PDA

Zobacz pełną wersję : Szybkozłączka 1/4 cala ?



Marianov
06-04-2020, 21:44
Witam, niech ktoś mi jasno wytłumaczy, dlaczego sprzedający podają na szybko złączce 1/4cala ? Gwint 1/4 cala jest większy, co pokazuje foto. Mamy od prawej: gwnint niby 1/4 cala, sprawdziany 3/8 cal, 1,4 cal i 3,5 cala. Chcę sobie taką szybko złączkę zrobić, ale najbliższa temu jest śruba m6 z innym skokiem. Proszę o wyjaśnienie.

38057

Zbyszek
06-04-2020, 22:22
Mi wychodzi że 1/4 cala to 6,35mm a zmierzyłem na swoim adapterze 6,14mm czyli odrobinę mniej tak jak powinno być. A 3/8 cala to 9,525mm i u mnie zmierzone 9,32mm czyli uwzględniając luzy wszystko się zgadza. Gwinty śrub mierzy się na zewnątrz i u mnie tak jest. Natomiast to co masz na zdjęciu te dwa po lewej to gwinty rurowe gdzie wymiar to średnica rury PRZED gwintowaniem. A więc zewnętrzny wymiar takiego gwintu jest większy. Inaczej są mierzone śruby a inaczej rury. Na tym polega cała zagadka.

Kojocisko
06-04-2020, 22:26
Na obrazku na oko 1/2" jest mniejsze niż 3/8", czyli jest ok
moim zdaniem masz sprawdziany do gwintów do pneumatyki/hydrauliki, gdzie oznaczenia iMO są porąbane
https://www.pneumat.com.pl/tabela-gwintow-metrycznych-calowych-rurowych

A do zrobienia czegoś samemu musisz mieć narzędzia calowe.
Gwinty metryczne i calowe nie są "kompatybilne"

Krzysztofh
07-04-2020, 08:51
Sprawdź sobie tabelę gwintów w necie. Gwinty calowe hydrauliczne i te stosowane w sprzęcie fotograficznym są z różnych grup.
Dla foto obowiązują gwinty typu UNC.

Marianov
07-04-2020, 20:03
Kto by pomyślał, gwinty calowe hydrauliczne i gwinty calowe do fotografii, to skomplikowane, a sądziłem że są jedne jedyne cale i już. Ale z tego co mi się wydaje, to gwint fotograficzny 1/4 cala jest odpowiednikiem metrycznej M6 tylko skok inny. Jutro dam chłopakom do zmierzenia. A czy jest jakaś przejściówka z foto 1/4 cala na metryczny gwint ? W zasadzie tylko tego mi brakuje do szybkozłączki.

Krzysztofh
07-04-2020, 20:16
Nie spotkałem się z taką przejściówką.
Jak kiedyś musiałem nagwintować pewną płytkę, aby wkręcić tam typową śrubę fotograficzną to kupiłem na allegro odpowiedni gwintownik i sprawa załatwiona. Koszt już nie pamiętam, ale może z wysyłką ze 25zł.
Skok gwintu metrycznego i calowego UNC różni się na tyle że w praktyce uniemożliwia to połączenie.

Kojocisko
07-04-2020, 20:48
... A czy jest jakaś przejściówka z foto 1/4 cala na metryczny gwint ? W zasadzie tylko tego mi brakuje do szybkozłączki.

Po co robić coś, co do niczego nie będzie pasować? A oferta złączek, śrub, przejściówek fotograficznych z gwintami calowymi jest obfita.

Merde
07-04-2020, 20:58
Kto by pomyślał, gwinty calowe hydrauliczne i gwinty calowe do fotografii, to skomplikowane, a sądziłem że są jedne jedyne cale i już.

Lepiej usiądź :mrgreen:

https://www.depatie.com/thread-identification-types-guide

Marianov
07-04-2020, 21:42
Kojocisko, sam robię szybkozłączkę, dość mam tej plastikowej, niespasowanej chińszczyzny. Jestem ku końcowi i chcę dokończyć szybkozłączkę do własnej głowicy. Tylko nie wiem jak to ugryźć, przejściówka ma grubość całkowitą 12mm ( wiem, że to grubo ) w niej i nieco ponad muszę umieścić taki gwint. Mam dostęp do maszyn, gwintowników wszelkiej maści tylko, Merde mnie teraz dobił trochę :/

Krzysztofh, możesz rozszerzyć temat gwintowania i podesłać fotę konkretnie Twojej śrubki ? może coś mi wpadnie do głowy.

Kojocisko
07-04-2020, 22:15
https://allegro.pl/oferta/gwintownik-fotograficzny-do-statywow-unc-1-4-20-7530935525

Ale wyważasz otwarte drzwi, po prostu nie kupuj najtańszego badziewia.
Standaryzacja naprawdę jest pożyteczna, a ArcaSwiss rządzi.

Marianov
08-04-2020, 06:21
Kojocisko - szybkozłączka jest robiona pod głowicę, którą prawie skończyłem :) Jeszcze jakbyś podał mi jakie fi pod otwór pod gwint wewnętrzny i jakie fi wałka pod gwint zewnętrzy, będę wdzięczny :)

Krzysztofh
08-04-2020, 06:57
No na prawdę wszystko podać jak na dłoni . Nie chce się ruszyć d.. i włączyć Google.
Proszę
https://artykulytechniczne.pl/blog/tabela-gwintow-metrycznych-calowych-zunifikowanych-whitwortha/

A swoją drogą, Kojocisko ma rację. Standard arcaswiss jest the best.

Marianov
08-04-2020, 08:22
Gdyby był to powszechny gwint, nie ma problemu lub były to cale, które mam na zakładzie, nie pytał bym, te inne cale więc spytałem, by czegoś nie zepsuć. Nie było to miłe Krzysztof.

Krzysztofh
08-04-2020, 21:23
Przepraszam może trochę za bezpośrednio, ale we wcześniejszym poście Ci pisałem, żebyś poszukał tabeli gwintów calowych.
Najważniejsze że temat masz ogarnięty.