Zobacz pełną wersję : Zdjecia w podczerwieni / Nikon D610
vortex303
24-12-2019, 21:26
Witam. Czy ktos ma doswiadczenie z filtrem B+W IR (093) na Nkonie D610 ? Aparat nie byl przerabiany, po zalozeniu tego filtra probowalem roznych czasow ekspozycji, ale efekt zawsze jest ten sam - na "zdjeciu" nie widac nic - czern. Dlaczego ?
andystar
24-12-2019, 23:43
Co prawda nie Nikon ale może coś się wyjaśni.
https://ebgriffith.wordpress.com/2014/08/18/infrared-with-unconverted-eos-6d/
vortex303
25-12-2019, 22:06
Dziękuję. Interesujący artykuł. Wyszedlem z tym na zewnątrz, wcześniejsze próby były wewnątrz (jest słabsza emisja IR, ale jest), i przy bardzo wysokim ISO / kilku - minutowym czasie naświetlania, w końcu coś zobaczyłem. Myśle jednak że bez przeróbki D610, zabawa w IR to strata czasu... To jeden z tych aparatów bardziej odpornych na podczerwień...
Kup za grosze starego D70, daj zdemontować filtr z matrycy (a nawet bez tego będzie lepiej niż w nowych body). Aparat będzie tylko do IR , ale za to będzie wiele czulszy.
andystar
26-12-2019, 00:18
Mam przerobione (kilka sztuk) D70 i D70s na podczerwień z filtrami 590 nm i 720 nm . Filtry są przed matrycą (zamiast "hot mirror").
W wizjerze widać normalnie. Czasy i ISO jak przy zwykłym fotografowaniu.
vortex303
26-12-2019, 20:34
Kup za grosze starego D70, daj zdemontować filtr z matrycy (a nawet bez tego będzie lepiej niż w nowych body). Aparat będzie tylko do IR , ale za to będzie wiele czulszy.
Myslalem o tym, jednak wolalbym pelna klatke...
- - - - kolejny post - - - - - -
Mam przerobione (kilka sztuk) D70 i D70s na podczerwień z filtrami 590 nm i 720 nm . Filtry są przed matrycą (zamiast "hot mirror").
W wizjerze widać normalnie. Czasy i ISO jak przy zwykłym fotografowaniu.
Jezeli nie oddam swojego D610 do przerobki, pewnie trzeba bedzie sobie sprawic cos podobnego.
Myslalem o tym, jednak wolalbym pelna klatke....
Używka zajechanego D700 - 1800 zł. Nie szukałem info czy się tam bawią w modyfikacje i robią z nich IR.
Zyskasz na wysokich ISO. Ale najczęstsze stosowanie IR to krajobraz i to w dobrym świetle, czyli wysokie ISO nie jest aż tak ważne. W dodatku krajobraz - możliwy statyw. No i FF daje małą GO, a w krajobrazie tego nie trzeba. Czyli może być D70.
Ja bym raczej patrzył na ilość Mpx. D70 ma ich niewiele, ale "dobre jakościowo" i można robić całkiem duże powiększenia. D700 ma tez niewiele - tylko 12 Mpx, podobna sytuacja. Oba aparaty spoko do netu, oba mało do gigantycznych formatów. Nie wiem jak ostre kryteria przykładasz i jak duże powiększenia chcesz wieszać na ścianę.
madebyzosiek
26-12-2019, 23:18
Używka zajechanego D700 - 1800 zł. Nie szukałem info czy się tam bawią w modyfikacje i robią z nich IR.
Zajechane D700 to za 1000 da się kupić, za 1500 trudno sprzedać takie, które jeszcze sporo posłuży :)
Dziękuję. Interesujący artykuł. Wyszedlem z tym na zewnątrz, wcześniejsze próby były wewnątrz (jest słabsza emisja IR, ale jest), i przy bardzo wysokim ISO / kilku - minutowym czasie naświetlania, w końcu coś zobaczyłem. Myśle jednak że bez przeróbki D610, zabawa w IR to strata czasu... To jeden z tych aparatów bardziej odpornych na podczerwień...
Tutaj przerabiają: https://www.lifepixel.com/photo-tutorials/quick-start-guide
Mimo, że to daleko i trzeba doliczyć cło i VAT, to i tak wychodzi najtaniej: https://www.lifepixel.com/shop/our-services/infrared-camera-conversions/nikon-dslr-infrared-conversion
Można też samemu przrobić kupując odpowiedni filtr: https://www.lifepixel.com/shop/filters/internal-diy-filters/nikon-internal-diy-filters
Ale w tym przypadku potrzeba technicznych zdolności.
W PL też robią (http://irstudio.pl/irmod/index.html).
Witam. Czy ktos ma doswiadczenie z filtrem B+W IR (093) na Nkonie D610 ? Aparat nie byl przerabiany, po zalozeniu tego filtra probowalem roznych czasow ekspozycji, ale efekt zawsze jest ten sam - na "zdjeciu" nie widac nic - czern. Dlaczego ?
Nigdy nie używałem filtra o jakim piszesz, mam klasyczne 720 do D810 i przerobione D80.
Nie wiem jakich czasów próbowałeś, ale u mnie ekspozycja wydłuża się np. z 1/250 s do 10-20 sekund przy nakręcaniu filtra.
Przerobionym aparatem można bez problemu robić zdjęcia z ręki.
RAWy są czerwone. :)
Oferta przerobionych aparatów i sama usługa przerobienia własnego. (https://www.ebay.co.uk/sch/infraredconversions/m.html?ssPageName=STRK%3AMEFSXS%3AMESOI&_trksid=p2053788.m1543.l2654)
Polecam pierwszą opcje, mniejsza matryca nie ma tu większego znaczenia.
andystar
28-12-2019, 11:59
U mnie przerobiony D70 lub D70s (590 nm lub 720 nm) kosztuje 400,00 zł.
meapaikii
13-09-2024, 01:43
Ponowię temat, czy ktoś się jeszcze zajmuje fotografią IR? Temat mnie zaciekawił ale nie bardzo wiem jak ruszyć. Nie wiem czy to będzie fotografia dla mnie, chciałbym poprostu spróbować czegoś nowego i co za tym idzie nie chciałbym zbyt wiele inwestować na początek. Może da się przerobić jakiś prosty aparacik aby focił w IR? Nawet nie musi być lustrzanka, byle tanio pobawić się. Spodoba się to można będzie myśleć o czymś lepszym.
chemik74
13-09-2024, 11:47
Ponowię temat, czy ktoś się jeszcze zajmuje fotografią IR? Temat mnie zaciekawił ale nie bardzo wiem jak ruszyć. Nie wiem czy to będzie fotografia dla mnie, chciałbym poprostu spróbować czegoś nowego i co za tym idzie nie chciałbym zbyt wiele inwestować na początek. Może da się przerobić jakiś prosty aparacik aby focił w IR? Nawet nie musi być lustrzanka, byle tanio pobawić się. Spodoba się to można będzie myśleć o czymś lepszym.
Oferta kolegi andystar z postu wyżej jest bardzo korzystna, jeżeli masz szkła do nikona, zwłaszcza stare szkła.
Ja na początek przerobiłem fuji-x30, dałem filtr 720 nm (myślę, że lepszym pomysłem byłoby 590), a po roku przerobiłem zetkę na FS.
Ponowię temat, czy ktoś się jeszcze zajmuje fotografią IR? Temat mnie zaciekawił ale nie bardzo wiem jak ruszyć. Nie wiem czy to będzie fotografia dla mnie, chciałbym poprostu spróbować czegoś nowego i co za tym idzie nie chciałbym zbyt wiele inwestować na początek. Może da się przerobić jakiś prosty aparacik aby focił w IR? Nawet nie musi być lustrzanka, byle tanio pobawić się. Spodoba się to można będzie myśleć o czymś lepszym.
Ja trochę fotografuję przerobionym D200 (590 nm). Rezultaty tutaj: https://forum.nikoniarze.pl/threads/315446-Moje-Irki. Początkowo używałem D70 z filtrem Hoya 720 nm, ale fotografowanie było uciążliwe - statyw, ciemno w wizjerze itp.
Na stronie Lifepixel dużo informacji na temat IR: https://www.lifepixel.com/infrared-filters-choices
meapaikii
13-09-2024, 23:58
Ja trochę fotografuję przerobionym D200 (590 nm). Rezultaty tutaj: https://forum.nikoniarze.pl/threads/315446-Moje-Irki. Początkowo używałem D70 z filtrem Hoya 720 nm, ale fotografowanie było uciążliwe - statyw, ciemno w wizjerze itp.
Na stronie Lifepixel dużo informacji na temat IR: https://www.lifepixel.com/infrared-filters-choices
Świetne te Twoje zdjęcia. Naprawdę mogą się podobać. Zastanawiałem się nad D70, podobno najlepiej się nadaje.
- - - - kolejny post - - - - - -
Oferta kolegi andystar z postu wyżej jest bardzo korzystna, jeżeli masz szkła do nikona, zwłaszcza stare szkła.
Ja na początek przerobiłem fuji-x30, dałem filtr 720 nm (myślę, że lepszym pomysłem byłoby 590), a po roku przerobiłem zetkę na FS.
Temat już stary, nie wiem czy oferta kolegi jeszcze aktualna.
andystar
14-09-2024, 14:15
Sprzedaję na forumowej giełdzie 3 aparaty IR590 IR720 i Full Spectrum. Miałem je dla siebie ale muszę część sprzedać. Za dużo sprzętu. Za mało czasu.
meapaikii
14-09-2024, 22:46
Sprzedaję na forumowej giełdzie 3 aparaty IR590 IR720 i Full Spectrum. Miałem je dla siebie ale muszę część sprzedać. Za dużo sprzętu. Za mało czasu.
Dzięki, jako świeżak nawet nie szukałem giełdy.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.