PDA

Zobacz pełną wersję : Firmware 3.10 Z6 - Nikon wyciął niektóre metadane ?



Ketchup
15-08-2020, 20:51
Cześć
Może ktoś mi sprawdzić czy po aktualizacji do 3.10 FW na Z6 ma w exifach np. parametr "Lens ID". Jeśli się nie pomyliłem to wychodzi mi na podstawie Exiftool, że po zmianie na 3.10 w pliku wyprodukowanym przez Z6 na F - brakuje 13 linijek ( w porównaniu do NEFów zrobionych na 3.0 FW). DxO PhotoLab 3.3 wywala mi się na wszystkich presetach które mają ustawioną auto korektę dystorsji na podstawie przygotowanych profili korekcyjnych przez DxO np. dla szkła Irix 15mm f/2.4 Firefly (brakuje właśnie parametru : Lens ID : Irix 15mm f/2.4 Firefly ). Affinity Photo też już nie daje w oknie nazwy tego szkła. Obym nie był złym prorokiem ale czyżby Nikon zaczął się znowu bawić w utrudnianie życia innym producentom szkieł i oprogramowania ?

JK
15-08-2020, 22:33
A może to nie żadne utrudnianie, tylko zwykłe podjazdowe wojenki konkurencyjne. Nikon oferuje darmowe NX-D (może kombinują nad nowa wersją, która nie musi już być darmowa), być może dogadali się w sprawie tańszej wersji C1 for Nikon (a może nie i dlatego coś pozmieniali). Trzeba by to wszystko posprawdzać, bo nikt się do niczego sam z siebie nie przyzna. Sprawdź, czy nazwa tego obiektywu jest pokazywana przez NX-D. Jeśli tak, to znaczy, że DXO, Affinity i inni nie dysponują pełną specyfikacją. Nie kupili od Nikona to nie mają. Proste.

Ketchup
16-08-2020, 10:07
A podjazdowe wojenki konkurencyjne to nie utrudnianie życie przeciwnikowi :) ? Jeśli chodzi o NX to nie pokazuje nazwy ani w 3.00 ani w nowej 3.10 - tylko parametry szkła. Tak na szybko widzę że różnica pojawiła się parametrze focus length : w 3.00 "15 mm" a w nowym "15 mm /x" - mam nadzieje że to nie preludium do jakiś wykluczeń działania /utrudnień dla szkieł niesystemowych. Być może Affinity i DxO użyły niewykorzystywanego przez Nikona parametru "Lens ID" nie mniej jednak tam jeszcze wyleciało 12 innych wartości - w wolnym czasie przeanalizuje o co jeszcze Nikon odchudził swoje pliki. A co do dysponowania specyfikacją to mając wynikowy plik mamy parametry wykorzystywane bo raczej nikt się nie odważy na własny standard odbiegającym dużo od przyjętego wzorca - Nikon może bawić się "w ciuciubabkę" nie udostępniając programistom zewnętrznym zmian w strukturze danych.

JK
16-08-2020, 10:58
Nikon od lat to robi i moim zdaniem ma rację. Nawet sobie nie wyobrażamy ilu ludzi u konkurencji przez lata próbowało i nadal próbuje rozszyfrować kodowanie balansu bieli i innych parametrów zapisanych w plikach NEF. Jak dotąd bezskutecznie, czyli w Nikonie robią to dobrze. Ile już lat Sigma usiłuje "podrobić" protokół współpracy puszek z obiektywami, a i tak co kilka miesięcy jest kolejny Zonk. Moim zdaniem, nie należy negować prawa Nikona do ochrony swoich własnych rozwiązań. Opracowali je więc je chronią. Mają do tego prawo, jak ci którzy zamykają drzwi na klucz wychodząc z domu. Dziwi mnie tylko ta różnica w ocenie włamywacza, który wybije szybę i coś tam ukradnie, a dużej firmy żyjącej ze sprzedaży oprogramowania, która robi w gruncie rzeczy to samo. No ale dziś, jak widać te wszystkie "standardy" mocno się rozjeżdżają, a punkt widzenia najczęściej zależy od punktu siedzenia - prawda?

cybulski
16-08-2020, 12:57
spadek na 3 miejsce w sprzedaży mówi co sądzi rynek o takiej wizji Nikona. 18.6% udziału sprzedaży w rynku za 2019 z tendencją nadal spadkową.

Ketchup
16-08-2020, 13:29
JK sorry ale chyba się nie rozumiemy. Nikt nie pisze o włamaniach czy łamaniu jakichkolwiek praw własności, tym bardziej że mówimy tu o otwartym standardzie Exif który jest własnością japońskiej organizacji handlu JEITA (która zrzesza producentów elektroniki) a nie tylko Nikona. To producentowi danego systemu powinno zależeć żeby był jak najbardziej popularny na rynku bo to przekłada się na większe przychody. Grzebanie w metadanych i usuwanie danych bez informowania producentów oprogramowania jest słabe bo Nikon raczej graczem na rynku soft nie był i nie będzie. Jeśli przez takie grzebanie klient ma problemy myślisz że nie będzie pamiętam następnym razem w momencie zakupów ? A co do Sigmy to czekałem i czekałem na Nikkora Z 70-200 i w końcu dałem zarobić Sigmie zamawiając 70-200 Sport bo Nikon telekowerterami się teraz zajął i grzebaniem w sofcie, z tego co widzę Tamron też poprawił swoją 70-200 na F i wiele osób dopina ją do zetek. Ciekawe ile to prawda a na ile plotka że Tamron i Sigma nie są zainteresowani większym inwestowaniem w bagnety Z bo może im się to nie opłacać mała sprzedaż jak na razie i szarpanie się z Nikonem, dlatego idą szkła Sony i Canona :( .
cybulski 3 miejsce a do tego restrukturyzacja działu optycznego bo im się mocno nie zgodziła kasa : https://petapixel.com/2019/11/12/nikon-says-its-cameras-need-to-justify-their-existence-as-a-business/

Kojocisko
16-08-2020, 16:34
Jak napisano wyżej - standard exif nie należy do Nikona.
Nie odważę się pisać jak Nikon ma prowadzić swój interes, ale podejrzewam, że gdyby nagle nie dało się używać artów z korpusami Nikona, to sporo osób poważnie by rozważyło zmianę systemu. Ja - na 100%.
Więc umiejętność współżycia z resztą rynku, nawet tą konkurencyjną, jest ważna dla przeżycia. Pewnie tylko Canon w tej chwili może mieć resztę świata w nosie.
Brak szkieł Tamrona i Sigmy na bagnet Z moim zdaniem Nikonowi nie pomaga.
Podobnie z oprogramowaniem - jeśli specyfikacja plików by np. uniemożliwiła skuteczną obróbkę zdjęć w LR, to raczej by to zaszkodziło Nikonowi niż Adobe.

Ketchup
17-08-2020, 09:37
Dostałem dzisiaj odpowiedź z supportu DxO czyli ciekawie się robi - nie tylko pewne dane znikły ale inne się pojawiły ?

We already got a support ticket about that and analyzed the problem.
Now Nikon Z6 records a focusing distance information on images taken with the Irix 15mm and that value is wrong, outside the range acceped by modules.
Modules will be corrected in a few weeks, at the early beginning of September, and we will also fix the information in the next release of PhotoLab.

robcio.m
01-10-2020, 20:26
Wyszedł update firmware do zetek ktoś może sprawdzał jaki jest status omawianego w tym wątku problemu?
Może przy okazji poprawiono...