Zaloguj się

Zobacz pełną wersję : Pansonic GX9 + 15/1.7 i 25/1.4 versus Fuji xt30 (23/2,35/1.4} vs Fuji x100F lub V vs Canon M6ii....



andrzejek
02-04-2020, 11:16
Kiedyś miałem Fuji x-100 i teraz zastanawiam sie nad ewentualnym zakupem nowszych wersji x-100F czy też x-100V (cena,cena}{aparat do streeta głównie....w odległej przyszłosci.}.
Zastanawiam sie czy w obszarze "obraz" aparat m4/3 typu Panasonic GX9 czy Pen F (matryca 20mp} z obiektywem 15/1.7 czy 25/1.4 {Panasonic} będzie dużo ustępował Fuji x-100 F[V} lub ewentualnie Fuji x-t30 z 23/2 i 35/1.4 lub Canonowi M6ii z 22/2 i 32/1.4? Z Panasonika mam sporo obiektywów[ m. inn. 15/1.7, 20/1.7, 25/1.4, 45/1.8 }i musiał bym dokupić tylko korpus GX9 lub Pen F, inne zaś opcje to zakup "całości" i wtedy te zasoby m4/3 poszły by pod młotek.
Tak jak to zwykle bywa, wyszedłem od chęci nabycia x-100F [V} a pożniej zaczynaja sie watpliwosci czy przy cenie x-100V może lepiej nabyć x-t30 z obiektywami a może Canona M6ii a może ...itd.
Jeśli ktoś ma , miał coś w stylu fuji x-100 F czy V czy Canona M6ii , panasonika GX9 itp. i może sie pokusić o jakieś uwagi bylbym wdzięczny.
Na razie mocno sie zastanawiam nad :Fuji x-100 F czy ....x-100V?

aldam
03-04-2020, 14:15
100v świetny ale przy tej optyce co masz wolałbym jednak gx9 lub pen f. Te szkła są jednak optycznie wyżej niż 23mm w 100v ( a już na pewno 15 i 25)
Pena możesz teraz znaleźć w dobrej cenie . Ostatnio był w Olympus shop z 17 1.8 za niewiele ponad 4kzl . Wiec realnie samo body 2.8-3.0kzl
Mnie ostatnio po obejrzeniu recenzji tego fuji naszło na zmianę . Jednak na chłodno przeanalizowałem i wzrost jakości obrazka praktycznie znikomy , a tracę stabilizację i możliwość podpięcia dowolnych szkieł .
Do 100v musiałbym dokupi telekonwerter a to już właściwie jest identyczne z noszeniem dodatkowej optyki .
Nie wiem czy nie będzie Ci to przeszkadzać i „wytrzymasz” z jedną ogniskową.
Jednak mimo wszystko zdjęcia wyglądają ciekawiej jeżeli mamy ujęcia z różnych ogniskowych.
Ja przeważnie każdego dnia gdzieś na urlopie wybieram jedną ogniskową i tak zmieniam co dzień lub dwa .

andrzejek
04-04-2020, 08:49
W posiadanych korpusach m. inn. m4/3, które posiadam paskudnym jest to, że mimo manualnej nastawy odległosci np. na 2 m, to po wyłączeniu aparatu i powtórnym włączeniu aparat nie zapamietuje zadanej odległosci i resetuje sie na nieskończoność, co zmusza mnie kazdorazowo do pamiętania o tym i ponownego ustawiania odległosci., co bywa klopotliwe itp szczegolnie w kontekscie street foto i szybkiej decyzji "strzału".Natomiast kontrastowy AF nie wyrabia wtedy, gdy go potrzebuję np. przy dzieciakach gdzie przy ogniskowej 25 i przysłonie 1.4 nie ma mowy oczywiscie o strefowym ostrzeniu i spory odsetek zdjęć nie nadąża z ostroscią.
Dlatego do streeta potrzebny mi aparat, ktory oprócz niewielkich gabarytow i masy umożliwia mi ustawienie manualne m. inn. odległosci i bedzie to trzymal niezaleznie czy go włączę i wyłączę i stąd pomysł na powrót do idei fujifilm x-100 w nowszym wcieleniu F lub V.
Jedna ogniskowa (ulubiona 35mm} to dla mnie nie przeszkoda, wiele lat robiłem zdjęcia własnie takimi zestawami.
X-100F -trochę mnie powstrzymuje niezbyt dobry obiektyw (ja pamietam go z wersji x-1oo,ktora kiedyś mialem}, reszta wydaje sie ok.
X-100 V -podobno "lepszy" obiektyw, ale jesli dojdzie reduktor i pierscien na obiektyw, to zestaw taki traci swoją kompaktowość i wielkosciowo robi sie zbliżony do innych z doczepianym obiektywem np. x-t30 lub canon m6ii z 22/2 , gdzie jeszcze można dokupić 32-35/1.4 i cena wyjdzie podobna.Stąd i taki tok myślenia.
Jeśli panasonic gx9 posiadał by opcję "zapamietywania" manualnie ustawionej odleglosci i ją trzymał ,pomimo włączania i wyłączania aparatu, to byłby to może "złoty środek" na dalsze korzystanie z posiadanej szklarni.Podobnie Pen F {ale nie lubię jego menu tzn. Olympusa}}

epicure
06-04-2020, 15:46
Zastanawiam sie czy w obszarze "obraz" aparat m4/3 typu Panasonic GX9 czy Pen F (matryca 20mp} z obiektywem 15/1.7 czy 25/1.4 {Panasonic} będzie dużo ustępował Fuji x-100 F[V} lub ewentualnie Fuji x-t30 z 23/2 i 35/1.4 lub Canonowi M6ii z 22/2 i 32/1.4?

Zestawom APS-C z obiektywami f/1,8-2 nie będzie ustępował w ogóle. Przy APS-C i f/1,4 działka różnicy na niekorzyść m4/3 już jednak będzie. Do fotografowania ruchliwych dzieci unikaj AF po kontaście.

cybulski
06-04-2020, 16:16
Na olx jest dobra oferta na x100f https://www.olx.pl/oferta/fuji-x100f-fujifilm-x100f-etui-lc-x100f-CID99-IDEeaHL.html

andrzejek
06-04-2020, 19:18
Do ruchliwych dzieci jak nic pasuje jakieś S..y a 6400 itp., ale wtedy nowe szkła potrzebne...a mi tam np. brakuje dobrego odpowiednika 15/1.7 czy 25/1.4 bo 20/2.8 chyba mizerne a z reszty chyba tylko sigma 30/1.4 jest sensowna ....i takie canonowskie 22/2 i 32/1.4 są przez to interesujące.Szkoda, że Nikon Z50 nie ma w planach odpowiednika 20-24/2 i 32-35/1.4 tylko ciemne zoomy, bo sam korpus jak dla mnie wydał sie całkiem ,całkiem.W cropowych systemach najciekawszą szklarnię moim zdaniem ma mikro4/3 i Fuji,niezła jakość, fajne gabaryty,spory asortyment.

sandor
08-04-2020, 16:47
A czego brakuje e24 1.8 i e35 1.8 żeby były sensowne?

andrzejek
08-04-2020, 18:28
E24/1.8 wydaje sie ciekawym szkłem, aczkolwiek z mojego punktu widzenia {kompaktowe wymiary i waga} to zestaw a6400 plus 24/1.8 staje sie "zbyt" dużym i nieporęcznym na zwykły spacer itp. , i tu lepiej pod tym wzgledem prezentuje sie np. Fuji x-100 F,V ... czy canon m6ii {m50} plus 22/2.Natomiast widzialem gdzies porównawcze "sample" sony 35/1.8 z sigmą 30/1.4 i panasonikiem 25/1.4 i sony odstawało in minus b. wyrażnie, a wielka szkoda, bo szklo w miare lekkie, ze stabilizacją,natywne.
Wszyscy narzekaja na sony {ergonomia ,menu}a jak dla mnie to sony a 6400 fajnie leży w dłoni, do menu można przywyknąć, {zresztą mam parę Sony z serii rx 100] i korpus wydaje mi sie jak najbardziej ok, lepiej sie go trzyma, niz wszystkie moje pasikoniki, obraz lepszy a AF to inna liga.Nawet takie małe g.. jak moje Sony rx 100 mk6 pod tym wzgledem dystansuje pasikonika o ....wiele,wiele...wiele..i tu rzeczywiscie w dynamicznych ujeciach AF Sony jest rewelacja.

Mosparko
09-04-2020, 00:13
Andrzejek, po pierwsze zajrzyj na PW, po drugie to odpowiedź na Twoje dylematy znajduje się w Tym co sam piszesz.
Skoro masz RX100 VI i jesteś z niego zadowolony, to jak dla mnie sprawa jest jasna. M3/4 nie ma sensu, bo to matryce niebezpiecznie blisko jednocalówek. W tym kontekście powinieneś się skupić na czymś z "pełną" matrycą APS-C.
Skoro miałeś już doświadczenia z X100, 35mm to Twoja ulubiona ogniskowa i nie czujesz żeby cię specjalnie ograniczała, chcesz mieć sprzęt możliwie kompaktowy, a jakość zdjęć z RX100 VI jest dla Ciebie wystarczająco satysfakcjonująca, wchodzenie w jakiś nowy system choć kuszące, może nie być najsensowniejsze.
Ja bym sugerował X100V (z uwagi na lepszy obiektyw i uszczelnienia) + Sny RX100 VI jako backup i ewentualne uzupełnienie od czasu do czasu + sprzedaż pozostałego "śmietnika". Będziesz miał wszystko ogarnięte dwoma kompaktami, a piękno i prostota tego rozwiązania oraz jego praktyczność sprawią że aż będę zazdrościł :) (Niestety moje potrzeby nie pozwalają mi na jednocalówki).

epicure
09-04-2020, 09:39
Rzecz w tym, że andrzejek ma już jakieś korpusy m4/3, z tego co zrozumiałem. Zakup X100V byłaby w tym przypadku lekką fanaberią, choć jeśli finanse nie są barierą i jesteś w stanie przyznać sam przed sobą, że kupujesz drogą zabawkę tylko dla czystej radochy, to nie widzę przeszkód. Sam bym kupił [emoji846] Ale jeśli szukasz rozwiązania nieco bardziej uzasadnionego ekonomicznie i nieustępującego (z grubsza) jakością obrazu, to jednak lepiej będzie kupić jakąś jasną stałkę m4/3.

darekw1967r
09-04-2020, 11:33
E24/1.8 wydaje sie ciekawym szkłem, aczkolwiek z mojego punktu widzenia {kompaktowe wymiary i waga} to zestaw a6400 plus 24/1.8 staje sie "zbyt" dużym i nieporęcznym na zwykły spacer itp. , i tu lepiej pod tym wzgledem prezentuje sie np. Fuji x-100 F,V ... czy canon m6ii {m50} plus 22/2.Natomiast widzialem gdzies porównawcze "sample" sony 35/1.8 z sigmą 30/1.4 i panasonikiem 25/1.4 i sony odstawało in minus b. wyrażnie, a wielka szkoda, bo szklo w miare lekkie, ze stabilizacją,natywne.
Wszyscy narzekaja na sony {ergonomia ,menu}a jak dla mnie to sony a 6400 fajnie leży w dłoni, do menu można przywyknąć, {zresztą mam parę Sony z serii rx 100] i korpus wydaje mi sie jak najbardziej ok, lepiej sie go trzyma, niz wszystkie moje pasikoniki, obraz lepszy a AF to inna liga.Nawet takie małe g.. jak moje Sony rx 100 mk6 pod tym wzgledem dystansuje pasikonika o ....wiele,wiele...wiele..i tu rzeczywiscie w dynamicznych ujeciach AF Sony jest rewelacja.

Masz Sony RX 100 VI to powinno Ci wystarczyc.

Jednak jak chcesz koniecznie cos nowego to kup tanio dobra puszke
https://fotojoker.pl/fujifilm-x-t100-(body)-(czarny)?source=google&gclid=Cj0KCQjwj7v0BRDOARIsAGh37ioi1T7S6Pfmcs-exqD1OFcHlcDjTnO5-H5UVlpPtvuS3ORJeU9JdmoaAjWqEALw_wcB

+ dobre szklo 35/1.4