PDA

Zobacz pełną wersję : Faktura za sprzedaż sprzętu - pomocy



themadablues
16-07-2019, 15:18
Witajcie,

Mam taki problem. Sprzedaję swojego d800 i znalazł się kupiec, który potrzebuje faktury. Ja działalności jeszcze nie mam, więc faktury wystawić nie mogę. Czy ktoś, mający działalność mógłby mi z tym pomóc ? Czy wiąże się to z koniecznością odprowadzenia dochodowego od sprzedaży, czy jak ?

MC_
16-07-2019, 15:24
Przepraszam, ale czy Ty sobie żarty urządzasz? Jak to sobie wyobrażasz? Że Ty sprzedasz sprzęt, a ktoś wystawi fakturę?

Ryw
16-07-2019, 15:25
Witajcie,

Mam taki problem. Sprzedaję swojego d800 i znalazł się kupiec, który potrzebuje faktury. Ja działalności jeszcze nie mam, więc faktury wystawić nie mogę. Czy ktoś, mający działalność mógłby mi z tym pomóc ? Czy wiąże się to z koniecznością odprowadzenia dochodowego od sprzedaży, czy jak ?

Formalnie należy to zrobić tak:
1. Sprzedajesz aparat na umowę kupna/sprzedaży zaprzyjaźnionej osobie, która prowadzi działalność ale NIE jest płatnikiem VAT
2. Odprowadzasz 2% PCC
3. Nowy właściciel sprzedaje aparat na fakturę końcowemu nabywcy. Powinien sprzedać z niewielkim zyskiem i od tej kwoty odprowadzić podatek PIT/CIT który Ty powinieneś jakoś zrekompensować :-)

Ewentualnie po prostu przepuścić przez komis, ale tu marża będzie na pewno wyższa, niż u znajomego :-)

Merde
16-07-2019, 15:31
Nie ma sensu, IMHO. Za dużo zachodu i dodatkowe koszty, żeby jakiś gołodupiec mógł zaoszczędzić parę złotych...

Wujot
16-07-2019, 16:20
Witajcie,

Mam taki problem. Sprzedaję swojego d800 i znalazł się kupiec, który potrzebuje faktury. Ja działalności jeszcze nie mam, więc faktury wystawić nie mogę. Czy ktoś, mający działalność mógłby mi z tym pomóc ? Czy wiąże się to z koniecznością odprowadzenia dochodowego od sprzedaży, czy jak ?

Sprzedaj to po prostu na umowę kupna/sprzedaży. Kupujący normalnie wrzuci w koszty (oczywiście bez VAT ale tego nijak nie obejdziesz). Trzeba zapłacić tylko 2% podatku PCC.

ksh
16-07-2019, 16:32
Witajcie,

Mam taki problem. Sprzedaję swojego d800 i znalazł się kupiec, który potrzebuje faktury. Ja działalności jeszcze nie mam, więc faktury wystawić nie mogę. Czy ktoś, mający działalność mógłby mi z tym pomóc ? Czy wiąże się to z koniecznością odprowadzenia dochodowego od sprzedaży, czy jak ?

Za takie przekręty to teraz trzy lata Panie !! :)

Nelro
16-07-2019, 17:49
Wszystko co tu napisane to absolutnie słusznie.
Przedstawiając to nieco jaśniej:
średnia cena D800 to 3500 zł.
Rodzi się pytanie kto pokryje koszty VAT i podatku dochodowego ? Doliczysz do ceny 1750,00 zł (VAT 23% i PIT 18%) żeby po zapłaceniu podatków zostało Ci 3500 zł ? A kupujący zapłaci Ci w takiej sytuacji 5.250 zł ?
Czy puścisz aparat za realną kwotę (po podatkach) 2.333,33 zł ? bo kupujący nie da więcej niż 3500 (również z fakturą).
Policz sobie.