PDA

Zobacz pełną wersję : [ Sony ] Sony A7r IV - oficjalna prezentacja



Lege Artis
16-07-2019, 18:52
No to się Sony rozpędziło... :D Odskoczyli od Canona i Nikona o dwie długości:wink:

https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/aparaty-fotograficzne/32448-sony-a7r-iv-60-megapikselowy-potwor-wyznacza-nowy-rekord-w-swiecie-pelnej-klatki

Jacek_Z
16-07-2019, 19:36
Info na optycznych: https://www.optyczne.pl/13948-news-Sony_A7R_IV.html
W sumie podoba mi się, poza pokryciem jedynie 74% kadru punktami AF (Nikon Z7 - 90%) i 61 Mpx (za dużo). Większość foci A7, nie A7R, więc to body i tak nie będzie przebojem. Za drogie, za duże pliki. Slubniacy go nie wybiorą. Tak jak w Nikonie wszyscy patrzą na Z6 a nie na Z7.
Praca zdalna, transfer - to może zainteresować ludzi parających się fotografią reklamową, ale najprawdopodobniej oni będą mocno spoglądali w stronę Canona i Nikona. Zapowiadane sa bezlustra o wielu Mpx.

cz4rnuch
16-07-2019, 20:18
A7RIII z bardziej upchaną matrycą :(

ksh
16-07-2019, 21:10
Ale w IV ta upchana matryca coś daje np w video, a w III to tylko upchana matryca.

cz4rnuch
16-07-2019, 21:24
Daje tyle co w zwykłej IIIce czyli skalowanie z 6K. Nadal nie mamy 10bit 422, nadal nie mamy raw video, nie mamy 4K/60, za to mamy dodatkowe cropy w apsc i ten sam bitrate co u poprzednika. Czyli video mimo, że zapewne fajne to raczej nie będzie kartą przetargową nowej IV. Od tego będą eSka, być może nowe A9 a budżetowo A7III za połowę ceny eRki.

vid3
16-07-2019, 21:26
Kółek nadoczepiali i jeszcze blokad nazakładali.

capo-di_tutti-capi
16-07-2019, 21:30
Z pełnej klatki i tak jest pixel binning.

Tylko z S35:
https://www.cinema5d.com/wp-content/uploads/2019/07/Sony-A7RIV-Comparison-of-Sensor-Size_smaller-640x360.jpg

https://www.cinema5d.com/sony-alpha-7riv/

- - - - kolejny post - - - - - -

Ale pojechali: https://www.eoshd.com/2019/07/sony-a7r-iv-no-8k-no-10bit-no-nd-no-point/

cz4rnuch
16-07-2019, 21:43
Pojechanie zupełnie niepotrzebne. Panowie z eosa i 5d siedzą w tym dostarcznie długo by być świadomymi, że eRek nie stworzono do filmowania. Filmowanie jest, ale raczej nie dla zawodowców.

Kolekcjoner
16-07-2019, 23:15
Być może Sony doszło do takich samych wniosków jak Canon, że nie ma sensu zabijać rynku kamer aparatami.

fafniak
16-07-2019, 23:26
To dostaniecie w FS7 III

Sosul
17-07-2019, 13:59
Ten aparat nie znajdzie wielu odbiorców, bo jest skierowany do bardzo małej grupy osób. W przypadku Sony wyczekiwany jest A7SIII, a nie A7RIV

ksh
17-07-2019, 14:53
A7sIII też trafi do wąskiej grupy osób, tu chodzi o to żeby mieć pełną ofertę.
Ciekawe czy zysk rozdzielczości nie przełoży się na duży plus dla posiadaczy tele zoomów, jeśli crop ma 26Mpix to można zaszaleć i wielu wybierających aps-c do tego celu będzie miał wybór, to samo dotyczy jeśli ktoś trzaska sport to może się okazać że jakieś 300mm mu wystarczy zamiast większych armat.

Teraz Nikon Z7 blado wygląda przy nowej erce.

Jacek_Z
17-07-2019, 15:21
Na przyrost Mpx nalezy patrzeć odpowiednio, tzn ile % ma więcej niż matryca do której porównujemy, to nam da wynik o ile większe powierzchniowo wydruki da się z tego zrobić. By sie przekonać ile zysku mamy na boku kadru to z tego trzeba wziąć pierwiastek.
Przy dużej ilości Mpx zysk 15 Mpx nie jest jakimś wielkim skokiem, absolutnie. To skok z 8256 na 9504 pikseli na boku, czyli przyrost rzędu 15%, przyrost ilości detalu będzie mniejszy (szczególnie przy "średnich" szkłach).
Ja czasami robię zdjęcia pod wydruki offsetowe B1. Robiłem je z D700 - 12 Mpx, robiłem z D800 - 36 Mpx. Owszem, wtedy jest widoczna niewielka różnica. Powyżej 30 mpx w odległości jakiej się ogląda wydruk różnic nie będzie widać. Mi się marzy około 30 Mpx z wieloma fps, dużym DR, sterowaniem z androida, dotykowym LCD, eyefocus, gripem do pionów.

Kolekcjoner
17-07-2019, 15:35
A7sIII też trafi do wąskiej grupy osób, tu chodzi o to żeby mieć pełną ofertę.
Ciekawe czy zysk rozdzielczości nie przełoży się na duży plus dla posiadaczy tele zoomów, jeśli crop ma 26Mpix to można zaszaleć i wielu wybierających aps-c do tego celu będzie miał wybór, to samo dotyczy jeśli ktoś trzaska sport to może się okazać że jakieś 300mm mu wystarczy zamiast większych armat.

Zgadza się że taki wbudowany "telekonwerter" bardzo się przydaje. Przy czym do zastosowań niewymagających jakieś wielkiej rozdzielczości to 61 MPx jest do niczego niepotrzebne.
To jest duży nadmiar danych, który na co dzień jest bardziej kulą u nogi niż potrzebą.

ksh
17-07-2019, 15:43
Ale przecież to nie jest A7IV tylko A7rIV czyli wersja robiona pod wielkie rozdzielczości, cieszyć się tylko że reszta w tym aparacie dotrzymuje kroku, ciekaw jestem czy 10fps z pomiarem, video przecież też niczego sobie jak na aparat, który nie jest do wideo.

- - - - kolejny post - - - - - -


Na przyrost Mpx nalezy patrzeć odpowiednio, tzn ile % ma więcej niż matryca do której porównujemy, to nam da wynik o ile większe powierzchniowo wydruki da się z tego zrobić. By sie przekonać ile zysku mamy na boku kadru to z tego trzeba wziąć pierwiastek.
Przy dużej ilości Mpx zysk 15 Mpx nie jest jakimś wielkim skokiem, absolutnie. To skok z 8256 na 9504 pikseli na boku, czyli przyrost rzędu 15%, przyrost ilości detalu będzie mniejszy (szczególnie przy "średnich" szkłach).
Ja czasami robię zdjęcia pod wydruki offsetowe B1. Robiłem je z D700 - 12 Mpx, robiłem z D800 - 36 Mpx. Owszem, wtedy jest widoczna niewielka różnica. Powyżej 30 mpx w odległości jakiej się ogląda wydruk różnic nie będzie widać. Mi się marzy około 30 Mpx z wieloma fps, dużym DR, sterowaniem z androida, dotykowym LCD, eyefocus, gripem do pionów.

Tak ale akcja pod bramką z drugiej strony boiska na matrycy 61Mpix z ogniskową np 300mm będzie miała dużo więcej detalu niż na 24Mpix.
Wątpię żeby ktoś rIII brał pod tym kątem zdjęć, a teraz może zainteresuje się rIV, nie wiem tak tylko się zastanawiam.

cz4rnuch
17-07-2019, 15:49
IV to może być ciekawa propozycja dla ptasiarzy i innych łowców zwierząt. Tutaj i tak nie ma czegoś takiego jak za długa ogniskowa i jeśli wierzyć w to co obiecują to poprawiono śledzenie w afc względem III na którą właśnie ptasiarze narzekali, że nie zawsze daje radę ze śledzeniem. Do tej pory wybór w systemie był taki: albo super af w A9 albo super rozdzielczość w eRce. Teraz IV może zapełnić niszę gdzie potrzeba super detalu połączonego ze skutecznym AFem.

Jacek_Z
17-07-2019, 15:52
To jest duży nadmiar danych, który na co dzień jest bardziej kulą u nogi ..
Zgadza się. I dlatego tego aparatu nie należy rozpatrywać jako jedynego, który załatwia dwie sprawy (dużo MPx albo crop tele). Jest wręcz przeciwnie, takie body w praktyce musi być jednym z kilku body jakie się używa.

Sosul
17-07-2019, 15:54
Tak ale akcja pod bramką z drugiej strony boiska na matrycy 61Mpix z ogniskową np 300mm będzie miała dużo więcej detalu niż na 24Mpix.
Wątpię żeby ktoś rIII brał pod tym kątem zdjęć, a teraz może zainteresuje się rIV, nie wiem tak tylko się zastanawiam.

Naprawdę uważasz, że ktoś, kto robi to zawodowo postawi na 61Mpix zamiast 24Mpix? Te pliki będą przeogromne, a w fotografii sportowej liczy się czas.

Twoja teoria jest mocno naciągana.

Jacek_Z
17-07-2019, 15:55
Tak ale akcja pod bramką z drugiej strony boiska na matrycy 61Mpix z ogniskową np 300mm będzie miała dużo więcej detalu niż na 24Mpix.61/2,25 = 27 Mpx. To nie jest wiele więcej, to w praktyce tyle samo. I zakładasz, ze obiektyw ma nieskończenie dużą rozdzielczość.
Nie będzie więcej detalu (o duzo więcej nie ma mowy), obawiam się, że będzie mniej. W cropie.

ksh
17-07-2019, 16:00
Można teoretyzować, a rynek sam to zweryfikuje, Canon i Nikon tez wprowadzą aparaty z takimi matrycami, będzie konkurencja i zapomnicie o narzekaniu że dużo pikseli.

krzysztofz24
17-07-2019, 20:52
Ale przecież to nie jest A7IV tylko A7rIV czyli wersja robiona pod wielkie rozdzielczości, cieszyć się tylko że reszta w tym aparacie dotrzymuje kroku, ciekaw jestem czy 10fps z pomiarem, video przecież też niczego sobie jak na aparat, który nie jest do wideo.

- - - - kolejny post - - - - - -



Tak ale akcja pod bramką z drugiej strony boiska na matrycy 61Mpix z ogniskową np 300mm będzie miała dużo więcej detalu niż na 24Mpix.
Wątpię żeby ktoś rIII brał pod tym kątem zdjęć, a teraz może zainteresuje się rIV, nie wiem tak tylko się zastanawiam.

I zaraz jak zrobi serie takich zdjec, to szybciutko przesle te 61mpx pliki;-).

ksh
17-07-2019, 21:10
Nie ma co demonizować różnicy w wadze pliku nawet jeśli jest to o jakieś 20-30% większy plik.

krzysztofz24
17-07-2019, 22:15
Nie ma co demonizować różnicy w wadze pliku nawet jeśli jest to o jakieś 20-30% większy plik.

Zaczelo sie od fotografowania sportu i cropa (Ty to proponowales) i potem wyszla waga plikow i problem z ich przesylem. To tak gwoli przypomnienia
Nie wiem skad ty wziales roznice w wadze pliku 61mpx vs...no wlasnie jaki, z jakiego aparatu?
Zaczales od sportu, to chyba trzeba przyrownac do 1-edynek Nikona i Canona. Gdzie jest 20,8mpx i 16mpx. Ilosc pikseli a co za tym waga pliku jest tu sporo wieksza niz 20-30%, ktore sugerujesz.
Ten aparat Sony to imprezy sportowej na oczy nie zobaczy:-).
Inne wersje Alphy z mniejsza iloscia mpx (potrzebnych jak swini siodlo), owszem moga.

ksh
17-07-2019, 22:29
Nie ma co wróżyć, zobaczymy z czasem jak to rynek przyjmie.
Póki co to Sony wyznacza trendy w bezlustrach, Canon zarabia, a Nikon nadal się zastanawia.

Sosul
17-07-2019, 22:30
Nie ma co demonizować różnicy w wadze pliku nawet jeśli jest to o jakieś 20-30% większy plik.

Według kalkulatora 61Mpix RAW w 14 bit wychodzi 107 MB, a 24Mpix RAW w 14 bit 42 MB. Biorąc pod uwagę, że kalkulator może się mylić, przyjmuję +/-10%, dalej ma się to nijak do Twoich 20-30% większego pliku. Palnąłeś głupotę i trzeba umieć się do tego przyznać, a nie iść w zaparte.

cz4rnuch
17-07-2019, 23:07
https://www.youtube.com/watch?time_continue=1&v=0nfATpqwNCo

ksh
18-07-2019, 00:01
Według kalkulatora 61Mpix RAW w 14 bit wychodzi 107 MB, a 24Mpix RAW w 14 bit 42 MB. Biorąc pod uwagę, że kalkulator może się mylić, przyjmuję +/-10%, dalej ma się to nijak do Twoich 20-30% większego pliku. Palnąłeś głupotę i trzeba umieć się do tego przyznać, a nie iść w zaparte.

...do poprzednika czyli A7rIII.

- - - - kolejny post - - - - - -


https://www.youtube.com/watch?v=XoGRcdIqxTc

puch24
18-07-2019, 02:32
No nie da się ukryć, sądząc po tym filmiku wyżej, że jakość szczegółów z tego aparatu jest powalająca.

August68
18-07-2019, 07:51
Przestańcie z tym cropowaniem przy zdjęciach sportu czy ptaków... Zawsze wybiorę zdjęcia zrobione z kilku metrów nawet lustrzanką z 6mpx niż z kilkudziesięciu metrów 61mpx. Ruch powietrza, rozmycie tła... To aparat do ibnych zastosowań.

cz4rnuch
18-07-2019, 07:59
Kropowanie (ptaków) wynika zazwyczaj z konieczności a nie z jakiegoś widzimisię tak więc jeśli zdjęcie dałoby się zrobić z kilku metrów lustrzanką 6Mpx to dałoby się też je zrobić z kilku metrów bezlustrem 61Mpx. Ja uważam, że ten aparat jak najbardziej może być rozważany przez ptasiarzy.

August68
18-07-2019, 09:05
Kropowanie (ptaków) wynika zazwyczaj z konieczności a nie z jakiegoś widzimisię tak więc jeśli zdjęcie dałoby się zrobić z kilku metrów lustrzanką 6Mpx to dałoby się też je zrobić z kilku metrów bezlustrem 61Mpx. Ja uważam, że ten aparat jak najbardziej może być rozważany przez ptasiarzy.

Przy takim podejściu jak najbardziej... Miałem na myśli głównie to "zbliżenie" się do obiektu poprzez cropa..

ksh
18-07-2019, 09:43
rIV póki co ma tylko entuzjastyczne mini recenzje, jakby wierzyć tym przekazom to aparat genialny do wszystkiego, zobaczymy jak ocenią praktycy.

- - - - kolejny post - - - - - -


Przestańcie z tym cropowaniem przy zdjęciach sportu czy ptaków... Zawsze wybiorę zdjęcia zrobione z kilku metrów nawet lustrzanką z 6mpx niż z kilkudziesięciu metrów 61mpx. Ruch powietrza, rozmycie tła... To aparat do ibnych zastosowań.

Proste przykłady już na youtube są i potwierdza się że crop z tej matrycy jest genialny i nie można nie zauważyć zysku jaki daje na dystansie, a dodatkowo 10fps z AF, AF-C z pełnym pokryciem punktami matrycy i seria 200 zdjęć też robi wrażenie przy tak gigantycznej matrycy, no i na koniec ISO nie gorsze od poprzednika z zyskiem szczegółowości, video mimo że aparat nie do tego to też ma parametry ciekawe po slog3 z ISO500 i 100Mb/s w 4K HDR 30fps z całej matrycy jest sporo ponad to co oferują aparaty foto.
Ten aparat zwyczajnie konkurencje zwalił na kolana i nie ma się co oszukiwać.

cz4rnuch
18-07-2019, 09:58
200 zdjęć to chyba w jpg, bo bufor mieści 68 rawów. I IV nie ma 100% pokrycia kadru w ff a raczej 75%. 99% jest w trybie apsc.

ksh
18-07-2019, 12:19
Cytuje co testujący podają że w trybie AF-C jest 325 punktów AF pokrywających całą matryce.
O jaką serie 200 zdjęć chodzi to nie wiem, bufor mieści ileś tam ale potem zwalnia, może jakieś uśrednienia, może małe raw, może jpg nie wiem, przy takiej ilości danych to i tak spore osiągnięcie, karty z zapisem 150MB/s podobno wystarczają.

Jacek_Z
18-07-2019, 12:34
rIV póki co ma tylko entuzjastyczne mini recenzje, jakby wierzyć tym przekazom to aparat genialny do wszystkiego, zobaczymy jak ocenią praktycy.

Myślisz, że do testów dają sprzet osobom, które krytycznie oceniają sprzęt? Generalnie to chyba nie widziałem przedpremierowej recenzji, gdzie sprzęt byłby zjechany. Zawsze i wszędzie się wychwala, znajdując jakiś niuansik gdzie konkurencja cos ma lepiej - wygląda to wiarygodniej.

Praktycy - tzn masz na myśli użytkowników. Te body kupią świadomi fotografowie, którzy będa wiedzieli w co się pakują i zapewne będą zadowoleni.
Ci nieświadomi, z kasą, tez będą pisali pochwały, przecież się nie przyznają, że przestrzelili. Więcej Mpx i droższy musi być lepszy. No nie?

ksh
18-07-2019, 12:46
Ja mocno krytykuje całe to towarzystwo youtubowo blogerskie bo często komedie tam odstawiają, krytyka może ich wywalić na koniec kolejki w oczekiwaniu na sprzęt do testów, a to spora strata oglądalności i kasy.
Jednak nie szukałbym tu teorii spiskowych.
Sprzęt na papierze jest imponujący, daje do myślenia co pokaże konkurencja albo jaki będzie A9II.

Sosul
18-07-2019, 12:58
Ja mocno krytykuje całe to towarzystwo youtubowo blogerskie bo często komedie tam odstawiają, krytyka może ich wywalić na koniec kolejki w oczekiwaniu na sprzęt do testów, a to spora strata oglądalności i kasy.
Jednak nie szukałbym tu teorii spiskowych.
Sprzęt na papierze jest imponujący, daje do myślenia co pokaże konkurencja albo jaki będzie A9II.

Tutaj nie ma teorii spiskowych. Przedpremierowo sprzęt dostają osoby, które mają do czynienia z daną marką. Bardzo często recenzje są wysyłane do sprawdzenia lub wręcz opłacane. To jest rzeczywistość.

Jacek_Z
18-07-2019, 13:37
.Przedpremierowo sprzęt dostają osoby, które mają do czynienia z daną marką. .
Absolutnie niekoniecznie. Dostają ci, którzy prowadzą kanały o dużej oglądalności. U nas dostali optyczne czy fotopolis.

Kolekcjoner
18-07-2019, 13:53
Ten aparat zwyczajnie konkurencje zwalił na kolana i nie ma się co oszukiwać.
Tiaa jasne :lol:. Wiesz takie teksty to może robią wrażenie na gimnazjalistach ;). Ile Ty masz lat że wypuszczasz tutaj takie bąki?

cz4rnuch
18-07-2019, 14:55
Myślisz, że do testów dają sprzet osobom, które krytycznie oceniają sprzęt? Generalnie to chyba nie widziałem przedpremierowej recenzji, gdzie sprzęt byłby zjechany...Z ostatnich to Canon R i RP. Szczególnie ten ostatni, ale eRce też się dostało.

Jacek_Z
18-07-2019, 15:13
W recenzjach portali? Canona (i Nikona) zjechali głównie posiadacze Sony (oni też prowadzą kanały na YT) i forumowicze, którym zresztą się nigdy nie dogodzi.

cz4rnuch
18-07-2019, 15:18
W recenzjach portali? Canona (i Nikona) zjechali głównie posiadacze Sony (oni też prowadzą kanały na YT) i forumowicze, którym zresztą się nigdy nie dogodzi.

To, że wszędzie widzisz spiskujących Soniarzy to już wiemy ;) Pisaliśmy o pierwszych hands-onach i tak się składa, że Canonowi błędy wytykano od samego początku. Oczywiście nie wszyscy, bo posiadacze Canonów i Nikonów też prowadzą kanały na YT.

Kolekcjoner
18-07-2019, 15:22
Z ostatnich to Canon R i RP. Szczególnie ten ostatni, ale eRce też się dostało.
Wiesz, wiadomo było że to będzie &^%&^%*^& - nie musieli się nawet specjalnie wysilać. Przecież powszechnie wiadomo, że Canon nie umie robić ani puszek, ani szkieł więc dysonansu poznawczego nie będzie ;)... Ja raczej byłem w szoku jak czytałem jakieś pozytywne recenzje :).

cz4rnuch
18-07-2019, 15:25
Wiesz, wiadomo było że to będzie &^%&^%*^& - nie musieli się nawet specjalnie wysilać. Przecież powszechnie wiadomo, że Canon nie umie robić ani puszek, ani szkieł więc dysonansu poznawczego nie będzie ;)... Ja raczej byłem w szoku jak czytałem jakieś pozytywne recenzje :).
Ja nie byłem. W końcu Canon też ma swoich fanów. A co do zasadności tego &^%&^%*^& to odniosłem się tylko do tezy, że niby na początku wszystko i zawsze się tylko zachwala.


https://www.youtube.com/watch?v=LatOpIh4d9M

Jacek_Z
18-07-2019, 15:38
.. odniosłem się tylko do tezy, że niby na początku wszystko i zawsze się tylko zachwala.
Zauważ, że ja pisałem o przedpremierowych recenzjach. Komu producent daje aparaty do recenzowania?
Potem to oczywiście fanboy marki X zjedzie aparat konkurencji, norma. By wyglądało wiarygodniej wymieni jakąś zaletę. Generaline widac taką zależność (wyjątki bywają, nie przeczę).
Najbardziej zakłopotani są ludzie, którzy używali kilku systemów i sie przenieśli. A tu nagle "stary" system pokazał cos dobrego.

cz4rnuch
18-07-2019, 15:42
Zauważ, że ja pisałem o przedpremierowych recenzjach. Komu producent daje aparaty do recenzowania?...Nie ma czegoś takiego jak przedpremierowe recenzje. A do testowania przed premierą dostają oprócz ambasadorów także właśnie portale branżowe i niektórzy bardziej "poczytni" jutuberzy. I nawet na portalach nie wychwalano Canona RP. Canon R też nie był hitem recenzentów. Także oczywiście pierwsze recenzje są raczej optymistyczne lub ostrożne (często bazujące na sprzęcie beta więc to normalne), ale nie zawsze ten sprzęt się tylko wychwala. I o tym pisałem.

Jacek_Z
18-07-2019, 15:52
RP i zgoda, bo to kastrat, a oni chcieli rozwoju modelu R. Ja tam widziałem pochwały za pracę AF w ciemnościach, krytykę za brak stabilizacji matrycy (to w sumie cecha, widać ze specyfikacji).

cz4rnuch
18-07-2019, 16:08
Skoro R nie ma stabilizacji to dziwne żeby dali ją w tańszym modelu. Z tego co pamiętam to RP ma gorszą czułość afu od R wiec o ile to prawda to i tu trochę oszczędzili. Narzekanie ogromne było wśród blogerów, bo liczyli oni na tanią maszynkę do swoich zastosowań a dostali sprzęt maksymalnie okrojony do wideo. Nawet DP AF, czyli to co Canon ma w o wiele tańszych lustrzankach i chyba w M nie działa w 4K. Narzekano na starą matrycę i bardzo słabą baterię. W sumie na co tam nie narzekano :)

Jacek_Z
18-07-2019, 16:15
Mówisz bardzej o odczuciach ludzi po premierze body.
Nieistotne, robimy OT, ja kończę.

cz4rnuch
18-07-2019, 16:22
Nie. Sprawdź recenzje na portalach. Oczywiście pokrywa się to częściowo także z opiniami na gorąco z netu. I oczywiście są też tacy, którym RP podpasował.

david555
18-07-2019, 19:55
Mówisz bardzej o odczuciach ludzi po premierze body.
Nieistotne, robimy OT, ja kończę.

A7r4, to jest korpus praktycznie tylko do studia i jestem ciekaw jaką będzie miał krzywą DR, bo Sony wiele tu obiecuje.
Wielkość sensela na poziomie D7200 nie zapowiada użyteczności wysokich ISO, zatem dla kotleciarzy będzie ten korpus średnio przydatny.

PS. Daruj sobie przepychanki z dzieciakami. ;-)

Jacek_Z
18-07-2019, 20:38
A7r4, to jest korpus praktycznie tylko do studia i jestem ciekaw jaką będzie miał krzywą DR, bo Sony wiele tu obiecuje.
Wielkość sensela na poziomie D7200 nie zapowiada użyteczności wysokich ISO, zatem dla kotleciarzy będzie ten korpus średnio przydatny.

PS. Daruj sobie przepychanki z dzieciakami. ;-)
1. Bardzo szanuję wypowiedzi cz4rnuch. Za wiedzę i całokształt, tak to nazwijmy. A jesli polemizujemy to raczej nie w kwestiach technicznych, a w ocenie tego czy owego.

2. Ma małe sensele, ale po resize szum nie będzie dokuczliwy. Ale fakt, to nie będzie puszka dla ślubniaków. Tylko nie z powodu tego jak pracuje nawysokim ISO. U nas też slubniacy myślą o Z6 a nie o Z7. To powinno dac do myślenia. 24 Mpx wystarczają, a cena ma znaczenie. To się musi zamortyzować.

3. DR może być gorzej, bo tu "małość" sensela przeszkadza. No i zapis do 14 bitów? Pomiary wg norm Sony.

cz4rnuch
18-07-2019, 20:54
Trochę o samym obrazku oraz o niedoróbkach:


https://www.youtube.com/watch?v=vspmNodMtgM

PS Tak sobie doczytuję na bieżąco i widzę, że w IV poprawili kilka innych rzeczy, ale to wszystko nadal mnie jakoś nie przekonuje. Oczywiście to nie jest aparat dla mnie, ale gdybym w tej chwili potrzebował dużej rozdzielczości to moim zdaniem nie ma sensu dopłacać prawie 7 tysi do IV. A III pewnie jeszcze potanieje.

ksh
18-07-2019, 21:37
Dylematy co lepsze i dla kogo.
Jedni wolą więcej pikseli żeby mieć jakiś margines na kadrowanie czy więcej detalu, inni wolą większe ISO, a jeszcze inni super pewne af czy super serie, problem zaczyna się jeśli to chciałoby się połączyć w jednej puszce.
Jestem bardzo ciekaw jak ten sensor szybko zapisuje dane i czy nie będą jakieś cyrki z czasami do czego przyzwyczaiły nas już duże sensory.

ksh
20-07-2019, 17:53
W skrócie - dlaczego Sony nie zrobiło zapisu video 4:2:2 10-bit na wewnętrznym nośniku ? Bo XQD są nadal drogie.

cybulski
23-07-2019, 11:45
Wystarczy spojrzeć w sample aby wyrobić własne zdanie np pierwszy z brzegu https://1.img-dpreview.com/files/p/sample_galleries/0635778599/6357231228.jpg

- - - - kolejny post - - - - - -

obraz 1:1 jest wg mnie bardzo OK i nie ma co biadolić, myślę ze pozostałe firmy mogą tylko gonić ten uciekający im pociąg i nie ma od tego odwrotu.

david555
23-07-2019, 11:51
Wystarczy spojrzeć w sample aby wyrobić własne zdanie np pierwszy z brzegu

obraz 1:1 jest wg mnie bardzo OK i nie ma co biadolić, myślę ze pozostałe firmy mogą tylko gonić ten uciekający im pociąg i nie ma od tego odwrotu.

Szkło: Sony FE 135mm F1.8 GM a ustawiona przysłona f/3.5.
Jakoś na tych samplach unikają okolic pełnej dziury, jak Czort wody święconej. :-)

cybulski
23-07-2019, 11:56
Szkło: Sony FE 135mm F1.8 GM a ustawiona przysłona f/3.5.
Jakoś na tych samplach unikają okolic pełnej dziury, jak Czort wody święconej. :-)

Ocenie podlega puszka/matryca bardziej a nie szkło https://3.img-dpreview.com/files/p/sample_galleries/0635778599/1214447891.jpg
Możliwe że przy pełnej dziurze jest delikatne mydło na takiej rozdzielczości ale to nie wina matrycy przecież.

Myślę że jednak pozostałe firmy będą miały ból dupy i to duży a gdy sony ściagnie ceny starych puszek to będzie płacz i lament posiadaczy eRek i Zetek. Do tego Sony ma dziś najlepsze na rynku szkła systemowe. Wg mnie pozamiatane tylko niektórzy tego nie chcą przyznać.

david555
23-07-2019, 12:04
Szkła mają świetne i to nawet w klasie ekonomicznej, to nie ulega wątpliwości.

Kolekcjoner
23-07-2019, 13:27
Myślę że jednak pozostałe firmy będą miały ból dupy i to duży a gdy sony ściagnie ceny starych puszek to będzie płacz i lament posiadaczy eRek i Zetek. Do tego Sony ma dziś najlepsze na rynku szkła systemowe. Wg mnie pozamiatane tylko niektórzy tego nie chcą przyznać.
Ból d... to masz chyba Ty, bo nie rozumiem co normalnemu użytkownikowi przeszkadza że jego korpus czy obiektyw nie ma największej rozdzielczości ...

cz4rnuch
23-07-2019, 13:37
Normalnemu użytkownikowi w dzisiejszych czasach już chyba nic nie powinno przeszkadzać. Tylko wtedy po co komu takie fora i wątki? To dla nienormalnych takich jak my.

Miodek2
23-07-2019, 14:16
Do tego Sony ma dziś najlepsze na rynku szkła systemowe. Wg mnie pozamiatane tylko niektórzy tego nie chcą przyznać.

szczególnie ostatnia 35-tką 1.8 która świeci na "fialetowo" jak żadne inne szkło w historii....Takiego gniota nie było już długo. No tak sorki, zapomniałem że nie mam tego szkła a tyko widziałem setki sampli, filmów i testów więc nie powinienem się wypowiadac....a nie sorki, przeciez Wy także tego szkła nie macie ani też alfy IV a dyskutujecie na podstawie próbnego zdjęcia jak conajmniej od roku byście używali :)

ksh
23-07-2019, 14:34
Ja jestem fanem Nikona i wiele wylałem tu złych słów na Sony, a mimo to używam obu, nie da się ukryć że nowy system, który startuje dopiero czyli Nikon Z jest biedny od strony puszek i obiektywów, marketingiem nadrabiają swoje zaległości i niedoróbki, minęło już rok i cedzą z obiektywami jakby mieli co najmniej pół rynku już zdobyte, takim postępowaniem nie wróżę Nikonowi szybkiego wyjścia z dołka sprzedażowego.
System potrzebuje profesjonalnych puszek i jakiegoś kastrata tańszego jeszcze od Z6, o obiektywach nawet nie wspominam bo jedynie kitowy standard f/4 jest w przystępnej cenie, a gdzie reszta, gdzie jakieś tanie 24-120 albo ciemne i tanie 24-240, 70-300 ?

Sony przynajmniej po tych już sześciu latach zaczyna na rynku wtórnym żyć, powolutku ale zanim Nikon do tego dojdzie to już wszyscy zapomną że zdjęcia robi się czymś innym niż fonami.

Pawel92
23-07-2019, 15:10
https://alikgriffin.com/sony-a7r-iv-a-big-step-in-the-wrong-direction/

Miodek2
23-07-2019, 15:13
Ja jestem fanem Nikona i wiele wylałem tu złych słów na Sony, a mimo to używam obu, nie da się ukryć że nowy system, który startuje dopiero czyli Nikon Z jest biedny od strony puszek i obiektywów, marketingiem nadrabiają swoje zaległości i niedoróbki, minęło już rok i cedzą z obiektywami jakby mieli co najmniej pół rynku już zdobyte, takim postępowaniem nie wróżę Nikonowi szybkiego wyjścia z dołka sprzedażowego.
System potrzebuje profesjonalnych puszek i jakiegoś kastrata tańszego jeszcze od Z6, o obiektywach nawet nie wspominam bo jedynie kitowy standard f/4 jest w przystępnej cenie, a gdzie reszta, gdzie jakieś tanie 24-120 albo ciemne i tanie 24-240, 70-300 ?

Sony przynajmniej po tych już sześciu latach zaczyna na rynku wtórnym żyć, powolutku ale zanim Nikon do tego dojdzie to już wszyscy zapomną że zdjęcia robi się czymś innym niż fonami.

Nie sposób się nie zgodzić z tym co napisałeś, natomiast niektóre stwierdzenia jak to powyżej że sony ma najlepsze systemowe szkła to kompletna bzdura. Ma szkła bardzo dobre, ma średnie a ma i gnioty jak ostatnia chociazby 35-tka f1.8 która już zjedli wszyscy na śniadanie.
Natomiast Nikon to nie tylko bezlustra, ale przede wszystkim DSLR a tam szkieł do oporu zarówno systemowych jak i nie. Z biegiem czasu dojda i szkła do bezluster tego możemy być pewni. Bardziej bałbym się o matryce, bo jak Sony zamknie kurek to może byc problem znaleźć kogos kto matryce na podobnym poziomie będzie oferował...

cybulski
23-07-2019, 15:47
Sony aktualnie ma bardzo dobre systemowe G Mastery i Zeissy. Śmiem twierdzić że są lepsze niż systemowe szkła Nikona a może i Canona choć tutaj ciężko stwierdzić. Pidobno nowe RFy są do matryc 100Mpix dostosowane.

Jeśli chodzi o Nikona to cóż, matryce ma ale szkieł jak na lekarstwo dobrych systemowych. Gdyby nie sigma i tamron to bieda.

ksh
23-07-2019, 15:54
prof.Miodek
Nie powielaj bzdur w stylu że Nikon "kupuje w sklepie Sony" matryce do aparatów bo tak samo jakby napisać że AMD kupuje ryzeny w TSMC, już było o tym sporo, obie firmy współpracują, poziom R&D Nikona to jeden z najlepszych na świecie w dziadzinie sensorów i z tego korzysta też Sony ze swoimi fabrykami.
Sony buduje system od kilku lat i dlatego ma wiele obiektywów, Nikon nie ma i dodatkowo ma tragicznie słaby roadmap.

cz4rnuch
23-07-2019, 16:30
...poziom R&D Nikona to jeden z najlepszych na świecie w dziadzinie sensorów...To też jest powielanie. Ale tego do czego próbuje przekonywać swoich klientów Nikon ;) Na dobrą sprawę nie wiemy ile w tym prawdy a ile marketingowej papki ku chwale firmy.

cybulski
23-07-2019, 16:40
W ogóle to nawet nie wiadomo czy Nikon coś sam jeszcze produkuje czy może to już tylko N-ame i Logo jak w Applu i ta sławetna myśl techniczna ....
Jak sie popatrzy to wszystko Thailand, Malaysia i China a gdzie ten osławiony Japan ?

Xavier80
23-07-2019, 17:48
W ogóle to nawet nie wiadomo czy Nikon coś sam jeszcze produkuje czy może to już tylko N-ame i Logo jak w Applu i ta sławetna myśl techniczna ....
Jak sie popatrzy to wszystko Thailand, Malaysia i China a gdzie ten osławiony Japan ?

Znak czasów, Panie. Teraz China jest technologicznie dużo bardziej zaawansowana niż Japonia :) Pora wyzbyć się stereotypów :)

ksh
23-07-2019, 18:43
Znak czasów, Panie. Teraz China jest technologicznie dużo bardziej zaawansowana niż Japonia :) Pora wyzbyć się stereotypów :)
Mylisz pojęcia, zaawansowanie technologiczne to S. Korea i Japonia, a Chiny to wielka gospodarka, która bazuje na kopiowaniu i kradzieży technologii, mimo to myślę że za jakieś 10 lat faktycznie dościgną wymienionych.

nikoniarz
23-07-2019, 19:09
Bzdura. Dobry produkt może być chiński. Byle by nie był najtańszy z najtańszych.

Xavier80
23-07-2019, 19:32
Mylisz pojęcia, zaawansowanie technologiczne to S. Korea i Japonia, a Chiny to wielka gospodarka, która bazuje na kopiowaniu i kradzieży technologii, mimo to myślę że za jakieś 10 lat faktycznie dościgną wymienionych.

10 - 15 lat temu przyznałbym Ci rację, koesh, ale nie dzisiaj. Dzisiaj zaawansowanie technologiczne S. Korea + Japonia jest sumarycznie mniejsze niż w Chinach, uwierz mi na słowo, wiem o czym mówię. To bazowanie na kopiowaniu to już zamierzchła historia. Obecnie Chiny subsydiują innowacje z państwowej kasy ( czytaj: znacznie frywolniej i tolerancyjniej nastawionej na zysk/stratę) i są nie o długość z przodu w innowacjach, a o kilka długości. To, że w naszej kulturze potęgują jeszcze tak silne stereotypy, to już inna bajka.

cz4rnuch
23-07-2019, 20:13
Chiny to wielka gospodarka - zgadza się. Chiny to wielka kopiarka - zgadza się. I tylko na tym kopiowaniu bazują - nie zgadza się. Od kilku lat to Chiny składają najwięcej wniosków patentowych. Oczywiście nie za bardzo jest pomysł jak wycenić wartość tych patentów, jak to porównać. Ale oznacza to, że Chiny przeskoczyły z etapu (tylko) kopiowania i bardzo dobrze sobie radzą z innowacjami. 5G, blockchain - tu patentowo królują Chiny. A, że nie jest to tak rozproszone jak w innych krajach i tych patentów dostarczają tylko największe firmy. Trudno. Gdy w Stanach jak szalone wnioski produkuje IBM to nikt nie protestuje.

PS Inna sprawa, że innowacyjność i to jaki znaczek made in przylepiają na kartoniku to dwie różne sprawy. Nikon może produkuje obiektywy i puszeczki w Wietnamie, Chinach i Tajlandii, ale są to jego fabryki i jego pomysły.

Kolekcjoner
23-07-2019, 20:14
10 - 15 lat temu przyznałbym Ci rację, koesh, ale nie dzisiaj. Dzisiaj zaawansowanie technologiczne S. Korea + Japonia jest sumarycznie mniejsze niż w Chinach, uwierz mi na słowo, wiem o czym mówię. To bazowanie na kopiowaniu to już zamierzchła historia. Obecnie Chiny subsydiują innowacje z państwowej kasy ( czytaj: znacznie frywolniej i tolerancyjniej nastawionej na zysk/stratę) i są nie o długość z przodu w innowacjach, a o kilka długości. To, że w naszej kulturze potęgują jeszcze tak silne stereotypy, to już inna bajka.
Nie obraź się ale dla mnie to są generalizujące bajdury.
Istnieją dziedziny w których poszczególne kraje mają swoje osiągnięcia i tyle. Na dodatek bardzo ciężko jednoznacznie zdefiniować je jako "ich" i określić zakres oddziaływania. Przy czym w zakresie tzw. nowych technologii - szczególnie tych niewdrożonych jest to wiedza, której nikt nie posiada, a nawet jeśli ma ją wycinkowo to z wielu względów się nią nie dzieli. Dlatego zakończyłbym te polemiki, bo to jest klasyczne bicie piany o tym kto ma dłuższego ;).

ksh
23-07-2019, 20:35
10 - 15 lat temu przyznałbym Ci rację, koesh, ale nie dzisiaj. Dzisiaj zaawansowanie technologiczne S. Korea + Japonia jest sumarycznie mniejsze niż w Chinach, uwierz mi na słowo, wiem o czym mówię. To bazowanie na kopiowaniu to już zamierzchła historia. Obecnie Chiny subsydiują innowacje z państwowej kasy ( czytaj: znacznie frywolniej i tolerancyjniej nastawionej na zysk/stratę) i są nie o długość z przodu w innowacjach, a o kilka długości. To, że w naszej kulturze potęgują jeszcze tak silne stereotypy, to już inna bajka.

Chyba za dużo entuzjazmu do chin u ciebie, przykład fonów, które chiny składają z modułów i podzespołów produkowanych przez koreańskie i japońskie firmy.
Ja im nie odbieram sukcesów jakie mają w innowacjach, technologiach, a nawet w społecznych działaniach jak budowanie w pół roku kolejnej gigantycznej dzielnicy dla 200 tysięcy ludzi z autostradami, parkami, fabrykami, szkołami itd ale ciągnie się za nimi wiele złego jak getta, obozy, wypędzanie tysięcy ludzi ze swoich wiosek itd ale to inna bajka.

Xavier80
23-07-2019, 21:28
i to są, Panowie, te stereotypy właśnie...kopiarka. Nie ma tu entuzjazmu, raczej analityczna ocena sytuacji w oparciu o dane, do których mam dostęp. Nie chodzi o dane patentowe, lecz o rentowność inwestycji w innowacje. Kapitał prywatny jest mniej skłonny do inwestowania w niepewne przedsięwzięcia, dlatego Amerykanie robią wszystko aby wykoleić projekt "Made in China 2025". Przykład fonów jest nawet niezły, to zerknijmy jak to wygląda w praktyce, na przykładzie firmy na H. Czym była 5 lat temu, a czym jest dzisiaj? Nie chodzi mi o sprzedaż urządzeń, ale tempo wdrażania innowacji. Co do podzespołów, to już od kilku lat ich nie potrzebują, bo większość pierwiastków ziem rzadkich mają u siebie, lub w podległych koloniach. ( Tak, wiem, Panowie, mamy XXI wiek, ale wierzcie, że Chińczycy mają swoje "kolonie" w Afryce). Nie wiem czy wiecie, ale na front walki z chińską firemką został ostatnio rzucony Alphabet ( Google), grożąc odcięciem owych podzespołów oraz blokadą Androida. Chińczycy natychmiast ogłosili, że nie ma problemu, bo już mają prototyp własnej wersji, 6-krotnie wydajniejszej na dzień dobry w wersji beta. Poszli va bank? być może, ale google się wycofało..

ksh
23-07-2019, 21:47
Niestety nawet jak wylądują na księżycu nie będzie to oznaczało że są potęgą technologiczną, realia są dalekie od tego co widzą zafascynowani chinami ludzie.

Xavier80
23-07-2019, 21:51
Tu nie chodzi o fascynację, ale o trzeźwą ocenę sytuacji. Aby jej dokonać należy przyjąć jakieś obiektywne kryteria oceny, prawda?

cz4rnuch
23-07-2019, 21:51
Koesh, to jakie są realia?

Jacek_Z
23-07-2019, 21:59
Jaka firma miała technologie i zakładać 5G połowie Europy, nam też? Jakas na H?
Znowu OT. Zaczynam się czuc jak na forum KKM, tam natychmiast ludzie zbaczają z tematu.
(może dlatego co co chca konkretniej to pisza tu? )

Xavier80
23-07-2019, 22:03
W sumie ten OT to moja wina, przepraszam :) Wykasuj lub przenieś do działu Cafe

ksh
23-07-2019, 22:05
Takie że Chiny odchodzą od bycia globalną fabryką produktów niskiej jakości i inwestują w technologie ale każda ich firma, która urośnie na rynku dostaje kaganiec rządowy, który skutecznie wybija im z głowy usamodzielnienie się po za to co jest na papierze.
Kilka lat im potrzeba na zmiany i dalsze inwestycje w technologie, powoli zaczynają odczuwać że przed laty sporo zainwestowali z edukacje.

Czornyj
23-07-2019, 22:08
Ten puchacz potencjalnie byłby genialny, gdyby dorzucili pixel bining jak w smartfonach (np. P30 Pro). Sprzętowe klejenie 15-o MPixelowych RAWów z czterech senseli RGBG dałby wściekle ostre, czyste, dynamiczne, odszumione, zdemozaikizowane pliki, które wołały by się o wiele szybciej, czyniąc puszkę diabelnie uniwersalną. No ale kanibalizowało by to sprzedaż zwykłych III-IV i pewnie wymagało dorzucenia dodatkowego proca, więc jest jak jest i pewnie w kolejnych generacjach nadal będzie...

Czornyj
25-07-2019, 09:59
...a może jednak nie :D
https://www.fotopolis.pl/newsy-sprzetowe/aparaty-fotograficzne/32490-zobacz-na-co-bedzie-stac-nadchodzace-aparaty-nowe-pelnoklatkowe-matryce-sony-na-horyzoncie

Bartolini82
10-05-2021, 13:38
No i jakie jest Wasze zdanie po prawie 2 latach od pisania pierwszych postów tutaj? Pomijając, że 2/3 wątku to jakiś off top, to w sumie jak pooglądałem obecnie różne testy to jednak ten model bije nadal na łeb konkurencję (zwłaszcza Nikona Z7 nawet II) (żywotność baterii, detal, rozdzielczość, śledzenie AF). Mało tego, do przyrody wcale nie jest gorszy od a9 (pomijając ilość klatek/s 10 vs 20). Moim zdaniem, jakość i ilość detalu z tej matrycy miażdży, a cropować jak jest potrzeba można tutaj wszystko, czy foty przyrody czy macro.
Ktoś z forumowiczów ma to body?
Pytam z ciekawości bo po tym jak straciłem Nikona, a chcąc iść już w bezlustra, to jednak Sony chyba faktycznie odskoczyło o "kilka długości" i chyba trzeba przyznać, że jednak te statystyki sprzedaży nie biorą się z niczego bo faktycznie sprzęt robią niezły i podpasowany pod różne gusta. Więc tak sobie zacząłem zerkać na różne testy, porównania, opisy modeli tego producenta.
Ciekaw więc jestem Waszego zdania, czy po tak krytycznych pierwszych opiniach, ktoś jednak kupił ten model i wypowie się jak wygląda rzeczywistość i ogółem system Sony E.

Jacek_Z
11-05-2021, 00:47
.. jednak Sony chyba faktycznie odskoczyło o "kilka długości" i chyba trzeba przyznać, że jednak te statystyki sprzedaży nie biorą się z niczego bo faktycznie sprzęt robią niezły i podpasowany pod różne gusta. Więc tak sobie zacząłem zerkać na różne testy, porównania, opisy modeli tego producenta.
Ciekaw więc jestem Waszego zdania,
Absolutnie się z tym nie zgodzę. Jeśli chodzi o body to zależy jakie cechy rozpatrujesz, ale w wielu sprawach lepsze sa już body i Nikona i Canona. Zaletą Sony w tej chwili jest wybór optyki, szczególnie tej taniej, od producentów niezależnych. W systemach N i C optyka firmowa jest droga (w Sony też) ale w C i N na razie jest mało innej optyki. O ile sie ktoś uprze, że musi mieć natywną, choć to nie jest prawda. Sęk w tym, że youtuberzy kręcą filmy na YT, czyli potrzebują szkieł do filmowania, a nie do zdjęć, a wtedy natywna ma przewagę. Dla fotografów robiących zdjęcia różnica bywa żadna. Albo jest w szkłach topowych, takich po 10 tys/szt których i tak nie kupują.

ksh
11-05-2021, 08:31
Sony roztrwoniło swoją gigantyczną przewagę przez ostatni rok, mija już ponad rok od zaniechania premiery A7IV, który wtedy mógł z łatwością przegonić wszelkie zapędy Nikona i Canona na sprzęt dla ludzi, za to Sony trzymało mocno wysoko cenę swojego podstawowego modelu czyli A7III zniechęcając do zakupu.
A7c mógł być hitem ale nie w takiej cenie jak zrobili, kolejny problem to A7sIII, niby wszystko super ale kto w takiej cenie ma kupić sprzęt, przecież nie jakiś jeden z setek tysięcy youtuberów, którzy kokosów już nie zarabiają obecnie.

A7rIV ma dostać oficjalną lub cichą poprawkę sprzętu ?

Bartolini82
11-05-2021, 21:59
A7rIV ma dostać oficjalną lub cichą poprawkę sprzętu ?

Chodzi Ci o nową generację? 7RV? Czy upgrade softu? O upgradzie nie słyszałem, ale też nie słyszałem żadnego narzekania (oprócz jedynie mocno skomplikowanego menu). Ergonomię poprawili w stosunku do III generacji R, af tracking także. Natomiast są jakieś słuchy o 7RV, ale to raczej w 2022 roku. Ostatnio nawet z ciekawości dzwoniłem do Sony to powiedzieli, że jednak obrazem jaki daje 7RIV bije S i te zwykłe modele. Więc jak mi się wszystko dobrze ułoży to może się na niego skuszę. Tylko kilka spraw w życiu musi mi się teraz poukładać.

TheSzymonh
11-05-2021, 22:25
A7rIV ma dostać oficjalną lub cichą poprawkę sprzętu ?
Z tego co wiem to ostatnio pojawiła się nowina, że A7R IV oraz A7R III mają dostać lepsze ekrany z 1.44 DoT do 2.36 DoT oraz gniazda USB 3.2. Będą to aparaty z dopiskiem a w nazwie odpowiednio: A7R IIIa i A7R IVa

cz4rnuch
12-05-2021, 13:10
Z tego co wiem to ostatnio pojawiła się nowina, że A7R IV oraz A7R III mają dostać lepsze ekrany z 1.44 DoT do 2.36 DoT oraz gniazda USB 3.2. Będą to aparaty z dopiskiem a w nazwie odpowiednio: A7R IIIa i A7R IVa

Te aparaty już miały premierę, ale to nie będzie tak, że za darmoszkę do starych sprzętów wstawią nowe ekrany i porty. Dziwne zagranie, bo teraz trzeba będzie dokładnie przeczytać co się kupuje, bo na rynku obecne będą obie wersje. Cena niby została po staremu, ale myślę, że sprzedawcy chcąc opchnąć te starsze trochę z niej zejdą.

cz4rnuch
14-05-2021, 14:13
Cashback + rabat i wychodzi 12700 za RIV. W różnych sklepach.

https://fotoforma.pl/aparat-cyfrowy-sony-a7r-iv-body-ilce7rm4b?ceneo&utm_source=ceneo&utm_medium=referral

Kros
13-07-2021, 13:50
Witam
Mam prośbę do użytkowników. Nie znalazłem wątku na ten temat.
Prowadzę archiwizację obiektów na A7R-IV. Po zdjęciu 9999, tworzy się kolejny folder z numeracją od zera. Producent przeznaczył miejsce na 5 cyfr czyli 99999. Co trzeba ustawić aby była taka numeracja. Zaznaczam, że w menu jest wybrana opcja : numeracja ciągła.