PDA

Zobacz pełną wersję : Pytanie o ekspozycję



kafi44
04-05-2020, 10:17
Pewnie temat oklepany, ale nie nie mogę znaleźć odpowiedzi.
Czy lepiej jest naświetlić poprawnie zdjęcie z wyższym iso czy niedoświetlić z niższym i podnieść ekspozycję w postprodukcji. Co da lepszy efekt końcowy? Oczywiście nie mówię tu o jakichś ekstremalnie wysokich czułościach rzędu 6400 czy 12800, ale 1000 - 2000

david555
04-05-2020, 10:31
Osobiście wolę w postprocesie.

90s
04-05-2020, 11:13
Ja bym napisał że zależy. Niedoświetlanie i forsowanie ma swoje wady i zalety. Czym wyższe ISO tym plik jest mniej "elastyczny" i masz szum. Więc tu bardziej sytuacja, temat i co z plikiem będzie robione powinno decydować jaką metodę wybierzesz.
Więc skoro znasz oba sposoby to stosuj je świadomie a nie jedną na sztywno.

ksh
04-05-2020, 13:16
Mocno zależy od matrycy jaka siedzi w aparacie, ja porównując D600 z D750 i teraz z Z6 wiem że o ile w D600 prześwietlenia były nie odzyskania, a cienie pozwalały na wiele i w D750 coś podobnie to już w Z6 widzę sporą różnicę na plus i że szczegóły jeszcze jakiś się ratuje z przepaleń, więc nie zwracam już uwagi na to czy coś kombinować z ekspozycją, najwięszy problem miałem w A7II gdzie ISO słabe, a przepalenia nawet lekkie powodowały utratę wszystkiego.

jjj
04-05-2020, 15:19
Koesh, autorowi posta, chodzi o niedoświetlenie a Ty piszesz o prześwietleniach...
No i jak ktoś robi jpg+raw to niedoświetlenie zamiast wyższego ISO powoduje, że jest skazany tylko na raw-a.

MarcinSt
04-05-2020, 21:15
Czy aby obie techniki nie dadzą takiego samego lub bardzo zbliżonego efektu?

Wg mnie wyciąganie niedoświetlonego zdjęcia o 1ev da taki sam efekt jak naświetlenie na 0 na 1ev wyższym ISO?

david555
05-05-2020, 02:12
Czy aby obie techniki nie dadzą takiego samego lub bardzo zbliżonego efektu?

Wg mnie wyciąganie niedoświetlonego zdjęcia o 1ev da taki sam efekt jak naświetlenie na 0 na 1ev wyższym ISO?

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr144_0=nikon_d850&attr144_1=nikon_d850&attr144_2=nikon_d850&attr144_3=nikon_d850&attr146_0=100_1&attr146_1=100_2&attr146_2=100_3&attr146_3=100_4&normalization=full&widget=345&x=0.14103800915290352&y=0.4951615577391304

https://www.dpreview.com/reviews/image-comparison/fullscreen?attr18=lowlight&attr13_0=nikon_d850&attr13_1=nikon_d850&attr15_0=raw&attr15_1=raw&attr16_0=1600&attr16_1=3200&attr126_1=1&attr171_0=1&attr171_1=1&normalization=full&widget=189&x=0.13313751414074965&y=0.4951841697165188

Wg. mnie różnice widać gołym okiem.

bomkallo
05-05-2020, 03:01
Zalezy od puchy, standardowo termin 'iso invariance' / 'isoless'. Jak juz, to lepiej niedoswietlac przy wysokich czulosciach, niz przy niskich. Np. d5200 mozna bylo ustawic na 800 i krecic w gore w postprocesie do oporu, z kolei wyciaganie cieni z iso100 do 400/800 wyraznie pokazywalo, gdzie lezy granica wzmocnienia analogowego / cyfrowego. Mozna sie tym bawic, ale trzeba poznac dobrze wlasna puszke pod tym katem. Druga sprawa, ze to zly nawyk, bo sie potem zameczysz w postprocesie, wyciagajac kazde ujecie z ciemnej doliny:)

fafniak
05-05-2020, 08:15
Ja napiszę od trochę innej strony.
To są tylko moje wnioski wyciągnięte na podstawie pracy z d610/d700
Nie, nie mam zamiaru szukać konkretnych plików i udowadniać.

- niedoświetlenie na planie może skutkować tym że przy wyciąganiu ekspozycji będzie powstawał kłopot na skórze w miejscach gdzie jest granica światłocienia. Zwykle tam gdzie różnice w ekspozycjach były dość duże(pomiędzy światłem i cieniem na skórze)
- czasem samo podciągnięcie ekspozycji nie daje złych efektów ale już ruszenie suwaka kontrastu, lub korekcji barwnej powoduje rozsypanie się ciągłości przejść tonalnych/barwowych (w d700 było to nagminne w d610 znacznie poprawione)

TOP67
05-05-2020, 13:26
Od strony technicznej zawsze lepiej ustawić wyższe ISO i naświetlić poprawnie, pod warunkiem że nic się nie przepali. Ograniczeniem nie jest sama matryca (która pracuje identycznie, niezależnie od ustawionego ISO), tylko jakość przetwornika AD. ISO wpływa na wzmocnienie analogowych wzmacniaczy pomiędzy matrycą a przetwornikiem.

david555
05-05-2020, 14:31
Od strony technicznej zawsze lepiej ustawić wyższe ISO i naświetlić poprawnie, pod warunkiem że nic się nie przepali. Ograniczeniem nie jest sama matryca (która pracuje identycznie, niezależnie od ustawionego ISO), tylko jakość przetwornika AD. ISO wpływa na wzmocnienie analogowych wzmacniaczy pomiędzy matrycą a przetwornikiem.

Zamiast walczyć z szumem chrominacji, wolę zdejmować na ISO 64 i forsować zgodnie z potrzebami, czasem nawet o 4 EV.

Jasne, że obrazki z każdego sensora obrazowego inaczej znoszą forsowanie, ale nie mam problemów z edycją zdjęć z D500, D850, czy Z7, bo RAWy z tych puszek są bardzo elastyczne, a jednocześnie te korpusy nie generują dobrego obrazu na wysokim ISO.

Trzeba sobie jakoś radzić.

ksh
05-05-2020, 16:00
https://www.photonstophotos.net/Charts/RN_ADU.htm#Canon%20EOS%20R_14,Nikon%20D700_14,Niko n%20Z%206_14,Sony%20ILCE-7M3_14

david555
05-05-2020, 16:17
https://www.photonstophotos.net/Charts/RN_ADU.htm#Canon%20EOS%20R_14,Nikon%20D700_14,Niko n%20Z%206_14,Sony%20ILCE-7M3_14

A te wykresy, to z jakiej okazji ? Majowy dowcip ? :-)

ksh
05-05-2020, 19:39
Może się przyda w dyskusji, można przeanalizować o co chodzi z natywnym ISO czy double native ISO i dlaczego wiele aparatów ma lepsze ISO 800 niż ISO 400.

MarcinSt
05-05-2020, 22:46
Może się przyda w dyskusji, można przeanalizować o co chodzi z natywnym ISO czy double native ISO i dlaczego wiele aparatów ma lepsze ISO 800 niż ISO 400.

Czy coś ze mną nie teges / źle czytam wartości ale wynika że D90 rejestruje mniej szumu od D7100 ?

3915139151

ksh
05-05-2020, 23:00
Porównuj zawsze podobne matryce od strony upakowania czyli i wielkości piksela.

TOP67
05-05-2020, 23:16
Porównuj zawsze podobne matryce od strony upakowania czyli i wielkości piksela.

To porównaj D90 i D700 albo D90 i D3X

david555
06-05-2020, 09:28
Moja trójca działa bardzo podobnie i przewidywwlnie: https://www.photonstophotos.net/Charts/RN_ADU.htm#Nikon%20D500_14,Nikon%20D850_14,Nikon%2 0Z%207_14

ksh
06-05-2020, 09:46
Te wykresy są pomocne według mnie żeby zobaczyć jak działa natywne ISO i dlaczego np w Z6 ISO 800 daje podobne pomiary jak ISO 200, a ISO 400 jak ISO 1600 co nie oznacza że szum będzie identyczny ale można się tym sugerować w zrozumieniu o co chodzi w oprgramowaniu sensora.

david555
06-05-2020, 09:52
Co nie zmienia faktu, że wykres dla 12. bitowych rawów z D90, to jakiś wypadek przy pracy, skoro ma lepszy przebieg, niż wykresy dla 14. bitowych obrazków z D4s, czy Df.

Prawdopodobnie, nefy z D90 są mocno odszumiane przez oprogramowanie aparatu.

Rafaello666
07-05-2020, 09:39
Częściej zdarza mi się wariant z niedoświetleniem i niższym ISO. Wyższe ISO używam tylko gdy potrzebuję zrobić fotę w słabszych warunkach z ręki i albo z jakichś przyczyn zależy mi na krótkim czasie. Robię głównie krajobrazy, więc czasem ratuję się jeszcze bracketingiem (jak mi sie w kadrze nic nie rusza), albo filtrem połówkowym. Dodam, że staram się to jakoś wyważyć. Jak zrobię zbyt czarną plamę, to po wyciągniu też widać szumy i problem z kolorami, nawet przy niskim ISO.

ksh
07-05-2020, 10:09
Ja dopiero na Z6 nie kombinuję i pakuje ISO wysokie, moim zdaniem poprawna ekspozycja z wyższym ISO daje lepsze efekty na takich matrycach jak w Z6 i pewnie A7III ma podobnie, reszta razem z świetnym D750 i całkiem nadal dobrym D600 jednak sprawiała to co napisał Rafaello666 że zbyt ciemne miejsca szumią ale i niszczą kolor.
Sporo z tym walczyłem mając A7II gdzie jak na pełną klatkę szum był bardzo duży i wyciąganie z cieni nie było już takie łatwe jak na D600 i D750.
Na Z6 nawet ISO 16000 jest akceptowalne i łatwe w od szumieniu jeśli ekspozycja poprawna.