PDA

Zobacz pełną wersję : [ Panasonic ] Zestaw stałek pod u43 (MFT)



PM.M
05-11-2019, 09:21
Słuchajcie, chcę sobie uzbierać zestaw obiektywów stałoogniskowych pod micro 4/3 (pod Panasonica, bo Olympus jakoś mi obsługowo nie podpasował). Potrzebowałbym odpowiedniki ogniskowych dla pełnej klatki:
* ~20-24 mm;
* 28 mm
* 50 mm
* ~90-135 mm.
Zamówiłem już Panaleicę 15/1.7, która będzie mniej więcej odpowiadać tej 28 i od tego zaczynam. Nie ukrywam, że ten pierścień przysłon mi się spodobał. Kolejne obiektywy chcę sobie sukcesywnie dozbierać. Nie ma jakiegoś pośpiechu, ale może macie jakieś propozycje.
Założenia: możliwie małe i lekkie, cena do 3000 za obiektyw. Jako odpowiednik 50 myślałem o Panaleice 25/1.4, natomiast jeśli chodzi o portretówkę i coś szerszego to nie mam na razie pomysłów.

bogdi64
05-11-2019, 13:04
odpowiem to co mam i moją opinię
7,5 - samyang (rybka) miałem ale bardzo mało używałem - ostry kontrastowy, nie ma się do czego przyczepić
12/2,0 - samyang, wykonanie pancerne, optycznie bardzo przyzwoity bez problemu od 2,0
20/1,7 - panasonic, bardzo przyzwoity choć trzeba sprawdzać specyfikację, bo ponoć nie "lubi się" z jakimiś modelami puszek
25/1,7 - panasonic, nic złego na niego nie powiem (choć to budżetowe szkło), miałem dwa i jest rozrzut jakościowy, najlepiej testować przed zakupem, jak trafi się dobry model można używać od 1,7
30/2,8 - sigma, przyzwoity pod każdym względem
42,5/1/7 - panasonic, to dla mnie najbardziej kontrowersyjne szkło, potrafi dać dobry obrazek przy 1,7, ale uwaga - nie lubi światła sztucznego (migającego) mogą wystąpić wtedy przekłamania z pracą af (brak dokładności) przypuszczam, że może to być spowodowane, że analizuje ostrość ponad 200 x/sek (z folderu info) i światło "migające" przez to wprowadza zakłócenia w jego pracy (moja interpretacja)
60/f 2,8 - to to co lubię, czyli plastyka, kolor i ostrość, wszystko na wielki plus
uwaga w wymienionych sigmach latają wewnętrzne soczewki - TAK MA BYĆ - po włączeniu aparatu są na swoim miejscu i jest cisza ;)
do tego mam dwa zoomy kitowe, czyli 14 (coś tam) i 12-32 - uważam, że lepszy (ostrość, kontrast i ogólnie obrazek), przy czy miniaturowy (lekko winietuje, ale do akceptacji) i 50-150 - tanie BARDZO przyzwoite szkło (nie wiem czy trafiłem, czy one tak mają) pod względem ostrości lepiej niż nikkor 80-200 2.8, choć może nie podaobać się bokeh, dla mnie "taki poszarpany", ale to sprawa gustu
w zamierzeniach 56/1,4 sigma, ponoć rewelacja (nie testowałem) i zastanawiam się nad olympus 75
w przypadku
w przypadku panasonic 42,5 proponował bym porównać z olympusem o podobnej ogniskowej (traci się w tedy stabilizację o obiektywie), obrazek trochę inny, zależy kto co lubi
mam 20-25-30 i używam tych ogniskowych mimo, że są blisko siebie - są różnice w charakterystyce dla różnych kątów widzenia

Ligo
05-11-2019, 17:29
Jako odpowiednik 50 myślałem o Panaleice 25/1.4
Zdecydowanie tak. Chyba najchętniej używany przeze mnie obiektyw.
No i 15/1.7 to też świetny pomysł.:-)

PM.M
05-11-2019, 21:21
Dzięki za informacje. Zacznę od tej 15 i jak dozbieram dokupię 25. Później się zobaczy, na ile brakuje dołu a na ile góry. Samyang 12/2.0 przyznam ciekawy, muszę się przyjrzeć. Minus taki, że MF - niby szeroki kąt, ale czasami AF się przydaje ;-) Z dłuższych myślałem właśnie albo Oly 45/1.8 albo ten wspominany Panasonic 42,5/1.7 lub właśnie Sigma 56/1.4.

aldam
06-11-2019, 17:42
Jeżeli ma być lekko to
Laowa 7.5 + Panasonic 15 1.7 + Olympus 45 1.8 + opcja Sigma 60 2.8
Do tego zoom typu: wrzuć do torby na wszelki wypadek czyli 12-32

Jeżeli chcesz coś dodać odpowiedniego do portretów to dodatkowo Panasonic 25 1.4 / Sigma 30 1.4 plus Olympus 75 1.8 / Sigma 56 1.4

PM.M
18-12-2019, 23:47
Dziękuję za pomoc.
Odkopie siebie, i napiszę co do tej pory zebrałem i moje wrażenia.
1) Panasonic LEICA DG SUMMILUX 15 mm f/1.7 ASPH
Genialny obiektyw, mały, stosunkowo lekki, imho fajny optycznie, gdyby nie liczyć a.chromatycznej. Zacząłem od niego i spodobał mi się. Do tego lubię ten pierścień przysłony, chociaż jego działanie mogłoby być inne programowo. Tzn albo wybór czegoś innego niż A na tarczy w trybie P (program) powinien przechodzić w tryb A (preselekcja przysłony), albo odwrotnie wybranie A na tarczy przy trybie A (p.przysłony) powinno powodować załączenie trybu P. Tak to trochę głupio. No i budowa tego obiektywu sprawia bardzo pozytywne wrażenie w rękach. Podoba mi się ta gumowa nakładka na osłonę przeciwsłoneczną pełniąca funkcję zaślepki obiektywu - wygodne to jest i się wbrew pozorom tak prosto nie gubi.
2) Panasonic LEICA DG SUMMILUX 25 mm f/1.4 ASPH (wersja I)
Jeszcze z nim za dużo czasu nie miałem okazji spędzić. Wrażenie trochę gorsze niż w przypadku 15/1.7, ale brakowało mi standardu. Obiektyw podpięty pod GX80 robi jednak wrażenie sporego, w internecie aż tak nie wygląda. Budowa w miarę solidna, ale w detalach czegoś brak do 15/1.7. Zobaczymy jak się w praniu sprawdzi.
3) Panasonic LUMIX G 42.5 mm f/1.7 ASPH. POWER O.I.S.
Całkiem zgrabny obiektyw, mały, lekki, tani i ogólnie w porządku. Oczywiście w stosunku do tych PanaLEIC jest plastykowy, ale nie razi to mocno. Co mi przeszkadza, to ogniskowa, do której nie umiem podejść. Ale mam w razie czego "portretówkę" do u43.

I teraz do kompletu brak mi jeszcze nieco dołu, jak uciułam to myślałem o Oly 12/2. Niżej (UWA, rybie oko) nie potrzebuję.

Ligo
19-12-2019, 00:06
3) Panasonic LUMIX G 42.5 mm f/1.7 ASPH. POWER O.I.S. Całkiem zgrabny obiektyw, mały, lekki, tani i ogólnie w porządku. Oczywiście w stosunku do tych PanaLEIC jest plastykowy, ale nie razi to mocno. Co mi przeszkadza, to ogniskowa, do której nie umiem podejść.
No bo to wychodzą kąty, jak z 85 mm, ale ja też "nie umiem" tej ogniskowej. Może spróbuj jakiejś setki, zawsze to inaczej, na początek mało spleśniały 50/1.4.
A 25/1.4 jest kapitalna, specyficzny obrazek i ostra od pełnej dziury. Sprawdź ją lepiej, przekonasz się. No, chyba że używkę trafiłeś jakąś walniętą. Ale oby nie.;-)

PM.M
19-12-2019, 00:21
Z ogniskowymi to wychodzą przyzwyczajenia, świadom jestem, że to odpowiednik 85 mm. I wiem, że są ludzie, którzy są w stanie wszystko zrobić zestawem 35-85. Ja się przyzwyczaiłem do 28-50, dalej się jakoś tak za długo robi. Stąd mam nadzieję, że duet 15-25 da radę. Tę 25/1.4 przestrzelam to więcej opowiem. Na razie ją podpiąłem do GX80 i mam w razie co 15 w zanadrzu. Dzięki Ligo za rady.

bogdi64
19-12-2019, 13:24
bo to nie ważne co dobre, tylko co kto lubi ;) - na spacer do torby zabieram 12-32, 45-150, 42,5 i 12 samyang, w przypadku 12-32 i 42,5 to to samo mocowanie filtrowe co dla mnie upraszcza życie i pojemność torby :), a najczęściej właśnie używam 42,5 :), choć ten obiektyw ma "kaprysy"
do portretów czasami używam sigmę 60mm, bardzo lubię z niej obrazek

aldam
19-12-2019, 14:59
Zamiast 42 spróbuj sigmy 56

bogdi64
21-12-2019, 15:54
ma dwie fotki z 60 f2,8 sigma
35025
35026

jo44
21-12-2019, 20:44
No to jeszcze trzy z sigmy 60/2,8@2,8

35038

35039

35040

aldam
22-12-2019, 11:41
.
I teraz do kompletu brak mi jeszcze nieco dołu, jak uciułam to myślałem o Oly 12/2. Niżej (UWA, rybie oko) nie potrzebuję.

Jeżeli nie potrzebujesz przysłony f2.0 to rozważ 12-32 od panasonica .
W przypadku olympusa 12f2 polecam poszukać wersji made in japan.
Miałem ten obiektyw w wersji made in china i różnica w ostrości dość duża .
Aż nie do wiary , że to ten sam model był .
Najlepiej poszukać edycji limited z pierwszych lat . One były produkowane w Japonii i miały osłonę w zestawie.

woda85
27-01-2020, 13:20
Dzień Dobry.

Podepne się z pytaniem , jeśli do wyboru byłą by 25mm Lumix lub Sigma 60mm/2,8 To który byście wybrali?

mitsuga
27-01-2020, 20:03
bardziej uniwersalna 25-ka,ale i tak wszystko zależy od osobistych preferencji

aldam
27-01-2020, 20:15
Najlepiej oba szkła :)
Każde do czegoś innego .
Oba bdb

bogdi64
27-01-2020, 23:36
to jest tak duża rozbieżność ogniskowych, że dwa :), jeśli masz kit i uważasz, że "lepsze" światło Ci nie potrzebne to 60

PM.M
31-03-2020, 00:04
Życie dopisuje historię.

Siedzimy sobie zamknięci, jak należy, krajobrazów się nie porobi, pusty street w drodze do sklepu co najwyżej, ale trzeba by odkażać aparat. I okazało się, że Lumix GX80(85) okazał się świetnym narzędziem do nauczania zdalnego. Muszę prowadzić zajęcia zdalnie i po tygodniu pracy okazuje się że konfiguracja GX80 + Leica 25/1.4 jest świetnym zestawem do transmisji zajęć dla uczniów i studentów. Przynajmniej coś widać w przeciwieństwie do kamerek. Jedyne co, to fakt, że musiałem dokupić coś co się nazywa Elgato Cam Link 4K, kosztuje coś powyżej 500 zł i pozwala na strumieniowanie z wejścia HDMI. Dodatkowo potrzebny był przewód micro HDMI -> HDMI, w którym kawałek wtyczki trzeba było nadciąć, bo nie wchodziła do gniazda w aparacie. Ale zestaw działa, bezproblemowo. Jestem z niego zadowolony. W dodatku dzięki temu, że to jest ogniskowa normalna, nie mam wizualnego wodogłowia, jak w kamerkach od laptopów. Trzymajcie się, Włosi minęli już górkę, to i u nas jak będziemy siedzieć przejdzie do lata ;-)