PDA

Zobacz pełną wersję : Statyw - modernizacja lub zrób to sam



Marianov
19-07-2019, 21:30
Witam, posiadam statyw Treq TRI-14 do Nikona D90. Dokupiłem ultra zooma i niestety są drgania. Czy ktoś modernizował statyw i może się podzielić doświadczeniami ? Chodzi mi też po głowie fachowa modernizacja, czyli zamienienie (z plastiku na metal) i uproszczenie i mam tu na myśli toczone, frezowane elementy. Mam dostęp do sporej ilości tokarek, frezarek, wiertarek, szlifierni i ślusarni.

misiak76
20-07-2019, 02:16
To możesz cały statyw zrobić, który będzie ważył z 20 kg. Czasy w których statyw się wzmacniało minęły zastępując drewno amelinium [emoji6] Teraz masz tyle stosunkowo tanich gotowych rozwiązań, że nie warto nawet się zastanawiać nad sporządzeniem czegoś samemu [emoji16] Tanio i stosunkowo dobrze to Genesis.

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Marianov
20-07-2019, 20:34
... a tam gdzie nie ma aleminium jest kiepski plasticzek ( bodajże ABS ), który sprężynuje plus kiepskie dopasowanie szybko złączki. Dlaczego ta marka ? Jaki konkretnie model utrzyma nikona D90 i obiektyw sigma 150-500mm i pozwoli ustawić swobodnie aparat bez drgań za poruszającym się celem ?

Ligo
20-07-2019, 20:51
Mam dostęp do sporej ilości tokarek, frezarek, wiertarek, szlifierni i ślusarni.
To jeszcze potrzebujesz dostęp do stolarni.
Odpowiednie drewno i konstrukcja a'la Berlebach.

Marianov
22-07-2019, 22:31
Ligo, a tak trochę jaśniej ?

markB
23-07-2019, 00:28
Jaśniej to tak: https://www.berlebach.de/

black70
23-07-2019, 07:32
Zobaczyłem, co to jest ten Treq TRI-14 - cena 129 zł :) Naprawdę? To utrzymywało D90 z kitem? Kup sobie kolego normalny statyw, a to co teraz masz, nadaje się jedynie do lampy błyskowej, albo do małego kompaktu.

Marianov
24-07-2019, 20:26
Berlebach - jako pomysł, na pewno się przyda. Proszę by kolega black70 przedstawił coś konkretnego. Może sprecyzuję, chciałbym wymienić samą górę ( głowicę ) i plastik zastąpić metalem.

Lu
24-07-2019, 20:51
Większość wypowiadających delikatnie sugeruje Ci, że z produktu przemiany materii sznurka nie ukręcisz. A Ty mimo wszystko próbujesz. Dziwne to doprawdy i niepojęte...

Marianov
24-07-2019, 21:05
Uparty jestem i chcę spróbować :), ale też nikt nie proponuje konkretnego modelu. Proszę mnie przekonać, że jest coś godnego polecenia, gdzie z ukrycia będę mógł szybko złapać poruszające się lisy przez 20 sec. i nie będę musiał czekać, by statyw przestał się dygotać. A i nie za tysiące

tbogdanowicz
24-07-2019, 21:10
Uparty jestem i chcę spróbować :), ale też nikt nie proponuje konkretnego modelu. Proszę mnie przekonać, że jest coś godnego polecenia, gdzie z ukrycia będę mógł szybko złapać poruszające się lisy przez 20 sec. i nie będę musiał czekać, by statyw przestał się dygotać. A i nie za tysiące

A za ile? I od razu - ile za nogi i ile za głowicę.
Od tego trzeba zacząć.

Marianov
24-07-2019, 21:42
400zł za całość

OjTam
24-07-2019, 21:45
400zł za całość

Genesis Gear ABT Kit albo, ciut więcej, A3 Kit.

Lu
24-07-2019, 21:58
Genesis Gear ABT Kit albo, ciut więcej, A3 Kit.

A widziałeś co zamierza podczepić? Nogi dadzą radę, ale głowica nie. Ustalajac taką kwote jednocześnie stawiajac takie wymagania bedzie trudno.

OjTam
24-07-2019, 22:04
A widziałeś co zamierza podczepić? Nogi dadzą radę, ale głowica nie. Ustalajac taką kwote jednocześnie stawiajac takie wymagania bedzie trudno.

Mówisz?

Właśnie prowadziłem testy na głowicy Genesis ABH-36(ta w ABT kit i ABT kit mini) i muszę powiedzieć, że jestem w ogromnym szoku.
Założyłem na nią D4+TC 2.0+ 400 2.8, co łącznie dało 6.5kg wagi i 800mm ogniskowej, ostre zdjęcia da się robić przy... 30s naświetlania*
*testowane w domu, przy zerowym wietrze.

Nie mam powodu, żeby w to nie wierzyć.
I przy okazji. Mam A3 kit. Głowica solidnie wygląda, choć niestety, nie miałem możliwości sprawdzić z długim tele.

black70
24-07-2019, 22:26
400zł za całość

Oczekujesz rzeczy niemożliwych. W tym budżecie żaden statyw nie utrzyma tele 150-500. 400 to może za sam trójnóg. Do tego głowica, powiedzmy drugie tyle. Jeśli tego nie przeskoczysz, to poszukaj czegoś używanego.

Marianov
25-07-2019, 06:04
Budżet za maly, ok. To proszę mi zaproponować taką głowicę i nogi, która ma najlepsze rozwiązania. Tylko tym razem cena nie gra roli, a w ogłoszeniu są dość wyraźne zdjęcia :)

sruba
25-07-2019, 08:46
Budżet za maly, ok. To proszę mi zaproponować taką głowicę i nogi, która ma najlepsze rozwiązania. Tylko tym razem cena nie gra roli, a w ogłoszeniu są dość wyraźne zdjęcia :)

To naprawdę takie trudne poświęcić chwilę na poszukanie?

https://www.manfrotto.com/pl-pl/produkty/statywy-foto/
https://www.gitzo.com/pl-pl/statywy/
https://www.cyfrowe.pl/statywy-i-akcesoria,1,11/p/135/Benro.htmlhttps://www.cyfrowe.pl/statywy-i-akcesoria,1,11/p/135/Benro.html

black70
25-07-2019, 09:56
U nas na forum też były poruszane podobne tematy:

https://forum.nikoniarze.pl/threads/292369-Statyw-do-Tamrona-150-600-G2
https://forum.nikoniarze.pl/threads/294005-Jaki-statyw-z-%C5%82aman%C4%85-kolumn%C4%85-centraln%C4%85-Bud%C5%BCet-ok-600-PLN
https://forum.nikoniarze.pl/threads/295878-Jaki-statyw
https://forum.nikoniarze.pl/threads/290336-Jaki-statyw-do-fotografii-ptak%C3%B3w-i-ksi%C4%99%C5%BCyca
https://forum.nikoniarze.pl/threads/285715-Jaki-statyw-do-fotografii-przyrodniczej-do-1000-z%C5%82

Proponuję poczytać i wyciągnąć wnioski. Pozdrawiam

Marianov
25-07-2019, 10:27
Sruba, pytam Was, bo jesteście doświadczeni. Black70 dzięki

sruba
25-07-2019, 10:51
Sruba, pytam Was, bo jesteście doświadczeni. Black70 dzięki

Nie ma czegoś takiego jak najlepsze rozwiązania. Jeśli byłoby to na świecie byłby jeden aparat i jeden statyw. Pytanie co jest dla Ciebie ważne, na czym ci zależy, jak pracujesz, ile chcesz wydać... Podałem ci wiodących producentów, którzy robią najwyższej jakości sprzęt. Przejrzyj ofertę, przeczytaj specyfikacje, pomyśl, skalkuluj, jak będziesz miał już jakieś konkrety to łatwiej ci będzie odpowiedzieć na konkretne pytania. Wątków też na ten temat było dużo... A to nie jest nic, czego nie można znaleźć, bo odnalezienie tego zajmuje dwie minuty. Zbieranie doświadczenia nie polega na tym, że siadam przed monitorem a reszta userów przynosi ci rozwiązania czy nawet ogłoszenia z używkami, czego sobie zażyczyłeś.

Marianov
25-07-2019, 21:18
Podałeś mi wiodących producentów, za co Ci dziękuję. Jestem mało doświadczonym użytkownikiem, a producent producentowi nie równy, z tąd moje życzenie. Wszystkim, którzy się podpięli pod temat, Dziękuję, biorę się za lekturę :)

nick-on
26-07-2019, 22:19
Może ten? https://forum.nikoniarze.pl/threads/298345-Statyw-g%C5%82owica-oraz-akcesoria-Peak-Design

Marianov
27-07-2019, 21:50
nick-on, ciekaw jestem co sądzą forumowicze

Marianov
09-05-2022, 09:46
625266252662527


Postaram się na czasie zrobić lepsze foto. Głowica do statywu pod aparat, zrobiona w pracy :)

Kojocisko
09-05-2022, 11:20
Pancerna! Czy poza satysfakcją osiągnąłeś jakieś przewagi nad rozwiązaniami komercyjnymi?

Marianov
10-05-2022, 09:24
To kopia oryginału za ok 300zł. Tak, stabilność :) Natomiast waga przybyła :(

TOP67
10-05-2022, 11:57
Czyli kiepskie nogi będą się jeszcze bardziej chybotać

JK
10-05-2022, 12:33
Chyba, że zostaną zastąpione stalowymi rurami. Ciekawe te własnoręczne "modernizacje". :wink:

Teu
10-05-2022, 15:17
Ktoś pomylił statyw fotograficzny z trójnogiem do CKMa. ;)
Nie lepiej odłożyć na budżetową używkę manfrotto i po prostu cieszyć się z robienia zdjęć?

JK
10-05-2022, 15:40
I tyle zabawy stracić? W końcu to może być dzieło życia. :wink:

OjTam
10-05-2022, 16:27
Ktoś pomylił statyw fotograficzny z trójnogiem do CKMa. ;)

Taki statywik to nie bardzo by z KMem sobie poradził. ;)
Ale wiesz co? W sumie ciekawy pomysł. :lol:
Zespawać taki niski trójnóg, 25kg wagi... Stabilny statyw jak ta lala. xD

Teu
10-05-2022, 17:25
To już zależy jakie drewno i jakie umiejętności pracy ze spawarką. ;)

Dla miej umiejętnych to faktycznie coś podobnego można próbować na ebay wyhaczyć:
https://cdn.shopify.com/s/files/1/1524/1342/products/amu1944__1_5.jpg?v=1602311835

RMC
12-05-2022, 08:10
A może ważniejsza jest ta stabilność od wagi? Nie wszyscy noszą statyw cały dzień po górach. Ten 1 kg więcej na niewielkim dystansie nie robi różnicy.

Strasznie na człowieka wjeżdżacie :( Ma możliwości i chęci to czemu czegoś nie stworzyć samemu. Radość tworzenia, zdobycie doświadczenia dużo więcej są warte niż wydanie $$ na jakąś (chociażby i firmową) chińszczyznę. Jakby tak podchodzić to nikt by nic odkrywczego nie wymyślił - bo po co jak można zawsze gotowe kupić.


Pierwszy projekt najczęściej po czasie widzi się, że zrobiłoby inaczej :) Często wychodzi też "przewymiarowany" pod względem wagi, użytych materiałów itp. ale solidny na 100% :) Ale jak dla mnie autor uzyskał już zysk bo:
- głowica jest solidniejsza,
- oszczędził 300 zł

Ja bym się nie zrażał i działał dalej. Sam lubię też coś stworzyć i szczerze żałuję, że nie mam warunków "lokalowych" by zbudować sobie park maszynowy i brać się za jakieś bardziej skomplikowane projekty. Ale próbuje mimo to - poniżej np. uchwyt do Mamiya RB67 jaki sobie kiedyś wykonałem :)

62643

Marianov
12-05-2022, 22:18
"Ktoś pomylił statyw fotograficzny z trójnogiem do CKMa. " Myślałem o zrobieniu statywu i nie na stalowych rurkach :P , ale już nie pracuję w tokarkach/frezarkach :) Przy okazji trochę się nauczyłem. Tak, statyw trzeba będzie sobie już kupić.

"Czyli kiepskie nogi będą się jeszcze bardziej chybotać" to nie prawda. Po zamontowaniu tej głowicy, całość jest bardziej stabilna. Sam statyw do wymiany.

Marianov
14-05-2022, 22:21
RMC niech sobie jadą, to polska w końcu :) Z drugiej strony by Panowie w obecnej sytuacji nie wykrakali głowicy pod CKM. Satysfakcja zrobienia samemu, nauki oraz końcowego efektu uczy :) Nie lubię chińszczyzny mimo że nie raz Nas zalewa i nie mamy wyboru. Miałem możliwość więc przy pomocy doświadczonych chłopaków dostałem pomoc i cieszę się z tego :) Z pokrowcami/plecakiem na aparat też sobie uszyłem sam, bo to co oferują firmówki, to taki szmelc że nie chce się gadać.

62721
62722