PDA

Zobacz pełną wersję : Sigma 24/1.4 ART - problemy?



elanek
26-06-2019, 12:05
Wczoraj wpadłem do jednego ze sklepów foto w Krakowie celem negocjacji i zamówienia m.in. Sigmy 24/1.4.
Panowie z obsługi mocno mi ten obiektyw usiłowali obrzydzić, twierdząc, że AF trafia 1/5, że jak ostrzy dobrze w środku do 1 m, to po wyjściu na zewnątrz jest mydło i nie może AF w nic trafić. Proponowali 24/1.8 Nikkora, ale Sigmy bardzo lubię (mam 35, 70-200, miałem cudowną 30) Dziwne. Niespecjalnie wcześniej interesowałem się tym tematem. Chciałem zostawić w sklepie z okazji zamówienia 20 tysięcy... Sprzedawcy mnie średnio potraktowali, ale i tak lepiej niż ładnych parę lat temu jak reklamowałem słynnego D7000.
Czy rzeczywiście jest jakiś większy problem z Sigmą 24?

madebyzosiek
26-06-2019, 13:44
Ja używam ponad dwa lata i absolutnie nie mam z nią żadnych problemów. Obiektyw był na kalibracji jak każda moja Sigma. Bardzo polecam, bo jest świetny od 1.4. Trochę ostrzej i ciekawiej jest z 20 Art, ale to już inny gabaryt.

Hancock55
26-06-2019, 13:47
Najwidoczniej leza im nikkory i musza je wypchnac...

Wysłane z mojego Redmi 5 przy użyciu Tapatalka

Hancock55
26-06-2019, 13:47
Z ciekawosci co to byl za sklep jak mozesz powiedziec [emoji3] ?

Wysłane z mojego Redmi 5 przy użyciu Tapatalka

elanek
26-06-2019, 14:52
Ja używam ponad dwa lata i absolutnie nie mam z nią żadnych problemów. Obiektyw był na kalibracji jak każda moja Sigma. Bardzo polecam, bo jest świetny od 1.4. Trochę ostrzej i ciekawiej jest z 20 Art, ale to już inny gabaryt.
Mój znajomy, znakomity foter kotletowy, powiedział mi właśnie, że miał problemy z tym szkłem na Canonie. Rzadko trafiało. Ustawiało ostrość gdzie chciało. Jak trafiło to efekt był super.


Z ciekawosci co to byl za sklep jak mozesz powiedziec [emoji3] ?
PW

madebyzosiek
26-06-2019, 17:23
Mój znajomy, znakomity foter kotletowy, powiedział mi właśnie, że miał problemy z tym szkłem na Canonie. Rzadko trafiało. Ustawiało ostrość gdzie chciało. Jak trafiło to efekt był super.


PWJa nim zrobiłem kilkanaście wesel i absolutnie nie miałem żadnych problemów. Jest tak samo pewne i powtarzalne jak 20 i 50 Art. Spokojnie kupuj, wysyłaj na kalibrację i ciesz się obrazkiem.

Frodo
26-06-2019, 19:07
Ja niestety mam problem z S 20 1.4.
Przestrzeliwuje mi fatalnie podczas reportażu. I to nagminnie. Nie ma znaczenia czy światła dużo czy mało. Muszę na spokojnie przeanalizować punkty trafienia AF, ale to już 4 repo i sytuacja cały czas taka sama.

Edit:

Sorry, to wątek o 24.14

madebyzosiek
26-06-2019, 20:35
Ja niestety mam problem z S 20 1.4.
Przestrzeliwuje mi fatalnie podczas reportażu. I to nagminnie. Nie ma znaczenia czy światła dużo czy mało. Muszę na spokojnie przeanalizować punkty trafienia AF, ale to już 4 repo i sytuacja cały czas taka sama.

Edit:

Sorry, to wątek o 24.14

Ja dlatego każdą Sigmę pakuję z aparatem i lampą do paczki i wysyłam na kalibrację. Moja 20 zachowuje się nawet pewniej od 24 i ciężko jej coś zarzucić, nawet na tak przeciętnym AFie jaki jest w D610, bo z lepszymi korpusami jest po prostu pewnie cały czas. Może wysyłka do Gdyni?

Frodo
27-06-2019, 13:02
madebyzosiek,

...kurka nie wiem o co tu chodzi.

Wysyłka na kalibrację raczej nie wchodzi w grę - działam na kilka korpusów, czasami też wypożyczam. Lamp SB mam 7 sztuk.

Nie mam chwili, żeby na spokojnie przeanalizować punkty trafień, ale kurka wodna...nopo prostu nie podejrzewam, że to moje błędy techniczne.

Ps.
Najlepsze jest to, że mój egzemplarz był chyba już 5-tym, który testowałem przez zakupem w sklepie. Zrobiłem kilka zdjęć, było ok, więc wziąłem...

bryk77
28-06-2019, 21:55
24/1.4A jak większość Artów trzeba na dzień dobry skalibrować. U mnie jedynie w aparacie to sobie ustawiłem i śmiga jak ta lala.

morzon
28-06-2019, 22:04
24/1.4A jak większość Artów trzeba na dzień dobry skalibrować.

24-35/2, 35, 50 - żadnego jeszcze nie kalibrowałem, śmigają jak złoto.

madebyzosiek
28-06-2019, 22:39
Ja kalibruję w Gdyni wszystkie Sigmy, nawet jeżeli pozornie nie widać takiej potrzeby. Zawsze wysyłam z aparatem i SB910 i proszę o kalibrację ze wspomaganiem AF z lampy. Wszystkie moje korpusy są skalibrowane do wzorca. Z żadną Sigmą Art nie miałem problemów, ze 105 Makro też. Dlatego dziwią mnie jakiekolwiek problemy. Szczególnie, że 20 i 24 mają bardzo sprawne i pewne AFy, przynajmniej te, które ja mam.

bryk77
01-07-2019, 23:09
24-35/2, 35, 50 - żadnego jeszcze nie kalibrowałem, śmigają jak złoto.


U mnie zarówno 35 jak i 50 musiały być kalibrowane.

Dariusz Breś
02-07-2019, 01:28
madebyzosiek,
Ps.
Najlepsze jest to, że mój egzemplarz był chyba już 5-tym, który testowałem przez zakupem w sklepie. Zrobiłem kilka zdjęć, było ok, więc wziąłem...

Szukałbym problemu po stronie puszek jak 1.4 jest dla nich aż takim problemem. Ewentualnie 24-70 2.8 G nikkora, on też nie trafia ale tak nie widać na takiej przysłonie.

Teu
02-07-2019, 07:44
Wyślij wszystkie puszki na serwis aby ustawili af do wzorca- dzięki temu będziesz miał na wszystkich tę samą korektę.

Frodo
02-07-2019, 08:37
Puszki są sprawne.
Pracują dobrze i trafiają ze wszyskimi pozostałymi szkłami - też z takimi o F1.4, oraz z długim teleobiektywem. Problem jest tylko z jedyną sigmą, którą mam S20 1.4.
Zadzwonię do Gdyni i pogadam w tej sprawie.

Dariusz Breś
02-07-2019, 15:57
Wyślij wszystkie puszki na serwis aby ustawili af do wzorca- dzięki temu będziesz miał na wszystkich tę samą korektę.

To tak niestety nie działa.
Ustawienie do wzorca usuwa ewentualne błędy w ustawieniach czujników af, przekrzywienie, zła geometria bagnetu, zabrudzenia, etc.
Odchyłki nadal będą i jest to normalne zjawisko.

Gdyby wysłał z puszką szkła tego samego producenta dało by radę.

Ustawienie do wzorca to początkowy etap przyszłej kalibracji szkieł.
Jeśli zrobimy kalibrację szkieł na zabrudzonych bądź źle ustawionych czujnikach będzie niezły random w pracy af, zależny od sytuacji.

- - - - kolejny post - - - - - -


Puszki są sprawne.
Pracują dobrze i trafiają ze wszyskimi pozostałymi szkłami - też z takimi o F1.4, oraz z długim teleobiektywem. Problem jest tylko z jedyną sigmą, którą mam S20 1.4.
Zadzwonię do Gdyni i pogadam w tej sprawie.

Jeśli nie popełniasz błędów na etapie kalibracji to na Twoim miejscu dałbym sobie spokój z tym szkłem.
Poszukaj czegoś innego może 24 1.4 G nikkor Ci zadziała, ale to też pewności nie ma, ale z kilku sztuk może trafisz taką idealną dla Siebie :)

zdrówka

elanek
07-07-2019, 21:29
Sprawdzałem Sigmę w Fotoplusie w Krakowie. Raz trafia, 3 x mydło. Zapewne testowana przez wielu i odrzucona. Czeka na frajera.

madebyzosiek
07-07-2019, 21:35
Sprawdzałem Sigmę w Fotoplusie w Krakowie. Raz trafia, 3 x mydło. Zapewne testowana przez wielu i odrzucona. Czeka na frajera.Raczej na kogoś, kto ją wyśle z aparatem na kalibrację... Ja podziwiam ludzi, którzy uparcie szperają w 50 egzemplarzach przez miesiące, żeby trafić szkło idealne ;)

elanek
08-07-2019, 11:58
Raczej na kogoś, kto ją wyśle z aparatem na kalibrację... Ja podziwiam ludzi, którzy uparcie szperają w 50 egzemplarzach przez miesiące, żeby trafić szkło idealne ;)

Czyli na 100% brać pierwszą lepszą Sigmę i wysyłać na kalibrację i wszystko będzie cacy?

madebyzosiek
08-07-2019, 12:29
Czyli na 100% brać pierwszą lepszą Sigmę i wysyłać na kalibrację i wszystko będzie cacy?No ja tak zrobiłem już kilka razy i jest cacy, więc albo mam szczęście, albo właśnie tak jest ;)

Barryhog
10-07-2019, 08:12
Ale do 14-24 juz skonstruowali taki adapter do cokina, fakt ze filtry prawie formatu A5 sa do tego
A sigma to bardzo fajne szklo jest, za ta kase polecam

elanek
13-07-2019, 00:47
Sigma 24 w Krakowie w fotoplusie okazała się trefna. Zamówiona w K-konsult także (przyszła dziś). Więc powstaje pytanie co robić? Materiału w necie w sumie mało, więc albo zwrot i wycieczka do Wawy do salonu Sigmy, albo kupno USB docka, albo wysyłka szkiełka z aparatem i lampą do kalibracji.
Gówniana sprawa.

elanek
30-07-2019, 12:37
Wycieczka do Salonu Sigmy w Warszawie, skończyła się po przymiarce kilku sztuk 24/1.4 zakupem i zostawieniem szkła i aparatu na kalibrację. Wszystkie Sigmy 24/1.4 są jakieś trefne, a dokładna kalibracja w serwisie ma pomóc. Się okaże do dostarczeniu puszki ze szkiełkiem.

madebyzosiek
30-07-2019, 15:51
Wycieczka do Salonu Sigmy w Warszawie, skończyła się po przymiarce kilku sztuk 24/1.4 zakupem i zostawieniem szkła i aparatu na kalibrację. Wszystkie Sigmy 24/1.4 są jakieś trefne, a dokładna kalibracja w serwisie ma pomóc. Się okaże do dostarczeniu puszki ze szkiełkiem.Patrz, straciłeś na to miesiąc, a już dawno robiłbyś zdjęcia skalibrowaną 24 :)

Hancock55
30-07-2019, 16:00
Poprostu szkła mają wgrywane określone charakterystyki. Nie są uszkodzone. Nikkory prawdopodobnie na poziomie oprogramowania mają jakąś korektę z automatu. W samochodzie niby tez kola powinny po wymianie dzialac a trzeba czesto wycentrowac. [emoji3] Kalibracja obiektywy ma na celu zmiane charakterystyki p.AF obiektywu wzgledem charakterystyki p.AF body

Wysłane z mojego Redmi 5 przy użyciu Tapatalka

elanek
31-07-2019, 08:17
Patrz, straciłeś na to miesiąc, a już dawno robiłbyś zdjęcia skalibrowaną 24 :)

Się okaże jak ją odeślą ;)


Poprostu szkła mają wgrywane określone charakterystyki. Nie są uszkodzone. Nikkory prawdopodobnie na poziomie oprogramowania mają jakąś korektę z automatu. W samochodzie niby tez kola powinny po wymianie dzialac a trzeba czesto wycentrowac. [emoji3] Kalibracja obiektywy ma na celu zmiane charakterystyki p.AF obiektywu wzgledem charakterystyki p.AF body
Jakoś problemu nie było z S 85/1.4 Art, S 35/1.4 Art czy 70-200/2.8 OSM na 2xD700 czy D850. Coś z tym szkłem jest, ale nie wydam kasy na Nikkora 24/1.4.
W serwisie kalibrują na jakiś supermaszynach, nie na USB Dock, więc liczę na żyletę.

Dariusz Breś
06-08-2019, 00:01
Jest jeszcze jedna ciekawa rzecz, odnośnie działania na bocznych punktach.
Prawdopodobnie (nie można tego potwierdzić nie grzebiąc w firmware) za działanie na bocznych punktach odpowiedzialne są instrukcje wysyłane z body do obiektywu.
Ten soft jest pod literą L w puszce. Coś jak profil w lightroom.

Te profile zostały stworzone aby zniwelować sferyczność szkieł. Czyli mamy kalibrację na środkowy punkt a profil w puszcze rozpoznaje że jest podpięte np. 70-200 i koryguje sferyczność dająć korektę na bocznych np. +3.
Może tak być że szkło sigmy nie czyta tych instrukcji, bo nie ma tych szkieł w bazie, albo sferyczność nie zgadza się z profilem nikona.

Stąd problemy ludzi na bocznych skrajnych w różnych szkłach.

To jest moja rozkmina poparta wiedzą z nikona i sigmy. Ale nikt w nikonie oficjalnie nie może tego potwierdzić.

Szerzej o tym opiszę w moim artykule kalibracja.

madebyzosiek
06-08-2019, 10:20
Ja mam aparaty skalibrowane wzorcowo, a Arty kalibrowane w Gdyni. Nie mam absolutnie żadnych problemów z celnością AF na bocznych punktach. Owszem, z szybkością działania może troszkę tak, ale jak jest kropka, to jest ostrość ;)