PDA

Zobacz pełną wersję : Fotografowanie mniejszych zdjęć w Archiwum. Jakie ustawienia



pawlowskinsz
13-02-2020, 20:49
Witam.

Mam taki problem. Udałem się ostatnio do jednego archiwum ze swoim kilkuletnim Nikonem D3100. Na miejscu chciałem zrobić "zdjęcia zdjęciom".
Chodzi o archiwalne "zdjęcia", które w większości są wielkości 50X30 mm. Fotografowanie bez żadnego statywu, stojąc z góry celuje bezpośrednio na zdjęcia położone na parapecie przy oknie, na polu/dworze pochmurna pogoda, ale ze światłem (godzina 12:00) nie było problemu.
Próbuje z AF (różne opcje - auto, makro) i im bardziej przybliżam się do zdjęcia, całkowite rozmazanie. Na ustawieniach manualnych to samo, niskie ISO, w celowane w jeden punkt.
Przy normalnej pozycji fotografowania, łapie jakiś obiekt z dalszej odległości i nie ma problemu. Piękna ostrość. W takiej pozycji, celowanie dosłownie w podłogę - porażka.
Zaznaczę tylko, że z opresji wybawił mnie aparat w telefonie komórkowym - starym kilkuletnim Sony Xperia, na którym nie było problemów z ostrością. Jednak wolałbym jakość zdjęć ze swojego Nikona.

Z góry dziękuje za jakieś wskazówki. Zaznaczę, że w kwestii fotografowania nie jestem ekspertem.

OjTam
13-02-2020, 20:52
Każdy obiektyw ma minimalny dystans ustawiania ostrości. Wchodzisz poniżej tego zakresu.
Telefony mogą nawet poniżej 1cm ustawić, stąd telefonem dajesz radę.
Chcesz zrobić z bliska lustrzanką? Zostaje albo kupić szkło makro, albo cropować.

poste
13-02-2020, 21:02
OjTam powinien zostać modem za swoją anielską cierpliwość :roll: i chęć pomocy :lol:

OjTam
13-02-2020, 21:07
OjTam powinien zostać modem za swoją anielską cierpliwość :roll: i chęć pomocy :lol:

I zaczynam się zastanawiać, czy mnie chwalisz, czy mi źle życzysz. :lol:

poste
13-02-2020, 21:12
Jakże bym mógł, przyjmij komplement z pokorą:-D

OjTam
13-02-2020, 21:14
Jakże bym mógł, przyjmij komplement z pokorą:-D

Kłaniam się w podzięce jak Azjata, na milimetry mijając kant biurka. :D

poste
13-02-2020, 21:19
A jak jeszcze rozstrzygniesz dylemat d610 czy d750... :twisted:

OjTam
13-02-2020, 21:21
d610 czy d750... :twisted:

D800e. :mrgreen:

pawlowskinsz
14-02-2020, 00:37
Dzięki. Domyślałem się
Jaka soczewka wystarczy? +10? Czy za dużo?

OjTam
14-02-2020, 00:48
Dzięki. Domyślałem się
Jaka soczewka wystarczy? +10? Czy za dużo?

Policz sobie. (https://www.fotezja.pl/jak-dziala-soczewka-makro/)
Kalkulator jest w dolnej części artykułu.