Zobacz pełną wersję : [ Olympus ] [Olympus E-PL5] jaki obiektyw szerokokątny?
Postanowiłem zrobić drugie podejście do tematu bezlusterkowców :) (bo wcześniej przez chwilę miałem Fuji) i zanabyłem w.w. Olympusa.
Na ten moment mam do niego podłączone przez adapter 4/3 > M4/3 kitowe obiektywy 14-42 i 40-150. Chciałbym jednak jakiś lepszy obiektyw szerokokątny. Przeznaczenie sprzętu będzie typowo wycieczkowe, ale liczę, że dobry obiektyw pozwoli mu (i mi) lepiej rozwinąć skrzydła :)
Zwyczajowo pasowałoby kupić niedrogo a otrzymać dużo :) Poważniej zaś idealnie by było kupić coś z:
- autofokus,
- może być stało-ogniskowy może być jakiś zoom,
- cena do 800-1200 (im mniej tym lepiej)
- dedykowane bezpośrednio do m4/3 (bez adapteru)
Są w ogóle obiektywy spełniające takie wymagania? Najpewniej używane bo nie sądze by w tym budżecie dużo nowych było do przebierania.
Panasonic 14 2.5
Panasonic 20 1.7
Może uda się znaleźć w budżecie Olympus 17 1.8
Ostatni mam i polecam
Ps
Teraz doczytałem , że obiektyw typowo wycieczkowy .
Jeżeli zdjęcia mają być robione w dobrym świetle to za 500zl można kupić panasonica 12-32.
Nie miałem , a z tego co czytam stosunek wagi , wymiarów i właściwości optycznych do ceny jest bdb.
Ps
Teraz doczytałem , że obiektyw typowo wycieczkowy .
Jeżeli zdjęcia mają być robione w dobrym świetle to za 500zl można kupić panasonica 12-32.
Nie miałem , a z tego co czytam stosunek wagi , wymiarów i właściwości optycznych do ceny jest bdb.
Może nieprecyzyjnie napisałem :) Wycieczkowy, tak ale raczej coś z lepszym światłem/możliwościami niż KIT. Tak by w trudniejszych warunkach był z takiego obiektywu pożytek. Przy dobrych warunkach oświetleniowych to spokojnie wystarczą te obiektywy jakie mam :)
Propozycje jakie dawałeś w pierwszej odpowiedzi brzmią sensownie. Muszę o nich trochę poczytać, pooglądać przykłady zdjęć. Widzę, że Panasonic-i trochę tańsze od Olympusa. Nie ma jakichś utrudnień w ich stosowaniu? W znaczeniu niekompatybilności między obiektywem-body?
w zasadzie nie ma problemów, można stosować zamiennie, napisałeś "wycieczkowy", nie napisałeś jakie ogniskowe preferujesz ? mam kilka obiektywów ( i zamiar powiększenia szklarni ;)), na wycieczki najczęściej zabieram 12-32 i 50-150, a gdy wiem co dokładnie będę będę fotografował, to dokładam jakąś stałkę ;), jak określisz zakres ogniskowych, to wtedy będzie łatwiej
ps: mając kitowy, to kupno 14 f2,5 troszeczkę jest zbyteczne
Autor pyta o szerokokątny obiektyw .
Jeżeli założymy max ekwiwalent 40mm na pełnej klatce to opcje z af są następujące :
Olympus 12 2.0
Panasonic 14 2.5
Panasonic 15 1.7
Olympus 17 1.8
Panasonic 20 1.7
Wszystkie do kupienia do 1500zl (nowe lub uzywane ) za wyjątkiem olympusa 12.
Jeżeli z kolei szukamy szkła naprawdę szerokiego to mamy dwie opcje ale bez af czyli laowa 7.5 2.0 lub laowa 9 2.8
mamy jeszcze
7-14/4
7-14/2,8
8-18/2,8-4
9-18/4-5,6
i 10-25/1,7
Dużo propozycji widzę, chociaż wydaje mi się, że spora ich część (zwłaszcza od grizz) budżet przekracza.
Wycieczkowo to ja np. najczęściej używam (i lubię) ogniskowe z zakresu tych 40-150. Ale czasem brakuje właśnie szerokiego kąta. Ciężko 40-150 zrobić osobę z bliska, a i jakiś krajobraz też się trafi, że chciałoby się szerzej :) Z tego powodu myślę, że pasujący mi zakres to ~28-35 (licząc do pełnej klatki). Czy będzie to stałka czy zoom kwestia mniej istotna, chociaż mając kitowy 14-42 myślę czy nie najlepszym wyborem byłby jakiś obiektyw stałoogniskowy. Warunek konieczny jak pisałem - lepsze światło by ten obiektyw dawał mi komfort zdjęciowy w słabych warunkach :)
A tak przy okazji - ma ktoś doświadczenie z używania obiektywów przez taką redukcję jak mam (4/3 > M4/3)? Coś się traci? Czy to tylko konieczność noszenia większych obiektywów? Może warto nie upierać się przy m4/3 i kupić coś fajnego z "dużego 4/3?
no i od razu łatwiej znając "zapotrzebowanie", czyli potrzebny od 14 do 18mm
taniej - sigma 16 f2,8
drożej - panasonic 14 f2,5
tylko użytkując m4/3, te ogniskowe z tym światłem to nie taka duża korzyść w stosunku do kita, więc jaśniej
20 f1,7
lub szerzej i jaśniej
samyang 12 f2.0
ta opcja dała by, światło i szerokość (której nie masz), a i kwotowo chyba akceptowalna
ps: ewentualnie mam sigmę 30 f2,8, ale to już chyba dla Ciebie za "wąsko" ? choć "tanio"
no i od razu łatwiej znając "zapotrzebowanie", czyli potrzebny od 14 do 18mm
taniej - sigma 16 f2,8
drożej - panasonic 14 f2,5
tylko użytkując m4/3, te ogniskowe z tym światłem to nie taka duża korzyść w stosunku do kita, więc jaśniej
20 f1,7
lub szerzej i jaśniej
samyang 12 f2.0
ta opcja dała by, światło i szerokość (której nie masz), a i kwotowo chyba akceptowalna
ps: ewentualnie mam sigmę 30 f2,8, ale to już chyba dla Ciebie za "wąsko" ? choć "tanio"
Samyang 12 2.0 wygląda faktycznie na ciekawą propozycję. Ewentualnie Panasonic 14 2.5. Pooglądam testy :)
teraz masz 14mm f3,5 i chcesz kupić 14mm f2,5 ??????
masz porównanie , kit 14mm, kit 12mm, samyang 12mm
odległość ok 2,5 metra
kit 14mm
36858
kit 12mm
36859
odległość ok 5 metrów
kit 14mm
36860
kit 12mm
36861
samyang 12mm
36862
samyang ma możliwość fotografowania od ok 20cm
36863
wszystkie fotki robione w jpeg, na pewno w kity jest ingerencja w prostowanie i winetowanie, w przypadku samyanga raczej nie (nie posiada elektroniki i nie podawałem mu w meni profilu), we wszystkich przypadkach f3,5 i widać różnicę w "jasności" obiektywów
a tak wygląda "rozmycie z samyang 12mm f2
36864
i detal
36865
Dzięki za przykładowe zdjęcia. Faktycznie można dostrzec różnice między nimi. W szerokości wiadomo :), ale wg mnie widać też subtelne różnice jasności między kitową 14 a 12. No chyba, że to złudzenie spowodowane szerszym planem.
W zakładanym budżecie cudu nie będzie to już widzę. Jednak nawet różnica f2.5 a f3.5 może okazać się kluczowa w jakichś ciężkich warunkach.
Tak naprawdę idea zakupu czegoś lepszego niż kit bierze mi się z tego, że w.w. obiektywy (te co mam a zwłaszcza 40-150) miałem niedawno w użyciu ma Olympusie E-510. O ile zdjęcia z plenerów wychodziły fajne to jak kiedyś próbowałem dokonać coś w ciemniejszym pomieszczeniu to byłem zdegustowany wynikiem. Praktycznie żadne zdjęcie nie było ostre. A przecież body E-510 wcale nie takie tragiczne. Nie pobawiłem się jeszcze w 100% E-PL5 (chociaż wydaje mi się, że jednak lepiej radzi sobie na wyższych ISO więc i finalnie będzie lepiej) niemniej dla swojego komfortu chciałbym mieć "lepszy" obiektyw. Z drugiej strony jak pisałem limit $$ jest w miarę sztywny. Nie planuję inwestować nie wiadomo ile w aparat wycieczkowy.
BTW widzę, że z kolegą to my prawie sąsiedzi jesteśmy :) Wiele km nie ma między Olesnicą a Kiełczowem :)
Coś nie mogę wyedytować swojego tekstu, a warto doprecyzować:
"...Praktycznie żadne zdjęcie nie było ostre..." w znaczeniu poruszenia. Po prostu przy długim czasie i KITowym obiektywie wyszły mi poruszone.
A przecież body E-510 wcale nie takie tragiczne.
Jak na dzisiejsze standardy to niestety tragiczne.
Jak na dzisiejsze standardy to niestety tragiczne.
Wiadomo, wszystko zależy z czym się porówna :) Do ISO 800 E-510 daje radę, podobnie jak np. D2X którego też mam.
Antonioo
04-03-2020, 00:30
ja bym polecał 9-18 - fajny szeroki kąt. Na grupie micro 4/3 używki osiągają cenę ok 1200 zł.
darekw1967r
24-03-2020, 12:21
Wiadomo, wszystko zależy z czym się porówna :) Do ISO 800 E-510 daje radę, podobnie jak np. D2X którego też mam.
Przy jasnym szkle mozesz focic na nizszym ISO wiec nie jest to najwiekszym problemem tamtych olków.
Najwiekszym problemem E-510 jak i wczesniejszych modeli to fatalny DR jak i nagminne przepalanie bieli.
Dopiero od modelu E-620 zaczelo sie to zdecydowanie poprawiac.
Wiele fot robilem szklem Zuiko 11-22/2.8 wiec ISO nie stanowilo problemu.
Jak sie pojawil system m.4/3 to przez przejsciowke podpinalem je do EPL-1 i bylo jeszcze wiecej detalu w obrazie.
Dzięki za kolejne propozycje, przeglądam, myślę, może coś finalnie podejdzie ale...
Chwilowo zamysł zakupu lepszego obiektywu stanął trochę pod znakiem zapytania. Nie zrezygnowałem całkiem, ale zawsze jakieś inne wydatki wpadają, a coś ceny możliwych (i podobających mi się sprzętów) nie zachęcają. Praktycznie wszystko kosztuje sporo więcej niż 1200 :) Zacząłem dumać nad obniżeniem wymagań i patrzyć też jak kolega wyżej proponował na obiektywy od 4/3, chociaż i tu te lepsze cenę trzymają. Najtaniej i w miarę dobrze by chyba było upolować Zuiko Digital 14-54 mm f/2.8-3.5. Dobre zdania o tym obiektywie są, w porównaniu do kita postęp jakiś by był. No i to chyba jedyny sprzęt jaki idzie nabyć za 600-700 zł.
No nic, zobaczymy. Jak nie zgłębiałem dobrze tematu to wydawało się, że obiektywy do Olympusa niedrogie. KITy a i owszem, ale jak coś solidniejszego to zaczynają się "normalne" ceny fotograficzne :) Szkoda mi trochę w obecnej sytuacji światowej wydawać dużo na nie ukrywajmy zabawkę spacerową.
Z tego co mi się obiło o uszy to 14-54/2,8-3,5 pracuje tylko z M1 w systemie m4/3. Ale mogę się mylić.
Pracuje ze wszystkimi, ale z M1 i z M5mkIII lepiej zdecydowanie ze względu na fazowy af.
ale nie ma to sensu. Przejściówkę jeszcze trzeba i robi się kobyła.
Obecna polityka Olka jest taka, ze szkieł się nie opłaca kupować w normalnych cenach... trzeba czekać na cashback i kody promocyjne. Wtedy robi się z 20-40% taniej.
darekw1967r
26-03-2020, 16:42
Ogólnie jasne zoomy z bardzo dobrą optyką to i tak kobyły w stosunku do wielkosci aparatu EPL-5 ;)
No różnice wielkości widać ?. Porównując kit 4/3 z adapterem do dedykowanego kita m4/3 jest sporo więcej. Ale mi w sumie wygodniej złapać za obiektyw i aparat ?
darekw1967r
28-03-2020, 15:47
No różnice wielkości widać. Porównując kit 4/3 z adapterem do dedykowanego kita m4/3 jest sporo więcej. Ale mi w sumie wygodniej złapać za obiektyw i aparat
Korzystalem z EPL-1 + adapter + Zuiko 11-22/2.8 i byl to obiektyw z aparatem ale jakosc zdjec i szczegolowosc niesamowita ;)
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.