PDA

Zobacz pełną wersję : [ Olympus ] Matryca mikro 4/3 a zdjęcia w formacie 3:2



sebamar
08-12-2019, 13:20
Wciąż szukam nowego aparatu, który ma mieć szybki AF oraz być lekki i w miarę mały. Rozważam między Olympusem a Fuji. jestem zainteresowany Olympusem OM-D E-M10 Mark II. To co mi nie pasuje w tym aparacie to format matrycy mikro 4/3. Lubię zdjęcia w formacie 3:2. W powyższym aparacie można zmienić na stale format na 3:2. Taki też obraz będzie w wizjerze. Tylko czy taka zmiana nie pociągnie za sobą spadku jakości zdjęcia? Czy jest sens kupna takiego aparatu, jeżeli będzie robiło się zdjęcia w innym formacie niż matryca?

jurkarol
08-12-2019, 13:38
Cześć
Format (proporcje) kadru nie ma nic do rozmiaru matrycy. 4/3 " oznacza przekątna matrycy. Każdy prawie aparat ma możliwość robienia zdjęć w rożnych proporcjach niezależnie od wielkości matrycy i jej proporcji.

...
To pytanie serio?

sebamar
08-12-2019, 14:02
Pytanie jest serio. Dotychczas fotografowałem starym Nikonem D50. Wiele z postępu w sprzęcie ominęło mnie. Jak czytam te wszystkie dane techniczne , czuję się jak dziecko we mgle.

poste
08-12-2019, 14:07
Mnie się jednak widzi, że 4/3' ma inne proporcje niż większe matryce. Przy wycinaniu pionów to plus, przy reszcie zdjęć moim zdaniem dość neutralne o ile nie przeszkadza mniej mpix.

jurkarol
08-12-2019, 14:12
Niektóre aparaty domyślnie oferują format 3:2 a inne 4:3 (nie myl z 4/3, bo to oznaczenie wielości, idąc od 1/1,8".. 2/3... 1.... 4/3" potem aps-c, i ff) ale to można zmienić. Niewiele się traci zmieniając oryginalny format 2:3 (czy 3:2) na 4:3 (czy 3:4) na przykład. obcina kilka pikseli z boków lub góry /dołu. Równie dobrze można to zmienić już po wszystkim na kompie przez dowolne kadrowanie, czy nawet w aparacie.
Poszukaj obrazków w sieci, pt. Wielkość matrycy

markB
08-12-2019, 14:20
W Olympusie nie zmieniasz proporcji na stałe jeśli fotografujesz w RAW: Pliki JPEG zostaną przycięte do wybranych proporcji. W przypadku plików RAW nie są one kadrowane, ale zapisywana jest informacja o wybranych proporcjach obrazu. Podczas wyświetlania zdjęć w formacie RAW wybrane proporcje obrazu są wskazywane przez ramkę (cytat z instrukcji).
Jakość obrazu raczej nie pogorszy się, ale możesz mieć mniej MP wskutek kadrowania matrycy.

ksh
08-12-2019, 14:23
Ale przecież matryca m4/3 ma taką nazwę bo "Nazwa odnosi się do wyrażonej w calach średnicy koła światła rzucanego przez obiektyw. Zdjęcia z aparatów formatu 4/3 mają standardowo proporcje boków również 4:3".
Jak ustawisz inne to tracisz na ogólnej rozdzielczości zdjęcia co przy tak małej i czułej na szum matrycy zawsze pogarsza, lepiej brać normalne aps-c jeśli masz na oku fuji.

bogdi64
08-12-2019, 14:24
tak możesz otrzymać zdjęcia w formacie 2/3 bezpośrednio z aparatu, (w przypadku panasonic gx7, podobna matryca) rozmiar zdjęcia to 4592x3064 czyli ok 14 mpix, lub robić w formacie 4/3 i docinać na kompie, efekt końcowy ten sam

markB
08-12-2019, 14:41
Też bym szedł raczej w stronę Fuji, chociaż to droższy system od Olympusa.

poste
08-12-2019, 15:13
Albo Sony aps-c, spory wybór aparatów i szkieł. Stałki Sigmy pod ten system są kuszące a ceny do przełknięcia (chyba).

cybulski
08-12-2019, 15:25
Jeśli ma być małe to zarówno Fuji, Sony i Canon obecnie w apsc ma bardzo dużo do zaoferowania. W zasadzie można dobrać pod każde wymagania.

- - - - kolejny post - - - - - -

Oprócz tego, że ma być niewielkie, natywne 3:2, powiedzmy apsc, to na czym Ci jeszcze zależy?

sebamar
08-12-2019, 22:20
Szybki AF. Jasny obiektyw 28mm. Teraz głównie fotografuję taką ogniskową. Oczywiście dla odpowiednika pełnej klatki.

PM.M
08-12-2019, 22:32
Szybki AF. Jasny obiektyw 28mm. Teraz głównie fotografuję taką ogniskową. Oczywiście dla odpowiednika pełnej klatki.
A może Ricoch GR lub Fuji X100?

cybulski
08-12-2019, 22:56
Szybki AF. Jasny obiektyw 28mm. Teraz głównie fotografuję taką ogniskową. Oczywiście dla odpowiednika pełnej klatki.

Fuji Xt10, xt20, xt30, do tego 18/2 (odpowiednik 28 na ff)
Albo ze szklem niewymiennym xf10 lub droższe x100t/s/f (tu 23/2 czyli odpowiednik 35 na ff)

- - - - kolejny post - - - - - -

Są też tańsze x-a7, oraz trochę wiekszy x-e3 plus 18/2 Wybór jest duży w Fuji.

- - - - kolejny post - - - - - -

Seria X-T jednocyfrowa to już większe body. Tylko X-T1 jest w miarę kompaktowa jeszcze ale większa niż seria xt20-30.

sebamar
08-12-2019, 23:04
Rozważałem X100 ale jednak chciałbym mieć możliwość zmiany obiektywu. GR to dla mnie zagadka.
Myślę teraz nad x-t20 lub x-e3.

cybulski
08-12-2019, 23:13
X100 to pierwsza wersja z 2011. W tej serii najnowszy to x100f. Obok założyłem wątek o x100 ale mało popularny bo tu chyba nikt nie ma... https://forum.nikoniarze.pl/threads/293416-X100-seria-%28w%C4%85tek-zbiorowy%29

- - - - kolejny post - - - - - -

X100 to dość specyficzny aparat, tak jak GR, xf10, wcześniej x70 i jak Leica Q2 ale rozumiem że ostatni poza zainteresowaniem ;)

sebamar
08-12-2019, 23:52
Leica Q2 nie jest poza zainteresowaniem tylko poza budżetem. Cena tego aparatu wymyka się racjonalności. Raz w życiu miałem w ręce i fotografowałem Leicą Q2. Wrażenia super. Nawet nie widziałem zdjęć , które robiłem. Ale gdyby było mnie stać, kupiłbym na 100%.

cybulski
08-12-2019, 23:55
Leica Q2 nie jest poza zainteresowaniem tylko poza budżetem. Cena tego aparatu wymyka się racjonalności. Raz w życiu miałem w ręce i fotografowałem Leicą Q2. Wrażenia super. Nawet nie widziałem zdjęć , które robiłem. Ale gdyby było mnie stać, kupiłbym na 100%.

To tak samo jest z np x100f, tylko trochę słabszy i ze 6 razy tańszy około ;)

Ligo
08-12-2019, 23:57
Jak chcesz naprawdę szybki AF, to Panasonic od G7 w górę.
A jak chcesz naprawdę dobre szkło w tym zakresie, to PanaLeica 15/1.7.:-)

cybulski
09-12-2019, 00:04
No na pewno z Panasem może być bardziej kompaktowo niz w apsc.

sebamar
09-12-2019, 00:33
Tylko że Panasonic to matryca mikro 4/3. Poważnie myślę nad Fuji X-t20 lub x-e3.

Ligo
09-12-2019, 00:39
No, a jak jest w temacie?
Poza tym wydaje mi się, że AF i ogólna sprawność Panasonika vs Fuji, to jednak spora różnica.

nikoniarz
09-12-2019, 01:45
Szkoda, że niektórzy podając "odpowiedniki" obiektywów przeliczają jedynie ogniskową.

PM.M
09-12-2019, 08:39
No i dobrze bo znów by była dyskusja na 5 stron nie na temat.

jjj
09-12-2019, 08:54
Tyle, że powielanie wszelkich uproszczeń, powoduje niezrozumienie tematu u początkujących. To tak jak z "częścią prawdy".
@nikoniarz (https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=65070) ma, jak najbardziej rację...

cybulski
09-12-2019, 08:58
Tylko że Panasonic to matryca mikro 4/3. Poważnie myślę nad Fuji X-t20 lub x-e3.

Tu stronka z ulotki ze szkłami do Fujików https://www.flickr.com/gp/zbigniewurban/Z2543J

Tak czasem łatwiej się zorientować w systemie. Te szare szkła na 2019 już są.

- - - - kolejny post - - - - - -


Szkoda, że niektórzy podając "odpowiedniki" obiektywów przeliczają jedynie ogniskową.

Jest takie szkło Viltrox 85/1.8, identyczne dla obu bagnet ów do Fuji apsc i do Sony FE. To może napisz tu rozprawkę co i jak na przykładzie tego szkła bo nie będziemy pamiętać jak to jest.

robanto
09-12-2019, 22:11
Jak co to mam fajny zestaw Olka M10 II do sprzedania. Info napisać pw.

aldam
11-12-2019, 12:00
GX9 plus Panasonic 15mm 1.7
Polecam taki zestaw. Lekki, mały, jakość optyczna bdb.
Dokupisz po jakimś czasie 42.5 lub 45mm, może naleśnik 12-32 i masz wszystko do fotografii "codziennej"
Przy 3:2 zostanie ok 18mpix więc wystarczająco

cybulski
11-12-2019, 13:11
To jak zwykle jest pytanie na ile potrzeba do codziennej foto coś więcej niż telefon i czy 4/3 jest dużo lepsze niż telefon i czy będziemy ten aparat nosić jak telefon.
Ja ponownie na końcówce roku zadaję sobie to pytanie, bo zadaję je zawsze gdy już zima za oknem i ciemno zaczyna być po 15tej.

Dho'ine
11-12-2019, 13:48
Do codziennej myślę że warto mieć aparat, nawet z naleśnikiem, czy to 4/3 czy to APS-C. Wtedy łatwiej go zabrać ze sobą. Nie wiem jak inni ale ja lubię robić zwykłym aparatem.

nikoniarz
11-12-2019, 13:51
Oczywistym jest, że M4/3 da lepszy obraz od tel. Wszystko kwestia sytuacji w jakiej przyjdzie nam fotografować.

hostman22
12-12-2019, 00:48
akurat m4/3 nie zawsze jest tak dobre jak m4/3... :grin: i nie... dobrze napisałem :mrgreen:

Ligo
12-12-2019, 00:56
Ale co konkretnie?

epicure
12-12-2019, 17:02
akurat m4/3 nie zawsze jest tak dobre jak m4/3... :grin: i nie... dobrze napisałem :mrgreen:

Niezłą imprezę musiałeś mieć wczoraj. Ile flaszek poszło? :D

hostman22
12-12-2019, 23:35
Niezłą imprezę musiałeś mieć wczoraj. Ile flaszek poszło? :D

chodzi o to ze olek z gównianym pansem dale lepszy obrazek od lx100, chociaż to i to jest m4/3 :p

a lx100 i tak lubię :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

jo44
13-12-2019, 09:17
chodzi o to ze olek z gównianym pansem dale lepszy obrazek od lx100, chociaż to i to jest m4/3 :p
Impreza trwa! :)

cybulski
13-12-2019, 11:21
Pewnych wielkości już się nie przeskoczy i zawsze to już jest jakiś tam rozmiar i waga do noszenia.
Nie znam na tyle 4/3 aby coś porównać jednak rozmiary w załaczniu mówią czego mozna sie spodziewać

http://j.mp/2qRxiJe

i z lx 100
http://j.mp/36xIB8B

https://live.staticflickr.com/65535/49211873068_113b5e8a6a_h.jpg (https://flic.kr/p/2hYFHm9)

nikoniarz
13-12-2019, 11:32
Jak ktoś chce coś mniejszego to trzeba szukać jeszcze mniejszej matrycy niż m4/3. Czyli "jednocalówki" lub mniejszej...

hostman22
13-12-2019, 13:38
Impreza trwa! :)

Nie akurat już się skończyła. A jak ma się odrębne zdanie, to na forum wypadałoby by je wyrazić przez coś więcej niż ironię z głupim emotikonem.. .