PDA

Zobacz pełną wersję : AF-s 18-200 VR - brak regulacji autofocusa



szalonyfacet
20-07-2020, 12:03
Hej,

pierwszy moj post wiec sie przywitam i przejde do rzeczy. Mam Nikona d5300 z obiektywem AF-S 18-200 VR wersja ta pierwsza. Robie fokti jedynie na wyjazdach czy jakis imprezach rodzinych i kilka miesiecy temu zaczal szwankowac autofocus, nie krecil wogole dopiero jak odpialem obiektyw i wpialem to zaczal dzialac. blokowal tez lampe, czyli jak wlaczylem trybz lampa to lampa nie wyskakiwala i nie dzialal autofocus, po odpieciu obiektyu lampa wyskakiwala i autofocus wracal. tak dzilao sie raz na 40-50 zdjec. ale 2 tygodnie temu go odpalilem i przestal dzialac autofocus w wiekszosci trybow, poza trybem z jednym punktem autofocus na srodku. oddalem do serwisu i koszt wyceny to 400 zł . a powod usterki: "Znacznie zanieczyszczony tor optyczny.Uszkodzony fleks stabilizacji blokuje AF." Rozumiem ze wiekszosciowy koszt to czyszczenia obiektywu bo fleks w tej wersji to kolo 50 zl tak?

Pozdrawiam

TOP67
20-07-2020, 12:34
Fleks jest tani, ale jego wymiana wymaga rozebrania obiektywu, więc należy doliczyć jeszcze usługę. To ok 200 zł
Zanieczyszczony tor optyczny. Jeśli chodzi o bardzo brudne soczewki, to mogą one powodować problemy z AF, który nie będzie trafiał. Ale będzie jeździł. Na pewno nie ma to wpływu na działanie lampy itp (za to zerwany flex tak).

szalonyfacet
20-07-2020, 12:49
Fleks jest tani, ale jego wymiana wymaga rozebrania obiektywu, więc należy doliczyć jeszcze usługę. To ok 200 zł
Zanieczyszczony tor optyczny. Jeśli chodzi o bardzo brudne soczewki, to mogą one powodować problemy z AF, który nie będzie trafiał. Ale będzie jeździł. Na pewno nie ma to wpływu na działanie lampy itp (za to zerwany flex tak).

Czyli dwa pytania mi sie nasuwaja: czy diagnoza jest ok? i czy wycena tez jest ok, czy szukac taniej w okolicy?

TOP67
20-07-2020, 13:48
Bez obejrzenia obiektywu trudno wyrokować. Na pewno odklejenie się flexu powoduje w pierwszej kolejności blokadę AF (działa tylko w niewielkim zakresie). A po dłuższym użytkowaniu taśma się zrywa i powoduje różne dziwne zakłócenia. U mnie wymiana kosztuje 200 zł.