Zobacz pełną wersję : D5600 czy Olympus M10 MK III, czy coś innego
pszemkel
29-10-2019, 14:03
Witam!
Jestem totalnym laikiem w temacie fotografii i dopiero chcę rozpocząć moją przygodę i naukę.
Wstępnie planuję używać aparatu głównie w podróżach. W międzyczasie chcę szkolić swoje umiejętności na ludziach, naturze, zwierzętach.
Z początku wyszukałem dosyć popularne rozwiązanie w postaci Nikona D5600 z kitowym obiektywem 18-55. Po przeczytaniu kilku postów na forum stwierdziłem, że lepszym wyborem będzie zakupienie go w zestawień z kitowym obiektywem 18-105. Idąc dalej w las pojawiało się co raz to więcej informacji i moje chęci przerzuciłem na body D5600 z obiektywem Sigma 17-50 f2.8. Dosyć sporo fajnych promocji ostatnio pojawia się na ten model.
Z drugiej strony słyszę coraz więcej o bezlusterkowcach. Dosyć często polecanym aparatem jest Olympus OM-D E-M10 MARK III. Znalazłem fajną promocję w sklepie, a mianowicie aparat ten sprzedawany jest w następujących konfiguracjach:
Body + obiektyw 45mm f/1.8 za 2699zl
Body + obiektyw M. Zuiko 45mm f/1.8 + obiektyw 14-42 IIR Kit za 2849zl
Body + obiektyw M. Zuiko 45mm f/1.8 + obiektyw 14-42 EZ za 3199zl
Body + obiektyw M. Zuiko 45mm f/1.8 + obiektyw 14-42 IIR Kit + 40-150 mm f/4.0-5.6 ED R za 3270zl
Co byście mogli mi polecić w takiej sytuacji?
Osobiście jakoś bardziej przekonuje mnie ten Nikon, ale nie wiem czy ten obiektyw na początek będzie wystarczający?
Może jakieś inne modele Nikona? Nie ukrywam, że ten obracany wyświetlacz również robi na mnie fajnie wrażenie.
Jestem otwarty na Wasze propozycje i będę bardzo wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam!
RigorMortis
29-10-2019, 14:22
Trafiasz na firmy nikona i pytasz Olimpus czy Nikon?[emoji848][emoji848][emoji848]
Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
czomolungma
29-10-2019, 14:35
Witam!
Jestem totalnym laikiem w temacie fotografii i dopiero chcę rozpocząć moją przygodę i naukę.
Wstępnie planuję używać aparatu głównie w podróżach. W międzyczasie chcę szkolić swoje umiejętności na ludziach, naturze, zwierzętach.
Z początku wyszukałem dosyć popularne rozwiązanie w postaci Nikona D5600 z kitowym obiektywem 18-55. Po przeczytaniu kilku postów na forum stwierdziłem, że lepszym wyborem będzie zakupienie go w zestawień z kitowym obiektywem 18-105. Idąc dalej w las pojawiało się co raz to więcej informacji i moje chęci przerzuciłem na body D5600 z obiektywem Sigma 17-50 f2.8. Dosyć sporo fajnych promocji ostatnio pojawia się na ten model.
Z drugiej strony słyszę coraz więcej o bezlusterkowcach. Dosyć często polecanym aparatem jest Olympus OM-D E-M10 MARK III. Znalazłem fajną promocję w sklepie, a mianowicie aparat ten sprzedawany jest w następujących konfiguracjach:
Body + obiektyw 45mm f/1.8 za 2699zl
Body + obiektyw M. Zuiko 45mm f/1.8 + obiektyw 14-42 IIR Kit za 2849zl
Body + obiektyw M. Zuiko 45mm f/1.8 + obiektyw 14-42 EZ za 3199zl
Body + obiektyw M. Zuiko 45mm f/1.8 + obiektyw 14-42 IIR Kit + 40-150 mm f/4.0-5.6 ED R za 3270zl
Co byście mogli mi polecić w takiej sytuacji?
Osobiście jakoś bardziej przekonuje mnie ten Nikon, ale nie wiem czy ten obiektyw na początek będzie wystarczający?
Może jakieś inne modele Nikona? Nie ukrywam, że ten obracany wyświetlacz również robi na mnie fajnie wrażenie.
Jestem otwarty na Wasze propozycje i będę bardzo wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam!
Może coś z bezluster z większa matryca niz olek a taką jak ten nikon
Fuji X-T20 lub Soniacz a6300 ? Poczytaj o nich, pooglądaj na YT może Ci sie spodobają.
pszemkel
29-10-2019, 15:04
Trafiasz na firmy nikona i pytasz Olimpus czy Nikon?[emoji848][emoji848][emoji848]
Wysłane z mojego SM-N910C przy użyciu Tapatalka
Zdecydowałem się zadać pytanie tutaj, ponieważ widzę, że to forum działa naprawdę prężnie. A dodatkowo bardziej skłaniam się ku zakupowi Nikona i zależy mi na opinii doświadczonych osób.
Pozdrawiam
Jeśli nie masz pojęcia o sprzęcie foto, jaki obiektyw, co potrzeba potem itd to skup się na zakupie standardowego zestawu na początek, a jeśli budżet pozwala na zakup Nikona plus Sigma 17-50 to nawet bym się nie zastanawiał na bezlustrami gdzie obiektywy takie kosztują dużo więcej, a jeśli jednak bezlustro to tak jak napisałem musisz skupić się na poznaniu cen obiektywów, wielu rezygnuje z zooma i kupuje stałki ale czy dla początkującego to dobrze to wątpię.
Kolekcjoner
29-10-2019, 15:26
Kluczową sprawą są obiektywy nie body. Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie jakich szkieł będziesz używał teraz i w przyszłości - czy dany producent ma je w ofercie i w jakiej cenie.
Jeśli nie masz czasu albo chęci to zrób tak jak radzi kolega:
Jeśli nie masz pojęcia o sprzęcie foto, jaki obiektyw, co potrzeba potem itd to skup się na zakupie standardowego zestawu na początek, .....
I w zasadzie wtedy to cokolwiek kupisz będzie OK.
pszemkel
29-10-2019, 16:34
Super. Dziękuję bardzo za szybką i skuteczną pomoc. Macie rację i na początku zdecyduję się na kupno D5600 z Sigma 17-50.
W aktualnej promocji Nikona samo Body D5600 wychodzi w okolicach 1870zl. Do tego Sigma 1400zl. Myślicie, że warto już brać? Czy poczekać jeszcze na jakieś dodatkowej promocje do Black Friday?
Warto ewentualnie uzupełnić tą sigmę jakimś kitowym obiektywem?
Pozdrawiam
mam nikona 7100 i panasonica, w oby dwóch przypadkach skompletowane obiektywy, pracuję dwoma systemami na raz
plusem nikona jest trochę lepszy obrazek w tych samych warunkach co panasonic (różnica wielkości matrycy), plusem panasonica (to ten sam system co olympus) to wielkość i waga systemu, cały (mi potrzebny zestaw) pakuję do małej torebki, co w przypadku nikona wymaga dużej torby (i mocniejszego ramienia)
jaki kitowy do ewentualnej sigmy 17-50 ? - to jest mniej więcej właśnie obiektyw kitowy, raczej uzupełnić o coś dłuższego
pszemkel
29-10-2019, 21:02
mam nikona 7100 i panasonica, w oby dwóch przypadkach skompletowane obiektywy, pracuję dwoma systemami na raz
plusem nikona jest trochę lepszy obrazek w tych samych warunkach co panasonic (różnica wielkości matrycy), plusem panasonica (to ten sam system co olympus) to wielkość i waga systemu, cały (mi potrzebny zestaw) pakuję do małej torebki, co w przypadku nikona wymaga dużej torby (i mocniejszego ramienia)
jaki kitowy do ewentualnej sigmy 17-50 ? - to jest mniej więcej właśnie obiektyw kitowy, raczej uzupełnić o coś dłuższego
W takim razie w pierwszej kolejności zapoznam się z aparatem i z czasem zobaczę czego więcej mi potrzeba.
Dziękuję wszystkim za pomoc!
Jakby nie było tej sigmy w tak dobrej senie to dyskusja byłaby całkiem inna, 17-50 to standard zoom, początkujący zazwyczaj chce dłuższe ogniskowe ale szybko zapał mija do takich zdjęć, a zakup 70-300 AF-P VR dość tanio wychodzi jakby trzeba.
A jak przyjdzie ochota na coś szerszego to jest Nikkor 10-20, Sigma 10-20 lub Tokiny. Generalnie do lustrzanek Nikona jest sporo różnorakich obiektywów, zarówno nowych, jak i używanych, w miarę rozsądnych cenach na początek. W micro 4/3 jest gorzej i słabiej z używanymi.
Może jakieś inne modele Nikona? Nie ukrywam, że ten obracany wyświetlacz również robi na mnie fajnie wrażenie.
W lustrzankach normą jest robienie zdjęć przy użyciu wizjera. Używanie wyświetlacza do fotografowania to raczej wyjątek niż reguła. Niby da się robić zdjęcia z Live View i obracany ekran może się czasem przydać, ale ten sprzęt jest zoptymalizowany do wizjera i jeśli chodzi LV to nie dorasta do pięt bezlusterkowcom takim jak np. E-M10.
Powered by vBulletin® Version 4.2.5 Copyright © 2026 vBulletin Solutions, Inc. All rights reserved.