PDA

Zobacz pełną wersję : Nikkor Z 20mm f/1.8 S



ksh
12-02-2020, 00:37
Nikkor Z 20mm f/1.8 S

https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2020/02/Nikon-NIKKOR-Z-20mm-f1.8-S-lens-1.jpg

morzon
12-02-2020, 12:08
Kolejna paskuda... chociaz 85 nie przebije chyba.

ksh
12-02-2020, 17:03
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2020/02/NIKKOR-Z-20mm-f1.8-S-lensn-design.jpg


https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2020/02/Nikon-NIKKOR-Z-20mm-f1.8-S-lens.jpg



https://www.youtube.com/watch?v=Zb4xS9oXcBE

badtorro
16-02-2020, 19:58
Kolejna paskuda... chociaz 85 nie przebije chyba.

Ocenianie obiektywów foto po wyglądzie xDDD

morzon
17-02-2020, 00:44
Ocenianie obiektywów foto po wyglądzie xDDD

Czytanie ze zrozumieniem XDDDD

badtorro
28-03-2020, 20:25
https://youtu.be/h8zGE9SbVY0

fader_audio
28-03-2020, 22:09
różnica wyraźnie widoczna, ciekawe czy cena będzie taką ceną, ze warto bedzie dopłacić w porównaniu do af-s

badtorro
29-03-2020, 01:02
ceny już są znane

maxwawa
29-03-2020, 09:45
Jak na załączonym filmiku widać nawet na wymagającej matrycy Z7 ten obiektyw jest naprawdę bardzo dobry już od pełnej przysłony.
Sądzę że jest liderem wśród innych systemów. Kusi strasznie żeby go zakupić.

badtorro
29-03-2020, 12:47
Jak na załączonym filmiku widać nawet na wymagającej matrycy Z7 ten obiektyw jest naprawdę bardzo dobry już od pełnej przysłony.
Sądzę że jest liderem wśród innych systemów. Kusi strasznie żeby go zakupić.

chyba wszystkie obiektywy S takie są - lepsze niż te na bagnet F i lepsze niż konkurencja

david555
29-03-2020, 12:57
chyba wszystkie obiektywy S takie są - lepsze niż te na bagnet F i lepsze niż konkurencja

Z wnioskami to bym zaczekał na testy dxomark, ale np. FE 85/1.8 trzyma się całkiem nieźle.

badtorro
29-03-2020, 16:12
Z wnioskami to bym zaczekał na testy dxomark, ale np. FE 85/1.8 trzyma się całkiem nieźle.

Ostrość to jedno, ale aberracje chromatyczne i koma są naprawdę rewelacyjnie skorygowane w każdej S-ce. Czegoś takiego nie widziałem w żadnym obiektywie poza niektórymi manualnymi Zeiss-ami za kosmiczne pieniądze. Bardzo mi się to podoba w nowych Nikkorach

maxwawa
29-03-2020, 18:28
Z wnioskami to bym zaczekał na testy dxomark, ale np. FE 85/1.8 trzyma się całkiem nieźle.
Tylko po co ten test dxomark? Na pewno nie będzie mega winiety jak w każdym Sony Fe ;) skoro już widać na tym filmiku że S-ka sobie znakomicie radzi.

david555
29-03-2020, 18:51
Tylko po co ten test dxomark? Na pewno nie będzie mega winiety jak w każdym Sony Fe ;) skoro już widać na tym filmiku że S-ka sobie znakomicie radzi.

Po co ?
Ponieważ bardzo lubię wizualizacje parametrów poszczególnych obiektywów na portalu dxomark i ich jedyne w swoim rodzaju jednostki, czyli P-Mpix, które oddziałują na wyobraźnię. :-)

cz4rnuch
29-03-2020, 19:06
Tylko po co ten test dxomark? Na pewno nie będzie mega winiety jak w każdym Sony Fe ;)

https://www.dxomark.com/nikon-nikkor-z-50mm-f1-8s-lens-review/

https://www.dxomark.com/Lenses/Sony/Sony-FE-Carl-Zeiss-Sonnar-T-STAR-55mm-F18-mounted-on-Sony-A7R-II__1035

badtorro
29-03-2020, 19:49
nie zapominajcie, że miara P-Mpx to miara z kapelusza wzięta, nie podparta żadną nauką

cz4rnuch
29-03-2020, 20:16
Chodziło mi o winietę. Nie jest prawdą, że Nikkory są bez winiety a inne szkła są w ciemnej d. Winieta to w tej chwili norma w wielu szkłach, także w nowych Nikkorach. 35/1.8 ma jeszcze większą ( https://www.dxomark.com/Lenses/Nikon/Nikon-NIKKOR-Z-35mm-F18-S-mounted-on-Nikon-Z7__1270 ), ale przeszkadza to głównie tym, którzy zamiast robić zdjęcia podniecają się cyferkami. Dla reszty to żaden problem, część dodaje winietę w pp, a tym którzy jej nie potrzebują wystarczy jedno kliknięcie lub przymknięcie.

bomkallo
29-03-2020, 22:13
Nawet jak ktos lubi cyferki to dxomark powinno byc ostatnim miejscem, na pobudzanie wyobrazni :)

maxwawa
31-03-2020, 14:16
Chodziło mi o winietę. Nie jest prawdą, że Nikkory są bez winiety a inne szkła są w ciemnej d. ...
.. a kto tak stwierdził ?
Chyba każdy obiektyw winietuje ale są jakieś granice prawda? tak samo z aberracjami itp. cechami.

Prawdą jest natomiast że zbyt zdecydowana większość obiektywów pod Sony FE ma bardzo dużą winietę w Nikonie zaś odwrotnie.
Tylko proszę nie pisz że ta mega winieta to zaleta bo w portrecie itd.

Jeśli porównujesz szkła to porównaj chociaż o tych samych ogniskowych a nie 50 mm vs 55 mm.

Poza tym ja wolę widzieć tę winietę np w testach na optycznych a nie w cyferkach na dxomark.

cz4rnuch
31-03-2020, 14:52
... a kto tak stwierdził ? :)


Prawdą jest natomiast że zbyt zdecydowana większość obiektywów pod Sony FE ma bardzo dużą winietę w Nikonie zaś odwrotnie.To jest Twoja prawda. Już kiedyś pokusiłeś się o takie twierdzenie w innym temacie to Ci wysłałem linki do testów winietowania nowych Zetek. Niestety/stety teraz producenci o to zbytnio nie dbają, bo łatwo to można ukrócić programowo. Dlatego nie tylko Sony, ale i nowe Nikkory czy Canony mają bardzo dużą winietę. Niezależnie od wielkości samych szkieł czy wielkości bagnetu.


...Jeśli porównujesz szkła to porównaj chociaż o tych samych ogniskowych a nie 50 mm vs 55 mm..Desperacka próba obrony. Sam uogólniasz na każdym kroku. Nie widziałem byś w swoich tezach posiłkował się konkretnymi zestawieniami. Ja przynajmniej wśród dostępnych testów DXO wybrałem ogniskowe bardzo do siebie zbliżone. Jeśli masz ochotę to sprawdź jak na tym portalu wygląda winieta 35Z :)


...Poza tym ja wolę widzieć tę winietę np w testach na optycznych a nie w cyferkach na dxomark.Twój wybór, nawet logiczny, bo w sumie zdjęcia są po to by je oglądać. Jednak gdy już wymieniamy poglądy to liczby mają tę niewątpliwą zaletę, że są obiektywne.

dandan
31-03-2020, 16:29
Tak sobie czytam i się zastanawiam czy wiecie, że można też obiektywów używać do fotografowania.

C_K
01-04-2020, 10:05
Kolejna paskuda... chociaz 85 nie przebije chyba.

Z tym się akurat zgodzę.
Paskudny, do tego kloc i plastik fantastik w porównaniu ze starymi szkłami wydmuszka. Ale cóż lepiej podniecac się jak połowa tu w wątku że winieta na Zetkach jest odrobinę mniejsza niz w sony, choć programowo można ją zniwelowac w 3 sekundy....

david555
01-04-2020, 10:21
...
Ale cóż lepiej podniecac się jak połowa tu w wątku że winieta na Zetkach jest odrobinę mniejsza niz w sony, choć programowo można ją zniwelowac w 3 sekundy....

Zastanawiałaś się może czasem jak działa ta niwelacja, i że wpływa ona na pogorszenie jakości obrazu w miejscu winiety ?

cz4rnuch
01-04-2020, 10:39
Po co się zastanawiać skoro można sprawdzić w praktyce?

david555
01-04-2020, 10:44
Praktykant, psia jucha ! :-)

Praktykowałem i wolę obrazki z mniej winietujących szkieł.

Koniec kropka.

cz4rnuch
01-04-2020, 10:46
Praktykant, psia jucha ! :-).
Teotetryk, psia mać :)

david555
01-04-2020, 10:57
Dla tych, którzy nie wiedzą/nie potrafią: https://www.swiatobrazu.pl/mobile/korekcja-wad-optycznych-na-zdjeciach-w--adobe-photoshop-lightroom-dla-poczatkujacych-31668.html

cz4rnuch
01-04-2020, 11:05
Zetek nie do końca to dotyczy. Nie wiem jak jest z 20/1.8, ale z tego co czytam to np w 14-30 w nefie zaszyta jest automatyczna korekcja szkiełka. I nie przypadłość jedynie Nikona. Sony i Canon też stosują takie sztuczki.

C_K
01-04-2020, 16:34
Zastanawiałaś się może czasem jak działa ta niwelacja, i że wpływa ona na pogorszenie jakości obrazu w miejscu winiety ?

Zastanawiałes się może gdzie występuje winieta ? Bo przecież nie w centrum kadru tylko na rogach i trzeba być nadwornym aptekarzem samego Doktora Pai Chi Wo aby z lupą i na cropie oglądać krajobrazy w rogach....
Szkła sa słabsze w rogach i wynika to z fizycznych właściwości aniżeli z samej korekcji winiety. Ale przecież Z-etkowcy muszą mieć co wytknąc soniaczowi bo matrycą, afem czy dostępnością szkieł zetki nie mają startu ale za to mają super wielki bagnet który między innymi miał wyeliminowac winietę a i tak wydmuszki nikona winietują nie mniej od szieł pod gówniany bagnet sony :)

david555
01-04-2020, 16:46
...
a i tak wydmuszki nikona winietują nie mniej od szieł pod gówniany bagnet sony :)

Pieprzny masz języczek nie ma co. :D

Tak czy siak, szkła Zetek mniej winietują i mniej aberrują od szkieł FE, zatem Sony może co najwyżej histerycznie tupać nóżkami. :-)

Myszowor
01-04-2020, 20:48
Ta 20 bardzo dobrze wyszła w tym porównaniu z starym nikkorem 20 1,8, ostra że nawet na filmie widać różnicę na 1,8.

aldam
02-04-2020, 13:14
Seria 1.8 do zetek jest świetna optycznie .
W swojej kategorii powiedziałbym czołówka .
Z uwagi na te szkła (nie potrzebuje 1.4) chętnie kupiłbym z6. Poczekam jeszcze na 1.8 canona R i zdecyduję.
Co mi się nie podoba to wysokie ceny i rozmiar tych szkieł , a właściwie to że są takie dluuugie ;)

cz4rnuch
02-04-2020, 13:21
Mnie też to trochę dziwi. Nie mam pojęcia o projektowaniu szkieł, ale tak na chłopski rozum oczekiwałbym, że stałki Z przez większą średnicę bagnetu będą po prostu bardziej pękate. A tu proszę.

lukasz_kk
02-04-2020, 14:17
Ja też się na optyce nie znam, ale w tym wątku był link do filmu na YT, na miniaturce obok siebie stały 20 1.8G z FTZ i 20 1.8S. Były niemal identycznej wysokości, zakładam więc że konstrukcyjnie pewnych rzeczy się nie przeskoczy, i krótszy rejestr bagnetu Z jest konsumowany przez fizyczne wydłużenie obiektywów pod to mocowanie w stosunku do odpowiadających im ogniskową i światłem obiektywów F.

cz4rnuch
02-04-2020, 14:30
Porównanie ze szkłem z podłączoną przejściówką jest nie do końca uczciwe. W lustrzance jest miejsce na komorę lustra więc przy projektowaniu się to uwzględnia. W bezlustrze nie ma takiej potrzeby. Lustrzankowe 20/1.8 ma wymiary 81 x 83 mm, dla przykładu 20/1.8 od Sony ma 84.7 x 73.5 mm a Zetka 108.5 x 84.5 mm. To jednak spora różnica. Przy tym nie twierdze, że z niczego to nie wynika, po prostu jest to zaskakujące. Mniej zaskakująca jest waga. Dłuższe, większa średnica bagnetu i przedniej soczewki więc nie mogło to pozostać bez wpływu na wagę.

aldam
02-04-2020, 17:08
To już praktycznie długość canona 135l .
Tak jak pisałem optycznie to pierwsza liga wśród szkieł 1.8 , jednak z uwagi na wymiary pewnie kupiłbym 50 i 85 , natomiast zrezygnowałabym z 20 i 24

Myszowor
03-04-2020, 08:01
Trzeba wziąć pod uwagę że nowe stałki mają 2x więcej soczewek niż te stare konstrukcje, stąd ta długość, niestety za jakość i ilość soczewek trzeba zapłacić...

cz4rnuch
03-04-2020, 08:48
To może być prawda, ale nie w przypadku 20/1.8, bo lustrzankowy Nikkor ma zaledwie o 1 soczewkę mniej a Sony ma ich tyle samo co zetkowy.

tkarpg
07-07-2020, 20:32
Nigdzie nie mogłem znaleźć żadnego pomiaru rozdzielczości dla tego obiektywu. W końcu znalazłem jeden test na Digital Camera World (https://www.digitalcameraworld.com/reviews/nikon-z-20mm-f18-s-review). Ma wyniki podobne jak świetny Nikkor Z 50mm f/1.8. Czekam z niecierpliwością na testy u optycznych. Ciekawe czy potwierdzą się wyniki z Camera World.

cz4rnuch
07-07-2020, 21:50
W oczekiwaniu na portal optyczne obejrzyj sobie test rozdzielczości (ale bez cyferek) z cameralabs:

https://www.cameralabs.com/nikon-z-20mm-f1-8-s-review/2/

I dla porównania test 50tki.

https://www.cameralabs.com/nikon-z-50mm-f1-8s-review/2/

Moim zdaniem 50ka jednak jest lepsza optycznie. Co w sumie nie powinno dziwić, bo UWA generalnie trudniej zaprojektować.

tkarpg
08-07-2020, 18:04
Stałka 20mm jest głownie robiona pod krajobrazy/architekturę. (Sprawdź czy nie Darek Breś, który robi tą ogniskową połowę swoich zdjęć, ale to wyjątek). Dlatego musi dawać wysoką rozdzielczość na większej części klatki.

madebyzosiek
08-07-2020, 21:05
Stałka 20mm jest głownie robiona pod krajobrazy/architekturę.

Tak Ci się tylko wydaje ;) Pod krajobrazy i architekturę to jest 14-30, a egzotyczna stałka absolutna to Sigma 14 Art ;) A 20 jest świetnym uzupełnieniem 50 w reportażu :)

ksh
08-07-2020, 21:35
Trzeba wziąć pod uwagę że nowe stałki mają 2x więcej soczewek niż te stare konstrukcje, stąd ta długość, niestety za jakość i ilość soczewek trzeba zapłacić...

Nie mogę znaleźć gościa na yt co tłumaczył na schemacie budowy obiektywów jak ewoluowały przez ostatnie pół wieku, głównie chodzi o to że eliminacja winiety, zwiększenie ostrości poza centrum, likwidacja aberracji, dystorsji i pogoń za rozdzielczością powoduje zwieszanie rozmiarów soczewek i całego układu optycznego, wiec coś za coś.
Jeśli chcemy żeby obiektyw poradził sobie z nowymi matrycami 45Mpix czy 60Mpix jak i z n nadchodzącymi 100Mpix i więcej to efekty widzimy.
Duzi producenci boją sie obecnie kompromisów i dlatego to np samyang robi małe obiektywy i to jeszcze w przystępnej cenie, a nie canon, nikon czy sony ale może coś się ruszy w tym temacie, zobaczymy, uwa zooma nikon potrafił zrobić do Zetek i to nawet ciut mniejszego od sony.

Jacek_Z
08-07-2020, 23:56
Duzi producenci boją sie obecnie kompromisów i dlatego to np samyang robi małe obiektywy i to jeszcze w przystępnej cenie, a nie canon, nikon czy sony ale może coś się ruszy w tym temacie,
Sony 12-24/2.8
Mi tam Samyangi zupełnie nie leżą (winiety, brak ostrości w rogach itd), choć o dziwo jednego Samyanga mam i jest OK. Mam manuala 14/28 za śmieszne 600 zł. Nie używam szerokich kątów, ten mi załatwia szerokie ogniskowe.

ksh
09-07-2020, 00:40
Sony gabarytowo jak Sigma 14-24 z mocowaniem do sony, model do lustrzanki mniejszy ale już z FTZ do Zetki wychodzi podobnie ale Sigma to 1100$, a nie 2900$ za GM sony :)

Dla mnie samyangi te f/2.8 ale i te nowe jasne mają sens dla gabarytów, jak to nie potrzebne to wtedy faktycznie lepiej brać coś lepszego.
Pierwsze Sony A7 plus samyang 24 lub 35mm to jest praktycznie kieszonkowy sprzet.

tkarpg
10-07-2020, 14:08
madebyzosiek
"Tak Ci się tylko wydaje Pod krajobrazy i architekturę to jest 14-30, a egzotyczna stałka absolutna to Sigma 14 Art A 20 jest świetnym uzupełnieniem 50 w reportażu "

Dlatego powiedziałem, że głównie, a nie tylko. Nie ma sporu. Krajobraz nie wyklucza reportażu. Darek Breś, jak wspomiałem, połowę swoich zdjęć robi S20. Ja sam własnie planuję zakup w/w Nikkora Z 20mm pod reportaż w ciemniejszych pomieszczeniach. Pewnie zamienię 24mm na 20mm. Reportaż na 20mm jest trudniejszy niż na 35mm i wymaga jednak doświadczenia - dystorsje , rozciąganie elementów blisko krawędzi, itd. Natomiast wystarczy popatrzeć na zdjęcia reklamujące ten obiektyw (same krajobrazy) aby odczytać do kogo Nikon głównie go kieruje. Patrząc na testy rozdzielczości (ja znalazłem tylko na Digital Camera World ( "https://www.digitalcameraworld.com/reviews/nikon-z-20mm-f18-s-review")) widać wyraźnie, że Nikon postawił na większą i bardziej zrównoważoną w całym kadrze (niż w 24mm) rozdzielczość. To jak rozumiem ma przyciągnąć wielbicieli krystalicznie ostrego widoku krajobrazu/architektury.

OjTam
06-04-2021, 11:46
Pojawiła się aktualizacja softu 1.01

Usunięto problem dotyczący aparatów z serii Z, który powodował chwilowe rozjaśnianie ekranu fotografowania i pojawianie się „F--” na wskaźnikach przysłony podczas pracy autofokusa.
https://downloadcenter.nikonimglib.com/pl/download/fw/398.html

micgekon
26-06-2021, 23:36
Panowie, ma ktoś ten obiektyw, jak sie sprawdza w praktyce, testy czytałem? Warto? Potrzebuje do krajobrazu i nocne niebo. W wypożyczalni go nie ma. A kosztuje nie mało

badtorro
12-08-2021, 13:25
też jestem ciekaw

badtorro
18-08-2021, 08:52
Ku mojemu zaskoczeniu w zachodniej prasie nie potwierdzają doniesień optyczne.pl nt komy. Wprost odwrotnie, piszą że obiektyw jest lepszy pod każdym względem od wersji G