PDA

Zobacz pełną wersję : Jaka karta graficzna ??



QuadMan
29-06-2007, 12:09
Witam,

zdaje się, że dojrzałem do wymiany kompa. Powiedzmy, że w tej chwili mam jako taki pogląd, na to, z jakich komponentów chcę go złożyć. Mam jednak niejaki problem z kartą graficzną.
Zastosowanie: obróbka fotek i jakieś tam zastosowania biurowe, net. Nie gram i nie będę grał. Cenię sobie ciszę i tu jest właśnie problem. Musi to być karta z chłodzeniem pasywnym. Powiedzmy, że cena nie jest najistotniejsza ( komp ma być dość "wypasiony" ), ale bez przesady.
Doradźcie coś, proszę.

Pozdrawiam, QuadMan

MrQba
29-06-2007, 14:52
np to tanio i cicho
http://www.allegro.pl/item208607649_gigabyte_geforce_7300gt_256mb_zalman _killer_price.html

...a tak po za tym takich ofert jest duzo wiec poszukaj cos bez wiatraka. Ja mam ati 9550 pasywnie i wystarczy.

450yamaha
29-06-2007, 16:43
GeForce 7600GT

Jacklon
29-06-2007, 17:39
Nie wiem za bardzo czy moje typy Tobie podejdą (korzystam z PowerMac), ale ostatnio wymieniałem kartę graficzną i zastanawiałem się nad
- NVidia Quadro FX4500 (nie wiem ile kosztuje dla PC)
- ATI Radeon X1900
Okazało się, że do moich zastosowań ATI jest szybsza i tańsza. W ogóle nie zajmuję się 3D ani filmem, ale potrzebuję szybki rendering dla 2x 2560x1600. Mam jakby co jeszcze jedną kartę wsadzoną (GeForce 6600), która służy do obsługi dodatkowego monitora.
Wentylatory na karcie jak się rozbudzą to czuję, że PM się podniesie, ale jeszcze nigdy podczas pracy to nie wystąpiło. Innymi słowy - uważam, że produkt jest bardzo dobry.

subs
30-06-2007, 18:12
edit, przepraszam

pozdrowienia

Archangel
01-07-2007, 23:36
GF 8600GT! (nie 8500)
chyba ze wolisz drozsza 8600GTS ale nie wiem czy jest z pasywnym chlodzeniem

sam po wakacjach bede kupowal grafe i to chyba najlepszy wybor za nie wielkie pieniadze :)
zgodna z direct x 10 a wydajnoscia dorownuje 7900gs

nie kupuj zadnych przestarzalych rupieci, naprawde 8600 wydajnosci daje rade a i wszystkie najnowsze rzeczy obsluguje :)


edit:
teraz dopiero doczytalem ze nie grasz, nie bawisz sie w 3d to bierz cokolwiek nie zrobi ci roznicy miedzy FX 5200 a 7900 duzej
lepiej zainwestowac kase w procek i ram i ram i ram

nowart
02-07-2007, 00:03
Też nie gram więc coś Tobie doradzę - daj sobie spokój z sugestiami kart za 500-600zł. Kup coś na ATI (wg mnie lepsze kolory na Ati niż na NVidia) za 200 - 250zł i wystarczy z dużym zapasem. Resztę kasy zainwestuj w więcej ramu / lepszą płytę gł. / lepszy procesor / lepszy zasilacz (niepotrzebne skreślić)...

david555
02-07-2007, 00:49
Potwierdzam, ATI ma lepsze kolory od NVIDII, ale jak Ci specjalnie zależy na jakości, to kup Matrox-a.

Paweł M
02-07-2007, 23:53
jak chcesz dobrą, cichą z coolerem, to bierz Galaxy z Zalman-em ... nie będziesz miał problemów

nowart
03-07-2007, 09:32
...ale kolega nie chciał z coolerem :)
Poza tym jestem maniakiem ciszy i przekonałem się że KAŻDY wiatrak jest słyszalny. No, chyba, że 120mm i skręcony na 800obr/min. Reszta wyje, piszczy, terkocze, szumi itd itp ;).
Tylko pasywne chłodzenie lub duże , dobre stodwudziestki na minimalnych obrotach i w nocy kompa nie słychać.

QuadMan
03-07-2007, 11:36
Witam,

dziękuję wszystkim za pomoc i cenne rady. Z pewnością wybiorę którąś z kart z chłodzeniem pasywnym, bo jeśli chodzi o coolery, to całkowicie zgadzam się z kolegą nowart. Mam niedobre doświadczenia z małymi wiatrakami, do tego jestem nocnym markiem, więc sami rozumiecie.
Aha, i jeszcze jedno, myślę że nie warto zakładać nowego wątku : marzy mi się chłodzenie wodne procesora i chipsetu płyty - czy możecie coś doradzić ???

Pozdrawiam, QuadMan

aldus
03-07-2007, 15:11
Mam podobne upodobanie do ciszy. Używałem ostatnio Matroxa P650, nVidii Quadro NVS 280, nVidii GeForce 7600 GS - wszystkie chłodzone pasywnie. Specjalnych różnic w jakości wyświetlanego obrazu nie zauważyłem (a używam monitora dość wysokiej klasy). Jeśli chodzi o chłodzenie płyty głównej, to na podstawie własnych doświadczeń mogę tylko powiedzieć, że małe wentylatory to przekleństwo. Na ogół po krótszym lub dłuższym czasie wyją jak potępieńcy. Aktualnie używam płyty Asus z pasywnym chłodzeniem chipsetu. Asus robi kilka modeli takich płyt, jast w czym wybrać. Na procesorze mam zespół Arctic Cooling Freezer 7 Pro (radiator z cieczą chłodzącą + wentylator). W warunkach normalnej pracy wentylator ten ma góra 900 obr. i jest niesłyszalny. Do tego w obudowie mam jeszcze 3 wentylatory też Arctic Cooling i 2 wentylatory w zasilaczu (Tagan 650 W). Podsystem pamięci masowej to 6 dysków, z czego 4 WD Raptory spięte w RAID i 2 Seagate-y. I to właśnie te dwa gówniane twardziele czynią nieco hałasu. Po ich odłączeniu cała reszta nie jest oczywiście idealnie cicha, ale jest to szum na tyle delikatny, że nawet przy braku jakichkolwiek odgłosów z zewnątrz, komfort pracy jest dla mnie całkowicie zadowalający.

nowart
03-07-2007, 21:02
\
Aha, i jeszcze jedno, myślę że nie warto zakładać nowego wątku : marzy mi się chłodzenie wodne procesora i chipsetu płyty - czy możecie coś doradzić ???

Na początek podstawowe pytanie - po co to Tobie?
1. Jeśli tylko w celu całkowitego wyciszenia kompa to Cię zawiodę - pompka i wiatrak na chłodnicy też będą słyszalne. Poza tym dobry zestaw to cholernie droga sprawa. Co jednak najważniejsze - efekt prawie idealnej ciszy można osiągnąc przy chłodzeniu powietrzem przy dużo mniejszych nakładach finansowych.
2. Jeśli w celu maksymalnego OC to polecam inne fora - to jest raczej fotograficzne ;) - gdzie doradzą Tobie jak wydać kilka tysięcy na komputerową kanalizację :)




Mam podobne upodobanie do ciszy. Na procesorze mam zespół Arctic Cooling Freezer 7 Pro (radiator z cieczą chłodzącą + wentylator). W warunkach normalnej pracy wentylator ten ma góra 900 obr. i jest niesłyszalny. Do tego w obudowie mam jeszcze 3 wentylatory też Arctic Cooling i 2 wentylatory w zasilaczu (Tagan 650 W). Podsystem pamięci masowej to 6 dysków, z czego 4 WD Raptory spięte w RAID i 2 Seagate-y. I to właśnie te dwa gówniane twardziele czynią nieco hałasu. Po ich odłączeniu cała reszta nie jest oczywiście idealnie cicha, ale jest to szum na tyle delikatny, że nawet przy braku jakichkolwiek odgłosów z zewnątrz, komfort pracy jest dla mnie całkowicie zadowalający.

Widzisz i tu już wchodzimy w tzw subiektywizm... Dla Ciebie Arctic jest prawie niesłyszalny - dla mnie 4 takie wiatraki to już makabra - do najcichszych nie należą absolutnie a na najniższych obrotach terkoczą. 4 Raptory są dla Ciebie mniej słyszalne niż zwykły dysk (domyślam się, że 7600) dla mnie to najgłośniejsze dyski jakie słyszałem - pisk ich pracujących talerzy doprowadzał mnie do szału (przy 4 bym oszalał :) ). Co do zwykłych Seagetów (jeśli bardzo Ci hałasują) - najlepiej sprawdza się prosty patent położenia ich na cienkiej gąbeczce na dole budy lub w obudowie po starym CD. Kiedy są przykręcone na sztywno ich praca powoduje rezonans całej obudowy.

QuadMan
03-07-2007, 21:15
Witam,

nowart - nie chodzi mi o OC, miałem na myśli raczej wyciszenie ( znaczne ) kompa. Liczę się z tym, że chłodzenie wodne nie jest bezgłośne. Co do wentylatorów do chłodnicy, to tutaj nie widzę większego problemu - duże wolnoobrotowe wentylatory ( i tu się z pewnością zgadzamy :-D ), niestety nie mam pojęcia, jak głośne są pompki.
Jeśli chodzi o wyciszanie komputera klasycznymi metodami to od wielu lat stosuję z powodzeniem sprawdzoną ( i jak widzę stosowaną przez Ciebie, nowart też ) metodę - możliwie największe radriatory i możliwie największe wolnoobrotowe wiatraki. Ale ta metoda ma też sporo ograniczeń - wreszcie te wentylatory się nie mieszczą w obudowie :mrgreen: , stąd pomysł z chłodzeniem wodnym.

Pozdrawiam, QuadMan

nowart
03-07-2007, 21:46
Skoro nie bawisz sie w ekstremalny OC to daj sobie spokój z WC. Niekręcone podzespoły nie wydzielają aż takich temp. aby się w to bawić. Ba... ja mam mocno podkręcony C2D i z dwoma 120mm Fanderami (1 na procesorze drugi na wyciągu z tyłu obudowy) skręconymi na 800RPM mam na procku 34st. w IDLE. W stresie do 55. A stresa mam rzadko bo nie gram wcale :)
Zacznij od wyciszenia najgłośniejszych elementów - wywalić małe wyjce i wstawić radiatory (mostki na MB, pasywna grafika itd), wymienić zasilacz na dobry i cichy (np Seasonic, BQ, Corsar ), wymienić radiator na procesorze itd - nie wiem co już masz wyciszonego a co nie dlatego piszę ogólnie.
U mnie bardzo duży spadek temp (ok 7stopni) dał wspomniany Fander 120mm jako wyciąg z tyłu obudowy - to jedyny wentyl na obudowie. Cisza prawie grobowa :D
Jak nie wiesz co kupić pisz - coś doradzę w miarę możliwości i wiedzy.

hhaczyk
03-07-2007, 22:42
jak nie będziesz grał to moze zintegrowana w płycie :) ??

gALL
04-07-2007, 00:48
Zintegrowane to sie nadaja do pisania tekstu w OpenOffice a nie do foto.

Kup Matroxa G550 jak nie zalezy Ci na szybkosci. Pradu nie zre, cicha a masz zagwarantowana jakosc obrazu. Z ATI i Nvidia to loteria, zaleznie kto sklada karty.

aldus
04-07-2007, 14:27
Widzisz i tu już wchodzimy w tzw subiektywizm... Dla Ciebie Arctic jest prawie niesłyszalny - dla mnie 4 takie wiatraki to już makabra - do najcichszych nie należą absolutnie a na najniższych obrotach terkoczą. 4 Raptory są dla Ciebie mniej słyszalne niż zwykły dysk (domyślam się, że 7600) dla mnie to najgłośniejsze dyski jakie słyszałem - pisk ich pracujących talerzy doprowadzał mnie do szału (przy 4 bym oszalał :) ). Co do zwykłych Seagetów (jeśli bardzo Ci hałasują) - najlepiej sprawdza się prosty patent położenia ich na cienkiej gąbeczce na dole budy lub w obudowie po starym CD. Kiedy są przykręcone na sztywno ich praca powoduje rezonans całej obudowy.
To jasne, że subiektywizm. Nawet gdybyśmy obaj mieli identyczne audiogramy, nie znaczy to, że tak samo reagujemy na dźwięki.
Wracając do dysków, to etap mocowania ich bezpośrednio do blachy mam za sobą już dawno. Poza tym jeśli weźmie się do ręki Raptora i przeciętnego Seagate-a, od razu widać i czuć różnicę w konstrukcji. Raptor (piszę o modelu 74 GB) jest masywny i ciężki. To sprawia, że słabo przenosi drgania wywołane obrotem talerzy (10.000 obr./min, czyli ok. 167 Hz), a już na pewno jego obudowa nie rezonuje z talerzami. Owszem, jest słyszalny w momencie startu i wykonywania operacji zapis/odczyt, ale poza tym jest naprawdę cichy. Nie rozumiem więc Twojego określenia "pisk", które raczej kojarzone jest z częstotliwościami licznymi przynajmniej w setkach Hz lub kilohercach. A może zresztą Raptor Raptorowi nierówny... i trafiły mi się szczęśliwie 4 wyjątkowe egzemplarze :)

nowart
04-07-2007, 15:20
wiesz, nie jestem doktorem akustyki, nie wiem ile to herzów a ile kiloherzów, może jestem nietoperz i słyszę coś, czego nie powinienem - po prostu jestem taki dewiant jeśli chodzi o głośność sprzętu :)
Ty piszesz, że nie słyszysz Raptora kręcącego się 10.000rpm - mnie wkurzają niektóre dyski 7600rpm za ich specyficzny, wysokotonowy pisk.
Dla Ciebie Arctic to wiatrak niesłyszalny - dla mnie to kiepskie wiatraki - ich terkotanie na wolnych obrotach słyszę z 2metrów. Poza tym niezbyt wydajne...
Zajmuję się wyciszaniem swoich komputerów od kilku lat (takie domowe hobby) - doradziłem też w tej materii wielu znajomym, którzy mieli podobne problemy i odczuli kolosalną ulgę. Więc mimo zboczenia wyczulonego słuchu nie jestem chyba osamotniony :)
To kwestia subiektywna - mam znajomych, którym kompy chodzą jak odkurzacze w telepiących się obudowach - im to absolutnie nie przeszkadza bo zagłuszają to równie świetnie grające głośniczki za 15zł z Media Markt :)
Polecam takie śmieszne doświadczenie - posiedzieć kilka godzin w środku nocy, przy grobowej ciszy przy kompie - jeśłi z chwilą wyłączenia go odczuwamy w głowie i uszach ulgę to znaczy, że nadal można coś wyciszyć :)

Paweł M
05-07-2007, 00:22
...ale kolega nie chciał z coolerem :)
Poza tym jestem maniakiem ciszy i przekonałem się że KAŻDY wiatrak jest słyszalny. No, chyba, że 120mm i skręcony na 800obr/min. Reszta wyje, piszczy, terkocze, szumi itd itp ;).
Tylko pasywne chłodzenie lub duże , dobre stodwudziestki na minimalnych obrotach i w nocy kompa nie słychać.

pasywne czy nie, posłuchaj Zalmana... pogadamy

nowart
05-07-2007, 00:55
ostatnio montowałem go na grafice NVidii - możemy gadać...

jchyra
07-07-2007, 10:15
obróbka fotek
nie gram
z chłodzeniem pasywnym
ponieważ PS i inne programy do grafiki rastrowej praktycznie nie korzystają z karty tylko z RAM, grafika nie musi być wypasiona - to nie gry czy 3D
najważniejsze aby stała na ATI
mi znaleźli prościutkiego Radeona X600 na Allegro za grosze
hula jak nic, no i ma wyście na dwa monitory

Macro
07-07-2007, 12:04
Przepraszam - nie jestem w temacie, ale... O co chodzi z tym, że ATI > NVidia ? Kolory lepsze? Toż to przecież i tak trzeba wszystko kalibrować a zwłaszcza monitor.
Serio sa jakieś konkretne różnice na wyraźną korzyść ATI?

gALL
07-07-2007, 13:15
Porownaj dowolne skalibrowane ATI z Matroxem to pogadamy.

Uzywalem Nvidii, ATI i wrocilem do Matroxa.

Z NVidia i ATI jest jeden problem, firm skladajacych karty jest od metra i jakosciowo sa to rozne produkty.

Matroxa G550 mozna juz miec za 30-50 zl. Podpiac monitor po analogowym czy po cyfrowym i cieszyc sie jakoscia obrazu nawet ustawiajac w monitorze sRGB i dajac taki sam profil karcie.

Macro
07-07-2007, 14:05
No to nie pogadamy, bo nie mam ATI ani Matroxa. A nawet jakbym miał, to i tak potrzebowałbym dla porównania drugiej oraz drugiego zestawu komputerowego z monitorem który tak samo przenosiłby kolory. Tego niestety w moim domowym zaciszu nie bardzo jestem w stanie zrobić :/
W związku z czym pytam się jeszcze raz - o co chodzi?
Na moje wysoce niewykwalifikowane rozumowanie, jak wykalibrujemy i oprofilujemy z monitorem R G oraz B oraz jasności etc, to reszta barw powinna przedstawiać się tak samo ze względu na wystandaryzowane procenty mieszania barw podstawowych. Zawsze sądziłem że jeśli już, to monitor jest wąskim gardłem przy problemach z kolorystyką. No chyba, że moje rozumowanie jest zbyt naiwne i karty graficzne przekazują bardziej losowe i odbiegające od norm dane o kolorach.

aldus
07-07-2007, 15:30
Podpiac monitor po analogowym czy po cyfrowym i cieszyc sie jakoscia obrazu nawet ustawiajac w monitorze sRGB i dajac taki sam profil karcie.
Zdecydowanie po DVI-D. Omija się w ten sposób RAMDAC, który dokonuje m. in. konwersji sygnałów cyfrowych w analogowe i tu mogą powstawać bardzo spore przekłamania.

gALL
07-07-2007, 21:59
Taaa szczegolnie jak masz dobrego CRT :D

aldus
08-07-2007, 12:17
Dobry CRT - wymierająca rasa. Niedobry - też.

chicken
09-07-2007, 15:51
Ja przy skladaniu nowego kompa tez stawiałem na COSZE i się prawie udało…. Wyglada to tak:

Grafika - Asus (http://www.monclick.it/schede/asus/EAX1600PR0S%2F512/eax-1600-pro-silent.htm) 1600 PRO SILENT

Karta wykonan wzorcowo z dobry układem graficznym i z pasywnym chlodzeniem! Jesli chodzi o gry to mało gram ale te co miałem q3, q4 i jakies tam.. zapinam na maxa i no problem

Płyta gł. Asus P5W DH Delux (http://pl.asus.com/products.aspx?l1=3&l2=11&l3=248&l4=0&model=1198&modelmenu=1)

Płytka perfekcyjnie wykonana jednym z założeń podczas jej tworzenia to CISZA i tak jest posiada pasywne chłodzone chipsety oraz specjalną powłokę na laminacie pod procesorem zwaną Stack Cool drugiej generacji, której zadaniem jest odprowadzanie ciepła z okolic procka. Dodatkowo dostajesz opcjonalny wentylator na radiator w okolicy stabilizatora napięcia, ale jest to jak napisałem opcjonalny wentyl i z doświadczenia radzę dać sobie z nim spokój wyje jak ….. Płyta jest z serii DH (Digital Home) wiec masz dużo dodatków na pokładzie(pilot, wi-fi, żywy bios) ale o tym poczytaj w klinku. Jest bezgłośna i bardzo wydajna.

Zailacz - Enermax (http://www.monclick.it/schede/enermax/AL-058/alimentatore-elt400awt-atx-12v.htm)

cisza, cisza, cisza, wydajność

i tak jak napisałen na samym początku prawie mi sie udało a chodzi tu o wentyl na procku mam P4 i standardowy BOX ale juz sie przymierzam do tego (http://pl.asus.com/products.aspx?l1=16&l2=66&l3=0&l4=0&model=1446&modelmenu=1) a w tedy to juz cisza cisza :-D

Wiem ze się rozpisałem, ale to, są 4 rzeczy, jakie sprawiają największy hałas

1. grafika
2. zasilacz
3. Wentyl na procka
4. i chipsety na płycie

Poydrawiam