PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon Z a Pro Capture - pytanie



MarekD
16-07-2020, 12:31
Witam,

nie mogę doszukać się informacji, czy Z-tki mają funkcję zbliżoną do Olympusowego ProCapture. Czyli seria zdjęć po wciśnięciu spustu do połowy zapisywana w pętli - po "strzale" można wybrać najbardziej trafiony kadr. Nie pracowałem nigdy z Olympusem, ale z relacji użytkowników wiem, że jest to świetne rozwiązanie przy bardzo dynamicznych akcjach (ptaki, sport itp.). Teraz właściwe pytanie: czy taka funkcja jest w Z? Jeśli nie - czy wprowadzenie takiej funkcji to kwestia oprogramowania, a więc woli Nikona, czy niekoniecznie? Rozważam bardzo poważnie zakup bezlustra i ta funkcjonalność jest jedną z bardzo ważnych jakie biorę pod uwagę. Ktoś coś może wie? Podejrzewa? Jakieś przecieki?

Pozdrawiam!

fader_audio
18-07-2020, 10:00
Witam
Chyba nie ma takiej opcji w setkach, programowo do się to zrobić to zależy od producenta. Pamiętam że kuzyn miał taką funkcję w kompakcie Sony, robił 20 zdjęć i wybierał najostrzejsze. Jak prawidłowo dobierzesz czas to w bezlustrze będzie ostro na 99%. Ostatnio robiłem wesele znajomym z6 i na ok 1400 zdjęć 2 nietrafione, z kolei w tych samych warunkach z d7100 zrobione 220 zdjęć nietrafionych jakieś 20

Jacek_Z
19-07-2020, 15:17
Nikon 1 miał coś w tym stylu.
Ja w sumie nie widzę musu w posiadani tej funkcji. Jak aparat ma sporo fps, duży bufor i ma sie dużą kartę to ma się robotę w domu. I to chyba lepsza opcja. Spokojnie na 24 calowym ekranie lepiej ocenie niż ekspresowo na LCD czy w wizjerze.

myrele
19-07-2020, 16:09
Ale ta funkcja nie wybiera najostrzejszego zdjęcia tylko zapisuje zdjęcia już przed naciśnięciem spustu migawki i chwilę po. Jak robi się zdjęcie np. Strzały przebijającej balon z wodą to masz pewność że ten moment złapiesz na zdjęciu

Jacek_Z
19-07-2020, 17:04
Tak jak w Nikon 1.
Tylko co za problem zacząć robić serie przed przekłóciem balonu?
Tu się liczą fps a nie funkcja.

Bawiłem się w splashfoto. Ciężko się wstrzelić robiąc jedną klatkę, wiem. Fajnie jest mieć 20 fps.

myrele
19-07-2020, 17:41
No fakt przy balonie problemu nie ma, ale jak chcialem zlapac moment wylotu pocisku z dziala i nie wiesz czy to dzialo wystrzeli teraz czy moze za 3 minuty to juz ta funkcja by sie przydala.
Tak samo jak zlapac moment wylotu ptaszka z dziupli, i pewnie jeszcze z milion innych sytuacji by znalazl.

MarekD
26-07-2020, 16:02
myrele dobrze to określił. Dla mnie funkcja byłaby bardzo przydatna. Mam D500, seria jest szybka, na XQD można praktycznie strzelić 200 fotek ciągiem - co z tego, jak w najlepszym razie, później trzeba z tych 200 wybierać, a przy nieprzewidywalnych sytuacjach (ptak z dziupli itp.) i tak można zgubić właściwy moment. Gdyby Z6 miał ten bajerek - już byłby mój. Mam nadzieję, że Nikon wprowadzi podobne rozwiązanie. Zwłaszcza, że jak się domyślam, seria w tym przypadku jest szybsza. Przypomina to pewnie bardziej rejestrację zapisu video w pętli, z której można później wybrać poszczególne klatki. Mała rzecz, a jaka przydatna...