Zobacz pełną wersję : Fuji X-T20 czy Olympus OM-D E-M5 Mark II
Proszę o poradę w sprawie aparatu.
Dotychczas miałem Fuji X-T20 z obiektywami: 16-50mm i 35mm 2.0. Jednakże w sposób niezależny ode mnie pozbyłem się go. Chciałem ponownie kupić podobny zestaw, bo generalnie byłem zadowolony. Głównie (i amatorsko) fotografuję krajobrazy, lubię też wąskie kadry. Praktycznie używam tylko formatu jpeg. Fuji zapewniał mi akceptowalną jakość takich zdjęć.
Ale... gdzieś zobaczyłem reklamę Olympusa OM-D E-M5 Mark II z obiektywem 14-150 II za podobną cenę. Z tego, co czytałem, jpeg z Olympusa nie jest zły. Tańsza jest też szklarnia, no i stabilizacja jest w korpusie, a nie w obiektywie. Trochę mnie martwi (może niesłusznie) fakt, że konstrukcja ma już 5 lat. Dlatego chciałbym zapytać bardziej ode mnie obeznanych w temacie: zostać przy Fuji czy zdecydować się na Olympusa? Co zyskam, co stracę? Obydwa aparaty kosztują podobnie, dodatkowo chciałbym przeznaczyć około 2000 zł na dokupienie stałki.
cybulski
13-03-2020, 21:39
Nie znam Olka ale skoro xt20 pasował, podobały się jpgi, kup xt20. Weź ten droższy kit 18-55/2.8-4 zamiast 16-50. Xf35/2 nie znam, jednak polecałbym wybrać xf35/1.4.
- - - - kolejny post - - - - - -
Matryca Olka ma bardzo słabe osiągi na wyższym Iso wg https://www.dxomark.com/Cameras/Olympus/OM-D-E-M5-Mark-II
zostać przy Fuji czy zdecydować się na Olympusa?
Jak nie spróbujesz, to się nie przekonasz.
Fuji znasz, daj teraz szansę Olympusowi, możesz być mile zaskoczony.
E5II to jeden z bardziej udanych modeli.
Dostajesz metalowe body, bdb wykonanie, uszczelniony korpus, przyzwoity evf , dotykowy ekran, migawka 1/8000, świetną stabilizację w body (filmy wyglądają jak z gimbala). Jpg Olka jest bardzo dobry prosto z puszki bez dłubania .
Tracisz tylko moim zdaniem ok pół działki iso może trochę więcej w stosunku do fuji.
Optyka szeroki wybór . Większość bdb szkieł w przedziale od 500 do 1500zl (stałki olympusa 1.8 i panasonica 1.7)
Jeśli używałeś DR400 w Fuji, to w Olku będziesz musiał się nadłubać w tych JPEGach, żeby uzyskać podobny rezultat, a w niektórych przypadkach się to po prostu nie uda. JPEG w Olku jest dobry, dopóki nie trzeba korzystać z funkcji poszerzających DR (w zasadzie jedyne satysfakcjonujące osiągi daje umiejętne wykorzystanie krzywej i Auto gradacji przy jednoczesnym obniżeniu odszumiania i wyostrzania) i przy założeniu, że zależy Ci na w miarę naturalnym odwzorowaniu kolorów. O czymś takim, jak np. Classic Chrome można zapomnieć.
Poczytaj sobie:
http://www.epicure.pl/konfrontacja-fujifilm-x100f-vs-x-t20-z-xf-23-f-2/
http://www.epicure.pl/kombajn-e-m5-mark-ii/
Parę dni temu skończyłem testować E-M5 III i już zacząłem powoli skrobać recenzję. X-T30 testowany jest już od dawna, czekam tylko na wenę literacką ;)
W pen f można sporo osiągnąć w jpg.
Nie wiem jak z e5
https://www.mu-43.com/threads/my-kodachrome-classic-chrome-pen-f-settings-update.92950/
W każdym Olku można zrobić to samo z JPEGami.
cybulski
14-03-2020, 13:35
W Fuju jest podobnie https://forum.nikoniarze.pl/threads/295711-Symulacje-Fujifilm-ustawienia-symulacje-klasycznych-film%C3%B3w-zdj%C4%99cia
Nie znam Olka ale skoro xt20 pasował, podobały się jpgi, kup xt20. Weź ten droższy kit 18-55/2.8-4 zamiast 16-50. Xf35/2 nie znam, jednak polecałbym wybrać xf35/1.4.
- - - - kolejny post - - - - - -
Matryca Olka ma bardzo słabe osiągi na wyższym Iso wg https://www.dxomark.com/Cameras/Olympus/OM-D-E-M5-Mark-II
Pasował, jedynie doskwierały czasem braki w stabilizacji no i drogie szkła.
Jak nie spróbujesz, to się nie przekonasz.
Fuji znasz, daj teraz szansę Olympusowi, możesz być mile zaskoczony.
Tak coś czuję. Miałem kiedyś Olympusa XZ2 i byłem zadowolony.
E5II to jeden z bardziej udanych modeli.
Dostajesz metalowe body, bdb wykonanie, uszczelniony korpus, przyzwoity evf , dotykowy ekran, migawka 1/8000, świetną stabilizację w body (filmy wyglądają jak z gimbala). Jpg Olka jest bardzo dobry prosto z puszki bez dłubania .
Tracisz tylko moim zdaniem ok pół działki iso może trochę więcej w stosunku do fuji.
Optyka szeroki wybór . Większość bdb szkieł w przedziale od 500 do 1500zl (stałki olympusa 1.8 i panasonica 1.7)
Masz rację. m4/3 wydaje się być mocno rozbudowany. Czyli uważasz, że E5II wciąż może śmiało konkurować z nowszymi konstrukcjami?
Jeśli używałeś DR400 w Fuji, to w Olku będziesz musiał się nadłubać w tych JPEGach, żeby uzyskać podobny rezultat, a w niektórych przypadkach się to po prostu nie uda. JPEG w Olku jest dobry, dopóki nie trzeba korzystać z funkcji poszerzających DR (w zasadzie jedyne satysfakcjonujące osiągi daje umiejętne wykorzystanie krzywej i Auto gradacji przy jednoczesnym obniżeniu odszumiania i wyostrzania) i przy założeniu, że zależy Ci na w miarę naturalnym odwzorowaniu kolorów. O czymś takim, jak np. Classic Chrome można zapomnieć.
Poczytaj sobie:
http://www.epicure.pl/konfrontacja-fujifilm-x100f-vs-x-t20-z-xf-23-f-2/
http://www.epicure.pl/kombajn-e-m5-mark-ii/
Parę dni temu skończyłem testować E-M5 III i już zacząłem powoli skrobać recenzję. X-T30 testowany jest już od dawna, czekam tylko na wenę literacką ;)
Znam Twojego bloga, od razu pobiegłem poczytać o M5II. Bardzo lubię stałki, w systemie Fuji nie mogłem sobie pozwolić na tyle, ile bym chciał. U Olka jest nieco taniej. I jakościowo nie ma się czego wstydzić. Kwestia wyboru systemu: inne matryce, inne parametry. Fuji znam, o m4/3 Olka niewiele. Tyle, co wyczytam czy obejrzę. Ty testowałeś oba aparaty, co dla mnie jest ważne, bo znasz je z praktyki. Gdybyś miał wybrać, to? Pewnie Fuji, bo pisałeś, że przestałeś przy nim używać programów do edycji zdjęć na komputerze, bo jpegi są bardzo dobre.
W pen f można sporo osiągnąć w jpg.
Nie wiem jak z e5
https://www.mu-43.com/threads/my-kodachrome-classic-chrome-pen-f-settings-update.92950/
Bardzo mi się podoba Pen F, ale to nie moja półka cenowa. Chyba, że rozpocznę negocjację z moim ministrem finansów :)
Bardzo lubię stałki, w systemie Fuji nie mogłem sobie pozwolić na tyle, ile bym chciał. U Olka jest nieco taniej.
Olek ma tylko jedną tanią stałkę: m.ZD 45 f/1,8. Cała reszta stałek f/1,8 kosztuje podobnie lub drożej, jak stałki f/2 Fuji.
Gdybyś miał wybrać, to? Pewnie Fuji, bo pisałeś, że przestałeś przy nim używać programów do edycji zdjęć na komputerze, bo jpegi są bardzo dobre.
Bardziej bym patrzył na szkła i ceny oraz spróbował ocenić, czy fajniej jest mieć dobrą stabilizację z każdym szkłem, czy lepsze wysokie czułości. JPEGa z Fuji łatwiej mi opanować, ale to może być kwestia przyzwyczajenia lub upodobań.
volumen
Możesz porozmawiać z księgową ;)
https://shop.olympus.eu/pl_PL/promo.html?id=13112&icid=13112
W stosunku do e5 zyskujesz ciut lepszą matrycę.
Tracisz uszczelnienie i lepszy wizjer z e5
Mam pen f z tym obiektywem co jest w promo i bardzo sobie chwalę.
Ten aparat ma coś w sobie takiego , że zawsze chętnie zabieram go ze sobą .
Bilans zrobionych zdjęć w stosunku do dslr , którego miałem to 3:1
Ceny stałek jakie widziałem w ostatnim roku na regularnych przecenach . Fuji tez ma promocje ale nie znam cen .
Panasonic 14 2.5 - 750-850
Panasonic 15 1.7 - 1500-1900
Panasonic 20 1.7 - 1150 -1300
Panasonic 25 1.7 - 580-680
Panasonic 42.5 1.7 - 1100-1300
Olympus 12 2.0 - 1900-2400
Olympus 17 1.8 - 1350-1600
Olympus 25 1.8 - 1150-1300
Olympus 45 1.8 - 800-1000
Sigmy 16,30,56 1.4 - 1400-1750
Trochę duże gabarytowo za wyjątkiem bardzo chwalonej 56mm .
Są jeszcze sigmy art 2.8 w cenach ok 800zl 19,30,60 . Szczególnie polecana ta ostatnia .
Chyba dam szansę m4/3. Stąd jeszcze jedno pytanie (nie ukrywam, że powstałe po lekturze blogu epicure) - co powiecie o Panasonicu GX9 (czyli Pen F dla ubogich)? Niestety, w obecnych warunkach nie jestem w stanie nadwyrężyć budżetu tak, by kupić Pena F. Na placu boju zostaje więc M5 II i ewentualnie wspomniany Panasanic.
GX9 jak najbardziej. Panasoniki są o wiele szybsze w działaniu od Fuji - uruchamianie, wybudzanie, AF.
DFD AF jest praktycznie natychmiastowy. Cechą Panasoników jest też to, że firmowe obiektywy są w 100% kompatybilne z Lumixami, ale już nie do końca z puszkami od Olympusa.
Olympus ma bardzo dobre obiektywy, ale to Panaś ma PanaLeiki.;-)
Panasoniki są o wiele szybsze w działaniu od Fuji - uruchamianie, wybudzanie, AF.
Zależy do czego porównujemy. Jeśli do starszego o rok X-T20, to może są ciut szybsze, ale na pewno nie o wiele. A gdy się ściemni i/lub trzeba użyć AF-C, to ja bym jednak bardziej ufał Fuji.
A kwestia wybudzania aparatu rodzi niepotrzebne nieporozumienia, bo mało kto wie, że to kwestia zabezpieczenia przed przypadkowym wybudzeniem, a nie problem z szybkością aparatu - trzeba po prostu przytrzymać spust migawki przez chwilę.
Nie no, zgadza się. Mam doświadczenia z X-E1, w nowszych pewnie to poprawili. Jednak trzymanie spustu do wybudzenia przez "chwilę", czyli 1-2 s przerastało mnie, bowiem w tym czasie mogłem tylko obserwować, jak temat zdjęcia wyjeżdża mi z kadru.;-)
W Panasoniku działa to jak powinno, czyli natychmiastowo. Mówię tu o swoim G7, czyli o puszce sprzed 5-ciu lat, zresztą podobnie, jak X-E1.
Strach pomyśleć co by było, gdybyś miał aparat w torbie [emoji6]
Dlatego jestem zwolennikiem włącznika zasilania przy spuście migawki, jak w Nikonie, albo Sony. Sięgasz ręką do torby, macasz uchwyt i od razu palcem wskazującym włączasz zasilanie. Czyli z chwilą podniesienia do oka i po sekundzie od sięgnięcia do torby, masz aparat przy oku gotowy do strzału. Tego mi brakowało w Fuji, ale tak samo jest np. w Canonie, gdzie z reguły do załączenia sprzętu potrzeba używać dwóch rąk. Nieporozumienie...
- - - - kolejny post - - - - - -
Ale fakt... Robiłem swego czasu komercyjną reporterkę i jakieś skrzywienie pewnie mi pozostało.:-)
Dlatego jestem zwolennikiem włącznika zasilania przy spuście migawki, jak w Nikonie, albo Sony.
Albo w Fuji :)
Ergonomię nikona lubię najbardziej .
Włącznik on /off jest w idealnym miejscu .
Kojocisko
19-03-2020, 13:28
Po trzydziestu latach z Canonem i przesiadce 5 lat temu, położenie włącznika we właściwym miejscu nieustannie sprawia mi głęboką satysfakcję.
cybulski
19-03-2020, 14:31
Mając wyłączniki on/of w różnych aparatach pod spustem lub nie, stwierdzam że Canonowskie rozwiazanie ma sens. Jeśli jest pod spustem to ciągle się go włącza i wyłącza bezwiednie. W canonie tego się nie robi, aparat nawet kilka dni u mnie potrafi być na uśpieniu i nie widzę obecnie w tym wad. Kiedyś widziałem, teraz nie.
Ja nie trzymam palca na spuście migawki gdy nie robię zdjęć, więc nie zdarza nie się przypadkowe włączenie czy wyłączenie aparatu.
cybulski
19-03-2020, 16:56
Ja to robię bezwiednie, jak odruch Pawłowa. Dlatego doceniam rozwiązanie alternatywne jak z canona.
Mi w XT20 jakoś często samoczynnie się włączał aparat. Nawet podejrzewałem go, że żyje własnym życiem.
A wracając to tematu: GX9 czy M5 II? Chciałbym w weekend złożyć zamówienie.
Jeśli ma być głosowanie :) - to ja głosuję na GX9.
marcus777
20-03-2020, 05:01
A wracając to tematu: GX9 czy M5 II? Chciałbym w weekend złożyć zamówienie.
https://mirrorlesscomparison.com/panasonic-vs-olympus/g9-vs-em1-mark-ii/ (3 str.)
https://www.dpreview.com/articles/4945973337/panasonic-lumix-g9-vs-olympus-om-d-e-m1-ii
Zajrzyj w wizjery tych aparatów i sprawdź, czy jesteś w stanie żyć z wizjerem Panasonika, bo to dość osobliwe doznanie :)
Podobno wizjer gx9 słabizna .
Poza tym same dobre opinie czytałem .
cybulski
20-03-2020, 15:08
Niezależnie czy to będzie cos z 4/3 czy z apsc Fuji, najlepiej zrobić sobie listę szkieł które chce się mieć i zobaczyc ile zostaje na puszkę. Teraz jest dużo ofert sprzedaży na grupach na fb więc można sobie łatwo przygotować budżet. Dobre Szkła w każdym systemie to podstawa.
W Fuji masz stalki 16/23/35 f1.4 oraz tańsze odpowiedniki 18/23/35/50 f2, no i 56/1.2. Teraz jest wysyp ofert tej 56 (normalna i jest jeszcze wersja apd) Tak jak dwa, trzy lata temu wszyscy kupowali nowki to teraz dużo używek w dobrym stanie.
Kolega aldam zrobił Ci juz przydatną listę z 4/3.
Ja kiedyś wklejałem fotki listy szkieł z ulotki Fuji bo tak łatwiej wybrać. Jak odnajdę to dam ponownie.
https://www.amazon.de/Olympus-Systemkamera-Megapixel-LCD-Display-Bildstabilisator/dp/B00SMPL4VY?language=pl_PL&tag=pepperpl09-21
Samo szkło to 2000-3000 zł zależy od stanu
https://mirrorlesscomparison.com/panasonic-vs-olympus/g9-vs-em1-mark-ii/ (3 str.)
https://www.dpreview.com/articles/4945973337/panasonic-lumix-g9-vs-olympus-om-d-e-m1-ii
Dziękuję, ale przedmiotem moich zainteresowań są jednak tańsze modele: GX9 lub M5 II.
Zajrzyj w wizjery tych aparatów i sprawdź, czy jesteś w stanie żyć z wizjerem Panasonika, bo to dość osobliwe doznanie :)
Nie mam takiej możliwości. W moim miasteczku nie ma na półce takich aparatów, najbliżej to Kraków czy Katowice. W obecnej sytuacji wolałbym się nie przemieszczać.
Niezależnie czy to będzie cos z 4/3 czy z apsc Fuji, najlepiej zrobić sobie listę szkieł które chce się mieć i zobaczyc ile zostaje na puszkę. Teraz jest dużo ofert sprzedaży na grupach na fb więc można sobie łatwo przygotować budżet. Dobre Szkła w każdym systemie to podstawa.
W Fuji masz stalki 16/23/35 f1.4 oraz tańsze odpowiedniki 18/23/35/50 f2, no i 50 lub 56/1.2. Teraz jest wysyp ofert tej 56 (normalna i jest jeszcze wersja apd) Tak jak dwa, trzy lata temu wszyscy kupowali nowki to teraz dużo używek w dobrym stanie.
Kolega aldam zrobił Ci juz przydatną listę z 4/3.
Ja kiedyś wklejałem fotki listy szkieł z ulotki Fuji bo tak łatwiej wybrać. Jak odnajdę to dam ponownie.
Pamiętam tę wklejkę.
Wybierając Fuji na pewno byłby to 35mm (ciemniejszy) bo go miałem i byłem zadowolony. W dalszej przyszłości 23mm lub 16mm (o nim musiałbym poczytać czy warto) i 50/56mm. Jeżeli chodzi o coś zmiennookgniskowego, to coś z tych: 18-55mm, 18-135mm lub 16-80mm. Choć przyznam szczerze, że 16-50 zaspokajał moje potrzeby (głównie zdjęcia rodzinne czy wakacyjne).
Gdybym wszedł w m4/3, to na pewno Zuiko 45mm i do rozważenia: jeden (a może nawet dwa) z czterech - 25mm, 20mm lub 15 mm Panasonic, 17mm Olympus,. Z zoomów to do przemyślenia: 12-60 Panasonic, 12-40/12-45 Zuiko lub Zuiko 14-150.
Na dzień dzisiejszy mogę wydać około 4000 zł, reszta zakupów prawdopodobnie rozłożona na najbliższe 12-18 miesięcy.
https://www.amazon.de/Olympus-Systemkamera-Megapixel-LCD-Display-Bildstabilisator/dp/B00SMPL4VY?language=pl_PL&tag=pepperpl09-21
Samo szkło to 2000-3000 zł zależy od stanu
I tu już mamy konkret.
cybulski
21-03-2020, 12:09
Za 2-2.5 tys można kupisz używany xt2, za ok 1.2 tys xt1. Reszta na szkła.
Wg niektórych, a do nich też się zaliczam, xt1/xt10 robi fajniejsze kolory niż xt20/xt2.
niedzielny_pstrykacz
21-03-2020, 13:37
Wg niektórych, a do nich też się zaliczam, xt1/xt10 robi fajniejsze kolory niż xt20/xt2.
To fakt. X-T10 ma kolorki całkiem sympatyczne jak i DR, sporo można z tego dziadka jeszcze wyciągnąć :)
darekw1967r
22-03-2020, 10:33
Wydaje mi się, że to jest dobra cena ;)
https://www.e-fotojoker.pl/fujifilm-x-t100-(body)-(czarny)?source=google&gclid=Cj0KCQjwmdzzBRC7ARIsANdqRRmWwsPAl7bbfv5XulhZ 6a2PT2Q0YUJKegsBHBtvv7P_TXrcaBDx1WgaApCLEALw_wcB
- - - - kolejny post - - - - - -
To fakt. X-T10 ma kolorki całkiem sympatyczne jak i DR, sporo można z tego dziadka jeszcze wyciągnąć :)
Ze wzgledu na mozliwosci i duzy DR jest to dobra puszka do focenia krajobrazów.
Z kronikarskiego obowiązku informuję, że jednak zdecydowałem się na Fuji. Kupiłem X-T20 z obiektywem 18-55. Zapłaciłem 3113 zł, co chyba nie jest najgorszą ceną.
Dlaczego?
Udało się się zorganizować na kilka dni Olympusa i jednak kolory i jpegi bardziej podobają mi się z Fuji. Trochę szkoda, że Fuji nie ma stabilizacji matrycy, ale może X-T40 będzie ją miał, wtedy zrobię upgrade. W tym roku dokupię jeszcze 1-2 stałki.
Wszystkim bardzo dziękuję za wszelkie sugestie i porady.
cybulski
28-03-2020, 20:12
Polecam naleśnika 27/2.8, można kupić za ok 700zl. Trzeba upolowac uzywke w dobrym stanie lub kupowany na eglobal. Teraz nie sprawdzałem czy eglobal wysyła, ma dobre oferty.
darekw1967r
28-03-2020, 20:47
Z kronikarskiego obowiązku informuję, że jednak zdecydowałem się na Fuji. Kupiłem X-T20 z obiektywem 18-55. Zapłaciłem 3113 zł, co chyba nie jest najgorszą ceną.
Dlaczego?
Udało się się zorganizować na kilka dni Olympusa i jednak kolory i jpegi bardziej podobają mi się z Fuji. Trochę szkoda, że Fuji nie ma stabilizacji matrycy, ale może X-T40 będzie ją miał, wtedy zrobię upgrade. W tym roku dokupię jeszcze 1-2 stałki.
Wszystkim bardzo dziękuję za wszelkie sugestie i porady.
Dobry wybór.
Fuji ma 14-bitowe rawy a Olek trzyma sie kurczoro 12-bitowych ;) Olek ma bardziej wysrubowane matryce i zbyt duzo zalatwia algorytmami co nieco usztucznia obraz.
Fuji ma lagodniejsze przejscia i lepsza dynamike i oddaje bardziej naturalnie obraz.
Ogolnie filozofia fuji w budowaniu obrazu lepiej mi odpowiada.
Fajne sa tryby DR100, DR200, DR400.
Sam stałem przed podobnym dylematem. Zastanawiałem się między Xt-20 z kitem (tym lepszym) a Olkiem EM5 MK2 z 14-150 wersją drugą. Dodam, że chciałem nieduży aparacik wyjazdowy, który da sobie radę w różnych warunkach pogodowych. Taka sama cena wówczas, czyli złotówkę poniżej 3k. Skończyło się jednak na Olympusie. Jasne, że obrazek z Fuji lepszy, ale jak weźmiemy po uwagę jakość wykonania i przeznaczenie korpusów, do tego dodamy kasę na szklarnię, to Olek wypadł w tym zestawieniu lepiej. Uszczelniany, magnezowy, odporny na niskie temperatury korpus i świetne niedrogie obiektywy. Choćby 50 mm od Panasa, 45 Olka, rewelacyjny Olek 12-40, przystępny cenowo 75-300. Fakt, dosyć drogi 7-14, ale można go wyrwać znacznie taniej niż oficjalnie. No i wbrew pozorom ten 14-150 również niezły. To, co mnie zaskoczyło bardzo w Olympusie, to AF. Normalnie kosmos. Panasonic G7, którego mam, przy Olku, to manual... Subiektywnie lustrzanki, które mam, również wypadają słabiej.
No i wbrew pozorom ten 14-150 również niezły.
Niestety nie, to jeden z gorszych optycznie obiektywów Olka. Testowałem go ostatnio z E-M5 III (recenzja w przygotowaniu) i srogo się zawiodłem.
Najlepsze zumy to 12-40 , 12-100.
Zobaczymy jak w praktyce wypadnie 12-45
Niestety nie, to jeden z gorszych optycznie obiektywów Olka. Testowałem go ostatnio z E-M5 III (recenzja w przygotowaniu) i srogo się zawiodłem.
Ale, że nowa wersja? Czekam z niecierpliwością na recenzję.
Tak, nowa wersja. Zobacz sobie sam na najdłużej ogniskowej jakie ładne mydełko [emoji846] Choć może na 16 mpx będzie to mniej zauważalne.
Faktycznie mam krótko i raczej dalej niż na 100 mm nie wyjeżdżałem.
darekw1967r
09-04-2020, 19:06
Niestety nie, to jeden z gorszych optycznie obiektywów Olka. Testowałem go ostatnio z E-M5 III (recenzja w przygotowaniu) i srogo się zawiodłem.
Racja ! Najgorzej wypada 14mm (bardzo silne winietowanie). Koniec zakresu rozmydla.
Jak lekko przyslaniac i focic bardziej srodkiem zakresu to mozna uzyskac w miare dobrej jakosci foty.
Wszystkie na 150.
Prosto z puszki, tylko zmniejszone i wyostrzone. Szału nie ma, ale tragedii również. Exify nie wyczyszczone.
https://live.staticflickr.com/65535/49750725832_25570fcba3_o.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/49749858743_35cc550b88_o.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/49750726442_7861e9e900_o.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/49750726702_5c5f3a0c19_o.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/49750726522_a6d15058e6_o.jpg
darekw1967r
10-04-2020, 11:09
X-T100 + XF 35/1.4 czyli zestaw za okolo 3000 zl
Fote wykonalem bez lampy blyskowej.
Powiekszony wycinek oka to 1:1 z interpolowanej rozdzielczosci 8000x5333px.
38154
cybulski
10-04-2020, 11:13
Wszystkie na 150.
Prosto z puszki, tylko zmniejszone i wyostrzone. Szału nie ma, ale tragedii również. Exify nie wyczyszczone.
https://live.staticflickr.com/65535/49750725832_25570fcba3_o.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/49749858743_35cc550b88_o.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/49750726442_7861e9e900_o.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/49750726702_5c5f3a0c19_o.jpg
https://live.staticflickr.com/65535/49750726522_a6d15058e6_o.jpg
Podróżniczo starczy. Mały i wygodny. Wyjazd nie jest poświeceniem a przyjemnością.
darekw1967r
10-04-2020, 11:59
Dokładnie tak :grin:
Grunt, ze jestes zadowolony jednak zwroc uwage, ze system Olka nie lubi wysokich iso a ten zoom nie jest jasnym szklem.
Dluższa ogniskowa wymaga krotszych czasow naswietlania i wtedy system szybko podbija iso.
Wiadomo, ze mamy stabilizacje ale nie dziala to jak masz ruchome obiekty w tle gdzie i tak potrzeba krotkiego czasu naswietlania aby nie bylo poruszen.
Jak focilem tym szklem wchodzily mi silne aberracje a szklo dosc niestabilnie trzymalo jakosc na calym zakresie.
Czasem wychodzily bardzo dobrej jakosci foty a czasem mialem silny spadek kontrastu i ostrosci.
Pomijam znieksztalcenia optyczne gdzie dla szerokiego kata bylo najgorzej.
Jak sie nauczylem tego szkla wyciagalem dobrej jakosci foty ale co z tego jak masz taki zakres zooma a w praktyce robisz na mniejszym zakresie.
Jednak dla Olka proponuje jakis jasny zoom wtedy bedziesz mial swietnej jakosci foty jednak jasny zoom daje wieksze gabaryty i w efekcie koncowym
mialby byc maly zestaw a wychodzi wcale nie taki maly jak wezmiesz pod uwage porownanie do zestawu: X-T10 + XF 18x55.
Tak więc namawiam do poznania i zabawy z X-T30. :grin:
Grunt, ze jestes zadowolony jednak zwroc uwage, ze system Olka nie lubi wysokich iso a ten zoom nie jest jasnym szklem.
Dluższa ogniskowa wymaga krotszych czasow naswietlania i wtedy system szybko podbija iso.
Wiadomo, ze mamy stabilizacje ale nie dziala to jak masz ruchome obiekty w tle gdzie i tak potrzeba krotkiego czasu naswietlania aby nie bylo poruszen.
Jak focilem tym szklem wchodzily mi silne aberracje a szklo dosc niestabilnie trzymalo jakosc na calym zakresie.
Czasem wychodzily bardzo dobrej jakosci foty a czasem mialem silny spadek kontrastu i ostrosci.
Pomijam znieksztalcenia optyczne gdzie dla szerokiego kata bylo najgorzej.
Jak sie nauczylem tego szkla wyciagalem dobrej jakosci foty ale co z tego jak masz taki zakres zooma a w praktyce robisz na mniejszym zakresie.
Jednak dla Olka proponuje jakis jasny zoom wtedy bedziesz mial swietnej jakosci foty jednak jasny zoom daje wieksze gabaryty i w efekcie koncowym
mialby byc maly zestaw a wychodzi wcale nie taki maly jak wezmiesz pod uwage porownanie do zestawu: X-T10 + XF 18x55.
Faktycznie, na szerokim kącie są duże zniekształcenia. Ogólnie, tak jak mówisz, szkło nie jest bez wad. Jakbym miał kupić osobno, to bym nie kupił. Da się nim zrobić fajną fotkę, ale nie jest to norma. Jak prześledzimy ceny 5MKII, to wychodził gratis. Jeśli chodzi o same zdjęcia z Olympusa, to do D610 czy D7100 nie ma startu, ale z D90, już jest różnie. Dodam, że nie mam jeszcze doświadczenia z Olkiem i porządnym szkłem. Docelowo myślę o jakiejś okazji na 12-40. Zestaw na kompaktowości dużo nie straci. 12-40 jest co prawda grubszy, ale na długość jest tylko 1 mm różnicy.
Gdyby ktoś był zainteresowany, dziś do północy na stronie Olympusa E-M5 II z obiektywem 14-150 (https://shop.olympus.eu/pl_PL/aparaty-fotograficzne/om-d/e-m5-mark-ii-zestaw-1415?olycmp=aff-digidip+UK&tduid=a117babb654b6f8c67b7f4c2af94c812) z kodem WIELKANOC za 2699 zł.
Można wiedzieć gdzie szukac takich kodów?
Można wiedzieć gdzie szukac takich kodów?
Przypadkowo znalazłem tu: https://www.pepper.pl/promocje/aparat-olympus-em5-mark-ii-zestaw-1415-252673?page=3#thread-comments Nie wiem skąd ktoś wiedział o tym kodzie, ale działa, bo pół godziny temu kolega kupił.
Przypadkowo znalazłem tu: https://www.pepper.pl/promocje/aparat-olympus-em5-mark-ii-zestaw-1415-252673?page=3#thread-comments Nie wiem skąd ktoś wiedział o tym kodzie, ale działa, bo pół godziny temu kolega kupił.
Promocja przedłużona do 19 kwietnia. Przypomnę: OM-D E-M5 II z obiektywem Zuiko 14-150 po wpisaniu kodu WIELKANOC za 2699 zł.
Nikomator
19-04-2020, 08:57
Ten test Zuiko 14-150 to na jakimś portalu czy tu na forum nikona
Nikomator
19-04-2020, 13:23
Olympus OM-D E-M5 Mark II i helios 44-4 prosto z puszki
andrzejek
20-04-2020, 19:36
mi się podoba...
45mm 1.8 w promo w sklepie Olympusa za 799zl
Nikomator
26-04-2020, 18:56
A skąd taka cena ...
1200 widzę
cały czas
- - - - kolejny post - - - - - -
500zł rabatu ale to przy kupnie trzech obiektywów
Jak dodasz do koszyka, to odejmie Ci 500 PLN
Nikomator
26-04-2020, 20:24
Faktycznie:lol:
Właśnie się biję z myślami, czy kliknąć, czy szukać 60 D makro od Nikona :lol:
Jeśli dobrze kojarzę, to normalnie ten obiektyw nie kosztuje 1200 zł, tylko właśnie coś bliżej 800 zł.
Nigdy nominalnie nie kosztował 800zl
Ja swój kupiłem w 2019. Czekałem jakiś czas na promo. Ceny oscylowały w okolicach 1100-1200.
Kupilem z kuponem w MM za lekko po ad 1kzl.
Cena 800zl za to szkiełko jest więcej niż dobra.
Ps makro 60mm 2.8 jest za 1,5kzl
Ps2 kupon na nieprzecenione rzeczy PUKKA20
-20%
Kosztował 800 parę lat temu, później cena wzrosła gdy pojawiły się "promocje". Aktualnie normalna cena to 950 zł.
darekw1967r
27-04-2020, 18:46
Kosztował 800 parę lat temu, później cena wzrosła gdy pojawiły się "promocje". Aktualnie normalna cena to 950 zł.
Faktycznie kilka lat temu kupowalem to szklo taniej ;)
Tak samo bylo z m.Zuiko 75mm/1.8 gdzie takze to szklo bylo tansze od obecnych cen.
Nikomator
27-04-2020, 19:29
A co sądzicie o tym makro
Olympus M.Zuiko Digital 60 mm f/2.8 ED Macro mam zamiar je kupić aby było zarówno do portretu i do zabawy w macro..
- - - - kolejny post - - - - - -
Jeden gościu z forum Olympusa robi nim takie zdjęcia że cenka opada
Zdjęcia genialne, wszystko wyszlo tak pieknie :)
Mniejsza matryca więc większa głębia ostrości, co daje większe możliwości w makro. Olympus robi świetne szkiełka. Do makro jak najbardziej. Druga sprawa, albo pierwsza, to trzeba umieć to wykorzystać.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.