PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon Z 7 problem z autofokusem



madzik86
31-07-2020, 21:38
Czy spotkał się ktoś z tym aby nikon z 7 miał problem z sigmą art 50 mm z autofokusem ? Aparat używany w studio , wybierając punktowy autofokus ostrzy dobrze, zmieniając na auto fokus ma problem często z wyostrzeniem i często nawet jak się uda zrobić zdjęcie to jest nieostre (zdjęcie robione np. na f 9.00 nie jest nigdzie ostre). Wcześniej używałam obiektyw z nikonem d850 i takich problemów nie było wcale a teraz co 5-7 zdjęcie nie ostre :(

Możliwe że soft jest źle wgrany? Sama aktualizowałam aparat.

madebyzosiek
31-07-2020, 23:05
A Sigma ma wgrany nowy soft? Pojawił się jakość w marcu, czy kwietniu.

Walle
31-07-2020, 23:53
Co prawda mam Z6, ale moja Sigma 50/1.4 art działa na wszystkich ustawieniach AF bez najmniejszych problemów.
Obiektyw chyba z jednej z pierwszych serii 014, soft oryginalny z fabryki, ja niczego nie wgrywałem.

myrele
01-08-2020, 06:55
Co prawda mam Z6, ale moja Sigma 50/1.4 art działa na wszystkich ustawieniach AF bez najmniejszych problemów.
Obiektyw chyba z jednej z pierwszych serii 014, soft oryginalny z fabryki, ja niczego nie wgrywałem.
Dokladnie tak samo jest u mnie. Z6, Sigma z softem z fabryki i wszystko dziala

fader_audio
01-08-2020, 10:04
Dokladnie tak samo jest u mnie. Z6, Sigma z softem z fabryki i wszystko dziala

Witam, a czy przypadkiem szkło nie było kalibrowane w serwisie sigmy, może tu coś się rozjeżdża. I taka głupia sugestia może na szkle jest ustawiony manuał af? To nie złośliwość może przypadkowo się przelaczylo

madzik86
01-08-2020, 10:40
Witam, a czy przypadkiem szkło nie było kalibrowane w serwisie sigmy, może tu coś się rozjeżdża. I taka głupia sugestia może na szkle jest ustawiony manuał af? To nie złośliwość może przypadkowo się przelaczylo

hmm był obiektyw kalibrowany z nikonem d850.
Na obiektywie jest af włączony ale co dziwne to nie jest każde zdjęcie nie ostre tylko co któreś, najbardziej odczuwalne problemy z af są gdy używam czarnego tła

Jacek_Z
01-08-2020, 11:13
Tryb AF-C, nie ma potwierdzenia złapania ostrości, po prostu naciskasz spust? Mało światła.

madzik86
01-08-2020, 11:43
Tryb AF-C, nie ma potwierdzenia złapania ostrości, po prostu naciskasz spust? Mało światła.

TAk tryb AF-C, hmm może mało światła ale w studio nie jest całkowicie zaciemnione tzn. jest jasno plus jest włączona żarówka modelująca przy tych samych warunkach nikon d850 nie miał żadnych problemów.

madebyzosiek
01-08-2020, 12:47
... przy tych samych warunkach nikon d850 nie miał żadnych problemów.

Cóż mogę powiedzieć... Jest wiele warunków, przy których D850 nie będzie miał problemów, a Zetki będą je miały. Niestety tak jest. Druga sprawa - sporo lepiej od 50 Art przez FTZ spisuje się Nikkor 50 1.8S. Obrazek jest na tym samym poziomie, może warto pomyśleć o zmianie.

Myszowor
01-08-2020, 12:52
Sigma 50mm Art potrzebuje aktualizacji przez usb-docka, leśli nie była robiona to mogą być problemy z AF przy pracy z Z6 lub Z7.

madzik86
01-08-2020, 14:29
Cóż mogę powiedzieć... Jest wiele warunków, przy których D850 nie będzie miał problemów, a Zetki będą je miały. Niestety tak jest. Druga sprawa - sporo lepiej od 50 Art przez FTZ spisuje się Nikkor 50 1.8S. Obrazek jest na tym samym poziomie, może warto pomyśleć o zmianie.

właśnie wczoraj zaczęłam się na tym zastanawiać, pokażesz jakieś zdjęcia zrobione tym obiektywem na niskiej przysłonie, ma "ładne" rozmycie ?

madebyzosiek
01-08-2020, 14:58
właśnie wczoraj zaczęłam się na tym zastanawiać, pokażesz jakieś zdjęcia zrobione tym obiektywem na niskiej przysłonie, ma "ładne" rozmycie ?Ładniejsze od Arta, mniej sterylne. Ma świetną ostrość od 1.8, małe aberracje, dość szybki AF. To zdecydowanie najlepsza 50 Nikkora z wszystkich dotychczasowych. Oczywiście to nie 1.4, ale jakoś mocno tego nie czuć. Napisz mi na PW wiadomość, postaram się wieczorem przesłać jakiegoś seampla. Mam tylko na 1.8 ;)

esperal
01-08-2020, 15:19
Kalibracja obiektywów nie wpływa na ich zachowanie na zetkach. Może faktycznie jakiś problem z softem szkła lub aparatu.
Mam Z7 z Sigmą 50 i wciąż jestem pod wrażeniem działania AF. Ilość zdjęć nietrafionych wynosi u mnie poniżej 1% co w przypadku D850 nie było możliwe. Masz coś ewidentnie skopane, albo/lub nie rozumiesz do końca zasad działania aparatu:wink:

Jacek_Z
01-08-2020, 15:26
TAk tryb AF-C, hmm może mało światła ale w studio nie jest całkowicie zaciemnione tzn. jest jasno plus jest włączona żarówka modelująca przy tych samych warunkach nikon d850 nie miał żadnych problemów.
To sie tylko tak Tobie wydaje. Żarówka pilota daje BARDZO MAŁO światła. Najlepszy dowód - zrób 1 zdjecie bez błysku. Będzie czarne. Akomodacja oka cie myli.
Ja cale zycie siedzę w studiu, wiem co mowię ;)
Inny obiektyw nic (niewiele) nie zmieni. Masz 3 wyjścia:
1. Zmień styl pracy. Czekaj az AF złapie ostrość.
2. Zapewne nie pracujesz na f 1.8 itp otwartych przyslonach. Zwiększ punkt AF albo uzywaj grupy punktów, a nie jednego.
3. Po ustawieniu lamp zapal jakieś inne silne światło w studiu. By było jaśniej. Nie błyskowe. Żarówkę. Np LED 25 W, fotograficzmy, ma 5500 K. I tak sie nie zarejestruje, na WB też nie wpłynie.

Punkt 2 i 3 pozwolą ci zachować Twój styl focenia na sesji,

madebyzosiek
01-08-2020, 16:27
Jest jeszcze jedna rzecz. Jeżeli masz włączoną symulację ekspozycji w Z7, to przymykając przysłonę aparat ustawia ostrość na przymkniętej przysłonie, a to oczywiście będzie problematyczne. Pamiętaj, że D850 zawsze pracował z 50 Art na 1.4, przymykał tylko w czasie wyzwolenia migawki. W Z7 jak ustawisz F5.6, to aparat pracuje z przysłoną 5.6 cały czas. Do ustawienia ostrości w ciemnym pomieszczeniu to nie jest pomocne ;)

Jacek_Z
01-08-2020, 17:29
Symulacja ekspozycji spowoduje ciemność w wizjerze.

esperal
01-08-2020, 17:32
Panowie, symulacja ekspozycji nie działa z lampą czy tam innym nadajnikiem. Przynajmniej ja nie ogarniam jak ją włączyć:wink:

Jacek_Z
01-08-2020, 18:14
A po co chcesz ją włączyć? Aparat ma zasymulować błysk nie wiadomo ilu lamp i jak ustawionych?
Wyzej napisalem - symulacja to ciemność w wizjerze.

esperal
01-08-2020, 18:45
Nic nie chcę włączać. Sugeruję delikatnie, że te wasze niusy czyta autorka postu i może odnieść mylne wrażenie, że to jest powodem jej problemów z AF.

Jacek_Z
01-08-2020, 21:58
OK.

Przy okazji pytanie do Ciebie (bez związku z AF ;)) . Nie idzie włączyć bo aparat wie, że jest systemowa lampa albo nadajnik (zajęte wszystkie styki). A co gdy w użyciu jest tylko styk centralny? Mam nadajnik z 1 stykiem, świetny bo uniwersalny na wszystkie systemy.
Większość aparatów myśli, że nic nie ma zamontowanego, ale zwiera styki i w efekcie jest sygnał (błysk). Ale są aparaty gdzie w takim przypadku nie ma niczego na styku i aparat nie odpala (niektóre z modeli Sony). I sa jeszcze inne aparaty, gdzie odpaleniu wcale nie służy styk centralny tylko jeden z bocznych (któreś z modeli Canona). Nikon do tej pory był najsolidniejszy i pozwalał zawsze odpalić lampę. Ale jeszcze nikt u mnie w studiu nie błyskał z Z6 czy Z7, może też w Nikonie przy okazji bezluster postanowili utrudnić ludziom życie?

esperal
02-08-2020, 00:54
Jacek_Z
To nie zależy od ilości styków. Wysłałem priv

Jacek_Z
02-08-2020, 10:44
Nie rozumiemy się. Ja nie pisałem o możliwości włączenia podglądu ekspozycji tylko o możliwości błyśnięcia.

JK
02-08-2020, 11:02
TAk tryb AF-C, hmm może mało światła ale w studio nie jest całkowicie zaciemnione tzn. jest jasno plus jest włączona żarówka modelująca przy tych samych warunkach nikon d850 nie miał żadnych problemów.
Jak już tu napisano, różnice pomiędzy lustrzanka i bezlustrem polegają miedzy innymi na tym, że lustrzanka ustawia ostrość na otwartej przysłonie i domyka ją bezpośrednio przed zrobieniem zdjęcia, a bezlustro pracuje na przysłonie roboczej - różnica może wynosić nawet 5EV (czyli nawet 32 razy mniej światła). Obraz w wizjerze jest sztucznie rozjaśniany, wiec wrażenie jest takie, że tam gdzie w lustrzance już nic nie widać w wizjerze, bezlustro jeszcze działa - wolniej, z szumem, ale coś jednak w wizjerze widać. Najlepiej to widać w fotografii macro ze szkłami bez domykacza przysłony. Przy tych samych ustawieniach, w lustrzance wizjer jest czarny, a w bezlustrze żadnego problemu nie ma i możemy robić zdjęcia. Tak to działa i ocena co lepsze jest trochę bezsensowna, bo zależy to od potrzeb i doboru parametrów ekspozycji. Do tego są w bezlustrach istotne różnice pomiędzy AF-S i AF-C. AF-C w każdym trybie pracy potrzebuje więcej światła niż AF-S, ale to można łatwo sprawdzić. Sprawdź, czy masz ustawiony priorytet ostrości dla AF-C. Jeśli go ustawisz, a aparat "nie złapie" i nie potwierdzi ostrości i nie będzie mógł śledzić obiektu, bo będzie zbyt ciemno, to wciskanie spustu nic nie da - zdjęcia nie będzie. To taka kontrola, czy ilość światła jest wystarczająca dla AF-C. Wbrew powszechnej opinii tryby AF-C też mają sygnał potwierdzenia ostrości, ale jest on wykorzystywany tylko wewnętrznie przez soft aparatu, bo potwierdzanie ostrości dla śledzonych ruchomych obiektów nic użytkownikowi nie daje - to się zazwyczaj zmienia szybciej, niż człowiek zdąży nacisnąć spust. Z doświadczenia wiem, że różnica pomiędzy AF-S i AF-C jest tu wyraźna. AF-C nie jest przeznaczony do robienia zdjęć w "ciemnicy". Do tego dochodzą różne funkcje wspomagające działanie AF-S, które nie działają w trybie AF-C. Dla AF-S można je włączyć w menu, ale dla AF-C i tak nie działają, nawet jeśli są włączone (Dioda wspomagająca AF, Wspomaganie AF przy małej jasności, ...). Warto chyba poswięcić trochę czasu na takie próby, żeby później nie było zaskoczeń.


Nie rozumiemy się. Ja nie pisałem o możliwości włączenia podglądu ekspozycji tylko o możliwości błyśnięcia.
Jakoś nie zauważyłem problemów z wyzwoleniem błysku. No chyba, że ten nieszczęsny, czy może szczęsny priorytet ostrości. Jeśli ten priorytet jest ustawiony, to nie ma zdjęcia i nie ma błysku, jeśli nie ma potwierdzenia ostrości. Jeśli jest potwierdzenie, to jest zarówno zdjęcie, jak i błysk. Nie zauważyłem tu żadnych niewytłumaczalnych problemów.

Ryw
02-08-2020, 11:58
@Jacek_Z Nikon do tej pory był najsolidniejszy i pozwalał zawsze odpalić lampę. Ale jeszcze nikt u mnie w studiu nie błyskał z Z6 czy Z7, może też w Nikonie przy okazji bezluster postanowili utrudnić ludziom życie?

W już błyskałem z moim Z6 takim właśnie nadajnikiem (jakiś chińczyk na pewno z jednym tylko stykiem - kumpel ma u siebie taki) - działa bez problemu.

KrzysztofKozicki
02-08-2020, 12:20
Z6 nie ma rzędnych problemów z nadajnikami. Na szczęście Nikon nic tu nie kombinował. Ja obstawiam ciemno w studio. Jak jest f9 to w studio spokojnie można palić masę światła i nie będzie miało wpływu na zdjęcie, ułatwi robotę af. Nie mam co prawda 50, ale mam 35, 85 i 105 i wszystkie na oryginalnym sofcie działają jak trzeba.

marcin_bor
30-08-2020, 11:39
witam mam ten sam problem z6 z sigmą art 50mm ma problemy z ostrością. już aktualizowałem wszystko, obiektyw usb dock aktualizacja w sierpniu, przejsciówkę i aparat aktualizacja w sierpniu.

dodstałem nawet nowy obiektyw od sigmy na testy i jest to samo. sigma art 50 słabo łapie ostrość na dwóch ostatnich trybach AF (najmniejszego pina). w poprzednim aparacie sigma działała super tj. D7200.

zatem na starym aparacie sigma działa ok na nowym nie daje rady. ale nowy aparat ma o wiele więcej punktów AF (poprzedni tylko parę).

Problem objawia się następujaco, pierwsze parę zdjęć aparat jakoś daje radę, i z każdym kolejnym jest coraz gorzej aż dochodzi się do momentu że aparat nie może złapać ostrości. W studiu i w plenerze efekt taki sam zatem to nie problem oświetlenia.
Obecnie stawiam na problem z FTZ bo na innej Z6 problem był ten sam. Niestety przekładałem obiektyw + FTZ. Można jedynie zwiększać pina AF na wersję 9 punktową, wtedy jako tako działa, ale strość łapie nie wiadomo na co i na kompie dopiero widać co ustrzelił.

Obiektyw jest super ale co mu dolega nikt nie wie, nie ma 12 miesięcy, a aparat ma 2 miesiące.


czy ktoś znalazł rozwiązanie?

madebyzosiek
30-08-2020, 13:10
Nie miałem problemu z 50 Art na Z6, ale już ją zdążyłem zmienić na 50 1.8S, co Tobie też polecam. Działka mniej światła, ale optycznie ta sama liga.

marcin_bor
02-09-2020, 21:48
witam

ale masz na myśli obiektyw 50 mm 1.8 sigma czy kupić nikkora 50 1.8S? nie wiem co jest ale sigma art 50 mm świetnie działała z aparatem D7200 a z nowym to jakaś tragedia, skąd to się bierze?

wypożyczyłem też FTZ i efekt taki sam. jedyne czego jeszcze nie wymieniłem to korpus z6 na inny Z6. Czemu niektórym działa, a widzę że parę osób ma problemy

madebyzosiek
02-09-2020, 22:41
Mam na myśli Nikkora 50 1.8S. Mi się generalnie nie podoba praca szkieł przez FTZ, może z kilkoma wyjątkami. Dobre rozwiązanie tymczasowe, albo przy konieczności wymieniania szkieł między dwoma systemami. Ale z 50 i 20 Art nie miałem problemów. W tej chwili mam ponownie 24 Art i też nie ma problemów. Swoją 35 Art sprzedałem koledze z Z6 i też nie ma problemu. Może faktycznie coś nie tak z Zetką?