PDA

Zobacz pełną wersję : [ Fujifilm ] X-t20 system czyszczenia matrycy, czy to jakaś ściema?



kajfux
14-07-2020, 23:26
Posiadam dwie sztuki x-t20, z czego jedna uszkodzona bez szans na naprawę.
Od dziecka byłem ciekawski, interesowało mnie jak co działa, więc postanowiłem zrobić sekcję zwłok uszkodzonego x-t20.
Wszystkich którzy panicznie boją się czyszczenia matrycy, informuje że bez rozkręcenia aparatu, nie ma możliwości fizycznie w jakikolwiek sposób dotknąć matrycy. To co możemy fizycznie dotknąć i czyścić, to elektroniczna migawka, czyli zwykłe szkło, zwykły wyświetlacz.
Migawka ta jest przykręcona do modułu matrycy, a pomiędzy jest uszczelka, więc do matrycy żaden syf nie ma możliwości się dostać.
Moduł matrycy razem z migawką przykręcony jest na sztywno do obudowy, nie ma żadnych elementów ruchomych, nie ma mowy o jakimkolwiek drganiach.
Więc czy może mi ktoś wyjaśnić jak niby ma działać to czyszczenie matrycy, skoro ona jest szczelnie zamknięta za elektroniczną migawką, tam żaden syf się nie dostanie?
A migawkę można śmiało lecz oczywiście ostrożnie czyścić, bo to zwykłe szkło.

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

Teu
14-07-2020, 23:40
Bez obrazy, ale...
Wow.
Tutaj jest tyle błędów, że nawet nie wiem od czego zacząć. [emoji6]

Wysłane z mojego kalkulatora Casio.

kajfux
14-07-2020, 23:46
Najlepiej od początku.
Bez obrazy, ale...
Wow.
Tutaj jest tyle błędów, że nawet nie wiem od czego zacząć. [emoji6]

Wysłane z mojego kalkulatora Casio.

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

Teu
14-07-2020, 23:55
"Czyszczenie matrycy" to skrót myślowi - każdemu chodzi o szybę przed matrycą.
Migawka elektroniczna, to nie fizyczny obiekt, więc nic nie może być za, przed czy obok niej. Jest natomiast migawka mechaniczna, na skład której wchodzą między innymi lamelki.
Na pewno nie ma tam żadnego wyświetlacza.
Generalnie zobacz poniższy film:
https://www.youtube.com/watch?v=pTX6JL1EqBc
Nic się nie rusza, a kropla eksplodowała. Magia? Raczej, nie - to system mikro-drgań, strząsających bród ze szkła ochronnego umiejscowionego przed matrycą.

kajfux
15-07-2020, 00:30
"Czyszczenie matrycy" to skrót myślowi - każdemu chodzi o szybę przed matrycą.
Migawka elektroniczna, to nie fizyczny obiekt, więc nic nie może być za, przed czy obok niej. Jest natomiast migawka mechaniczna, na skład której wchodzą między innymi lamelki.
Na pewno nie ma tam żadnego wyświetlacza.
Generalnie zobacz poniższy film:
https://www.youtube.com/watch?v=pTX6JL1EqBc
Nic się nie rusza, a kropla eksplodowała. Magia? Raczej, nie - to system mikro-drgań, strząsających bród ze szkła ochronnego umiejscowionego przed matrycą.Ok, więc czym jest ten szklany element dokręcany przed matrycą, i zasilany dwoma kabelkami.
Bo według mnie to taki wyświetlacz jak w okularach migawkowych do tv 3d, które naprzemiennie zasłaniają oczy.
W tym przypadku dwie szybki pomiędzy którymi znajdują się kryształy, które po podaniu napięcia, stąd dwa przewody, zmieniają polaryzację czyniąc ów element nieprzezroczystym, a co za tym idzie, zasłaniającym matrycę.
Chyba że się mylę, a te dwa przewody powodują drganie tego elementu.
Muszę to sprawdzić, i się okaże czy mam rację, czy się mylę.

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

kajfux
15-07-2020, 00:37
Więc faktycznie się myliłem, ten element to filtr IR, a kabelki które do niego idą zasilają mechanizm czyszczenia tego filtra. Dziękuję za wyprowadzenie z błędu, i przepraszam że innych chciałem pochopnie w błąd wprowadzić.

Cóż, człowiek się uczy całe życie.

Skibek
15-07-2020, 02:16
ten element to filtr IR

A nie filtr AA (dolnoprzepustowy), który jest odwrotnością filtra IR?

kajfux
15-07-2020, 05:53
A nie filtr AA (dolnoprzepustowy), który jest odwrotnością filtra IR?Nie wiem jak X-T4, ale według Optycznych.pl, wszystkie niższe modele z serii X-T, filtrów AA nie posiadają.

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

kajfux
15-07-2020, 08:41
Dokładnie wygląda to tak jak na zdjęciu poniżej.41390

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

dranio
15-07-2020, 09:35
A nie ma tam elementów piezoelektrycznych, które po doprowadzeniu napięcia zaczynają drgać i w ten sposób są strzepywane pyłki znajdujące się na szkle przed matrycą?

kajfux
15-07-2020, 09:50
A nie ma tam elementów piezoelektrycznych, które po doprowadzeniu napięcia zaczynają drgać i w ten sposób są strzepywane pyłki znajdujące się na szkle przed matrycą?Raczej są, po to właśnie te dwa kabelki.
Szkoda że nie rozebrałem tego bardziej i nie zrobiłem zdjęć.

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

czomolungma
15-07-2020, 14:03
"Czyszczenie matrycy" to skrót myślowi - każdemu chodzi o szybę przed matrycą.
Migawka elektroniczna, to nie fizyczny obiekt, więc nic nie może być za, przed czy obok niej. Jest natomiast migawka mechaniczna, na skład której wchodzą między innymi lamelki.
Na pewno nie ma tam żadnego wyświetlacza.
Generalnie zobacz poniższy film:
https://www.youtube.com/watch?v=pTX6JL1EqBc
Nic się nie rusza, a kropla eksplodowała. Magia? Raczej, nie - to system mikro-drgań, strząsających bród ze szkła ochronnego umiejscowionego przed matrycą.

Czy dobrze Teu zrozumiałem, że jak odkręce w xt10 obiektyw i widze prostokątną "matrycę" to nie jest bezpośrednio matryca tylko szybka nałożona na matrycę ? Moge po tym bez strachu maziac szpatułką w celu umycia tej szybki gdyby coś się tam przykleilo ?

Teu
15-07-2020, 14:33
Dokładnie tak.
Zawsze sam czyszczę matryce (szkiełko przed nią) w swoich aparatach: szpatułka + płyn Rotin.

Wysłane z mojego kalkulatora Casio.

kajfux
15-07-2020, 21:09
Jeszcze ciekawostka dla tych co mają problemy, ja mam, ze słabo wyczuwalnym pół spustem, dla mnie to straszna tandeta, co widać na zdjęciach. Ciekawe ile wytrzymuje ta biała membranka.413954139641397

Wysłane z mojego Mi 9T Pro przy użyciu Tapatalka

Teu
15-07-2020, 21:10
Prędzej migawka umrze x3 niż ta membrana się rozleci. ;)