PDA

Zobacz pełną wersję : [ Fujifilm ] X-T30 - Nie działa regulacja kompensacji ekspozycji



THINK
12-01-2020, 14:32
Witam.

Mam problem z regulacja kompensacji ekspozycji.
Nie działa ani w trybie manualnym ani z priorytetowymi (przysłony, migawki). Zachowuje się tak jakby to było w jakimś trybie automatycznym.

Regulacja nie działa ani pokrętłem dedykowanym u góry ani przednim po przypisaniu funkcji.

Prosiłbym o jakieś sugestie.

Pozdr.

czomolungma
12-01-2020, 15:14
Witam.

Mam problem z regulacja kompensacji ekspozycji.
Nie działa ani w trybie manualnym ani z priorytetowymi (przysłony, migawki). Zachowuje się tak jakby to było w jakimś trybie automatycznym.

Regulacja nie działa ani pokrętłem dedykowanym u góry ani przednim po przypisaniu funkcji.

Prosiłbym o jakieś sugestie.

Pozdr.

ta kompensacja działa tylko kiedy kółko czasu ustawione jest na A, zatem z priorytetem czasu nie działało nigdy. Czas ustawiony z ręki na daną wartośc np. 1/500 zawsze będzie 1/500 i kręcenie ekspozycją nic nie da. Mimo ustawienia czasu kółkiem na "A" nadal nie działa ?

Cornelson
12-01-2020, 16:08
Kompensacja działa przy pirorytecie czasu i przysłony. W manualu nie działa co oczywiste. Wtedy ekspozycję ustawiasz czasem albo przysłoną właśnie.

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka

cybulski
12-01-2020, 16:26
Witam.

Mam problem z regulacja kompensacji ekspozycji.
Nie działa ani w trybie manualnym ani z priorytetowymi (przysłony, migawki). Zachowuje się tak jakby to było w jakimś trybie automatycznym.

Regulacja nie działa ani pokrętłem dedykowanym u góry ani przednim po przypisaniu funkcji.

Prosiłbym o jakieś sugestie.

Pozdr.

Aby to działało cos musisz zostawić na auto - iso, czas lub przysłone. Lepiej powiedz co i jak masz ustawione będzie szybciej. Ustaw na auto iso, czas auto i sprobuj.

czomolungma
12-01-2020, 16:28
Kompensacja działa przy pirorytecie czasu i przysłony.

A na czym polega priorytet czasu (migawki) bo może coś mylę ? Nie na na tym że ustawia się czas z ręki na kółki np 1/100 a przyslonę reguluje automat ? Nastaw na kółku czas na stałe i pokręć pokrętłem ekspozycji....nie działa. Więc w priorytecie czasu korekta ekspozycji nie działa (sprawdziłem u siebie na X-T10, chyba że Xt30 działa inaczej)

Cornelson
12-01-2020, 16:36
A na czym polega priorytet czasu (migawki) bo może coś mylę ? Nie na na tym że ustawia się czas z ręki na kółki np 1/100 a przyslonę reguluje automat ? Nastaw na kółku czas na stałe i pokręć pokrętłem ekspozycji....nie działa. Więc w priorytecie czasu korekta ekspozycji nie działa (sprawdziłem u siebie na X-T10, chyba że Xt30 działa inaczej)Priorytet czasu ustawiasz wybrany czas a przysłonę na A. Mam tak we wszystkich aparatach. Może masz zepsuty obiektyw lub aparat.

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka

czomolungma
12-01-2020, 17:27
Priorytet czasu ustawiasz wybrany czas a przysłonę na A. Mam tak we wszystkich aparatach. Może masz zepsuty obiektyw lub aparat.

Wysłane z mojego HTC U11 przy użyciu Tapatalka

Mam sprawny aparat, nie zauwazyłem tylko ze przestawiła mi sie przesłona z A na f16 :)
masz rację w priorytecie czasu tez kompensacja ekspozycji działa.

cybulski
12-01-2020, 17:31
A na czym polega priorytet czasu (migawki) bo może coś mylę ? Nie na na tym że ustawia się czas z ręki na kółki np 1/100 a przyslonę reguluje automat ? Nastaw na kółku czas na stałe i pokręć pokrętłem ekspozycji....nie działa. Więc w priorytecie czasu korekta ekspozycji nie działa (sprawdziłem u siebie na X-T10, chyba że Xt30 działa inaczej)

Piszesz jakieś dziwne rzeczy :) sprawdziłem na xt1 dziala.

Ogolnie czas-przysłona-iso to taki trójkąt. Korekta EV działa gdy choć jeden element z tego trójkąta jest na auto.

Jeśli Ci nie działa to albo masz popsute coś w body lub przejrzyj dokładnie ustawienia np iso czy jest na auto czy nie :) bo jeśli masz ustawione z ręki czas i fauto ale wszystko oparlo się na max to of course nie zadziała.

- - - - kolejny post - - - - - -

Problem tutaj jest często użytkownik i jego minimalna wiedza sprzętu i zasad działania oraz ustawień.:mrgreen

czomolungma
12-01-2020, 18:08
Piszesz jakieś dziwne rzeczy :) sprawdziłem na xt1 dziala.


Przeczytaj czasem posty powyżej zanim odpiszesz :)

cybulski
12-01-2020, 19:08
Przeczytaj czasem posty powyżej zanim odpiszesz :)

A czego tu nie rozumiesz. U ciebie nie działa a u mnie tak. Magic po prostu.

epicure
12-01-2020, 21:10
Kompensacja ekspozycji działa w każdym trybie automatycznym. Nie zadziała tylko wtedy, gdy brakuje już zakresu regulacji parametrów ekspozycji, np. jest już użyty minimalny czas i czułość i maksymalna przysłona, a Ty chcesz przy użyciu kompensacji ekspozycji przyciemnić obraz.

czomolungma
12-01-2020, 23:07
A czego tu nie rozumiesz. U ciebie nie działa a u mnie tak. Magic po prostu.

No nie rozumiem po co mi to piszesz, skoro wyżej napisałem że DZIAŁA u mnie też, przeczytałeś wszystkie moje posty czy tylko 1 i już za pisanie się wziąłeś ? :)
post nr 7 czytałeś ?

THINK
13-01-2020, 00:49
Ok sprawdziłem to co napisaliście i macie racje. Probowalem na sile wszystko ustawic z manuala

THINK
13-01-2020, 15:27
Dzisiaj na spokojnie pobawiłem sie i jak wspomniałem wyżej mieliście racje. Dzięki za pomoc

cybulski
13-01-2020, 15:57
Dzisiaj na spokojnie pobawiłem sie i jak wspomniałem wyżej mieliście racje. Dzięki za pomoc

Fuji na początek może sprawiać problem a to z tego powodu, że nie ma klasycznego pokrętełka tzw PSAM. W Fuji rozwiązano te tryby bez tego pokrętełka, każdy element z trójkąta iso-czas-przyłona może być auto lub nie. Ot i cała filozofia.
Generalnie to nie ma różnicy czy mamy pokrętło PSAM czy też mamy tak jak w Fuji ale przełożenie tego czasem sprawia problem.

Przesiadając się z innych systemów często boimy się opcji auto iso. Wg mnie to błąd. Tym parametrem nie trzeba sie zajmować za dużo i nalezy pozwolić oprogramowaniu dobierać wg potrzeb z zakresu który wybierzemy.
Korektę ekspozycji można przypisać do przedniego kółka wtedy uzyskamy regulację +- 5EV, efekt korekty będzie widoczny od razu na monitorze przed zrobieniem foty (jeśli tak ustawimy).
W lustrzankach tego nie da się zrobić (tzn da sie ale tylko na LV), tzn trzeba pstryknąć fotę aby zobaczyć czy jest dobra korekta czy też trzeba coś zmienić. Tutaj efekt widzimy na bieżąco przed zrobieniem fotki.

- - - - kolejny post - - - - - -

W X-T30 masz 3 tryby ustawień auto-iso. Dobrze mieć ustawienia z różnymi czasami przejścia i iso aż do 6400 lub 12800.
Nie wiem czy w tych najnowszych body jest opcja uzależnienia czasu w auto iso od ogniskowej aby to był automat (przy zomach to sie przydaje) - to jest jedyna opcja której mi brakuje w body które mam (XT1, X100F).