PDA

Zobacz pełną wersję : Kalibracja AF w bezlusterkowcach - konieczna?



NimnuL
05-08-2020, 08:18
Moje rozumienie jest takie, że skoro AF realizowany jest na matrycy, a nie dedykowanym czujnikiem pod lustrem to kalibracja nigdy nie będzie konieczna, mylę się?

Pytam, bo w przeszłości miałem niezłe zabawy z AF i pożyczonymi obiektywami - właściwie tylko Olympus E-1 nie grymasił. D90 wraz z Tamronem 85/1.8 miał tak potężny backfocus, że pozostawało tylko ostrzenie ręczne, a że obiektyw był pożyczony to kalibracja nie miała sensu...

Mathis
05-08-2020, 08:20
Dokładnie tak, z żadnym obiektywem nie zanotowałem na Z6 BF/FF :)

madebyzosiek
05-08-2020, 09:08
Nie ma BF, czy FF, co nie oznacza że zawsze wszystkie zdjęcia będą trafione, żebyś się nie zawiódł ;)

NimnuL
05-08-2020, 10:13
Wystarczy mi, że nie będzie sprzętowego upośledzenia AF ;)

madebyzosiek
05-08-2020, 10:33
Wystarczy mi, że nie będzie sprzętowego upośledzenia AF ;)Hehe, dla mnie to nie jest sprzętowe upośledzenie, tylko drobnostka dziecinnie łatwa do opanowania. Wcale po zakupie Z6 moje zdjęcia nie stały się ostre i trafione, bo były takie wcześniej. W całym gąszczu cech bezlustra brak problemów celności jest chyba najmniej ważną cechą ;)

misiak76
05-08-2020, 10:36
No właśnie ja też zmierzam w tym kierunku i przechodzę na Zetki. Mam dość zabawy z kalibracją obiektywów lub mikrokalibracją w body. D750 z tamronem 24-70 G2 to wręcz mistrzostwo u mnie na początku BF, na końcu FF gdyby nie tap in consol to bym porąbał jedno i drugie. Teraz czekam na następców Z6/7 i zobaczyć co dadzą w stosunku do pierwszej serii. Choć Z5 też fajna alternatywa jak zejdzie z ceną poniżej obecnej Z6

Wysłane z mojego GM1910 przy użyciu Tapatalka

NimnuL
05-08-2020, 11:39
madebyzosiek
Bardziej chodzi mi o to, że czasem fotografuję pożyczonymi obiektywami i konieczność kalibracji w dSLR był dla mnie problemem. Jeśli tego nie doświadczę w bezlusterkowcach to będzie dla mnie dużą zaletą.

Mathis
05-08-2020, 11:48
Z tym problemu nie będzie, choć tak jak piszą chłopaki, nie jest tak że nagle 100% trafione, ale jest tendencja do trafiania a nie pudłowania :)

madebyzosiek
05-08-2020, 12:18
madebyzosiek
Bardziej chodzi mi o to, że czasem fotografuję pożyczonymi obiektywami i konieczność kalibracji w dSLR był dla mnie problemem. Jeśli tego nie doświadczę w bezlusterkowcach to będzie dla mnie dużą zaletą.Bo kalibrowanie trzeba zaczynać od aparatu niestety, poza jednym szkłem, któremu dałbym +22 zamiast +20 (Nikkor 180 2.8) nie miałem nigdy szkła, które nie zmieściłoby się w mikroregukacji AF aparatu ;) Nowe Tamrony i Sigmy mają świetne narzędzie do poradzenia sobie z celnością, na pewno nie brałem nigdy tej cechy bezluster jako kluczowej ;) Ale faktem jest, że w takim Z6 trafianie w punkt jest normą, choć pojawiają się nowe tematy, takie jak nieprzewidywalność zachowania AF i to czasem w bardzo dziwnych okolicznościach, czy lag wizjera (genialnego, jednego z lepszych jakie są w bezlustrach) przy specyficznych warunkach ;) Ale o tym to każdy musi się przekonać sam, zgodnie z własnymi potrzebami focenia. Są tacy, którzy nigdy nie odkryją tych ograniczeń, są tacy jak ja, którzy nigdy nie zrezygnują z lustra, a chętnie popracują w duecie :)

NimnuL
05-08-2020, 19:47
madebyzosiek
Moje doświadczenia z Nikonem ograniczone są tylko do D90 - nie przypominam sobie aby w tamtym korpusie była możliwość mikrokorekty AF z poziomu użytkownika, ale to było dawno temu - pamięć jest zawodna. Pamiętam jednak, że w kilku momentach sprawiało mi to problem.

madebyzosiek
05-08-2020, 20:40
madebyzosiek
Moje doświadczenia z Nikonem ograniczone są tylko do D90 - nie przypominam sobie aby w tamtym korpusie była możliwość mikrokorekty AF z poziomu użytkownika, ale to było dawno temu - pamięć jest zawodna. Pamiętam jednak, że w kilku momentach sprawiało mi to problem.A, no to D90 faktycznie nie miał takiej opcji, niestety urok niższych serii. W tamtych czasach D300 dopiero to oferował.

Ketchup
15-08-2020, 20:40
AF może nie trzeba będzie kalibrować ale MF na UWA może się zdarzyć : https://www.lensrentals.com/blog/2020/06/the-great-flange-to-sensor-distance-article-part-1-cine-cameras/