PDA

Zobacz pełną wersję : [ Fujifilm ] [minitest] VILTROX AF 23/1.4 STM



Cichy
23-06-2020, 15:02
Hej,

jako, że Fuji prężnie radzi sobie i tutaj na forum parę słów na temat nowego Viltroxa 23mm f/1.4 właśnie z mocowaniem Fuji X *

* niebawem pojawi się ten obiektyw z mocowaniem Sony E a kto wie, może w dalszej kolejności będzie Nikon Z czy Canon RF

40710

Viltrox jest kolejnym już (po 85/1.8 AF i 20 1.8 MF) obiektywem na polskim rynku chińskiego producenta. Przeznaczony jest tym razem do aparatów z matrycą APSC. Oferuje kąt widzenia odpowiadający mniej więcej klasycznym 35mm na pełnoklatkowych aparatach. W systemie Fuji ma bezpośredniego konkurenta w postaci Fujinona 23/1.4 który kosztuje aż o 2000 zł więcej niż produkt chińskiego niezależnego producenta (polska cena Viltroxa 23/1.4 została ustalona na 1650 zł). Nie ma co ukrywać, że Viltrox został wyceniony bardzo atrakcyjnie, więc troszkę przybliżę Wam jego wady i zalety.

40711

Dużo dobrego mogę powiedzieć o wykonaniu obiektywu i użytych tu materiałach. Odnoszę wrażenie, że całość jest wykonana z metalu, wraz z osłoną przeciwsłoneczną. Przy czym wspomniana osłona w końcu ma świetnie rozwiązane mocowanie (w odróżnieniu do wspomnianych wcześniej 85-tek), montuje się ją płynnie z wyczuwalnym klikiem po zablokowaniu. Przy tym waży naprawę niewiele - 277 gramów. Średnica filtrów to 52mm. Przyczepiłbym się jedynie do 2 rzeczy - słotych napisów na obiektywie które wyglądają jak przyklejone oraz literki C na czerwonym tle z boku obiektywu, która nie mam pojęcia nawet co oznacza. Pierścień przysłony działą w trybie auto, jak i tradycyjnie - bezstopniowo.

Af w tym szkiełku chodzi cicho i precyzyjnie, a jego szybkość i celność w przypadku aparatów Fuji jest uzależniona od korpusu z jakim go używamy. Na moim X-M1 który umówmy się , jest dość zabawkowym korpusem - chodzi to bardzo średnio, ale inne szkła też chodzą wcale nie lepiej. Z informacji od użytkowników wiem, że np. z X-T3 chodzi świetnie. Z SOny prawdopodobnie będzie podobnie - z korpusami nowszymi z lepszymi układami AF będzie lepiej, ze starszymi gorzej.

Dużą zagadką była optyka w tak nazwijmy to wprost - budżetowym szkiełku. Okazuje się, że Viltrox trzyma poziom - poprzednie jego produkty (85 i 20) naprawdę były świetne optycznie, nie inaczej jest tym razem. Ostrość na środku kadru jest naprawdę dobra od przysłony 1.4, wspaniała po lekkim domknięciu. Brzeg kadru wygląda nieco gorzej niż środek na f/1.4, ale po lekkim domknięciu już też jest dobrze. Nie wiem uczciwie, jak to wygląda w Fujinonie, wiec nie jestem w stanie określić nawet na podstawie swoich odczuć, czy jest gorzej czy lepiej.W każdym bądź razie nie ma się naprawdę czego wstydzić.

40713 pełna rozdzielczość po dwukrotnym kliknięciu - w zdjęcie i w jego powiększenie - bolączka tego forum :(

Naprawdę fajnie i ciekawie rozmywa tło. Nie ma kremowego bokehu, jest taki powiedziałbym "pierścieniowy", mnie osobiście bardzo pasuje.

40714

40715

Dobrze pracuje pod światło. W ekstremalnych warunkach pod odpowiednim kątem można wyczarować niezłą flarę, ale kontrastu i ostrości nie gubi - powiedziałbym, że jest zachowany dzisiejszy standard, ale nic ponadto.

40716

Winietowanie również nie zaskakuje ani na plus ani na minus - obiektyw o takich parametrach musi lekko winietować, powyżej 2.8 problem ten zanika (jeśli ktoś uważa, że to oczywiście kłopot).

40717

Całkiem dobrze skorygowana jest w 23-jce dystorsja. Nie jest to ideał, ale widziałem ostatnio kilka obiektywów które zanotowały tutaj spore wpadki.

40718

40719

Podsumowując, Viltrox 23mm poleciłbym każdemu, kto potrzebuje takiej ogniskowej i światła 1.4 (nie zapominajmy, że jest również Fujinon 23/2). Obiektyw w mojej ocenie nie zalicza żadnej wpadki, jest świetnie wykonany, ma cichy napęd AF i naprawdę przyzwoitą optykę. Obiektyw posiada również gniazdo mikro USB od strony bagnetu i z pewnością niebawem ukażą się kolejne aktualizacje dla tego szkła, prawdopodobnie usprawniające jego pracę w trybie AFC i AFS. Został naprawnie rozsądnie wyceniony przez polskiego dystrybutora, posiada również 2 letnią gwarancję. Szczerze liczę na kolejne produkty do Viltroxa (za pasem już czeka 33/1.4 który niebawem będzie w sprzedaży), zwłąszcza na produkty pełnoklatkowe, tego nigdy za wiele ;)

Podsumowanko:

++ świetnie wykonana obudowa i osłona
+ niska waga i małe gabaryty
+ cichy napęd AF
+ dobra ostrość już od f/1.4 w centrum kadru
+ charakterystyczne rozmycie tła
+ dobra praca pod światło
+ rozsądna cena

- winietowanie w zakresie 1.4-2.0
- czasem pod słońce łapie flary
- pojawiająca się w kontrastowych miejsca aberracja - niewielka ale jednak

Na koniec trochę zdjęć w małym i dużym formacie (te małe trzeba klikać 2 razy żeby wyświetliły się w 1600px na długim końcu). Nie komentujemy tematyki zdjęć, na wiecu znalazłem się przypadkiem :)

40720

40721

40723

40724

40725

40722

Więcej plików nie chce wejść :) Jak mi się uda wstawię w następnym poście. Jeśli chodzi o duży format: www.kubacichocki.pl/test/viltrox23/full.zip (http://www.kubacichocki.pl/test/viltrox23/full.zip)

Cichy
23-06-2020, 15:05
40726

40727

40728

40729

40730

40731

40732

40733

cybulski
23-06-2020, 15:57
Dobry opis.
1.4 przy takich cenach trafiają pod strzechy :) jak wcześniej sigmy 16/30/56 do sonego.
Od kilku dni jest poruszenie na grupie Fuji i pytania o to szkło. Wiadomo cena czyni cuda.

- - - - kolejny post - - - - - -

Zapewne aby sprawdzić "wartość absolutną" trzebaby obok zestawić z kadrami topowego tamrona 35/1.4, co teraz jest referencyjne w 35 ?

jalk
06-07-2020, 16:14
Posiadam owy obiektyw od jakiegoś czasu i niestety zauważyłem, że af działa gorzej niż w szkłach natywnych. Trochę taka loteria czy trafi czy nie. Może aktualizacja softu coś poprawi w tej kwestii.

cybulski
06-07-2020, 16:43
Na grupie Fuji na FB co i rusz ktoś się wypowiada na temat Viltroxów. Warto tam zapytać z powodu większej rzeszy użytkowników Fuji niż na nikoniarzach.
https://www.facebook.com/groups/708991195900005/