PDA

Zobacz pełną wersję : [ Sony ] A7 I a II pod manuale



Julius
05-02-2020, 12:37
Chodzi za mną ten temat i odchodzi. Wygląda na to, że znowu nawrócił.
Miałem poczekać aż stanieje Z6.... ale możne nie trzeba?

Pierwotnie myślałem, o wymianie D600 na jakieś body bezlusterkowe, natomiast jak patrzę na ceny zoomow 2.8 do bezluster to chyba lustro na razie sobie zostawię...
No a bezlustro interesuje mnie głównie z jednego powodu: MANUALE

No i tutaj zasadnicze, tytułowe pytanie:

Co tracę kupując A7 w wersji I względem II?
Z tego co dogooglowalem oba mają focus peaking, który będzie kluczowy przy ostrzeniu.

1. Interesuje mnie mocno funkcja 'focus magnifier' czy funkcja ta działa tak samo w obu aparatach? Czy to zbliżenie jest widoczne tylko na wyświetlaczu, czy także poprzez wizjer?

2. Jak wygląda temat trwałości baterii względem standardowej D600?
3. Jak wygląda stabilizacja matrycy w obu modelach? Wiem, że w II jest sporo lepiej? Na ile EV można liczyć w obu przypaadkach
4. Eye AF - jest to w ogole w A7 I ? Afówych szkieł na razie nei planuje... ale nigdy nie wiadomo...
5. Matryca. D600 vs. A7 I , II? która lepsza jesli chodzi o wysokie iso i rozpiętośc tonalną?
Hmm na razie to chyba tyle pytań, będe wdzięczny za podpowiedzi.

cybulski
05-02-2020, 12:41
Ad2. ok 300 zdjęć da radę zrobić, zamienniki są tanie, dwie baterie to wielkość tylko trochę większa od tej do d610
Ad3. A7 nie ma stabilizacji. Pozostaje tylko stabilizacja ze szkieł systemowych.
ad4. jest eye af ale działa to po włączeniu i przyciśnięciu, generalnie jest to słabo rozwiązane ale jest.

Do manuali A7 jest w porządku. Mało tego, ja używam tego nawet z samyangiem FE 35/1.4 i daje radę :)
Kolega, może się odezwie, używa a7 z manulanymi Zeissami z bagnetu Nikona, Voitlanderem, i jest chyba zadowolony bardziej niż gdy używał na d610. Ale to on powinien napisać jak jest naprawdę. Też miałem kiedyś d610.

cz4rnuch
05-02-2020, 13:10
Do manuali A7 względem A7II jest gorszy chyba tylko w jednym. Nie ma stabilizacji. Zyskuje trochę na baterii, głównie przez brak stabilizacji, i jest znacznie mniejszy, lżejszy jeśli to ma dla Ciebie jakieś znaczenie. Odnośnie ergonomii to jedynkę z mniejszymi szkłami (typu nFD 50/1.4) trzymało mi się bardzo dobrze. Wygoda używania z manualami znacznie większa niż w lustrzankach, bateria znacznie gorsza niż w lustrzankach. Odnośnie matrycy to w A7 masz gorsze wysokie ISO niż w D600. Ogólnie jeśli do samych manuali to uważam, że A7 jest do tego stworzony. Ma trochę wad, ale przy manualach zazwyczaj, choć to zależy od preferencji, nie mają większego znaczenia jego największe niedoróbki, czyli ogólna ślamazarność i średnio dobry AF. Najlepiej kupić używkę, bo nówki ostatnio podrożały.

Umbra
05-02-2020, 13:43
Mam a7m1 i a7m3. Dla mnie jedynka jest bardzo spoko aparatem. Największy minus to bateria. Zwłaszcza względem lustra. Eye AF praktycznie nie ma w jedynce. Jest wykrywanie twarzy, ale działa... no nie działa raczej. Matryca - myślę, że to interesuje tylko aptekarzy, którzy fotografują cegły. W praktyce pewnie bez różnicy. Dla mnie jest ok. Powiększenie działa w LV i w wizjerze też.

ksh
05-02-2020, 16:47
Miałem poczekać aż stanieje Z6.... ale możne nie trzeba?
Chyba przegapiłeś okazje jakie były od października, można było kupić nie wiele drożej od A7II.

Co do matryc to ta w A7 i A7II troszkę ustępuje tej w D600, ISO i brzydki szum.

Bateria w jedynce ta sama co w dwójce ale dwójka przy włączonej stabilizacji i korzystaniu z wizjera znika w oczach.

AF w dwójce mniej pompuje, po przyzwyczajeniu do D600 możesz nie miło być zaskoczony jak to słabo działa ale jak się "nauczysz" odmienności AF w bezlustrach to idzie z tym żyć :)

Krzychoo_
05-02-2020, 16:54
Z A7 nie działa Techart LM-EA7, dopiero od A7II. To gdybyś chciał w manuale pobawić się bardziej.

poste
05-02-2020, 17:05
Chyba przegapiłeś okazje jakie były od października, można było kupić nie wiele drożej od A7II.
...



Dyskusja wycięta, a koesh dalej swoje :twisted::mrgreen::mrgreen:

Ps. Nie słuchaj, A7II kosztuje średnio mniej więcej połowę tego co Z6 ;) choć aktualnie cashback się skończył.

ksh
05-02-2020, 18:06
Dyskusja wycięta, a poste dalej swoje :twisted::mrgreen::mrgreen:

Obecnie ceny są jakie są, nie zachęcają ani do A7/A7II ani do Z6.

Julius
05-02-2020, 18:07
Dzięki Panowie za odpowiedzi.

Generalnie biorę pod uwagę właściwie wyłącznie zakup używki. Jeżeli wejdę w Sony to przede wszystkim celem zabawy Manualami, więc gdyby gdzieś body ok 1,5k upolować to miałoby to sens... Nie będę inwestował 3,5k w body pod same manuale... które jak gdzieś obok czytałem wcale nie musi być na AFowych szkłach lepsze od mojej D600.

Hmm, hmm, hmm.

Muszę w takim razie podumać jak najlepiej rozłożyć szklarnie pod ewentualny set A7 i D600.
Cholernie mi sie podoba ten mikrusi Voightlander 35 1.4 , zastanawiam się na ile takie lajtowe repo na płytkiej GO da się robić na focuspeakingu/zoomie.
Prawie kupiłem w ostatnich dniach 35/2 pod D600, ale gdybym szedł w A7 to chyba właśnie w Voightlandera bym celował.

ksh
05-02-2020, 18:08
Focuspeaking jest ale nie obiecuj sobie po nim za wiele bo czasami wprowadza mocno w błąd, raczej powiększenie i stabilny obraz czyli stabilizacja się przydają, mniej przy szerszych zakresach, więcej przy dłuższych ogniskowych, ja dużo robię 135mm i jednak stabilizacja dla mnie to podstawa.


Z A7 nie działa Techart LM-EA7, dopiero od A7II. To gdybyś chciał w manuale pobawić się bardziej.
Mało jaki adapter Z AF działa na jedynce ale chyba chodzi o manualne obiektywy, a tu każdy adapter tak czy siak niezależnie od wersji działa bo to tylko adapter bez elektroniki.

Julius
05-02-2020, 18:11
Z A7 nie działa Techart LM-EA7, dopiero od A7II. To gdybyś chciał w manuale pobawić się bardziej.

To może za jakiś czas. Cały czas zastanawiam się, czy jest sens bawić się w ogole w Sony, czy grzecznie poczekać aż się rynek nieco nasyci bezlustrami i kupić coś lepszego za jakiś czas... a do tego momentu zbierać ciekawe kąski i męczyć się na D600... Tyle że mam juz z manuali 28/2 , 58 1.4 , 105/2.5, więc tak czy tak już dzisiaj wydaje się mieć to sens.

cybulski
05-02-2020, 18:13
Dzięki Panowie za odpowiedzi.

Generalnie biorę pod uwagę właściwie wyłącznie zakup używki. Jeżeli wejdę w Sony to przede wszystkim celem zabawy Manualami, więc gdyby gdzieś body ok 1,5k upolować to miałoby to sens... Nie będę inwestował 3,5k w body pod same manuale... które jak gdzieś obok czytałem wcale nie musi być na AFowych szkłach lepsze od mojej D600.

Hmm, hmm, hmm.

Muszę w takim razie podumać jak najlepiej rozłożyć szklarnie pod ewentualny set A7 i D600.
Cholernie mi sie podoba ten mikrusi Voightlander 35 1.4 , zastanawiam się na ile takie lajtowe repo na płytkiej GO da się robić na focuspeakingu/zoomie.
Prawie kupiłem w ostatnich dniach 35/2 pod D600, ale gdybym szedł w A7 to chyba właśnie w Voightlandera bym celował.

Są dwie kwestie w AF szybkość i celnosc. Powiedzmy sobie tzw szybkość AF w d600 nie przekłada się na celnosc. To coś czego lustra nie potrafią dobrze - trafić gdzie trzeba na 100%. A z fokus peaking na manualu będziesz więcej niż zadowolony.

cz4rnuch
05-02-2020, 18:52
...Cholernie mi sie podoba ten mikrusi Voightlander 35 1.4 , zastanawiam się na ile takie lajtowe repo na płytkiej GO da się robić na focuspeakingu/zoomie...Da się. Na szybko peaking a jak jest trochę więcej czasu to lupka. 35 to dość szeroko. Szkiełka Vojtka mają na mocowaniu FE swoich fanów. 40 jest chyba fajniejsza niż 35 a wagowo i rozmiarowo wychodzi tak samo. Jeśli te kilka mm nie robią różnicy to warto się zastanowić. Oczywiście stabilizacja przydaje się też przy kadrowaniu, o tym zapomniałem, ale szczególnie przy dłuższych ogniskowych. Takie 35 czy nawet 50mm można obskoczyć peakingiem choć nie jest to metoda w 100% dokładna.

poste
05-02-2020, 19:02
To może za jakiś czas. Cały czas zastanawiam się, czy jest sens bawić się w ogole w Sony, czy grzecznie poczekać aż się rynek nieco nasyci bezlustrami i kupić coś lepszego za jakiś czas... a do tego momentu zbierać ciekawe kąski i męczyć się na D600... Tyle że mam juz z manuali 28/2 , 58 1.4 , 105/2.5, więc tak czy tak już dzisiaj wydaje się mieć to sens.

Zrobisz jak chcesz, kolekcjonowanie szkieł to sympatyczna sprawa :). Natomiast co do fotografowania, to bezlustro z manualem jest o niebo wygodniejsze od lustrzanki. Sony z przejściówką za 100 zł do Nikona AI ma tylko tę wadę, że nie pokazuje wartości przysłony. Natomiast ostrzenie "na kropkę" ewentualnie przez powiększenie na lv w lustrzance jest co najmniej słabe w porównaniu z ML. Efektywności/celności nie ma co porównywać. Stare szkiełka stają się o niebo celniejsze no i dochodzi stabilizacja matrycy, kwestia nie do pogardzenia. Ale widzę, że masz tyle kasy w szkłach do Nikona, że z rozsądku będziesz podtrzymywał ten związek :)

Julius
05-02-2020, 19:29
Da się. Na szybko peaking a jak jest trochę więcej czasu to lupka. 35 to dość szeroko. Szkiełka Vojtka mają na mocowaniu FE swoich fanów. 40 jest chyba fajniejsza niż 35 a wagowo i rozmiarowo wychodzi tak samo. Jeśli te kilka mm nie robią różnicy to warto się zastanowić. Oczywiście stabilizacja przydaje się też przy kadrowaniu, o tym zapomniałem, ale szczególnie przy dłuższych ogniskowych. Takie 35 czy nawet 50mm można obskoczyć peakingiem choć nie jest to metoda w 100% dokładna.
Tak, oglądałem nieco fotek z Voightlandera 40 1.4 i też mi się bardzo podoba... generalnie pomiędzy 28mm a 58mm jak znalazł.... tylko w sumie wolałbym chyba 58mm i 35mm żeby znowu nie przepinać się przesadnie często, wówczas pewnie 28/2 moglbym poszukać nowego domku...

Generalnie stabilizacja zawsze się przydaje - niezależnie czy to UWA, czy tele. Raz mniej, raz bardziej, ale jest niewątpliwie użyteczna. Zdaję sobię z tego sprawę i jeśli wsiąknę w temat manuali na focuspeakingu i zoomie to na pewno kolejne body będzie już ze stabilizacją.

Póki co chciałbym bez przesadnie wielkiej inwestycji sprawdzić, czy da mi to fun nadłuższą metę....

- - - - kolejny post - - - - - -


Zrobisz jak chcesz, kolekcjonowanie szkieł to sympatyczna sprawa :). Natomiast co do fotografowania, to bezlustro z manualem jest o niebo wygodniejsze od lustrzanki. Sony z przejściówką za 100 zł do Nikona AI ma tylko tę wadę, że nie pokazuje wartości przysłony. Natomiast ostrzenie "na kropkę" ewentualnie przez powiększenie na lv w lustrzance jest co najmniej słabe w porównaniu z ML. Efektywności/celności nie ma co porównywać. Stare szkiełka stają się o niebo celniejsze no i dochodzi stabilizacja matrycy, kwestia nie do pogardzenia. Ale widzę, że masz tyle kasy w szkłach do Nikona, że z rozsądku będziesz podtrzymywał ten związek :)

No z całą pewnością efektywne wykorzystanie szklarni jest przyjemniejsze niż ich zbieranie na półce... dlatego też dzisiaj podejmuję wątek, bo mam luźny pieniądz albo na jakieś 85/1.4D , albo jakąś fajną systemową 35... albo właśnie na body mirrorlessa. Zawsze bardziej lubilem inwestować w szklarnie. Dla mnie - jako amatora body starzeje się duuuużo wolniej i umówmy się - nie ogranicza mnie, a raczej ja je.

Obecnie głównie ostrzę na LV i o ile w statycznych warunkach to jest jeszcze OK, to przy mocniejszym świetle/ przy jakimkolwiek ruchu to jest masakra. W Nikonie lustrzanym raczej zostanę - bo po pierwsze - tak jak mówisz-mam sporo pieniędzy, po drugie... poza przjaźniejszą obsługą manuali i szkieł pozasystemowych wiele mi nei brakuje.
Oczywiscie AF D600 moglby byc sporo lepszy... dlatego też m.in lubię manualne stałki - wolniej, ale dokładnie tam gdzie chce.
A po trzecie... wyprzedając cały obecny system w Sony nie kupiłbym pewnie nawet nowego 70-200 2.8... także po co mi to ? ;-)

poste
05-02-2020, 19:51
Systemowe 70-200 nie jest tanim szkłem, niezależnie od jakiego producenta. Natomiast jestem po zakupie jakichś budżetowych szkieł do Sony i powiem, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony ich ceną i jakością. Warto popatrzeć samemu, nie koniecznie na najdroższe zoomy.

Obrazek2000
05-02-2020, 20:04
A można wiedzieć co kupiłeś i orientacyjnie za ile?

poste
05-02-2020, 20:20
Sa45/1.8 (1,5k), Sony 28/2 (1,5k) Sony 85/1.8 (1,7k, w promocji Abfoto dostałem jeszcze kupony na 300 zł), Sony po uwzględnieniu Cashback.

emet_b
05-02-2020, 22:05
Od kilku tygodni uzywam A7ii z 7A 28/1.4; Voigt 401.4 i Voigt 75/1.5.
Jak masz jakies konkretne pytania to smialo wal. Ja jestem bardzo zadowolony z mojego zestawu (nie mam innych szkiel).

hostman22
05-02-2020, 22:09
Do manuali A7 względem A7II jest gorszy chyba tylko w jednym. Nie ma stabilizacji. Zyskuje trochę na baterii, głównie przez brak stabilizacji, i jest znacznie mniejszy, lżejszy jeśli to ma dla Ciebie jakieś znaczenie. Odnośnie ergonomii to jedynkę z mniejszymi szkłami (typu nFD 50/1.4) trzymało mi się bardzo dobrze. Wygoda używania z manualami znacznie większa niż w lustrzankach, bateria znacznie gorsza niż w lustrzankach. Odnośnie matrycy to w A7 masz gorsze wysokie ISO niż w D600. Ogólnie jeśli do samych manuali to uważam, że A7 jest do tego stworzony. Ma trochę wad, ale przy manualach zazwyczaj, choć to zależy od preferencji, nie mają większego znaczenia jego największe niedoróbki, czyli ogólna ślamazarność i średnio dobry AF. Najlepiej kupić używkę, bo nówki ostatnio podrożały.

i drugie... a7II przy szerokich kątach w szkłach M ma mniej purpury ;)

D600 ma lepszą matrycę niż a7 czy a7II ;)

Eye AF - akurat jedyny obiektyw u mnie z af to 28-70 więc trudno mi to oceniać pod kątem ostrości... ;)

cz4rnuch
05-02-2020, 22:25
D600 ma lepszą matrycę niż a7 czy a7II ;)Jeśli to pytanie to od obu.


i drugie... a7II przy szerokich kątach w szkłach M ma mniej purpury ;)Możliwe, pierwszy raz się z tym spotykam, ale Phillip Reeve używał obu 7ek z manualami, w tym z szerokaśnymi vojtkami i twierdzi, że generalnie obie matryce zachowują się bardzo podobnie. I tym się sugerowałem. Może II ma cieńszy filtr AA, co w sumie mogłoby wpłynąć na zachowanie szkieł pod M, ale o tym też nie słyszałem. Dopiero modyfikacja Kolari ponoć wpływa na lepszą pracę z eMkami, ale to chyba bardziej odnośnie ostrości w rogach. W jakichś bardziej syntetycznych testach wyszło, że II ma trochę lepsze wysokie ISO a jedynka trochę lepszy DR. Przy okazji porównanie obu pierwszych 7 od Reeva. Nie da się ukryć, że A7II jest generalnie lepsza, poza wagą i rozmiarami, ale pierwsza A7 bardzo dobrze się sprawdzi z manualami a kosztuje grosze (używki już stoją po 1400):

https://phillipreeve.net/blog/sony-a7ii-vs-sony-a7/

hostman22
05-02-2020, 22:38
Jeśli to pytanie to od obu.

nie, to nie było pytanie ;)


Możliwe, pierwszy raz się z tym spotykam, ale Phillip Reeve używał obu 7ek z manualami, w tym z szerokaśnymi vojtkami i twierdzi, że generalnie obie matryce zachowują się bardzo podobnie. I tym się sugerowałem. Może II ma cieńszy filtr AA, co w sumie mogłoby wpłynąć na zachowanie szkieł pod M, ale o tym też nie słyszałem. Dopiero modyfikacja Kolari ponoć wpływa na lepszą pracę z eMkami, ale to chyba bardziej odnośnie ostrości w rogach. W jakichś bardziej syntetycznych testach wyszło, że II ma trochę lepsze wysokie ISO a jedynka trochę lepszy DR. Przy okazji porównanie obu pierwszych 7 od Reeva. Nie da się ukryć, że A7II jest generalnie lepsza, poza wagą i rozmiarami, ale pierwsza A7 bardzo dobrze się sprawdzi z manualami a kosztuje grosze (używki już stoją po 1400):

https://phillipreeve.net/blog/sony-a7ii-vs-sony-a7/

akurat 2kę kupiłem za tysiaka więcej więc jako aparat "przejściowy" nie mam wrażenia, że przepłaciłem względem 1ki. A7III jest spoko i jej akumulator, ale tutaj to trzeba być pewnym, że chce się być w bezlustrach ;)

cz4rnuch
05-02-2020, 22:52
Oczywiście. Każdy musi sam rozsądzić czy warto dopłacić. Był moment, że II mocno się zbliżyła ceną do jedynki ceną i to był najlepszy moment na upgrade. W tej chwili też warto rozważyć dwójkę, choćby ze względu na stabilizację i inny uchwyt, jeśli ktoś lubi.

Julius
05-02-2020, 23:43
Od kilku tygodni uzywam A7ii z 7A 28/1.4; Voigt 401.4 i Voigt 75/1.5.
Jak masz jakies konkretne pytania to smialo wal. Ja jestem bardzo zadowolony z mojego zestawu (nie mam innych szkiel).

Och, te Vojtki są straszliwie fajne. Generalnie zakup 58 chyba najbardziej nakręcił mnie na manuale, a to dopiero początek zabawy.
W połączneniu z taką A7 to prawdziwie 'lekko,jasno,kompaktowo'

- - - - kolejny post - - - - - -


Oczywiście. Każdy musi sam rozsądzić czy warto dopłacić. Był moment, że II mocno się zbliżyła ceną do jedynki ceną i to był najlepszy moment na upgrade. W tej chwili też warto rozważyć dwójkę, choćby ze względu na stabilizację i inny uchwyt, jeśli ktoś lubi.

Weruję rynek wtórny i robie rachunek sumienia. Wychodzi mi na to, że kupując używkę A7 raczej najmniej się straci, bo do ilu one spadną w ciągu 2 lat ? do 1k?
Po tym czasie Z6 powinny zacząć mieć ludzkie ceny, może wyjdzie jakis kolejny model. Gdyby A7 II miała zauważalnie lepsze ISO to bym może się połasił, a tak? Za te 1-1,5k różnicy to można upolowac jeszcze fajne szkiełko. Niemniej... zobaczymy co się będzie pojawiało, musze ochłonąć trochę bom najarany jak szczerbaty na suchary.

Robię póki co przegląd szafy i zastanawiam się co można byloby jeszcze upłynnić celem podbicia budżetu (ale raczej chodzi o kolejne szkiełko niż lepsze body...)

poste
05-02-2020, 23:56
Lepsze ISO do manuali? Śluby tym będziesz robił? :)
Jak masz stabilizację matrycy, to przecież w wielu przypadkach nie musisz żyłować ISO.

ksh
06-02-2020, 00:04
Tak jak poste napisał odnośnie stabilizacji, a ja dodam że to jest bardzo niedoceniane przez wielu, póki co chyba tylko fani canona dostrzegają zalety braku stabilizacji w eRkach :)
A7 brałbym wyłącznie ze względu na cenę i gabaryty, cała reszta przemawia za A7II, tylko pamiętaj żeby kupić duuużo bateryjek :)

poste
06-02-2020, 00:05
Ps. Uważaj, bo jak się sprawdzi diagnoza kolegi Czornyj (#1162)
https://forum.nikoniarze.pl/threads/299351-dlaczego-nie-Nikon-Z-a-Sony-Lub-odwrotnie/page117
cały sprzęt pójdzie na wymianę :grin:

Julius
06-02-2020, 00:17
Lepsze ISO do manuali? Śluby tym będziesz robił? :)
Jak masz stabilizację matrycy, to przecież w wielu przypadkach nie musisz żyłować ISO.
Zawsze fajnie mieć 'zapas' niż niedostatek.
Poza tym mimo wszystko celuję w tańszą I na tą chwilę, więc mogę się spodziewać raczej nico gorszych Rawów niż z D600.

- - - - kolejny post - - - - - -


Ps. Uważaj, bo jak się sprawdzi diagnoza kolegi Czornyj (#1162)
https://forum.nikoniarze.pl/threads/299351-dlaczego-nie-Nikon-Z-a-Sony-Lub-odwrotnie/page117
cały sprzęt pójdzie na wymianę :grin:
Szczerze mówiąc nie mam nic przeciwko. Ciężko mi dzisiaj byłoby wyprzedać wszystko, żeby pójść w ciemno w bezlustro, natomiast jeśli sie okaże, że faktycznie system lekki będzie fajniejszy, to na spokojnie się przesiądę, szczególnie, że nie mam D850, tylko leciwego już D600, z którym A7 dużo łatwiej konkurować.

- - - - kolejny post - - - - - -


Tak jak poste napisał odnośnie stabilizacji, a ja dodam że to jest bardzo niedoceniane przez wielu, póki co chyba tylko fani canona dostrzegają zalety braku stabilizacji w eRkach :)
A7 brałbym wyłącznie ze względu na cenę i gabaryty, cała reszta przemawia za A7II, tylko pamiętaj żeby kupić duuużo bateryjek :)

Nie mam wątpliwości , że II jest lepsza, że fajnie byłoby miec stabilizację. Gdyby trafił się w mocno korzystnej cenie pewnie bym się skusił.
ps: co to znaczy dużo bateryjek? długo się ładują?

poste
06-02-2020, 00:41
Moim zdaniem to przy ilości szkieł F (oprócz manuali), które masz, celuj jednak w Z6, nie Sony. Lepiej używać z af przez FTZ, niż bez af na Sony. Przyjdzie wiosna, przyjdą promocje, a kolega koesh podpowie, jak tanio kupić Zetkę ;)

Assire
06-02-2020, 00:48
Przesiadłem się z D610 na A7II + lustrzankowe szkła AF na adapterze. I nie żałuję, ale jest parę rzeczy które mnie w Sony drażnią:
-akumulator, ale to wiemy ;)
-słaby automatyczny balans bieli
-jeden slot na kartę
-gorsza ergonomia

Ale są i plusy:
+stabilizacja, wiemy ;)
+AF-C, nawet ze szkłami z adapterem radzi sobie z moimi biegającymi świnkami morskimi, na Nikonie wychodziło to jakoś gorzej
+z 50 1.4 Canona na adapterze mieści mi się do kieszeni w kurtce
+stabilizacja serio robi robotę, zwłaszcza jak zapinam UWA
+gibany ekranik

+- jakość. Przed obróbką rzeczywiście szumi więcej. Po obróbce nie widzę różnicy.


U mnie głównym powodem zmiany była właśnie możliwość adaptacji szkieł z innych systemów - w C interesujące mnie ogniskowe są śmiesznie tanie, ale body C mi absolutnie nie podchodzą. No i mimo, że nie mam żadnych manuali, to się od dawna czaję na Heliosa 85 1.5, a focus peaking działa serio świetnie.

hostman22
06-02-2020, 00:59
ps: co to znaczy dużo bateryjek? długo się ładują?

że sony do a7III zrobiło całkowicie nowe ogniwo, bo to w a7 i a7II szybko się kończy... ;)


Przesiadłem się z D610 na A7II + lustrzankowe szkła AF na adapterze. I nie żałuję, ale jest parę rzeczy które mnie w Sony drażnią:
-akumulator, ale to wiemy ;)
-słaby automatyczny balans bieli
-jeden slot na kartę
-gorsza ergonomia


- brak przełączenia wizjer / ekran pod przyciskiem ;)

ksh
06-02-2020, 11:44
Nie mam wątpliwości , że II jest lepsza, że fajnie byłoby miec stabilizację. Gdyby trafił się w mocno korzystnej cenie pewnie bym się skusił.
ps: co to znaczy dużo bateryjek? długo się ładują?
Ja na wyjazd i całodzienne pstryki brałem ze sobą cztery zapasowe i czasami jedna tylko zostawała, żre niesamowicie prąd, te maleństwa bateryjkowe wymyślili chyba do zegarków, a nie do aparatów, które tyle potrzebują energii.

Julius
06-02-2020, 12:00
Ja na wyjazd i całodzienne pstryki brałem ze sobą cztery zapasowe i czasami jedna tylko zostawała, żre niesamowicie prąd, te maleństwa bateryjkowe wymyślili chyba do zegarków, a nie do aparatów, które tyle potrzebują energii.

Widzisz, wszystko przez tą stabilizację matrycy :mrgreen:
A tak poważnie...
Z tego co czytam exify na adapterach nie pokazuje danych przysłony... czy oznacza to również, że nie działa pomiar światała, tryby A jak nap w Nikonie z obiektywami AI ?

poste
06-02-2020, 12:10
Działa wszystko, aparat dobiera parametry, nie widzisz tylko przysłony na EXIF. Chyba, że kupisz jakiś droższy adapter przenoszący te dane.

Julius
06-02-2020, 12:25
Dzięki
a powiecie mi jeszcze dlaczego niektore A7
maja inny napis na górze?
https://apollo-ireland.akamaized.net/v1/files/3r770edfzerk2-PL/image;s=644x461
https://apollo-ireland.akamaized.net/v1/files/gjed8fkt8b6t2-PL/image;s=644x461

cz4rnuch
06-02-2020, 13:33
U tego na górze to jakaś custom made skórka. Niektórzy lubią takie głupotki.

ksh
06-02-2020, 15:20
Z tego co czytam exify na adapterach nie pokazuje danych przysłony... czy oznacza to również, że nie działa pomiar światała, tryby A jak nap w Nikonie z obiektywami AI ?Działa tak samo jak na D600 w trybie A masz pomiar na matrycy nawet ze słoikiem, nie potrzeba do tego informacji o przysłonie tak samo jak w D600.

Julius
06-02-2020, 17:21
no dobra a7Rz większą matrycą warto łyknąć?

cz4rnuch
06-02-2020, 19:29
Jeśli potrzebujesz tyle detalu i uważasz, że Twoje pleśniaki udźwigną taką rozdzielczość oraz nie boisz się większych plików to czemu nie :) Tylko jak kiedyś Ci się zachce AFu to pamiętaj, że pierwsza Rka nie ma czujników fazowych.

cybulski
06-02-2020, 19:45
Na pleśniaki matryca 12mpix pewnie optymalna. To nie są szkła które są w stanie wykorzystać 24mpix z a7 a co dopiero wyżej.

Julius
06-02-2020, 22:31
Jeśli potrzebujesz tyle detalu i uważasz, że Twoje pleśniaki udźwigną taką rozdzielczość oraz nie boisz się większych plików to czemu nie :) Tylko jak kiedyś Ci się zachce AFu to pamiętaj, że pierwsza Rka nie ma czujników fazowych.

Wiesz, ja bardziej podchodze do tematu tak, że jak mi siądzie temat bezlustra to będę i tak szedł w Zkę.
Jeśli będę w stanie robić foty na MF to na pewno dokupię jakieś Voightlandery, które potem po przejsciówce zaaplikuje do innego body.
Nie planuję natomiast zakupu AFowych szkieł do niego.

cz4rnuch
07-02-2020, 08:31
W takim razie pozostaje jedynie kwestia rozdzielczości. Jeśli tego potrzebujesz i masz jakieś ostre szkła to pewnie warto. Vojtek 35 mistrzem ostrości nie jest, ale może na Rce coś zyskuje. Siła tego obiektywu to raczej sam obrazek.

PS Serii jak rozumiem nie potrzebujesz, bo Rka jej praktycznie nie ma? :)

emet_b
07-02-2020, 10:23
napisze tylko co mnie przekonalo do 7ii zamiast i.
Jest to szybkosc chocby wlaczania sie. Nawet w ii czas gdy po wlaczeniu aparat jest gotowy do pracy mnie irytuje, wiec "i" doprowadzala by mnie do frustracji.
Tylko nie wiem, czy obsluga aparatu tez jest wolniejsza niz w ii?

themadablues
07-02-2020, 11:27
Biorąc pod uwagę obecne ceny, to uważam że zdecydowanie warto dołożyć stabilizacji tych parę złotych. Ja za dwójkę zapłaciłem 2 300 zł. I takiej oferty trzeba szukać. A 7 I będzie z kolei kosztowało ok 1 900 zł. 400 zł za skuteczną stabilizację w body, nieco sprawniejszy af ? Moim zdaniem zdecydowanie warto.

Julius
07-02-2020, 12:26
Hihi, no zaczyna się. Ja też z tych co woli ciut dołożyć i mieć lepiej.
A7 I moge kupić niezłą sztukę za ~1700zł, do tego parę baterii , przejściówka i zrobi się pewnie ze 2-2,2k.
A7 II chodzą z tego co widzę bliżej 3k niż 2k, dołożyć do tego parę baterii, przejsciówkę i robi sie 3,5k.
A 1,5k to można kupić już fajną stałeczkę.

themadablues
07-02-2020, 12:37
Hihi, no zaczyna się. Ja też z tych co woli ciut dołożyć i mieć lepiej.
A7 I moge kupić niezłą sztukę za ~1700zł, do tego parę baterii , przejściówka i zrobi się pewnie ze 2-2,2k.
A7 II chodzą z tego co widzę bliżej 3k niż 2k, dołożyć do tego parę baterii, przejsciówkę i robi sie 3,5k.
A 1,5k to można kupić już fajną stałeczkę.

Bo trzeba na spokojnie obserwować rynek i czekać nawet miesiąc czy dwa na dobrą ofertę. Na cb nówka była teraz po ok 2700, więc oferty używanych za ok 3k to można sobie wsadzić....

cz4rnuch
07-02-2020, 12:52
To się tyczy sprzętu ogólnie. Czekając na okazje można w niezłej cenie znaleźć a7II ale i pierwsze a7 ;)

Julius
07-02-2020, 13:01
Wiem, wiem...
Tylko dlatego jeszcze nie biegam z A7 tylko spokojnie czekam :wink:
Dzięki za info o CB i cenie A7 II,

jeszcze jedno pytanie: Jak traktować przebieg tych bezluster. Migawki tutaj nie ma, myślicie że to ma znaczenie ile to to ma przebiegu? Z drugiej strony jak ktoś filmy kręcił to i 500 klapniec może mieć 3 letni apart, a byc zajechanym.

edit: tfu, lustra nie ma, jak ma się to do żywotności, są jakies info, keidy taki aparat pada i co najpierw?

poste
07-02-2020, 13:09
Po co Ci te dylematy. Kup nowy.

themadablues
07-02-2020, 13:11
Do filmu ludzie biorą głównie eski, z kolei 7II w większości biorą amatorzy. Myślę że ok 80 % ofert to przebiegi ok 20-30k, i takie spokojnie można brać o ile obudowa nie jest jakoś specjalnie styrana.

poste
07-02-2020, 13:16
Do filmu ludzie biorą głównie eski...

Czy ja wiem? Widziałem tak styraną R ze stosunkowo niedużym przebiegiem, zwłaszcza pełno obcierek, jakby była ciągle do czegoś przykręcana. Moim zdaniem w przypadku Sony łatwiej o okazję na nowy sprzęt, niż okazyjny zakup używanego. Jeśli parę stów nie robi dużej różnicy.

themadablues
07-02-2020, 13:21
Czy ja wiem? Widziałem tak styraną R ze stosunkowo niedużym przebiegiem, zwłaszcza pełno obcierek, jakby była ciągle do czegoś przykręcana. Moim zdaniem w przypadku Sony łatwiej o okazję na nowy sprzęt, niż okazyjny zakup używanego. Jeśli parę stów nie robi dużej różnicy.

to prawda

Julius
07-02-2020, 13:35
wiem, najlepiej z7 bo jest lepszy od z6 ;-)

Jacek_Z
07-02-2020, 13:44
wiem, najlepiej z7 bo jest lepszy od z6 ;-)
Nie zwróciłeś uwagi na jeden wpis, Cybulskiego.
Szkła z fajnym bokeh, stare manuale to są szkła, które (otwarte) odbiegają mocno od dzisiejszych szkiełek jeśli chodzi o ostrość.
Jak będziesz oglądał na monitorze wyniki z Z7 to będziesz podłamany. Bezpieczniej kupić coś z mniej Mpx :)
A ty raz piszesz o różnicy w cenie A7mk1 i mk2, a potem piszesz o A7r.

Julius
07-02-2020, 14:03
A ty raz piszesz o różnicy w cenie A7mk1 i mk2, a potem piszesz o A7r.
tylko dlatego, że znalazłem ofertę na a7r w cenie a7.
zejść w dół z mpix nawet w ustawieniach można z tego co kojarzę, w górę cieżej.
natomiast ja wielkich plikow nie chce, moj komp muli jak cholera na lightroomie z 24mpix d600 ;-)

rozglądam się najmocniej za a7, jeśli faktycznie a7II pojawi się bliżej 2k to zapewne dorzucę pare groszy.

andystar
07-02-2020, 15:54
Największą zaletą A7II w stosunku do A7 jest możliwość podłączenia TECHART Pro LM-EA7.
Wtedy np. Rokkor 1,2/58 ma AF i inne ciekawe manuale.

ksh
07-02-2020, 16:03
Minus że adapter kosztuje teraz tyle co A7 :)

andystar
07-02-2020, 16:06
TECHART Pro LM-EA7 kosztuje poniżej 1000,00 z wysyłką z Niemiec lub Wielkiej Brytanii (Aliexpress). Odpada cło i VAT.

Julius
07-02-2020, 17:02
Widziałem ten wynalazek, jest jeszcze Fotodiox Pro Pronto.

musiałbym się tym chwilę pobawić, z tego co widziałem ostrzy tylko w środku kadru, poza tym głównie sceny statyczne i w dobrym świetle, no i pozostaje pytanie o precyzję takiego ostrzenia na płytkich GO... czyli taki wspomagacz za tysiaka... a za tysiaka można kupić... pleśniaka :lol:

andystar
07-02-2020, 17:25
Poczytaj na KKM. Tam maja tego sporo.
http://klubkm.pl/forum/showthread.php?t=57004&page=6

Obejrzyj też to:
https://dawidmazur.pl/techart-pro-autofocus-w-manualnych-obiektywach/

Julius
07-02-2020, 17:44
Poczytaj na KKM. Tam maja tego sporo.
http://klubkm.pl/forum/showthread.php?t=57004&page=6

Obejrzyj też to:
https://dawidmazur.pl/techart-pro-autofocus-w-manualnych-obiektywach/

dzięki wielkie, takie teksty zawsze chętnie ;-)

Julius
08-02-2020, 15:17
Póki co mocno szukam II.
Gadałem właśnie z kumplem co robi ślubniaki.
Mówi że i Sigmy i Tamrony po adapterze śmigają mu elegancko z Z6.
Dodatkowo S135 1.8 dostała stabilizacje matrycy... drogo niby, ale jakby jednego zooma sprzedać to... ech :-)

cz4rnuch
08-02-2020, 15:33
To może pobaw się tym Z6 kolegi i zobaczysz z czym się je bezlustra. Skoro A7 i tak ma być na próbę i docelowo Z6 to po co te półśrodki? Sprzedając D600 i kupując Z6 zyskasz na funkcjonalności, do tego będziesz miał platformę do pleśniaków i nie będziesz musiał zmieniać szklarnii (przynajmniej tej afs). O ile to Z6 Ci podejdzie ofkors.

Julius
08-02-2020, 15:54
To może pobaw się tym Z6 kolegi i zobaczysz z czym się je bezlustra. Skoro A7 i tak ma być na próbę i docelowo Z6 to po co te półśrodki? Sprzedając D600 i kupując Z6 zyskasz na funkcjonalności, do tego będziesz miał platformę do pleśniaków i nie będziesz musiał zmieniać szklarnii (przynajmniej tej afs). O ile to Z6 Ci podejdzie ofkors.

akurat kumpel z drugiego konca polski.
we wrocku chciałem pomacać, ale nigdzie w sklepie nie chcieli włożyc baterii 'bo potem klient nie chce cykanego'
no a z6 jest jeszcze dość drogie, ma jeszcze nieco mankamentów wieku dziecięcego...
no i D600 to ile? 2k pewnie da sie za niego wziąć (świeżo po akcji serwisowej) więc wychodzi, że do z6 trzeba dołożyć z ftz i kartą 5k. 5k a 2,5k to jakby spora róznica, nie ?
:)

cz4rnuch
08-02-2020, 16:54
Tak tylko się głośno zastanawiałem, bo pisałeś, że i tak docelowo Zetka więc ten wydatek Cię nie ominie, a przy odsprzedaży A7(II) też pewnie kilka złotych stracisz. No, ale bez sprawdzenia może i faktycznie nie ma sensu od razu zaczynać z grubej rury.

ksh
08-02-2020, 17:36
no a z6 jest jeszcze dość drogie, ma jeszcze nieco mankamentów wieku dziecięcego...
To jak chcesz zobaczyc co to jest sprzęt "wieku dziecięcego" lub "wersja testowa" to kup Sony A7 :)
Nikon Z6 nie ma wad jakiś istotnych, za które można by Nikona ganić, udało się zrobić sprzęt bardzo dopracowany, miali pięć lat opóżnienia do Sony i moim zdanim dobrze odrobili lekcje nauki.


no i D600 to ile? 2k pewnie da sie za niego wziąć (świeżo po akcji serwisowej) więc wychodzi, że do z6 trzeba dołożyć z ftz i kartą 5k. 5k a 2,5k to jakby spora róznica, nie ?
No to może czekaj, ceny Z6 jak pod koniec 2019 pewnie znowu wrócą, szkoda że się nie decydowałeś wcześniej na zakup.

Julius
08-02-2020, 18:16
koesh
Wiesz, tylko A7 to FX za ~1700zł, a Z6 to juz powiedzmy 7k. Jak od A7 nie oczekuję właściwie AFu w ogole... i brałbym to świadomy wad i niedoskonałości.... tak od Z6 oczekiwałbym poprawy właściwie na każdym polu względem D600.
cz4rnuch
Dlatego też chciałem tą A7 I, bo ona co miała stracić na wartości to wg mnie wlaściwie już straciła. Jak na niej stracę to 200-300zł. Na II teoretycznie pare stów więcej, ale tutaj jak sami piszecie dostaję choćby stabilizację matrycy, lepszy bagnet, no i z tego co doczytałem to chyba nieco lepszy wizjer co w pracy z manualami będzie istotne.

Jestem typowym amatorem, ze sprzętu korzystam mocno okazjonalnie... D600 mi wystarcza, nie kręcą mnie te turbo ostre obrazy z 2kg Sigm (no dobra... 135 1.8 bym przygarnął... ;-) nawet bym się nie rozglądał za nowym aparatem kolejne lata, gdyby nie fakt, że chciałem pobawić się lekkimi stałkami, mieć sprzęt, który będę mogł łatwiej ze sobą zabierać i mniej rzucać się w oczy. No i przykładowo D600 mogę spiąć np z 70-200, a Sonego z 20 3.5, 28/2 i 55 i mam i lekki setup do zabawy bokehem i maszynę do robienia zdjęć z niezłym AF i zasięgiem coby ustrzelić jakąś akcję.

Pewnie z czasem wyjdzie, że ten lekki set dawaje wiecej frajdy i wtedy możnaby robić kolejne kroki... ale jak raz na ruski rok robie jakies zlecenie to fajnie mieć 24-200 2.8 i tzw. święty spokój.

Ale koniec końców, jakbym kupił z6 za 4k (używkę) (czyli D600+to co mam na a7) no to jest dla mnie gra wara świeczki, bo mam i upgrade nad D600 i zabawkę do manuali w jednym. Natomiast... no nie mam ochoty dopłacać do tego tyle, ile dzisiaj dopłacić trzeba...

andystar
08-02-2020, 18:26
Dzisiaj na allegro najtańszy nowy:
SONY A7II 3500,00
Nikon Z6 6700,00
Wg mnie Sony A7II z manualami sprawdzi się bardzo dobrze a jak znudzą ci manuale to wszystkie je "przerobisz" na AF kupując za 1000,00 Techarta

ksh
08-02-2020, 18:30
Wiesz, tylko A7 to FX za ~1700zł, a Z6 to juz powiedzmy 7k. Jak od A7 nie oczekuję właściwie AFu w ogole... i brałbym to świadomy wad i niedoskonałości.... tak od Z6 oczekiwałbym poprawy właściwie na każdym polu względem D600.
Możesz oczekiwać wiele ale bierz pod uwagę co oferuje A7 i to używane za 1700zł, a co Z6 nowe za tyle co podałeś, z cenami jest jak jest obecnie, nie będę powtarzał bo nie ma to sensu jak już po promocjach, ja do Z6 nowego dołożyłem 1000zł po sprzedaniu swojego A7II.
Z6 i D600 to ta sama półka, oba to sprzęty dla amatora, oba miały takie same ceny wyjściowe ale na tym kończą się podobieństwa, zbyt duży okres miedzy premierami, różne systemy, różna technologia.

A7 ma swoje zalety ale można mocno się zniechęcić do tego sprzętu jak opadnie euforia po zakupie.
Ale wiele nie tracisz i nie stracisz, wiec bierz i testuj.
Ja po 1,5 roku używania A7II byłem zadowolony, zmieniłem tylko dlatego że chciałem mieć kilka funkcji, których sony nie ma jak i oczekiwałem kilku lepszych rozwiązań, póki co Z6 jest dla mnie idealnym sprzętem.
Jedyna niedogodność jaką odczuwam ale powoli się odzwyczajam to brak kółka na wybieraku i brak oprogramowania klasycznego wybieraka, cała reszta albo lepsza albo podobna.

cz4rnuch
08-02-2020, 18:34
Wizjer A7 I i II mają taki sam.

cybulski
08-02-2020, 19:17
Cena za a7 to mały pieniądz. Kup sprawdź z czym się je bezlustro. Niektórzy z nas używają tego od 4 i więcej lat. Jak chcesz tanio mieć bezlustro z matrycą ff to a7. A jak chcesz dopłacać dużo za obudowę, nowinki to weź cokolwiek innego, drogo. Obraz może i będzie lepszy ale nie na tyle aby uzasadnić różnice w cenie. Za chwilę dojdziemy do a7r4 lub A9 jak znam życie i wątek się rozwinie na kolejne strony.

cz4rnuch
08-02-2020, 19:23
No właśnie. W A7R4 lepszy wizjer :)

hostman22
09-02-2020, 20:43
za chwile mnie "male organ" trafi... A7II + close adapater + voigtlander 21 f/4 i purpura.....
36210

ksh
09-02-2020, 21:27
Purpurę to sobie można poprawić ale DR na niebie leży.

hostman22
09-02-2020, 21:46
Purpurę to sobie można poprawić ale DR na niebie leży.

C1 jakoś szybko nie schodzi... :|

Julius
11-02-2020, 21:13
Kolega wysłał mi dzisiaj A7 II do popróbowania.
Powiedzcie mi proszę jeśli chodzi o tę przejściówkę pod manuale - wystarczy byle jaka, czy trzeba coś KONKRET kupić?

ksh
11-02-2020, 21:14
Obojętne byle mocowania były zgodne z tym co potrzeba.

poste
11-02-2020, 21:46
Pod manuale AI/AIS wszystko jedno, ale do tych nowszych szkieł (N24-70, itd.) trzeba adapter z symulacją przysłony, odrobinę droższy.

Julius
11-02-2020, 22:05
Pod manuale AI/AIS wszystko jedno, ale do tych nowszych szkieł (N24-70, itd.) trzeba adapter z symulacją przysłony, odrobinę droższy.

w sensie masz na myśli juz przejsciowkę a AF?

poste
11-02-2020, 22:15
Nie, bez AF. Jeśli przez najtańszy i najprostszy adapter podłączysz obiektyw AF-S bez pierścienia przysłony, nie zmienisz jej. Takie coś (https://www.amazon.de/Concept%C2%AE-Objektiv-Adapterring-Blendenring-Objektivadapter/dp/B06WVNLVC1/ref=sr_1_4?__mk_de_DE=%C3%85M%C3%85%C5%BD%C3%95%C3 %91&keywords=K%26F+Concept+Nikon+F&qid=1581451860&s=ce-de&sr=1-4)pozwoli zmieniać w pewnym zakresie przysłonę.


Ps. W linku masz obydwa adaptery, Nikon (G)- NEX i Nikon-NEX

emet_b
11-02-2020, 23:11
Panowie dlaczego adaptery psix-sonyE są tak drogie w stosunku do adapterów szkieł FX?

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

andystar
11-02-2020, 23:43
Ponieważ jest mały popyt, czyli mała produkcja. Od wielkości produkcji zależy cena.
Adapter M42 - Nikon F (bez soczewki) kosztuje 0,9 $ a adapter M42 - Nikon Z slim kosztuje 8,0 $ a wyglądają prawie tak samo.
Ceny od "majfriendów"

Julius
12-02-2020, 17:16
No dobra, dotarł A7 II od kolegi.
Pojechałem do sklepu po przejściówkę i pierwsza mi się rozpadła w rękach...

Drugą zabrałem ze sobą.
Zimno dzisiaj kur..sko na dworze więc nie biegałem za wiele. Strzeliłem na szybko kilka samochodow 58@1.4 i-1.8 , jakąś babeczkę po drugiej stronie ulicy, rowerzystę.... no i na pierwszy rzut oka jestem zachwycony. Nie wiem, czy nie lepsza skuteczność (w sensie takiej precyzji-precyzji) niż na autofokusowej 50 1.8... ?

Nie wiem tyko, czy tak jest, czy coś jest wyłączone, ale odkąd przeszedłem na przejściówkę przestał działać focus magnifier?

emet_b
12-02-2020, 17:23
zakladam, ze masz najprostszy adapter, bez zadnych stykow (nawet nie wiem czy takowe sa), wiec jak aparat ma dostac info, ze zaczynasz krecic pierscieniem ostrosi, zeby wlaczyc Ci automatycznie powiekszenie?! ;)
przypisz sobie te funkcje do ktoregos z programowalnych guzioli.

PS: Jesli chcesz zamiar isc w szkla od leica M, polecam adapter od Voigtlandera Close Focus. Swoje kosztuje, ale imho warto.

Julius
12-02-2020, 17:33
No właśnie miałem wrażenie, że jest przypisany, a teraz się okazało, ze chyba nie był ;-)
Nie no ostrzenie na bezlustrze z manualami to zabawa.

Ale klawiszologia to sen pijanego wariata. :lol: :lol: :lol:
MA SA KRA

Julius
12-02-2020, 20:29
PS: Jesli chcesz zamiar isc w szkla od leica M, polecam adapter od Voigtlandera Close Focus. Swoje kosztuje, ale imho warto.

To jest trochę historia przyszłosci, ale z tegoco widziałem to ten cały Techart ma właściwie podobną funkcjonalnośc - mam na myśli close focus.

Dobra, kolejne 2 pytania
1. gdzie włącza się/wyłącza stabilizację matrycy? 10x przeleciałem całe menu i nie znalazłem...
2. da się jakoś wpisać obiektyw, ktorym robie foto? tj. przynajmniej ogniskową? czy ten adapter do szkieł g chociaż to przekazuje??

Julius
16-02-2020, 13:41
Poradziłem sobie.
Jestem już po dobrych kilku dniach zabawy i jestem oczarowany manual focusem.
Voigtlander 58 dostał drugiego życia, absolutnie kapitalne szkiełko...

Stabilizacja matrycy rzeczywiście świetna sprawa.
Irytuje tylko brak exifów, stąd ponawiam pytanie, czy ten adapter dla szkieł G jest w stanie przekazać przysłonę szkła AI do exifu?

Po raz pierwszy mam naprawdę wrażenie pełnej kontroli nad fotografowaną sceną, dużo lepiej wszystko widać, fajny jest podgląd GO live , a peaking spokojnie pozwala ustrzelić jakiegoś rowerzystę, auto, pieszego na otwartych przysłonach.. jeszcze trochę praktyki... i będzie super.

Co ciekawe...
a7 II + 28/2 + V58 1.4 + 105 2.5 i 200/4 zapakowałem do malusieńkiej torebki, do której nie wszedłby nawet d600+24-70.
Do casualowego pstrykania będę starał się przestawić totalnie na te małe jasne stałki...

ksh
16-02-2020, 13:55
To jest właśnie problem większości że jak mają lustrzanki to muszą za wszelką cenę pchać się w wielkie obiektywy, potem przesiadka na bezlsutro ze stałkami i nagle się da :)

poste
16-02-2020, 14:04
Ten adapter Nikon (G)-NEX nie ma styków więc nie pokaże parametrów obiektywu.

Julius
16-02-2020, 14:49
To jest właśnie problem większości że jak mają lustrzanki to muszą za wszelką cenę pchać się w wielkie obiektywy, potem przesiadka na bezlsutro ze stałkami i nagle się da :)

Wiesz, u mnie to trochę najpierw trzeba było przekonać się co się z czym je. Tj jasne zoomy to rozwiązanie bardzo wygodne, świetne np. na wakacje. Tylko problem polega na tym, że cięzko się przepina 24-70 na 70-200, czy 70-200 na 15-30, poza tym ciężko się to nosi i nie chce się targać wszystkiego. Stałka raz, że jest jaśniejsza, 2 - ma lepszą plastykę, a 3 - jest po prostu mniejsza.

Ja miałem/mam niby stałki 50 1.4 Sigmy (ta meszkowa) 35 1.8 Nikkora, 50 1.8g i coś tam jeszcze by się znalazło... tylko ja na AFie nigdy nie miałem poczucia takiej kontroli nad tą płytką GO i trzeba było i tak coś tam przymknąć, bo przy 1.4-2.0 niby AF łapie tam gdzie ostrzysz, ale ta płaszczyzna ostrości rzadko kiedy jest idalnie tam gdzie ma być. Z kolei Sigma z serii ART? Sorry, ale jak mam dźwigać stałkę w wadze zooma 24-70 to dla mnie traci to sens. Zresztą ten kliniczy obrazek Sigmy to nie do końca moja bajka, wolę jakoś to obrazowanie z większym mikrokontrastem, ciekawszym bokehem, lepszą wymiarowością.

Poza tym ma być lekko, przyjemnie. Mam mieć ochotę zabrać wszędzie aparat, a nie myślec co tym razem odrzucić. Przepinka ma być szybka - szkiełko do torby, czy kieszeni bluzy i zmiana w 30s, a nie wielka operacja z plecakiem flipside, dekielki, robienie miejsca żeby odłożyć obiektyw itd. Nonsens.

dlatego jestem totalnie zajarany wizją 35 na body + 21/4 Skopar lub 20/3.5 AI w kieszeni spodni (ważą po ile? 250-350g, płaskie jak naleśnik) a gdzieś w małej torbie 58 i lub 105 obok butelki wody. Zawsze bałem się zmiany obiektywów bo to czasochłonne - dlatego też nieco stroniłem od stałek, ale jak mowie - inaczej się zmienia 24-70, na 70-200, a inaczej maleństwo na maleństwo, gdzie mogę to załatwić właściwie jedną ręką. Koncept jest taki, ze dekielki frontowe zostają w domu, zakładam tylko UV celem ochrony frontowej soczewki (swoją drogą filtry 52-58 to nie 77-80 cenowo)

ksh
16-02-2020, 22:00
Ja używałem dużych zestawów praktycznie od początku cyfry ale i byłem zadowolony z D80+50mm, przyszły zoomy f/2.8 i mocno zniechęciły, potem A7II z malutkim SY i byłem zachwycony, teraz mam Z6 z dużym uwa i uważam to za kompromis, zakres i jakość obrazka wygrywa z gabarytami, wiec różnie to jest i rożnie do tego się podchodzi, zwłaszcza jak minie entuzjazm z danej zabawki.

Jacek_Z
16-02-2020, 22:19
Do casualowego pstrykania będę starał się przestawić totalnie na te małe jasne stałki...


Poza tym ma być lekko, przyjemnie. Mam mieć ochotę zabrać wszędzie aparat, a nie myślec co tym razem odrzucić. Przepinka ma być szybka - szkiełko do torby, czy kieszeni bluzy i zmiana w 30s, a nie wielka operacja z plecakiem flipside, dekielki, robienie miejsca żeby odłożyć obiektyw itd. Nonsens.

dlatego jestem totalnie zajarany wizją 35 na body + 21/4 Skopar lub 20/3.5 AI w kieszeni spodni (ważą po ile? 250-350g, płaskie jak naleśnik) a gdzieś w małej torbie 58 i lub 105 obok butelki wody.
Hm, widać mocno odmiennie rozumiesz określenie jasna stałka.
Używajmy prawidłowych określeń, bo inaczej dyskusje robią się bez sensu.

Julius
16-02-2020, 23:09
Hm, widać mocno odmiennie rozumiesz określenie jasna stałka.
Używajmy prawidłowych określeń, bo inaczej dyskusje robią się bez sensu.

ok, od jakiej przyslony możemy mówic o jasnej? 2.8?

madebyzosiek
16-02-2020, 23:30
ok, od jakiej przyslony możemy mówic o jasnej? 2.8?Hmmm, no raczej 1.8 ;)

Julius
16-02-2020, 23:33
wiec 28/2 to... ciemna stałka?
kupie coś 1.2 żeby się z tym 21/4 uśredniło na 2 jasne :lol: ;-)