PDA

Zobacz pełną wersję : Z6 pisk podczas nagrywania filmu



lacov
18-01-2020, 15:18
Znalazłem na Youtube dokładnie ten sam problem.
https://youtu.be/v8HYApOhMAo
Podczas nagrywania filmu w trakcie panoramowania (jeśli źle przetłumaczyłem panning to poprawcie mnie proszę) aparat rejestruje pisk.
Wydaje mi sie, że jest to związane z wiatrem, ale nie mam pewności. Mam to na filmach z gór. W pomieszczeniu nie było. Słuchałem nawet w mikrofony żeby powtórzyć sytuację.
W aparacie ustawienia:
Redukcja szumu wiatru wyłączona
Głośność: auto
Zakres rejestrowanego dźwięku szeroki.
Mieliście coś takiego?

interfoto1
18-01-2020, 22:35
Mam coś takiego i myślę że każda Z 6 to ma. Myślałem że coś mnie trafi ale przypadkiem odkryłem co to jest ,najpierw podejrzewałem że to pole magnetyczne ziemi bo działo się to tylko , gdy aparat był skierowany na północ lub południe? Ale nie ,to promienie słoneczne które idealnie pod kątem prostym wpadają w dziurki mikrofonu z prawej lub lewej strony. Wystarczy przysłonić te otwory i po problemie 100% może zbyt czułe są , można napisać do nikona żeby coś z tym zrobił bo może nie wiedzą.

lacov
18-01-2020, 22:42
Mam coś takiego i myślę że każda Z 6 to ma. Myślałem że coś mnie trafi ale przypadkiem odkryłem co to jest ,najpierw podejrzewałem że to pole magnetyczne ziemi bo działo się to tylko , gdy aparat był skierowany na północ lub południe? Ale nie ,to promienie słoneczne które idealnie pod kątem prostym wpadają w dziurki mikrofonu z prawej lub lewej strony. Wystarczy przysłonić te otwory i po problemie 100% może zbyt czułe są , można napisać do nikona żeby coś z tym zrobił bo może nie wiedzą.To żart?

Myszowor
19-01-2020, 01:04
Redukcja szumu wyłączona to dlaczego skarżysz się na szum?

lacov
19-01-2020, 08:51
Redukcja szumu wyłączona to dlaczego skarżysz się na szum?Bo to nie jest szum tylko pisk.
Włączyłeś film, do którego podałem link?
Taki dźwięk jest wg Ciebie normalny nawet przy wyłączonej redukcji szumu?

interfoto1
19-01-2020, 09:09
Nie to nie żart. Tak jest ,słońce wzbudza mikrofon i powstaje pisk. Bardzo łatwo to potwierdzić potrzebny tylko słoneczny dzień ,naprawdę to nie jest żart miałem już do serwisu wysyłać ,ale można to łatwo ogarnąć lub podpiąć mic. zewnętrzny i jest ok.
Proszę sobie wyobrazić jaką miałem zagwozdkę ,działo się to najczęściej rano i po południu ?. normalnie czary ,ale się później wyjaśniło dlaczego słońce wtedy jest niżej i łatwiej jest pod odpowiednim kątem trafić tą malutką dziurką mikrofonu w słońce.
Nie znam się na mikrofonach , może słabo zasłonili i delikatnie podgrzanie przez słońce powoduje taki pisk.

cybulski
19-01-2020, 09:26
Nie to nie żart. Tak jest ,słońce wzbudza mikrofon i powstaje pisk. Bardzo łatwo to potwierdzić potrzebny tylko słoneczny dzień ,naprawdę to nie jest żart miałem już do serwisu wysyłać ,ale można to łatwo ogarnąć lub podpiąć mic. zewnętrzny i jest ok.
Proszę sobie wyobrazić jaką miałem zagwozdkę ,działo się to najczęściej rano i po południu ?. normalnie czary ,ale się później wyjaśniło dlaczego słońce wtedy jest niżej i łatwiej jest pod odpowiednim kątem trafić tą malutką dziurką mikrofonu w słońce.
Nie znam się na mikrofonach , może słabo zasłonili i delikatnie podgrzanie przez słońce powoduje taki pisk.

Nagrywa dźwięki ze słońca a może i z odległych galaktyk.

lacov
19-01-2020, 19:35
Brzmi kosmicznie :), ale gość pod filmem na yt tak samo mi odpowiedział

interfoto1
19-01-2020, 20:21
Wszyscy myślą że jaja sobie robię a fakt jest taki że prawdopodobnie jakaś partia Z6 Z7 lub wszystkie mają ten problem , naprawdę łatwo sprawdzić mogę jak ktoś bardzo ciekaw podesłać film z takim piskiem mam ich sporo. Zawsze jest to w jednym kanale prawy lub lewy zależy z której strony mamy słońce. Pozdrawiam niedowiarków .

lacov
20-01-2020, 23:50
Apart poszedł do serwisu. Mam prawie pod domem to zawiozłem.
Co do promieni słonecznych przyjmujący aparat nie był pewien, ale że na pendrive dałem filmy to nie dało się zaprzeczyć, że coś jest nie tak.
Mogą naprawić, wymienić mikrofony albo i nawet cały aparat.
Ciekaw jestem jak podejdą do tego, se trudno bedzie odtworzyć w serwisie warunki . Jednak zaznaczone zostało, ze problem w pomieszczeniach nie wystąpił.

interfoto1
21-01-2020, 09:26
Dziś bez problemu udało mi się nagrać ten świst ,słoneczko zaświeciło i jest nie trzeba się nawet starać specjalnie , jeszcze miałem nadzieje że po aktualizacji oprogramowania coś się zmieniło ale nie, jest trochę słabszy ale myślę że słońce o 8.20 jest zbyt słabe w styczniu.
W serwisie wystarczy że przysłonią mikrofon i będzie git :). Ja przyklejam kawałki czarnej taśmy takie daszki robię i jest ok może nie estetyczne ale robi robotę.

lacov
06-02-2020, 01:02
Oddałem aparat do serwisu wraz z filmami przykładowymi.
Dzis po około 2 tygodniach pojechałem odebrać.
Informacja: nie potwierdzili problemu, być może aparat był użyty w zbyt niskiej temperaturze. Lub wina obiektywu.
Zapewniłem, że temperatura była w granicach dopuszczalnych przez Nikona, a obiektyw powinien mieć wpływ na każdy film, a nie tylko na te ze słońcem (pomijam rozszerzanie i kurczenie się pod wpływem temperatury).

Z uwafi na to, że akurat dziś w Warszawie świeciło słońce poprosiłem o pożyczenie karty pamięci (moja została w domu). Stwierdziłem, że warto sprawdzić skoro jest okazja. Pan z serwisu bardzo ok. Przyniósł kartę i wyskoczyłem przed budynek.
Zacząłem nagrywać film obracając się. W momencie kiedy mikrofon aparatu był skierowany w stronę słońca znowu pisk. W trakcie nagrywania przemieściłem się 2 kroki w przód wchodząc do cienia.
Pisk się skończył.

Wróciłem do serwisu. Pokazałem co nagrałem.
Potwierdziłem, że nie jestem wariatem na co mialem dowód :D

Pan z serwisu wziął aparat i na chwilę zniknął. Po rozmowie z technikiem i chyba z kierownikiem poinformował mnie, że chcą wziąć aparat ponownie na dogłębną analizę.

Aparat zostawiłem. Pan z serwisu chyba mi uwierzył (ze nie jestem jakimś czubem) i wydawał się być w porządku więc nadzieja mnie nie opuszcza.

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

prz3mo
06-02-2020, 03:42
Tyle tylko, że wynika z tego wszystkiego że to jakaś wada konstrukcyjna, a nie jednostkowe przypadki.

cz4rnuch
06-02-2020, 07:46
...ale gość pod filmem na yt tak samo mi odpowiedziałPewnie dlatego, że tam i tu to ta sama osoba :) Faktycznie zabrzmiało to jak żart, ale może wcale nim nie jest. Jestem zaintrygowany. Ciekawe jak do sprawy podejdzie Nikon i czy więcej osób spotkało się z tym czymś.

lacov
06-02-2020, 08:05
Pewnie dlatego, że tam i tu to ta sama osoba :) Faktycznie zabrzmiało to jak żart, ale może wcale nim nie jest. Jestem zaintrygowany. Ciekawe jak do sprawy podejdzie Nikon i czy więcej osób spotkało się z tym czymś.Może tak być.

Tym razem obiecali dogłębną analizę.
Szkoda tylko, że drugi raz musiałem udowadniać, że to nie jest moje widzimisię (czy widzi misie ? :D )

W sumie to chyba zle zrobiłem oddającsprzęt tak po prostu do serwisu. Wydaje mi się, że w tym wypadku lepszą opcją byłaby niezgodność towaru z umową.
Wiecie koze czy można to jeszcze zrobić czy skoro poszło w ramach gwarancji to jie bardzo?

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

fader_audio
06-02-2020, 09:14
Witam, czy to się dzieje niezależnie od temperatury, jeśli tak to jak będzie możliwość to sprawdzę u siebie. Na obu mikrofonach tak jest czy tylko np w lewym?

lacov
06-02-2020, 09:36
Witam, czy to się dzieje niezależnie od temperatury, jeśli tak to jak będzie możliwość to sprawdzę u siebie. Na obu mikrofonach tak jest czy tylko np w lewym?Obie strony.
Jak byłem w górach to temperatura była powyżej 0
Chyba około 5 stopni.
Wczoraj chyba było nieco poniżej zera natomiast aparat sprawdziłem od razu po wyjściu z budynku więc nie zdążył się wychłodzić.

interfoto1
06-02-2020, 09:57
Temperatura nie ma znaczenia latem + 26 stopni teraz - 3 stopnie i pisk jest . Obiektyw też, sprawdzone na 24-70 4. 50 1.8 S . Znaczenie ma tylko jak mocno świeci słońce.

markB
06-02-2020, 13:46
Wiatr słoneczny:-D

lacov
06-02-2020, 14:03
Wiatr słoneczny:-DŻeby mi sie tylko aparat w x-mana nie zamienił :D

fader_audio
09-02-2020, 23:46
witam, dzis byłem na spacerze z córkami, a że świeciło słońce nagrałem krótki filmik, aparat kierowałem od kierunku na słońce i powoli obracając 360st. przy odtwarzaniu nie zauważyłem żadnego pisku. mam ustawione fhd 60kl/s,
Jakie masz oprogramowanie w aparacie???

wallace
15-02-2020, 12:59
Nie to nie żart. Tak jest ,słońce wzbudza mikrofon i powstaje pisk. Bardzo łatwo to potwierdzić potrzebny tylko słoneczny dzień ,naprawdę to nie jest żart miałem już do serwisu wysyłać ,ale można to łatwo ogarnąć lub podpiąć mic. zewnętrzny i jest ok.
Proszę sobie wyobrazić jaką miałem zagwozdkę ,działo się to najczęściej rano i po południu ?. normalnie czary ,ale się później wyjaśniło dlaczego słońce wtedy jest niżej i łatwiej jest pod odpowiednim kątem trafić tą malutką dziurką mikrofonu w słońce.
Nie znam się na mikrofonach , może słabo zasłonili i delikatnie podgrzanie przez słońce powoduje taki pisk.

Wewnątrz prawdopodobnie jest mikrofon MEMS, którego półprzewodnikowa struktura jest oczywiście wrażliwa na słoneczne UV, jeśli nie jest osłonięta obudową. Podobnie odsłonięta struktura pamięci flash czy EEPROM może zostać skasowana po jakimś czasie ekspozycji na światło słoneczne.
Nie wiem, czy akurat ten efekt dotyczy mikrofonu w Nikonie, ale jest to prawdopodobne.

lacov
16-02-2020, 10:37
Podobno znaleźli problem i naprawili. Jak bede odbierał to postaram się czegos dowiedzieć.

Czy ktoś z posiadaczy moze sprawdzić czy jest to kwestia losowa czy wada jakiejś serii?

Dla ewentualnych niemowlaków dodam, ze nie trzeba się specjalnie wysilać. Podczas nagrywania wystarczy obrócić aparst tak żeby słońce padało bezpośrednio na otwór gdzie jest mikrofon.
Działa tskze wtedy kiedy podłączone są sluchawki wiec można monitorować na żywo.

fader_audio
16-02-2020, 18:25
Ja sprawdzałem, i nie zauważyłem problemu. Może sprawdzę ponownie dla pewnosci

lacov
18-02-2020, 09:28
Ja przed chwilą sprawdziłem no akurst jest poranne słońce. Po naprawie jest gorzej niż było.

Chcę teraz pójść w kierunku niezgodności z umową i żądaćwymiany na nowy u sprzedawcy