PDA

Zobacz pełną wersję : Kompakt z UWA?



Wujot
17-10-2019, 10:58
Czy jest jakikolwiek kompakt, który spełniałby następujące kryteria:
- bardzo mały (kieszeń na piersi) powiedzmy 200-300 g
- 18 mm na dole
- 135 mm na górze
- moduł gps
- jakość lepsza jak ze smartfona (tu z p30)

pozdro
Wiesiek

epicure
17-10-2019, 11:32
Nie ma...

stachmuszel
17-10-2019, 12:06
Nie ma i nie będzie :-)

epicure
17-10-2019, 12:13
Miał być, ale Nikon stchórzył :)

Wujot
17-10-2019, 19:29
Miał być, ale Nikon stchórzył :)

Mógłbyś coś więcej o tym napisać...

PM.M
17-10-2019, 20:05
Wujot poszukaj Nikon DL 18-50. Szkoda, bo byłby ciekawym aparatem. Podobnie żałuję, że nie ma Coolpixa A II.

Wujot
17-10-2019, 21:59
Wujot poszukaj Nikon DL 18-50. Szkoda, bo byłby ciekawym aparatem. Podobnie żałuję, że nie ma Coolpixa A II.

Wielkie dzięki, bardzo ciekawie ten aparat wyglądał. Co prawda to nie jest całkiem dokładnie to co napisałem ale z tego dłuższego końca mógłbym dość łatwo zrezygnować. Cena wyjściowa trochę spora ale do przeżycia. Jak napisałeś - szkoda.

Pozdro
Wiesiek

jurkarol
17-10-2019, 22:00
Ale seria 1 to jak kompakt z uwa

Wujot
17-10-2019, 22:27
Ale seria 1 to jak kompakt z uwa

No nie wiem, podstawowy zoom to odpowiednik 27-81. To jest stanowczo zbyt mało (na dole). Waga też spora - 370 g.

Powiedzmy, że chciałbym coś trochę lepszego od telefonu ale maksymalnie poręcznego. Patrząc co można było wycisnąć w nowych smartfonach to nie chce się wierzyć, że powiększając trochę rozmiary (w tym matrycę) nie dałoby się wycisnąć aparatu jak postulowałem w pierwszym poście. Ale jak widać nie ma i pewnie nie będzie, bo za dwa lata zrobią w telefonach układy czterobiektywowe i jak będzie 18, 27, 54, 108 (i poprawią jakość dłuższego końca) to już nie będę szukał kompaktu. To praktycznie załatwiłoby sprawę bo u mnie pewnie 1/3 zdjęć to UWA, 50% - 27 mm, 10%- 54 mm i 5% - 108 mm.

Wygląda, że prędzej doczekam się takiego smartfona jak postulowanego kompaktu...

Pozdro
Wiesiek

epicure
17-10-2019, 22:51
Najmniejsze UWA na rynku to będzie dowolny mały korpus m4/3 i m.ZD 9-18.

Assire
17-10-2019, 23:20
Wygląda, że prędzej doczekam się takiego smartfona jak postulowanego kompaktu...


No, generalnie to takie smartfony już są co mają 3 aparaty gdzie jest uwa, standard i jakieś tele ;)

A co do kompakcików z UWA - Olympus TG860. Nie jest 18-135 ale jest ekwiwalent 21-105 i z tego co piszą internety, to najszerzej jak się da w małym kompakcie

Myszowor
17-10-2019, 23:27
Miałem TG850 i nie polecam, niby wszystko fajne ale fotki rozczarowują, zbyt mała matryca i obiektyw też nie najlepszej jakości, niestety dobrą komórką zrobisz lepsze foty, a szkoda.

Wujot
18-10-2019, 01:21
Miałem TG850 i nie polecam, niby wszystko fajne ale fotki rozczarowują, zbyt mała matryca i obiektyw też nie najlepszej jakości, niestety dobrą komórką zrobisz lepsze foty, a szkoda.

Poczytałem i na pierwszy rzut oka to jest mniej więcej to czego szukałem. Co prawda między 18 a 21 jest duża różnica ale może do przeżycia. Ale jeśli foty rozczarowują to trochę słabo. Doczytałem się, że jest teraz model TG870. Pytanie czy zmiany są istotne (pewnie optyki nie wymienili).

Być może droga jaką idą smartfony (trzy obiektywy) jest o paradoksie słuszniejsza???

Pozdro
Wiesiek

Myszowor
18-10-2019, 14:38
TG-850 - fajny aparat, wodoszczelny, dobrze wykonany, AF z wykrywaniem twarzy, łatwy i przyjemny.
Może jestem zbyt wymagający ;), najlepiej poszukaj przykładów zdjęć w sieci, u mnie dzieci (5 lat) nim robiły fotki a potem sprzedałem.

Assire
18-10-2019, 21:06
Na optycznych jest test TG870: https://www.optyczne.pl/345.1-Test_aparatu-Olympus_Stylus_Tough_TG-870_Wst%C4%99p.html

Moim zdaniem patrząc na cropy poziom komórek jak nie gorzej. Ale z drugiej strony telefon z potrójnym aparatem to wydatek 3-5 tysięcy. No i taki olympus chyba jednak jest bardziej pancerny niż topowe flagowce ze szkła.

sosnowy
18-10-2019, 21:30
u mnie pewnie 1/3 zdjęć to UWA, 50% - 27 mm, 10%- 54 mm i 5% - 108 mm.

Te ogniskowe to dla jakiej matrycy? FF?

cdc
18-10-2019, 21:37
Wujot

https://nikonrumors.com/2019/10/16/the-nikon-keymission-170-camera-fire-sale-has-started.aspx/

https://www.casio-intl.com/asia/en/dc/products/ex_zr3600/
https://www.ebay.pl/sch/Aparaty-cyfrowe/31388/i.html?_from=R40&_nkw=ZR3600&LH_PrefLoc=2&_sop=15

bogdi64
18-10-2019, 21:59
panaconic gm seria - bez obiektywu ok 200gram, czyli z obiektywem zmieścisz się wagowo

Wujot
19-10-2019, 00:10
Te ogniskowe to dla jakiej matrycy? FF?

Oczywiście ekwiwalent dla FF

Wujot
19-10-2019, 00:40
bogdi64, capo-di_tutti-capi

Bardzo zależy mi na UWA. Czyli powiedzmy ekwiwalent 18 mm i nie dłużej. Ale też oczywiście niezgorsza reszta z możliwością druku z tego formatu A4/5. Na razie używam Huawei P30 (zrobiłem nim ze 13 K zdjęć) i powiem, że w zakresie UWA jest po prostu znakomicie (jak na to co mogłoby być), 27 mm też bardzo dobrze. Wyżej (mimo wyostrzania) tak sobie. Dlatego rozglądam się... ale o paradoksie jakby nie widać czym dałoby się to zastąpić przy założeniu, że poręczność jest podstawowa. Szczególnie, że tak czy tak telefon zawsze mam przy sobie. Na razie ten Olympus TG 870 wygląda najbliżej tego co chciałbym mieć ale nie dość dobrze aby był sens zastępowania telefonu.

Tak czy tak (nie zamykając wątku) chciałbym wszystkim podziękować za wszystkie dotychczasowe podpowiedzi i uwagi.

Pozdro
Wiesiek

sosnowy
19-10-2019, 09:10
Oczywiście ekwiwalent dla FF

Aha. Tak się upewniam, bo Ricoh GR2/3 ma 18,3 mm, ale na APSC, czyli ekwiwalent 28 mm. Do tego dwa tryby cropa, odpowiadające ekwiwalentom 35 i 50 mm. Ale to jak widać raczej nie dla Ciebie.

Jak rozważasz wypusty typu ten Olek wyżej, z jakością jaką one oferują, to z 21 mm na dole (w ekwiwalencie dla FF) są jeszcze kompakty canona, tzn superzoomy jak ten: https://www.optyczne.pl/12871-nowo%C5%9B%C4%87-Canon_PowerShot_SX70_HS.html.

PM.M
19-10-2019, 09:37
Jakby dół odpuścić, to Panasoniki się zaczynają od eq 24 mm:
LX100 I/II (matryca ~u4/3) eq. 24-75,
LX15 (matryca 1") eq. 24-72 lub TZ100 (matryca 1") eq. 25-100.

cdc
19-10-2019, 09:59
Pomyliłem model,
miało być to Casio https://www.casio-intl.com/asia/en/dc/products/ex_zr5000/

Matryca: 12 mpix 1/1.7" BSI-CMOS
Obiektyw (ekwiwalent ogniskowych): 19–95 mm
Światłosiła: f/2.7–6.4
Tryb szybkich zdjęć seryjnych: 30/15/10/5/3 klatek na sekundę
Wyświetlacz: 3″, odchylany
Masa: 249 g
Wymiary: 108 x 62 x 38 mm
GPS: Brak

ale to bez znaczenia, bo go już nie ma.

Był to bardzo ciekawy model na Azję.

https://www.youtube.com/watch?v=rwqw7ReI2k0

epicure
19-10-2019, 10:11
Ewentualnie można pomyśleć o jakimś starym Nikonie 1. Do niego był chyba obiektyw UWA. Całość powinna być rozmiaru kieszonkowego kompaktu.

cdc
19-10-2019, 10:16
Ale znalazłem następcę https://www.ebay.pl/sch/31388/i.html?_from=R40&_nkw=EX-ZR5500

Wujot
19-10-2019, 20:39
Ale znalazłem następcę https://www.ebay.pl/sch/31388/i.html?_from=R40&_nkw=EX-ZR5500

Powiem, że to wygląda bardzo sensownie - jedyne co mnie martwi to jak dodać dane GPS do zdjęcia. Czy podczas przesyłania przez bluetootha można to jakoś zgrać? Wyjdę na marudę ale pozycja na zdjęciu absolutnie musi być.

Druga sprawa jak jest z jakością obrazu...

Ale w zasadzie (poza gps) to jest to o co pytałem! Jesteście Panowie (i Panie) nieocenieni. Dzięki.

pozdro
Wiesiek

Wujot
19-10-2019, 21:22
Jeszcze mi przyszło do głowy inne możliwe rozwiązanie dopisania pozycji gps. Wystarczyłoby przenieść pozycje z tracku gpx (który zawsze mam) po czasie na wykonane zdjęcia. Dokładność na pewno byłaby wystarczająca. Czy znacie/stosujecie takie rozwiązanie (bo przecież chodziłoby to z każdym aparatem który notuje czas wykonania foty)?

Byłoby to idealne rozwiązanie bo bez marnowania prądu.

Pozdro
Wiesiek

jo44
19-10-2019, 21:24
Powiem, że to wygląda bardzo sensownie - jedyne co mnie martwi to jak dodać dane GPS do zdjęcia.
To żaden problem - jest wiele programów na smartfona, które to umożliwiają. Ja używam Geotag Photos Pro (kosztuje kilkanaście zł) + chwila
na komputerze i zdjęcia są otagowane.

cdc
19-10-2019, 22:37
Tu jest instrukcja https://support.casio.com/storage/en/manual/pdf/EN/001/EXZR5500_M29_FA_160802_EN.pdf