PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografowanie koncertów-proszę o porady



Filip Pokłosiewicz
29-06-2007, 19:20
Witam, właśnie dołączyłem do was ze względu kupno d70s.
na początek chciałbym zapytać o porady dot fotografowania koncertów.
mam 35-80 oraz 70-300G.

jacek.gold
29-06-2007, 19:37
Kameralnych scenicznych czy chóralnych. W kościele kawiarni czy na stadionie. Ile tu niewiadomych...

BartekIgnasiak
29-06-2007, 19:40
kluczem do sukcesu jest odpowiednio dobrany balans bieli, do tego duza dziura, krotki czas i powinno byc ok, nie obejdzie sie tez bez podbicia iso, chyba ze to jakis bardzo jasny koncert, ale watpie

tu masz 2 linki do moich koncertowych, jak cos to pytaj:
http://pliki.ignasiak.net/koncertPiotraRubika/
http://pliki.ignasiak.net/KoncertKasiCerekwickiej/

Seeth
29-06-2007, 19:41
Zalezy jakie koncerty, bo durzo zalezy od tego czy to jest noc czy dzień i oświetlenie zastane. Sprecyzuj mniej więcej jakie koncerty chcesz fotografować to coś więcej się powie.
Zakładam ze światło bedzie takie sobie, to wazne jest ISO pracuj np, od 400-1600, jasne szkło tez by się przydało.
Jak chcesz aby ludzie byli nieporuszeni to wysokie iso i czasy 1/80 i wyzej.

eldritch
29-06-2007, 20:53
Mam wrażenie że Filpowi chodziło raczej o informacje czysto praktyczne, mniej związane z samą obsługą aparatu - bo to, to pewnie zna (typu: "ustawić wysokie iso" czy "duża dziura").

Jak ktoś robi koncerty niech powie jak się ustawić, gdzie są najlepsze miejsca, na co zwrócić uwagę (np. jak myślę wysokość sceny itp). Co z fleszem? Czy doświetlacie? Itp...


Też jestem ciekawy... nie robiłem koncertów...

Eric T. Cartman
29-06-2007, 21:38
Koncerty jazzowe robiłem najczęściej spod samej sceny. Kiedy grali jacyś znajomi mogłem w zasadzie krążyć dookoła z krótkim obiektywem. Dziura największa, ale czasy zdarzało mi się stosować 1/30 a czasem mniej. Szukałem kadru i w odpowiednim momencie seria 3-4 zdjęcia. Zdarzało mi się z nich coś wybrać przyzwoitego ;-)

A tak poza tym to zły dział

blues
29-06-2007, 23:25
Podstawowa rada:słuchać przez obiektyw -ujęcie musi czymś oglądajacego zainteresować.Sprawy tech.też ważne ,ale podstawą jest ciekawy kadr.Nie fotografować na początku koncertu,poczekać aż wszystko się rozkręci-jak to się mówi:aż artysta się spoci.
Ja podchodzę pod estradę nie wcześniej jak w1/3 a nawet 1/2 koncertu.Powtórzę:trzeba słuchać muzyki i umieć przewidzieć właściwy moment naciśnięcia spustu migawki.

bukowy dziad
29-06-2007, 23:53
Podstawowa rada:słuchać przez obiektyw -ujęcie musi czymś oglądajacego zainteresować.Sprawy tech.też ważne ,ale podstawą jest ciekawy kadr.Nie fotografować na początku koncertu,poczekać aż wszystko się rozkręci-jak to się mówi:aż artysta się spoci.
Ja podchodzę pod estradę nie wcześniej jak w1/3 a nawet 1/2 koncertu.Powtórzę:trzeba słuchać muzyki i umieć przewidzieć właściwy moment naciśnięcia spustu migawki.


zasadniczo racja, problem jest jednak taki, ze coraz czesciej sie zdarza, ze moznafocic tylko na poczatku sztuki...

Archangel
30-06-2007, 00:34
zadko bywam na koncertach ale Bukowy moze miec racje
ostatnio na myslovitz, chwilke potrzebowalem na skolowanie przepustki,,,,podchodze pod scene 20 fotek i wszystkich nagle zwija ochrona, ze juz nie mozna

pierwszy raz sie z takim czyms spotkalem, pewnie "gwiazdy" sobie nie zycza ehh co zrobic

heffi
30-06-2007, 00:42
zgadza sie, ostatnio taka sytuacje spotkalem na Hey'u. Fotografowac mozna bylo tylko w trakcie dwoch pierwszych piosenek a potem won :) .. doslownie.
Co moge podpowiedziec to na pewno na wiekszosci nie mozna uzywac lampy.
Po pierwszym koncercie zaczalem uzywac tylko i wylacznie manuala, duzo wieksza kontrola nad efektami swietlnymi :)
Najlepsza metoda to metoda prob i bledow. No i przyda sie jakies jasne szklo, zainwestuj moze w 50mm 1.8, stosunek jakosc/cena na wysokim poziomie.

Filip Pokłosiewicz
30-06-2007, 12:21
Bo widzicie...ostatnio pojechałem na koncert Beiruta do Poznania (wspaniałe miasto). zabrałem d70s i oto co mi powychodziło...ciekaw jestem waszych opinii: http://www.flickr.com/photos/trup/sets/72157600554739822/

barracuda
30-06-2007, 12:40
No cóż... nie zachwycają. Duża większość bardzo niedoświetlona. Kadry też zostawiają wiele do życzenia. Ale koncerty to dość trudna dziedzina. Próbuj dalej.

aro
30-06-2007, 13:19
Mozna wiedziec jakim szklem kolega pracowal na koncercie?

Filip Pokłosiewicz
30-06-2007, 13:49
kolega robił nikkorem 70-300 G

Filip Pokłosiewicz
30-06-2007, 13:54
No cóż... nie zachwycają. Duża większość bardzo niedoświetlona. Kadry też zostawiają wiele do życzenia. Ale koncerty to dość trudna dziedzina. Próbuj dalej.

a jak możesz to znajdz jakieś foty które według ciebie są dobre. oczywiście koncertowe :)

blues
30-06-2007, 14:01
No jak widać większość to przypadkowe strzały ,pomijając ewidentne niedoświetlenie.Tak to już jest często ze 100 ujęć zostaje 2-5 akceptowalnych.Rzeczywiście fakt możliwości focenia tylko np.w czasie dwóch pierwszych utworów to spore ograniczenie,no trzeba trzeba jednak walczyć.
Pozdrawiam.

downandout
30-06-2007, 14:02
Filip Pokłosiewicz - przede wszystkim dziwne kadry, np. na pierwszym planie jakas ręka, potem ostry kawałek trąbki, i jeszcze dalej kawałek kolejnej osoby. statycznie bardzo, jakość też pozostawia wiele do życzenia, no ale w końcu obiektyw nienajlepszy do koncertów.

co do ograniczeń czasowych to niestety coraz częściej się je spotyka, habakuk daje 2 utwory (dalej się nieco rozpijają ;-) ), kult także 2, myslowitz 10-15 minut (+toporny menago). całe szczęście są zespoły przyjazne dla focących, a i jeszcze podczas sztuki nieco przypozują i takie tam - polecam koncerty PP, SnL, FL, happysad czy też i Comy. Najlepiej wcześniej się z menago umówić na przekazanie zdjęć na stronę zespołu i jest cud, malina w dostępie do muzyków nawet na bekstejdżu.

blues
30-06-2007, 17:09
@ Filip Pokłosiewicz


...a jak możesz to znajdz jakieś foty które według ciebie są dobre. oczywiście koncertowe....

To nie tak-pamiętaj że są prawa autorskie;zajrzyj na PW.

sawi
30-06-2007, 17:25
Bo widzicie...ostatnio pojechałem na koncert Beiruta do Poznania (wspaniałe miasto). zabrałem d70s i oto co mi powychodziło...ciekaw jestem waszych opinii: http://www.flickr.com/photos/trup/sets/72157600554739822/

Co do Twoich zdjec to przede wszystkim za duzo tego ...
Wyglada jakbys polozyl tam caly zrzut z karty - a tak sie nie robi, nie pokazuje sie tego co ewidentnie nie wyszlo,
bo psuje odbior pozostalych. Z tych wszystkich zdjec wybralbym max. 20-30 i im poswiecil nieco czasu przy
obrobce - od razu bylby inny odbior calej serii. A wydaje mi sie, ze znalazloby sie tam nieco fajnych.
Kazdy skrytykowal te, ktore ewidentnie leza -a te lepsze uciekly uwadze :)

jacek.gold
01-07-2007, 01:16
jedna rzecz która mi się nasuwa. po czym poznać że to sceniczny koncert? wszystkie kadry są tak ciasne że równie dobrze może to być próba w garażu. gdzie jest w zasadzie scena?

Filip Pokłosiewicz
01-07-2007, 13:26
Co do Twoich zdjec to przede wszystkim za duzo tego ...
Wyglada jakbys polozyl tam caly zrzut z karty - a tak sie nie robi, nie pokazuje sie tego co ewidentnie nie wyszlo,
bo psuje odbior pozostalych. Z tych wszystkich zdjec wybralbym max. 20-30 i im poswiecil nieco czasu przy
obrobce - od razu bylby inny odbior calej serii. A wydaje mi sie, ze znalazloby sie tam nieco fajnych.
Kazdy skrytykowal te, ktore ewidentnie leza -a te lepsze uciekly uwadze :)

tez myślalem aby wybrać ze 20-30 ale w miare przeglądania szkoda mi było reszty nie zamieszczać.pewnie to dlatego ze to pierwsze takie moje zdjęcia. a co do obrabiania to nic nie robiłem oprocz kadrów.

Kyo
01-07-2007, 14:36
a moje,jak ocenicie? Przewaznie wszsytko na iso 1600 sigmą Apo 70-300

przykład:

https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/07/DSC_7343-2.jpg
źródło (http://i52.photobucket.com/albums/g28/lyckopiotr/DSC_7343.jpg)

http://lyckopiotr.cba.pl/kult/index.htm - tu akurt kult.

www.lyckopiotr.cba.pl - w linkach sa jezscze inne. ogolnie robie koncerty ktore sa u mnei w miescie ale strasznie brakuje mi jasnego tele. no i napewno doświadczenia.

fotozbig
02-07-2007, 21:23
w czasie koncertów "polowych" ustawiam się w 2-3 rzędzie coby nie mieć problemów z ochroną. Stojąc w 1 musiałem się już kiedyś z nimi szarpać. Staram się jak najwięcej sfocić na początku koncertu. Póżniej jak publika zacznie szaleć staje się to wręcz niemożliwe. Trzeba wtedy schować sprzęt i ratować ucieczką. Staram się ustawiać na duży otwór , min. możliwy czas i sabinka. Nie oświetla ona na tyle mocno aby "zagłószyć" jupitery ale jest na tyle silna aby uzyskać właściwy balans bieli. Bez niej apatat mi wariował.
pozdr.

Filip Pokłosiewicz
03-07-2007, 01:19
w czasie koncertów "polowych" ustawiam się w 2-3 rzędzie coby nie mieć problemów z ochroną. Stojąc w 1 musiałem się już kiedyś z nimi szarpać. Staram się jak najwięcej sfocić na początku koncertu. Póżniej jak publika zacznie szaleć staje się to wręcz niemożliwe. Trzeba wtedy schować sprzęt i ratować ucieczką. Staram się ustawiać na duży otwór , min. możliwy czas i sabinka. Nie oświetla ona na tyle mocno aby "zagłószyć" jupitery ale jest na tyle silna aby uzyskać właściwy balans bieli. Bez niej apatat mi wariował.
pozdr.

ale cóż to jest sabinka????

oggy
03-07-2007, 02:06
ale cóż to jest sabinka????

Lampa błyskowa SB-X00 ;)

X = 4/6/8

downandout
03-07-2007, 13:03
lampa na koncertach to zło tak btw.
błyskanie na koncertach jest jednym z głównych powodów ograniczania czasu na focenie.

szoton
07-07-2007, 19:56
lampa na koncertach to zło tak btw.
błyskanie na koncertach jest jednym z głównych powodów ograniczania czasu na focenie.

Nie całkiem zło ;]. Dyfuzor i można leciutko dopalać...i też nie koniecznie na wprost. Czasy nie za krótkie żeby złapać dużo zastanego. Błysk na drugą kurtynę też daje czasem fajny efekt. Nie zawsze lampa zabija. Co do czasu na focenie to nie wydaje mi się że ma na niego wpływ błyskanie...ale mogę się mylić.

Btw. pozdrawiam kolegę z Opola...i gratuluje fotek - się widziało, się podobały :)

milo_ja
07-07-2007, 20:28
Jak się tak wszyscy chwalą, to i może ja się pochwalę?

http://forum.nikon.org.pl/showthread.php?t=30712

Wbrew tutyłowi to jest koncert ... z elementami performance. :)

downandout
07-07-2007, 22:36
Co do czasu na focenie to nie wydaje mi się że ma na niego wpływ błyskanie...ale mogę się mylić.

Btw. pozdrawiam kolegę z Opola...i gratuluje fotek - się widziało, się podobały :)

Wokaliście światło wali zza pleców, z przodu ma słabą kontrę, która czasem błyśnie mocniej, jednak przeważnie wokalista widzi czarną ścianę. Takie błyski z lampy mogą wpłynąć na zaburzenia błędnika i takie tam podobne konsekwencje. Pan Grabowski z PP tak tłumaczył koledze memu, także focącemu koncerty, czemuż to nie lubi jak mu się wali lampą po oczach, a i Pan Grabowski potrafi zwrócić uwagę takiemu delikwentowi co to mu błyska.


Również witam łopolanina ;-)
się dziękuje
.

szoton
07-07-2007, 23:15
Jasne że to nie należy do przyjemności, ale czasem dysponując powiedzmy szkłem które zaczyna się od 3,5, puszką D70 która niestety troszkę jednak tego szumu więcej generuje, nie najlepszym oświetleniem sceny (nie wiem czy fociłeś piastonalia na UO w dzień kiedy był akurat ale jeśli tak to wiesz co mam na myśli) i chęcią przyniesienia jednak jakiś zdjęć z koncertów to lapma jest tym mniejszym złem wg. mnie. Na szczęście jestem świeżym posiadaczem światła 1.8 i jak na razie nie chce słyszeć o lampie, która mam nadzieję będzie się kurzyć :]

Co do artystów to patrze z przymrużeniem oka trochę. Oczywiście to oni rządzą podczas koncertu i nie należy na siłę nic robić ale to zwykle bardziej gwiazdorstwo niż realne przeszkadzanie. Za robotę by się wzięli a nie pioseneczki śpiewają ;]

downandout
07-07-2007, 23:59
ano fociłem na piastonaliach, tak na PO jak i UO. Światło fatalne i tu, i tu ;-)
byłeś pod sceną?

gwiazdorstwo to się zaczyna gdy zakaz jest 'bo tak', jak to jest w przypadku myslovitz ;-)

jak już ta lampa będzie ci się kurzyć, to może bym ją kupił coby się nie marnowała :-D

szoton
08-07-2007, 21:44
Byłem pod sceną.

Co do myslovitz to w prawdzie tam nie fociłem no ale słyszałem że lipa straszna z tym Rojkiem.

Lampki nie mam w planach sprzedać bo robi się rożnego rodzaju zdjęcia i czasami potrzebna :) Co najwyżej mogę pożyczyć w ramach wspierania opolskich fotografów ;]

szoton
14-07-2007, 16:36
Właśnie wróciłem z Węgorzewa z 'union of rock' gdzie przy okazji byłem na jednym koncercie (happysad - kobiety to mają zachcianki żeby jechać na jeden koncert przez całą Polskę ;) i tam było światełko po prostu cudne. Pewnie dlatego że tvp nagrywała...oby takie było wszędzie ;)...Szkoda tylko że nikon został w Opolu ;)

downandout
14-07-2007, 17:02
dla samego happysad też bym pojechał. Bardzo ciekawi z nich ludzie tak prywatnie. A i wszystkim mogę polecić ich koncerty do nauki koncertówek. Wielkiego ruchu na scenie nie ma (bo i wokalista zajęty gitarą), czasem trafi się ciekawszy moment, tudzież mina. Jest czas na zabawę światłem.

OFF Opole 2007 też robiła TVP (Kultura), jednak światła nie były rewelacyjne ;-)

Cichy
16-07-2007, 23:32
Faktycznie, ostatnio jakoś słabo z tym foceniem spod sceny, 5 minut i wynocha. Staram się wiec focić teraz "z tłumu" bo z reguły na początku koncertu nie ma fajnego światełka (na Myslovitzu np było czerwono przez pierwsze 2 piosenki).

Oto parę moich wypocin:


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/07/725043-1.jpg
źródło (http://plfoto.com/zdjecia/725043.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/07/911510-1.jpg
źródło (http://plfoto.com/zdjecia/911510.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/07/1273931-1.jpg
źródło (http://plfoto.com/zdjecia_new/1273931.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/07/912206-1.jpg
źródło (http://plfoto.com/zdjecia/912206.jpg)


https://forum.nikoniarze.pl/imgimported/2007/07/991135-1.jpg
źródło (http://plfoto.com/zdjecia_new/991135.jpg)

szoton
17-07-2007, 08:49
2 i 3 sympatyczne, choć Muniek mógłby być lepiej doświetlony.

Ja już się nie mogę doczekać jakiś fajnych koncertów....a tu sezon ku**a ogórkowy :/

NikoD50em
18-07-2007, 01:29
Ja tylko raz mialem przyjemnosc robienia zdjec na koncercie. Kolega z ochrony zalatwil mi "przepustke", bylem pod sama scena, jednak byl to koncert Dody i ona byla glownym obiektem porzadania :) Nie interesowaly mnie kadry typowo koncertowe, wiec uzywalem caly koncert Nikkora 70-300 G. Dziura jak najwieksza oczywiscie, iso maksymalne, migawka - nie pamietam. Sam ustawialem migawke, bo za Doda byly lampy i co chwile sie zmienialy - przepalalo zdjecia. Wolalem juz ewentualnie miec niedoswietlone, ale nieporuszone.

Tez byly problemy, bo menedzerowi Dody przeszkadzaly zdjecia robione z pod sceny... ;) Dodzie to sie podobalo, na kilku zdjec patrzy sie centralnie w obiektyw (bardzo mile uczucie nota bene). W pewnym momencie nawet Dorota pokazala srodkowy palec swojemu menedzerowi, bo zabronil jej podchodzic na kraniec sceny :)

16 zdjec udalo mi sie sprzedac, za 300 zl :) Na serwis internetowy - to pierwszy moj zarobek na zdjeciach, wiec musiaelm sie pochwalic :)

Przy okazji mam pytanie: jak zalatwiacie sobie przepustki pod scene? Probowaliscie kiedys podejsc do ochroniarza z niebieskim identyfikatorem, na ktorym jest zdjecie jakiegos krola i napis 50? :) Bede musial kiedys tego sprobowac... :)

szoton
18-07-2007, 14:19
U ochroniarza to możesz najwyżej załatwić sobie wizytę na urazówce. To ostatnia osoba z którą należy rozmawiać o wpuszczeniu pod scenę. No chyba że już nie ma innej opcji. Ale oni zwykle tam o niczym nie decydują.

Akredytacje załatwiasz sobie u orgazmatora imprezy lub z samym zespołem jak orgazmator jest debilem (czyt. mok w opolu)

papkorn
18-07-2007, 14:39
NikoD50em gdzie sprzedałeś swoje fotki, też miałem kiedyś przyjeność robić zdjęcia Dody na dniach mojego miasta, ale zdjecia robiłem wyłącznie dla własnej praktyki, bo bylo ty kilka dni po kupnie aparatu. Tu można luknąć na galerie z tego koncertu http://picasaweb.google.com/patryk18sow/KoncertVirgin

NikoD50em
18-07-2007, 19:49
U ochroniarza to możesz najwyżej załatwić sobie wizytę na urazówce. To ostatnia osoba z którą należy rozmawiać o wpuszczeniu pod scenę. No chyba że już nie ma innej opcji. Ale oni zwykle tam o niczym nie decydują.

Akredytacje załatwiasz sobie u orgazmatora imprezy lub z samym zespołem jak orgazmator jest debilem (czyt. mok w opolu)

Z takim nastawieniem widzac kogos kto ma napis ochrona przechodzilbym na druga strone ulicy, na takich imprezach nie pilnuja ludzie wzieci prosto po cyklu z silowni, tylko pracownicy firm ochroniarskich - bez doswiadczenia w walkach w klatce :) Przynajmniej u mnie do ochrony biora zwyklych 20 latkow, ktorym stawka 4-5 zl/godzina odpowiada. Juz raz probowalem sciemnic jednemu, ze jestem z Glosu Szczecinskiego i jedyne co powiedzial to "nie ma mowy, ja nic nie wiem". Troche wiary w narod... ;)

Zeby dostac akredytacje to trzeba miec chyba nazwisko, albo umowe o prace, ale jak sie myle to cieszylbym sie jakbys mnie wyprowadzic z bledu...

szoton
18-07-2007, 20:31
Z takim nastawieniem widzac kogos kto ma napis ochrona przechodzilbym na druga strone ulicy, na takich imprezach nie pilnuja ludzie wzieci prosto po cyklu z silowni, tylko pracownicy firm ochroniarskich - bez doswiadczenia w walkach w klatce :) Przynajmniej u mnie do ochrony biora zwyklych 20 latkow, ktorym stawka 4-5 zl/godzina odpowiada. Juz raz probowalem sciemnic jednemu, ze jestem z Glosu Szczecinskiego i jedyne co powiedzial to "nie ma mowy, ja nic nie wiem". Troche wiary w narod... ;)

Zeby dostac akredytacje to trzeba miec chyba nazwisko, albo umowe o prace, ale jak sie myle to cieszylbym sie jakbys mnie wyprowadzic z bledu...


Po pierwsze mylisz się, często na koncertach pracują zwykłe ochroniarskie zlewy i to często na dużych koncertach. Owszem zdarzają się profesjonaliści ale zwykle to zwykłe koksy.

Po drugie mylisz się, ponieważ od ochroniarza nie zależy kto jest wpuszczany a kto nie. To jest funkcja orgazmatora lub zespołu, koniec kropka. Ochrona jest od pilnowania porządku a nie od decydowania kto robi zdjęcia.

Po trzecie mylisz się, że ściamnianie ochroniarza coś da...możesz sobie co najwyżej zepsuć opinie na przyszłość. Powiedził ci "nie ma mowy, ja nic nie wiem' co jest dowodem na to co napisałem powyżej - oni nie decydują o tym kto wchodzi.

Po czwarte mylisz się co do nazwiska. Nazwisko ma każdy człowiek a nie każdy chce robić zdjęcia na koncercie ;). Umowy o prace nie trzeba mieć ;). Czasami wystarczy pogadać z organizatorem. Zawód fotoreportera to teraz dosyć płynna sprawa, zarówno jeśli chodzi o uprawnienia jak i o umiejętnośći - spytaj kolegi downandout o 'zaffodoffcow' to ci powie całą prawdę jak to na przykład wygląda w opolu :P Ja się w każdym razie z nim zgadzam ale nie jestem obiektywny więc się nie wypowiem ;)

NikoD50em
18-07-2007, 21:36
Po pierwsze mylisz się, często na koncertach pracują zwykłe ochroniarskie zlewy i to często na dużych koncertach. Owszem zdarzają się profesjonaliści ale zwykle to zwykłe koksy.
U mnie akurat sa to lokalne firmy ochroniarskie i nikt poza mlodzierza, zwolnionymi policjatami tam nie chce pracowac... :)


Po drugie mylisz się, ponieważ od ochroniarza nie zależy kto jest wpuszczany a kto nie. To jest funkcja orgazmatora lub zespołu, koniec kropka. Ochrona jest od pilnowania porządku a nie od decydowania kto robi zdjęcia.
Nie napisalem, ze tak jest, tylko, ze chcialem sprobowac zrobic cos, zeby ochroniarz sie na chwile obrocil w strone przeciwna do barierki :)


Po trzecie mylisz się, że ściamnianie ochroniarza coś da...możesz sobie co najwyżej zepsuć opinie na przyszłość. Powiedził ci "nie ma mowy, ja nic nie wiem' co jest dowodem na to co napisałem powyżej - oni nie decydują o tym kto wchodzi.
W przypadku koncertu, ktorego wczesniej opisalem dalo... Wygladalo to tak, ze Doda weszla tylnim wejsciem przed swoim koncertem, ludzie czekajacy na autografy sie prawie calkowicie rozeszli, a moj kolega, ktory pilnowal wejscia udawal ze mnei nei zauwazyl...


Po czwarte mylisz się co do nazwiska. Nazwisko ma każdy człowiek a nie każdy chce robić zdjęcia na koncercie . Umowy o prace nie trzeba mieć . Czasami wystarczy pogadać z organizatorem. Zawód fotoreportera to teraz dosyć płynna sprawa, zarówno jeśli chodzi o uprawnienia jak i o umiejętnośći - spytaj kolegi downandout o 'zaffodoffcow' to ci powie całą prawdę jak to na przykład wygląda w opolu :P Ja się w każdym razie z nim zgadzam ale nie jestem obiektywny więc się nie wypowiem
Powiedzmy, ze uda mi sie umowic z organizatorem na rozmowe i co mam mu powiedziec? :) Na codzien pracuje w punkcie ksero, moje hobby to fotografowanie makow w polu, ale chcialem poszerzyc dzialalnosc? :) Co ma zrobic ktos kto chcialby sie tym zajac, a jeszcze nigdy nie mial mozliwosci, zeby zrobic dobre zdjecia (czyt. z pod sceny)? Nie mow, ze az takie debile sa wsrod organizatorow, ze wpuszczaja czlowieka, ktorego widza pierwszy raz na oczy. Rownie dobrze taki fotograf moze byc fanem i wskoczyc nagi na scene.
Chetnie sie dowiem jak zaczynali ludzie, ktorzy zyja z fotografowania takich imprez. Mi jedyne co przychodzi do glowy to znajomosci lub jakis sposob, ktory moze zepsuc opinie.

szoton
18-07-2007, 21:46
No daj spokój. Idziesz, mówisz o co chodzi, prosisz o identyfikator i tyle. Nie zdarzyło mi się żeby się nie udało wejść.

NikoD50em
18-07-2007, 23:30
Zadnego pytania o to dla kogo robisz, gdzie publikowano Twoje zdjecia, nie chca zadnego portfolio?
I rozumiem, ze nie jestes siostrzencem organizatora ani nic takiego...

downandout
19-07-2007, 00:25
Zadnego pytania o to dla kogo robisz, gdzie publikowano Twoje zdjecia, nie chca zadnego portfolio?
I rozumiem, ze nie jestes siostrzencem organizatora ani nic takiego...

nie trzeba sie umawiac na widzenie z organizatorem. dzwonisz tudziez piszesz maila, mowisz(piszesz) kim jestes (plusem moze byc fakt studiowania na lokalnej uczelni), co chcesz focic, po co i dla kogo (jak dla siebie, to tez mowisz), mozesz powiedziec jaki masz sprzet ladnie ubarwiajac np. profesjonalna lustrzanka cyfrowa Nikon D80 ;-), jak masz doświadczenie załączasz kilka zdjęć lub adres swojej strony, czy też galerii które opublikowały ci jakieś gazety, portale, inne strony. w razie sprzeciwów proponujesz przekazanie zdjęć w celach umieszczenia na stronie www organizatora, albo wykupienie akredytacji w cenie biletu.
po paru razach juz cie znaja i opowiesci nie sa potrzebne, a tylko wspominasz o wspolpracy z przeszlosci.

chyba juz cos podobnego pisalem tutaj ;-)

nazwiska miec nie trzeba, etatu w gazecie tez nie. wystarczy miec checi i aparat.
bywa i tak, ze nie potrzeba zamieszczac opowiesci jw., a tylko zasygnalizowanie swoich checi. w taki sposob dostalem akredytacje na focenie meczow Odry Opole, choc nigdy sportu nie focilem. Ba! nie mam nawet jeszcze odpowiedniego szkla ;-)

Szoton - widze, ze z wladzami MOKu rowniez miales przygody ;-) dlatego jak sa koncerty w nim to przez zespoly i wylacznie. Moglbys zarzucic jakims linkiem do swoich zdjec, pare osob z nikonem na koncertach widywalem wiec moze cie skojarze.

szoton
19-07-2007, 00:56
Podesłałem linka na PW...mniej osób zobaczy, będzie mniejszy wstyd :D

NikoD50em
19-07-2007, 01:49
Dzieki wielkie, poprobuje - pierwszy mail juz poszedl na Rodowiczke i Boney M :)
Pozdro

szoton
19-07-2007, 13:11
Ja to lubię robić foto tylko na koncertach które czuję. Reggae, punk, rock....no i ukochany blues ;]. Robiłem foty na koncercie Kayah i ani nie wyszły super a sama kayah okazała się [-moderacja-] ;].

30-05-2010, 09:33
Wczoraj miałem bardzo dziwną sytuacje. Dni Dzierżoniowa, zero jakiejkolwiek wzmianki o zakazie focenia. Impreza płatna 5zł na głowę (z czego 1zł dla powodzian). Zarówno na plakatach jak i biletach nie było nic wspomniane o zakazie fotografowana. Przed koncertem również nikt nie wyszedł i o tym nie powiedział.
Zatem mam pytanie! Czy służba ochrony a była to dość duża i prężna grupa dobrze zorganizowana, może na prośbę menadżera zespołu zabraniać fotografowania?

szczenq
14-08-2010, 12:57
Ja powiem tak. Koncerty fotografuję już od około trzech lat. Mam na koncie i koncerty kameralne, w małych, zadymionych pubach, koncerty w dzień, w nocy, z dobrym oświetleniem, z tragicznym, w deszczu, w ostrym słońcu... Można powiedzieć, że większość możliwych warunków już przerobiłem.

Nie jestem Nikoniarzem, chociaż kiedyś byłem.
Obecnie używam dwóch, dość ciemnych szkiełek, chociaż jedno z nich to dla mnie perełka. 18-70 i 70-300. Dzięki 18-70 i początkowemu światłu 3.5 zrobiłem większość zadawalających mnie zdjęć.

moja galeria: www.mmascianica.wordpress.com oraz www.szczen.deviantart.com


Jaki jest mój przepis na dobre zdjęcia? Być na jak największej ilości koncertów. Obserwować zachowanie artystów, zachowanie świateł (teraz najczęściej są to reflektory ruchome, których światło może nam "uciekać"). Wyczekiwać momentów, których jesteśmy pewni, a nie sterczeć z aparatem przy oku - przez to ucieknie nam połowa dobrych ujęć.
Obserwacja! To jest klucz do sukcesu.

Jak dostać się za tak zwane "barierki" ? Trzeba mieć znajomości. Prościej jest w małych miejscowościach, niż w dużych metropoliach. Jeżeli organizatorem jest Dom Kultury czy podobna organizacja, co za problem przynieść raz czy dwa razy swoje zdjęcia z ich imprez, zupełnie za darmo ? Spodobacie się, o następne już sami poproszą.

Co do wcześniej opisywanego focenia tylko przez dwie pierwsze piosenki. Rocznie robię około 10 - 15 koncertów, i tylko raz to mi się zdarzyło, na koncercie Boney M. Ale to kulturalnie, pani menedżer podeszła, wytłumaczyła że gwiazda sobie nie życzy, i problem z głowy. Fotografów było kilku, ale żaden nie miał żadnych spięć z ochroną.

Podobnie koncert zespołu Coma. Fotografów było mnóstwo, a jakoś focili przez cały koncert. Ja, mimo że zza barierek (za późno się dowiedziałem o koncercie) też kilka dobrych strzałów mam. Wystarczy krzyknąć do wokalisty po imieniu, a już macie kilka sekund na zrobienie klimatycznego zdjęcia - w moim przypadku P. Rogócki patrzył się mi prosto w obiektyw, robiąc całkiem ciekawe miny.

Jedna rada, która u mnie sprawdziła się: jeżeli focicie pod sceną lub na niej - nie tachajcie ze sobą całej torby ze sprzętem - skoro jesteście za barierkami, spokojnie możecie zostawić sprzęt np. u akustyków lub w namiotach organizatorów, jeśli są to koncerty plenerowe. Torba/plecak znacznie ogranicza ruchy i powoduje, że jesteście bardziej widoczni.


Owszem - fotografia koncertowa to nie jest coś prostego i przyjemnego. Trzeba wziąć pod uwagę wszystko, co tylko możliwe. I uważać pod nogi - wsporniki scen mogą być zabójcze : )

Pozdrawiam, i uciekam focić kolejny koncert - dziś O.S.T.R na Czw Rap Night 3!