PDA

Zobacz pełną wersję : Nikon Z6/7 vs Nikon D5



qstra
30-09-2019, 22:13
Witajcie!

Potrzebuje porady! Wiem, ze w tym temacie bylo juz mnostwo - i dlatego ciezko mi sie przekopac przez wszystkie posty. Moze jakas dobra duszyczka mi cos tutaj napisze, bo ma doswiadczenie z obiema puszkami. Lub skieruje do odpowiedniego watku?
Pytanie jest - Bezlusterkowy Nikon czy Nikon D5

Fotografuje teraz D800 i D3 moda i portrety. Duzo pleneru, swiatla studyjne i swiatlo naturalne. Wiec w zasadzie odpowiada mi
Martwi mnie troche, ze przy bezlusterkowym musialabym wymienic wszystkie/wiekszosc swoich obiektywow, co sprawi ze nie bedzie taki wcale tanszy niz D5. Bardzo podoba mi sie plastyka D5, ale to duzy i juz starawy sprzet.


Jakies przemyslenia?

madebyzosiek
30-09-2019, 22:38
Dlaczego musiałabyś wymieniać obiektywy? Przecież przez FTZ będzie wszystko działało. Jeżeli nie potrzebujesz pancerności, szybkiej to D5 może być przerostem formy nad treścią. Swoją drogą czy on jest stary... hmmm... stary to jest D3 ;)

nytsugua
30-09-2019, 23:43
Jesli dobrze rozumiem to przez FTZ bedzie wszystko dzialalo ... chyba ze obiektywy ktore masz nie sa na tej liscie https://www.nikonusa.com/en/nikon-products/photography-accessories/ftz-mount-adapter.page
Autofocus na przyklad nie bedzie dzialac.

Jacek_Z
30-09-2019, 23:53
Asia, stęskniłem się :)
Napisz jakie masz szkła to ci napiszemy czy musisz wymieniać. Pamiętam miałaś Nikkora AF-S 24-70/2.8 - spoko, działa z FTZ. Chyba 85/1.4D - ten nie będzie miał AF, Z-ki nie obsługują śrubokrętów.

Natomiast ja bardzo chcę sie przenieść na Nikona Z ze względu na eyefocus. To rewelacyjnie ułatwia fotografowanie modelek. Mogą wreszcie byc dynamiczniejsze, mogą ci wędrować w kadrze, nie trzeba trzymać głowy/oka w punkcie AF. I to w dodatku można pracować na przysłonie 1.4. Tego nie zrobisz z lustrzanką. Zalecam przesiadkę na Z7.

Dariusz Breś
01-10-2019, 00:04
Witajcie!

Potrzebuje porady! Wiem, ze w tym temacie bylo juz mnostwo - i dlatego ciezko mi sie przekopac przez wszystkie posty. Moze jakas dobra duszyczka mi cos tutaj napisze, bo ma doswiadczenie z obiema puszkami. Lub skieruje do odpowiedniego watku?
Pytanie jest - Bezlusterkowy Nikon czy Nikon D5

Fotografuje teraz D800 i D3 moda i portrety. Duzo pleneru, swiatla studyjne i swiatlo naturalne. Wiec w zasadzie odpowiada mi
Martwi mnie troche, ze przy bezlusterkowym musialabym wymienic wszystkie/wiekszosc swoich obiektywow, co sprawi ze nie bedzie taki wcale tanszy niz D5. Bardzo podoba mi sie plastyka D5, ale to duzy i juz starawy sprzet.


Jakies przemyslenia?

Jako posiadacz D5 i zety6/7 do tego co robisz czyli sesje poleciłbym z7.
Ale z większymi szkłami żeby wstydu nie było na sesjach że z kompaktem przyszłaś.
Pewnie wiesz o co chodzi :)

A jak się zdecydujesz na na D5, poczekaj do grudnia na ogłoszenie D6, może spadną ceny D5.

qstra
01-10-2019, 00:20
ha! z tym kompaktem to zabawne, bo prawdziwe. nie ma jak zrobic marne pierwsze wrazenie przychodzac z (w oczach klienta) "nieprofesjonalnym" sprzetem.
Niestety, nie za bardzo moge czekac az do grudnia :-( a w przypadku Z6/7 roznica w cenie o wiele tanszego z6 kontra kilka dodatkowych parametrow z7 (ale juz gorsze ISO) ... Co mi umknelo, ze polecasz jednak z7?

Jacku, moje szkla:
- Nikkor AF 50mm 1.4D
- Nikkor AF 85mm 1.4D
- Nikkor AF-S Micro 105mm 2.8G ED
- Nikkor AF-S 28mm 1.4E ED
- Nikkor AF-S 24-70/2.8 i

Czyli dobrze rozumiem, ze AF nie bedzie dzialac w moich ulubionych stalkach? Czy sa jakies dobre zamienniki?

J1
01-10-2019, 00:27
Juz teraz za duza woda jest mocna przecena na D5. Cos chyba kolo 1000$ w dol. Zapewne w Europie tez ceny spadna niebawem.

Ja mysle ze Z7 bedzie dobrym wyborem. Gdybym robil sesje to wlasnie w ta strone bym poszedl. Stalki f1.8 dobre optycznie. Zapowiadane sa 35/50/85 f1.2. Aczkolwiek mozna chwile poczekac az wyklaruje sie sytuacja z gripem. Nie chce spekulowac czy beda przyciski czy nie... lepiej poczekac.
Mysle ze dla fotografa ktory robi sporo pionowych kadrow to moze byc decydujaca sprawa.

No chyba ze robic kadry pionowe poziomo i pozniej kadrowac ;-)

PS.
Jezeli chodzi o obiektywy to prawie wszystko bez srubokreta powinno dzialac przez adapter FTZ. Zreszta ktos podlinkowal liste kompatybilnych obiektywow. Tutaj ograniczeniem jest tylko fantazja i kasa.

Dariusz Breś
01-10-2019, 00:30
ha! z tym kompaktem to zabawne, bo prawdziwe. nie ma jak zrobic marne pierwsze wrazenie przychodzac z (w oczach klienta) "nieprofesjonalnym" sprzetem.
Niestety, nie za bardzo moge czekac az do grudnia :-( a w przypadku Z6/7 roznica w cenie o wiele tanszego z6 kontra kilka dodatkowych parametrow z7 (ale juz gorsze ISO) ... Co mi umknelo, ze polecasz jednak z7?

Jacku, moje szkla:
- Nikkor AF-D 50mm 1.4
- Nikkor AF-D 85mm 1.4
- Nikkor AF-S Micro 105mm 2.8G ED
- Nikkor AF-S 28mm 1.4E ED
- Nikkor AF-S 24-70/2.8 i

Czyli dobrze rozumiem, ze AF nie bedzie dzialac w moich ulubionych stalkach? Czy sa jakies dobre zamienniki?

Będzie działać wszystko przez FTZ, mało tego Twoje szkła madmuazelle nabiorą wiatru w żagle, koniec z nietrafieniami i BF/FF :)
Z7 więcej materiału, więcej szczegółów, ale Z6 spokojnie obleci też.

Na Twoim miejscu pozbyłbym się: 50 i 85 1.4, chyba że lubisz aberracje.

krzysztofz24
01-10-2019, 00:36
Czytajac co fotografujesz to ja bym inaczej postawil pytanie.
-Z7 czy D850.
Z D850 zostaja twoje ulubione stalki;-).

qstra
01-10-2019, 00:38
Na Twoim miejscu pozbyłbym się: 50 i 85 1.4, chyba że lubisz aberracje.

Co proponujesz? To sa dwie stalki na ktorych najwiecej robie zdjec. Ale sa tez przez to najbardziej zuzyte i potrzebuja wymiany

P.S. Swietna informacja z tym FTZ - to chyba mnie przekonuje zeby jednak pojsc w Z i przelknac brak luster

- - - - kolejny post - - - - - -

Jestem tak bardzo rozczarowana D800, ze calkowicie odrzucilam te serie

Dariusz Breś
01-10-2019, 00:47
Co proponujesz? To sa dwie stalki na ktorych najwiecej robie zdjec. Ale sa tez przez to najbardziej zuzyte i potrzebuja wymiany

P.S. Swietna informacja z tym FTZ - to chyba mnie przekonuje zeby jednak pojsc w Z i przelknac brak luster

- - - - kolejny post - - - - - -

Jestem tak bardzo rozczarowana D800, ze calkowicie odrzucilam te serie

Doskonale cię rozumiem robisz na D800, on ma wadę produkcyjną i może zrazić.

Jeśli wystarczy ci 1.8 to zetkowe tandety są ok, wstyd tylko z tym na zawodową sesję iść.
Jeśli natomiast chcesz 1.4 i wyższą półkę to 50 i 85 art, działają super z zetami.

- - - - kolejny post - - - - - -

A jeszcze bym zapomniał, 85 1.8 masz dwie do wyboru nikkorowskie, ta starsza tańsza i lepiej wygląda :)

https://dariuszbres.pl/pojedynek-85/

qstra
01-10-2019, 01:10
Dzieki Dariuszu,
Dla mnie swiatlo tylko 1.4 :) a co to za 'art' obiektywy sa? to tez nikonowskie? Ja moimi juz tyle lat fotografuje, ze nie wiem jakie alternatywy mam.

Dariusz Breś
01-10-2019, 01:27
Dzieki Dariuszu,
Dla mnie swiatlo tylko 1.4 :) a co to za 'art' obiektywy sa? to tez nikonowskie? Ja moimi juz tyle lat fotografuje, ze nie wiem jakie alternatywy mam.

to tak jak ja z 1.4

Sigmy art, w obecnej chwili najlepsze stałki dostepne na 35 mm.
Pancerne z pro wyglądem ;)

105 1.4 art sobie zafunduj do sesji, z tym szkłem będziesz wyglądać jak Annie Leibovitz ze średnim formatem ;)

poziom artów możesz prześledzić np. tu:
https://dariuszbres.pl/sigma-40-art/

qstra
01-10-2019, 01:35
dzieki dzieki. bede eksplorowac te leture rano! fajnie piszesz!
boshe, jeden post na nikoniarzach i nie dosc ze kupie jakiegos malego bezlusterkowca, to jeszcze obiektywy nie nikonowskie. szalenswto!!!
... dobrze, ze czesciej tu nie postuje :D

KrzysztofKozicki
01-10-2019, 07:27
Kup Z7 i sigmę 105 to już wstydu na sesji nie będzie. Mimo wszystko brałbym pod uwagę D850. Mam Z6, D4, D810 i teraz przez miesiąc z NPS D850 i to on dawał mi najwięcej przyjemności z fotografowania. Ale ja lubię duże aparaty, wydają mi się wygodniejsze. Do tego grip i atomowa bateria. Z jak na razie tego nie daje. A obrazek z nowych matryc nikona jest super i sam myślę nad zamianą D4, ale nie na obecne Z, bo jeszcze mają za dużo wad. W planie była kolejna generacja, ale po ostatniej zabawie D850 to go mocno biorę pod uwagę.

Ps.
Jak kasa pozwala to wywal Nikory i kup Arty. Mam 35, 85 i 105 (50 nie lubię, bo jest dla mnie nijaką ogniskową) i są to naprawdę fajne szkła.

cz4rnuch
01-10-2019, 08:54
Będzie działać wszystko przez FTZ, mało tego Twoje szkła madmuazelle nabiorą wiatru w żagle, koniec z nietrafieniami i BF/FF :)...I koniec z autofocusem. Przynajmniej w szkłach śrubokrętowych ;)

ksh
01-10-2019, 08:57
- Nikkor AF 50mm 1.4D
- Nikkor AF 85mm 1.4D

Ja tylko zaznaczę że FTZ nie ma śrubokręta i w tych szkłach nie będzie AF.

Dariusz Breś
01-10-2019, 12:37
Racja, racja, chłopaki czujne.

Te wersje co masz 50 i 85 nie będą działać przez ftz, bo silników AF przecież nie mają.

TOP67
01-10-2019, 16:21
Bardzo podoba mi sie plastyka D5, ale to duzy i juz starawy sprzet.

Czym się rożni plastyka D5 od D3 lub D800?

Tak jak już poprzednicy napisali, Z6/7 będą działać ze wszystkimi szkłami, które mają silnik. Szkła AF będą manualne.
Z niewymienionych Z6/7 zalet wspomnę jeszcze punkty AF w całym kadrze oraz brak problemów z trafianiem.

KrzysztofKozicki
01-10-2019, 17:40
Może pytanie nie do mnie, ale ja widzę różnicę w tym jak mi się pracuje na plikach z z6,d850 a d4. Inne kolory i sam obrazek finalnie przyjemniejszy dla oka.

qstra
01-10-2019, 19:33
Czym się różni plastyka? No zdjęcia z D800 są zielonkawe, niefajne do retuszowania, jakieś kwadratowe? Ciężko to „zmierzyć” ale ja ich nie lubię. Dużo dłużej muszę siedzieć w szopie żeby poprawiać kolorystykę niż przy D3. Nie wiem w sumie czemu jeszcze posiadam ten nieszczęsny d800 ?

KrzysztofKozicki, a tych aparatów na których pracujesz, który jest dla Ciebie „najprzyjemniejszy dla oka?” :)

madebyzosiek
01-10-2019, 19:47
D4 też jest zielonkawy, ale to łatwe do wyrównania w obróbce. D850 ma bardzo czyste odwzorowanie kolorów, trochę jak D200 swego czasu, choć w pewnym warunkach potrafi dodać trochę pomarańczowego. Zdecydowanie D850 wypluwa dobre kolory i z tego co miałem okazję zobaczyć, to Z6 też. Jak jesteś mocno przywiązana do lustra, to kup sobie D850. Ale i tak 50 i 85 na śrubokręt odpada, bo to za słabe na te 45 MPX. A jak chcesz pójść w nowości, to Z7. Z obu będziesz tak samo zadowolona :)

Kojocisko
01-10-2019, 21:25
Potwierdzam wrażenia z kolorystyki D850. Często patrzę na zdjęcie otwarte w LR i myślę, że może by w ogóle nie dotykać? Oczywiście dotyczy niskich ISO.

qstra
01-10-2019, 22:54
[QUOTE=Dariusz Breś;4078100]Doskonale cię rozumiem robisz na D800, on ma wadę produkcyjną i może zrazić.

Jeśli natomiast chcesz 1.4 i wyższą półkę to 50 i 85 art, działają super z zetami.

- - - - kolejny post - - - - - -

https://www.elcorteingles.es/electronica/A12555630-objetivo-sigma-art-50-mm-f14-dg-hsm-para-nikon-slr/

Chcialam sie upewnic, czy to jest ten obiektyw, ktory chwalisz? :)

Jacek_Z
01-10-2019, 22:58
Tak, to co dałaś w linku to Sigma 50 mm f 1.4 ART
Kup też Sigmę 85 mm f 1.4 ART - mam, bardzo, bardzo polecam.
Jak będziesz miała na szyi dyndające drugie body - D3 to będziesz wyglądała profi. A zdjęcie będziesz robiła Zetką :)

Dariusz Breś
01-10-2019, 23:01
Doskonale cię rozumiem robisz na D800, on ma wadę produkcyjną i może zrazić.

Jeśli natomiast chcesz 1.4 i wyższą półkę to 50 i 85 art, działają super z zetami.

- - - - kolejny post - - - - - -

https://www.elcorteingles.es/electronica/A12555630-objetivo-sigma-art-50-mm-f14-dg-hsm-para-nikon-slr/

Chcialam sie upewnic, czy to jest ten obiektyw, ktory chwalisz? :)

Chwalę ogólnie arty i sporty.
Zamiast 50 poleciłbym ci 40 a zamiast 85 105, wszystko art 1.4.

qstra
01-10-2019, 23:36
Chwalę ogólnie arty i sporty.
Zamiast 50 poleciłbym ci 40 a zamiast 85 105, wszystko art 1.4.

hm. U mnie w modzie 50tka sie idealnie sprawdza. Nie za szeroko, a portret "modowy" tez strzeli. Robie czesto "outfit" w roznych ogniskowych i powiem Ci, ze 90% czasu klienci wybieraja foty wlasnie z 50tki, ciekawe, nie? Troche slonecznej Hiszpanii w tle widac, i dodaje kontekstu, ale tez tlo nie za bardzo odciaga od ciucha. 85mm tylko do portretu uzywam, ktorych w sumie w modzie duzo mniej sie robi. A przy ogniskowej 85mm jakos czuje sie za daleko od modelki, zeby cala sylwetke lapac. 105mm to pewnie musialabym jakis zestaw glosnomowiacy zamontowac zeby sie z nia komunikowac? :D
Musze gdzie te 40stke przetestowac...

dzieki za wszystkie uwagi i podpowiedzi. Oszczedzacie mi mnostwo czasu przekopywania sie przez to na necie !!!!

- - - - kolejny post - - - - - -



Kup też Sigmę 85 mm f 1.4 ART - mam, bardzo, bardzo polecam.


zapodaj jakies foto pliiiis! :)

J1
02-10-2019, 00:41
...
Jak będziesz miała na szyi dyndające drugie body - D3 to będziesz wyglądała profi. A zdjęcie będziesz robiła Zetką :)

Musisz to opatentowac... broszka dla fotografa ;-)

madebyzosiek
02-10-2019, 06:57
Musisz to opatentowac... broszka dla fotografa ;-)Ty się śmiejesz, ale tak niestety bywa. Wynajmujemy fotografa, to znaczy, że będzie miał duży i czarny aparat z wielką lampą. Jak zobaczą Z6 z 35S, to Ci powiedzą, że gdyby wiedzieli o tym, że pracujesz kompaktem, to poprosiliby kuzyna ;) Nie ma co generalizować, ale nie każdy klient, tak jak my na forum, kuma czym robisz zdjęcia, nie u każdego napis Z7 na aparacie podniesie tętno... ;)

cybulski
02-10-2019, 10:16
ha! z tym kompaktem to zabawne, bo prawdziwe. nie ma jak zrobic marne pierwsze wrazenie przychodzac z (w oczach klienta) "nieprofesjonalnym" sprzetem.
Niestety, nie za bardzo moge czekac az do grudnia :-( a w przypadku Z6/7 roznica w cenie o wiele tanszego z6 kontra kilka dodatkowych parametrow z7 (ale juz gorsze ISO) ... Co mi umknelo, ze polecasz jednak z7?

Jacku, moje szkla:
- Nikkor AF 50mm 1.4D
- Nikkor AF 85mm 1.4D
- Nikkor AF-S Micro 105mm 2.8G ED
- Nikkor AF-S 28mm 1.4E ED
- Nikkor AF-S 24-70/2.8 i

Czyli dobrze rozumiem, ze AF nie bedzie dzialac w moich ulubionych stalkach? Czy sa jakies dobre zamienniki?

Hmm. Wg mnie lepiej zrobić jest tak. Sprzedaż całego systemu i wybór Canon R + 50/1.2 + 85/1.2 - do tego co robisz są najlepsze.
W Nikonie nie ma takich szkieł i prędko nie będzie, a na pewno nie do tego grudnia. Mozę do któregoś w przyszłości ale teraz nie ma :)

Lub tańsza wersja A7r3 + Samyang 35/1.4 AF FE+ Samynag 50/1.4 AF FE + Samynag 85/1.4 AF FE

Jesli chodzi o bezlustra to do portetów/modowych rzeczy akurat Nikon nie ma żadnego uzasadnienia. Tylko Canon kolory skóry wiadomo, no i plastyka ze szkieł 1.2

- - - - kolejny post - - - - - -

Moja rada to - weź na testy CanonaR z RF 50/1,2 - ręczę że sie zakochasz :) no i odpadnie też obciach, że to nie profi bo to jest szkło mocno profi i body jak trzeba :)

emet_b
02-10-2019, 10:56
Popieram zdanie kolegi cybulski. Po 12 latach w nikonie, przemigrowalem do Canona i po miesiącu zacząłem żałować, ze dopiero teraz to zrobiłem. W Nikonie miałem kilkanaście puszek (m.in. D700, D750, D610, Df, D4) i dziesiątki szkieł i jestem w stanie wymienić 2-3 szkła, które dają tak magiczny obrazek jak topowe stalki Canona. Dodatkowo kolorki tez leszcze (w nikonie ciągle walczyłem z budyniowa żółcią). Teraz mam 5dm3 oraz 35art; c50/1.2, c85/1.2; c135/2 oraz c70-200 is2 i jedyne co mi się marzy to przeskok na Rke.
Warto spróbować rozwiązania które zaproponował cybulski.

cybulski
02-10-2019, 11:36
Dokładnie, pewne rzeczy są prostsze niż się wydaje. Jeśli myślimy portret to najwłaściwszym narzędziem do tego będzie system w którym kolor skóry sie zgadza z definicji oraz mamy f1.2.
Mogą sobie mówić co chcą :) nie zmieni to tego że w temacie portretu w FF rządzi ten system póki co i nie widać aby to się miało zmienić. Myślę że nawet najlepsze szkła takie jak sigma 135/105 art tego po prostu nie zmienią :) Zresztą te sigmy można podpiąć również do Canona ale po co ?? :)

morzon
02-10-2019, 11:41
Fajnie, zaraz udowodnicie Asi, że w sumie tym sprzętem co ma to się zdjęć nie da robić, bo jedyny słuszny wybór to canon i 1.2 :D
W takich przypadkach najbardziej widać rozjazd między forumowych bajdurzeniem teoretyków/liczących piksele, a tym jak wygląda rzeczywistość i praktyka, gdzie wypasione kampanie modowe na zachodzie są robione 50 1.4D, które wg standardu z forum nie nadaje się nawet na dekielek :D

cybulski
02-10-2019, 11:48
Fajnie, zaraz udowodnicie Asi, że w sumie tym sprzętem co ma to się zdjęć nie da robić, bo jedyny słuszny wybór to canon i 1.2 :D
W takich przypadkach najbardziej widać rozjazd między forumowych bajdurzeniem teoretyków/liczących piksele, a tym jak wygląda rzeczywistość i praktyka, gdzie wypasione kampanie modowe na zachodzie są robione 50 1.4D, które wg standardu z forum nie nadaje się nawet na dekielek :D

To co robi Kustra wiem. Do tego nie ma lepszego narzędzia niż stalki 1.2 które ma na razie chyba tylko Canon. Bajki o puszkach można sobie włożyć właśnie między bajki :)
Przecież Koleżanka nie musi niczego zmieniać. Ale skoro pyta to odpowiadam, bo wcale nie uważam że Wasze podpowiedzi są dobre :) Macie klapki na oczach w postaci loga Nikon i to widać :)

J1
02-10-2019, 11:49
Ty się śmiejesz, ale tak niestety bywa. Wynajmujemy fotografa, to znaczy, że będzie miał duży i czarny aparat z wielką lampą. Jak zobaczą Z6 z 35S, to Ci powiedzą, że gdyby wiedzieli o tym, że pracujesz kompaktem, to poprosiliby kuzyna ;) Nie ma co generalizować, ale nie każdy klient, tak jak my na forum, kuma czym robisz zdjęcia, nie u każdego napis Z7 na aparacie podniesie tętno... ;)

No zarcik taki. :-) Domyslam sie ze w pewnych kregach klient musi widziec fotografa z duzym aparatem. Zakladam ze sa to specyficzne osoby prywatne. ;-) Agencje foto pytaja o liste sprzetu zanim zaczna wspolprace. Klienci komercyjni raczej pytaja o portfolio. Ja mysle ze ten trend bedzie sie zmienial.


PS.
Jeszcze kilka alternatywnych porad i kolezanka bedzie miala bol glowy... na koncu pomysli... i po co ja sie pytalam. ;-) Wszak jest tez i Fuji... reprezentowany przez dwa systemy. Maly sredni format... 100MP. To jest dopiero magia. ;-)

Tak na serio to w zaleznosci od potrzeb uchwytu pionowego. Moje typy to Z7 lub D850 i stalki Sigmy.

cz4rnuch
02-10-2019, 11:58
No właśnie, po co jakiś tam Canon skoro jest średni format? Idealny do tego typu zabaw.

PS Kolejne forumowe piekiełko z logo firmy w tle.

cybulski
02-10-2019, 12:14
No właśnie, po co jakiś tam Canon skoro jest średni format? Idealny do tego typu zabaw.
PS Kolejne forumowe piekiełko z logo firmy w tle.

Ja tam się nie pieklę :) mówię co uważam że warto doradzić. Inni mają z tym ból ale to nie moja sprawa :) Skoro ciężko zaakceptować, że do pewnego typu foto mogą być lepsze narzędzia to nie moja to sprawa. Nikon może i rządzi w repo, krajobrazie tudzież ptaszkach. Jednak sugerowanie tego sytemu do portretów to już mocno naciągana historia. Oczywiście że sie da ale po co się męczyć ? To żę się da to widać choćby po pf autorki wpisu. Ale może dać sie lepiej, łatwiej.

kurczeblade
02-10-2019, 12:32
2 różne aparaty, do dwóch różnych zastosowań. Ale jak robisz tylko, ale tylko portrety to lepszym wyborem będzie Zka. Jak robisz portrety i reportaż to D5 będzie lepszym wyborem.
Ja bym wziął pod uwagę D850. Nie patrz się na serie D8XX przez pryzmat D800, który miał dużo wad. D850 wad nie ma, i jest kompletną lustrzanką, do portretu i szkieł które masz jest idealnym DSLR.

qstra
02-10-2019, 13:10
swietny watek sie z tego zrobil. zaraz sobie popkorn przyniose! :D
Nie no, mam otwarta glowe, moge fotografowac czymkolwiek jezeli mialoby mi to ulatwic prace i zaoszczedzic czas! Generalnie mam jakis niecaly tydzien na zakup sprzetu, lub decyzje w co ide. Nie upieram sie przy Nikonie, moj iPhone czasm lepsze foty robi :D Ale wymiana wszystkiego to generalnie bylby spory koszt czasowy + finansowy. Jak sie przenosic na canona to fajnie miec jakis aparat zapasowy, wiec co - zatrzymac szkla nikona? Czy wszystko upchnac i kupic 2 canony? :) potrzebuje miec przynajmniej 2 body. Jak to sie logistycznie robi? Musialabym byc mega pewna ze mi to da naprawde super efekty...

Hasselblad piekna sprawa. Ale jak bede slawna i bede spala na kasie to wtedy! :D:D:D:D

cybulski
02-10-2019, 13:20
Ale po co w ogóle zmieniać ?
Dlatego że są nowsze sprzęty ?

J1
02-10-2019, 15:01
Jest takie powiedzenie... nie mial dziad problemu... kupil nowy aparat ;-)

Dariusz Breś
02-10-2019, 17:07
Ty się śmiejesz, ale tak niestety bywa. Wynajmujemy fotografa, to znaczy, że będzie miał duży i czarny aparat z wielką lampą. Jak zobaczą Z6 z 35S, to Ci powiedzą, że gdyby wiedzieli o tym, że pracujesz kompaktem, to poprosiliby kuzyna ;) Nie ma co generalizować, ale nie każdy klient, tak jak my na forum, kuma czym robisz zdjęcia, nie u każdego napis Z7 na aparacie podniesie tętno... ;)

Normalna rzecz że nikt nie traktuje cię poważnie. Fociłem ostatnio otwarcie salonu, był ich fotograf i ja od strony twarzy marki.
On miał soniacza małego z małym szkłem i torbą na niego podróżną, wyglądał jak turysta.

Wszyscy, włącznie z prezesem pozowali tylko mnie, ja miałem D5 i sigmy. Jego jakby tam nie było. Miałem kilka taki przypadków.
Wołają cię nawet abyś foto zrobił. Turysty nikt nie woła.

Znajomy mi opowiadał jak przyszedł na poważna sesję marki wyciągnął małego bezlusterkowca i szefowa marki spytała co on odpierdala
że cała ekipa, poważni ludzie a on jakąś małpką będzie focił. A na secie ze 20 ludzi zdziwieni.

Plus tych zetek że można poważne szkła podpiąć i już się tak marnie nie wygląda.

- - - - kolejny post - - - - - -


Jesli chodzi o bezlustra to do portetów/modowych rzeczy akurat Nikon nie ma żadnego uzasadnienia. Tylko Canon kolory skóry wiadomo,

Łojojoj, aleś się rozpędził. Przystopuj trochę bo to fanbojstwem zalatuje pls.

Xavier80
02-10-2019, 17:41
Mój głos na Z7, EOS'a R lub A7riii. Z DSLR , zgadzam się z kurczeblade, D850. D5 bym odpuścił w tych zastosowaniach.

czupacabra
02-10-2019, 18:12
No a może hassel X1D vII ? Nie kosztuje majątku


Wysłane za pomocą Tapatalk

Myszowor
02-10-2019, 21:18
Do portretu proponuję Z7 lub taniej Z6 wystarczy, a najlepiej oba ;D

KrzysztofKozicki
02-10-2019, 22:30
Kolorystycznie Z6 i D850 są dla mnie bardzo podobne. Ale wygodniej mi się pracuje na D850. Zawsze miałem grip. D850 ma tylko jedna wadę, jak chce się zobaczyć zdjęcie to się niemiłosiernie długo czeka. Ale reszta wymiata. Z fajne, ale jeszcze nie ta generacja. Najgorszy obrazek daje mi D4, ale najprzyjemniej mi się nim robi zdjęcia.

J1
02-10-2019, 22:43
Normalna rzecz że nikt nie traktuje cię poważnie. Fociłem ostatnio otwarcie salonu, był ich fotograf i ja od strony twarzy marki.
On miał soniacza małego z małym szkłem i torbą na niego podróżną, wyglądał jak turysta.

Wszyscy, włącznie z prezesem pozowali tylko mnie, ja miałem D5 i sigmy. Jego jakby tam nie było. Miałem kilka taki przypadków.
Wołają cię nawet abyś foto zrobił. Turysty nikt nie woła.

Znajomy mi opowiadał jak przyszedł na poważna sesję marki wyciągnął małego bezlusterkowca i szefowa marki spytała co on odpierdala
że cała ekipa, poważni ludzie a on jakąś małpką będzie focił. A na secie ze 20 ludzi zdziwieni.

Plus tych zetek że można poważne szkła podpiąć i już się tak marnie nie wygląda.



To musicie tych ludzi tam edukowac... ;-)

Dobra zartuje sobie ale rozumiem problem. Chociaz to smutny problem i zle swiadczy o ludziach.

madebyzosiek
02-10-2019, 22:54
D850 ma tylko jedna wadę, jak chce się zobaczyć zdjęcie to się niemiłosiernie długo czeka.

Jak robisz rawy, to wyłącz wszystkie "ulepszenia" w aparacie, jakieś odszumianie itp. Trochę szybciej będzie. No i karty raczej szybsze, nie takie sobie ;)


Najgorszy obrazek daje mi D4, ale najprzyjemniej mi się nim robi zdjęcia.

Ja jestem bardzo pozytywnie zaskoczony obrazkiem z tego aparatu, aż do 6400. No i jak słusznie piszesz, przyjemnie się nim robi zdjęcia.

J1
02-10-2019, 23:16
Dobra... mam rozwiazanie wygladu Nikonow Z

31589

https://petapixel.com/2018/09/24/the-nikon-z7-louis-vuitton-edition (https://petapixel.com/2018/09/24/the-nikon-z7-louis-vuitton-edition/)/

OjTam
03-10-2019, 00:01
https://petapixel.com/2018/09/24/the-nikon-z7-louis-vuitton-edition (https://petapixel.com/2018/09/24/the-nikon-z7-louis-vuitton-edition/)/

Git-gut. Tylko dlaczego 24-70/4 a nie f/2.8 ozłocili? ;)

J1
03-10-2019, 00:10
Git-gut. Tylko dlaczego 24-70/4 a nie f/2.8 ozłocili? ;)

Poniewaz... wtedy jeszcze wersji f2.8 nie bylo. ;-)

I prosze sobie teraz wybrazic fotografa z takim aparatem... kolejka prezesow i prezesek do zdjecia murowana. ;-)

cybulski
03-10-2019, 00:14
Buty do kompletu okazja https://images.app.goo.gl/9QY6JtfexvNh3Dzd8

Jacek_Z
03-10-2019, 00:18
Cybulski, dlaczego nienawidzisz Nikona? Proponowanie Sony z Samyangami to jakiś żart. I zakładasz, że Asia potrzebuje Canona ze szkłami 1.2. Tymczasem widziałem, że dużo pracuje na 24-70/2.8, czyli nawet i 1.4 nie jest w użyciu. czasami tak, ale nie zawsze.
Asia siedź dalej w Nikonie, to najbardziej przyszłosciowy z systemów. Na pewno bardziej niż Sony z wąskim bagnetem. Optykę najlepsza robi teraz Sigma, nie musisz patrzeć na szkła systemowe. To co masz (poza śrubokrętami) podepniesz przez adapter. Dokup Nikona Z7, Sigmę ART 50/1.4 a później 85mm.

cybulski
03-10-2019, 00:26
Nienawidzę? Przecież nawet Wam złote buty znalazłem do złotych pasków które są na szklach G.

J1
03-10-2019, 00:34
Chyba 10 pazdziernika Nikon ma miec jakas prezentacje nowych produktow. Mozliwe ze wyjasni sie sprawa gripa do Zetek. Dlatego moja propozycja byla uzalezniona od tego czy ma byc pelnowartosciowy grip do zdjec pionowych czy nie. Wiec albo Z7 albo D850. A obiektywy Sigmy mozna podpiac do obu.




Nienawidzę? Przecież nawet Wam złote buty znalazłem do złotych pasków które są na szklach G.

Zlote buty do zlotego aparatu. Zeby prezesi wiedzieli gdzie sie do zdjecia ustawic ;-) Wtedy ten drugi z tym duzym czarnym aparatem zniknie w tlumie ;-)

KrzysztofKozicki
03-10-2019, 05:00
Jak robisz rawy, to wyłącz wszystkie "ulepszenia" w aparacie, jakieś odszumianie itp. Trochę szybciej będzie. No i karty raczej szybsze, nie takie sobie ;)



Ja jestem bardzo pozytywnie zaskoczony obrazkiem z tego aparatu, aż do 6400. No i jak słusznie piszesz, przyjemnie się nim robi zdjęcia.

Juz nie mam D850 to nie sprawdzę. Choć raczej wszystko było wyłączone. A karta xqd Sony 440/400 Więc nie tak źle. Kolejne zdjęcia pokazuje już szybko, tylko pierwsze.

qstra
03-10-2019, 10:27
Asia siedź dalej w Nikonie, to najbardziej przyszłosciowy z systemów. Na pewno bardziej niż Sony z wąskim bagnetem. Optykę najlepsza robi teraz Sigma, nie musisz patrzeć na szkła systemowe. To co masz (poza śrubokrętami) podepniesz przez adapter. Dokup Nikona Z7, Sigmę ART 50/1.4 a później 85mm.

Prawdopodobnie tak wlasnie zrobie Jacku. Planowalam kupic D5 i nowa stalke, to pewnie kupie Z7 i 2 nowe stalki sigmy.

A jak wyglada ten bezprzewodowy tethering system? testowales to moze? bo to by mi sie bardzo przydalo na sesje!

cz4rnuch
03-10-2019, 12:38
Cybulski, dlaczego nienawidzisz Nikona? Proponowanie Sony z Samyangami to jakiś żart. I zakładasz, że Asia potrzebuje Canona ze szkłami 1.2. Tymczasem widziałem, że dużo pracuje na 24-70/2.8, czyli nawet i 1.4 nie jest w użyciu. czasami tak, ale nie zawsze.To skoro ta jasność nie jest argumentem to dlaczego tak często poruszasz temat wielkości bagnetu :) Jak widać nawet w tych najmniejszych są szkła 1.2 czy 0.95 więc w czym problem?

kurczeblade
03-10-2019, 12:50
cybulski jak Cię lubię, to ostatni czas jak widzę co piszesz, to tryska jakaś mocnym hejtem do systemu Nikon,trochę nie rozumiem, bo to system dobry, i jak każdy inny ma swoje wady, ale niektórzy wolą właśnie te wady i zalety niż te które daje Sony i Canon. Są tu ludzi ktorzy bez problemu mogliby zmienić system SonyCanon, ale tego nie robią, wolą jednak Nikona. Myślę że zdeka przesadzasz.

cybulski
03-10-2019, 14:25
@cybulski (https://forum.nikoniarze.pl/member.php?u=819) jak Cię lubię, to ostatni czas jak widzę co piszesz, to tryska jakaś mocnym hejtem do systemu Nikon,trochę nie rozumiem, bo to system dobry, i jak każdy inny ma swoje wady, ale niektórzy wolą właśnie te wady i zalety niż te które daje Sony i Canon. Są tu ludzi ktorzy bez problemu mogliby zmienić system SonyCanon, ale tego nie robią, wolą jednak Nikona. Myślę że zdeka przesadzasz.

Ja tam nie wiem co widać u Was na prowincyi :) u nas w stolicy widać na półkach wszystkie aparatki z komlpetem szkieł (na pewno ktoś się zaraz znajdzie że też ze stolicy i on nie widział), łącznie z niektórymi sigmami, które testował Darek i można sobie porównać, dotknąć, pomarudzić. Można też pójść do Leici i również obejrzeć te hiteki. I teraz czy przesadzam - raczej nie. Piszę głośno co uważam że jest najsłabsze z tego wszystkiego :) np z wyglądu. Ktoś kto tu zagląda a nie ma możliwości porówania naocznego, będzie mógł przeczytać, że jednak ktoś widział naocznie i ocenił. Amen.

cybulski
03-10-2019, 14:56
kurczeblade, niczego nie hetuję :)

MstrG
03-10-2019, 17:05
Ja tam się nie pieklę :) mówię co uważam że warto doradzić. Inni mają z tym ból ale to nie moja sprawa :) Skoro ciężko zaakceptować, że do pewnego typu foto mogą być lepsze narzędzia to nie moja to sprawa. Nikon może i rządzi w repo, krajobrazie tudzież ptaszkach. Jednak sugerowanie tego sytemu do portretów to już mocno naciągana historia. Oczywiście że sie da ale po co się męczyć ? To żę się da to widać choćby po pf autorki wpisu. Ale może dać sie lepiej, łatwiej.

Z7 gorsze do portretu od Eos R? Wolne żarty. Dla mnie ISO64, IBIS, wizjer, ergonomia (tak, wolę ergonomię Nikona) czy choćby dużo lepsza matryca (MP i DR) to są ważniejsze cechy, niż świadomość, że ktoś tam uważa kolor wyjściowy pliku za lepszy, gdzie Z7 ma bardzo fajne odwzorowanie barw.



ha! z tym kompaktem to zabawne, bo prawdziwe. nie ma jak zrobic marne pierwsze wrazenie przychodzac z (w oczach klienta) "nieprofesjonalnym" sprzetem.
Niestety, nie za bardzo moge czekac az do grudnia :-( a w przypadku Z6/7 roznica w cenie o wiele tanszego z6 kontra kilka dodatkowych parametrow z7 (ale juz gorsze ISO) ... Co mi umknelo, ze polecasz jednak z7?

Jacku, moje szkla:
- Nikkor AF 50mm 1.4D
- Nikkor AF 85mm 1.4D
- Nikkor AF-S Micro 105mm 2.8G ED
- Nikkor AF-S 28mm 1.4E ED
- Nikkor AF-S 24-70/2.8 i

Czyli dobrze rozumiem, ze AF nie bedzie dzialac w moich ulubionych stalkach? Czy sa jakies dobre zamienniki?


Ja bym na Twoim miejscu kupił Z7 z FTZ, masz rewelacyjny 28/1.4E, dokup 105/1.4E (mam i polecam z całego serca, jest wątek ze zdjęciami przykładowymi na forum).
Po co sprzedawać 85mm i 50mm? Na D3 nadal spokojnie możesz używać. Chyba, że pozbywasz się swoich DSLR, to faktycznie nie ma co trzymać obiektywów na śrubokręt.
Z czasem wyjdą obiektywy Nikkor z bagnetem Z ze światłem 1.2, to wtedy zdecydujesz czy warto zapłacić za to worek pieniędzy, w międzyczasie pewnie będzie coś od innych producentów nad czym warto będzie się pochylić.

35/1.2S, 50/1.2S, 85/1.2S, 105/1.8S, 135/1.8S - będzie z czego wybierać.
https://nikonrumors.com/wp-content/uploads/2019/09/Nikon-Nikkor-Z-S-Line-lens-roadmap.jpg


Eos R + 50/1.2 + 85/1.2 to jakieś 30000zł. Ciekawe ile osób rozpozna idealnie zdjęcia z R + 85/1.2 w porównaniu z Z7 + ftz + 85mm Art w ślepym teście :mrgreen:

//edit
qstra, jesteś w NPS? Może wypożycz sobie Z7?

kurczeblade
03-10-2019, 20:59
cybulski myślę że przesadzasz. Chociaż ja sam nie jestem jakimś fanatykiem marki, i nie przyzwyczajam się do firmy sprzętu na którym pracuję, i wiem że mogę swobodnie skrytykować sprzęt na którym pracuję, lubiąc czasami sobie na niego ponarzekać, to tak czy inaczej w obecnej chwili Nikon jakoś najbardziej mi leży. Gdyby było tak źle jak mówisz, takie osoby jak ja, bez problemu zmieniliby system, i tu nie chodzi że trzyma mnie to że szkoda budżetu, bo ja nie posiadam Bóg wie jakiego sprzętu żebym przy przejściu na inny system wygenerował jakieś duże straty, mógłbym sprzedać obecnie wszystko, i kupić tego zachwalanego przez mnie często Soniaka, ale nie, nie chcę, bo wiem że cechy Z6 bardziej mi pasują, od cech A7III czy A9. Dla mnie te aparaty są skreślone przez słabe wizjery i słaby LCD (do ergonomii podobno można się przyzwyczaić, chociaż biorąc Soniaka po moim Z6, to mam wrażenie że parzy sony aż parzy po rękach, tak niewygodne). No i często Panowie od filmowania są zaskoczeni, jak biorą Ztke "o jaki ten aparat wygodny" o jaki ten aparat ma ********y LCD" :) Canon, hmm wszystko fajnie, ale ja sam długo nastawiałem się na 1-slot, w końcu przełamałem się i kupiłem aparat z 1- slotem, ale to tylko dzięki temu że mam zaufanie do kart XQD. Canon ma 1xSD, a z SD wszyscy wiemy jak jest. No i cybulski szkła o których mówisz, czy kiedykolwiek będziesz w posiadaniu takiego szkła? jeśli tak, to cieszyć się z zasobności portfela.:) No ale w sumie Nikon niedługo też wyrzuca bardzo jasne stałki. No i jak Nikon wyrzuci te szkła, to będzie praktycznie kompletny system. Będą 1.8S dla tych co lubią kompaktowe lekki szkła, i będą 1.2 dla tych co lubią małą GO. Dlatego ja wiem, że taki AF w takiej A9 to fajna sprawa, ale ja AF'em samym nie żyję, dla mnie liczy się "całość" w aparacie, i nie chciałbym zamienić swojej Ztki na taką A9 (tylko dlatego że tam AFC lepszy jest). bo dla mnie reszta inna w tym systemie nie jest lepsza. :)

cybulski
03-10-2019, 21:14
Tak mam EF 50L f1.2 i EF 85L f1.2 II.
Miałem też 85 1.4 G i kilka innych. Znam różnice między tym a 1.8. Kończę tutaj temat. Nie pisałem do Was a do Autorki posta.

cz4rnuch
03-10-2019, 22:52
...35/1.2S, 50/1.2S, 85/1.2S, 105/1.8S, 135/1.8S - będzie z czego wybierać...To chyba nie jest oficjalny roadmap.

Jacek_Z
04-10-2019, 01:05
To skoro ta jasność nie jest argumentem to dlaczego tak często poruszasz temat wielkości bagnetu :) Jak widać nawet w tych najmniejszych są szkła 1.2 czy 0.95 więc w czym problem?
1. Wielkość bagnetu nie jest tak silnie powiązana z jasnością szkieł jak sie uważa. Znaczenie ma proporcja ogniskowej do otworu czynnego.
2. Mały bagnet powoduje, że rogi (fakt, że głównie w szerokich kątach) nie będą tak dobre jak przy większych bagnetach. Telecentryczność.
3. Jasne szkła to lepsze szkła, także gdy się ich używa na f 2, 2,8 itp. Są trochę przymknięte, lepiej pracują.

morzon
04-10-2019, 09:01
Eos R + 50/1.2 + 85/1.2 to jakieś 30000zł. Ciekawe ile osób rozpozna idealnie zdjęcia z R + 85/1.2 w porównaniu z Z7 + ftz + 85mm Art w ślepym teście :mrgreen:


30k, na jeden komplet. Qstra używa też 24-70 i 105 micro z tego co pamiętam. Czyli pewnie kolejne 15k. Do tego przydałoby się drugie body, więc kolejne 10k. Plus wymiana lamp (sabiny do kosza?), wyzwalaczy, kupno kolejnych dodatkowych aku (bo te z D800 można używać z Z7). Nie no, świetny plan, dobra rada - wszystko tylko po to, żeby mieć trochę fajniejszy obrazek. Z tym, że przyjemniejszy obrazek to pojęcie mocno subiektywne, bo jak Darek pokazał w wątku obok 50 1.4 ART vs 1.2 L to imo z ART przyjemniejszy bokeh za 3x niższą cenę.
Za to gratis w canonie mamy tylko jeden slot - na SD :D

cz4rnuch
04-10-2019, 10:06
1. Wielkość bagnetu nie jest tak silnie powiązana z jasnością szkieł jak sie uważa...A to nie Ty tak argumentowałeś sens nowego bagnetu po wejściu na rynek Zetek? Również w kontekście premiery 58 ze światełkiem, którego się nie uświadczy w innych systemach.

2. Mały bagnet powoduje, że rogi (fakt, że głównie w szerokich kątach) nie będą tak dobre jak przy większych bagnetach. Telecentryczność.To tyle teorii a w praktyce do każdego pełnoklatkowego mocowania niezależnie od jego wielkości znajdą się szkła ze świetną ostrością, choćby od Sigmy. A telecentryczność. Czy tu nie jest kluczowa raczej odległość tylnej soczewki od matrycy? Kiedyś CEO Sigmy w wywiadzie powiedział, że FD Nikkorów Zet jest trochę za krótki.

3. Jasne szkła to lepsze szkła, także gdy się ich używa na f 2, 2,8 itp. Są trochę przymknięte, lepiej pracują.Yyy, ale podałeś przykład ciemniejszego zooma 2.8 a nie przymkniętego 1.4.

Jacek_Z
05-10-2019, 00:29
A to nie Ty tak argumentowałeś sens nowego bagnetu po wejściu na rynek Zetek? Również w kontekście premiery 58 ze światełkiem, którego się nie uświadczy w innych systemach.
tak, tak argumentowałem. Bo chodzi o mozliwość zrobienia obiektywu, który będzie świetny, a nie tylko, że będzie miał ekstrzemalną jasność.

To tyle teorii a w praktyce do każdego pełnoklatkowego mocowania niezależnie od jego wielkości znajdą się szkła ze świetną ostrością, choćby od Sigmy. A telecentryczność. Czy tu nie jest kluczowa raczej odległość tylnej soczewki od matrycy? Kiedyś CEO Sigmy w wywiadzie powiedział, że FD Nikkorów Zet jest trochę za krótki..Ja sie facetowi od Sigmy nie dziwię. Bo co, maja robić inne modele specjalnie na nikona. Nie będą. Będą robili to samo co na canona i pewnie na Sony tez. Większy rynek zbytu to zawsze plus.
Krótki FD nie zmusza do umieszczenia blisko pierwszej soczewki. Daje taką możliwość. A to już co innego.


Yyy, ale podałeś przykład ciemniejszego zooma 2.8 a nie przymkniętego 1.4.
??? pisałem o przymykaniu szkła 1.4, czyli nie zooma. Zooma 2.8 tez mozna przymknąć i zapewne będzie lepszy niż zoom 4.0 na pełnej dziurze. Zerknij na zdjęcia Asi. Tam często nie ma mikroskopinych GO.

cz4rnuch
05-10-2019, 10:25
tak, tak argumentowałem. Bo chodzi o mozliwość zrobienia obiektywu, który będzie świetny, a nie tylko, że będzie miał ekstrzemalną jasność...Na razie nie widzę żadnego szkła z ekstremalną jasnością od Nikona a to co mają pokazać to się dopiero okaże jakie będzie na tej 0.95. Na razie wiadomo tylko, że będzie ekstremalnie drogi, wielki i ciężki. Oraz manulany, bo te ekstremalnie wielkie soczewki to trochę za dużo dla silniczków AFu :( I na razie ekstremalnie jasne to są szkła Canona i jedna Sigma, która jest dostępna z mocowaniami L i FE i te szkła są optycznie świetne. Ekstremalnie jasne Lejki ponoć też świetne, ale o tym się nigdy nie przekonam więc to tak tylko dla przypomnienia.


Ja sie facetowi od Sigmy nie dziwię. Bo co, maja robić inne modele specjalnie na nikona. Nie będą. Będą robili to samo co na canona i pewnie na Sony tez. Większy rynek zbytu to zawsze plus.CEO napisał, że jest za krótki a nie, że jemu to nie pasuje do projektów, które powstają pod inne mocowania. Nie ma tu co stawiać znaku równości. Poza tym wspominał on też o tym, że ta bliskość może mieć negatywne skutki np jeśli chodzi o odbicia czy odblaski (z głowy piszę).


Krótki FD nie zmusza do umieszczenia blisko pierwszej soczewki. Daje taką możliwość. A to już co innego...To wróćmy do początku. Pisałeś odnośnie wielkości bagnetu i w tym kontekście rzuciłeś hasłem telecentryczność. I ja zapytałem co wspólnego ma ta telecentryczność ze średnicą bagnetu, bo wydawało mi się, że tu kluczowa jest odległość tylnej soczewki od matrycy? I dalej nie wiem o co chodzi z telecentrycznością w odniesieniu do wielkości bagnetu także jakbyś mógł rozwinąć. Druga sprawa to oczywiście tylną soczewkę można umieścić głębiej w obudowie obiektywu, ale to wpłynie na jego gabaryty oraz częściowo także na wagę. Gdzie tu zatem korzyść z takiego rozwiązania?


??? pisałem o przymykaniu szkła 1.4, czyli nie zooma...

Pisałeś, pisałeś tylko już nie pamiętasz :) Dla przypomnienia tak odpisałeś Cebulskiemu gdy porównał jasność szkieł Canona i Nikona i do tego się odniosłem:


...Tymczasem widziałem, że dużo pracuje na 24-70/2.8, czyli nawet i 1.4 nie jest w użyciu...

nikoniarz
05-10-2019, 11:01
Na razie wiadomo tylko, że będzie ekstremalnie drogi, wielki i ciężki. Oraz manulany, bo te ekstremalnie wielkie soczewki to trochę za dużo dla silniczków AFu :(

Zastanawiam się ile w tej końcówce prawdy. Taki 400/2.8 też porusza niemałymi soczewkami, a to jeden z szybszych obiektywów. Także myślę, że nawet jeśli przy f/0.95 soczewki będą jeszcze większe i cięższe (jeśli już, to przypuszczam, że chyba niewiele) to nic nie stało by na przeszkodzie, żeby zrobić AF z przeciętną szybkością, jakich jest cała masa, i ludzie używają. Szczególnie, że wg. mnie lepiej mieć przeciętny AF niż nie mieć wcale. Także odnoszę wrażenie, że rezygnacja z AF to coś więcej niż sama masa- może brak miejsca, i trzeba byłoby powiększyć i tak duży już obiektyw, może trzeba byłoby podnieść i tak dużą już masę, a może chodzi o kasę...

TOP67
05-10-2019, 11:35
Pisałeś odnośnie wielkości bagnetu i w tym kontekście rzuciłeś hasłem telecentryczność. I ja zapytałem co wspólnego ma ta telecentryczność ze średnicą bagnetu, bo wydawało mi się, że tu kluczowa jest odległość tylnej soczewki od matrycy? I dalej nie wiem o co chodzi z telecentrycznością w odniesieniu do wielkości bagnetu także jakbyś mógł rozwinąć.

Nie. Kluczowy jest kąt padania światła na matrycę. A dokładniej kąt pomiędzy rogiem matrycy, a najbliższym brzegiem soczewki. Im soczewka jest większa lub dalej, tym kąt jest lepszy. Większy bagnet pozwala na zbliżenie soczewki, która musi być wtedy większa.
Ale oddalanie soczewki przy małym bagnecie też nie zawsze działa, bo zacznie on zasłaniać rogi matrycy. Tak się dzieje w Sonym, który winietuje z teleobiektywami.

cz4rnuch
05-10-2019, 12:33
Nie. Kluczowy jest kąt padania światła na matrycę...Czy aby nie jest to powiązane z odległością tylnej soczewki od matrycy? Wraz z przybliżaniem soczewki do matrycy kąty padania chyba się zmieniają?


A dokładniej kąt pomiędzy rogiem matrycy, a najbliższym brzegiem soczewki. Im soczewka jest większa lub dalej, tym kąt jest lepszy. Większy bagnet pozwala na zbliżenie soczewki, która musi być wtedy większa...Tego autentycznie nie rozumiem, bo w sumie nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Co to znaczy najbliższy brzeg soczewki? W sensie jej środek na powierzchni od strony matrycy?

- - - - kolejny post - - - - - -


Zastanawiam się ile w tej końcówce prawdy...To nie są moje słowa, ale słowa jednego z inżynierów Nikona, który tak tłumaczył brak AFu w 58. I z tego co się pisze, a także wspominał o tym Darek Breś, to w obiektywach do zetek podjęto taką a nie inną decyzję co do mocy silniczków AFu. W sensie, że są one słabsze. I jeszcze z tego co pamiętam (albo mi się wydaje, że pamiętam) to motywowano to tym, że taki obiektyw zaopatrzony w AF musiałby być jeszcze droższy, większy, cięższy. W przypadku tele raczej ludzi nie przerażają rozmiary, ale tu piszemy o 50ach, obiektywach, które historycznie zawsze były najmniejsze, najlżejsze.

TOP67
05-10-2019, 13:24
Czy aby nie jest to powiązane z odległością tylnej soczewki od matrycy? Wraz z przybliżaniem soczewki do matrycy kąty padania chyba się zmieniają?

Tego autentycznie nie rozumiem, bo w sumie nigdy się nad tym nie zastanawiałem. Co to znaczy najbliższy brzeg soczewki? W sensie jej środek na powierzchni od strony matrycy?


Z odległością i wielkością soczewki. Jeśli soczewka będzie większa niż matryca, to kąt padania zawsze będzie 90 stopni, niezależnie od odległości. Przy telecentryczności promienie biegną równolegle. https://pl.wikipedia.org/wiki/Telecentryczno%C5%9B%C4%87

nikoniarz
05-10-2019, 13:28
motywowano to tym, że taki obiektyw zaopatrzony w AF musiałby być jeszcze droższy, większy, cięższy.

To również brałem pod uwagę, aczkolwiek z jakiegoś powodu wyciąłeś te informacje cytując moją wypowiedź...

cz4rnuch
05-10-2019, 13:37
To również brałem pod uwagę, aczkolwiek z jakiegoś powodu wyciąłeś te informacje cytując moją wypowiedź...

Zaznaczyłem ten fragment byś wiedział do czego się odnoszę i bym przy okazji nie musiał cytować całości, bo odpowiedziałem tylko na tę część. Ponoć w dobrym tonie jest w internecie nie cytować niepotrzebnie całości.

Jacek_Z
06-10-2019, 00:20
400/2.8 wcale nie musi mieć wszystkich soczewek wielkich. Jestem przekonany, że dziś próbuje się konstruować obiektywy tak, by część soczewek była stosunkowo niewielka, te odpowiedzialne za VR i te za ogniskowanie. O ile się da. Widać w 0.95 się im nie udało. każde szkło to kompromis. Widac uznali jakość za istotniejszą od AFu.

TOP67
06-10-2019, 10:45
Taka jest budowa obiektywów o konkretnych ogniskowych. Najprostszą budowę mają zwykle te z zakresu 50-85, bo nie trzeba dużo kombinować z retrofokusem. Ogniskowanie odbywa się tam bardzo często przez przesuwanie całego bloku optycznego lub jego znaczącej części. A w wielkich teleobiektywach ruchome są względnie małe soczewki w środku.


A tak wygląda 58/0.95 w przekroju
31689

qstra
02-01-2020, 22:11
Witam wszystkich w nowym roku! Nie wiem na czym watek stanal, ostatecznie postawilam na Nikona d850 + 85mm art ;) . Dzieki za pomoc.

ponizej obie rzeczy pierwszy raz w uzyciu!

35376

Frodo
02-01-2020, 23:06
Pudełkiem po butach zrobiłabyś arcydzieło ☺

Jacek_Z
02-01-2020, 23:07
Kilka dni temu byłem u Ciebie na fejsie. Telepatia :)
Dobry wybór (D850 i ART 85).

maxwawa
04-01-2020, 12:57
Odpowiedz na pytanie dla tych, czy słusznie wybrali bagnet Z.
https://youtu.be/BuKWWIOoIfE

popi
05-01-2020, 17:14
(...)postawilam na Nikona d850(...)

Dlaczego mnie to nie dziwi...

PS. Nie życzę udanych kadrów bo pewnie wszystkie takie będą :)