PDA

Zobacz pełną wersję : Makro bardzo duze przyblizenie i znakomita ostrosc Jak ?



demro
03-09-2019, 09:18
Witam.


Fotografuje od nie dawna ale szybko się uczę. Aktualnie posiadam Nikona D2xs + obiektyw makro 105mm Crystal ore f/ 2.5 . Super jestem z niego zadowolony jakosc zdjeć super, na ciezkie waruni nie jest dobry bo ISO max tylko 800. Ale planuje w tym roku kupic Mikona D850 albo Nikona D5 . Do czego zmierzam chce robic zdjecia bardziej szczegolowe jak oczy pajaka , glowa ważki , oczy muchy o duzej wielkosci i bardzo szczegolowe.

Specjalisci od Fotografii Jak takie zdjecia można zrobić ? Czy to zalezy od ile kasy na sprzet wydarz czy od umiejetnosci tez ?

ksh
03-09-2019, 09:35
ISO w makro ? Nie sądzę że to dobra droga, raczej statyw i dodatkowe światło.
Ja najciekawsze zdjęcia makro ostatnio widziałem u gościa co miał tego tamrona taniego 70-300 z nakręconym odwrotnie na przodzie 50mm podpięte do Canon 40D, jego pszczoła stakowana ( tu miał zrobioną szynę z silnikiem i arduino ) z coś koło 50 zdjęć itd była rewelacyjna, więc jak widzisz nie kasa jest najważniejsza.

poste
03-09-2019, 09:42
Ostatni post i cały wątek
https://forum.nikoniarze.pl/threads/100818-kilka-moich-makro/page20?p=4071722#post4071722

TOP67
03-09-2019, 11:57
Witam.


Fotografuje od nie dawna ale szybko się uczę. Aktualnie posiadam Nikona D2xs + obiektyw makro 105mm Crystal ore f/ 2.5 . Super jestem z niego zadowolony jakosc zdjeć super, na ciezkie waruni nie jest dobry bo ISO max tylko 800. Ale planuje w tym roku kupic Mikona D850 albo Nikona D5 . Do czego zmierzam chce robic zdjecia bardziej szczegolowe jak oczy pajaka , glowa ważki , oczy muchy o duzej wielkosci i bardzo szczegolowe.


Nie kupuj zatem FX, tylko DX. Najlepiej D7200 lub D5500. Ten drugi ma uchylany ekran, który może się przydać.

90s
03-09-2019, 12:58
Kiedyś się bawiłem tak jak kolega koesh napisał.
Odwrotne mocowanie 50mm szkła CZ, do tego mieszek i pierścienie pośrednie.
https://live.staticflickr.com/1108/4730258517_e8930aea38_o.jpg (https://flic.kr/p/8cZP4k)

Ja GO ustawiałem ręcznie ale najlepiej mieć elektryczną suwnicę, oraz obowiązkowo porządny statyw.
Przy takich konstrukcjach potrzebna jest też masa światła i zbudowanie dyfuzora. Ja używałem pudełka oklejonego folią do pieczenia.

kazzi
03-09-2019, 22:34
Jeżeli zamierzasz wyspecjalizować się w fotografowaniu w dużych skalach powiększenia, to czeka Cię sporo nauki i inwestowania w sprzęt.
Sam korpus w tym układzie nie jest taki najważniejszy. Oczywiście, że korpus z wyższej półki będzie się spisywał lepiej. Ja jednak radziłbym
zastanowić się jednak na jakimś bezlusterkowcem.Z chwilą gdy przesiadłem się na Z6 jakoś nie mam już chęci wracać do lustrzanki. ML-e mają
dwie niezaprzeczalne cechy w tego typu fotografii, bezszelestna i bezwibracyjna migawkę elektroniczną, a także możliwość powiększenia kadru w
wizjerze. Tylnego ekranu praktycznie nie używam, po trochę z przyzwyczajenia, a trochę z powodu małej czytelności w normalnym dziennym
oświetleniu.
W tych skalach o których mówisz to raczej normalne obiektywy makro ze skala 1: 1 nie znajdą zastosowania. Dokładanie dodatkowego obiektywu
czy nasadki typu Raynox powiększy trochę ten zakres, ale by sfotografować samą główkę muchy czy oczy skakuna potrzebne będzie jeszcze większe
powiększenie. Tak średnio licząc będziesz potrzebował obiektywów, które dadzą Ci skalę odwzorowania do 5:1, a nawet większą. Najprościej osiągnąć
to stosując szerokokątny obiektyw o ogniskowej ok 28mm zamocowany odwrotnie. Dzisiaj można już kupić sobie obiektywy np. z firmy Laova, które
bez dodatkowego osprzętu dadzą Ci powiększenie 5:1. Wielu fotografów specjalizujących się w tego typu fotografi używa z powodzeniem obiektywów
mikroskopowych o powiększeniu od 4x do 10x. Tu jednak bez dodatkowego sprzętu się nie obejdzie. To przede wszystkim sterowana elektronicznie
przesuwna szyna, która zmienia położenie aparatu do tysięcznych mm. Oczywiście, by uzyskać efekt takiego niesamowitego powiększenia trzeba tych
zdjęć zrobić kilkadziesiąt i potem złożyć w odpowiednim programie.
Temat bardzo szeroki, wykraczający znacznie poza ramy jednego wpisu. W lince znajdziesz galerię
fotografa, który obecnie specjalizuje się w fotografowaniu mrówek. W dziale o sprzęcie możesz zobaczyć czym fotografuje. W sieci pod hasłem focus stacking
również znajdziesz mnóstwo materiałów.
http://ant-photo.eu/?fbclid=IwAR1UhXaqVat6WbQybCTfjXiUxfzLC1EwCJkvrsJC EiiSRRpFcnUbRSU_JfA