Zobacz pełną wersję : Pierwsze odbitki..problem..proszę o pomoc..
czesiek85
30-11-2019, 11:37
posiadam nikona d750 i z6...zdjęcia robione w rawach, eksportowane do jpegów jako sRGB w oryginalnym formacie...kadrowanie w LR zablkowoane (jak na ujęciu)... Dlaczego lab mi ucina kilka centymetrów kadru...jest to dla mnie niedozaakceptowania poznieważ na na zdjęciach grupowych osoby mają ucięte czubki głów...w Lalbie trafił mi się taki olewus, który mi powiedział ze nie wie dlaczego :/
Popraw ten post na bardziej czytelny.
To pytanie jest do pracowników tego labu raczej, jeśli dostosowałeś proporcje plików do proporcji papieru to nie twoja wina.
Jeżeli drukowałeś w proporcjach 2:3 to będzie ucinać bo matryca D750/Z6 nie trzyma idealnie takich proporcji.
dlatego, że laby mają "swój" format papieru, przed wykonaniem odbitek warto poprosić w labie o wymiary odbitek i do tego doskalować zdjęcie, dla przykładu - jeśli odbitka ma format 10/15 jest to format 2/3, ale jeśli zamawiasz 13/18 ? - do tego tak ja przysłona w aparacie jest wartościowo "zaokrąglona", tak samo wielkość odbitek, czyli KTO PYTA PÓŹNIEJ NIE NARZEKA ;)
ZbyszekS
30-11-2019, 12:53
Jeżeli drukowałeś w proporcjach 2:3 to będzie ucinać bo matryca D750/Z6 nie trzyma idealnie takich proporcji.
Z6: 6048x4024 .... że do idealnej proporcji brakuje 6 pix na krótszym boku??
czesiek85
30-11-2019, 14:16
no i co mam w labie powiedzieć żęby mi nie ucinali kadrów ?
w LR biorąc proporcje 2x3 to mi nic nie ucina
Nigdy też nie kadruj za ciasno, bo jest coś takiego jak spad, maszyna przycina zdjęcie i odbitka zawsze ma tych pare mm mniej. Jeśli zamawiasz 10x15 to przygotuj pliki 1795x1205 px.
2pompony
30-11-2019, 14:47
no i co mam w labie powiedzieć żęby mi nie ucinali kadrów ?
w LR biorąc proporcje 2x3 to mi nic nie ucina
1. Dowiedz się w labie o dokładne rozmiary odbitek w pixelach. Np. w Saturnie 30 x 40 cm to dokładnie 3602 x 4724 pixeli (dane sprzed lat, więec teraz mogą być nieaktualne).
2. Mając rozmiar w pixelach możesz idealnie te właśnie proporcje wpisać w LRze jako wzorzec proporcji przy kadrowaniu - wtedy żaden czubek głowy Ci nie umknie. Przy okazji warto wiedzieć, że LR nie scropuje do tych rozmiarów - tzn. nie zmniejszy zdjęćia z 6000 px do 4724, a tylko zrobi idealnie takie proporcje (pewnie z zaokrągleniem do 1 pixela).
krzysztofz24
30-11-2019, 19:57
no i co mam w labie powiedzieć żęby mi nie ucinali kadrów ?
w LR biorąc proporcje 2x3 to mi nic nie ucina
Spokojnie, to jest naprawde bardzo proste.
Mozesz tak powiedziec jak piszesz, tylko ze wtedy na odbitce dostaniesz biale paskie.
2 takie same po bokach lub gora dol lub jeden szerszy z boku lub na gorze czy dole.
Jak sobie zazyczysz. Powiedz ze chcesz z bialymi paskami a zdjecie nieobciete po srodku.
Druga opcja jest, dopasowac proporcje zdjecia ktore masz z matrycy 3:2 do proporcji odbitki, czyli popularne 10x15, 13x18, 15x21, 20x30.
Zauwaz ze 10x15 i 20x30 to sa proporcje 3:2 wlasnie. Nic nie musisz robic.
Ale 13x18 i 15x21 juz ma inne proporcje niz 3:2 i musisz wykadrowac oryginalne zdkecie ustawiajac dokladnie takie wartosci (proporcje kadru) w programie graficznym.
P.s
Kwestia tych paru pikseli na matrycy mniej czy wiecej zeby miala idealne 3:2 jest pomijalna. Najwyzej ci obetnie 1mm kadru na odbitce;-).
Tak jak ci napisalem jest najprosciej.
romeo112
24-04-2020, 19:31
Dzieki za informacje :-)
Kolejny janusz pozycjonowania. :roll:
Heldbaum
24-04-2020, 20:23
No próbuje zarabiać na chleb w tych cienżkiiich czasach
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.