś malutką twardą łódeczkę i silnik by był.

fafniak
30-08-2020, 10:01
2 lata temu tak na powaznie rozważałem zakup sztywnego pontonu (ze składaną sztywną podłoga) zdolnego pływać właśnie na wodach chorwacji. Sam ponton wychodził o ile pamiętam 12-20tyś (tak z pamięci podaję) ze wzmocnioną konstrukcją/gumą i chyba wielokomorowymi pływakami.
Niestety gabaryty tego wszystkiego zepsuły cały misterny plan - nie mam tego gdzie trzymać :(

fafniak
30-08-2020, 10:58
hmmm ale to chyba była cena z motorem. Kurcze nie pamiętam ale ze wzgledu na bezpieczeństwo na morzu cena pontonu wzrosła baardzo szybko

Nduro
30-08-2020, 11:36
Takie poważne pontony to na przyczepach się wozi i nie składa

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

fafniak
30-08-2020, 11:56
Może coś źle zrozumiałem ale wynikało z tego że ponton mozna złożyć do 2 skrzyń na czas nieużywania .

robin102
30-08-2020, 12:11
hmmm ale to chyba była cena z motorem. Jeśli z silnikiem ponton 330 cm z klasyfikacją morską C to w tym budżecie mogło się to udać. Pontony ważą 50-60 kg silniki 25-40 kg. Utrzymać mobilność takiego bagażnik auta, piwnica w domu nie jest łatwym wyzwaniem jak sam czytam.

Nduro
30-08-2020, 12:18
Ja co weekend czy dwa rozkładałem, teraz rozkładam raz w roku i na jesień zwijam majdan. Leży przypięty do przyczepy kampingowej na ośrodku całe lato.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

kzkzg
30-08-2020, 13:41
Nduro: probowałeś na Odrze z elektrykiem? Da rade cokolwiek pod prąd popłynąć?

Nduro
30-08-2020, 13:54
Nie da rady, pływałem z nim używając jako drugi manewrowy na rybach po starorzeczach, portach. Pod prąd nie ruszy 45lbs 3 metrów

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

robin102
30-08-2020, 14:32
Ja co weekend czy dwa rozkładałem, teraz rozkładam raz w roku i na jesień zwijam majdan. Leży przypięty do przyczepy kampingowej na ośrodku całe lato.

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
No tak tyle, że to trzeba przyczepę, mieć gdzie to postawić, hak do auta dokupić, a w moim przypadku jak jak pojadę w sezonie 1-2 raz w miesiacu na duże jezioro, czyli góra 10 razy w roku to jednak muszę mieć mobilność, aby to do Focusa zapakować, dwie torby pontonu i silnik.
Nie wiem czy nie bładze w tych swoich kombinacjach z większym silnikiem, bo ani doświadczeń w pływaniu ani umiejętność. Ze 3 razy wpożyczałem w Mrągowie w Mikołajkach małą łódeczkę ze słabym silnikiem i podobało się bardzo :)
Kurna olek może taka Yamaha 6 KM, czy Suzuki, Czy Mercury, czy nawet TOHATSU bo lubię Nissan by mi stykło w sam raz do pontonu max 320 cm, a chyba wolał bym równo 300 cm bo ja sam będę pływał 75 kg i z kobitą swoja co najwyżej 55kg :)
.... tak se głośno myślę :) .... i na dziś wyczytany jestem, że nie każdy ponton dobrze pływa i wchodzi w ślizg, a też i nie zawsze udaje się zgrać silnik z pontonem, masa, położenie śruby względem kila.
Skorzystał bym chętnie ze sprawdzonych rozwiązań, może się zalogować na jakiś forum motrowodniackim, ale tam pewnie człowieki od silników 300 KM i łodzi po milion zł małego człowieczka zjedzą i śmiechem zabiją.

Nduro
30-08-2020, 14:42
Poczytaj na forum wędkarskim jerkbait.pl dużo sensownych rad i tematów o pontonach

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

robin102
30-08-2020, 20:40
Poczytaj na forum wędkarskim jerkbait.pl dużo sensownych rad i tematów o pontonach

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka
Dzięki, poczytam.
Na tą chwilę wybór pada na ten ponton, bo wydaje się wagowo najlżejszy, a i tylko niecałe 2.000 zł, reszta budżetu czyli 3 a może i 4 tys zł pójdzie w silnik 6 KM jakiś używany, ale nie rupieć jeszcze.
https://hunterboat.ru/catalog/naduvnye-lodki/motornye/hunter_stels_315

(https://hunterboat.ru/catalog/naduvnye-lodki/motornye/hunter_stels_315)https://images92.fotosik.pl/413/3a28e22c7e138a51.jpg (https://www.fotosik.pl/zdjecie/3a28e22c7e138a51)
Do głowy by mi kiedyś nie przyszło, że silniczki zaburtowe takie drogie :(
.
o czymś takim myślę, bo lekkie
https://www.olx.pl/oferta/silnik-zaburtowy-suzuki-6km-tylko-do-niedzieli-2800zl-CID767-IDFxbpR.html#8a9893dc86
ewentualnie to mi się podoba :)
https://allegro.pl/oferta/silnik-zaburtowy-mercury-6-km-do-pontonow-lodek-9639487448

robin102
14-09-2020, 10:18
To burzy mózgu i mózgów wybór padł na ponton 300-320 cm długości z podłogą typu AIR DECK , czyli pompowaną na twardo i nieduży silnik 6 KM. Jedno i drugie z racji wagi i potrzeby mobilności aby to dało się samemu zmontować bez zapocenia się. Ponton 36-38 kg, silnik 26-28 kg.
Teraz tylko szukać gdzie to kupić i kasę w słoik po dżemie odkładać.

Nduro
30-09-2020, 08:48
I co kupiłeś już coś? My już zaliczyliśmy nasze ostatnie pływanie w tym sezonie i ponton umyty, wysuszony. Ale korci mnie by jeszcze nad Odrę pojechać w tym roku. 43680

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka