Zobacz pełną wersję : Aparat po dłuższej przerwie....
Fenixs_Ck
10-02-2020, 10:33
Witajcie, mam pytanie do Was...Droga Społeczność...po 6 latach przerwy chciałem wrócić do fotografowania...Jaki polecacie aparat ? Dodam, że miałem Nikon-a D500 z obiektywem 18-55.
każdy będzie dobry by wrócić. Mamy wywrózyć jaki masz na to budżet, co fotografujesz i jak ? Dopisz więcej precyzyjnych informacji to i porada będzie dokładniejsza :) Sa aparaty za 1000 zł za 10 000 zł i 50 000 zł.
gatewayfl
10-02-2020, 13:12
każdy będzie dobry by wrócić. Mamy wywrózyć jaki masz na to budżet, co fotografujesz i jak ? Dopisz więcej precyzyjnych informacji to i porada będzie dokładniejsza :) Sa aparaty za 1000 zł za 10 000 zł i 50 000 zł.
Który kosztuje 50 000 zł? chyba też nie jestem na bieżąco.
Zdaje się, że 6 lat temu nie było Nikona D500 więc może autorowi tematu chodzi o Nikona D50.
2pompony
10-02-2020, 14:24
Który kosztuje 50 000 zł? chyba też nie jestem na bieżąco.
Pierwszy cytat z gugla:
Phase One XT w zestawie IQ4 150 Mpix oraz dowolnym obiektywem kosztuje 57 tys. dol. Przy obecnym kursie dolara daje to ok. 225 tys. zł. Ćwierć miliona złotych. To nieco ponad 1666 zł za 1 megapiksel.
Myślę, że da się znale trochę tańsze, ale wciąż droższe niż 50 000 zł...
Pierwszy cytat z gugla:
Phase One XT w zestawie IQ4 150 Mpix oraz dowolnym obiektywem kosztuje 57 tys. dol. Przy obecnym kursie dolara daje to ok. 225 tys. zł. Ćwierć miliona złotych. To nieco ponad 1666 zł za 1 megapiksel.
Myślę, że da się znale trochę tańsze, ale wciąż droższe niż 50 000 zł...Fuji gfx100 coś poniżej 50k kosztuje, skoro już mowa o cenach.
Rzucone kamieniem do celu.
Fenixs_Ck
10-02-2020, 15:04
Skupiałem się na portretach,krajobrazie,architektura i makro...oczywiście chodzi o Nikon D5000(sorry za pominięcie cyfry)..budżet ok 3000zł
Używane D7100/D7200 + 35mm + 85mm
Fenixs_Ck
10-02-2020, 15:09
a ten model
D3500 + AF-P DX 18-55 VR - co sądzicie?
Ani 35, ani 85 za bardzo popularne do architektury czy krajobrazu nie są. Tradycyjnie polecam na początek/powrót Sigmę 17-50/2.8, do niej jakąś w miarę nową puszkę, obsługującą obiektywy AF-P.
Portret - ogniskowa 50 lub 85mm jasne f/1.4 lub f/1.8
Krajobraz - obojętne co byle szeroko moze być kit, może byś sigma 17-50, AF-P 10-20 itd
Makro - prawdziwie 1:1 to obiektywy do tego stworzone lub jakieś kombinacje np z raynox
Manualnymi tez możesz się bawić.
Fenixs_Ck
10-02-2020, 15:15
Ani 35, ani 85 za bardzo popularne do architektury czy krajobrazu nie są. Tradycyjnie polecam na początek/powrót Sigmę 17-50/2.8, do niej jakąś w miarę nową puszkę, obsługującą obiektywy AF-P.
jaką puszkę polecacie do tego obiektywu?
2pompony
10-02-2020, 16:03
A propos wyboru sprzętu opowiem z własnego doświadczenia, a nawet jak mówią niektórzy z własnej autopsji. :)
Fotografowałem dawno temu analogami, potem miałem przerwę, a potem wróciłem do hobby już w wersji cyfrowej. Po krótkiej przygodzie z kompaktem (wtedy były jeszcze na stosunkowo niskim etapie rozwoju) przesiadłem się na D80 - z którego byłem zadowolony nadzwyczajnie i którego użytkowałem długo, przez 4 czy 5 generacji nowych puszek. Potem przesiadłem się na D7100, z którego obecnie też jestem zadowolony (choć znam jego wady) i wcale nie spieszy mi się z przesiadką na nową puszkę. Jedyne co z biegiem lat mi zaczyna przeszkadzać to waga - ale nowe puszki też nie są jakoś znacząco lżejsze.
Odpowiadając na pytanie autora o to jaki aparat - przy nieco ograniczonym budżecie kupiłbym coś z półki D7200 (tzn. może D7100 lub nowszy D7500, jeśłi budżet da się naciągnąć).
Co do szkieł - znowu z autopsji: mój pierwszy obiektyw jaki kupiłem do D80 to był spacerzoom N18-200, o którym wiedziałem że ma wady, ale wybrałem go celowo jako w miarę uniwersalny obiektyw wyjazdowo-wakacyjny. Byłem przekonany do granic pewności, że następnym obiektywem jaki kupię będzie jakieś lepsze tele i już rozpocząłęm research co to konkretnie ma być.
Potem przeanalizowałem co naprawdę lubię fotografować, zrobiłem zestawienie jakich ogniskowych najczęściej używam i będąc prawe pewnym że to miało być coś dłuższego - sukcesywnie kupiłem 3 najszersze obiektywy jakie były na rynku. I do tej pory tego nie żałuje - przeciwnie, jestem z nich niesłychanie zadowolony.
Datego do tego czegoś co kupi autor pytania - jakieś D7100-D7500 - ja bym radził jakiegoś w miarę jasnego zooma (S17-50 jest trafnym wyborem, w razie czego łątwo odsprzedawalnym), potem radziłbym porządnie pofotografować przez rok, półtora i zobaczyć, w co się celuje: czy to raczej będzie coś szerszego czy przeciwnie. Albo czy to będą raczej 2 super jasne stałki, czy może właśnie coś uniwersalniejszego...
jaką puszkę polecacie do tego obiektywu?
Wyczerpującą odpowiedź dostałeś, ja mogę tylko potwierdzić, że d7x00 jest bardzo fajnym aparatem z mnóstwem funkcji. Jedyna wada (czasem i dla niektórych tylko osób) to wielkość. Bo trzyma się dobrze, ale nosić trzeba więcej. Seria d5200 i nowsze czy d3300 i nowsze są mniejszymi aparatami, nie mają pewnych funkcji ale zdjęcia oczywiście da się robić i podpiąć obiektywy af-p. Jest to nowa, amatorska ale przyzwoita optycznie seria obiektywów, które na dodatek są tanie. A np. z takim 70-300 AF-P DX (cena poniżej tysiąca zł) można pokusić się o takie pseudo makro, kwiatki, motylki itd. Chyba w każdym markecie z elektroniką czy sklepie sieciowym foto, które są w większych centrach handlowych, można te aparaty potrzymać, pooglądać. Warto od tego zacząć.
cybulski
11-02-2020, 09:55
Witajcie, mam pytanie do Was...Droga Społeczność...po 6 latach przerwy chciałem wrócić do fotografowania...Jaki polecacie aparat ? Dodam, że miałem Nikon-a D500 z obiektywem 18-55.
Skoro rzuciłeś focenie z d500 to może jednak duże zabawki to nie jest właściwa droga. D7200 polecane wcześniej to też duża zabawka. Ja polecam popatrzeć w starsze bezlusterkowe Fuji lub Sony. Dlaczego starsze? Bo są dobre i tanie używane. Spokojnie skompletujesz dobry zestaw który będzie mniejszy i chętniej będziesz tym fotografować. Fotografowanie bezlustrem ma wiele zalet nad lustrem ale to chwilę zajmuje.
A jeśli masz d5000 zamiast d500 to zacznij fotografować tym ponownie jeśli masz, to dobry mały sprzęt. Lub zmień na bezlustro.
Musisz wiedzieć że sprzęt, jaki by nie był, sam nie robi zdjęć. Trzeba go używać, ćwiczyć, szukać tematów, dużo oglądać dobrych zdjęć innych fotografów. A Marka i model ma mniejsze znaczenie w ostateczności.
Fenixs_Ck
11-02-2020, 10:29
Dzięki wielkie i serdeczne za obszerne i wyczerpujące porady :)
Nie popadajmy z skrajności że liczą się tylko umiejętności, a sprzęt to ostatnia rzecz, często cieszy nowa zabawka tak samo jak i robienie nią zdjęć.
D5000 to bardzo słaba matryca, to jest wykastrowane D90.
Przejście na D7100 czy D7200 będzie sporym skokiem w jakości, możliwościach jak i komforcie, te kilka gram więcej nie będzie straszne zwłaszcza w zestawie.
cybulski
11-02-2020, 11:43
Nie popadajmy z skrajności że liczą się tylko umiejętności, a sprzęt to ostatnia rzecz, często cieszy nowa zabawka tak samo jak i robienie nią zdjęć.
D5000 to bardzo słaba matryca, to jest wykastrowane D90.
Przejście na D7100 czy D7200 będzie sporym skokiem w jakości, możliwościach jak i komforcie, te kilka gram więcej nie będzie straszne zwłaszcza w zestawie.
Dlatego uważam, że skoro kolega przestał focić lustrem to kolejne lustro niczego nie doda i nie spowoduje chęci ponownego focenia. Szczególnie że polecasz duże cegły które zniechęcają do sięgania po aparat :)
Aparatami które przywracają radość focenia, po przykrych doświadczeniach z lustrami, jest system apsc Fuji.
Mały, dużo fajnych szkieł, dziś duży już rynek wtórny. Jasne małe stałki 1.4, zgrabne zoomy, ciekawe kolory w symulacjach jpg. Jeśli nie ma takiej konieczności to nie trzeba grzebać się w rawach - jpg jest bardzo dobry.
Polecam Fuji, w kwocie 3 tys skompletujesz zaczątek ciekawego systemu,
Fenixs_Ck
11-02-2020, 12:18
Dzięki Cybulski :)
cybulski
11-02-2020, 12:24
Dzięki Cybulski :)
Polecamy się w innych systemach w dziale Fuji i Sony :)
https://forum.nikoniarze.pl/forums/46-Inne-systemy
Fenixs_Ck
11-02-2020, 13:04
a co sądzicie o Nikon-ie D3500 żeby wrócić na właściwe tory i zobaczyć jaka tematyka będzie mnie interesować.....
- - - - kolejny post - - - - - -
Przeczytałem o nim i już wiem że jest słaby więc odpada
madebyzosiek
11-02-2020, 13:06
a co sądzicie o Nikon-ie D3500 żeby wrócić na właściwe tory i zobaczyć jaka tematyka będzie mnie interesować.....
- - - - kolejny post - - - - - -
Przeczytałem o nim i już wiem że jest słaby więc odpadaJak już chcesz tanio z sensowną matrycą, a przy tym małe body, to może D5100, D5300 lub D5500? Nie wchodziłbym w D3xxx... Szybko zacznie brakować możliwości, nie sprzedasz tego (choć D5xxx też będzie ciężko sensownie sprzedać)...
cybulski
11-02-2020, 13:14
Tanio teraz są używane puszki pełnoklatkowe. W budżecie 3 tys zmieścisz sie z puszką i jakimś szkłem.
Widziałem że pytasz o canona to tam masz 6D+ 50/1.8stm.
W podobnej cenie możesz mieć d610 i 50tkę Nikona.
Jeśli ma być lustro to jest w czym wybierać w pełnej klatce. Nie pchałbym się jednak w lustra apsc ani nikona ani canona.
Większa lustrzanka to z reguły lepsza budowa, pewniejszy chwyt, większy jaśniejszy wizjer, lepsze bebechy, af..
Myszowor
11-02-2020, 15:29
Za 2800zł masz D7500 używane z przebiegami do 10k., do tego jakieś szkiełko i będziesz zadowolony.
Fenixs_Ck
11-02-2020, 16:15
To jeszcze jedno pytanie zadam... Na co zwracać uwagę przy zakupie sprzętu używanego?
Czy nie bite, nie kręcone i nie krojone.
2pompony
11-02-2020, 16:43
I na uszczelkę pod głowicą.
Można kupić w komisie z gwarancją, unikałbym handlarzy co bawią się w przestawianie licznika... tak jak w automobilach :)
Za 2800zł masz D7500 używane z przebiegami do 10k., do tego jakieś szkiełko i będziesz zadowolony.
Drogo, nie warto w takiej cenie używanego brać.
Myszowor
11-02-2020, 18:22
Można pewnie jeszcze utargować ze 200zł więc 2600zł za takie D7500 z gwarancją to niedrogo.
Matko z córką, 2600 za D7500 do 10k? świat się kończy ....
Zobacz ile d7500 kosztuje dziś w eglobal... sam się chwilę zastanawiałem ;) (trzeba wygooglać, ich przeglądarka praktycznie nie działa jak sprawdzasz Nikona)
Fenixs_Ck
19-02-2020, 12:16
W pojedynku D7xxx kontra D5xxx wygrywa ten pierwszy...Jakie macie zdania o nich? Czytałem trochę tutaj na forum :)
madebyzosiek
19-02-2020, 12:26
Ale D7xxx to cztery modele i generalnie o każdym zdanie jest inne... O którego pytasz?
Fenixs_Ck
19-02-2020, 12:33
Ale D7xxx to cztery modele i generalnie o każdym zdanie jest inne... O którego pytasz?
D7200 lub D7500
D7200 to nadal jedna z najlepszych lustrzanek aps-c an rynku, D7500 moim zdaniem co zawsze powtarzam to godny następca D90, a nie D7200, model D7100 też wart uwagi nadal, D7000 to model za grosze do nauki i jakiegoś "tyrania" całkiem ok ale ustępuje w wielu rzeczach nowszym modelom, chyba tylko do astro nadal lubiany.
Fenixs_Ck
21-02-2020, 11:34
Patrzyłem po sklepach i przyzwoita cena jest za D7200... myślę że mi wystarczy w działaniach przy sesji fashion, portret, glamour a i może makro...Zgadzacie się ze mną?
D7200 - maiłem okazję go użytkować i podpisuję się. Dobry sprzęt, za przyzwoite pieniadze.
Fenixs_Ck
21-02-2020, 12:33
D7200 - maiłem okazję go użytkować i podpisuję się. Dobry sprzęt, za przyzwoite pieniadze.
Z jakimi szkiełkami go użytkowałeś?
Fenixs_Ck
21-02-2020, 21:25
Mam pytanie co sądzicie np o używanym zestawie Nikon D90 + Nikkor 18-105 + Nikkor 50 + SL SB-700? ..dostałem dodatkowy budżet i drugi aparat do portretów,fashion,glamour
Fenixs_Ck
22-02-2020, 11:54
Dodam że powyższy wpis dotyczy mi bliskiej osoby która chce zacząć fotografować :)
Fenixs_Ck
24-02-2020, 11:04
Witajcie, znalazłem aparat Nikon D7200 z obiektywem 18-105mm. Mam pytania dwa:
1) Czy taki zestaw na początek będzie dobry, żeby zorientować się w jakich dziedzinach działać?
2) Przebieg ma 4100 zdj. to dużo czy mało ?
Pozdrawiam
madebyzosiek
24-02-2020, 12:21
Fenixs_Ck nie zakładaj wątku z pytaniem o znaleziony aparat, skoro masz wątek w którym o wyborze aparatu dyskutujesz. Bez sensu, przeniosłem.
Nikon D7200 jest świetnym aparatem, 18-105 jest całkiem dobrym kitem, spokojnie wystarczy żeby poznać własne preferencje. jeżeli 4100 jest realnym przebiegiem, to aparat dopiero przeżył rozgrzewkę. Jak się machnąłeś o jedno 0 i masz 41000, to dalej jest mniej niż 1/4 żywotności migawki. Jeżeli cena jest ok, to warto kupić.
Witajcie, znalazłem aparat Nikon D7200 z obiektywem 18-105mm.
1) Czy taki zestaw na początek będzie dobry, żeby zorientować się w jakich dziedzinach działać?
Zestaw jest dobry, żeby się "ogólnie" zorientować. Ale może lepiej będzie NAJPIERW się zastanowić w jakich dziedzinach działać, a POTEM dobrać sprzęt do odpowiedniej dziedziny. ;)
2) Przebieg ma 4100 zdj. to dużo czy mało ?
4100 to bardzo mały przebieg (o ile nie jest oszukany), przeciętny fotoamator może tyle "wykręcić" po kilu średnio intensywnych "sesjach".
Inna sprawa, że mały przebieg nie gwarantuje sprawności sprzętu.
Fenixs_Ck
24-02-2020, 12:39
Jeżeli cena jest ok, to warto kupić.
Cena jest przyzwoita
- - - - kolejny post - - - - - -
4100 to bardzo mały przebieg (o ile nie jest oszukany), przeciętny fotoamator może tyle "wykręcić" po kilu średnio intensywnych "sesjach".
Inna sprawa, że mały przebieg nie gwarantuje sprawności sprzętu.
Przebieg jest sprawdzony programem i sprzedawca zamieścił foto jego
Fenixs_Ck
24-02-2020, 18:39
Klamka zapadła...biorę D7200 z obiektywem 18-105mm VR, który jest w zestawie....mam czas do jutra na odpowiedź :)
Fenixs_Ck
25-02-2020, 10:18
I szybka decyzja zapadła, że biorę...co pewien czas będę dokupywał szkiełka do puszki i co jakiś czas będę wrzucał zdjęcia żeby usłyszeć opinie krytyczne jak i pozytywne...
Fenixs_Ck
28-02-2020, 15:07
No i dzisiaj przyszła ukochana przesyłeczka... jutro działanie....
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.