PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon Z6 czy D750



Brzeziak
18-10-2019, 21:17
Cześć, stoję przed dylematem kupna swojej pierwszej pełnej klatki obecnie mam nikona d7100. Głownie co fotografuje to koncerty ale zamierzam zacząć robić więcej reportaży weselnych i stąd moje pytanie co lepiej wybrać nikona Z6 czy D750

Teu
18-10-2019, 21:23
Masz szkła FF, czy budujesz system od zera?

Wysłane z mojego kalkulatora Casio.

Brzeziak
18-10-2019, 21:26
ogólnie buduję system od zera posiadam tylko tamrona 70-200 g2 i ogólnie wiem że aprarat będę brać na raty więc w cene z6 mam 750 i 35 art sigmy i za gotówkę bym mógł brać 85sigme art a biorąc z6 bym mógł na tą chwilę za gotówkę wziąć 35 tylko

J1
18-10-2019, 21:34
Mialem D750 a mam Z6 i Z7.

Pelna klatka w wersji Nikon Z bedzie drozsza. Mam na mysli nowe obiektywy. Z drugiej strony dostaniesz bardzo dobra jakosc optyczna. Zetka fotografuje sie lepiej... mowie za siebie. Sporo fotografow eventowych wybiera teraz bezlusterkowce. Mysle ze to rozwiazanie ma sens.

Wiec jezeli kasa pozwala na szalenstwa... to wybierz Zetke. Jezeli musisz zrobic ta migracje na FX budzetowo to lepiej D750. No i nie zapomnij o drugim body. Taniej bedzie kupic 2 x D750.

- - - - kolejny post - - - - - -


ogólnie buduję system od zera posiadam tylko tamrona 70-200 g2 i ogólnie wiem że aprarat będę brać na raty więc w cene z6 mam 750 i 35 art sigmy i za gotówkę bym mógł brać 85sigme art a biorąc z6 bym mógł na tą chwilę za gotówkę wziąć 35 tylko

To chyba lepiej D750 i obiektywy Sigmy. Jak juz wspomnialem... pomysl o 2 body. Nie tylko jako zapas ale o pracy na 2 aparaty. Na kazdym inny obiektyw, na koncertach gdzie zazwyczaj masz 3 pierwsze albo 1 utwor szkoda czasu na zmiane obiektywow.

Brzeziak
18-10-2019, 21:35
Mialem D750 a mam Z6 i Z7.

Pelna klatka w wersji Nikon Z bedzie drozsza. Mam na mysli nowe obiektywy. Z drugiej strony dostaniesz bardzo dobra jakosc optyczna. Zetka fotografuje sie lepiej... mowie za siebie. Sporo fotografow eventowych wybiera teraz bezlusterkowce. Mysle ze to rozwiazanie ma sens.

Wiec jezeli kasa pozwala na szalenstwa... to wybierz Zetke. Jezeli musisz zrobic ta migracje na FX budzetowo to lepiej D750. No i nie zapomnij o drugim body. Taniej bedzie kupic 2 x D750.

drugie body bym kupował dopiero po jakimś czasie i na razie korzystał jeszcze z d7100 które jeszcze daje radę na koncertach jestem zadowolony z tego jak mi się nim pracuje. Główny dylemat mam właśnie co do obiektywów na tę chwilę nie wiem czy sama 35 by mi wystarczyła na pełnej klatce i ewentualnie 70-200 a na d7100 mieć 50 nikorra 1,8 i sigme 17-50

J1
18-10-2019, 21:43
To zalezy jakie koncerty robisz i w jakich salach. Jezeli sa to sale w Twojej okolicy i znasz ich wielkosc, dostep do sceny, odleglosc do wokalisty i reszty zespolu to sobie to wykalkulujesz sam. Wybierzesz wtedy prosty zestaw ktory da rade a z czasem go rozbudujesz. Ja fotografowalem duze zespoly w wiekszych salach ale rowniez solistow w malych kameralnych klubach. W uzyciu bylo zarowno 14mm f2.8 jak i 200mm f2.8. Oczywiscie te 14mm sporadycznie ale czasami robilo dobra robote. Jezeli chodzi o stalki to uzywalem 28mm f1.8 i 50mm f1.4. Slubniacy czesto lubia zestaw 35 i 85mm aczkolwiek nie mam doswiadczenia w tej dziedzinie wiec sie nie wypowiem. Generalnie fajne pary stalek to 24 lub 28/50 albo 35/85.

kurczeblade
18-10-2019, 23:11
Chyba masz na myśli reportaże ślubne?

Cokolwiek z tych dwóch aparatów wybierzesz, to przy tej kategorii zdjęć będzie sobie radziło. "Radziło" bo raczej tu chodzi o umiejętności. Ps. Ale w ślubnej żeby się przepchać teraz przez te tłumy "slubniakow" to raczej warto ukierunkować się marketingowo, bo główne skrzypce teraz w ślubnej, to marketing i odpowiednie podejście do klienta, utrzymywanie bardzo dobrych relacji i poleceń. A sprzęt, teraz każdy ma taki sprzęt i robi śluby, więc cokolwiek tu wybierzesz, to tylko sprzęt, i jednym i drugim zrobisz to samo, jeśli masz odpowiednią wiedzę i umiejętności. Zwyczajnie wybierz to co Ci najbardziej odpowiada. Ccokolwiek tutaj wybierzesz, nie wpłynie to efekty końcowe jaki uzyskasz tymi sprzętami. Jak kupisz Z6 nie zrobisz nim lepszych zdjęć od D750, i odwrotnie...

Miodek2
19-10-2019, 11:27
na razie korzystał jeszcze z d7100 które jeszcze daje radę na koncertach jestem zadowolony z tego jak mi się nim pracuje.

Jak jestes zadowolony to po co zmieniasz ? :)

A tak serio, cena kompletnie dyskwalifikuje zetke i możecie mnie zjadać do woli za to. Body po cashbacku d750 można kupić za 4300 i obiektywy arty f1.4 za kilka patoli, a zetka to koło 10 tysi plus szkła ktore wyjda 1.4 po kolejne 10 tys tak ? gdzie tu sens i logika płacąc 3x tyle bo obrazka 3 razy lepszego nie ma. Jesli po upadku na głowę Nikon zrobi to w normalnej cenie to jak najbardziej zetke mozna brać z tymi szkłami 1.4 które wyjdą , bo w tym przypadku co zapowiedzieli (cena) to średnio się to kalkuluje. Taka prawda. Tendencja cenowa w nikonie jaka jest kazdy widzi, kastrat z50 odpowiednik serii d5xxx z kitem ciemnym jak piwnica ponad 5 tysi...tam naprawdę kogoś pogrzało i to zdrowo.

morzon
19-10-2019, 11:34
a zetka to koło 10 tysi plus szkła ktore wyjda 1.4 po kolejne 10 tys tak ?

Ale jak już się wypowiadasz to wypadaloby się chociaż zorientować ile ta zetka kosztuje, bo wygląda na to, że chyba przespałeś ostatnie 10 miesięcy. Obecnie to jakieś 6600zł za body. I co stoi na przeszkodzie, żeby te arty podłączyć też do zetki?

Brzeziak
19-10-2019, 11:50
mnie do z6 przekonuje szybkostrzelność i wykrywanie oka bo rozmiar i ciężar nie ma dla mnie aż tak dużego znaczenia

J1
19-10-2019, 12:39
Jak jestes zadowolony to po co zmieniasz ? :)

A tak serio, cena kompletnie dyskwalifikuje zetke i możecie mnie zjadać do woli za to. Body po cashbacku d750 można kupić za 4300 i obiektywy arty f1.4 za kilka patoli, a zetka to koło 10 tysi plus szkła ktore wyjda 1.4 po kolejne 10 tys tak ? gdzie tu sens i logika płacąc 3x tyle bo obrazka 3 razy lepszego nie ma. Jesli po upadku na głowę Nikon zrobi to w normalnej cenie to jak najbardziej zetke mozna brać z tymi szkłami 1.4 które wyjdą , bo w tym przypadku co zapowiedzieli (cena) to średnio się to kalkuluje. Taka prawda. Tendencja cenowa w nikonie jaka jest kazdy widzi, kastrat z50 odpowiednik serii d5xxx z kitem ciemnym jak piwnica ponad 5 tysi...tam naprawdę kogoś pogrzało i to zdrowo.

Nie wszyscy patrza tylko na cene. Czasami ludzie wybieraja produkt bo im sie ot tak po prostu podoba i maja taki kaprys ;-)

Zetka nie kosztuje 10 tysi... przynajmniej Z6 tyle nie kosztuje. Mozesz tez uzywac obiektywow Nikon F albo alternatywnych producentow. Stalek f1.4 nie ma w zapowiedziach obiektywow Nikona. Sa stalki f1.8 i maja byc f1.2 (poki co 50tka jest w zapowiedziach).

Mozesz zlozyc swoje CV na CEO Nikona... zrobisz wtedy lepiej ;-)

PS.
Tendencje cenowe w calej branzy foto sa takie ze tanio to juz bylo ;-)

nikoniarz
19-10-2019, 12:46
Nie wszyscy patrza tylko na cene. Czasami ludzie wybieraja produkt bo im sie ot tak po prostu podoba i maja taki kaprys ;-)

Dokładnie. I dotyczy to każdej branży czy dziedziny życia. Tak na prawdę to osobiście z moimi wyborami jestem raczej mocno pogrzany, nielogiczny i bezsensowny :mrgreen: Ale przynajmniej nie muszę płakać na forach...

J1
19-10-2019, 12:57
Dokładnie. I dotyczy to każdej branży czy dziedziny życia. Tak na prawdę to osobiście z moimi wyborami jestem raczej mocno pogrzany, nielogiczny i bezsensowny :mrgreen: Ale przynajmniej nie muszę płakać na forach...

Przeciez wybory nie musza byc logiczne i sensowne... wazne zebys czerpal radosc z uzywania produktu. Pomimo ze mialem wielka sympatie do D700 i lubilem D750 to fotografowanie Zetka daje mi wiecej frajdy. Owszem jest drozej... ale radosc wieksza. ;-)

kurczeblade
20-10-2019, 00:13
Do ślubów i tak dwa body, i to koniecznie dwa body, więc jeśli ktoś zamierza otwierać biznes, to nie stoi nic na przeszkodzie żeby kupić jedno i drugie. A teraz z doświadczenia, jestem właśnie na weselu (czekam na oczepiny) i Z6 zrobiła 70% materiału, ale jak gasną wszystkie światła na sali i zostają błyskotki od DJ i robi się pod takie światło, to D750 lepiej sobie radzi. W takich warunkach Z6 lubi się pogubić, i nici z focenia, wtedy Z6 leci do torby i D750 pracuje. Od jakiejś 22:00 są takie warunki, i nie wyobrażam sobie nie mieć DSLR w takich sytuacjach, a z drugiej strony Z6 fajnie się robi takie przygotowania,detale ślubne, jakieś zdjęcia grupowe, można działać przez LCD, i bocznych punktów uzywac...jedno i drugie się uzupełnia.

lacov
24-10-2019, 22:34
Chyba nie ma sensu zakładać nowego wątku bo zagadnienie podobne.
Mam d750. Do tego lampa sb900
35 1.8 oraz 85 1.8

Ostatnio wymyśliłem, że 35 zamienię na Tamrona 24-70
Problem w tym, że robi się niezły kloc, a już od jakiegoś czasu chciałem odciążyć kręgosłup.
Trochę kasy odłożyłam i myślałem o fuji x-t3 albo sony a7 iii.
Jednak ostatnie promocję powodują, że mogę odłożone pieniądze zainwestować w przejście z d750 na z6

Wyglądałoby to tak, że kit 24-70 byłby do ogólnego użytku, a 85 na FTZ zostanie do portretu .

Kiedyś mi się marzyło o pro foto, ale już od dłuższego czasu foto jest dla przyjemności.

Czy wg. Was warto iść w taką zmianę jak opisałem?

Zasadniczo jedyne co mi się w 6 nie podoba to 1 karta i to xqd. Chociaż jakby nie było do tej pory backup w postaci drugiej karty w d750 nie był potrzebny

ksh
24-10-2019, 23:08
Pytanie czy potrzebujesz to co oferuje bezlustro bo samo wykorzystanie tego co oferuje D750 nie jest takie proste w amatorskim zastosowaniu.
Drugie pytanie czy to tylko zakupowy szał i trzeba wydać kasę? :)

Ja sam teraz zastanawiam się nad sprzedaniem A7II i zakupem A7III lub ostatecznie Z6 ale ten drugi strasznie ogranicza w kwestii optyki, a nie chcę używać adapterów.

Ligo
24-10-2019, 23:14
Moim zdaniem, jeśli mowa o foto dla przyjemności i drugie jeśli - jeśli został wspomniany kręgosłup, to nie ma się co pakować w pełną klatkę. Takie Fuji w zupełności wystarczy do dobrych fot.

lacov
24-10-2019, 23:34
Pytanie czy potrzebujesz to co oferuje bezlustro bo samo wykorzystanie tego co oferuje D750 nie jest takie proste w amatorskim zastosowaniu.
Drugie pytanie czy to tylko zakupowy szał i trzeba wydać kasę? :)

Ja sam teraz zastanawiam się nad sprzedaniem A7II i zakupem A7III lub ostatecznie Z6 ale ten drugi strasznie ogranicza w kwestii optyki, a nie chcę używać adapterów.
Myslalem nad tym juz od fuji x-t2
Moje zastosowanie może nie jest pro bo na tym nie zarabiam, ale z aparatem latam chyba z 15 lat . Zawsze był nikon (pomijając jakieś kompakty)
D70s , d7100, d750

Jak wspomniałem d750 z Tamronem dziala super. Co prawda nie testowałem jakoś długo natomiast
W bezlustrach spodobał mi się evf, mniejsza waga. Fuji lubię za sam wygląd.
Założyłem, że bezlustro będzie dla mnie mniejszą waga + kilkoma ciekawymi nowościami do zabawy.



Moim zdaniem, jeśli mowa o foto dla przyjemności i drugie jeśli - jeśli został wspomniany kręgosłup, to nie ma się co pakować w pełną klatkę. Takie Fuji w zupełności wystarczy do dobrych fot.

Fuji z pewnością wystarczy jednak biorąc pod uwagę, że jest w tej chwili w podobnej cenie co z6, waży mniej więcej tyle samo, obiektyw kitowy w sumie wypada gorzej.
Z6 z kitem waży tyle co sam Tamron :)
A gdybym chciał coś w okolicy fx+85 1.8 to w systemie fuji byłoby to zdaje się 56 mm 1.2 , które w połączeniu z x-t3 waży tyle co z6 z też i 85.18

Dodatkowo jest stabilizacja w korpusie .
Czy w takim razie jest w ogóle sens z fuji ?
Zaznaczam, że te aparaty bardzo minsienposobsja :)

Do tej pory używałem tylko stałek. 35 i 85 jednak po kilku latach trochę mi się znudziło.

ksh
24-10-2019, 23:41
Albo pełna klatka nadal i coś z sony, masz tam małe fajne samyangi ze stałek ale tez i kozaki pod względem jakości jasne stałki.

lacov
25-10-2019, 00:05
Albo pełna klatka nadal i coś z sony, masz tam małe fajne samyangi ze stałek ale tez i kozaki pod względem jakości jasne stałki.

Sony podoba mi się i to nawet bardzo z jednym małym ale.

Zwykły zoom z kitem jest węższy na szerokim końcu i sporo ciemniejszy na długim.
A pierwszy pomysł z zamianą 35 na Tamrona pojawił sie bo brakowało mi czasem szerokiego konca i brakowalo juz nie czasem, a często uniwersalnosci

Będąc całkowicie szczerym dołączyłem do tematu głównie po to żeby dowiedzieć się czy zmiana z d750 na z6 nie jest jakimś absurdem.

Youtube zasadniczo z6 zachwala, ale kto płaci tym ludziom tego nie wiem .

D750 to kawał dobrego sprzętu. Mam go od 3 lat o nigdy mnie nie zawiódł.
Jednak od dłuższego czasu używałem go mniej bo czasu mi właśnie brakowało, a na różnych wypadach np w góry czułem jego wagę.

Może faktycznie trochę chęć posiadania nowej zabawki przesłania mi jasność widzenia .

Filmów nie kręcę, a d750 + Tamron 24-70 to tylko 700 gramów więcej niż z6 z kitem. Jednak światło inne :)

W tej chwili wygląda u mnie to tak:
Mam d750 35, 85

Tamron to kwota około 4600zl

Jeśli do tej kwoty dołożę pieniądze ze sprzedaży Nikona d750 to wychodzi prawie kwota Nikona z6 z kitem i FTZ
Zdaje się, że z kartą xqd zamknę się w 1000 zł do dołożenia.

Czy taka zamiana ma sens czy zwyczajnie mi padło na mózg i powinienem zostać przy tym co mam ? :)

Ligo
25-10-2019, 00:11
Czy taka zamiana ma sens czy zwyczajnie mi padło na mózg i powinienem zostać przy tym co mam ? :)
Bardzo prawdopodobne.;-)
D750 i Z6 to ta sama klasa aparatów. Różnica w technologii, w jakości uzyskiwanego obrazka już niekoniecznie. Co kto lubi.

Carax
25-10-2019, 00:52
Tydzień temu kupiłem Z6 w miejsce dotychczasowego D750.To zbyt krótki czas na jakieś większe porównania. W Z6 podoba mi się focus stacking, elektroniczna migawka, precyzyjny AF, bezproblemowe podłączenie po wifi z komórką. Są to funkcje, z których korzystam przy fotografii krajobrazu i tutaj uważam zamianę za pozytywną. Gorzej w fotografowaniem ludzi w plenerze. AF w D750 lepiej dawał radę. Śledzenie oka póki co mnie nie zachwyca i przy nieco większej odległości przełączam na zwykły pomiar punktowy. Może jeszcze muszę nabrać wprawy. Gabaryty i waga Z6 z FTZ nie różnią się jakoś istotnie od D750.

J1
25-10-2019, 01:08
...

Czy taka zamiana ma sens czy zwyczajnie mi padło na mózg i powinienem zostać przy tym co mam ? :)

Mialem D750 a mam Z6 i jestem bardzo zadowolony. Wole bezlusterkowca niz lustrzanke z wszystkimi zaletami i wadami tej zamiany. Pytanie czy chcesz zmieniac z czasem obiektywy na natywne Z czy wolisz pozostac przy bagnecie F ? Bo to sa tez koszty tyle ze rozlozone w czasie.

Dariusz Breś
25-10-2019, 01:35
Czy taka zamiana ma sens czy zwyczajnie mi padło na mózg i powinienem zostać przy tym co mam ? :)

Jeśli po zmianie sprzętu odżyje w tobie duch fotografowania to jak najbardziej ma to sens.
Zamiast tamrona kupiłbym albo kubek 24-70 4 - w zestawie z z6 promo jest fajne, albo używkę 24-70 2.8 G.

Zelber
25-10-2019, 02:54
Czy taka zamiana ma sens czy zwyczajnie mi padło na mózg i powinienem zostać przy tym co mam ? :)
Ja wychodzę z założenia, że jeżeli zastanawiam się nad wymianą sprzętu, do której będę musiał dołożyć to znaczy, że nie jest ona konieczna. Gdyby była konieczna bym się po prostu nie zastanawiał ;)

lacov
25-10-2019, 07:08
Śledzenie oka póki co mnie nie zachwyca i przy nieco większej odległości przełączam na zwykły pomiar punktowy. Gabaryty i waga Z6 z FTZ nie różnią się jakoś istotnie od D750.
Śledzenie oka to jedna z tych wow funkcji, które mi się bardzo podobają jednak jej zastosowanie widzę raczej przy jasnych obiektywach i bliskiej odległości od osoby gdzie w lustrzankach bywa problem z front czy backfocus. Test na yt pokazują, że Z6 woli ostrzyć na rzęsy :D
Co do wagi. Czy wg Ciebie nie ma różnicy czy dla Ciebie 1kg różnicy to żadna różnica?


Mialem D750 a mam Z6 i jestem bardzo zadowolony. Wole bezlusterkowca niz lustrzanke z wszystkimi zaletami i wadami tej zamiany. Pytanie czy chcesz zmieniac z czasem obiektywy na natywne Z czy wolisz pozostac przy bagnecie F ? Bo to sa tez koszty tyle ze rozlozone w czasie.
Wyglądałoby to tak, że byłby Z6 + 24-70S + FTZ z 85 1.8G
Później jeśli pojawiłyby się w rozsądnych pieniądzach odpowiedniki 1.8 G to mógłbym go sprzedać wraz z adapterem i przejść w całości na Z.
Nie potrzebuję dużej ilości obiektywów. Coś do portretu i coś do ogólnego użytku. Dlatego mnie to F4 jakoś bardzo nie odstrasza.


Jeśli po zmianie sprzętu odżyje w tobie duch fotografowania to jak najbardziej ma to sens.
Zamiast tamrona kupiłbym albo kubek 24-70 4 - w zestawie z z6 promo jest fajne, albo używkę 24-70 2.8 G.
Co do "powrotu do fotografii to z tym się pewnie nikt kłócił nie będzie :)
Tamron mi pasuje, Sprawdziłem, i leży mi pod względem szybkości, celności i ostrości + stabilizacja też fajnie działa.



Ja wychodzę z założenia, że jeżeli zastanawiam się nad wymianą sprzętu, do której będę musiał dołożyć to znaczy, że nie jest ona konieczna. Gdyby była konieczna bym się po prostu nie zastanawiał ;)
Fotografuję głównie dla przyjemności. Czasem zrobię jakiemuś znajomemu zdjęcia do dowodu czy mikro sesję, ale dalej raczej dla funu co powoduje, że nic związanego z foto "nie muszę" :)

Jak pewnie widać szukam trochę usprawiedliwienia dla wymiany i muszę powiedzieć, że najbardziej liczyłem na to, że będzie po prostu lżej, ale pojęcia nie mam czy ten 1kg zrobi mi różnicę.

Z6 podobno fajne filmy kręci. Ze mnie żaden filmowiec, ale raz czy 2 chciałem coś nagrać d750 i jest to mało przyjemne :)

Myszowor
25-10-2019, 08:54
Z6 jest lżejszy i poręczniejszy, wg mnie dla Ciebie będzie dobrym wyborem jako aparat do wszystkiego, ten 1kg w plecaku wycieczkowym robi różnicę, ja jestem zadowolony bo mam FF ale jednak lekko.

Carax
25-10-2019, 10:07
Z6 675 +FTZ 136 = 811 g
D750 = 840 g

Różnicę na pewno odczujesz, jeśli dobierzesz do tego nikkora 24-70 f4 zamiast tamrona. Chociaż osobiście wolę tamrona 24-70 f2.8.

lacov
25-10-2019, 10:24
Z6 675 +FTZ 136 = 811 g
D750 = 840 g

Różnicę na pewno odczujesz, jeśli dobierzesz do tego nikkora 24-70 f4 zamiast tamrona. Chociaż osobiście wolę tamrona 24-70 f2.8.Ja też wolę [emoji846]
Tak jak powiedziałem
Z6 + Nikkor
I od czasu do czasu 85 podpięty do ftz

Z drugiej strony z tego co widzę mógłbym też sprzedać swojego 85 g oraz ftz i byłoby na 85s

Ale będzie to pewnie tylko 200g różnicy

Wysłane z mojego SM-N960F przy użyciu Tapatalka

ZbyszekS
25-10-2019, 10:48
Różnica w wadze to jedno, a drugie to różnica obrazka między 85g i 85s. Na prawdę jest.
Ale wygląd Z-ki z 85g zdecydowanie bardziej profi niż z 85s. Te nowe szkła w wyglądzie, dotyku i wadze jakieś takie nijakie....:twisted:

lacov
25-10-2019, 10:53
Różnica w wadze to jedno, a drugie to różnica obrazka między 85g i 85s. Na prawdę jest.
Ale wygląd Z-ki z 85g zdecydowanie bardziej profi niż z 85s. Te nowe szkła w wyglądzie, dotyku i wadze jakieś takie nijakie....:twisted:No te nowe nie "PRO" obiektywy wyglądają biednie.

Możesz rozwinąć stwierdzenie, że jest różnica obrazka?
Na korzyść g czy s ?

ZbyszekS
25-10-2019, 11:05
Zdecydowanie na korzyść S. Testuję dopiero od wczoraj, może to efekt "nowości" i subiektywnego odczucia, ale mam wrażenie, że jest lepiej - nie tylko mechanicznie ale też optycznie. Brak winiety, ostro w narożnikach i zdecydowanie lepiej pod słońce. Ale to tak na szybko. Więcej napisali koledzy w wątku o obiektywie. Jeśli rzeczywiście za 85g+FTZ można dostać w okolicach 3 200-3 300 (tyle potrzeba teraz na 85s to nie zastanawiałbym się. U mnie jeszcze chwilę 85g zostanie do D500 (takie trochę dłuższe tele 1,8).

lacov
25-10-2019, 11:15
Zdecydowanie na korzyść S. Testuję dopiero od wczoraj, może to efekt "nowości" i subiektywnego odczucia, ale mam wrażenie, że jest lepiej - nie tylko mechanicznie ale też optycznie. Brak winiety, ostro w narożnikach i zdecydowanie lepiej pod słońce. Ale to tak na szybko. Więcej napisali koledzy w wątku o obiektywie. Jeśli rzeczywiście za 85g+FTZ można dostać w okolicach 3 200-3 300 (tyle potrzeba teraz na 85s to nie zastanawiałbym się. U mnie jeszcze chwilę 85g zostanie do D500 (takie trochę dłuższe tele 1,8).sprawdziłam, ale chyba mnie poniosło wbiłem sobie do głowy że FTZ kosztuje jakieś 1500 zł, a jest sporo taniej także pewnie z 700 trzeba by dołożyć.

Tak próbując podsumować.
Przejście z d750 na z6 to

Mniejsza waga (choć nieznacznie, a głównie zależy to od szkła)
Mniejsza niezawodność (z uwagi na brak drugiej karty,
Dużo lepsze video,
Evf (wg preferencji. Nie używałem, testowałem, po testach- podoba mi się)
Auto Focus (tu w zasadzie nie wiem, ale eliminacja ff i bf do mnie przemawia tak jak eye af
Chciał nie chciał bez jakichś kosztów nie dam rady wymienić

Zasadniczo z pewnych przyczyn decyzje muszę podjąć jakoś dziś lub pewnie max do jutra

J1
25-10-2019, 12:16
sprawdziłam, ale chyba mnie poniosło wbiłem sobie do głowy że FTZ kosztuje jakieś 1500 zł, a jest sporo taniej także pewnie z 700 trzeba by dołożyć.

Tak próbując podsumować.
Przejście z d750 na z6 to

...

Wiecej frajdy z fotografowania... mowie o sobie ;-)

ZbyszekS
25-10-2019, 19:14
50mm S jest teraz w dobrej cenie i portret też nim można zrobić... więc jeśli nie 85mm to może 50-tka da radę.

Xavier80
25-10-2019, 19:22
może Viltrox wypuści swoje 85 1.8 pod Z? Optycznie świetny, za pół ceny 85 1.8 S, w dodatku z aktualizacją softu bez docka

ZbyszekS
25-10-2019, 19:36
może... ale od premiery Z-tek mija rok... i nikt nic...

Dariusz Breś
25-10-2019, 20:31
Różnica w wadze to jedno, a drugie to różnica obrazka między 85g i 85s. Na prawdę jest. :

Nooo, taka potężna że hoho

https://dariuszbres.pl/wp-content/uploads/2019/09/85s-vs-g.jpg

lacov
25-10-2019, 20:35
Trochę odbiega od tematu jednak dalej chodzi i zakup z6

Pamiętacie może czy w zeszłym roku w black Friday były jakieś znaczące promocje na Nikona?
Zastanawiam się czy jest szansa żeby urwać coś więcej niż daje cashback

ksh
25-10-2019, 20:40
Sklepy lokalnie coś tam robiły, pamiętam na sony były trwające dobę lub do wyczerpania bardzo mocne zniżki plus cashback.
W nikonie teraz masz już zwrot natychmiastowy i trudno będzie jeszcze coś do tego wyrwać, na amazon pojawia się czasami parę/kilka sztuk w niższej cenie ale trzeba reagować natychmiast bo za kilka minut już cena wyższa.

Dariusz Breś
25-10-2019, 20:41
Trochę odbiega od tematu jednak dalej chodzi i zakup z6

Pamiętacie może czy w zeszłym roku w black Friday były jakieś znaczące promocje na Nikona?
Zastanawiam się czy jest szansa żeby urwać coś więcej niż daje cashback

Poczekaj miesiąc, znów stanieje i znów będzie promo :)

Nikkor
03-11-2019, 14:04
Mam d750 i Z6, używam je amatorsko.
W Z-tkach wkurza mnie brak wsparcia dla obiektywów ze śrubokrętem np. Nikkor 105/2 lub nawet takiego staruszka (ale ciągle robiącego wspaniałe zdjęcia) jak Nikkor 70-210/4-5.6. Myślałem, że w końcu zrobią nowszy adapter ze wsparciem dla śrubokręta ale chyba nie ma na to szans.

Jeśli chodzi o wizjer elektroniczny to jeszcze mu trochę brakuje do optycznego szczególnie w dziwnych warunkach oświetleniowych. Ostatnio robiłem zdjęcia w restauracji hinduskiej gdzie ściany były w szalonych kolorach, to wizjer trochę szalał, chociaż zdjęcia wyszły normalnie.

Jeśli więc jest mocna potrzeba kupienia czegoś nowego to dzisiaj kupiłbym Z7, bo będzie to krok na przód w porównaniu do D750.

ksh
03-11-2019, 15:29
No nie wiem czy ciut więcej pikseli i ciut więcej szumu to krok na przód, są zastosowania oczywiście potrzebujące rozdzielczości ale czy o to chodzi ?

J1
03-11-2019, 19:57
Mam d750 i Z6, używam je amatorsko.
W Z-tkach wkurza mnie brak wsparcia dla obiektywów ze śrubokrętem np. Nikkor 105/2 lub nawet takiego staruszka (ale ciągle robiącego wspaniałe zdjęcia) jak Nikkor 70-210/4-5.6. Myślałem, że w końcu zrobią nowszy adapter ze wsparciem dla śrubokręta ale chyba nie ma na to szans.

Jeśli chodzi o wizjer elektroniczny to jeszcze mu trochę brakuje do optycznego szczególnie w dziwnych warunkach oświetleniowych. Ostatnio robiłem zdjęcia w restauracji hinduskiej gdzie ściany były w szalonych kolorach, to wizjer trochę szalał, chociaż zdjęcia wyszły normalnie.

Jeśli więc jest mocna potrzeba kupienia czegoś nowego to dzisiaj kupiłbym Z7, bo będzie to krok na przód w porównaniu do D750.

Moze warto pomyslec o wymianie tych starych obiektywow... nowe idzie ;-)

ksh
03-11-2019, 20:20
Albo kupić do nich jakiegoś D600 za 1500zł i już.

OjTam
03-11-2019, 20:23
Moze warto pomyslec o wymianie tych starych obiektywow... nowe idzie ;-)

O ile z zastąpieniem 70-210 problemu nie będzie, tak z 105/2 może być problem. S/N 105/1.4 to jednak nie to samo. ;)

madebyzosiek
03-11-2019, 20:23
Albo kupić do nich jakiegoś D600 za 1500zł i już.Albo jeszcze łatwiej zostawić D750 ;) Ja na razie na pewno nie pozbędę się 180 2.8, jest genialnym szkłem :)

Nikkor
04-11-2019, 00:20
W całej tej zabawie chodzi jednak o to aby nowsze obiektywy były lepsze.
Mam N 24-70/4 S, robi on doskonałe zdjęcia ale nie jest wybitny. Trochę lepiej jest z N 50/1.8 S ale też jakość obrazka nie zwala z nóg.
Chciałem zamienić N 85/1.8 na N 85/1.8 S ale widzę, że nie ma skoku jakościowego.
Stąd moje zamiłowanie do niektórych starych i jeszcze dobrych obiektywów.

madebyzosiek
04-11-2019, 07:32
W całej tej zabawie chodzi jednak o to aby nowsze obiektywy były lepsze.

To zależy do jakich szkieł porównujesz. Kit 24-70/4 nie musi być wybitny, bo szkła 24-70 raczej wybitne nie są nigdy, jakbyś miał 24-70 2.8S, to z pewnością zauważyłbyś świetną ostrość w całym zakresie. 50 1.8S... Nie wiem z czym porównujesz, jeżeli z dotychczasowymi 50 Nikkora, to ta nowa jest wybitna. 85 zostało pozbawione dwóch największych wad wersji 1.8G, czyli koszmarnych aberracji na 1.8 i makabrycznie wolnego AFu. Ale samo 85 1.8G absolutnie nie jest wybitne, jest najwyżej przeciętne, albo adekwatne do ceny.

ksh
04-11-2019, 10:08
Z tym kitem 4/24-70 to bym nie napisał że jest słaby, dużo używałem sony 4/24-70, w którym 50-70mm było przeciętne, a w nikkorze moim zdaniem po pierwszych testach jest świetnie w całym zakresie, bardzo udany obiektyw i cieszyć powinno potencjalnych kupców że ludzie wywalają go po 1600zł.

Dariusz Breś
04-11-2019, 17:33
To zależy do jakich szkieł porównujesz. Kit 24-70/4 nie musi być wybitny, bo szkła 24-70 raczej wybitne nie są nigdy, jakbyś miał 24-70 2.8S, to z pewnością zauważyłbyś świetną ostrość w całym zakresie. 50 1.8S... Nie wiem z czym porównujesz, jeżeli z dotychczasowymi 50 Nikkora, to ta nowa jest wybitna. 85 zostało pozbawione dwóch największych wad wersji 1.8G, czyli koszmarnych aberracji na 1.8 i makabrycznie wolnego AFu. Ale samo 85 1.8G absolutnie nie jest wybitne, jest najwyżej przeciętne, albo adekwatne do ceny.

Akurat Nikkor ma trochę racji, nowe szkła nie dają dużo więcej niż stare.
85 1.8 S nie jest wcale szybsza od wersji G.
To system afu zetek jest ogólnie wolny więc jakiekolwiek porównania szybkości szkieł sensu nie mają.

J1
04-11-2019, 17:56
Akurat Nikkor ma trochę racji, nowe szkła nie dają dużo więcej niż stare.
85 1.8 S nie jest wcale szybsza od wersji G.
To system afu zetek jest ogólnie wolny więc jakiekolwiek porównania szybkości szkieł sensu nie mają.

Tutaj duzo zalezy co z czym porownywac. Taki 50mm f1.8G zostal rozjechany przez nowa 50tke. Tutaj uwaga, mialem 1 sztuke obiektywu G i mam jedna Z. Wiec jest mozliwosc ze mialem slaba starsza wersje obiektywu. Gdybysmy chcieli grac uczciwie to nalezaloby testowac to na wiekszej probce. Powiedzmy 3-5 sztuk i zobaczyc jaka jest srednia i jakie roznice na + i - w stosunku do tej sredniej. W przypadku 85tki rowniez zauwazylem roznice na korzysc nowego. Moze juz nie tak spektakularna jak przy 50tce... jednak przy nowych stalkach nie obawiam sie ich uzyc na f1.8. 35tka... tutaj az takich roznic nie widze i zakladam ze podobnie bedzie z 24mm. Szkoda ze kiedy mialem jeszcze stalki 1.8G to nie mialem Z7. Bo ciekawy bylem jak wypadna na matrycy 45MP. Wczoraj fotografowalem troche z uzyciem N14-24mm f2.8 podpietym pod Z7, niby jest OK, ale ochow i achow juz nie ma. Jednak ogolnie kultura pracy obiektywow Z jest duzo lepsza niz starych G podpietych do Zetki. Ja odnosze wrazenie ze dzieki brakowi pompowania (charakterystycznego dla obiektywow G pod Zetka) obiektywy natywne sa minimalnie szybsze. Roznice aptekarskie lub wieksze zaleznie od modelu obiektywu. Najwiecej zalet nowe obiektywy pokaza podczas filmowania. Zreszta jak wspomnialem nie o szybkosc chodzi ale o kulture pracy.

Ja mysle ze cos wiecej o AF Zetek bedzie mozna powiedziec po premierze 70-200 f2.8 S. Ten zakres ogniskowych i zastosowania tego obiektywu beda dobrym sprawdzianem.

Mikis525
04-11-2019, 20:14
D850 z przeciętnym 50 1.8G był dużo wolniejszy i mniej dokładny od Z6:7 z 50 1.8S. 2.8 VR i nowe S w analogicznym zestawieniu powiedziałbym, że równo :)

Nikkor
05-11-2019, 20:50
Podkreślę jeszcze, że moim zdaniem N 24-70/4 S to bardzo dobry obiektyw, chociaż zdjęcia wychodzą trochę jak z topowych komórek. Z drugiej strony 1600zł to świetna cena za taki obiektyw.

Nie używałem jeszcze obiektywu N 24-70/2.8 S, możliwe więc, że ze względu na światło, bardziej by mi pasował. Jednak cena jest dla mnie zaporowa.

Jeśli chodzi o N 50/1.8 S to jest on bardzo precyzyjny. Mogę go (oczywiście subiektywnie) porównać do Sigmy 50/1.4 Art., którą mam w systemie Canona. Zgadzam się z tym, że N 50/1.8 S to jest najlepsza 50 w systemie Nikona.

Jeśli chodzi o system Z-tek to do pełni szczęścia brakuje mi w nim obiektywu 135/2, o jakości takiej jaką ma Canon, co razem ze stabilizacją w body dałoby super zestaw.

Jako amator z ograniczonym budżetem cały czas żałuję, że nie wprowadzili do kolejnej wersji FTZ ze „śrubokrętem” i tym samym nie dołączyli do Z-tek kilku fajnych obiektywów. Oczywiście do filmowania takie rozwiązanie to by się trochę nie nadawało.

paparapa
06-11-2019, 20:18
Podkreślę jeszcze, że moim zdaniem N 24-70/4 S to bardzo dobry obiektyw, chociaż zdjęcia wychodzą trochę jak z topowych komórek. .

To jest bardzo dobry czy nie??? Bo komórki raczej bardzo dobrych fotek nie robią ... :) I nie wiem o co chodziło..... Nobilitujesz komórki do poziomu legendarnego :) Nikona , czy może porównując to szkoło do komórek, chcesz ładnymi słowami powiedzieć, że jest qupowaty ? :):):)

J1
06-11-2019, 21:21
Podkreślę jeszcze, że moim zdaniem N 24-70/4 S to bardzo dobry obiektyw, chociaż zdjęcia wychodzą trochę jak z topowych komórek. ...

To albo masz jakas kosmiczna komorke... model na rok 2055 albo zepsuty obiektyw ;-) Bo moim zdaniem porownanie ktore robisz jest dosyc odwazne.

ksh
06-11-2019, 21:41
Dzisiaj zauważyłem cenę najnowszego ajfona i zaskoczyło mnie że jest droższy od Z6 + 4/24-70, sugerując się ceną musi być super :)

madebyzosiek
06-11-2019, 21:53
Dzisiaj zauważyłem cenę najnowszego ajfona i zaskoczyło mnie że jest droższy od Z6 + 4/24-70, sugerując się ceną musi być super :)

Eeee tam, Z6 nie sprawdzisz poczty, ani na forum nie wejdziesz ;) Nie sprowadzajmy funkcji telefonu tylko do foto :)

Myszowor
06-11-2019, 21:55
Bo porównanie było na ekranie komórki i ekranie aparatu, komórczak wypadł lepiej ;)

Jarecky83
07-11-2019, 13:46
Proponuję tak: D750+N28 1.8 oraz D750+ 50 1.8g/85m 1.8G.I możesz iść bez stresu na ślub, że czegoś Ci zabrakie. I to wszystki kupisz w cenie jednego Z6+obiektyw+karta+czytnik, bez backupu.

ksh
07-11-2019, 14:35
Jarecky83 dobrze radzi ale... podobno zdjęcia teraz tylko bezlustra robią :)

avzi
07-11-2019, 14:49
Długo chyba jeszcze pozostanie dla mnie tajemnicą skąd się bierze ten fenomen bezluster w kontekście ich przewagi nad dslr. Nie ogarniam tego. Wydawało mi się do niedawna że zaletą nr 1 mają być mała waga i gabaryty ML. Tylko że jak czytam w niektórych wątkach, taka Z6/Z7 i tak jest najczęściej podpinana do szkieł z mocowaniem F przez FTZ, co czyni taki zestaw praktycznie identycznym wagowo z D750 podpiętym pod takie samo szkło. A jeszcze okazuje się, że niektórzy posiadacze zetek zapinają do nich grip...
Cieszę się że mnie ten dylemat nie dotyczy i nie muszę sobie nim zaprzątać głowy. Kombinacja D750 i D500 z solidnymi jasnymi szkłami daje mi jak na razie pełnię szczęścia, którą ogranicza tylko i wyłącznie mój własny zapał i talent do fotografii... [emoji6]

Nikkor
07-11-2019, 17:51
Odnośnie komórek:
Żebyście mnie dobrze zrozumieli, to co napisałem odnośnie komórek, dotyczy typowych zdjęć u "cioci na imieninach" w dobrych warunkach oświetleniowych.
Komórki maja wbudowane algorytmy korekcji i upiększania obrazów, więc dla części odbiorców są już wystarczające.

Ja jednak robię zdjęcia ciągle robię lustrzankami lub Z6 :)

Chodzi mi więc o to, że obecnie jest coraz mniej miejsca dla przeciętnych obiektywów a te dobre kosztują coraz więcej.

- - - - kolejny post - - - - - -


Długo chyba jeszcze pozostanie dla mnie tajemnicą skąd się bierze ten fenomen bezluster w kontekście ich przewagi nad dslr. Nie ogarniam tego. Wydawało mi się do niedawna że zaletą nr 1 mają być mała waga i gabaryty ML. Tylko że jak czytam w niektórych wątkach, taka Z6/Z7 i tak jest najczęściej podpinana do szkieł z mocowaniem F przez FTZ, co czyni taki zestaw praktycznie identycznym wagowo z D750 podpiętym pod takie samo szkło. A jeszcze okazuje się, że niektórzy posiadacze zetek zapinają do nich grip...
Cieszę się że mnie ten dylemat nie dotyczy i nie muszę sobie nim zaprzątać głowy. Kombinacja D750 i D500 z solidnymi jasnymi szkłami daje mi jak na razie pełnię szczęścia, którą ogranicza tylko i wyłącznie mój własny zapał i talent do fotografii... [emoji6]

Mnie skusił autofokus w matrycy, czyli teoretycznie brak FF/BF i stabilizacja w matrycy.

J1
07-11-2019, 18:12
Długo chyba jeszcze pozostanie dla mnie tajemnicą skąd się bierze ten fenomen bezluster w kontekście ich przewagi nad dslr. Nie ogarniam tego. ...

Spiesze wytlumaczyc... roznica jest w samym procesie fotografowania. WYSIWYG i wszystko jasne ;-)

Oprocz tego jest bezglosnie jezeli potrzeba, filmowanie jest o niebo lepsze niz w lustrzance. Znikaja problemy z kalibracja obiektywow, ostrosc jest wiec ustawiona optymalnie i wycisniesz z obiektywu wiecej pod wzgledem optycznym. Jest drozej... ale nowe obiektywy do bezluster sa zazwyczaj lepsze optycznie niz ich starsze odpowiedniki lustrzankowe (zwlaszacza widac to na matrycach 45MP i wiecej).

No i +10 do lansu bo to bezlustro ;-)

avzi
07-11-2019, 18:35
W porządku, rozumiem. Chociaż akurat ja nie odczuwam braku którejkolwiek z cech bezluster jakie wymieniłeś. AF w obu moich lustrzankach trafia bez pudła a do filmowania używamy wyłącznie kamery. A co do lansu to domyślam się że żartujesz bo bezlusterkowcom wyglądem bliżej raczej do kompaktów niż do "poważnego" aparatu. [emoji6]

J1
07-11-2019, 18:46
W porządku, rozumiem. Chociaż akurat ja nie odczuwam braku którejkolwiek z cech bezluster jakie wymieniłeś. AF w obu moich lustrzankach trafia bez pudła a do filmowania używamy wyłącznie kamery. A co do lansu to domyślam się że żartujesz bo bezlusterkowcom wyglądem bliżej raczej do kompaktów niż do "poważnego" aparatu. [emoji6]

Pewnie ze zartuje. To tylko narzedzia. ;-)

Mialem D750 i byl to spoko aparat jednak Z6 jako odpowiednik pasuje mi bardziej. Mysle ze minal juz okres radosci z nowego aparatu. Kupilem Z6 chyba na poczatku sierpnia tego roku. Wiec wydaje mi sie ze wypowiadam sie juz bez tych poczatkowych emocji. Zetka fotografuje szybciej i przyjemniej. Nie wykluczam ze moze jeszcze kiedys bede mial lustrzanke, jednak juz raczej jako aparat specjalistyczny polaczony z jakims dlugim jasnym tele, zestaw ukierunkowany na sport lub bardzo wymagajaca przyrode. To juz musial by byc aparat klasy D5 albo wyzej. Bo to co robie na ta chwile i planuje na przyszlosc ogarniam bezlusterkowcami lepiej niz kiedys lustrzanka.

paparapa
07-11-2019, 20:56
Spiesze wytlumaczyc... roznica jest w samym procesie fotografowania. WYSIWYG i wszystko jasne ;-)

Oprocz tego jest bezglosnie jezeli potrzeba, filmowanie jest o niebo lepsze niz w lustrzance. Znikaja problemy z kalibracja obiektywow, ostrosc jest wiec ustawiona optymalnie i wycisniesz z obiektywu wiecej pod wzgledem optycznym. Jest drozej... ale nowe obiektywy do bezluster sa zazwyczaj lepsze optycznie niz ich starsze odpowiedniki lustrzankowe (zwlaszacza widac to na matrycach 45MP i wiecej).

No i +10 do lansu bo to bezlustro ;-)

Ja zastanawiam sie czy obiektywy do zetek faktycznie są lepsze optycznie od tych na bagnet F , czy jednak są podrasowywane przez korpusy.

Myszowor
07-11-2019, 21:20
Są lepsze, a korekta z body jeszcze dodaje swoje, Nikon dawno nie odświeżał swoich konstrukcji więc przewaga jest widoczna.

ksh
07-11-2019, 21:22
W sesnorach 24Mpix rewolucji nie ma od czasów D600, to optyka idzie do przodu niesamowicie co często przekłada się na wagę i cenę, dlatego moim zdaniem pierwsze eSki są całkiem dobre pod tymi względami, mam tylko 4/24-70 i uważam że soniakowe przyzwoitego zeeisa pokonuje, a 14-30 tylko macałem i jestem pod wrażeniem.

J1
07-11-2019, 22:15
Ja zastanawiam sie czy obiektywy do zetek faktycznie są lepsze optycznie od tych na bagnet F , czy jednak są podrasowywane przez korpusy.

No sa lepsze bez cienia watpliwosci.

damian81pl
21-11-2019, 23:22
Jaki zestaw sprawdzi się bardziej w podróży, pod kątem wygody użytkowania, gabarytów oraz jakości optyki ? Czy do Nikon Z6 będą dedykowana szkła Sigmy bez adaptera ?

Pod uwagę biorę zestawy (głównie do fotografii):
Nikon d750 + Sigma 35mm f/1.4 ART + Sigma 24-105mm f/4.0 ART (ew. Nikkor 24-120mm f/4.0)
Nikon Z6 + Nikkor Z 35mm f/1.8 S + Nikkor Z 24-70mm f/4 S

Obecnie posiadam D7100 + Nikkor 35mm 1.8 DX + Nikkor 18-105 mm f/3.5-5.6 VR ED i myślę poważnie o przejściu do świata FX.

Do filmowania mam Panasonic GH5 i jest on w zupełności wystarczający, ponieważ 80% ujęć powstaje w świetle dziennym. Z6 wygląda tutaj też dobrze, ale brakuje nagrywania wew. 10bit. Myślałem również o sprzedaży wszystkiego i zakup Panasonic S1, który nadawałby się zarówno do foto i filmu, ale przerażają mnie trochę gabaryty i brak obiektywów systemowych. Nie dźwigałem nigdy zestawu o wadze 2kg, więc nie wiem jak to jest.

Wybór systemu obecnie jest trudniejszy niż kilka lat temu :)

ksh
21-11-2019, 23:42
Z tego co widzę przesiadka będzie oznaczała zwiększenie gabarytów zestawu :)
Sigma "nie mamy mocy przerobowych", więc pewnie zrobią za jakieś 2-3 lata ?
Moim zdaniem podróżny ideał to Z6 + 14-30 albo A7 plus stałki Samyang, mam teraz Z6 + 4/24-70 i jest to akceptowalne ale nie nazwałbym tego zestawu zgrabnym :)

Myszowor
21-11-2019, 23:51
Proszę bardzo:
33825

Ligo
21-11-2019, 23:57
Zależy, jakie podróżowanie kolega ma na myśli, bo jeśli chodzi o piesze i samolotem, to nawet nie gabaryty, ale każdy gram wagi ma znaczenie.

poste
22-11-2019, 00:11
Świat FX to świat dużych obiektywów 8-). Jest parę wyjątków, ale to raczej nie zoomy i nie u Nikona. Na dodatek świat Zetek to świat drogich nośników pamięci, w podróżach ma to dość istotne znaczenie. Zmniejszysz wagę o 200g a dojdzie laptop 2 kg :)

paparapa
22-11-2019, 00:43
Świat FX to świat dużych obiektywów 8-). Jest parę wyjątków, ale to raczej nie zoomy i nie u Nikona. Na dodatek świat Zetek to świat drogich nośników pamięci, w podróżach ma to dość istotne znaczenie. Zmniejszysz wagę o 200g a dojdzie laptop 2 kg :)

Dokładnie tak, a na deserek światek zetek może okazać się światem drogiej szklarni :)

Myszowor
22-11-2019, 18:58
Jedna porządna karta i laptopa nie potrzeba, ostatnio przekonuję się do starych manualnych Nikkorów, ostrzenie z Z6 to łatwizna do tego stabilizacja, cud miód.

poste
22-11-2019, 20:36
Tobie wystarcza jedna "porządna" karta (cokolwiek to znaczy), super, zazdroszczę. Dla mnie cena XQD póki co jest trudna do przełknięcia, na 2-2,5 tygodnia potrzebuję ze 3x128GB. To wyrzucone pieniądze, format niszowy, jego przyszłość niepewna (nie, w zasadzie pewna, już się skończył :mrgreen:) nie ma gdzie tego ewentualnie wykorzystać.

ksh
22-11-2019, 21:11
Jak potzrebujesz 3x128GB to olej Zetki bo to koszty za duże moim zdaniem.
Na co ci tyle pojemności, na jednej 120GB mieści się chyba coś 4500 zdjęć, chyba że video dużo ?

paparapa
22-11-2019, 21:20
Jak potzrebujesz 3x128GB to olej Zetki bo to koszty za duże moim zdaniem.
Na co ci tyle pojemności, na jednej 120GB mieści się chyba coś 4500 zdjęć, chyba że video dużo ?

Wszystko ładnie pięknie jak idę popstrykać do parku :). Ale jak jadę na dwa lub trzy tygodnie w góry to robi się "ciiiinko" :). Żeby jeszcze była możliwość zgrywania zdjęć bezpośrednio na dysk bez lapa ... Newell chyba coś takiego robił dla kart sd . To byłoby całkiem miło.

poste
22-11-2019, 21:49
Wideo trochę, RAW +jpg na drugiej karcie, 4,5k rawów raczej nie wejdzie. Poza tym uważam, żeby nie zapełnić karty w 100%, plus bezpieczeństwo (np. zdjęcia z 1 tygodnia nie noszę ze sobą w niektórych miejscach) Na razie olałem Z ;)

ksh
22-11-2019, 22:00
Te straszne XQD mają kostki 3D NAND MLC, więc obecnie spotykane wyłącznie w serwerowych bardzo drogich konstrukcjach, miałbym większe zaufanie do nich i nie bałbym się je zapełniać itd, jednak przy takich potrzebach jakie masz to kosztuje sporo.

czomolungma
22-11-2019, 22:39
Te straszne XQD mają kostki 3D NAND MLC, więc obecnie spotykane wyłącznie w serwerowych bardzo drogich konstrukcjach, miałbym większe zaufanie do nich i nie bałbym się je zapełniać itd, jednak przy takich potrzebach jakie masz to kosztuje sporo.


W serwerach drogich są SLC, MLC są w co drugim tanim dysku ssd droższym od TLC o niewielką kwotę :)
Taka adata 3d nand TLC 240GB kosztuje 140 zł około, a 3d nand MLC 240 zł (SU900)

ksh
22-11-2019, 22:54
Miało być SLC czyli Single Level Cell, ciekaw jestem co siedzi w CFE.

czomolungma
22-11-2019, 22:55
Miało być SLC czyli Single Level Cell, ciekaw jestem co siedzi w CFE.

Teraz się zgodzę :)

ksh
22-11-2019, 23:05
No i nie żebym bronił ceny XQD.