PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografia przyziemna - żabia perspektywa ze statywu



Wind Mill
18-04-2020, 20:14
Niniejszym chciałem się podzielić pomysłem, który to pomysł niedawno nawiedził moją łepetynę, na wykonywanie zdjęć ze statywu z tzw żabiej perspektywy.
Mam na myśli naprawdę żabiej, z aparatem niemal na poziomie gruntu.

Być może opisywany sposób jest doskonale znany w zainteresowanych kręgach, i wyważam dawno otwarte drzwi tudzież ponownie wynajduję koło - cóż, będzie chociaż przypomnienie.
Nieśmiało i niezażarcie googlając bądź wyszukując na Nikoniarze.pl (po dokonaniu wynalazkuu nie znalazłem tego pomysłu - być może jest to kwestia zadawania szukajkom nieodpowiednich pytań. ;)
W sieci trafiłem ne ten pomysł (już po jego "wynalezieniu" przez siebie) szukając info o lekkich statywach - chyba na forum DPReview był post w wątku bodajże o którymś Sirui.

Ale! Starczy dygresji, ab ovo. Jak można uzyskać żabią perspektywę nie fotografując w ten czy inny sposób z ręki (obu rąk)?

Powszechnie znana opcją jest użycie odwróconej kolumny centralnej w statywie. Nota bene, z pewną modyfikacją i ja używam odwróconej kolumny, tyle że w inny niż zazwyczaj używany sposób.
Wady tego rozwiązania są dwie - największa to aparat do góry nogami.
Druga to konieczność odkręcania zaślepki kolumny, mocniejszego luzowania nakrętki ustalającej pozycje kolumny i przekładania samej kolumny; a po zmianie z makro na krajobraz ponowna zabawa z kolumną.
Swego czasu w trakcie takiej zabawy ze swoim Genesis Gear ABT Kit (chciałem zamienić właściwą kolumnę centralną na jej króciutką wersję) tak fortunnie poluzowałem owa kontrę kolumny, że zostałem z elementami dociskającymi kolumnę w garści, z niemożnością ponownego złożenia statywu w plenerze. Straty - dwa fajne kadry uciekły (później już nie do odtworzenia) i piana na pysku. Oczywiście w domu po dłuższej zabawie statyw ponownie złożyłem do kupy, ale od tego czasu w tym zakresie cholerstwa nie ruszam! ;)

Inną opcją jest worek z ryżem czy inną śrutą, trza go jeszcze mieć / wozić ze sobą. I czasem lub często na nim może być za wysoko.

Kolejny sposób to kładzenie aparatu na ziemi - tu pojawiają się problemy z kadrowaniem i perspektywą przy nierównym podłożu.
Czasem używamy co jest pod ręką do uzyskania pionu i poziomu, a to badylek a to dekielek od obiektywu.
W trakcie takiej zabawy można także zapomnieć o odkręconej płytce statywowej - klik (https://forum.nikoniarze.pl/threads/1703-Humor/page1885?p=4114609&viewfull=1#post4114609) -ja płytkę mam na stałe na pstrykoaparacie, ale w przyziemieniach na podkładkach (na przykład na pokrowcu od mini blendy) płytka przeszkadza i kiedyś w końcu można ją zapomnieć i zostawić.
O braku stabilności (nie chodzi o poruszone zdjęcia) a o odjazd z kadru i / lub płaszczyzny ostrości nie muszę wspominać, szczególnie gdy używa się wyzwalania spustem migawki, także z opóźnieniem.

Płytka wtedy została w takich okolicznościach:

38439

38440

38441

O ile makro w ten sposób jeszcze da rade w miarę łatwo wykadrować, o tyle szeroki kąt wymaga mocnego prostowania perspektywy w sofcie.

Kolejnym sposobem na uzyskanie niemal żabiej perspektywy jest jakiś mini statyw. Kupiłem kiedyś tę zabawkę na próbę, użyłem niewiele razy.
Znów pojawia nam się wada zbyt wysokiego położenia aparatu, jeśli potrzebujemy naprawdę być przy ziemi; dołożenie zacisku statywowego dokłada kolejny cm wzwyż.

38442

38443

38444

38445

Z mini statywem wszystko jest ok, jeśli na pstrykoaparacie zapięty jest plastikowy puchowy AF-P 10-20, i celujemy na wprost, jak powyżej.

Ale gdy chcemy ustrzelić coś niżej za pomocą Sigmy? Bęc! Nawet w sytuacji, gdy model jest całkiem pokaźnego wzrostu sześciu centymetrów.

"Z gleby":
38451

Z mini statywu:
38450


Wszystko wymienione powyżej już dawno temu skłaniało mnie wo wykoncypowania kawałka blachy, trójkątnego zapewne, z przymocowana szybkozłączką statywową i przynajmniej dwiema śrubami do regulacji wysokości.
Ani to praktyczne w użyciu mogło by być, ani w transporcie (szczególnie w plecaku w koszu na rowerowym bagażniku).

Znów dygresyjnie się rozpisałem, ale w końcu dochodzimy do natchnienia sprzed kilku tygodni.

A gdyby tak na jednym płaskowniku zamocować zarówno zarówno zacisk jak i płytkę statywową, i zapiąć to do odwróconej kolumny?
Szybka próba w plenerze pokazała słuszność i celowość rozwiązania. Zdjęciem z pleneru się nie pochwalę - akurat tak pizgało wiatrem, że małego zawilca ciężko było utrzymać w kadrze, nie mówiąc już o płaszczyźnie ostrości.
Sklecone z tego co było pod ręką:

38453

Płaskownik cienki, nieco sprężynuje, trza na alledrogo zamówić jakiś 20mm grubości i będzie git.

Ale zaraz!

Przeca są gotowe płytki statywowe różnej długości, 100, 150, 200 mm, może takie coś wykorzystać?
Odpadnie mocowanie płytki statywowej do płaskownika, pozostanie tylko zamocować zacisk statywowy do płytki!

Wyszło mi, że taka na 140mm długa będzie zupełnie wystarczająca do D7500 z Sigmą. Znowuż alledrogo i szukamy i jest cudo jeszcze bardziej ułatwiające zadanie.
Płytka o dwustronnym profilu, pozwala na jednej płaszczyźnie mieć zarówno głowicę statywu wraz ze złączką jak i dodatkową złączkę do mocowania aparatu:

38455

38456

38457

38458

38459

Słowo o odwracaniu kolumny, które jak wcześniej wspomniałem jest mi niemiłe.

Po prostu używam odwróconego statywu, nogi nie są odwracane do pozycji użytkowej, pozostają po stronie "transportowej".
Tracimy w ten sposób możliwość blokowania kąta nachylenia nóg, ale jeśli statyw stawiamy "w terenie" nogi zablokują się o glebę i dalej nie pojadą.

Regulacja wysokości aparatu odbywa się poprzez regulację stopnia wysunięcia / schowania kolumny centralnej - jak we wspomnianym Genesis.
We właśnie zanabytym Sirui T-005KX w którym kolumna się nie chowa, można użyć regulacji wysunięcia nóg i wysokości dzielonej kolumny.

OjTam
18-04-2020, 20:21
https://media1.tenor.com/images/6e36fda1a6273c0174352077e6b187a7/tenor.gif?itemid=10381165

Myślałem o czymś podobnym, tylko z użyciem l-bracketów. Twój pomysł wygląda na mniej przekombinowany. ;)
Zarzucisz linka do tej podwójnej szyny?
Wróć, przecież jest nadruk z nazwą na zdjęciu. :lol:

Wind Mill
18-04-2020, 20:32
Oprócz tego Mengsa można też szukać "Quick Release Plate with Double Dovetail". Mengs jest chyba klonem jakiegoś oryginału Arca Swiss.

Problem z niską perspektywa dodatkowo narasta, gdy chcemy użyć sanek nastawczych do makro, kolejne centymetry wzwyż. A teraz świeże stokrotki mają 2 cm wzrostu!
Poniższe było wprawdzie z ręki, ale obrazuje problem z maluchami:

38460

Jeszcze dwa obrazki, nie zmieściły się w pierwszym poście.

38461

38462

OjTam
18-04-2020, 20:35
Problem można też obejść mając szkło ze stopką. Wieszasz na stopce i tylo. ;)

crusiek
18-04-2020, 20:36
Fajnie.
Ja używam aparatu do góry nogami a pstryk przez telefon ...
Kolumny nie przekładam, odwracam nóżki, minus jest taki, że na śliskim podłożu mógłby sie rozjechać ;D

Wind Mill
18-04-2020, 20:46
Problem można też obejść mając szkło ze stopką. Wieszasz na stopce i tylo. ;)

Też o tym czytałem googlając za taką ideą, właśnie kwestia posiadania obejmy do szkła, do każdego szkła z używanych "po żabiemu". ;)


...Ja używam aparatu do góry nogami a pstryk przez telefon ...
Kolumny nie przekładam, odwracam nóżki, minus jest taki, że na śliskim podłożu mógłby sie rozjechać ;D
Jest to jakaś opcja, ale ja wifi w aparacie i w smarkfonie unikam. :D Dzięki temu kupiony na początku 2015r Hjułałej P7 nadal zipie (bateria!). ;)
Można by tez użyć wężyka czy pilota do wyzwalania, przed odwróceniem aparatu wsio ponastawiać, pozostaje trudniejsze kadrowanie do góry nogami. ;)
Nie wnikałem, na ile funkcjonalny w D7500 jest Snap Bridge (blutooth chyba w ogóle?), opisanym sposobem mam dostęp do gliglałków i do wyświetlacza.

crusiek
18-04-2020, 20:48
Zdjęcia po wi-fi. BT to tylko do synchro czasu i inicjalnej konfiguracji.
Będę musiał spróbować :)

Ostatnio coraz częściej wynurzam się na pobliskie lasy i pola popstrykać i coraz czasami używam takiej perspektywy, pomysł mi się podoba.

Dzisiaj: Kania Ruda, Błotniak Stawowy, Żuraw, Sarny, Zające :D Żona mnie z domu wyrzuci :D
Ale też sprawiłem sobie pierścienie makro i coś tam pykam z bliska.

OjTam
18-04-2020, 20:52
Też o tym czytałem googlając za taką ideą, właśnie kwestia posiadania obejmy do szkła, do każdego szkła z używanych "po żabiemu". ;)


Mengs ma parę różnych obejm. Może by coś dobrał. :D

Wind Mill
18-04-2020, 20:59
...Dzisiaj: Kania Ruda, Błotniak Stawowy, Żuraw, Sarny, Zające :D Żona mnie z domu wyrzuci :D
Ale też sprawiłem sobie pierścienie makro i coś tam pykam z bliska.
Bo oprócz obrazków trza też coś do gara do domu przynieść! :D

- - - - kolejny post - - - - - -


Mengs ma parę różnych obejm. Może by coś dobrał. :D

Chwile o tym myślałem, chyba nawet byłem na stronach produktów. Ale znowu dochodzą dodatkowe czynności - zakładanie i zdejmowanie obejm. ;)

crusiek
18-04-2020, 21:05
Bo oprócz obrazków trza też coś do gara do domu przynieść! :D



https://media.giphy.com/media/St3aKK2XI2udT3fjxf/giphy.gif

dziadek
18-04-2020, 21:41
Wind Mill. Kawał dobrej roboty. Ja jestem zwolennikiem metody prymitywnej, czekam więc na na ogrzanie gleby;-)

38466

Wind Mill
18-04-2020, 22:01
Czasem się uda na leżąco, ale nie zawsze i nie wszędzie da radę. Na przykład wśród pokazywanych krokusów, przeca bym pogniótł ćwierć trawnika! ;)

tbogdanowicz
19-04-2020, 07:43
Wind Mill, fajnie że się podzieliłeś doświadczeniem. Gdy fotografuję z bardzo niska, to kładę się na ziemi, ale ten pomysł z płytka bardzo mi się podoba.
Ostatnio zastanawiałem się nad dokupieniem dłuższej płytki Arca-Swiss, raz by mieć dwie (jedna będzie na stałe przy obiektywie z pierścieniem, druga przy aparacie), dwa - by móc trochę przesuwać aparat w głowicy. Teraz chyba nawet wiem co dokładnie kupić.

jurkarol
19-04-2020, 12:49
manfrotto ma ministatywy kieszonkowe. mp3 do lustrzanek, mp1 do kompaktów. składa się na coś ok pół cm. ma trzy nóżki.
38503
kupiłem do mojego nikona A by trzymal klapkę baterii. ostatni w sklepiebeznazwy.


jeszcze do lustrzanki sobie też kupię, bo super rzecz. taki, można znaleźć chyba gdzie indziej. ale ten mp1 też pod lustrzankę wejdzie i jakoś trzyma
https://fripers.pl/p/statyw-fotograficzny-manfrotto-mp3-bk/


Tutaj jest, ale nie wiem co to za sklep

https://www.zakupfoto.pl/pl/p/Manfrotto-Statyw-kieszonkowy-pod-DSLR%2C-czarny/3496

Wind Mill
19-04-2020, 15:49
Googlajac za małymi statywami natknąłem się także na tę frotkę MP3, wydaje się że błędnie ją zignorowałem - jakoś niełacno było na próbę 99 PLN wydawać.
Z filmików na Jutubie wynika, iż jest całkiem użyteczna.

Oczywiście ma ograniczenia - trza ją zamocować zamiast płytki statywowej, znowu wachlowanie akcesoriami. Rozwiązaniem byłaby płytka z gniazdem 1/4", zapewne takie są.
Plus możliwość używania tylko na mało nierównym podłożu.

Ale ogólnie, dobry tip! :)

jurkarol
19-04-2020, 16:03
jeszcze znalazłem typowy trójnog ale super niski
joby Micro:

https://youtu.be/uxYtfGJ74XI

Wind Mill
26-04-2020, 15:03
Kolejne doniesienia z frontu.


...Problem z niską perspektywa dodatkowo narasta, gdy chcemy użyć sanek nastawczych do makro, kolejne centymetry wzwyż...

Hm, ale czy jakaś ustawa zabrania zamocować do góry nogami szynę nastawczą do makro? :D

38745

Oczywiście, jeśli owa szyna na to pozwala - system mocowania Arca znów rządzi. ;)

Co do statywu - świeżo zanabyte, lekkie i małe w transporcie Sirui niestety odpada w pewnych zastosowaniach.
Długa i cienka kolumna centralna bez możliwości jej chowania plus ciężar aparatu z obiektywem sporo poza osią powoduje drgania przy jakimkolwiek lekkim dotknięciu.
Nie ma mowy o ostrzeniu sankami, całość zbyt lata. Zdjęcia i owszem da się robić, ale bez sanek, ostrzenie tylko obiektywem. 10 sek samowyzwalacza wystarczało na brak poruszenia zdjęcia, z tym że najdłuższe czasy podczas tej próby miałem rzędu 1/150s. Sirui nada się nawet do małych kwiatków, ale już wyostrzyć na oku owada to tytaniczny bądź syzyfowy wysiłek. :roll:

OjTam
14-06-2022, 22:27
;)
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2022/06/ATOLL-flexible-solution-for-Nikon-camera-angle-adjustment.jpg

https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2022/06/ATOLL-is-a-new-flexible-solution-for-camera-angle-adjustment-2.jpg

https://nikonrumors.com/2022/06/14/atoll-is-a-new-flexible-solution-for-camera-angle-adjustment.aspx/

Choć wady są.

odzio
15-06-2022, 14:01
fajne to, choć szkoda, że niekompatybilne będzie z przedłużką chwytu, bez której Z5 jest zaprojektowany raczej do wypadania z rąk. Cena pewnie będzie zaporowa i L-bracket będzie prowadzić pod względem rozsądku, ale kto wie...

OjTam
15-06-2022, 14:33
Jeśli ta przedłużka ma gwint statywowy, to powinno być kompatybilne. Montaż ma trochę luzu na wycentrowanie.
Cena? No, tu się robi ciekawie - 110$ w podstawowej wersji.
Kostka montażowa od strony puszki jest kompatybilna z PD Capture i ma otwór na kotwiczkę.

odzio
15-06-2022, 19:06
Oooo to już w ogóle rewelacja. Tylko te $110 da w naszym ślicznym, gnojem i kałem płynącym kraju pewnie koło 600zł. A tu wracamy do kwestii rozsądku i L-bracketów :(

Ligo
15-06-2022, 19:44
te $110 da w naszym ślicznym, gnojem i kałem płynącym kraju pewnie koło 600zł.
A już nie narzekaj... Cena $110 to pewnie bez taxu, a z nim po przeliczeniu x4.4 robi się jakieś 520 zł. Dochodzi transport, cła, akcyzy, marża dla pośrednika nr 1, 2 i 3 i HGW co jeszcze.;-)

odzio
15-06-2022, 22:17
A już nie narzekaj... Cena $110 to pewnie bez taxu, a z nim po przeliczeniu x4.4 robi się jakieś 520 zł. Dochodzi transport, cła, akcyzy, marża dla pośrednika nr 1, 2 i 3 i HGW co jeszcze.;-)

Honorowej Obywatel Miasta Stołecznego Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz w to nie mieszaj! Powinna dostać dożywocie za dotychczasowe grabieże na majątkach naszych rodaków, nic jej do mocowań aparatów ;)

Co do całości wywodu nie narzekam, po prostu godzę się z realiami. Do sporadycznego trzaskania pionów na statywie wolę kupić ramkę za 100zł niż cudeńko za 600, albo i lepiej...

Wind Mill
05-10-2023, 07:45
Fikuśne ustrojstwo. U mnie oczywiście wymagałoby dołożenia (przykręcenia na stałe) mocowania płytki Arca.
Fiknie z zapiętą Sigmą 105 czy nie fiknie? :mrgreen:
Kupić nie kupić? :confused:

https://www.amazon.pl/dp/B0BLZ4J34D?th=1
https://www.smallrig.com/SmallRig-Multifunctional-Quick-Release-Plate-Arca-Type-3913.html

https://image.smallrig.com/public/1668049661826_.JPG

jurkarol
05-10-2023, 12:07
A takie coś? Miałem... gdzieś się podział

https://www.manfrotto.com/pl-pl/statyw-kieszonkowy-pod-dslr-czarny-mp3-bk/
Mam jeszcze mniejszy dłuższy pod kompakt (bo mi klapka baterii odpada)

poste
05-10-2023, 12:44
Moim zdaniem te wynalazki mają ograniczone zastosowanie, bo trudno jest skierować aparat mocno do góry, np. pod kątem 45 czy 60 stopni. To spore ograniczenie kreatywności ;) Coś w rodzaju Manfrotto Pixi daje większe możliwości, choć jest trochę większe.

Wind Mill
28-10-2023, 22:11
A takie coś? Miałem... gdzieś się podział

https://www.manfrotto.com/pl-pl/statyw-kieszonkowy-pod-dslr-czarny-mp3-bk/
Mam jeszcze mniejszy dłuższy pod kompakt (bo mi klapka baterii odpada)

Pokazywałeś już wcześniej. ;)


Moim zdaniem te wynalazki mają ograniczone zastosowanie, bo trudno jest skierować aparat mocno do góry, np. pod kątem 45 czy 60 stopni. To spore ograniczenie kreatywności ;) Coś w rodzaju Manfrotto Pixi daje większe możliwości, choć jest trochę większe.

Mam klona Pixi - pada pod ciężarem, patrz zdjęcia na pierwszej stronie. ;)
Gdy zachodzi potrzeba celowania z ziemi w górę - patrz pierwsza strona i opisywane rozwiązanie. ;)

poste
29-10-2023, 08:29
No to chyba problemem jest ten klon. Ja mam Manfrotto i zrobiłem nawet eksperyment, utrzymuje Sigmę 100-400 z bezlusterkowcem bez szczególnego kombinowania. Przykład jest wydumany, nie polecam takiego połączenia ze względu na drgania, odnoszę się tylko do tego że Pixi z ciężkim szkłem "nurkuje".

76766

Nie jest to, co oczywiste, najlepszy sposób na zdjęcia z poziomu gruntu. Nie jest to stabilny zestaw. Ty opisałeś dużo lepszy i stabilniejszy ze statywem. O Pixi napisałem wyłącznie w odniesieniu do tej blaszki SR, nad którą się zastanawiałeś. Ja wolałbym za te 50 Euro pójść na jakąś skromną kolację niż nabyć taki gadżet, ale każdy ma różne potrzeby i oczekiwania. Byś może ta podstawka u Ciebie świetnie się sprawdzi, ja uważam Pixi za bardziej uniwersalne narzędzie, choć nie idealne. Tylko tyle.

Wind Mill
29-10-2023, 10:54
Eeee, ale że Pixi ma rozsuwane nogi to ja się nie dopatrzył nigdzie! Dlaczego się tym nie chwalą? :o

Wind Mill
29-10-2023, 11:42
No to chyba problemem jest ten klon. Ja mam Manfrotto i zrobiłem nawet eksperyment...odnoszę się tylko do tego że Pixi z ciężkim szkłem "nurkuje"....
Pixi jak najbardziej nurkuje. ;) To co masz to Pixi Evo. :)
Szkoda, że wcześniej nie wpadło mi w oko; mimo iż wedle strony wysokość minimalna to aż 10,5 cm, często za wysoko, to jednak czasem by się mogło przydać.
Niestety, jak zawsze coś za coś - uniwersalność głowicy kulowej (nawet miniaturowej) kosztuje w wysokości zestawu.


...Nie jest to, co oczywiste, najlepszy sposób na zdjęcia z poziomu gruntu. Nie jest to stabilny zestaw. Ty opisałeś dużo lepszy i stabilniejszy ze statywem. O Pixi napisałem wyłącznie w odniesieniu do tej blaszki SR, nad którą się zastanawiałeś. Ja wolałbym za te 50 Euro pójść na jakąś skromną kolację niż nabyć taki gadżet, ale każdy ma różne potrzeby i oczekiwania. Byś może ta podstawka u Ciebie świetnie się sprawdzi, ja uważam Pixi za bardziej uniwersalne narzędzie, choć nie idealne. Tylko tyle.
Tak, dużo lepszy sposób - tylko ma jedną wadę - statyw trza ze sobą mieć. :mrgreen:
SR ma jedną przewagę - wysokość (niskość). Jedyna kwestia, czy da radę nie fiknąć - trza popaczać za polską dystrybucją i jak nie zda egzaminu to 14 dni na zwrot.

Teoretycznie, takie ustrojstwo jestem w stanie wykonać sam.
Ale:
1. Nie chce mi się.
2. Zajmie mi to X czasu.
3. Jeśli podliczę koszt (same roboczogodziny poświęcone na projekt, zakup potrzebnych materiałów i może przyrządów / narzędzi i wykonanie), to okaże się, że owe 50 EUR to są niewielkie pieniądze. :mrgreen:

poste
29-10-2023, 12:38
Kiedy kupowałem Pixi to nie przypominam sobie, żeby były jakieś odmiany czy warianty.

Jeśli masz odwracaną kolumnę centralną, to czy nie łatwiej zamocować aparat "do góry nogami" i później obrócić po prostu zdjęcie?

Wind Mill
29-10-2023, 22:56
Może i łatwiej zamocować aparat, ale czy łatwiej robić zdjęcia? ;)

poste
30-10-2023, 00:41
Z trzeciej strony kto powiedział, że zawsze ma być łatwiej? ;)